ALKMAARSCHE COURANT mm N°. 40. V ijfenzestigste J aar gang. 1863. Zondag 4 October. V" "r, £3oiiticfc #ocrsigt. ©ückclijkschc öcvigicu. uV f - Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers KERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels J 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. De onderstaande personen worden verzocht zieh binnen acht dagen, ter secrelarie af deeling burgerlijke stand en be volking aantemelden HENDRIK BUSSINK, 1. w. HaarlemAALTJE van VLIET, 1. w. Zaandam; LODEWIJK WOLEFES, 1. w. IVorkum. Meer en meer schijnt zich de overtuiging te vestigen, dat er door de Europesche diplomatie niets meer voor Polen kan gedaan wordenen dat er ten behoeve van dit ongelukkige land niet tot andere maatregelen zal worden overgegaan. Mogt al de Fransehe Keizer genegen zijn tot een oorlog met Rusland over te gaanEngeland en Oostenrijk zijn volstrekt niet bereid om hem op dien weg te volgen. De Engelsche minister van Buiteulandsche Zaken heeft zich weder geroepen gevoeld om zijne reeds meermalen afgelegde ver klaring te herhalen, dat noch Engelands verpligtingen, noch zijn eernoch zijn belang eischen dat het voor Polen oor log moet voeren al acht hij Ruslands regt op dit land niet meer geldig wegens de schending der voorwaarden waar onder Polen in zijn bezit is gekomen. De Oostenrijksehe minister van Buitenlandsche Zaken schijnt dezelfde vrede lievende gezindheid te koesterenen zeer ontstemd te zijn over de plaatsing van den- brief van het Poolsche Comité aan Prins Czartoryski in den Franschen Moniteur. Die brief zou volgen den minister een verontrustend revolutionair ka rakter hebbenen daarvan is Oostenrijk met reden uiterst afkeerig. Alleen om als een staaltje te dienen van de buitengewone uaauwkenrigheid waarmede de Moniteur gelezenen 'zijne artikelen gewikt en gewogen worden vermelden wij de omstandigheiddat met veel nadruk door sommige Fransehe bladen wordt opgemerkt, dat bet, regerings blad eigenlijk niet spreekt van het Poolsehe Comiténiet ver meldt dat, de brief van dat Comité afkomstig is, maar alleen een brief aan Prins Czartoryski noemtofschoon het echter niet betwist kan wordendat de bedoelde brief door het Comité aan dezen Prins is gerigt, en de inhoud onveranderd blijft. Alleen het niet uitdrukkelijk noemen van het Pool sehe Comité is voor sommigen voldoende om aan het ge- heele feit der plaatsing niet die verontrustende beteekenis toe te kennen die men er aanvankelijk aan wilde toeschrijven. Niet slechts de Uostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken maar ook zijn collega van Justitie schijnt zeer be vreesd om in de Poolsche zaak te ver te ga-an. De Afge vaardigde Rogutcski, op zijn last, als op heeter daad betrapt van hoog verraadgevangen genomen, is na een verklaring der Kamer, dat, voor die gevangenneming geen termen be stonden terstond weer in vrijheid gesteld; en bij de behan deling dezer zaak in een zitting met gesloten deuren zoude minister het denkbeeld Polen met het denkbeeld revo- 1 u t re gelijk gesteld hebben. Wij hebben reeds dikwijls genoeg gelegenheid gehad om op te merkendat het voor den Oostenrijkschen Keizerstaat altijd gevaarlijk blijft, den Poolschen standert zoo hoog te verheffenen wij kunnen daarom de bezwaren van den mi nister zeer goed begrijpen. Oostenrijk kan zich zeer goed op de traktaten van 1815 beroepen, en aan Rusland verwijten dat het de bepalingen daarvan ten opzigte van Polen niet heeft nageleefd. Oostenrijk kan zich daarom ook met Frank rijk en Engeland vereeuigen tot het, zenden van nota's waarbij Rusland dringend wordt uitgenoodigd om aan zijne beloften en verbindtenissen te voldoen. Wanneer het echter de blikken naar Polen wendt, en op de vaan des opstands niet geschreven ziet: de traktaten van 1815, maar: een on afhankelijk Koninkrijk Polen dan moet. het zich in groote verlegenheid bevinden vooral wanneer het daarbij opmerkt, dat, die woorden in Galicië zoo veel bijval vinden. Opmerkelijk is de uiterst vredelievende toon van een enkel Fransch dagbladla l'resse, dat zelfs de wreedheid van den Russischen generaal Muraviejf min of meer tracht te ver goelijken. Hij stelt daar namelijk tegenover de wreedheid waarmee de Fransehe maarschalk Pelissier de Arabieren in Algerië verdelgde. De vergelijking is waarlijk niet ongeluk kig la Presse had er kunnen bijvoegen de wreedheden en de verdelgingswoedewaarvan in zekere Decembermaand Fhaukrijk zelf het slagtoffer was, de verwoesting van Pucbla, enz. Men zal hiertegen misschien aanvoeren, dat, deze din gen met, gelijk staan dat b.v. de Franschen in Mexico geen wreedheden plegen geen stelsel van algemeene onderdrukking en verschrikking hebben ingevoerd. Wij voor ons gelooven, dat in dergelijke gevallen de grond van strengheidwoede onderdrukking en wreedheid ai vrij wel geëvenredigd is aan de mate van weerstand der lijdende partij. De tegenwoordige Keizer van Frankrijk heeft in weinige dagen en weken van verschrikking het geheele land aan zich onderworpen. Zoo het land minder afgemat en lusteloos was geweest door tal &an ongeschikte regeringen en de weerstand alzoo koener en hardnekkiger, zou de mandie het zich opgelegd had Keizer van Frankrijk te wordenvoor grooter, langer worsteling voor pijnlijker vertreding en vreeselijker verschrikking terug gedeinsd zijnindien hij gedacht had daarmede zijn doel te kunnen bereiken Forey heeft het reeds noodig geacht de bezittingen der Mexicanen, die de wapenen tegen de Fhan- schen hadden gevoerd verbeurd te verklaren, 't Is waar de maatregel is op uitdrukkelijken last uit Parijs weder in getrokkende Fransehe Keizer moest dan ook juist tegen dezelfde maatregel in Polen protesteren - maar laat zich in Mexico een verzet openbaren zooals in Polen laat de hoofd stad het voorbeeld van Warschau volgen, en wij zullen zien, wat al niet noodig gekeurd zal worden om de eer der Fran sehe wapenen te handhaven. Willeu wij hiermede Rusland verdedigen In 't minst nietwij onderzochten slechts even het goed regt van hen, die de grootste verontwaardiging aan den dag leggen. Wij zouden ons daarbij misschien ook nog kunnen herinneren het aan flarden schieten der opstandelin gen in Engelsch Indië en wie weet wat meermaar willen het onderwerp niet uitputten. In den regel schijnen de stuiptrekkingen en tegenstribbelingen der onderliggende zwakkere partij alleen te dienen om de woede der sterkere te verdubbelen. Het schijnt, thans zeker te zijndat de Oostenrijksehe Aartshertog Ferdinand Maximiliaan de Mexicaansehe kroon zal aanvaarden. Op een enkele uitzondering na is de geheele Oostenrijksehe dagbladpers over dit besluit zeer ontstemd. Het eergevoel schijnt niet te kunnen dulden, dat een Oos tenrijksehe Prins, een Vorst uit het door en door legitieme Huis Habsburgeen kroon aanneemt van den revolutionairen Franschen Keizer. En waarlijk het is wat veel gevergdde Parijsche voorzienigheid te moeten erkennenwaar zij in Italië kroonen neemt en in een ander halfrond kroonen geeft. Er wordt dan ook zelfs gemeld, dat. in de kamer het plan bestaat de regering omtrent deze zaak te interpellerenen de aanvaarding der Kroon tot een punt van beraadslaging te makeneerst uit bet oogpunt der bijzondere Oostenrijk sehe belangenen daarna uit het algemeen oogpunt der staatkundige vrijheid. In Pruissen rust men zieh uit ten strijde voor de algemeene verkiezingen. Reeds spoort de regering de ambtenaren aan haar getrouw te steunen cu «den vijand" het, hoofd te bieden. En evenwel nogtans schijnt de kans der regering zeer ongunstig te staan de Vooruitganspartij zal waarschijnlijk nog sterker vertegenwoordigd zijn dan vroeger. En wat dan? Reeds heeft een echt feodaal blad zijn antwoord gereed. Het hoopt, dat, in dat geval de ministers de noodige geest kracht zullen bezitten om de Constitutie te schorsen en alzoo het, kwaad bij den wortel uit te roeijen. Bij den wortel welke radicale bchoudslui. REEKIE. De katholieke geestelijkheid te Gent heeft op den Maan dag na het gehouden congres en op de beide volgende dagen godsdienstoefeningen doen houden«om 's Hemels toorn afteweuden van de stad, wegens de daarin verkondigde gods lasterlijke en verderfelijke stellingen en om de langmoedig- heid Gods aftesmeken over de katholiekenopdat deze het geloof rein mogen bewaren." RUSTSCHEAN». De gemeenteraden van Augsburg en Hannover hebben mede besloten om geene afgevaardigden naar Leipzig te zenden ter viering van den 8 October. Den 24 Sept.. is de 15e algemeene vergadering van de ka tholieke vereenigingen in Duitschland te Frankfort gesloten, na het nemen van 7 besluiten het eerste hield in dat de katholieken het regt en de vrijheid, welke zij vorderenook voor de overige belijdenissen in Duitschland begeeren een ander strekte tot, protest tegen de aanrandingen van de we reldlijke souvereiniteit des Pauseneen derde tot betuiging van sympathie en opwekking tot gemeenschappelijk gebed voor de Polen. De Bondsvergadering heeft het voorstel der sleeswijk- holsteinsche commissiebetreffende het bezetten van Hol- stein door Bondstroepenmet schier eenparige stemmen aangenomen. ENKEL, AM». Uit het schrijven van den agent der Confederatie, de heer Mason, aan den minister Russell blijkt, dat hij teruggeroepen isomdat Engeland evenmin genegen is om zijne regering te erkennenals om haar welwillendheid te betoonen. Dc in den tempel te Ajmere in Indie gevangen genomen persoon is later gebleken niet de beruchte Nena Sahib te zijn. Bij een feestmaal te Blairgowrie in Schotland heeft lord Russell verklaard dat Rusland zijne verpligtingen omtrent Polen niet heeft vervuldzoodat de regtstitel voor het bezit, van dat land bezwaarlijk langer als geldig kan worden be schouwd indien de daaraan verbonden voorwaarden niet worden nageleefd. FRANKRIJK. De bisschop van Orleans üupanloup heeft de katholieken aangespoord om te bidden voor de Polen. Het dagblad la Presse heeft eene waarschuwing bekomen, wegens een betoog van den heer E. de Oirardinover de leiding der buitenlandsche aangelegenheden. De Paus heeft den bisschop van Algiers eene dankbetui ging gezonden wegens zijnen ijver voor de godsdienst, laat stelijk weder gebleken door zijne bestrijding van het werk van Renan. De Keizer heeft den heer Hidalgohet invloedrijkste lid der mexicaansehe deputatiebelast met het overbrengen van een eigenhandigen brief aan den Aartshertog Ferdinand Max. Den 27 hebben te Marseille eenige personen eene poging aangewend om aan de ten gunste der Polen in de kerk van N. D. de la Garde gevierde mis het karakter te geven van eene staatkundige demonstratie. De voornaamste rustver stoorders zijn in hechtenis genomen. Den 27 overleed in 63jarigen ouderdom de heer Debelay, sedert 1849 aartsbisschop van Avignon. ITAEIE. In Terra di Lavoro zijn 200 personen, waaronder 2 mai- resgearresteerdals verdacht van aan de rooftogten te hebben deelgenomen. De regering heeft thans het exequatur van alle pauselijke consuls in het Koningrijk ingetrokken. De TInita Ilaliana te Milaan bevat eene oproeping van het bewegingscomité te Venetiewaarbij de bevolking dier stad wordt aangespoord zieh gereed te houden om op het eerste sein te handelen. De heer Maggiorani. laatst hoogleeraar te Rome en genees heer der fransehe ambassadeisna door de pausselijke overheid uit die stad te zijn verdreventot hoogleeraar aan de hoogeschool te Palermo benoemd. OOSTENRIJK. Ongeveer 40 officieren en 800 manschappen der Modene- sche brigade gaan in keizerlijke dienst overde overige keeren naar hunne haardsteden terug. De Keizer heeft den Landdag van Zevenbergen aange spoord om afgevaardigden voor den Rijksdag te benoemen. PRUISSEN. De prachtige nieuwe beurs te Berlijnrau rooden zand steen gebouwd, is den 28, in tegenwoordigheid des Konings, ingewijd. De minister van binn. zaken vordert van de regerings presidenten, dat zij bij de aanstaande verkiezingen een scherp toezigt over'de ambtenaren zullen uitoefenen. RUSEAND. Den 21 Sept. is de Koning der Helleneu George I door den Keizer plegtig ontvangen; ter zijner eere had eene luis terrijke danspartij ten hove plaats. De grootvorst Konstantijn is na zijne komst in de Krim ernstig ongesteld geworden. De gezant bij de Porte heeft geprotesteerd tegen hetver- leenen van doortogt van 2 engelsche schepenheimelijk ge laden met geweren en amunitie voor de opstandelingen in Circassie. De turksche regering heeft verklaard zich niet verantwoordelijk te stellen voor het plegen van bedrog. Polen. De regering heeft in een klooster te Warschau eene geheime drukkerij en eene werkplaats van militaire kleediugstukken ontdekt. Daarop zijn alle kloosters door zocht en in de meeste drukpersen gevonden. Bijzondere woningenzelfs een bordeelverleenden door onderaardsche gangen toegang tot deze geheime werkplaatsen. Aan den markies IVielopolski is een eervol ontslag uit al zijne betrekkingen verleend. De genl. majoor Lewszyn, belast met het oppercoezigt der policie te Warschau, heeft doen bekendmaken, dat ieder die een moord ziet plegen en niet medewerkt om den dader te arresteren, als medepligtig zal beschouwd worden dat een huis, waarin een moordenaar gevlugt en niet door de bewqners gegrepen is, vervalt aan de militaire over heid dat de bewoners van een huis of tuin waarin een moord gepleegd wordt, indien zij de daders niet aanhouden, volgens de krijgswet gestraft wordenmet vervalling van het perceel aan de militaire overheid de laatste strafbepa lingen zijn ook toepasselijk op eigenaars of bewoners van huizen waarnit geschoten wordt. Den 30 zijn te Warschau 5 poolsche gensdarmes in het openbaar doodgeschoten. Den 28 heeft Joseph Grabowski, buiteng. commi$Sari»-*ooi«*^wX_ de algemeene organisatie der poolsehe nationale/krijgstflSgt den genl. L. Mieroslamki zijne benoeming ttffL^gstneeré"? tttf organisatcur van dat leger, gedagteekend 16 4^; "tef Hand."'Wik- gesteld. M

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1