"i itf> S&lckclijfrschc ücxigtcu. MHWM taak; hij verklaarde slechts eert werktuig te zijn, eu zeide dat hij den raad wilde inwinnen van zjjn chef. Terstond daarop rukten verscheidene bataillons linietroepen aan onder bevel van Generaal Forey en omsingelden het gebouw. Den jagers van Vincennes werd gelast te laden. Spoedig kwamen twee commissarissen van politie aan de deur; deze kondigden aan, dat men hun bevel had gegeven de zaal ruim te maken, en verzochten de Vergadering toe te geven. De Vergadering weigerde. Een derde commissaris kwam en sprak op meer gebiedenden toonmaar ook hij schijnt afgeschrikt te zijn geworden toen hem het onwettige onder het oog werd ge bragt van de daaddie hij ondernam. Eindelijk kwam een Aide de camp van Generaal Magnan met een geschreven order, waarin den officier, die het battaillon c'ommandeerde gelast werd de zaal te doen ontruimendaartoe des noods geweld te gebruikenen de Afgevaardigdendie tegenstand bodennaar de gevangenis Mazas te brengen. De manier waarop dit geschrift was gesteld, bewees hoe gaarne Magnan zich schuil hield onder zijn geliefkoosd schild; want hij ver klaarde daarin dat hij handelde "overeenkomstig de orders vaD den Minister van Oorlog." Het aantal Afgevaardigden, op dit oogenblik tegenwoordig, bedroeg twee honderd twintig. De gansche Vergadering verklaarde dat zij weigerde en al leen voor geweld zoude bukken. Bij afwezigheid van Dupin was de Heer Benoist d' Azy Voorzitter geweesten beiden, hij en een van de Vice-Presidenten, werden nu door politie agenten bij den kraag gevat en uitgeleid. De geheele Ver gadering volgde en marcheerde door de straten, ingesloten door twee rijen soldaten. Generaal Forey reed naast de colonne." //Aan het Hooge Geregtshof was bij de wetten van de Re publiek opgedragen, kennis te nemen van alle overtredingen tegen de Constitutie. Het Hof hield zittingtoen een gewapende magt de ge- regtszaal binuen kwam; de regters werden van hunne zetels gedreven maar niet vóór zij een vonnis hadden geveld waarbij de President instaat van beschuldiging werd gesteld. Vóór de regters uit een gedreven werden, verdaagden zij de zitting van het Hof tot een dag "later te bepaleneu zij hadden de geestigheid te bevelen dat hun bevelschrift aan den President op het Elysée zou beteekend worden. Indien de deurwaarder Kolonel Fleury aan het Elysée had ontmoet, zou hij spoedig ontwaard hebben, dat Fleury de man niet wasom te dulden dat zijn sombere meester werd ter neer gedrukt door het gezigt, van een man meteen leelijk exploit van een Geregtshof." iHAlintKltlA. In de bijeenkomst van de Sleeswijksehe Steuden van den 30 zijn voor de bedankt hebbende leden slechts 3 plaatsvervan gers verschenen. De koninglijke commissaris heeft de ver gadering ontbonden. De minister Russell heeft geweigerd eene deputatie te ontvangenwelke hem liet adres wilde overhandigen eener talrijke volksvergadering, waarin besloten was, dal Rusland, door de wijze waarop het Polen behandeltalle regt op dat land verloren had. Het gouvernement wil zich niet verklaren over hetgeen het voornemens is te doenwanneer Rusland onhandelbaar wordt bevonden. In Frankrijk is men over deze achterhou dendheid zeer gebelgd. Uit Britsch-Indie wordt gemelddat de beruchte Nena- Sahib in een tempel te Ajmere is gevangen geuomen in het bezit van bescheiden betreffende eene nieuwe zamenzwcriug en van aanzienlijke geldsommen. Ook zegt een gerucht, dat Tantia-topiedie men voor 4 jaren meende opgehangen te hebben zich met 5000 cipayers te Saloomba bevindt. FKANHRIJli, Den 30 July heeft dc Keizerin Msgr. LalastiJeaartsbis schop van Mexico, te S. Cloud in een gehoor ontvangen. Er is eene brochure verschenen, getiteld //de Keizer, Po len en Europa," welke aan den Keizer of iemand van zijne omgeving wordt toegeschreven en tamelijk dreigend luidt. Ter bestrijding van Rusland wordt voorgeslagen het zenden van een Engelsch-Fransch-Zweedsche vloot naar de Oostzee en van een Engelsch-Franseh-Italiaansche vloot naar de Zwartezee. Midden-Europa zou niet tot oorlogstooneel ge kozen moeten wordenmaar Pruissen moeten medewerken waartoe de bevolkinghoe de tegenwoordige regering ook zijliberaal genoeg is. Als Frankrijk eens zijn zwaard trekt, zal het dit niet opsteken, voor het Litliauen bevrijd heeft, even als het Lombardije heeft gedaan. Niet3 zou meer ge schikt zijn om den Keizer populair te maken dan een oor log ten behoeve van Polen. Le Monde deelt een mandement, mede van den kardinaal aartsbisschop van Rheims Gousset, waarbij het laatste werk van E. Renan veroordeeld en de lezing daarvan verboden wordt. Deu 3 Aug. verscheen bij Denlu te Parijs reeds het 22" vlugschrift tegen dat werk. De Charivari heeft last bekomenom na de nu op steen gebragte teekeningeualle spotternijen tegen Ruslaud te staken. ITALIË. De wonde aan Garibaldi's voet heeft zieh gesloten, zoodat hij weder in staat is om te paard te rijden. De krater van den Etna brandt bij herhaling; de asch-re- gen heeft bij Nicolosi belangrijke schade aangerigt; de lava stroom heeft Casino del Inglesi bereikt en veel verwoest. De Gedeputeerden hebben met 146 tegen 51 st. het ont werp aangenomen tot heffing eener gebruiksbelasting op de dranken en het slagtvee. De overige middelen van verbruik worden ter belasting aan de gemeenten overgelaten. Het ontwerp tot onderdrukking der rooftogten dat in No vember door de Kamer is teruggezondenis thans ook goedgekeurd. De fransche overheden hebben 6 aanvoerders der bandie ten, die in Junij Inatolia aangevallen hebben, uitgeleverd. Eene bende van 53 Spanjaarden en Beijerschen bij Sora op Italiaansch gebied gedrongen is geslagen en met verlies van eenige gevangenen naar het Pauselijk gebied teruggetrokken. Het gemeentebestuur van Trapan! heeft aan de regering zijnen dank betuigd wegens de voorgestelde verordening tot verzekering der rust op Sicilië. In de bij de marine gepleegde misbruiken zijn 92 hoofd officieren en hoofdambtenaren betrokken. Inhetkruidmagazijn te Genua zijn 3402 zakken, welke elk een centenaar buskruid moesten inhouden, met zand gevuld bevonden; men verze kert, dat het kruid aan Mazzini is verkocht. 120,000 ellen linnen, op contract geleverd en betaald, zijn nergens te vinden. Een detachement ligte ruiterij van 34 manaangevoerd door graaf Borromeo uit Milaan is te Yenosa in het Capi- tanaat te gelijk aangevallen door 4 rooverbendente zamen 200 man sterkzoodat 24 manwaaronder de aanvoerder gesneuveld zijn. Mazzini roept in de Unila Italiana van 2 Aug. de jon gelingschap weder te wapenomdat Italië noch vrij noch onafhankelijk is. Ook de Senaat heeft zich met het wetsontwerp tot beteu geling der rooverijen vereenigd, MEÏUW. De fransche genl. Marin heeft zich meester gemaakt van Juan Batista en de fr. kolonel Dupin heeft Huatusco bezet. Forey beeft troepen afgezonden tot beveiliging der mijnen van Real del Monte, welke de mexicaansche troepen trachtten uittteplunderen. Hij heeft geproclameerd amnestie te zullen schenken aan allen, die zich zullen aansluiten aan het gouvernement dat de bevolking zich kiestdie zich daartegen verzetten zal hij achtervolgen en tuchtigen. «9«5STEX!iSÏ.IIi. Den 20 en 21 Julij zijn, op last der geheime poolsche regering, 2 personen in de straten van Krakau om het leven gebragt. Graaf Golejewsli, lid van den Gallicischen Landdag, onlangs, als verdacht van deelneming instaatkundige woelingen, te Lem- berg gevangen genomenis weder op vrije voeten gesteld. Den 28 Julij heeft het gouvernement bij den Zevenberg- sehen Landdag 2 wetsontwerpen ingediendwaarbij de ge lijkheid van aile bestaande godsdienstige belijdenissen afge kondigd en het vrije gebruik der Hongaarsclte. Duitsche en Roumanische talen voor alle publieke zaken en bescheiden wordt toegestaan. Den 2 Aug. is de Keizer te Gastein aan de villa van de gravin Meran afgestapt. De Koniug van Pruissen kwam dadelijk tot hem. De Vorsten omhelsden elkander in het publiek. De Keizer begaf zich vervolgens tot den Koning en verliet de badplaatswelke 's avonds geïllumineerd was, den volgenden dag weder. HIALIVK. De Keizer heeft de 2 millioen pachtboeren der domeinen en apanages tot vrijs grondbezitters verheven. Naar Parijs en Weenen zijn dépêches gezonden tot vermin dering van den slechten indruk, door het antwoord van prins Gorlschakojf op de nota's der mogendheden veroorzaakt. Het gilde der kooplieden te Petersburg heeft een luisterrijk gastmaal gegeven ter eere der uit Polen teruggekeerde troepen. De Keizer is vau zijne réis naar Finland in de residentiestad terug gekomen en door de bevolking met onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen. Z. M. heeft het besluit van Keizer Nicolaus ingetrokken, waarbij gelast werd de onechte kinderen eu vondelingen in de Oostzee-provineien iu de grieksche godsdienst optevoeden. De moeders der onwettige kinderen en de verplegers der vondelingen zullen in hunne keus vrij gelaten worden. Polen. Men verzekert, dat graaf IVielopolski den 28 Ju nij den Keizer schriftelijk het aannemen der 6 bekende punten heeft aangeraden, met betuiging zijn ontslag te zullen nemen indien Z. M. daar niet toe overging. Den 25 Julij ziju te Warschau, terwijl "eene grootc mili taire magt op de been was3 policieagenten der nationale regerins die schier op heeter daad betrapt waren toen zij een doodvonnis wilden voltrekken, opgehangen. Het waren 2 fabriekarbeiders en 1 huisknechtdie tegen een loon van 50 kopekken daags door priesters van het trinitariers-kloos- ter beëedigd waren. Zij hebben echter van de gevangen genomen kloosterlingen niemand erkend of willen erkennen. De Nationale Regering verwerpt elk verdrag, dat niet berust op de herstelling van het Polen van 1772; zij zal eerlang Li- thauen en Kroon-Polen oproepen, om zich bij den algemeenen opstand aantesluiten. Zij heeft in Litliauen eene veiligheids commissie ingesteld en afgekondigd dat de krijgswet zal worden toegepast op allen die met het russische bewind in betrekking staan. Voorts heeft zij eene gedwongcue leening uitgeschreven van 21 millioen poolsche guldeus te beheeren door Ladislas CzartoryskiJoseph Ordega en Severin Gale- zowski. Op het gerucht van een aanstaanden volksopstand te War schau, heeft de nationale stadshoofdman de menigte gelast zich rustig te houden en geen gehoor te geven aan de in blazingen van russische agenten, zullende de Nat. Regering haar oproepen als het tijd is. Wiesmemki .is bij Sivimsich totaal geslagenhij zelf is omgekomen en naauwelijks 40 man hebben zich in de bos- schen gered. Het officieel orgaan der Nat. regering zegt. 'dat de pogin gen der diplomatie in April en Junij niets anders uitgelokt hebben dan telkens feller maatregelen van onderdrukking, dat geen heil te verwachten is van de pen maar van het zwaard, niet van de inktstroomen maar van stroomen bloeds. Tii aa li i.s In den ministerraad is beraadslaagd over eene vermeerde ring van het leger van 85000 tot 160000 man. De nationale tentoonstelling van nijverheid te Konstanti- nopel heeft gekost 2 millioen piasters en slechts 450,000 aan entreegelden opgebragt. D^ Sultan zal het te kort, gelijk staande met 350,000 fr., uit zjjpe eigene fondsen dekken. De staalkundige bedenkingen' van de Porte tegen de door graving van Suëz zijn uit den weg geruimd. De onzijdigheid van het kanaal is verzekerd. VEKEIA1LDE STATJËX. Te New-York hebben gedurende eenige dagenter zake van de invoering der conscriptie, hevige en bloedige onlusten plaats gehad. Zij vingen den 13 Julij aan met het in brand smeken van het lotiugsgebouwwaarvan de vlammen, bij den onwil der spuitgasten, ook ettelijke huizen verteerden. Vervolgens werden ook een lands-wapenmagazijn het neger-weeshuis eenige publieke gebouweneen groot aantal woningen van negers en de drukkerij van een oorlogzuchtig blad in de asch gelegd. Alle negers die zich vertoonden werden als tot den oorlog de aanleiding geweest zijnde, onbarmhartig ver moord en eenna aan een lantarenpaal opgehangen te zijn verbrand. De uitgerukte militairen werden eveneens aan gevallen en velen daarvan om hals gebragtde kolonel O'Brien verloor mede het leven aan een lantarenpaal. Den 14 was het gemeen geheel meester in de bovenstad en moest het met grof geschut in bedwang gehouden worden. Den 15 seinde de gouverneur Seymour naar Washington om schor sing van de conscriptie te verzoeken en deed hiervan be kendmaking. Het oproer duurde zoowel dien als den vol genden dag met groote hevigheid voort. Aanhoudend had den er gevechten plaatswaarbij de oproerigen mede van vuurwapens gebruik maaktenzoodat er aan weerskanten vele dooden en gekwetsten vielen. Evenwel werden veeschei- deue en daaronder een aanvoerder, Andrews genaamd gevan gen genomen. Een aantal huizen werd weder geplunderd en verkrand. Deu 16 deed de aartsbisschop Hughes eene aan kondiging aanplakken waarbij hij tot rust vermaandemet belofte om de tegenstand tegen de conscriptie op wettige wijze te ondersteunen. Zoowel hierdoorals door het ver spreide geruchtdat de President Lincoln het verzoek van deu gouverneur had ingewilligd, bedaarde de beweging. Den 17 is aanzienlijke versterking van geregelde troepen iu de stad aangekomen eu de genl. Dix in plaats van den genl. IFool tot militairen bevelhebber benoemd, 's Avonds werd officieel bekend gemaakt, dat de regering de conscriptie des noods met geweld zal uitvoeren. De republikeinen willen dien maat regel tot eiken prijs doorzettende gouverneur en de demo cratische bladen verzetten zich er tegenals naar hunne meening inconstitutioneel. Het Staten-eilaud verkeerde den 17 mede in opstand, zijnde daarop vele huizen geplunderd en verbrand en een lOOtai negers vermoord. Ook te Boston is de orde verstoordmaar spoedig dooi de militairen hersteld. In Maryland vindt de conscriptie eveneens heftigen tegenstand en worden de daartoe dienende gebouwen geplunderd en verbrand. De President Lincoln heeft tegen den 2 Aug. een dankdag uitgeschreven ter zake der onlangs behaalde overwinningen. liet te Richmond verschijnende orgaan van den Zuidelij ken President verklaart onbewimpeld "dat de vermeestering van Yicksburg de terugtogt van Bragg uit de positie van Chaltanoyade terugdrijving van Lee en de nieuwe aanval op Charleston de grootste onheilen zijn, die de wapenen der Confederatie sedert den aanvang des oorlogs getroffen hebben." Het zuidelijke corps van genl. Johnstonedat na de over gaaf van Vicksburg en Port-lludson naar Jackson, de hoofd stad van Mississipi getrokken wasJieeit die plaats in den nacht van 16 Julij ontruimd, welke vervolgens door het fe derale corps Sherman is bezet. De strooptogt van geul. Morgan, is slecht afgeloopen: toen hij bij Cooleysville de Ohio wilde overtrekken, geraakte hij met een Noordelijk corps en eenige kanonneerbooten in gevecht, dat, een uur duurde en hem 1500 a 2000 man aan gevangenen kostte. Hij zelf' ontsnapte met ceuige ruiters. De federalisten zijn van het James eiland verdreven; zij maken toebereidselen tot een nieuwen aanval op het fort Wagner. Het leger van geul. Meade is op den regteroever van de Potomac overgegaanom dat van Lee te vervolgen. Tus- schen Shepherdstown en Martinsburg is onlangs een scherp gevecht geleverd, tusschen 10000 man ruiterij van Sluart en eene afdeeling van Meade, onder genl. Gregg. Do laatste leed zware verliezen, maar behield zijne positie. De ruiterij der separatisten is van Manassas-gapaan den oostelijken rand der Shenondoah-valleiverdreven. De gouverneur van Nieuw-York heeft de burgers, die op zijn verzoek, tijdens de onlusten de wapens hadclen opgevat, weder ontslagen. Voortdurend worden daar ter stede per sonen in hechtenis genomen. Sterke afdeelingen der federalisten, uit Newberu getogen, hebben ten zuiden van Richmond de naar Charleston en het westen loopeude spoorwegen vernield. De bevolking van Alabama en Georgia is te wapen ge roepen uit vrees voor een inval der federalisten die Jack- sou bezet hebben. ISIYXBCKL.IXÏS. Bij Kon. besluit van 30 Julij is de commissie voor de staats spoorwegen ontbonden en de secretaris daarvan J1. G. J. G. Klerck, met den titel van adviseur, onder den minister van binn. zaken, tijdelijk belast met de leiding der aanteleggen spoorwegwerken. De berigteu van de haringvloot blijven steeds ongunstig luiden; sedert 26 Junij is niets gevangen. Te 's Gravenhage bestaat het plan, in de nabijheid van het station12 nieuwe straten aanteleggen. Den 29 Julij is te Zeist eene roede uit deu meelmolen gevallen, waardoor ook de stelling nederkwam, en wel op een dienstmeisje en drie kinderen van den heer D. Koning van Amsterdam 2 der kleinen bleven op de plaats dood het derde en het meisje zijn ernstig gekwetst. Den 3 Aug. is te Rotterdam de opbouw van een pand voor het Leeskabinet besteed aan J. F. Engelvoor ƒ40989. Den 5, heeft de Koningin met. den heer en mevr. Boreel het stedelijk museum van schilderijen te Haarlem bezigtigd, dat eenige dagen vroeger ook door de groothertogin van -Sakseu-Wcimar was bezocht. Den 4 en 5 is te Amsterdam door verschillende vaderland- sche liedertafels de vereeniging gehouden van den Neder!. Zangersbond. Op de avonden van beide dagen hadden in de Parkzaalwelke fraai versierd wasgroote uitvoeringen plaats, o. a. van Leidens Ontzet door R. Hol. De volgende zamenkomst zal in 1S65 le Utrecht plaats hebben. De wedstrijd van de Kon. Ned. Zeil- eu Roeivereeniging te Amsterdam den 6 op het IJ gehoudenwerd bijgewoond door prins Hendrik en den minister van mariue. Zware re- genbuijen belemmerden deze feestelijkheid.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2