fjgum i oostenrijk. Jngczonbctt &tufcfs£». SE 1> Da Moniteur meldldat de eugelsche Parlementsleden Roebuck en Lindsay den Keizer te Fontaiaebleau aangespoord hebben, om Engeland te bewegen tot het erkennen der Zui delijke Confederatie, doeh dat Z. M. heeft te kennen ge geven, bij hetengelsehe bewind geen nieuwe poging tot eene bemiddeling te willen doen. nadat zijne eerste was afgewezen. Hij zou echter zijnen gezant te Londen rnagtigen tot de verklaring, dat als Engeland iu de erkenning van het Zuiden een middel ziet om de oorlog te doen eindigenFrankrijk het gaarne op dien weg zal volgen. Prins en Prinses Napoleon zijn den 6 van hunne buiten- landsche reis te Parijs teruggekeerd. De heer Hubert Delislelid van den Senaat, begeeft zich, op 's Keizers last en vergezeld van een aantal ambtenaren van het ministerie van financien, naar Mexico, om de hoofd leiding op zich te nemen van eene administrative en bur gerlijke reorganisatie daar te lande. De bekende genl. Oudinothertog van Reggiois op 72jarigen leeftijd te Parijs overledeu. GRIEKENLAND. Den 26 Junij is door de 3 beschermende mogendheden een protocol geteekend waarbjj de verwaarborgtug van het bestaan van het koningrijk wordt vernieuwd met inbegrip van clc daarmede te vereenigen Jonische eilanden. Men vreest dat de Senaat van Corfu zich met eene aan merkelijke meerderheid tegen de aanhechting zal verklaren. Bij eene interpellatie in de Nationale Vergadering is ge bleken dat de minister van oorlog zich de soldij doet uit betalen voor 11402 soldaten, terwijl niet meer dan 4000 officieren en ongeveer 4000 soldaten iu dienst zijn. Er is eene commissie benoemd, om binnen 10 dagen eene naauw- keurige naamlijst van het leger op te maken De minister van oorlog, Botzaris, heeft zijn ontslag genomen. In PorosSyraHydra en Messiuie speelt het gemeen de baas. Onder de troepen te Athene iswegens het gevangen riemen van een luitenant, een opstand uitgebroken; een ander gedeelte met de burgerwacht bleet de regering getrouw. Op verschillende punten werd gevochten. De engelsohe fran- sche en russisehe gezanten boden te vergeefs hunne bemid deling aan. Ook de Bank werd aangevallenmaar door engelsche, fransche en russisehe mariniers beschermd. Daarbij vielen 50 dooden en gekwetsten. De Italiaausche admiraal k'acca deed mede troepen aan wal gaanom zijne landge- nooten en de legatie te beschermen. Eindelijk kwamen de beide hoofdleiders van den opstand in onderwerping en ge lukte het de Nat. Vergadering de troepen van beide partijen te bewegen om de stad te verlaten waardoor de rust her steld werd. ITALIË. Op Sicilië, waar de Bourbons de conscriptie nooit hebben durven of kunnen invoerenis zij thans iu vollen gang. Op het vaste land vau Napels gaat het er slechs mede alleen in de provincie van dien naam telt men 3500 achter blijvers. MEXICO. De regering heeft bij circulaire aan de gouverneurs der pro vinciën de aanwerving van manschappen gelast. De genl. Com- monjort isop zijn verzoek als bevelhebber van het leger ontslagen en vervangen door den advocaat en generaal Lagarza. Met den genl. Ortega zijn 400 officieren uit de fransche gevangenschap ontsnapt. Men verzekertdat de President Juarez de vallei voor de hoofdstad ouder water wil laten zei ten om den vijand de toegang te beletten. Op voorspraak van den heer Thiers, die in Weenen met de grootste onderscheiding bejegend is, zijn eukele franschen, die nog te Krakau gevangen gehouden werden, ontslagen. Dezer dagen zijn weder 500 üalliciers naar Polen vertrokken. In den avond van den 6 is te Krakau een militair ge leide, dat 13 poolsehe insurgenten binnenbragt, met steenen geworpenhetgeen door de soldaten met geweerschoten beantwoord werd. Een schoenmakersjongen is gesneuveld; 2 schuldigen zijn gevat. Het landsgeregt te Lemberg heeft Vorst Adam Sapieha, als verdacht van de zoogenaamde volhynische expeditie te hebben bevorderd in verzekerde bewaring doen stellen, r KLISSEN. Te Berlijn is een genootschap opgerigt tot verdediging der drukpers-vrijheid. De heer Bernhardt, lid van het Huis der Afgevaardigden, heeft een door hem aan den Koning gerigteu brief openbaar gemaaktwaarin hij protesteert tegen de verwijten door den Koning toegevoegd aan de Vertegenwoordigingwelke zich alleen door het volk mag laten teregtwijzen. De raad van Keulen heeft zich bij eerbiedig adres aan den Koningbeklaagd over de slagen ia den laatsten tijd aan het constitutionele leven toegebragt. K IJSLAND. In Daghestan neemt de opstand toehet geheele land tusschen Tiflis en de Lephiensche provinciën is in beweging. De Circassiers hebben Zakataleen verschanst dorpver- meesterd waarbij 920 soldaten en 2 gener-aals gesneuveld zyn. Volgens een ander fcerigt hebben zij prins Cholukoff met 200 soldaten bij de citadel van Zakatal vermoord. De Rijksraad zal voortaan ook bijgewoond kunnen worden door de adelsmaarschalkeu en de burgemeesters vau Peters burg en Moskau. Knoonstad wordt onder de leiding van den vermaarden genl. Todtteben op alle mogelijke wijzen versterkt. Het gevecht met Ik'ysocki hoeft 11 uren geduurd, maar is onbeslist gebleven; hij is in de rigting van Kremenscie we der in Volhynie gevallen. De opstandelingen in dat gewest bezetten Beresteckzo. De poolsehe Zouaven-bevelhebber Rochebrun staat met 600 goedgewapende insurgenten aan de Pruth. Van den 12 tot den 23 Junij zijn in Lithauen menigvul dige gevechten geleverd. In het gouvernement Mohilew zijn 300 grondbezitters in hechtenis genomen. Suzen heeft iu het gouvernement Augustowo de Russen geslagenmaar is daarbij zelf gesneuveld. De genl. Annenkoff te Kiew heeft verboden om aan het verlangen te voldoen van poolsehe officieren die verplaatsing verzoeken, om niet tegen hunne landgenooten te strijden. Op hun verzoek daartoe moeten zij dadelijk ontslagen worden. Wegens de voortvlugtigheid rler opligt.ers van de Bank te Warschau, heeft de regering besloten de overige beamb ten in het verhoor te nemen en te straffen. Een drietal waaronder een grijsaard van 70 jaren, is daarop gevangen gezet. Den 1 Julij heeft eene patrouille bij Radonisk een reiziger aangehoudendie in het bezit van een groot gedeelte der aan den Staat ontvreemde pandbrieven werd bevonden. De kassier van het postambt te Warschau is met 45000 roebels verdwenenmet achterlating eener verklaringdat hij genoemd bedrag in handen der nationale regering heeft gesteld. Op last dier regering is de woning van een boer op het landgoed Pogewun bij de pruissische grenzen wegens het verraden van de schuilplaats der insurgenten aan de Russen, door gewapende ruiterij omsingeld en in brand gestoken en is hij met zijue vrouw opgehangen. De nat. regering verklaart het bijeenroepen eener confe rentie goedtekeurenonder de volgende voorwaardenhet sluiten van een wapenstilstand; het toelaten van poolsehe gemagtigden tot de conferentie en het bijeenroepen van een poolschen Rijksdag, tot het houden van een congres over 's lands aangelegenheden een en ander onder den waarborg van de 3 mogendheden. Eene ruiterbende van 37 opstandelingen die zich voor namelijk bezig hield met het voltrekken der doodvonnissen aan russischgezinde boerenis gedurende 18 dagen door 40 vrijwilligers uit de dragonders vervolgd, eindelijk achterhaald en tot den laatsten mau nedergeaabeld. VEREENIG DE STATEN. 1000 Ingezetenen van Indiana hebben zieh verzet tegen de conscriptie en zich verschanst bij Bloomington. In Penn sylvania is een werfofficier doodgeschoten. Den 14 Junij heeft de geul. Banks den aanval op Port- Hudson hervat, maar is hij op alle punten afgeslagen en met verlies van 700 a 1000 man naar zijne vorige positien teruggekeerd. Van de 7000 man welke de genl. Milroy te Winchester vóór de vermeestering dier stad door de Separatisten, bijeen had, zijn niet meer dan 1700 te Harpersferry aangekomen. De vijanden beweren dan ook 6500 gevangenen. 2800 paar den 500 wagens en voor 2 millioen aan krijgsbehoefteu bekomen te hebben. Terwijl de hoofdmagt der Separatisten zieh tusschen het gebergte van Bullrun en de Shenandoah bevond, hield genl. Hooker de positie van Bullrun bezet, denkende dat de vijand aldaar weder slag wilde leverenhetgeen echter niet ge beurd is. Men meent, dat niet alleen het corps van Kwelt, maar sedert den 19 zich het geheele leger van Lee over de Poto mac en in Maryland bevindt. Anderen betwijfelen zulks nog, Men verkeert omtrent de sterktede bewegingen en de bedoelingen des vijands grootendeels in onzekerheid. De bewoners der grensdistricten in Maryland en Peusyll- vania vlugten naar Harrisburgduizeude arbeiders werken aan de verschansingen te Pittsburg en Baltimore. Het is den Separatisten gëlukt Milroy van Maeconnels- burg te verdrijven. Zij hebben die plaats met 10000 man bezet en dringen door in Pennsylvania. BINNENLAND. De 1® Kamer heeft den 4 nog goedgekeurd de voordragten betreffende den spoorweg op Java en de O. I. losrenten en is daarna mede gescheiden. De heer Kingnta heeft bedankt voor het lidmaatschap der 2e Kamer. Voor den opbouw van het spoorwegstation te Zutphen is minste inschrijver geweest M .Straalman te Deventer aƒ67990. De directie der gasfabriek te Nijmegen heeft den prijs ver laagd van f 6.50 op f 5.20 de 1000 kub. voeten. De tentoonstelling van oudheden te Delft is den 4 door de Koningin, den 6 door den Koning bezocht. De groothertogin vau Saksen-Weimar-Eisenach is den 5 met hare kinderen op het badhuis te Katwijk aangekomen. Den 7 is de Koningin van Pruissenuit Engeland te Rot terdam aangekomenaan het spoorwegstation te 's Hage ontvangen door prins en prinses Frederik en aan het paleis opgewacht door den Koning en de Koningin. H. M. begaf zich vervolgens naar het Huis in 't Bosch en later naar het Huis de Pauw. Den 8 bragt II. M. met de Kon. familie door bij de Koningin-Moeder op het kasteel Ie Soestdijk en vertrok m den morgen vau den 9 van Rotterdam wervvaarts H. D. door prins en prinses Hendrik geleid wasmet het stoomjagt de Leeuw naar Antwerpen. De prins van Oranje is den 8 in de residentie teruggekeurd. De hertog tan Bra bant en prins Amadens van Savoye worden op het Loo verwacht. Den 9 is te 's Hage de vierde vergadering gehouden der hoofdcommissie voor het gedijnkieeken voor 1813. De prins- voorzitter verklaarde niet te kunnen, noch te mogen toegeven aan den wensch der oorspronkelijke leden om hunne taak als vervuld te beschouwen, en naar welgevallen over hunne plaatsen te beschikken. Z. K. II. deelde mede dat in 723 van de 1138 gemeenten plaatselijke eommissien zijn gevestigd, terwijl 35 op verzoek met andere zijn verecnigd, 21 verzocht hebben van de benoeming eener commissie verschoond te blijvenen van 359 geene voordragt is ingekomen. In het geheel zijn 8381 leden benoemd, waarvan 367 hebben bedankt. Vervolgens heeft de prins voorgestelden is door de verga dering goedgekeurd, om aan het oordeel der plaatselijke eom missien onderworpen te worden de oprigting van een ge denknaald te Seheveniugenwaar de Souvereine Vorst is geland; van een gedenkteeken in het Willemspark te's Hage, gewijd aan Neórlauds herstelde onafhankelijkheid en hare bewerkers, en van eene nationale ambachtschoolvoor 400 knapen van 12 tot 16 jaren te Amsterdam. Mijnheer Rosier Al dikwijls las ik in uwe courant het een en ander over de plannen van mijnheer Stuart, om de markten te verbeteren, eu had ik wel lust daar ook een woordje naar mijn boeren verstand over mee te praten. Ik had dan ook al wat opge steld om U te zenden maar mijne vrouw zei //wat doe jij je met die nesten te moeijeu, hou je der buiten, je kan der toch niet beter van worden." Daar had ze wel gelijk in zoo als ze altijd heeft, en ik kreukte mijn kladje in mekaar, maar thans is zo om de Zuid te warschip en de eenigheid heeft me waratje weer aan 't schrijven gezet. Plaats het nu maar gaauw asjeblieft, vóór dat ze thuis komt, anders geeft het maar gezeur, eu op de keper zie ik er toch geen kwaad in voor Jan en alleman te zeggen wat ik meen. De Schrift zegt immers «laat uw licht schijnen voor de menschen" en, al is nu mijn licht geen gas of van die nieuwe oliede Schrift zal het wel beter weten dan mijne huisvrouw. Vooraf moet ik iedereen verzekeren, dat ik niet aan 't ouwerwetsche hang en wel ziedat veel dingen beter gaan dan vroeger, dat ik graag wat nieuws prebeer, 't staat wat deftig, anders zou ik zeggen, dat ik een man van vooruit gang beu. Ik vind het dan ook van Stuart lang niet kwaaddat hij zich met zaken bemoeit, die zijn eigen broodwinning niet raken; hij wil het de boeren gemakkelijk en voordeelig ma ken en te gelijk de Alkmaarders uleer welvaart bezorgen. Dat noem ik knap. Ook die Z. gaat. van dezelfde gedachte uit, al is hij 't met den ander niet eens, hoe de vork bij de steel te vatten. Beide zoeken zij de dingen beter te maken dan zij zijn en dat prijs ik evenwel geloof ik dat zij dik wijls de plank mis slaan en moet ik mijn buurman naroepen »wat neemt toch liet papier alles geduldig op!" Zoo susleneer ik. dat er op de kaasmarkt geen meer kaas zal komen, al zijnde straten wijder en al is het plein overdekt. Dat de tegenwoordige zaadmarkt heel goed geschikt is en dat er geen zak meer zal komen, als ze daar een beurs voor maken op 't erf van de fermerie. Dat de Maandagsche vetmarkt op hetWaagplein goedge plaatst én do gelegenheid voor de groote koemarkt zoo heel kwaad niet is. Dat geen boer uit Alkmaar wegblijft omdat hij er te veel aan onkosten moet betalen en dat er geeneen meer zal komen als het verkeer vrij is. Menigeen in Alkmaar zal dit alles voor ketterij van de ergste soort houdendat heel natuurlijk is, want ze hebben daar heeren- en geen boerenverstand. Daarom zal ik me verder verdiffenderen en vraag maar eerst eens; welke boereu gaau er naar Alkmaar 1er markt? --- Rijke en arme, oude en jonge, geriffermeerde en roomsche, boter- en kaasboeren, denkt ge? Glad mis, de boereu die in Alkmaar thuis zijn, waarvoor Alkmaar de stad is, even als Hoorn eu Purmerend weer voor andere. Dat. zijn ze, die om en bij de stad wo nen en om en bij de stad lïun volk hebben. Gaan ze daar op marktdag naar toe, dan vindt, Jan van Limmen er zijn broer Piet uit de Schermer, Klaas van Warmenhuizen loopt met zijn neef Arie van Riuuegom bij zijn zwager Tijs aan die er prutter is, en Jaap vau Rustenburg zoekt zijn oom Sart eens opdie voor in den Hout renteniert. De een moet er bovendien zijn landheer, de ander zijn poldermeester, de derde den wagenmaker, do vierde den dokter, de vijfde zijn leverancier spreken. Al konden die nu allen op hun vee of gewas een gulden meer krijgen te Hoorn, of konden zij te Purmerend goedkooper en gemakkelijker kaasmarkten, dan in Alkmaar, zij doen het niet omdat zij dan weer een grooter. duurder reis hebben en vooral onuiat zij dan niet in de s'ta'd ziju van hun en hun volk. Wel man 'k heb het, ook eens beproefd of ik iu Hoorn meer geld kou maken maar ik liep er met mij i ziel onder mijn arm net als een kat in een vreemd pakhuis, 't was mijn stacj niet, ik was er niet thuis. En zou ik nu als het, waaggeld elders lager was dan in Alkmaardaarom een grooter reis makenvan mijn paard meer vergen, bij warm weer mijn kaas tot boter rijden, mij vervelen waar ik niet thuis was onder weg meer verteeren en later in den avond terugkomen Echt niet,. Willen de Alkmaarders mij het waaggeld schenken, dan zeg ik: «dankje vrindelijkheeren't Kan van de kaas heel wel lijden en niemand zou er om wegblijvenmaar kan je der buiten 'k wil T, wel houden ook Sumtnierum summarum maak je markten mooi en vrij, die er niet thuis hoort komt er toch niet. Ik vraag dan verder: Als nu het getal markt,gangers even groot blijft, is dan de kaasmarkt te klein, de zaadmarkt niet voldoendeof meent men dat de maak van kaasde bouw van graau zal toenemen Dat door nieuwe praktijkeu de grond meer gewas, de koeijen meer melk zullen geveu? Al acht ik dit laatste niet geheel onmogelijk, dan antwoord ik toch op het andereweer glad misom de eenvoudige reden, dat er ieder jaar minder grond voor de bouwerij en voor de melkbeesten gebruikt wordt. Kijk maar in 't rond overal ziet gij bouwland tot grasland maken. De teelt van vet vee, vooral van schbpen is in de laatste jaren, bij den grooteu uitvoer naar Engeland en den lagen prijs waarvoor granen van buiten te bekomen zijn zoo toegenomenmet zooveel minder omslag en zoo oneindig voordeeliger te drij ven dan de zuivelbereiding en de akkerbouwdat de twee laatsten er de invloed duchtig vau ondervinden en gedurig meer en meer zullen ondervinden. Bedenkt men hierbij (eu dit mogen de heeren marktuit- breiders wel in acht nemen), dat de kooplieden van de goede wegen gebruik makenom zelf de produkten bij de boeren optekoopenof die aan hunne pakhuizen laten brengen, zoodat reeds heel wat aan de markten onttrokken wordt dan venneen ikdat geene verandering der Alkmaarsche kaas- en graanmarkten tot meerder aanvoer zal leiden. De tegenwoordige zaadmaarktwaartoe het Lekouterop op zijn best 50 uren in eeu jaar dient, is voor den aanvoer per scheep, zoo als toeh meestendeels geschiedt, zeer ge schikt. De zakken worden bij de schuiten op den wal te kijk gezet en na den verkoop verhalen de vaartuigen naai de Bierkaai, oin iu de schepen van de Zjaanlandsehe kooplui over Ie laden. Evenzoo is de Maandagsche vetmarkt, nu en bij mogelijke toename, op het Waagpiein goed eu ruim geplaatst eu voor de marktgangerswegens de herbergen daar om heen, veel vrolijker dan eene overdekte marktplaals op een ander punt wezen kan. De klagt over het onvol doende der markten is ook voor zoo ver mij bekendvan geen boer of koopman uitgegaan. I

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2