j!9tabs ilmuvs «EMEENTERAAD. EXCJfcXAX». De te Londen gevestigde maatschappij voor eene telegra- phische verbinding met Amerika heeft bekend gemaaktdat zij het benoodigde kapitaal reeds bijeen en de draad welke vóór het einde van 1864 gelegd moet zijn aanbesteed heeft. Het aantal der behoeftigeu in de fabrieksteden van Lan caster, die ondersteuning genieten neemt nu aanhoudend af. De agent der Confederatie de heer Mason heeft Londen verlaten en zich naar Parijs begeven ter zake van moeije- lijkheden met lord Russell, over den bouw van ootlogsche- pen voor de Separatisten. FRASlillIJH. Het russische antwoord heeft over het algemeen een zeer slechten indruk gemaakt. Groote beteekenis wordt alsnu toegekend aan het opnemen in den Moniteur van den voor eenigen tijd door het Natio naal Comité in Polen aan prins Czartoryski gezonden brief, waarin wordt aangedrongen op het erkennen der poolsche bewegingspartij als eene oorlogvoerende magt. Velen verwach ten dat de regering tot dien stap zal overgaan. De Annamitische gezanten hebben namens Keizer Tu-üuc 70 millioen fr. aangeboden, voor de door hem aan Prankrijk afgestane provinciën van Beneden-Cochinchina. en bovendien eene jaarlijksche schatting van 2 millioen. Het aanbod is echter onvoorwaardelijk van de hand gewezen. Prins Czartoryski heeft zijn ontslag genomen als agent te Parijs van de poolsche revolutionaire regering. De bisschop van Chartres heeft de lezing van het werk van Renan verbodendie van Poitiers heeft het in eene latijnsche rede, in de hoofdkerk gehouden, veroordeeld en die van Quimpor heeft er, bij de inzegening van locomotie ven te Lorientlievig tegen uitgevaren. Intusscheu waren op 17 Sept. van het bewuste boek reeds 50000 exemplaren verkocht. ITALIË. De hoofden der bandieten die zich onderworpen hebben houden woord en hebben zelfs eeuige gekwetsten die zich schuil hadden gehoudenaangebragt. KnitliEI IJHE STAAT. De tweede processieten gunste der Polen te Rome ge houden is nog luisterrijker geweest dan de eerste. Vorst Czartoryski en andere voorname poolsche edelen namen er deel aan. OOSTEXR1JK. Uit dc algemeene staatskas is een crediet. van 20 millioen fl. toegestaan1ot leeniging van den nood in Hongarije. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft op voorstel harer commissie verklaarddat haar medelid Roqawski niet op heeterdaad van hoogverraad is betrapt en dat er dus voor. het oogenblik geen reden bestaat hem gevangen te houden. Dadelijk is naar Lemberg geseind om hem in vrijheid testellen. Het. schijnt thans vrij zeker te zijn, dat de Aartshertog Ferdinand Max de mexicaansche kroon zal aanvaarden. PKU18SEK. Den 19 overleed te Berlijn de beroemde taalkundige Jacob Grimm, 78 jaren oud. Zijn duitsch woordenboek is gevor derd tot fromm. Het antwoord des Konings op den brief der leden van het Frankfortsche Congres is den 23 afgezonden. Het luidt af wijzend. De Koning verlangt, vóór elke hervorming der Bondsacte, voor Pruissen dezelfde regten als voor Oostenrijk en andere grondslagen dan de aangenomene voor dc volks vertegenwoordiging bij de Bondsvergadering. RUSLAND. Bij het vroeger vermelde antwoord op de nota's der mo gendheden, wordt het denkbeeldals konden de {vroegere poolsche landschappenevenzeer als het groot hertogdom Warschau een onderwerp van cerweging uitmaken voor volstrekt onaannemelijk verklaard; wordt omtrent de 6 pun ten door de mogendheden als middelen van bevrediging voorgesteld, aangemerkt, dat de meeste reeds bestaan en de overige worden voorbereid, zoodat, er alleen verschil van gevoelen omtrent den tijd der toepassing beslaat, willende de Keizer geene hervormingen invoeren dan na het herstel der orde. 7. M. wil de instellingen van het. groothertogdom Warschau uitbreiden //welke berusten op het, beginsel der administratieve autonomie en der representatie door het mid del van verkiezing." Bij de opening van den Finlandschen Rijksdag heeft de Keizer verklaarddat de belastingen slechts met goed vinden van die vergadering geheven zullen worden, en dat aan dezelve meerdere bevoegdheid ten aanzien van den omslag der belasting en het regt van petitie wordt toegekend. Finland is door 20000 man bezet. Te Peterburg worden 20 gepantserde monitors uitgerust. In Kiew worden reserve- bataljons georganiseerdter beteugeling der weerspannige landlieden in de Ukraine. De admiraliteit, heeft maatregelen genomen om, ingeval van oorlou, schepen te doen zinken in net kanaal van Kroonstudt. De berigten uit den Caucasus luiden bij voortduring on gunstig voor de Russen. In de provincie Daghestan zijn de oude troepen door recruten vervangen. Over 't algemeen gaan de Circassiers thans aanvallend te werk. Polen. Te Warschau is voor het eerst, een officier (van gezondheid) op de straat vermoord de militairen zijn daar over zeer verbitterd. 2 Dienstboden hein en kinderen van hunne russische meesters in dier tegenwoordigheid gevaarlijke wonden toegebragt. De gen!. Berg is voornemens voor elke gepleegde moord voortaan aan de stad eene boete van 45000 roebels opteleggen. Den 19 is uit het paleis van graaf Zamoyshi eene grenaat op het rijtuig van dien generaal geworpen zonder dat bij ekwetst werd. Echter werd een der ïscherkessen van het geleide gedood. De soldaten hebben daarop het paleis ge plunderd maar den dader niet kunnen vinden. Den 20 zijn 2 poolsche edelliedenprins Lubawirski en graaf Stanislaus Zamoyshi. te Warschau in hechtenis geuomen. Nu het zeker is, dat Europa dit jaar niets voor de pool sche zaak doen zalonttrekt de aristocratische part ij zich meer en meer aan de leiding van den opstand en treedt de democratische partij weder meer op den voorgrond. ZWEDEN. Sedert eenigen tijd vergaderen te Stokholm zee-officieren en ingenieurs der 3 Scandinavische koningrijkenten einde zich te beraden over eene gemeenschappelijke zamenwerkiug van de zee- en landmagt dier Staten voor het geval dat Denemarken aangevallen rnogt, worden. De schepen der 3 mogendheden zullen voortaan op dezelf te wijze gebouwd en gewapend worden zoodat zij in de Oostzee een aaneenge sloten vloot kunnen vormen. De zweedsche gezanten te Pa rijs en Londen hebben geprotesteerd tegen eene tusschenkomst van duitsche troepen in de sleeswijksebe aangelegenheden. MEXICO. Miramon is benoemd tot bevelhebber der monarchale mexi caansche troepen. Commonfort vermaant zijne landgenooten zieli aan de franscheu te onderwerpen. De Staat Yucatan heeft zich aangesloten bij bet Voorloo- pig Bewind. Te CarmenTabasco en Minatiklan heeft men zich voor den mouarehaleu regeringsvorm verklaard. Te Vera-Cruz is de Napoleonsdag met veel luister gevierd: de huizen waren met fransehe en mexicaansche vlaggen ge tooid en 's avonds algemeen geïllumineerd. Er is sprake van eene leeningte sluiten met engelsche bankiers; daarvan zouden 200 millioen fr. moeten dienen tot terugbetaling (ter oorlogskosten aan Frankrijk. üoblado gaat voort met het bieden van tegenstand in de provincie Guanaxuato en Juarez te San Luiz de Potosi. Ge durende bet, ophanden zijnde regensaizoen is niet aan hunne bestrijding te denken. De militaire operatien bepalen zieh voor bet tegenwoordige tot het vervolgen der om de hoofd stad zwervende benden. VEREENIfcDE STATES. De regering heeft met bankiers te New-York en Boston tot betaling van 60 millioen d. achterstallige soldij van de zee- en landmagteene nieuwe leening van 50 millioen ge sloten en zal daarvoor muntbilletten van 10 d„ 5 p.ct. ren tende uitgeven. Behalve dit bedrag was de schuld reeds tot 500 millioen d. gestegen. De President Lincoln heeft in eene mededeeling aan eene reputilikeinsche vereeuigiug verklaard, dat er geen middel is om tot den vrede te geraken dan de oorlog, omdat het Zuiden de onafhankelijkheid begeert cu hij zulks nooit kan toestaan. De democratische vereenigiug te New-York heeft besloten het gouvernement te blijven ondersteunenmaar aangedron gen op het volgen eener verzoenende staatkundekunnende volgens haar oordeel de afschaffing der slavernij niet door dwang geschieden. Het gouvernement van Washington is aangezocht, om toe- tetreden tot een verbond der Amerikaansche Statenten einde de invallen van Europa tegen te gaan. Do genl. Burnside heeft zijn ontslag genomen. In den nacht van 2122 Aug. heeft eeue guerilla-bende der Separatisten, onder Quantrellhet stadje Lawrence in Kansas overvallen en in brand gestoken, waardoor 183 hui zen zijn verwoest; bovendien werden 190 ingezetenen in koelen bloede omgebragt. Bij het verlaten van Gbatlanoga in bet zuiden van Ten nessee hebben de Zuidelijken alle bruggen en wegen in de omstreken vernield. In den nacht van 6 Sepl. hebben de Separatisten liet, Morriseiland ontruimd, nadat het daarop liggende fort Wag ner gedurende een etmaal meer van nabij beschoten was en de bezetting een verlies van .150 doodeu en gekwetsten ge leden had. De kanonnen zijn vóór het vertrek vernageld. De belegeraars bekwamen door dezen voorspoed eene veilige ankerplaats. Hun genl. Dahlgren eischte nu de overgaaf van hel fort Sumter, heigeen door Beauregard geweigerd werd. Daarop werd dat l'ort, door 7 monitors hevig beschoten, welk vuur beantwoord werd door liet. fort Moultrie en de batte rijen op Sullivan's-eiland. Den 8 werd bet beschieten voort gezet en vloog een der magazijnen op het fort Moultrie in de luchtIn den volgenden nacht, beproefden de federalisten op hel fort Sumter te landen, hetgeen mislukte, met verlies van 60 gesneuvelden en verdronkenen en van 7 zee officie rendie in banden des vijands vielen. BIX Si EX LAXD. De Koning heeft'voor 200 aaudeelen deelgenomen in de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen. De jaarlijksche groote tentoonstellingen van kunstwerken van levende meesters zullen voortaan bij afwisseling te Am sterdam Rotterdam en 's Uravenhage gehouden worden. De collecte voor het gedeukteeken van 1813 heeft opgebragt: te Punnereude f 313,31 j, te Helder 271,66, te Bever wijk J' 99, Te Huisduinen is verkocht en daardoor aan het licht ge komen een vroeger gevonden houten etensbak met koperen randen met het opschrift Amazone en de letters K. M. on der eene kroon. Het vermoeden, dat het vermiste pruissi- sche fregatschip van dien naamwaarop zich de adelborsten bevonden voor onze kust vergaan i-wordt daardoor op nieuw bevestigd. Den 18 is de erfgroothertog van Saksen-Weimar op het, badituis te Scheveniugeu aangekomen. Den 19 is de zitting der Kamers door den minister van binnenl. zaken gesloten en deu 21 de nieuwe zitting door den nouing geopendZ. M. kondigde de indiening aan vau wetten op da schutterijenop het beheer en de verantwoor ding der koloniale geldmiddelen op het beleid der regering in W. ludieop de opleiding van indische ambtenarenop de uitoefening der geneeskunde cn tot herziening van het belastingstelsel, benevens bet wetboek var. strafvordering. Tot voorzitter is door den Koning benoemd de heer v. Ree- nenmet wieu op liet aangeboden drietal nog geplaatst wa ren de hoeren Dullert en Jespers. De le. Kamer beeft deu 24 -haar adres van antwoord een stemmig goedgekeurd. De heer A. Har te veld heeftwegens zijne booge jarenzijn ontslag ais lid genomen. Den 22 is de tentoonstelling van metalen voorwerpen te 's Hage gesloten; bet feest bij die gelegenheid in den Zoölo- gisclieu tuin aaugerigtliep door eeue hevige onweersbui in verwarring ten einde. Den 23 werd de algemeene tentoonstelling der Holl. maat schappij van landbouw geopepd te Haarlem, met eene sierlijke aanspraak van den voorzitter Jr. Mr. C. v. Foreest. De pleg- tigheid was aangekondigd door muziek van de dragonders op den omloop van deu grootekerks-toren. De tentoonstel ling is bijzonder luisterrijk eu geplaatst deels in de Herten kamp, deels (wat de werktuigen betreft) op liet Hazepatersveld. Het maken van paalhoofden tot versterkiug van het rem- mingwerk aan de beide spoorwegbruggen over het. N. H. Kanaal, met eenige bijkomende werken, is den 23 te 's Hage besteed; minste inschrijver was C. Boef te Rotterdam, voor 28,500. Naar wij vernemen zijn den 14 Sept. j.l., onder directie van den lieer A. H. Oostmeijer van Zaandam, de werkzaam heden aangevangen tot het boren van een' artesischen put, op een landgoed in de Sehermeer, bewoond door den heer M. Groot, met liet bijzonder gelukkig gevolgdat. zich deu 19 d.a. het keurigste bronwater tot op eene hoogte van 2j voet boven het maaiveld verhief. Aan Neerlands Vrouwen De ondergeteekenden berigten namens den kerkeraad der Nederlandsche hervormde gemeente van Groesbeek dat hun, bij besluit van Z.M. onzen geëerbiedigdeu Koning van den 21 Junij 1863 No. 14, magtiging is verleend tot liet hou den eener loterijin den loop van dit jaarwaarvan de opbrengst zal strekken tot daarstelling van een fonds ter ondersteuning van de protestautsche annen in de gemeente Groesbeek (prov. Gelderland), waaraan vooral gedurende de wintermaanden dringende behoefte isdat bet bereids H.K.tl. prinses Frederih der Nederlanden goedgunstiglijk behaagd heelt daartoe een zeer fraai canapékussen als prijs ons te doen toekomen; en dat thans ook uwe hulp wordt ingeroepenmet de bede, dat het u moge behagen eeuige uren van uwen hoewel misschien kostbaren tijd, te willen afzonderen, omeenig hand werk te vervaardigen en zulks aan uwen predikantonder het motto fGroesbeek," voor die loterij wel als prijs te willen inzenden. Heurnen, September 1863. Jonkhr. W. H. TEDING van BERKHOUT, Kerkvoogd. F. PLEIJTE Cz„ Predikant. Den 22 werd alhier het 8e Congres gehouden van de prov. vereeniging van rederijkerskamers eu genootschappen ter bevordering van uiterlijke welsprekenheid in N. Holland. Daarop waren vertegenwoordigd de kamers en genootschappen Olympia van deu Helder, door oefening grooter van Amster dam Vondel van Zaandam Utilitas van Edam Bilderdijk van Alkmaar, Mnemosyne van Buiksloot en Feith van West- zaan. 's Morgens had de ontvangst der afgevaardigden en eene huishoudelijke bijeenkomst, eu vervolgens een orgel concert van den heer Ezerman in de Groote kerk en 's avonds eene talrijke bezochte vergadering tot het doen van voor- dragt.cn met medewerking van het harmoniegezelschap Apollo, plaatsterwijl de dag door een souper besloten werd. Het lokaal Harmonica was met de wapens der vertegenwoordigde steden versierd, de uitvoeringen verwierven veel bijval eu een zeer genoegelijke toon heersehte onder de deelgeuooteu der feestviering. Het bestuur van den bond is voor het volgende jaar aan de 5 eerstgenoemde vereenigingen opgedragen, zul lende het volgende congres waarschijnlijk aan den Helder gehouden worden. Deu 23 is uit de Korte Nieuwesloot opgehaald het lijk eener vrouwdie meermalen aan zinsverbijstering leed en in een der gestichten te Hoorn t e huis behoorde. In haar voorschoot had zij eeuige steenen bijeengebonden. Het beroep der Doopsgezinde gemeente is aangenomen door Ds. de Boer van Medemblik, nadat ook Ds. Bijl van Steeuwijk er voor bedankt had. Donderdag avond had alhier eene repetitie plaats van het vocale gedeelte van Heiblom's //Beleg van Alkmaar," ditmaal onder de leiding van den componist, zeiven De eigenaardige moeijelljkheden van dit verdienstelijk muziekstuk in aanmer king genomenwas de uitvoering zeer voldoendezoodat de directeur herhaaldelijk zijne tevredenheid en zijne verwach ting van eene goede opvoering te kennen gaf. Slaagt de commissie er in om uog eenige kleine zwarigheden te over winnen dan belooft alles aan de leden der ontzetvereeiiiging op den 8 Oct. een genotrijken avond. Zitting van den 23 September 1863No. 17. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer v. d. Drift. Na de opening der vergadering is 1. Overgegaan lot de beëediging van den heer Mr. W. van der Kaayals lid van den Gemeenteraadwaartoe hij door den Secretaris ter vergadering wordt binnengeleid enna aflegging der bij de wet voorgeschreven eeden en den gelukwensch van den Voorzitter te hebben ontvangen, als lid van den Gemeenteraad zitting neemt. Daarna zijn 2. De notulen der vorige vergadering geresumeerd en goed gekeurd en achtereenvolgend gelezen 3. Eene missive van H. H. Gedep. Staten van N. Holland, geleidende het goedgekeurde besluit, tot voldoening van/ 68,04, wegens kosten voor deu Noorder IJ- en Zeedijk, uit de ouvoorzieue uitgaven van 1863. 4. Een besluit, van dezelfden waarbij is goedgekeurd de begrooting der schutterij voor de dienst van 1864. Beide voor kennisgeving aangenomen. 5. Rapport van (te commissie van financiën op de begroo- ting van hel Burgerlijk Armbestuur voor 1864. Op de conclusie vau het rapport vastgesteld tot een bedrag van f 13560 in ontvang en uitgave, met eene subsidie van 6779.17jr. 6. Rapport als bovenop de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1864. Mede op de conclusie van het rapportvastgesteld tot eene ontvang en uitgave van f 2040, met toekenning eener subsidie van 2000. 7. Rapport als boven, op het voorstel tot. overneming eener be'dstede in deonderwijzerswoning van de lusschenschool. Na eenige deliberatien is de conclusie vau het, rapport tot een afwijzend besluit in stemming gebragt, doch, door staking der stemmen, de beslissing verdaagd. 20

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2