.Stnbs IHcuxxjs. Hlarfctberigten. Ik herhaal sutnmierum summarummaak je markten mooi tn grooter komt niet meer op dan er in het marktgebied groetfen en dijen kan. Wat nu eindelijk de groote koemarktéh betreft, die duren met mekaar ook zoo wat 50 uren in een jaar, en, valt er op de gelegenheid daartoe al iets aantemerken is het dan wel de moeite waard daar met veel kosten een groot plein voor klaar te maken 't Zou wel een mooi gezigt geven voor de kijKers, maar de boeren moesten dan in 't sprouvvste weer midden op de vlakte bij hun vee blijven staan, zonder een zitje of een spatje te kunnen nemen. Zoo als 't nu is, is men wel niet onder, maar overal bij dak. Ieder heeft zijn vaste plaats en de koopers weten waar zij hun soort moeten zoeken. Vee uit de Schermer op den Achterweg, van Koe dijk op den Koningsweg en zoo al voort. En de stremming van de passasie is ook zoo erg nietmet koemarkt stéan toch alle andere zaken stil. Wij boeren zijn niet bang van een veeg en een sliert en heeren en juffertjes kunnen op andere dagen genoeg bij den weg loopeu. Tot slot nog een woordje aan Z., die ook een wekelijksche markt van melkvee zou willen vestigen, waar ik in het ge heel geen licht in zie en wel om den aard der landerijen hier in den omtrek. Vergelijk de schrale duin- en geestkant maar eens met de rijke Beemster, Purmer en Wormer, dan zult gij wel begrijpen dat bij Purmerend meer aan de vet- weiderij gedaan kan worden en meer kans is op het vetmaken van zwaar vee, dan hieromstreeks, waar alleen de Schermer er voor in aanmerking komt. Nu hangt, wat U misschien verwondert, het slagen van eene markt van melkvee af van het slagen dor vetweiderij. Ieder bij ons houdt namelijk zijn éigen melkkoetjes aan, alleen ruimt hij tegen den winter wat op en koopt in het voorjaar wat bij, terwijl men by Purme rend het vee niet meer dan eens laat kalvendan vet maakt en van de hand zetzoodat er een geriiimen tyd van het jaar weer behoefte is aan nieuwen toevoer van melkvee uit friesland. Ik eindig dezen langen brief met den wensch dat het Alkmaarook mijn stadmet zijne inwonerswaarvan vele mijn vrienden zijngoed mag gaandat het marktwezen blijve bloeijeudat men de lasten der burgers zal verligten en de zoo gezegende boeren niet zal schenken wat zij voor hun vrolijk stadje willig en zonder bezwaar opbrengen en dat de spoorwegen in Noord-Holland zulk eene heilrijke ver andering zullen geven, dat het nnjn geschrijf tot leugen maakt en de marktplaatsen werkelijk te klein worden. Tot zoolang is 't, naar ik meen, zaak om de bakens niet te verzetten en de duiten te bewaren. Verbeter de erge taalfouten asjeblieft en zijt gegroet van Landtust in den Achtersluispolder, Uw Vriend 8 Julij 1863.G. Dz WAGEMAKEIt. Mijnheer de Redacteur! Een bestendig lezer van uw geacht weekblad heeft met genoegen gelezen de toelichting over de nieuwe Eröbelsche school te Alkmaar en van de gelukkige keuze van eene op Eröbelsche wijze gevormde onderwijzeres en zoo ingedachte voort fröbelende (een onzer geachte stadgenooten zou zeggen voortdrebbelende)dacht ik over onze andere scholen en kwam de vraag bij mij op of liet wel een gelukkig besluit is geweest, indertijd genomen omtrent de armen- en tus- schejscholeu, namelijk dit, dat alle niet geallimenteerder. van de armenschool werden verwezen naar de tussohensehool, want dit gaf aanleiding dat daar toch werkelijk veel arme kinderen kwamen al werden ze niet uit de armenkassen ge voedzoodat de fatsoenlijk arme burger (want die zijn er ook niet weinig) zijne kinderen geplaatst zag tussohen niet. geallimenteerde arme kinderen, waaronder er helaas nog vele zijn wier uiterlijk of manieren van dien aard zijndat hij zijne kinderen niet gaarne eeuen zevenjarigen cursus in hun midden laat doorloopen. Wat staat er nu te doen? dit: zijne kinderen op een par ticuliere school te zenden voor veel geld en in de lasten bij te dragen aan de tusschenschool, of zijne kinderen te laten waar hij ze voor zijn beschaafd gevoel niet gaarne hadzoo dat wij beleefd in overweging gevenaan de daartoe be voegden of de armenschool weer vrijgesteld kon worden dat naar ons inzien de stad even veel kostof dat er in het nu nog ledig staande schoollokaal eene klasse van kin deren worde toegelaten tegen dubbel schoolgeld datzoualzoo eene klassifieatie doen ontstaan waardoor de fatsoenlijke arme ook zijne kinderen met genoegen naar die school zou zenden, zonder dat dit zijn beschaafd gevoel zou kwetsen en hem altijd nog de helft van de kosten zou besparendie hij nu bij particuliere scholen moet betalen. X. Den 10 is op een der boerderijen onder deze gemeente een kind in een ierput gestort en daarin gesmoord. E n E EIX T E K A A Sb Zitting van den 8 Julij 1863, No. 11. "Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de Heeren Dr. V. IV. van LeeuwenMr. P. A. de Lange en Mr. J. E. Nuliout van der Veen. Na de opening der vergadering worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Daarna zijn gelezen de vólgende ingekomen stukken als Van Gedeputeerde Staten: 2. Eene missive ten geleide van het goedgekeurde besluit tot. regeling van 325,08J, bij af- en overschrijving op de gemeentebegrooting van 1S63. 3. Eene missivegeleidende het goedgekeurde besluit tot voldoening uit de onvoorziene uitgaven van de begrooting 1863, eener som som van 1149, voor aannemingspennin gen van G. van Reekvoor de slooping der infirmerie en waag van net slagtvec. 4. Besluit van goedkeuring op den voorgestelden afstand in erfpacht van grond ten dienste der gasfabriek. Alle voor kennisgeving aangenomen. Van de Commissié van Financiën: 5. Rapport op het voorstel van Burg. en Weth., betreffende de wijze van verevening der aaanemingspenniDgen voor de demping van de Nieuwesloot. 6. Idem op het verzoek van de Wed. J. Liekeles Oebles voormalig hoofdonderwijzer aan de tussohensehoolom eene jaarlijksche toelage als weduwpensioen. 7. Idem op de rekening der algemeene burgerlijke begraaf plaats, over het dienstjaar 1862, Op de No. 5C en 7 is achtervolgens lot de nederlegging op de secretarie, ter lezing voor de leden, besloten. Vau de Commissie voor de Spoorwegen: 8. Rapport op het adres van het comité voor den Noord- Hoilandsch-Eriesclien Spoorwegom de ondersteuning van het gemeentebestuur van Alkmaar, op de door hetzelve ge vraagde concessie voor eene spoorwegverbinding uit Eriesland, per stoomboot over zee naar Enkhuizen langs Hoorn en in verbinding met Alkmaar op den Hollandsohen spoorweg. Up voorstel van den Voorzitter tot eene dadelijke behan deling overgegaan en daarbij op de conclusie van het rapport tol een ondersteunend adres, dat tevens is gearresteerd, besloten. Van Burgemeester en Wethouders: 9. Voorstel tot wijziging der verordening op de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen in verband met de toelagen aan de kweekeiingen aandearmen- en tussclienseholen. Na deswege gewisselde deliberatien is tot het ontwerpen van eene nadere en tn anderen zin gewijzigde voordragt besloten en. naar aanleiding van een voorstel van den Voorzitter, het dienen van een nader advies en het voordragen eener daarop gewijzigde verordening, opgedragen aan eene commissie van 5 ledenzamengesteld uit de Heeren Vonkvan der Kaag, Verhoeff, de üieu Fontein Verschuir en van der Drijt. 10. Voorstel tot het verkenen van gratificatie aan drie agenten van policie voor buitengewone dienstengedurende den tijd van vacature door de verplaatsing vau den agent van Doesburg. Aan de commissie van financiën om berigt en raad. 11. Rapport op het verzoek van C. Wijnom vergunning tot het stellen van een boenstoep aan het water, vóór zijne woning, aan de Lindegracht. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 12. Berigt op de adressen van J. van der Haagen 8f F. Vester en van WHesingom vergunningen tot het doen houden van harddraverijen, de eerste in de harddraverslaan builende Kennemerpoorten de andere in den Geester- of Bergerhout. Na gehouden deliberatien worden op amendementen van de Heeren Verhoejj en Verschuir, Burq. en Weth. uitgenoodigd: om, bijaldien daartegen geene overwegende redenen zijnhet verzoek, om iD de groote laan, builende Kennemerpoortdit jaar eene harddraverij te houdenaan de adressanten iute- willigen, met magtiging óp Burg. en Weth.. om het materi eel, eigendom der gemeente, daarbij gebruikelijk, iu bruik leen aftestaau en te kennen te gevendat er geene termen zijn om de gemeentekas met eenige subsidie, ten behoeve van deze particuliere harddraverij, te bezwaren. 13. Missive, ten geleide der aanbevelingslijst voor de ver vulling der vacature vau 1° hulponderwijzeres aan de open bare school voor meisjes, waarop worden aanbevolen de juf vrouwen S. M. Spit, te Haarlem en IJ. [Jeering, te Gorinchem. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 14. Missive, ten geleide van het procesverbaal van verifi catie der kas en boeken van den gemeenteontvanger op deu 7 dezer gehouden. Voor kennisgeving aangenomen. 15. Voorstel tot verevening op de dienst van 1863, eener som van 25,70, wegens kosten van verwarming enz., ten dienste van het teekenkundig onderwijs aan de leerlingen der openbare jongensschool, gedurende 1862. Aan de commissie van financien om berigt raad. 16. Missive vau het raadslid den Heer Dr. D. W. van Leeu wen waarbij dezelve verklaart bij zijne ophanden zijnde pe riodieke aftreding als lid van den gemeenteraad geene her benoeming als zoodanig te zullen aannemen en den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen als Wethouder bedankt. Op voorstel van den Voorzitterheeft de Raad ten dezen aanzien besloten, in de handelingen dezer vergadering opte- nemen dat hij het besluit van Dr. D. W. van Leeuwen eer biedigende dankbaar de trouwe diensten erkentdoor hem ge durende Ui jaren als Lid van den Raad en 12 jaren als Wet houder aan deze gemeente bewezen. 17. Verzoek van den aannemer C. Kaler Cz„ om verreke ning van de door hem te goed gemaakte termijnen zijner aannemingspenuingenvoor het ophalen der haardasch en vuilnis en het uitdiepen en schoonhouden der grachten. 18. Idem van F. Twisk om overschrijving ten zijnen name van een gedeelte grond nabij het luns de vier Staten, bij het kadaster bekend als te behooren tot deu eigendom der gemeente. Beide de Ns. 17 en 18 gerenvoijeexd, aan Burg. en Weth., om daarop te dienen van beriqt en raad. 19. Missive vau den Heer P. A. de Bergh. te Heusden om inlichtingen ten aanzien van de meening van den gemeen teraad tot al of niet weder zamenvoeging van de betrekking van Controleur der plaatselijke middelen bij dien van Con troleur van 's Rijksmiddelenwanneer de vacature iu laatst genoemde betrekking, door het vertrek van den Heer Went- halt, weder zal worden vervuld. Is besloten aan dien Heer medetedeelendat, behalve dat bij den gemeenteraad nog geene officiële mededeeling van den Heer Went holtten aanzien van zijh vertrek is ontvan gen de Ruad zich buitendien op dit punt nog niet kan verkla ren en ook in zijne beschouwingen daaromtrent geheel vrij wenscht te blijven. 20. Verzoek van de hulponderwijzers van de openbare tussohensehool en armenschool, om wijziging der bepaling in hunne instructieten aanzien van den termijn van opzeg ging hunner betrekkingdoor dien van drie maanden op zes weken te stellen. Ter lezing voor de leden op 3e secretarie nedergelegd. 21. Is gedelibereerd over het rapport der commissie van financienmet betrekking tot het verzoek van den stads teekenmeesterom verhooging zijner jaarwedde. Op de conclusie van het rapporttot het verteenen eener gratificatie voor den jare 1863, ten bedrage van /100, besloten. 22. Is overgegaan tot de benoeming van twee leden voor de commissie van de algemeene burgerlijke begraafplaats en zijn daartoe benoemd iu vervanging van den Heer C. J. Koorn, de Heer J. C. Koorn. s n u F. v. d. VeldeJ. C. Vink. 23. Is door den Heer v. d. Kaag, ingevolge het reglement van ordehet verlof van den raad gevraagd en verkregen om, ter bespreking in eene volgende vergadering, aan Burg en Weth. de volgende vragen te rigten: u Waarom genieten niet alle leerlingen aan de openbare armenschoolonderwijs in de Gymnastieken alle meisjes van die school onderwijs in de nuttige handwerken 24. Is de vergadering opgeheven, AR KM A MISS E 13 E A TS ItliUTUIVK. Zitting van den 7 Jnlij. 1. J. K. en J. K., op Wieringen woordelijke beleediging van een bedienend beambte, ieder 8 boete en solidair in de kosten. 2. J. K.. geheel als boven. 3. C. T., op Wieringen overtreding als bovenmet aanne ming van verzachtende omstandigheden, f 3 boete en de kosten 4. G. K., op Texela. nachtelijk burenger ucht en b. mis handeling, wegens a. 5 dagen gevangenisstraf en de kosten en wegens b. vrijgesproken. 5. N. S., op Texel, mishandeling, 2 dagen gevangenisstraf en de kosten. 6. J. B. S., verblijf onbekend, verwonding, 6 weken ge vangenisstraf 8 boete en de kosten. 7. R. v. d. B., te Nieuwer Amsteldersertie van boord vóór den aanvang der reis1 maand eenzame opsluiting, f 10 boete en de kosten. KURftEKLIJKE ITAND. ONDERTROUWD. 43u\\fiJacobus Pieter Johannes van der Fins Wedr. van Wilhelmina Joanna Oldermann te Amsterdam, en Johanna Catharina Stejfenste Alkmaar, laatst te Amsterdam. 10 n Pieter van Aken Wedr. van Efie van Zalinge eri Maria Elisabeth van Zwanenburg Wed. van IJeme de Groot.Evert Johannes Porch en Aaltje Wa- genaar. - Hendrik Uuijbers en Adriana Josepha Pie- terse. Wed vau Antouie Winkelaar.— Johan Georg Groos, Wedr. van Trijntje Ott, te Alkmaar, en Grada Marqaretha Dudock, Wed. van Theodorus Ver hoeven t.e Rotlerdain.— Gerril Groet, Wedr. van Jannetje Hofdijkte Bergenen Trijntje Corver Wed. van Abraham Koomen te Alkmaar. GETROUWD. 5 Julij. Jan Hoek en Theodora Jacoba van Merrebach. GEBOREN. 7 Julij. Roelof Martinus, Z. van Johannes Koster en Johanna Kos. Alida CatharinaD. van Erederik Heijrie en Trijntje Schuit. 8 Ouwel, Z. van Maarten Prins en Aafje Boldewijn. Georg Wolfgang FranciscusZ. van M*. Tinco Mar tinus Wentholt en Maria Lucretia Seun van Basel. Saartje. D, van Salomon van der Kop en Ester van Os OVERLEDEN. 3 Julij. HendricetD. van Albertus Bijleveld en Wilhelmina Everdiua Narold 16 d. 4 Leendert, Z.van Klaas PIuimsraaffenEefje Schaak, 10 ni. 8 Alida Adrianavan Hugo Schipper Schut en Alida Hubheling17 d. Alkmaar 6 Julij. Aangevoerd 2 Koeijen 125 a 200 163 Kalveren f 25 a 56141 Schapen f 18 a 36 66 vette Varkens 34 a 40 ets. het N.P. 10 Julij. Kleine Kaas f 26, Commissie dito/21.50, Mid delbare dito f 24,50, laagste prijs 14,25 aangevoerd 690 stapels, wegende 153608 NP. 11 Julij. Aangevoerd 8 Paarden 60 a 120, 23 Koeijen 60 a 140, 119 Schapen 8 a 25. 72 Lammeren 8 a 12. 50 magere Varkens 12 a 16 74 Biggen f 4 a 6, nucht. Kalveren 4 a 8Boter per kop 60 a 70 ets. Broek in Waterland 9 Julij. Kleine Kaas 26, aangevoerd 56 stapels, wegende 11668 NP. Enkhuizen 8 Julij. Kleine Kaas 26,50, aangevoerd 75 stapels, Mosterdzaad/22 a 22,50, Karweizaad f 11,50 a 13,25, graauwe Erwten /9a 9,50, vale dito /7a 7,50, bruine Boonen 9, Garst 4,75 a 5,60, Ilavcr f 3,50 a 3.75. Hoorn 6 Julij. Aangevoerd 2 Koeijen, 19 Kalveren en 450 Schapen. 9 Julij. Kleine Kaas 26,50. aangevoerd 383 stapels, wegende 103834 N.P. il Julij. Gerst 6.25, Haver f 4.25. bruine Boonen 9, vale Erwten/8,50, aangevoerd 40,mud. Op monster verkocht. 10 mud Mosterdzaad a f 24 en 7 mud Karweizaad a/12,50 19 Paarden f 40 a 130, 5 Koeijen f 90 a 1406 Kalveren 6 a 10, 125 Schapen f 9,50 a 19.50. 35 Varkens 7 a 18. 3 Zeugen f 17 a 31, 105 Biggen f 3,50 a 6,50, 105 Kippen 25 a 65 ets., 5300 Kippeneijeren f 2,30 a 2,45, 1900 Eenden dito 2,50 a 2,60, 2450 koppen Boter 55 a 60 ets. per kop, 70 mud Aardappelen 4 a 6 per mud, 750 N.P Aalbessen 16 a 18 ets. per pond. Medemblik 8 Julij. Kleine Kaas 26,75, aangevoerd 164 stapels, wegende 39375 Nr.. Boter 1.06 per NP., Kippen eijeren f 2,25. Eenden dito 2,75 per 100. Monnickendam 8 Julij. Kleine Kaas f 25,50 aangevoerd 49 stapelswegende 12892 NP. Pnrmerende 7 Jnlij. Aangevóerd 254 Runderen, 90 Paar den, 132 vette Kalveren 40 tot 60 ets. per NP., 42 nucht, dilo 3 a 10, 133 vette Varkens van 30 tot 43 ets. per N.P., 4 mager dito 10 a 17, 122 Biggen 3 a 6, 520 Schapen enLammereu. Boter 0,90 a 1 perNP., Kleine Kaas 26,50, aangevoerd 252 stapels, Kippeneijeren 2,40, Eenden dito f 2,65 per 100. Schagen 9 Julij. Aangevoerd 6 Paarden f 150 a 170, 2 Stie ren f 110 a 120, 16 magere gelde Koeijen f 60 a 120, 24 vette dito 160 a 240 1 Vaars 50 18 nucht. Kalveren 5 a 953 magere Meikschapen 8 a 14, 340 vette dito 18 a 30. 68 Lammeren 7 a 11, 1 Engelschc Ram 36, 8 Bokken en Geiten f 0,75 a 4, 16 magere Varkens 10 a 18, 53 Biggen /5 a 7, Konijnen 10 a 45, Kippen 30 a 45, Eenden

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 3