ALKMAARSCHE COURANT 33. Vijfenzestigste Jaargang. 1833. Zondag 16 Augustus. (DJÏi ciccl ©cbccltc. den3 Auff. 1 SG'i. a&gffjfe KENNISGEVING. edckdijkschc Bevigtcu. - Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40. enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. EERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 219 der gemeentewet. Brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat de gemeenterekening over de dienst 1802 op den 30 Julii j 1 aan den gemeenteraad is aangeboden, en gedurende 14 daven na heden ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen en bovendien in afschrifttegen betaling der onkosten verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad A°. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het voljaarseh kohier van het patentregt dienst 18°Iop den 4 Augustus 1863, door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordeiing is overgegeven. Ieder ingezeten die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden vooBtvloeijënte ontgaan. Alkmaar Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 10 zfa/.'l863. A. MACLAINE l'ONT. POLITIE. Gevonden te Alkmaar een zilveren armband en dito vin gerhoed do daarop regthebbendeu kunnen zich ter terug- bekomiug dezer voorwerpen vervoegen aan het bureau van politie aldaar. I'K.WHKSJH. Eransehen te Nieuw-Orleans wonende hebben den Keizer verzocht oorlogschepen naar de Mississipi te zenden tot hunne toevlugt bij het uitbreken van een slavenopstand. 200U0 Fransche burgers bevinden zich in die stad. Aan de Mexicaansche gevangenen zijn de steden Clermont Nantes. Tours eu Evreux tot verblijfplaatsen aangewezen. De fransche troepen in Mexico zullen tijdelijk beschouwd worden als geen deel uittemaken van het fransche leger; alle beambten die derwaarts gezonden worden verbinden zich voor 5 iaren en kunnen voor hunne gezinnen vrijen overtogt bekomen. De Keizer eu Keizerin hebben den Aartshertog Maximliaan geluk gewenscht met zijne verkiezing tot den Mexicaanschen troon Hij heeft voor deze beleefdheid bedanktzonder zich echter te verklaren of hij de hem opgedragen waardigheid zal aanvaarden. T De bisschop van Nimes Plantier heeft «het leven van Je zus'' van E. Renan veroordeeld in een mandement dat meer dan 100 bladzijden gewone druk beslaatintusschen ztjn van genoemd werk reeds 35000 exempt, onder de menigte gebragt. Ook de kardinaal Matthieuaartsbisschop van Besanfon, heeft, het veroordeeld in eene latijnsche redevoering door hem uitgesproken bij gelegenheid der prijsuitdeeling in een voornaam katholiek collegiewelke werd bijgewoond door de burgerlijke en militaire overheden. Hij noemt den schrij ver een sophist, een spotter, een nietswaardig menscli. een ongelukkigewiens naam hij in eene vergademg van achtbare mannen niet wil uitspreken. De Staatsraad heeft,op het verslag van den heer Sum overwogendat de prelaten door hunnen aan den minister Rouland gerigten brief zich op 3 punten hebben schuldig gemaakt aan misbruik van gezag. De minister van onderwijs üuruy heeft bij eene pnjsuit deeling in de Sorhonne betuigddat de Keizer een edel hart, en een schitterend verstand bezit en de liberaalste man van "eheel Frankrijk is. Z. M. heeft hem over deze lofspraak zijne bijzondere tevredenheid doen betoenen. De beroemde schilder Euoene Delacroixm 1/99 geboren te Charanton- St.- Mauriceis dezer dagen overleden Het is te Parijs zoo heet, dat de bevolking zich niet dan in de uiterste noodzakelijkheid op de openbare straat ver- toont. Om dezelfde reden zal de wapenschouwing op den Napoieonsdag niet doorgaan. In den Pré-Catalan moet op dien da" een militair monster-concert plaats hebbenmet een orkest van 1065 man waaronder 350 tamboers. Door de 3 mogendheden zijn weder afzonderlijke nota s naar Petersburg gezondendie slechts in sommige opzigten gelijkluidend zijn. ItALIE. Te Napels heeft een gevecht plaats gehad, waarbij ver scheidene dooden en gekwetsten zijn gevallentussehen ber- saglieri en arbeiders"die hooger werkloon eischten. Een aantal mannen uit het volk, die wilden vlugten, zijn daarbij in zee verdronken. De bende van Rocco is bij Bari door de troepen aangeval len en uiteengedreven. Bij Yenosa is de bende van Sovt verstrooid. MEXICO. In den door den genl. Forey opgeroepen raad van notabe len is met 133 van de 135 st. besloten, dat de natie het Keizerrijk verlaugt en de kroon opdraagt aan den Oosten- rijkscheu Aartshertog Maximiliaan. Den 10 Julij is de Kei zerlijke regeringsvorm geproclameerd. Den 12 zijn 5 leden van genoemden raad te Vera-Cruz scheep gegaan aan boord van het fransche fregat Montezuma, om den gekozene het hoog gezag aantebieden. Het besluit der notabelen zal on derworpen" worden aan de goedkeuring der 6000 gemeente besturen. Juarez heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin hij zieh beroept op zijne regten verklaart een onwrikbaar ver trouwen te stellen in de onafhankelijkheid en vrijheid zonder welke geen waar geluk voor eene natie denkbaar is, en een beroep doet op de bevolkingdie hij aanspoort om naauw vereenigd te blijven en voor geeue opofferingen terug te deinzen. OOSTENRIJK. 51 Magyaarsche leden van Zevenbergschen Landdag heb ben een schrijven aan den voorzitter gerigt, tot uiteenzetting der redenen waarom zij niet ter vergadering verschijnen. Zij achten dien Landdag ontstaan door eene schromelijke ver- krachtinf van hun eigen grondwet. De Keizer heeft daarop gelast voor de opengevallen plaatsen nieuwe verkiezingen te doen. De Keizer moet den Koning van Pruissen te Eastern ken nis hebben gegeven, dat hij de federatieve hervorming van Doitschland zal doorzetten met of zonder de medewerking van Pruissen. De uit noodiging des Keizers tot liet houden van een Vor- sten-Congres te Frankfort is afgewezen door den Koning van Pruissen" maar bereids aangenomen door de Yorsten van BeijerenSaksen. Wurtemberg, Hanover, Baden, Keur-Hessen, Mecklenburg-St.relitz en'Schweriu, Nassau, B unswijk, Saksen- Meiningeu en Lichtenstein. Ook de Senaten van Frankfoit, Hamburg en Bremen zullen door afgevaardigden vertegen woordigd worden. De Koning van Denemarken heeft de uit noodiging mede afgewezen. De minister Rechberg heeft aan de Hoven van Frankrijk en Engeland doen weténdat deze bijeenkomst eene vrede lievende strekking hebben en zieh uitsluitend met Duitsche vraagstukken bezig houden zal. Men doet het uitkomen, dat Oostenrijk thans eerst de organisatie van Duitschland bevor deren kannu het gebleken isdat de pogingen om zulks buiten dat, Rijk om te doen zijn mislukt en nu het, door zelf den constitutionelen regeringsvorm in waarheid te huldigen, het Duitsch Verbond met, nieuwe levenskrachten kan bezielen. Den 7 heeft te Krakau eene geweldige ontploffing plaats gehad van eeue groote in eene woning opgeslagen hoeveel heid buskruidwaardoor het geheele perceel is verbrand men weet niet of dit een gevolg is van onvoorzigtigheid of van boos opzet,. In genoemde stad worden op de openbare straat telkens moorden gepleegd door de polieie van de geheime poolsche regering. PISCISSEN. 70 Beschuldigden van hoog verraad zijn uit de hoofdstad van Posen overgevoerd naar Berlijn. RUSLO», SPANJE. Beri"ten uit Oost-Indie meldendat in den laten avond van den 3 Junij de stad Manilla door eene aardbeving bijna geheel is verwoest. De hoofdkerk werd vernield terwijl daarin godsdienstoefening gehouden werd9 geestelijken en 10 koorzangers lieten er het leven. Het dak van het paleis van den kapt. genl. stortte mede in; alle openbare gebouwen werden verwoest of beschadigd. Slechts één der kerken is nog bruikbaar. Men telt 235 dooden en vermisten eu Si gewonden. VEREENIUDE STATEN. De minister Seaard heeft in het kabinet van Washington aangedrongen op het treffen van den vredewegens de drei nende betrekkingen met het buitenland. Als voorwaarden voor de herstelling der verscheurde Unie, wenscht hij het intrekken der proclamatie tot vrijverklaring der slaven en herstelling der slavernijals eene bij de wet erkende instel ling in die Staten waar zij bestaat. Hij meentdat de slavernij met ter tijd steeds van aard verzachten en ten laatste haar eigen dood sterven zal. De President Lincoln is zeer neerslagtig. Den 18 Julij hebben de federalisten het fort Wagner, op het Morris-eiland bij Charleston tot den middag heftig ge bombardeerd en daarna met 11 regimenten bestormd. Van weerskanten werd groote dapperheid betoond. Met verlies van 1000 dooden en evenveel gekwetsten werden de aanval lers teruggeslagen. Den 24 eu 25 is het bombardement hervat. Volgens Ten later berigt zou het beleg opgebroken zijn. Aan den Zuidelijken genl. Lee is het gelakt de Shenan- doah-vallei door een der oostelijke passen te verlaten en zich korter bij Richmond te posteren. De Zuidelijke President Davis heeft de bevolking hij pro clamatie vermaand den ondervonden tegenspoed met onder werping te dragen en zich voor het vervolg ten nutte te maken. Tevens heeft hij den 21 Aug. tot een bid- en vas tendag bepaald. De majoor van Savannah heeft de inwoners gelast zieh ter verdediging te organiseren. In Kentucky en Tenessee zijn de separatisten geslagen. De federalisten hehben de stad Brashaer vermeesterd. Kentucky is door den genl. Burnside in staat van beleg verklaardwegens dèn inval der zuidelijkenwelke van ongun- stigeu invloed kan zijn op de op hauden zijnde verkiezingen. Het bestuur der stad Nieuw-York heeft besloten 2J- millioeu d. aau verhoofde belastingen te heffen, tot afkoop der con scriptie. De nabij gelegen stad Brooklijn beeft besloten 1 millioen tot hetzelfde doel uittegeven. Polen. De leiding van den opstand is uit handen der democratische in die der aristocratische partij overgegaan de Nat. Redering zoekt te bewerxen, dat dadelijk na de oor- lo"sverklanng van Frankrijk, prins Czartorijsldte Parijs wonende, tot Koning zal worden uitgeroepen. Te Warschau is, op bekomen bevel uit Petersburg eu na gehouden krijgsraad afgekondigddat het openbaar verkeer op den spoorweg van Warschau naar Weenen met den 8 gesloten iszullende alle rijtuigen voor het vervoer van troepen beschikbaar worden gehouden. In den nacht van 4 op 5 Aug. deden de opstandelingen voor de poorten der stad vuursignalen. De bezetting kwam in het geweer en voor een der poorten greep een onbedui dend gevecht plaats. De insurgent,eu hebben bij Janow eene belangrijke zege praal op de Russen behaald doch zijn daarentegen in de Mizowsche distrieten geslagen. De telegrafische gemeeuschap met Warschau is in alle rigtingen afgebroken. BINNENLAND. Aau het zeudingsfeest te Wolfheze op den 19 hebben 7000 personen deelgenomen. 19 Sprekers zijn voor dezen opgetreden. Het Utrechtsche zanggezelschap luisterde dit feest op en werd bij hare liederen begeleid door blaasinstrumenten. Het dienstmeisje van den heer Koning is aau de gevolgen van het in ons vorig No. vermelde ongeluk te Zeijst overleden. Den 7 heeft de Koningin op nieuw de tentoonstelling van oudheden te Delft bezocht, weljre den volgenden dag ook door den prins van Oranje werd bezigtigd. Het bekende bosch van Watervliet te Velzen is den 8 in openbare veiling verkocht aan Jr. van de Poll, voor 86214, en derhalve voor slooping bewaard gebleven. Men meldt, dat de spoorwegbrug over de Mark, tussehen Breda en Tilburg, bij herhaald onderzoek, zoo onvoldoende is bevonden, dat zij afgebroken zal moeten worden. In den nacht van 9 op 10 dezer is de kapitale bierbrou werij van den heer v. Jubel, in de voorstad Wijk, bij Maas tricht, afgebrand. De prinsen en prinsessen Doria Phamphiliuit Rome hebben in de afgeloopene weekmet talrijk gevolg's Gra- venha"e bezocht en zijn den 13 naar Antwerpen vertrokken. Op de algemeene vergadering der maatschappij t. N. v. 't A„ te Amsterdam gehouden, is besloten bij de hooge regering aantedringen op het invoeren der schoolpligtigheid. Het voorstel van het dep'. Alkmaarom een adres aan het gou vernement te rigten tot het afschaffen der doodstraf, werd verworpenhoewel de vergadering den wensch uitsprak, dat die straf mogt ophouden. Den 10 hebben de kaders der schutterijen te Deventer, Does- bor"h en Zutpheunabij de laatsgenoemde stadeen ge- meenschappeijken wedstrijd in het schijfschieten gehouden. Den 11 is de exploitatie der staatsspoorwegen gegund aan de vereenigde Amsterdamsche; en Haagsche jnaatschappijen. Wijlen Mevr. A. C. v. Lamsweerdc, geb/FomIe Wael, te Zwolle heeft gelegateerd aan het r. k. armbestuu%«n aan het gesticht der zusters van liefde elk 4O0ï5&ain "dwalge- meene armen ƒ1500, aan het r. k. weeshr^^d&p/ Vffi-j centius-vereeniging elk 1000. r A De Koning zal zich als Groothertog vdn■TOxSgFbjpg,',

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1