ALKMAARSCHE COURANT N°. 31. Vijfenzestigste J aargang. 1863. 2 Augustus. ZoncSa ©fliciccl (öcbccïtc. Politick (Docrzigt. EffiUkclijfiscïtc Bcrigtctt. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HEB.M». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau ALKMAAR herinneren de ingezetenen dezer gemeente aan de bepaling van art. 40 der politieverordening op de gebouwen, straten, pleinen, wegen en wateren, inhoudende dat geduieude de hondsdagen, welke ingaan den 19 Julij en eindigen den IJ Augustus dezes jaarsgeene houden mogen losloopen dan behoorlijk gemuilband volgens het daarvan aan het bureau van politie berustend model. Alkmaar Burgemeester en Wethouders voornoemd, <fe#18 Julij 1863. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de NAJAARSKERMIS op den 19 Augustus e.k. allner zal beginnen en op dien dag tevens de loting voor staan plaatsen zal worden gehouden. Buraemeesteren Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 29 Julij 1863. De Secretaris. J SPANJAARD!. Het GEMEENTEBESTUUR van ALKMAAR verlangt voorde openbare tusschenschool een tweeden WfliFORf- IIKfl'l JZ H, tegen 360 per jaar. Sollicitatien franco intezeudeu vóór den 20 Augustus 186,1. Wat moet men denken van de PooLche kwestie? Komt er oorlog, of zal de vrede bewaard blijven? Zal Rusland steeds blijven volharden of toegeven Ziedaar de vragen die in de laatste week aan 'onze dagbladen dagelijks stof leverden voor geheele kolommen; evenwel zijn wij op het einde der week niet veel wijzer dan iu het begin. Dit weten wij zeker, dat Rusland aan de drie mogend heden heeft ge antwoord, dat het sluiten van een wapenstilstand ondoenlijk is en een conferentie niet te pas komt.daar er alleen bm- nenlandsche aangelegenheden te regelen vielen. Rusland Oostenrijk en Pruissen, de staten waaronder Polen is ver deeld zouden zieh onderling moeten verstaan daarna zou de uitslag dier onderhandelingen aan het oordeel van Frank rijk en Engeland onderworpen en eindelijk dit protocol door de acht mogendheden onderteekeud worden, die in der tijd lot het Weener traktaat hebben medegewerkt. Men heeft in dit tegenvoorstel van Rusland een poging opgemerkt, om Oostenrijk van Frankrijk en Engeland af te trekken en tot een vergelijk met Rusland en Pruissen te brengen. Die poging is echter misluktOostenrijk heeft terstond ^aan de Westersche mogendheden doen wetendat het voornemens bleef gemeenschappelijk met haar te handelen. In Polens belang verheugen wij ons over dien maatregelmaar wij heb ben ons toch verbaasd over de oorzaak van Oostenrijks spoedig en krachtig besluitzoo als die door de dagbladen wordt medegedeeld. In de nota van den Oo-tenrijkschen Minister graaf Rechberg schijnt namelijk voor te komen, dat hij zijne medewerking tot het houden eener conferentie der acht 'mogendheden zou laten afhangen van de voorloopige instemming van de Russische Regering. Nu stemt. Rusland met het congres-plan niet inen de Minister prins Oortscha- kojf antwoordt niet onaardig dat graaf Rechberg door zijne zoo even vermelde verklaring, gehoor gevende aan een gevoel van billijkheid, dat door den Russiseheu Keizer naar ver dienste wordt gewaardeerdzelf heeft getoond een voorgevoel te hebben van de onmogelijkheidwaarin Rusland verkeert om het voorstel tot het houden van een congres aan te nemen. Wij moeten gulweg bekennen, dat wij dit antwoord van prins Gortschako/f zoo handig vindenals de uitdrukking in de nota van graaf Rechberg ons onhandig voorkomtde Oostenrijksche Minister schijnt ons door zijn Russischen ambtgenoot in hun diplomatieken woordenstrijd vrij aardig vastgezet. Maar de meeste menschen houden niet van aar digheden en nog minder van er in te loopen en vastgezet te worden. Dit is jammer, want aardigheden veraangenamen het leven, en wij moeten daarom niet boos zijn als wij zeiven daartoe aanleiding gevenmaar van prins Gortschoko/f was het zeer onmensonkundig, zijn Oostenrijksohcn ambtgenoot zoo vast te zetten. Hij had moeten begrijpen, dat een tegenslan der die in zijn eigen woorden gevangen wordtwrevelig halstarri" en koppig wordt. Zoo schijnt liet ook graaf Rech berg gegaan te zijn. Men verhaalt ten minste, dat hij na de kennisneming der vermelde opmerking van prins Qortschakojf onmiddelijk naar de pen heeft gegrepen, en door middel van den telegraaf te Londen en Parijs tegen de meening van dien Minister heeft geprotesteerd. Wij voor onsgelooven, dat graaf Rechberg een goede keuze heeft gedaan maar kunnen ons toch niet onthouden van er op te wijzen, welke beweegre denen al niet over het lot van volken en staten kunnen be schikken zelfs bij een constitutioneele Regering. De tijden mogen voorbij zijn, toen een paar schoone oogen over oorlog ,en vrede beschiktentoen de meerdere of mindere handigheid bij het overreiken van een glas ,water het kanon deed spreken of verstommen toen een paar welgevormde beenen een goede aanbeveling waren van een staatsman en zijn stelsel, en het verlies van een tand het verlies van invloed en vertrouwen ten gevolge had, er zijn andere zeer kleine kleinigheden overgebleven, die de eigenlijke oorzaken van groote gebeur tenissen kunnen zijn. Frankrijk Engeland en Oostenrijk onderhandelen iutus- schen over een nieuwe nota aan Rusland, en omtrent vorm en inhoud wisselen verschillende geruchten elkander af. Vol gens de laatste berigten zou het nog geen ultimatum zijn, zou alzoo de weg der minnelijke onderhandeling niet verlaten worden. En dit komt ons niet onwaarschijnlijk voor wan neer wij acht geven op de herhaalde verklaringen der Eu- gelsche Ministers, dat men den vrede wil en niet den oorlog ook al moge graaf Russell daarbij ontkennen ooit gezegd te hebben, dat Engeland in geen geval, ook niet wauneer zijn eer en belang dit vorderden voor Polen oorlog wil voeren een uitdrukking, die dan ook geheel onaan nemelijk is en met Engelands eer en belang al aanstonds onbestaanbaar zou zijn. Zoo verklaarde ook onlangs deze Minister weder, eeii onafhankelijk Koninkrijk Polen voor Europa wenselrelijk te achtenmaar geenszins indien die onafhankelijkheid moest worden bewerkt en gehandhaafd door vreemde troepen, in welk geval zij een bron van wanorde, in plaats van orde en rust zou worden. Zulke kalme en beredeneerde verklaringen klinken wreed en onmensclielijk ten opzigte van een lijdend eu worstelend volk toeli zouden wij niet durven ontkennen dat zij verstandig en daarom goed te keuren zijn. Kon Engeland zijn bond- geuooteu volkomen vertrouwenstond er een vereenigd vrij heidlievend Europa tegenover Rusland, waarom zou liet niet oorlog voeren voor Polen Maar Engeland is en moet blijven de wachter van het, liberalisme in Europadien staat is een "ewigtige post- opgedragen; Engeland moet uitzien eu scherp opletten, als een wachter past, en het moet wantrouwen. Wantrouwen is de eenige sterkte tegen een dwingeland. Engeland moet den Eranschen Keizer wantrouwen, en het ma" niets wagenliet mag Europa niet iu vuur en vlam zetten indien het niet de meest afdoende waarborgen heeft ten-en mogelijke bijoogmerken van denman, die zoo mogelijk geïieel Europa even gelukkig zou willen maken als Frankrijk reeflS iS" -W, 1. T' En welke zijn de voornemens van den Iranschen Keizer ten aanzien van Polen? Wij twijfelen er geen oogenblik aan, of hij wenschtden oorlog in vereeuiging met Engeland; maar evenzeer gelooven wij, dat hij er zonder Engeland niet toe over zal gaan. Omdat in Frankrijk de Keizer besluit, komt het ons ook minder belangrijk voor. den toon der dag bladen na te gaan. Napoleon heeft wel eenmaal verklaard het volk voorden eenigen Souverein in Frankrijk te erken nen maar hij begrijpt^, dat deze Souverein afstand van de Regering heeft gedaan, toen hij zijn Keizerschap aannam. Toch "is iu deConstitut.ie aan den Keizer het regt voor behouden om altijd een beroep op liet volk te doen. Deze woorden schijnen aan liet dagblad le Siècle den moed gege ven te hebben om in overweging te geven, liet Fransche volk over den oorlog voor Polen te doen stemmen. Ter kwader uur! Een offi'eiëele waarschuwing de tweede, die het blad ontvingen waardoor zijn verder bestaan alzoo geheel van de Regering afhankelijk is doet op gevoelige wijze weten, dat,'zijn voorstel in strijd is met het beginsel waarop het Keizerlijk gezag berust. Hoe moet liet Eransche volk te moede zijn bij dezen slag iu liet aaugezigtZiet het voorstel van' le Siècle wordt niet bestreden als met overeenkomende met de gewone regelen bij de constitutie vastgesteldniet als minder gepast afgekeurdmaar liet wordt van zoo verderfelijke strekking geoordeeld, dat het blad er een waarschuwing door verdient. En die waarschuwing zou geschied zijn op uit.drukkelijken last van den Keizer zeiven! Napoleon JU, bij de gratie Gods en den wil van het volk Keizer der Franschen, die het noodig achtte in de constitutie zich uitdrukkelijk het regt voor te behouden om altijd een beroep op dat volk te kunnen doenwaar schuwt een dagblad omdat het in overweging geeft omtrent Polen een volksbesluit uit te lokken. De Siecle stelt door zijn artikel een groot belang in de waaagschaal zegt de waarschuwing. Altijd iu de waagschaal, die het souvereme Fransche volk in de hand houdt zou men kunnen ant woorden. En blijkbaar is de waarschuwing ook niet te wijten aan den oorlogzuchtigen loon van liet blad de kerkelijke bladen zijn voor 't 'minst even oorlogzuchtig gestemd maar volgens de woorden der waarschuwing zelve aan de aanranding van het beginsel waarop liet staatsgezag berust. Eu dat beginsel is de almagt des Keizers. Het dagblad la Presse is intussclien liet eenige Fransche bladdat"zich bepaaldelijk tegen de tusschenkomst ten be hoeve van Polen verklaart; het wijst er op, hoe Frankrijk door zijn leger te Rome verhindert, wat het blijkens de zes voorgestelde" punten in Polen wil tot stand brengen. Na tuurlijk merken de kerkelijke bladen daartegen op dat er te Rome geene wreedheden gepleegd geene goederen ver beurd verklaard of verbrandgeen kinderen des lands weg gevoerd worden voor het leger, en dat Frankrijk voor Polen hetzelfde moet doen wat liet in Rome doetde revolutie bestrijden, die in Polen wordt vertegenwoordigd door den Czaar. Wij bekennen gaarne, tot nog toe er niet in geslaagd te zijn de redenen te vatten die deze bladen op geven voor de toekenning van de benaming //revolutionair aan den Keizer van Ruslandmaar zeer zeker wijken zij daarin van bet algemeene spraakgebruik af. Zij stellen er echter prijs opdat de opstand in Polen worde beschouwd als vreemd aan revolutionaire denkbeelden, maar alleen van godsdienstigen aard in welk karakter hij dan ook alleen is beschouwd door den Paus in zijn schrijven aan den Rus sischen Keizer. Doch dit wekt juist de verontwaardiging van le Siècle op, die er op wijst, hoe de II. Vader vrede zou heb be u met Polens toestand en met Rusland in vriend schap zou levenindien er slechts voor de belangen der Katholieke Kerk werd gezorgd. Bij dezen strijd der meeniugen duurt intussclien de strijd der wapenen in het ongelukkige Polen voort. Nieuwe be rigten van wreedheden der Russische generaals xomen tot ons overofschoon wij ons niet geregtigd achten alles wat daaromtrent gemeld wordt als zuivere waarheid aan te nemen. De Nationale Regering gaat voort met haar geheimzinnig maar toch vrij krachtig beheer, velt vonnissenverklaart de verbeurdverklaarde en aan Russische officieren geschonken goederen nationaal eigendomen maakt een behoorlijke rekening en nieuwe begrooting bekend. EXG-HXAWD. Den 23 beeft de minister voor de indisehe zaken bij het Parlement de indisehe begrooting voor 186364 ingediend tot eene ontvang van 45,306,000 en eene uitgaaf van 41.490,000 Den 28 is de zittingnamens de Koningindoor eene commissie gesloten. FRANHiBlJK heeft zich verbonden de 3 door de Italiaansche regering we der vrijgegeven personen in verzekerde bewaring te houden, lot den"ailoop van het onderzoek omtrent hunne schuld, en heeft ook een onderzoek gelast naar de omstandighedenon der welke zij aan boord van de Amis zijn opgenomen. De Moniieur behelst een rapport van den minister van koloniënwaarbij hij voorstelt het afschaffen der dagbladen- censuur in de koloniën aangezien liet gezag der overheid op MartiniqueGuadeloupe en Reunion op genoegzaam hechte grondslagen gevestigd is. Te Soi'ssons is het standbeeld ingewijd van den beroemden regtsgeleerde Paillet, die in der tijd niet geschroomd heeft de" belangen der familie Orleans te verdedigenna het ver beurd verklaren harer eigendommen. Bijna de geheele Pa- rijsche balie was tegenwoordig. De heer Bufaure hield, als deken van de orde der advocateneene Velsprekende rede- voerincwaarin het niet ontbrak aan duidelijke staatkundige toespefingen. Hij werd met geestdrift toegejuicht. ÏTASRE. In het Napelsche hoort men weder van rooftogten. Nabij de stad zijn 4 officieren der nat. garde vermoord. HEKKEEIJIi'E STA AT. Te Rome verschijnt een geheim dagblad, dat, door de partij van actie geredigeerd, den opstand predikt aansluiten. Het nationaal comité waarschuwt de Romeinen bij pro clamatie tegen alle aansporingenwelke niet van hetzelve uil gaan. MEXICO. De geul. Porey heeft de in Frankrijk op de drukpers be staande verordeningen hier te lande ingevoerden een drie manschap en een staatsraad benoemd, om hem in het bestuur bijtestaan. De ledeu van het eerste zijn de genl. Almonte de aartsbisschop van Mexico en de genl. Salas. Juarez, die naar San Luiz de Potosi geweken is, heeft verklaard al de genen die zieh bij den fransehen genl. voegen als verraders te zullen behandelen. O0STEXRI.IK. Den 26 hadden te Lemberg oproerige bewegingen plaats door de poolsche inwoners tegen de Israëlieten gerigt, waar van er verscheidene door steenworpen zijn gekwetst. Eene militaire patrouille heeft de rust hersteld. Den 26 en 27 werden aldaar verschillende huiszoekingen en arrestatien gedaan. Tot de gevangenen^-45ehoc®ten de heeren ZimialkowskiSierakowski en graaf'fiteptUCn Zmdgfii, leden van den Gallicischen Landdag. V De geestelijkheid en behoudspartij heeft ".3ÖODOO ir. Jjijegol gebragt, tot ondersteuning van den ex-kpMflg van Napets eni dit bedrag ter hand gesteld aan zijnentgezant'te IVeenp die echter, eene grootere som van den Vorst ïg gbed.bb bende hem eenvoudig eene kwitantie heeft gezor Het Huis der Afgevaardigden heeft het vèrzaekachiSft van Langiewicz in handen dor regering gesteld, om daarmede naar goedvinden te handelen.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1