ALKMAARSCHE COURANT V. 35. Vijfenzestigste Jaargang. 1863. mm. Zondag $Mïiciccl (öcöccltc. 30 Augustus. De vestiging van liet tegenwoordige Fransehe Keizerrijk. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HBRM'. COSTER ZOON. 'AR ia v U De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie Noord-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de week van 21 tot 26 September 1863, wegens het verwisselen der sluisdeurenhet schutten door de groote openino- der PURMERENDER SCHUTSLUIS, in het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, eenige belemmering zal ondervinden, zullende evenwel de schepen, voor zoover de werkzaamheden dat gedoogen worden doorgelaten. Haarlem. De Commissaris des Konings voorn.. 28 Aug. 1863. ROëLL. VüLiJ AAttSPATETSTlSA DIENST 1863/64. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat de paten- ten van het dienstjaar 18|-|, te rekenen van Maandag, den 24 Augustustot Maandagden 14 September daaraanvol gende tegen overgifte van het in der tijd ontvangen re§u ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Burqemeesteren Wethouders voornoemd, Alk.m-a.ar, A. MACLAINE PON1. den 21 Aug. 1863. De Secretaris. SPANJAARDT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend Dat de Najaars Paardenmarkt aldaar zal gehouden worden op MAANDAG, den 7 SEPTEMBER 1863. Burqemeesler en Wethouders voornoemd, Alkmaar. L. de SONNAVILLE. den 21 Aug. 1863. l°c0 De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat, de begrootiug der inkomsten en uitgaven dezer ge- meente voor de dienst vau 1864. door hen óp lieden aan den gemeenteraad is aangeboden en ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage is nedergeiegd en in af schrift algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. den 26 Aug. 1863. De Secretaris SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Dingsdag, den 1 September 1863. des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris SPANJAARDT. Vervolg. Er bestond nog een overschot van de oude omwentelings mannen, die bereid waren de proef te nemen van eenige barricaden op te werpenen er was bovendien een klein getal personen, die door beweegredenen van geheel verschillenden en bijna tegenovergestelden aard in dezelfde rigting gedreven werden. Deze laatsten waren mannen, die te dapper, te trotsch te getrouw waren in hunne liefde voor regt en vrijheid dan dat zij ook maar ééne week konden berusten in de gebeur tenissen van den Decembernacht. De voornaamste van hen was de beroemde Victor Hugo. Hij en eeuige andere leden van het Wetgevend Ligcliaam die aan de inhechtenisneming waren ontsnaptvormden zieli tot een Comité van Tegenstand, met liet doel om het gezag der wet gewapender hand te verdedigen. Dezen stap namen zij den 2den December, Ver scheidene leden begaven zich naar de voorstad St. Antoine, en trachtten liet volk in opstand te brengen. Deze afgevaardigden waren Schoelcher. Baudin, Auhry, Duval. ChaixMalardier en de Vlotteen zij werden krachtig onder steund door Cournet, wiens woning hun hoofdkwartier werd en door Xavier, üurrieuKesler, Ruin Lemaitre, Wabripon, Le Jeune en anderendie in betrekking stonden tot de demo cratische pers. Meer, schijnt het, door hun persoonlijke geestkracht dan door medewerking van het volk, wierpen deze mannen een kleine barricade op op den hoek van de rue St. Marguerite. Een bataillon van het 19d6 regiment rukte er tegen open toen viel er een tooneel voor dat iemand voor een oogenblik zou kunuen doen glimlagcheu en te gelijker tijd hem bijna zou dringen om de roerende pedanterie te bewonderen van regtschapen mannendie zich verbeeldden, dat zij zonder list of geweld sterk konden zijn alleen door hel gezag der wet. Nadat zij hunne vuur wapenen hadden ter zijde gelegd, en de sjerpen, die hen als volksvertegenwoordigers deden kennen over hunne schou ders hadden geslagenschaarden zich de afgevaardigden voor de barricadeen één van henCharles Baudin hield het boek der constitutie iu de haud. Toeu het hoold der colonue tot op eenige ellen afstands van de barricade was gekomen werd er halt gehouden. Voor eeuiga oogenblikken heerschte er stilte. De wet en het geweld hadden elkander ontmoet. Aan de ééne zijde was de Code democratique, door Frankrijk in der tijd voor eeuwigdurend verklaard; aan de andere zijde een bataillon van linie. Charles Baudinop zijn boek wijzende, toonde aan wat hij meende de duidelijke pligt te zijn vau het bataillon; maar de gelieele grond van zijn betoog kwam daarop neer, dat de wet moest gehoorzaamd wordenen liet schijnt dat de bevelvoerende officier niet wilde instemmen met wat doctoren in de logica „de major" noemen; wantin plaats van de noodzakelijke gevolgtrekking er van te erken nen gaf hij ongeduldig een te keu. Plotseling daalden de geweren van liet voorste gelid, verhieven zich weer, wer den aangelegden in het volgende oogenblik vuurden zij regtstreeks in de groep gesjerpte afgevaardigden. Baudin viel dood neer; zijn hoofd was 5oor meer dan één kogel ver brijzeld. Nog een ander werd gedood door het salvo ver- sclieidenen werden gekwetst. Het boek der constitutie was op den grond gevallenen dc verdedigers der wet namen hunne toevlugt tot de wapenen. Zij schoten den officier neder, die den dood van hun makker veroorzaakt en hun „major" betwijfeld had. Er ontstond een Homerische strijd om liet lijk van Charles Baudin. Het bataillon bleef verwin naar. Vier soldaten voerden het ligehaam weg. Klaarblijkelijk miste de opstanddien men in de voorstad St. Antoine had trachten te bewerken, de ondersteuning der groote menigte. Hij stierf uit. Het Comité van Tegenstand bewerkte nu dat er barricaden werden opgeworpen in die massa straten tusschen het stad huis en den boulevard, welke het gewone middelpunt is van elk oproer in Parijsmaar dewijl de opstandelingen met sterk genoeg waren om de huizen te bezettentrokken de troepen zonder gevaar door de straten eu namen zonder moeite elke barricade die zij ontmoetten. Als de troepen aftrokkenwerden de barricaden weder hersteldmaar slechts om op nieuw te worden genomen. Deze staat van zaken' bleef voortduren gedurende het grootste gedeelte van den 3d™ December; maar later verslapten de pogingen der troepen, en gedurende den avond en den ge- heelen voormiddag van den volgenden dagkon men met liet opwerpen van barricaden in het middelpunt van Parijs voortgaan zonder ernstige tegenkanting te ontmoeten. waarts stondener was niets dat strekken kon oin hun be kommering te veroorzakenwant zij zagen niemanddie aan de troepen weerstand bood. Zoo blevenden geheelen boulevard langs, van de kerk de la Madeleine tot bij de Rue du Sentier, de trottoirsde ramen en de balkons opgevuld met mannen, vrouwen en kinderen, en van nabij de Rue du Sen tier tot aan de kleine barricade bij het Gymnase stonden nos nieuwsgierigen op de trottoirsmaar de vensters waren op dit laatste gedeelte van den boulevard gesloten. Volgens sommigen viel er een schot uit een venster of van de nok van een huis bij de Rue du Sentier. Door anderen wordt dit ontkend, en een ooggetuige verklaart, dat het eerste schot kwam vau een soldaat bijna in hot centrum vaneen der battaillons, die regt op in de lucht vuurde, maar wat. terstond daarop plaats had, was het volgendede troe pen aan het hoofd der colonne maakten front naar de zuid zijde van den boulevard en openden een geweervuur. Sommige soldateu vuurden regelregt in de menigte toeschouwers die hen van het trottoir stonden aan te gapenen de overigen vuurden op de vrolijke groepen voor de ramen en op de balkons. De officieren gaven in het algemeen geen bevel om blijkbaar van dezelfde gezindheid ah Te drie uren loste men één der stukkenvoor het front der troepen geplaatst, op de kleine barricade op den boulevard de Bonne Nouvelle bij het Theatre du Gymnase. 1) Het schot ging hoog over de barricade heen. De troepen aan het hoofd der colonne zonden eenige geweerkogels in dezelfde rig ting wel deed men een zwakke poging om die schoten te beantwoorden, maar aan beide zijden werd niemand ge- woud; en het gevecht, indien het zoo kan genoemd worden, was zoo onbeduidend en onschadelijk, dat zelfs de toe schouwers die op de trottoirs stonden tusschen de troepen en de barricade, niet werden afgeschrikt om te blijven waar zij waren en wat de toeschouwers betreft die meer west- Ij Het uiterste punt van de magt der opstandelingen. Alles wat westwaarts lag was volkomen rustig. te vurenmaar waren de manschappenwant zoovelen van hen als men zien kon van een balkon op den hoek van de Rue Montmartre schenen te berusten in alles wat de soldaten deden. De woede, die aldus de soldaten .nabij het hoofd dei- colonne beving, was in aard gelijk aan een panischen schrik, want als bij plotselinge besmetting ging zij over van man op man, totdat zij westwaarts van den boulevard de Boune Nouvelle tot op den boulevard Pqissonnière overging, den boulevard Montmartre bereikte, dezen spoedig in zijn gansche uitgestrektheid doorliep, eu op den boulevard des Italienskwam. Aldus kwam plotseling, door een beweging van die soort welke krijgskundigen „zwenking" noemen, een colonne van na genoeg 16000 man, die oostwaarts naar den boulevard St. Denis gekeerd was geweest, in orde van bataille met het front naar het zuiden te staan ijverig bezig met op de menigte te vuren die het trottoir bezet hielden op de mannen vrouwen en kinderen die op de balkons en voor de ramen stonden aan die zijde van den boulevard. Wat dit schieten op de huizen te moorddadiger maakte was, dat zelfs toen het reeds aan het oostelijk gedeelte van den boulevard Montmartre was begonnen de menscheu, die op de balkons en voor de ramen meer westwaarts ston den niet konden zien of gelooven dat de troepen inder daad met scherp vuurden, en daarom in de voorkamers en zelfs aan de ramen bleven staantotdat er een salvo naar binnenkwam. Vooreen der ramen stond eenjougeRussische edelman met zijne zuster aan zijne zijde. Op eenmaal trof hen een salvo van de soldatenen beiden werden door geweerkogels gekwetst. Een Engelseh heelmeesterdie in hetzelfde huis voor een ander raam had staan uitkijken, had liet geluk on gedeerd te blijvenen toen hij aan de gewonde broeder en zuster zijne hulp verleendewas hij zoo getroffen zegt hij door hunne zelfverloochening en de liefde welke [zij elkander wederkeerig bleken toe te dragendat hij meer dan ooit te voren in zijn gansche leven zijn vermogen om den dood af te weren waardeerde. Van de menschen op de trottoirsdie niet in het eeiste oogenblik waren getroffen, stoven sommigen ijlings uit el kander. en zochten, waar zij konden, beschutting of slechts halve beschutting te vinden. Anderen trachtten op handen en voeten weg te kruipenin de hoop dat de kogels mis schien over hen zouden heen vliegen. De aandrift om de menschen neder te schieten was plotseling geweestmaar was niet kortstondig. De soldaten laadden en herlaadden met vreemden ijver, en haastten zich om te dooden en weder te doodén, alsof hun leven afhing van de grootte der slagting die zij in zeker gegeven tijdsverloop zonden kunncii^u^ten Toen er geen opeengedrongen menigte npüér op te vuren, mikten de soldaten zorgvuldj»Dp.iederea-|l'dg^ teling die beproefde te ontsnappen, en

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1