Sl.tbs iltcravs ifliirfitUcvigtcu. tegen de suppressie der regtbank te Hoorn vervallen zal dooi de lijn Ven—Enkhuizen Hoorn en Alkmaar; het bezwaar namelijk dat de afstand tusschen Hoorn en Alkmaar, en Enk huizen en Alkmaar te groot zou wordeu; afstand, welke op J door die Ujn zal gereduceerd worden? Dit argument zoude van kleingeestige opvatting sterk ge tuigen, zoo Hoorn belangrijk door de geprojecteerde lijn in andere opzigten was gebaat. Maar de rekening van Hoorn is dunkt ons, spoedig opgemaakt: het genot van den Frie- schen handel meer en meer derwaarts te zien komen en we- derkeerig op Friesland te kunnen expediëren wat den Hoorn- schen handel daar kan omzettenhet mogelijkezoo niet waarschijnlijk verlies der regtbank, zal daar tegenoverstaan en welligt opwegen. Hoorngelooven wijdat te regt of ten onregte op Alk maar geene spoorwegverbinding als onontbeerlijk beschouwt, en van de lijn van Hoorn over Alkmaar naar Amsterdam zal die stad wel geen gebruik maken ol kunnen maken. Dat traject, vergeleken met de thans bestaande reisgelegenheden naar Amsterdam die door concurrentie nog voor verbetering vatbaar zijn, doet zien, dat de spoorwegverbinding met Am sterdam voor Hoorn oplevert eene kleine winst van tijd welke niet opweegt tegen eene groote geldelijke opoffering voor reiskosten. De reiskosten per spoor zullen tot de andere staan als 3 1 en de afstand per spoor tot den afstand per boot enz. als 23. Bevordert het het belang van Friesland eene lijn te zien construerenwaarvoor gevorderd wordt het maken van eene haven aan de Vendie aan de kansen van verzanding gruwelijk zal ouderworpen wezen: die 's winters door drijlijs en bij vastzittend ijs in den regel gedurende eenigen lijd nog niet toegankelijk isals die van Medemblik het reeds wel is Wat zoekt men eene haven elders, daar er hier eene on gemeen schoone isMedemblikhet stiefkind onder alle steden van Nederland, is minder in aanzien; men schijnt, zich het lot dier stad niet sterk aantetrekkendoch belet dat ons om te hebben de eenige haven aan de Zuiderzee, bij storm en onweder toegankelijk; waterstand voor de grootste schepen hebbendegedurende den winter bet, langst bereikbaar. Den ongoloovige roepen wij toe: komt, ziet en oordeelt, en waar lijk de moete zal wel beloond worden. Wijst, ons aaD uit stekender haven eu uitstekender gelegenheid om voor mis schien luttel gelds onmetelijke gebouwen vlak aan die haven, voor stationsgebouwen enz. over te nemen! Moet Friesland absoluut Hoorn bereikenwelnu iu die hypothese is eeue lijn Stavoren - Medemblik Hoorn Alkmaar nog verre te verkiezen boven eene lijn Stavoren Ven Enkhuizen Hoorn en Alkmaar. Die laatste lijn is door de haven aan de Ven een problcma een ideaal: de onze en ook die over Medemblik en Hoorn naar Alkmaar is door onze haven een axioma. Ook wij zijn bezield met, de zucht om tot het algemeen welzijn mede te werken; maar in gemoede zien wij niet in, dat ons plan dat welzijn schaadtin trouwe zijn wij zelfs overtuigddat het daaraan bevorderlijk is. Intusschen men veroordeele ons beweren nietzonder locaal onderzoek. Vergissen wij ons, men overtuige ons; wij zullen schuld belijden. Tot nu toe kunnen wij niet anders, dan ons gevoelen volhouden, eu met kracht en klem ter gelege ner plaatse daarvoor optreden. Nevenpunten in de beoordeeiing van den heer Stuart zul len wij laten rusten zoo als daar zijnde opmerking ove r het kiezen van bondgenooten (was raadgevers niet juister? en zijn raadgevers althans met, voordacht wel altoos bond genooten?); het beweren dat ons plan den staats spoorweg niet. dat van den heer Stuurt denzelven wel bevoordeelthet beweren, dat wij ten onregte op de verbinding van het Nieuwe Diep met Frieslauds zuidwesthoek gewezen hebben; wij zul len bet een en ander niet, beantwoorden niet omdat, wij niet erkennendat de woorden van den heer Siuart ook te dien opzigte overweging en antwoord verdienen; maar de heer Stuart zal ons toegeven dat het nevenargumenten zijn die wij zouden wenschen te bestrijden, maar waardoor wij in nog grootereminder begeerlijke uitvoerigheid zouden moeten vervallen. Medemblik. Dr. H. G. ter TIAAR. 7 Augustus 1863. S. LOKE. De inschrijvingen voor het houden eeuer harddraverij zijn zoo goed geslaagd, dat de ondernemers in staat ziju gesteld bijzondere fraaije voorwerpen voor dien wedstrijd aautekoo- pen namelijk tot prijs een olie- en azijn- en een mosterd peper- en zoutstel, en tot premie 2 rebeeca's en een bokaal, alles van kristal en rijk met zilver gemonteerd. Yooral de beide eersten munten uit door sierlijke bewerking. Li. Maandag is de knecht uit de stadsapotheek terwijl bij 's morgeus vroeg voor een buurmau koeijen molk, door een der runderen onverwacht op den rug gesprongen, waar door hij ineen zeeg en 2 dagen later is bezweken. Zijne kindereu zijn door dit ongeval weezen geworden. Naar men verneemt" zijn bij de gehoudene verloting van voorwerpen van kunst en smaakten behoeve der noodlij dende fabriekarbeiders door liet departement Helmond der Maatschappij van Nijverheid, hier ter stede op de volgende n"8. prijzen gevallen, als; 3501, 3502, 3507, 3528, 18201 18221, 10226. 18252, 18261, 18283, 18295, 20565, 20569, 20573. In de vergadering der plaatselijke commissie voor de op- rigting van een nationaal gedenktecken voor November 1813. op den 13 dezer gehoudenzijn in overweging genomen de door Z.K.H. den Prins voorzitter der hoofdcommissie voor gestelde oprigting i7. van een gedenknaald op het strand te Seheveningen b. u monument in het Willemspark te 's Hage, c. nationale ambachtsschool te Amsterdam. Nadat de commissie zich ten aanzien van de wensehelijk- lieid der uitvoering van alle de verschillende plannen indien de intezamelen fondsen zulks mogtcu toelaten in toestem- menden zin had verklaard, heeft zij, bij hpre volgende over wegingen besloten aan de hoofdcommissie voort,estellen om in de uitvoering der planneh den volgenden regel aantenemen: 1°. de daarstelling der ambachtsschool daarbij te kennen gevende den wenschdat, betgeen wat boren de tot de stichting vereischte som van ƒ200,000 zal worden ingezameldworde belegd in vaste tondsentot zekerheid van derzelver voortdurend bestaanen om dan daarna zoo mogelijk overtegaan 2°. tot de oprigting der gedenknaald te Seheveningen 3°. a n van het monument te 's Hage. Ten aanzien der te houden collecte, heeft, de commissie besloten attewachten wat na de ingekomen adviezen der verschillende comtnissiën, het eindbesluit der hoofdcommissie omtrent de rangschikking in de uitvoering zal zijn «ÏEM K Bi IV TE R A A Zitting van den 12 Augustus 1863 No. 14. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 ledeu. Afwezig de Heeren van Leeuwen. T. L. Koorn en van der Kaag Do vergadering door den Voorzitter geopend zijnde worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en behou dens eene aanmerking van den Heer van der Sluijs Veer oedgekeurd Vervolgens zijn gelezen 2. Eene missive van H.H. Gedep. Staten, ten geleide van de goedgekeurde gewijzigde verordeningen vaa heffing en invordering der plaatselijke belasting op het gedestilleerd. 3. Eene missiye van het stembureau der op den 4 en 5 dezer gehoudene verkiezing van één lid voor den gemeenteraad, daarbij inzendende de processen-verbaal en verdere stukken tot die verkiezing betrekkelijk. Beide Nos. 2 e« 3, voor kennisgeving aangenomen. Van de commissie van financien, en die, omdat zij reeds ter lezing voor de leden hadden gelegen, in dadelijke behan deling zijn genomen. 4. Rapport op de rekening vau het Burgerlijk Armbestuur, over den jare 1862. 5. Rapport, op de rekening der Dienstdoende Schutterij mede over 1862. Beide goedgekeurd en op de vooróragt.de eerste tot een bedrag van 12620,93 in ontvang en van 12604,60J in uitgave, met een batig saldo van f 16,32^., de tweede op eene gelijke som in ontvang en uitgave teil beioope van 2084,37, vastgesteld. 6. Rapport op het verzoek van P. Tiviskom overschrij ving ten zijnen name van grondgelegen nabij het huis de Vier Staten. De afstand in beginsel aangenomenvoor zooveel de adres sant kan besluiten tot de betaling eener koopsom van 1, per vierk. elmet de kosten van overdragt. 7. Missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waarbij op nieuw wordt aangedrongen op de herziening en wijziging van de verordening bepalende de betaling eener recognitie voor bet tijdelijk gebruik van gemeenteeigendom. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 8. Missive van Regenten van het Mannen- en Vrouwen Gasthuis, ten geleide van derzelver rekening en verantwoor ding over de dienst van 1862. Verzonden aan de commissie van financiën tot onderzoek en om berigl. 9. Yoordrngt van Burgemeester en Wethouders van een ontwerp-verklaring betreffende het onderhoud van den Frie- schen weg, naar aanleiding van de aan de gemeente toege stane provinciale' subsidie van 12000,voor de bestra ting van den Middenweg door den Heer Hugo Waard. Besloten tot de nederlegging op de secretarie ter lezing voor de leden. 10. Aanbevelingslijst van als boven, voor de keuze van een hoofdonderwijzer aan de openbare tusschenschool, waarop naar aanleiding van liet gehouden veigelijkend examen, zijn geplaatst de Heeren K. de Boer Pz„ t,e Beemster, li. Kwart, te Zaandijk, en J. H. Bergman, te Alkmaar. Bij de noodzakelijkheid eener zoo spoedig mogelijke voor ziening in de behoefte der school, en aangezien de aanbeveling reeds ter lezing voor de ledeu had geleecn. is tot de dadelijke benoeming overgegaan en benoemd de Heer K. de Boer Pz., te Beemster. 11. Aanbevelingslijst van Burg. en Weth., tot vervulling der vacature van eersten hulponderwijzer aan het gymnasium en de openbare jongensschoolwaartoe worden aanbevolen de Heeren D. Sleutel, te Westwoud, en IJ. [Jkema, te Strijen. Ter lezing op de secretarie nedergelegd. 12. Nader berigt van Burg. en Weth., op het verzoek van C. Wijn om vergunning tot liet. maken van een boeustoep voor zijne woning aan de Lindegracht. 13. Voorstel van dezelfdent,ot, regeling der betaling van den aanslag der gemeente Alkmaar ad f 68,04. voor buiten gewone onderhoudskosten van den Noorder IJ- en Zeedijk. Beide Nos. 12 en 13aan de commissie van financien om berigt en raad. 14. Rapport van als boven, op het verzoek van Mejufvr. H. van Lon om ontheffing van haren aanslag in de plaat selijke directe belasting voor 1863, 15. Verzoek van de commiezen der 3e klasse bij de plaat selijke belastingen, om beslissing op een vroeger door hen gedaan verzoek om verhooging van jaarwedde of opheffing der bepaling van in die klasse te moeten ziju ongehuwd ambtenaar. De Nos. 14 en 15 zijn ter lezing voor de leden op de se cretarie nedergelegd. Daarna zijn iu deliberatie genomen 16. De suppletoire begrooting, tot overschrijving eener som van 10000,van het aaugewezen batig saldo der rekening van 1862, op de onvoorziene uitgaven van 1863, tot gedeel telijke bestrijding van den eersten betalings termijn aan den aan nemer J. H. Middeldorp, voor de demping van de Nieuwesloot. Behoudens de goedkeuring van H.H. Gedep. Staten, goed gekeurd en vastgesteld. 17. De artikelsgewijze behandeling der vroeger ten aanzien, der algemeeue strekking reeds behandelde instruetien a voor den stads klokkenist en b voor den stads muzijkmeester. Die beide met wijziging van enkele der voorgedragen artikelen bij opvolging zijn gearresteerd. 18. De vergadering is opgeheven BUIIGEKEIJKE STAND. GETROUWD. 9 Aug. Jan Bruijn, te Spanbroek, en Helena Uermina Tiesing te Alkmaar.umvrens Put, wedr. van Trijntje Dirks de Groot en Per.melia {{lijn.Pieter Schrijver en Johanna Maria Boogh.Jan Hout. wedr. van Lijsbeth Cornelisse Mooij, en Grietje Groen. GEBOREN. 7 Aug. jFrcderik Bernardus, Z. van Nicolaas Petrus Erkamp en Cornelia Hendrica Geels. 8 Johannes Willem, L. van Johannes Roem en Catha- rina Maria Wilhelmina Bartels. 11 u Pieter, Z. van Willem Vinke en Naatje Smit. JohannesZ. van Eeltje Hofker Masdorp en Alida Johanna Habbema.Elisabeth Hendrika Maria, D. van Johannes Peeperkorn en Johanna JacobaFranciscaVlek. 12 Geertje, D. van Jan de Boorder en Antje Kriek. Christine, D. van Jean Nicolas Querelle en Anne Marie Martinot. 13 a Jantje JohannaD. van Gerard Pieter Levert en en Trijntje Sophia Schwaerzer. 14 n Antje, D. van Jan Lans en Guurtje Bakkum. OVERLEDEN. 8 Aug. Lambertus, Z. van Hermanus Smorenberg en Elisabeth Veltman, 7 j. en 9 m. 9 f Trijntje van den Berq, bijna 30 j. 11 Gerardus, L. van Pieter Buren enGuurtje van Dam, 8 m 12 ff Jan Steenhoven, 42 j. De Leden van den Raad der Moederlijke Sociëteit te Alkmaar nemen de vrijheid aan hare stadgenooten be kend te maken Dat zijin den loop dezer en der volgende maandzich door iemand van harentwege daartoe speciaal gekwalificeerd aan derzelver huizen zullen aanmelden tot het erlangen van inteekeningen of giften in ééns, welke hunne weldadigheid ten behoeve dezer nuttigb instelling zal willen bijdragen. Vijf en dertig jaren zijn voorbijgegaan, sints de leden der Moederlijke Sociëteit de moeitevolle maar tevens aangename taak op zich namen om in het. treurig lot van menige door zorg gedrukte moeder te voorzienzoo lang hebben zij door uwe giften en de ondersteuning, welke haar jaarlijks namens hare Koninklijke beschermvrouw werd verleend zoo veel in haar vermogen washulp en bijstand verleend en nimmer hebben zij van u een offer gevraagddan wanneer hare fond sen waren uitgeput; na verloop van twee jaren 18611863 is zulks weder het gevalhonderd zeven en dertig kraamvrou wen tot den behoeftigen stand behoorendezonder onder scheid van godsdienstige belijdeniswerden in dien tijd van het noodige voor haar en hare jonggeborenen voorzien daar zoo menig huisvader door de duurte der levensmiddelen en andere noodzakelijke uitgaven, verhinderd wordt aan die behoefte te voldoen. Zij wenden zich daarom ook nu weder tot hare stadge nooten zich vleijende dat hare hoop op hunne bekende lief dadigheid niet zal beschaamd worden. De Leden van den Raad der Moederlijke Sociëteit. Alkmaar, M. J. van LEEUWEN, geb. Vollenhove, 14 Augustus 1863 Presidente. Douairière van HOGENDORP, geb. Druijvesteijn. Secretarisse. Alkmaar 10 Aug. Aangevoerd 170 Kalveren 24 a 50, 267 Schapen ƒ12 a 28, 54 vette Varkens 36 a 41 ets. het.N.P. 14 Aug. Kleine Kaas f 25,50, Commissie dito f26,25, Mid delbare jdito ƒ25.75. laagste prijs 16, aangevoerd 605 stapels, weaende 124845 NP. Koolzaad ƒ13, Karweizaad 13,50 Rogge f 7.75, Garst f 6, Haver f 3,75. 5 Aug. Aangevoerd 2 Paarden f 150, 8 Koeijen 100 allO, 111 Schapen/6a28, 12Lammeren/8 a 12, 50 magere Varkens 10 a 16, 40 Biggen 4 a 6. nuoht. Kalveren f 4 a 10, Boter per kop 65 a 75 ets. Broek in Waterland 13 Aug. Kleine Kaas 25,75, aange voerd 52 stapels aangevoerd 10085 NP. Enkhuizen 12 Aug. Kleine Kaas f 25,25 aangevoerd 55 stapels, Mosterdzaad ƒ19.50, Karweizaad 13,25, vroege Wijker vale Erwten 'ƒ6,50 a 6,75, groote vale dito ƒ0, witte dito 7,25. Haarlem 10 Aug. witte Tarwe f 9,75, Rogge 6,35, Kool zaad 12,40. 12 Aug. Kleine Kaas 24,50, aangevoerd 118 stapels. Hoorn 10 Aug. Aangevoerd 16 Kalveren en 400 Schapen. 13 Aug. Kleine Kaas 25,50. aangevoerd 231 stapels, wegende 5S365 N.P. 15 Aug. Gerst J 6,25, Haver 4,62^ graauwe Erwten ƒ14, vale dito 7 aangevoerd 126 mud. Op monster ver kocht: 125 mud Mosterdzaad a ƒ19 en 90 mud Karweizaad a 12,50, 25 Paarden 45 a 160, 35 Schapen 9 a 21 36 Varkens 6 a 134 Zeugen 13 a 31, 105 Biggen ƒ3,50 a 5.50, 69 Kippen 20 a 70 ets.. 3500 Kippeneijeren 2,85 a 3, 800 Eenden dito 2,65 a 2,70, 2300 koppen Bo ter 57{- a 62 ets. per kop, 25 mud Aardappelen ƒ2 a 4 per mud, 5500 N.P. roode Aalbessen ƒ16 a 18 per 100 NP., 300 manden Peeren 1,50 a 2,25 per mand. Medemblik 12 Aug. Kleine Kaas 25,25, aangevoerd 128 stapels, wegende 30775 NP., Boter 1,10 per NP., Kip peneijeren ƒ2,25, Eenden dito ƒ2,75 per 100. 13 Aug. Aangevoerd 138 vette Schapen 18 a 24. 11 Aug. met de Stoomboot naar Londen verzonden 8 Koeijen, 1 Kalf en 1129 Schapen. Monnickendam 12 Aug. Kleine Kaas 25,25, aangevoerd 34 stapels wegende 6775 NP. Purmerende 11 Aug. Aangevoerd 170 Koeijen129 vette Kalvereu 40 tot 55 ets. per NP., 36 nucht. dito 3 a 11, 1016 Schapen en Lammeren 93 vette Varkens van 28 tot 38 ets. per N.P., 20 magere dito 10 a 17, 101 Biggenƒ3

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 3