ii V'l C&lckclijïischc Ï3ctigtcu. Jmgczoubcu Stukken. De Nederlandsclie Handwerksman. aan 1en ten behoeve der Polen, Grey wilde haar achteruit drin gen. Zelfs de diplomatieke vertoogen der Regering veroor deelde hijomdat er volgens hem gevaar bestonddat zij Engeland zijns ondanks in een oorlog zonde wikkelen en zonder dien oorlog noch Polen noch Rusland genoegen ga ven maar alleen den bloedigen strijd aanwakkerden en ver lengden. Russell verdedigde de staatkunde der Regering, en ook Grey trok eindelijk zijn voorstel in. Het eenige merk waardige dezer beraadslaging achten wij de verklaringook bij die gelegenheid weder door graaf Russell herhaald, dat Engeland niet gezind is om voor Polen tegen Rusland oor log te voeren. En wat doen de strijdende partijenterwijl diplomatieke nota's, beraadslagende Parlementen en redenerende dagbladen hunne belangen bespreken In Amerika is weliigt een gewigtige wending der zaken aanstaande. De Zuidelijken zijn onder generaal Lee in Maryland en Pennsylvanie doorgedrongen, en bedreigen gelijktijdig de belangrijke steden Baltimore en Philadelphia. Men verwacht, dat zij echter niets tegen deze steden zullen ondernemen voor er een veldslag geleverd isen de uitslag daarvan kan ge wigtige gevolgen hebben. De bevolking van Baltimore heeft meermalen getoond op de hand der Zuidelijken te zijn en haar bezi' zou alzoo weliigt den vijand een vast punt in het midden des lands gevenwaaruit nieuwe ondernemingen volvoerd konden worden. In Polen duurt de strijd met dezelfde hardnekkigheid voort. De Nationale Regering verklaart met eigen krachten den strijd op leven en dood te zullen voortzetten rigt regtban- keu op, weet hare vonnissen met stiptheid te doen voltrek ken, roept een dagblad in het leven, en niemand weet waar die geheimzinnige magt en hare werktuigen zetelen. Uit alles blijkt, dat de opstandelingen den moed volstrekt niet opgeven, en vast besloten zijn te zegevieren of in den strijd onder te gaan. ËXCELAKO. De heer Roebuck heeft den 14 in het Lagerhuis afgezien van het voortzetten der beraadslaging over zijn voorstel betreffende het erkennen der Zuidelijke Stateu van N. Ame rika, uithoofde lord Palmerston verklaard had, dat deze dis cussie ontijdig was en tot niets goeds kon leiden. Genoemde minister prees het besluit van den heer Roebucken hoopte, dat in 't vervolg door Parlementsleden niet weder mededee- lingen aan het Huis zouden worden gedaan, omtrent bijzondere gesprekken met een buitonlandschen Vorst. FRAVSilUJH. Op voordragt vau den minister Duruyheeft de Keizer bepaald, dat geen hoogleeraar of onderwijzer van den hoog- sten rang kan afgezet wordendan na zich verantwoord te hebben voor eene commissie van 9 personen (waarvan 5 be noemd door den raad van onderwijs), onder voorzitting van den minister. Van de zending van den heer Hubert Delisle naar Mexico, ten einde te onderzoeken wat gedaau kan worden tot vestiging van een regelmatig burgerlijk bewind daar te lande, is afgezien. De regering eischt ter voldoening van het schenden der fransche vlag door de italiaansclie overheden in de haven van Genua, in de eerste plaats het in vrijheid stellen der 5 aan gehouden personen. Deze waren te Rome door de fransche politie gearresteerd en hadden op verzoek der Pauselijke re gering vrijgeleide naar Spanje bekomen, waarop zij met ro- meinsche passen op het stoomschip Aunis waren ingescheept, onder voorwaarde dit alleen te Marseille te mogen verlaten. Het jongste geschrift van den hoagleeraar E. Renanhet leven van Jezus, te Parijs uitgegeven, maakt een verbazeuden opgang. Reeds zijn er vele duizend# exemplaren vau verkocht. Ook de Keizer heeft er een ontbodenom het met zich naar Vjchy te nemen en daar te bestuderen. De aanzienlijke vrouwen in Z. M. omgeving zijn daarover zeer verstoord. De prelaten ziju met ingenomen met don minister van onderwijs Duruy en hebben zich met hunne bezwaren tot de Keizerin gewend. Het. photograflsch portret van den Aartshertog Ferdinand Max is hij ettelijke duizenden naar Mexico gezonden. ITALIË. Aan de maatschappij Lafitte is concessie verleend voor de spoorwegen in Calabrie en op Sicilië. De Victor-Emmanuël- spoorweg in het Napelsche is door het gouvernement aan gekocht. Met goedvinden van den franschen consulheeft de over heid te Genua, aan boord van het transche stoomschip Aunis van de Messageries Impériales, 5 voorname napelsche roover hoofden o. a. de beruchte Cipriano Lugalo gevangen ge nomen, De consul schijnt, zijne bevoegdheid te buiten te zijn gegaan, wijl er eene bepaling bestaat, waarbij de schepen van genoemde onderneming in regten en vrijheden gelijk gesteld worden met fransche oorlogsbodemszoodat niet de toestemming van een consul maar van den Keizer in zoo danig geval vereischt wordt. De minister Eisconti-Venosta heeft op zijn te Petersburg gedaau verzoek om genade voor de naar Siberie verbannen italiaansche jongelieden, van prins GortschaJcoff ten antwoord ontvangen, dat het italiaansclie gouvernement, dat, den heer Bishop en den graaf de Christenwegens ondersteuning der Bourbonsgezinden heeft gestraftniet van den Czaar kan verlangen dat hij dit voorbeeld niet navolgt, MEXICO. Den 30 Mei heeft het garnizoen de hoofdstad ontruimd en zich naar Cuernavica teruggetrokken Den 5 Junij was de stad door de divisie Bazaine bezet. De voornaamste hoofden der clericale partij hadden dien generaal reeds com missarissen te gemoct gezondenom hunne onderwerping aantebieden. OOSTEARIJK. Pe gevaugen genomen prins Adam Sapieha is lid van den Landdag van Gallioie en zoon van den laudmaarsehalk van dat gewest. Zijne deelneming aan den Poolschen opstand moet overtuigend gebleken zijn. De toevoer uit Gallicie aan de Poolsche insurgenten is in den laatsten tijd zoo belangrijk en onbedekt geweestdat de regering zich gedrongen heeft gezien ernstige maatregelen daartegen te nementen eiude aanmerkingen van de russi- sehe regering te voorkomen. Den 18 Aug. zal in het Prater te Weenen een groot open baar feest gehouden worden, ten voordeele der noodlijdenden in Hongarije. De gemeenteraad heeft zich met de regeling belast en zal voor 15000 11. onkosten maken. De toegang is bepaald op 50 c. Ip 1866 zal in de hoofdstad eene internationale tentoon stelling van industrie, economie en kunst worden gehouden. Een Afgevaardigde uit Krakau heeft een adres ingezonden, waarbij voor Langiewicz vrijheid wordt verlangd om zich naar Zwitserland te begeven. In Krakau is eene geheime buskruidfabriek ontdekt, en zijn de arbeiders daarvan opge- ligt. Het gemeen heeft tegenstand willen bieden, doch is met geweerschoten uiteengedreven. De Landdag van Zevenbergen is den 16 plegtig geopend. Het Keiz. rescript, waarbij de Unie nietig verklaard eu een op de tegenwoordige betrekkingen gegrond diploma beves tigd wordtis met zeer veel bijval ontvangen. De Landdag heeft besloten tot het aanbieden van een daukadres aan den Keizer. PIIÜISSEIV* De aan de Poolsche grenzen gelegerde troepen zijn door andere vervangenomdat, vele in Posen geboren soldaten naar de Poolsche opstandelingen deserteerden. Den 6 Julij is te Schroda uit Posen bevel ontvangen, omr den r. k. priester Samarzetcski gevangen te nemen en der waarts optezendenen zijne woning te doorzoeken. Het volk omringde echter den geestelijkezoodat de politie de troepen te hulp riep, die de menigte met geweld uiteendreven, waarna de gevangene door 20 uhlanen naar Posen werd geleid. De minsters hebben den Koningvóór diens vertrek naar Carlsbad, eene schriftelijke klagt doen toekomen tegen den Kroonprinswegens diens te Dautzig gehouden redevoering over de laatste drukpersverordening, welke handelwijze zij gevaarlijk achtten voorde ministeriële politiek. Men verzekert,, dat de prins daarop den Koning heeft gemeld, dat hij de in constitutionele handelingen der bewindslieden, welke het land en de dynastie in gevaar brengen, afkeurt en zich van alle deel neming aan de staatszaken denkt te onthouden, zoolang dezelfde personen aan de regering blijven. Te Stettin moet hij zich tegen eene deputatie der vrijmetselaars in denzelfden geest hebben uitgelaten. De Berltjusche hoogleeraar v, Uoltzendor/f heeft, na 's Ko- nirigs antwoord op het adres van het, Parlement, laatst bedoeld stuK verdedigd en ontving daarover den 18 Junij eene beris ping van den minister van eeredienst v. Mühler. Den 8 Julij protesteerde de academische Senaat hiertegen en thans heeft de minister dat ligchaam geantwoord, dat hij alleen het regt heeft om leeraren en hoogleeraren disciplinair te straffen. Den t 5 heeft bij Milosl&w eene botsing plaats gehad tus- schen Pruissische troepen en Poolsche insurgenten, die zichten getale van 300 in het woud vereenigd hadden en bij de nadering der troepen vuur gaven, waardoor 1 man gedood eu vele gekwetst zijn. 60 Insurgenten werden ge vangen genomen RlflLAAD. Den 7 Julij heeft de te Wilna gezagvoerende geul, Mura- wieff het, bevel uitgevaardigd, dat al het in zijn gouvernement uit de staats- en gemeentekassen ontvreemde binnen 10 dagen door de gezamenlijke grondbezitters moet vergoed worden op straffe van den geregtelijken verkoop hunner eigendommen. De Keizer heeft als Grootvorst van Finland het patent uitgevaardigd waarbij het finsehe Wetg. Ligchaam hijeen- ge oepeti wordt. De Pinnen verlangen in hunne dagbladen thans de volgende vrijheden van den Czaar: liet regelmatig bijeenkomen van bet Wetg. Ligchaamonafhankelijk van de willekeurige tijdsbepalingen des Souvereins het regt om aan de regering voorstellen te doen en om toezigt uitteoefeneu op het beheer der financien verantwoordelijkheid der finan ciële administratie aan het Wetg. Ligch. of aan het Hofgeregt; vrijheid van drukpers; een eigeu muntstelsel en eeu eigen leger. Polen. U'ielopolski een verlof van 4 maanden bekomen hebbeude, is de gen!, v. Berg. bij afwezen van den stede houder met het voorzitterschap van den llaad van admini stratie belast. Bij een agent der Nat. Regering ziju geen pandbrieven en imperialenmaar slechts 36000 roebels gevonden. Een geestelijke, door de Nat.Regering met. depeches naar Rome gezondenis te Skiernewiez door de Russen opgeügt en doodgeschoten. Genoemde Regering heeft bekendgemaakt, dat zij bekend is met de reuzenkrachten der natie dat zij zich nooit her senschimmen heeft gemaakt over de tusschenkomst der mo gendheden en genoegzaam hulpmiddelen meent te hebben om den strijd óp leven en dood tegen den overweldiger lot het eind toé voltehouden. Vroeger heeft zij de guerillabeuden gelast slechts verdedigend te handelen en bij nadering der Russen in de bosseheu te wijken maar aangezien de Rus- sisGhe magt in het Koningrijk zich daardoor meer en meer heeft kunnen verzamelen, heeft zij thans bevolen den vijand dour kleine eu telkens herhaalde aanvallen afbreuk te doen. De kameraden van den kolouel Nullodie bij zijn sneuve len in de handen der Russen zijn gevallen, ziju veroordeeld tot deportatie naar Siberie. Under hen zijn verscheidene Italiaansche jongelieden van goeden huize. In alle kerken te Warschau is een protest tegen het ge vangennemen van den aartsbisschop Felinski voorgelezen. Zijn plaatsvervanger Rzewaski heeft zijne betrekking nedergelegd. Voor het geheele Koningrijk is eene kerkrouw voorgeschreven, wordende de klokken niet meer geluid, 's Nachts zijn eenige geestelijken in hechtenis genomen. De politie te Warschau een prijs van 300Q zilv. roebels gesteld hebbende op het ontdekken van de geheime drukkerij der nat, regeringwerd haar die door een der werklieden aangewezen in eene afgelegene straatbij een schoenmaker, op de derde verdieping. Aldaar gekomen vond men ttllei naar waarheidmaar de gezellen gevlogen eu het lijk van den geworgden verrader in eene kasmet het vonnis der nat. regering aan zijne kleederen gehecht. Bij besluit van den 2 heeft de Nat, Regering 3 provinciale of hoofdregtbanken in het leven geroepen eene te War schau, eene in Lithauen en eene iu Ruthenie, elk bestaande uit 1 voorzitter4 regters en 1 procureur-geul. Den 14 is te Warschau het eerste nummer verschenen van een officieel blad dier regering, getiteld: Onafhankelijk heid. Het behelst eene redeneringwaarin alle transactie verworpen wordt. De russische slrijdmagten iu het koningrijk bestaan uit 60000 manen uit, llOOOO man in de vroegere poolsche pro vinciën. t. w. 25000 in Podolie, 15000 iu Volhynie, 40000 in Lithauen en 30000 in Koerland. Sedert het begin van den opstand zijn in Polen 25000 en in de voormalige pro vinciën 14000 Russen buiten gevecht gesteld. De opstan delingen beschikken over 60 beuden gemiddeld ter sterkte van 600 man en gedeeltelijk zeer gebrekkig gewapend. T C K K IJ E. De Porte heeft besloten tot aanleg van'eenen spoorweg naar Adrianopelvoor rekening van den Staat, door eene engelsche maatschappij. De Sultan verzet zich tegen de aanhechting der Jonische eilanden bij Griekenland, kunnende de britsche gezant zijnen tegenstand niet overwinnen. Aan de Wallaohysche grenzen is een gevecht geleverd tusschen Roumanische soldaten en Poolsche insurgenten. die uit Turkije komende naar Polen trachtten door te dringen. VEIIEEN KJ DE STATEN. De gent. Hooker is op zijii verzoek ontheven van het bevel over het leger van de Potomac en vervangen door den genl. Meade, Den 25 Junij zijn ook de federalisten op den linkeroever der Potomac overgegaan om den in Pennsylvania voortruk- kenden vijand het hoofd te bieden en zoo mogelijk zijnen terugtogt. aflesnijden. Den 27 had de nieuwe bevelhebber zijn hoofdkwartier te Frederikstad, van waar zijne magt zich. vervolgens noord- en oostwaarts uitbreide. De Separatisten trokken dien ten gevolge van de lijn der Susquehannah in de Cumberland-vallei terug. Den 1 Julij heerschte te Baltimore en Philadelphia groote l ezorgdheid. Te Baltimore iseveu als in het westen van Maryland, de krijgswet afgekondigd. Uit Philadelphia worden vele koopwaren naar Nieuw-York vervoerd; duizenden werken er aan de verschansingen. De Zuidelijke kaper Alabama heeft, een stoomschip van Nieuw-York, dat 1 millioen dollars aan boord had, vermeesterd BIN ENE AN 19 De erfgenamen van wijlen D". P. H. Nahuijs, em. predikant te Haarlem, hebben op zijn verzoek uitgekeerd een certifikaat. van 1000 4. p. ct. aan de diaconie-armen. en aan de kinder- kerkhet kerkefonds en het geref. weeshuis elk een van/1000 2£ p. cf„ alles vrij van successieregten. Het ministerieel besluit, waarbij het uittrekken van een post op de geroeentebegrootingen voor verteeritigeu der stembureaux wordt verboden, neeft in den gemeenteraad te Zwolle, welke daarvoor nimmer gelden heeft aangewezen, levendige afkeu ring gevonden zoo zeer dat vele leden thans zoodanige post op de begrooting willen plaatsen. De prins van Oranje is door de Koningin van Spanje tot ridder van het Gulden Vlies benoemd. Eene langdurige vijandelijkheid tusschen de bewoners der N. Brabantsche dorpen Uden en Boekei heeft den 11 tot een gevecht, geleidwaarbij vele. strijdenden gewond zijn De marechaussees moesten van alle kanten te hulp komen om de vechtenden te scheiden. De Prov. Staten van N.llolland hebben den 14 de ver kiezing van T. Kooymanin het distriet Enkhuizennietig verklaard eene subsidie van 1100 verleend voor de ver betering der haveu te Enkhuizen eu eene van f 16000 (J der kosten) aan de gemeente Alkmaarvoor de bestrating van den Middenweg in den H. H. Waard; en heslist dat art. 36 van de wet op het lager onderwijs behoort toegepast te worden in de gemeenten S. PancrasN. en Z. SchermerBarsin- gerhornNieuwendam Urk en Zaandijk. Het prov. geregtshof van Gelderland heeft den 14 G. Wil brinkwegens het vergiftigen van haren man A. Beekman, te Beekbergenveroordeeld tot de doodstrafG. Dunlow beschuldigd van haar het vergift daartoe te hebben verstrekt, is vrijgesproken. De heer C. J. J. de Leuw van Arnhem heeft den 14op liet groot schuttersfeest te Cliaux-de-Fondsin Zwitserland, den eersten prijs, zijnde een zilveren beker, verworven. In den nacht van 1415 is op den aartsbisschop van Utrecht den heer Zwijsen, op den huize Gerra te Haaren te bed lig gende, een pistoolschot gelost, waardoor de kogel in de nieren is gedrongen, zoodat, er werkelijk levensgevaar bestaat. Men vermoedtdat de dader een leerling van het seminarium is eu zich in de huiskapel verborgen heeft gehouden. Evenwel is door de justitie nog niets aan het licht gebragt. Den 16 is de centraalspoorweg van Utrecht tot Hattem feestelijk geopend. De gemeente, langs welke de trein pas seerde gaven door vlaggen en versieringen hare blijdschap te kennen. Te Harderwijk namen de reizigers deel aan een dejeuner op het stadshuis, en te Utrecht teruggekeerd aan een diner van 200 couverts, door de directie aangeboden. Van stadswege werd 's avonds illuminatiemuziek eu vuurwerk in het Sterreboseli gegeven. 'c Is een verblijdend verschijnsel in onze dagen dat de, wetenschappelijke en industriële standen niets onbeproefd

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2