li t' 1813. js&tabs iiicuws. V XL I verdachte stormrammen te beletten, totdat het Parlement in deze belangrijke aangelegenheid eene beslissing heeft genomen. Men verzekert reeds, dat de regering besloten heeft de sche pen niet te doen vertrekkenvóór dat hunne bestemming nader gebleken is. Genoemde minister heeftop het verzoek van Denemar ken en in overeenstemming met de fransche regeringzich tot het Duitseh-Verbond en de hoven van Weenen en Berlijn gewendomzoo mogelijkeene schikking tot stand te brengen. Naar Japan zal een regiment gezonden worden. FRANKRIJK. Den 11 zijn de Annamitische ambassadeurs te Marseille aangekomen en plegtstatig, onder het lossen van het gesehut, ontvangen. De regering heeft besloten tot afschaffing der rijks stoete rijen te S. JamesAbbevilleCharleville en S. Maixent omdat zij het beoogde doel, verbetering van het paardenras, niet bereiktmaar zich vooral op het aanfokken van ver koopbare soorten toegelegd hebben. De Keizer heeft den minister de Persignyter belooning der aan hem bewezene diensten, tot. hertog verheven. In de Moniteur is het verslag opgenomen van de commis sie uit de mexicaansche notabelen, die den aartshertog Maxi- miliaan de kroon moet aanbieden. Zij schrijft, al de rampen welke Mexico getroffen hebbende burgeroorlogen de be- rooving der katholieke kerk de uitdrijving der Spanjaarden en het verlies van grondgebied toe aande vrijmetselarij, in wier loges zamenzweringen gesmeed en dolken in vergif gedoopt worden Hoewel het geregtshof te Chambéry gemeend heeftdat er geene redenen bestonden tot teruggaaf der 5 uitgeleverde Napolitaren van de Auniszijn zij door de regering weder ter beschikking van Italië gesteld. Het is gebleken dat '2 hunner, 6'. en J. la Galaop 12 April 1855 door het ge regtshof in Terra di Lavoro tot 20jarige tuchthuisstraf zijn veroordeeld, wegens diefstal met braak, bij nacht, in een bewoond pand. De Moniteur verklaartdat de Florida niet is een gewoon kaperschip, maar een gedeelte van de zeeinagt der Confede ratie, zijnde alle officieren van regelmatige aanstellingen voorzien. Alzoo kan er geen beslag op het vaartuig gelegen, maar moeten alle vorderingen aan het gouvernement te Rich mond gerigt worden. STAFJE. Te Napels is de verjaardag van den intogt van Garibaldi door de overheid en de bevolking plegtig en met geestdrift gevierd. De vrijwillige onderwerping van roovers in Basilieala gaat steeds voorto. a. van den bekenden Palmt. KERKELIJKE STAAT. De Paus heeft bevel gegeventen koste van zijn bijzon der vermogen, te Rome verschillende instellingen van wel dadigheid te vestigen. Wegens het gebeulde met, den pausselijken consul te Na pels is de erkenning van den italiaanschen consul te Rome ingetrokken. Naar men zegt beantwoordt het koninglijk gouvernement zulks door dc erkenning van alle pausselijke consuls te weigeren. OOSTENRIJK. De grootvorst Konslantijn en zijne familie zijn door den Keizer tot aan het met bloemen versierde station uitgeleid na op den hofburg overnacht en de meeste eerbewijzing ontvangen Ie hebben. Yoor de algemeene armen der hoofd stad heeft hij"500 ducaten achtergelaten. Aan het Huis der Afgevaardigden is medegedeeld, dat de heer Rogawski wordt beschuldigd van hoog-vevraad, als zijnde op heeter daad betrapt als werkzaam medelid van het pool- sehe revolutionaire comité in üallicie. Ziekte en gebrek ziju in Hongarije zoo toegenomen dat vele mannen de steden ontruimen en (en platten lande de wegen onveilig maken. FRUISSEN. De gezanten der Vorsten, die zich te Frankfort met de oostenrijksehe voorstellen vereenigd hebben, hebben bij den minister v. Bimarek verzet aangeteekend tegen zijne belee- digende uitlating omtrent dc strekking van het congres. De ultrabehoudende Berliner Revue zegt, dat het Vorsten- congres beteekeut: «de radicale ondergeschiktheid van het soeverein gezag aan den volkswil. Sedert de vernietiging van het corps van Taczanmcski zijn er uit Posen geen vrijwilligers meer naar Polen vertrokken. De redacteuren der 7 berlijnsche dagbladen die wegens hun protest tegen de drukpersverordenmg van 1 Junij waren beschuldigd van pogingen tot opwekkiug van haat en ver achting ten aanzien der regering, zijn vrijgesproken. RUSLAND. Het antwoord van prins Gorlschakoff op de nota's der mogendheden is den 11 verzouden en den 14 te Parijs en Weenen overhandigd. Hij ontwijkt daarin de 6 punten de wapenstilstand en de conferentie en wijdt alleen uit over het ontijdige der ten gunste van Polen te nemer, maatregelen. Hij acht de voortzetting der diseussien overboden en meent, dat Rusland zich met ae verantwoordelijkheid daarvan wel kan belasten. Den 14 zijn de kooplieden te Warschau, die in gebreke waren gebleven hunne belasting te voldoen gelast hun be drijf te staken, waarop de betaling dadelijk is gevolgd. Na de nederlaag van Lelewel houden in het Lubliusohe no" slechts 6 kleine afdeelingen opstandelingen stand, onder aanvoering van ZielinskiRudzkiEwiekJaukowski, I,u- Itjnski en Grzymala. De Cireassiers hebben, naar men verzekert, 4 russische bataljons verslagen en bijna geheel vernield. T F U K 2 J E. De Arabierendie zich verzet hadden tegen de ligtiug voor het leger, zjjn bij S. Jean d' Acre. met verlies vau een aantal kostbare paarden verslagen. De Metualendie ziekvmede daartegen verzetten, ziju bij Balbeek geslagen en dreigen thans rooverbenden iu de woestijn te organiseren. Prins Bhikade minister van buitenl. zaken der Donau- vorstendommeuwil zijne betrekking niet behouden, omdat hij niet verantwoordelijk wil zijn voor het buiten zijn mede weten door Vorst Cousa met den prins van Servie gesloten aanvallend en verweerend verbond. JAPAN. De fransche admiraal Jaures heeft van den Tycoon magti- ging bekomen om te Yokohama, tot bescherming der europeërs, troepen aan wal te zetten. Hij heeft daarvan geen gebruik willen maken dan na zich verzekerd te hebben, dat ook aan den britsehen admiraal Kuper hetzelfde regt verleend was. Troepen, van het fransche fregat Semiramis ontscheept, heb ben, in een gevecht met japansehe soldaten gewikkeld, deze verdreven. De nederlandsche consul-generaal heeft eene aanschrijving van den Mikadp ontvangenwaarbij hij gelast werd met zijne laudgenoojen het Rijk te verlaten. Hij heeft daartegen geprotesteerd en ter zijner assistentie zijn 4 oorlogschepen uit Indie afgezonden. 2 Engelsche stoombooten zijn gehuurd om troepen over- tebrengen naar Osakatot versterking der militaire magt van den te Miako verblijvenden Tycoon. De prins van Ohosew heeft aan de binnenzee te Samousaki een fort gebouwd en daarbij 2 gewapende schepen gepos teerd door het geschut waarvau een amerikaausch eu een fransch vaartuig, de Pembroke en de Kienchung, zijn bescho ten en zwaar beschadigd, zoodat deze zieh door de vlugt moesteu redden. Toen het nederlandsche oorlogschip Medusa op gelijke wijze aangevallen werdheeft dit het vuur van het fort tot zwijgen gebragt, en de daarbij liggende gewa pende brik in den grond geboord. Eene ander,: lezing van dit feit luidt als volgt: de Japanezen hebben op het britsche schip Medusa en het amerikaansche schip Pemberlon gevuurd eu verscheidene manschappen doen sneuvelenwaarna het britsche stoomschip Lauendale en het amer. stoomschip Wyo ming naar de plaats der aanranding zijn gestevend en de forten vernield hebben. MEXIC». De hoofdsteden der verschillende provinciën hebben hare goedkeuring gehecht aan hei votum van de vergadering der notabelen. Ook door do provincie Tamauiipas is dit voorbeeld gevolgd. In de hoofdstad zijn groote toebereidselen gemaakt tot viering van den Napoleonsdag. Tampico is op nieuw zonder tegenstand bezet. Voor mexicaansche rekening worden op fransche werven 3 fregatten eu 2 korvetten gebouwd. V E K E éi X S 4iöE STA TEN. Een stoombootwelke te Vicksburg eene lading oorlogs tuig innam is in de lucht gesprongen door het neervallen van een bom met ligt ontvlambare sloffen gevuld. De gouverneurs der Zuidelijke Staten hebben in eene te Richmond gehoudene vergadering besloten dat het belang des lands het wapenen van 400.000 negers noodzakelijk maakt. Kentucky verklaart zich echter tegen dezen maatregel. Burnside heeft Kingston in Tenessee bezet. Hij is tot die plaats doorgedrongen zonder ernstigen tegenstand te ont moeten. 7UU0 Man van de voorhoede van genl. Stede heb ben iu Kansas de Separatisten over de Bayou-Meloriebrug terugverdreven. Het bombardement op de stad Charleston is gestaakt, maai' dat van de havenforten wordt door de gepantserde schepen bij tusschenpoozen voortgezet. Üp de puinhopen van het fort Sumter hebben de Geconfedereerdeu den frontwal met beschutting van katoenbalen weder hersteld en daarachter eemge stukken geplant; ook jiet fort Wagner is zwaar be schadigd. Te Nieuw-ürleans wordt eene groote expeditie uitgerust, volgens eeuigen bestemd naar Mobile, volgens anderen naar Rio grande, tot bezetting dier streek door het leger vau genl. Grantbij wijze van bescherming der mexicaansche republiek tegen de franschen. Het kabinet van Washington verlangt, dat het waterge bied rondom Cuba 3 mijlen zal worden ingekorthetgeen de spaausehe regering niet geneigd is ititewilligen. BINNENLAND. Directeuren der Ned. Maatschappij tot bcvord. van nijver heid hebben een adres aan den Koning gerigt, lot het vast stellen vau wettelijke bepalingen op den arbeid van kinderen in de fabrieken. Bij den gemeenteraad van 's Hage zijn 2 verschillende aanvragen van concessie tot het maken eeuer waterleiding ingediend. Te Groningen is tot lid 2C. Kamer verkozen M'. B. Wi ckers, met 524 st., tegen 389 op Mr. J. li. Geertsema uil - gebragt. Te Dockum moet herstemd worden tusschen Mr. J. H. Alberdadie 514, enden heer v. ll'assenaer Catwijk, die 432 sl. bekwam. Mr. v. Limburg Brouwer verwierf er 345 st. Een badgast te Scheveningen heeft aan de hoogduilsche- evaugelische gemeente te 's Hage f 1000 geschonken. Den 9 ziju te Hern, bij Hoorn. 3 huizen verbrand. Koning Ferdinand van Portugal is deu 12 over Rotter dam naar Parijs vertrokken. Ouzo Koning is den 15 uit het buitenland in de residen tie teruggekeerd. Den 17 bezocht Z. M. de tentoonstelling van metalen voorwerpen, welke steeds grooten toeloop wekt. Z. M. heeft de doodstraf, waartoe Grietje Wilbrink, vrouw van Albert Beek.aandoor het hul van Gelderland wegens vergiltiu'ing verwezen was, veranderd iu 20jange tuchthuis straf. Hetzelfde hof heeft den 16 het doodvonnis uitgesproken over B. Bciieidemanen dal vau Noord-Hollandden 18 over Jan Rekkerschuldig verklaard aan brandstichting', waardoor meuschenlevens in gevaar konden geraken. Dit vonnis moet uitgevoerd worden op een der openbare pleinen te Alkmaar. De volgende aanbestedingen hebben plaats gehad: Jen 12 te Dordrecht, liet bouwen eener concertzaal in den tuin der buitensocieteitKunstmin, minste inschrijver H'. A. Kamp, a 23791; den 16 te Leeuwarden het dempen van de gracht du Nieuwe-Buren minste iuschr. E. J. Pisser, a 34274; deu 17 te Enschede het bouwen der Doojisgeziude kerk minste iuschr. U. ter Weelea 7800, en le Hage het voortzetten van het kanaal door Zniu-Beveland, minste mschr. J. van der F del te Shedrecht, a t 236,000. Bij de harddraverij te Spanbroek, op deu 16, zijn de prijs eu premie, een zilv. olie- en azijnstel en een krist, met zilver gemont. sigarenbekerbehaald door de paarden van de hee- ren Paarlberg en Adams, beide in de Zijpe. Den 17 is, onder voorzitting van prins Frederikde 5C. vergadering gehouden der hoofdcommissie voor het nat. ge- denkteeken van 1813. Van de 577 plaatselijke commissien hadden 514 de naald te Scheveningen 522 het monumeut te 's Hage en 476 de ambachtsschool te Amsterdam wen- schelijk geacht. De hoofdcommissie keurde alzoo het gan- sche ontwerp goed en besloot op 17 Nov. eene algemeene godsdienstige feestviering te verzoeken en op dien dag den eersten steen te leggen van het gedenkteeken in het Wil lemspark te 's Hage. De raad van Gouda heeft den 11 besloten f 3000 voor feestelijkheden op 17Nov. te besteden en die van Utrecht denl7 om 5000 beschikbaar te stellen voor volksvermakelijkheden enz. op den zoogeuaamden kozakkendag zijnde 28 November. De maatschappij voor liet exploiteren der staatsspoorwegen verlangt een kapitaal van 12 millioeuverdeeld in 48000 aandeelen elk van 250, uittegeven in seriën, de eerste groot 6 millioeu. Fervolg Den volgenden dag werden de vlaggen ook van de torens van de Groote kerk en het Stadshuis uitgestoken, tot ken nelijk genoegen der boerenwier reden tot ontevredenheid daardoor was opgeheven. Alzoo droeg de stad het teeken der omwenteling, in weer wil van het plaatselijk bestuur, want nog was de proclamatie van het Haagsche driemanschap niet afgekondigd. De onder prefect begreep, dat het alsnu doelloos werd daarmede langer te wachten. Hij riep alzoo in den namiddag van den 29, in de prinsenzaal eene vergadering bijeen van den maire, de beide adjunct-mairesde 20 municipale raden, den stads secretaris, den keizerlijken procureur, den regter van instruc tie, den substituut officierden griffier der regtbaukden kolonel der nationale garde en den generaal der garde-cham- pêtre, eu onderwierp aan hun oordeel de vraag, oi hij in zijne handelingen nog op denzelfden voet zou voortgaanof dat menhet voorbeeld van andere steden volgendetot de publicatie zou overgaan. Tot dit laatste werd besloten, dat nog denzelfdeu avond, bij toortslicht, ouder algemeene toe juiching geschiedde. In deu avoud van den 30 kreeg men berigt van de nade ring van een aantal kozakkenwelke baardige speerruiters dan ook te ll£ ure binnentrokken en zich op de Paarden markt legerden. Zij waren vergezeld van de heereu 'Peyler van Ball, Kemper en Schollen, als commissarissen van het voorloopig bewinddie bij den ouderprefect afstapten en zijne geuoniene maatregelen goedkeurden, waarna zij met den betman hunnen intrek namen in de Roude Leeuw. Hon derd kozakken verlieten de stad spoedig weder, om aan het Zaad en de Groote Keet de bezetting vau den Helder te verontrusten, de overigen bleven lner eenigen tijd en werden in hun vreemdsoortig kwartier druk door nieuwsgierigen bezocht. Deu 1 December verscheen de Alkmaarsclie Courantse dert 2 D c. 1811 Affiches, Annonces et Avis dicers d' Alkmaar genoemd, voor het eerst weder in het Nederduitsch eu onder hare oude benaming. Den 6 werd aan dc ingezetenen de heugelijke tijding be kend gemaakt, dat de prins van Oranje, 4 dagen bevorens, de hem opgedragen souvereiniteit had aangenomen en aanvaard, eu bedankte' tevens de gewezen onderprefect, als voorloopig commissaris voor het arrondissement. Alkmaar, de goede bur gerij, eu inzonderheid de nationale garde, voor de bewezene diensten tot handhaving der rust. Den 20 berigtte de maire datter voldoening aau de heilzame intentie vau den Souvereinen Vorst, m de kleine burgemeesterskamers op het stadshuis eene kist was geplaatst, om daarin dagelijks de offers «oor het herboren vaderland te ontvangen. Ëeuige ingezetenen, die liet intusschen wen- schelijker vonden gillen bij inschrijving te verzamelen, hiel den daarloe deu 17 Januarij eu de 3 volgende dagen zitting in de zaal van het natuurkundig genootschap. Wij zijn niet in staat optegeveu hoeveel op de eene en andere wijze werd bijeengebragtevenmin als het bedrag van de op 29 Dec. door burgemeesters eu wethouders gedane collecte voor de door moord eu plundering ongelukkig geworden inwoners van Woerden. De geschiedenis van het aandeel vau Alkmaar in de om wenteling van 1813 is hiermede meer dan afgehandeld. Bedriegen wij ons niet iu het oordeel onzer lezers dan gelooven wij een welkom werk te verrigten door ons verslag ook over het jaar 1814 uittestrekken, vooral wegens liet aandeel door onze burgerij genomen in de afsluiting en be zetting van den Helder eu wegens de feestelijkheden hier ter stede over 's lands herstelling aangerigt. Op den 8 October 1863 zal onder anderen, van wege de vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkniuars Ontzet in 1573 en tot bewaring van andere geschiedkundige herinne ringen dezer stede, de verzameling, betreffende de stad Alk maar sedert den jare 1838 door deu lieer C. P. Bruinvis bijeengebragtop de bovenzaal van deu Ouden Roeten wor den tentoongesteld. Het is natuurlijk onmogelijk in een kort bestekeen' duidelijk denkbeeld van deze belangrijke ver zameling te gevendie bij liefhebbers en oudheidkenners gunstig genoég bekend is. Zij omvat Topographie Bestuur eu Verdediging der stad: Marktwezen en Nijverheid; Gods dienstige Gezindheden; Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen; Lieldadige Instellingen; Geschiedenis en Geschiedkun dige personen. Nagenoeg alles wat er Alkmaar betreffende in3 druk- eu graveerwerk het licht heeft gezienvele oor spronkelijke teekeuingen, eenige schilderijen, een aantal belang rijk;: handschriften van vermaarde personen ot over gewigtige voorvallen handelendeeene reeks van zegelsgedachteuis- en "ildepeuuingen, benevens verschillende andere voorwerpen en curiositeiten, zullen alzoo ter bezigtiging gestold worden, en daarenboven verschillende proeven der uiting van den volksfeest iu 1813, als eene inleiding tot de aanstaande ge> 16 L

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2