.Slabs üicmys. leiding van diens circulaire over de houding der ambtenaren bij de verkiezingen, is in antwoord daarop ontslagen. De minister van onderwijs en eeredienst heeft de regerings presidenten, met verwijzing naar die circulaire, aangeschreven dat de kon. verordening van 17 April ook toepasselijk is op alle ouderwijzers. Aan den voormaligen Afgevaardigde Schulze-Delilsch is een bedrag van 50000 th. ter hand gesteldom in de be hoeften van zijn gezin te voorzien en hem in staat te stellen zich onverdeeld te wijden aan de lotsverbetering der arbei dende klassen. Hij heeft het geschenk aanvaard onder voor waarden welke hem tot eer verstrekken. De Staats-Anzeiger bevat een besluit, dat de plaatsvervan gers voor de tot Afgevaardigden benoemde ambtenaren voor taan niet door den Staat, maar door de titularissen, bij wijze van inhouding van dier bezoldigingzullen betaald worden. KVILASO. De regering heeft alle onderdanen in de westelijke provin ciën die van poolschen afkomst zijn en zich in liet buiten land bevinden, gelast om na afloop van den in hunne passen uitgedrukten termijn terugtekeerenzullende anders beslag op hunne eigendommen gelegd worden. Polen, Graaf Stanislaus Tarnmvski is in hechtenis genomen. De Russen hebben liet kasteel Boncevo geplunderd en een klooster doen springen. Zij zijn te Lelow geslagen. De revolutionaire stadshoofdman te Warschau heeft bij dagorder verkondigddat de aanslag op den gen!. Berg is ondernomen op bevel der Nationale Regeringmet liet doel om hem te noodzaken bewijzen te geven van zijne staatkun dige beginselen van vernietiging, welke anders onopgemerkt zouden zijn te werk gesteld. Van de G00 bewoners van het uitgestrekte paleis Zamoyski, bij dien aanslag gevangen genomen, bevinden zich noch 100 in den kerker. Genoemd gebouw is verbeurd verklaart. In het hotel de I' Europe te Warschau is een russisch ver spieder met dolksteken doorboord en de dader niet ontdekt. Het hotel is door militairen bezet en de mannelijke bevol king daarin aanwezig gevangen genomen. Aan de huisbezitters der hoofdstad is eene oorlogscontri butie opgelegd van 8 p.ct. van hun zuiver inkomen. De opgewondenheid neemt daar ter stede toe. De commissie aldaarvoor het bijeenbrengen van leeftogt voor het lee-erheeft aanschrijving bekomen om te rekenen op nog 50000 man, die den winter in Polen zullen komen doorbrengenorn zelfs in de kleinste steden bezetting te leggen. Een werkman op eene groots fabriek te Warschau, Evans genaamdbeschuldigd van grenaten voor de opstandelingen te hebben vervaardigd, is door de Russen op de binnenplaats der fabriek doodgeschoten. De genl. Berg heeft gelast de fabriek te sluiten, totdat voor het misdrijf van Evans eene boete van 15000 roebels zal zijn betaald. In het palat.inaat van Kalisch wordt sterk geworven voor het leger der opstandelingen. Bij Roczanow moet een scherp gevecht hebben plaats gehad. EGYPTE. De Ouderkoning heeft eene storting van 3mil)ioen fr. aau- gebodenvoor den aanvoer van vrije arbeiders uit Europa ten dienste der doorgraving van Suëz. MEXICO. De generaals Barrera en Morenode heer Sandovalvroe ger onder-secretaris van staat onder Juarez, en vele honderde hoogere en lagere officieren hebben zich bij het voorloopig bewind aangesloten. Te Puebla zijn 300 man troepen in onderwerping gekomen. Verscheidene roovers en guerilla's zijn gevangen genomen en doodgeschoten. In alle steden zijn bureaux opgerigt, waar lijsten ter tee- kening liggen voor hendie met de oprigting der monarchie zijn ingenomen. Agenten van Juarez hebben bij la Soledad een fransch geldtransport van 80000 dollars verrneesterd. Een aantal gevangenen is den 27 Aug. uit de hoofdstad verwijderdom over de grenzen gebragt te worden. De genl. Forey heeft aan de inwoners van Tlalpamwegens het vermoorden van 3 fransche soldaten eene schatting van 6000 piasters opgelegd onder bedreiging van de stad tot den grond te zullen verwoesten. Den 28 Julij heeft de genl. Dohlada, uit Havanna, een manifest uitgevaardigdwaarbij hij 'de ware Mexicanen op roept om zich ter verdediging des lands, zoowel tegen Juarez als tegen de Franscheuom hem te scharen. VEREEXIGDE STATEN!. De 2" en 3e divisien van Franklins expeditie naar Texas zijn, even als de eerste, teruggeslagen. Een der nieuwsbladen van Richmond meldt, dat het Zui delijk gouvernement in Frankrijk eene leening heeft gesloten van 100 millioen fr., onder waarborg van den aanwezigen voorraad katoen. Den 19 Sept. heeft het legercorps van genl. Braggdoor het door Lee afgezonden corps van genl. Longslreet versterkt, de werken der federalen bezuiden Chattanoga aangetast en den 20 den aanval hervat, waardoor de verdedigers genood zaakt waren naar de stad te wijken. Er werd heftig gestre den zoodat van weerskanten 30000 man verloren zijn. De Zuidelijken beweren dat genl. Rosencrantz den eersten da" 25 stukken en 2500 gevangenen heeft verloren. Hij zeff erkent op beide dagen een verlies van 10000 dooden en ge kwetsten. Van de Separatisten sneuvelde de genl. Hood. Den 21 en 22 werd ook nog gestreden, maar op met zoo duchtige wijze. Rosencrantz had zich intusschen in de stad zoo goed ver schanst, dat hij veilig versterking kon afwachten onwerkelijk vereenigde reeds den 23 het corps van genl. Shermanvan het leger van Grant, zich met hem. De genl. Thomas wist de Geconfedereerdendie hem den doortogt trachtten te beletten, met goed gevolg afteslaan. IllVMALtVI» Mr. J. H. Albarda, te Dockum tot lid der 2e Kamer ge kozen heeft de benoeming niet aangenomen. De heer Jager heeft aan de inschrijvers kennis gegeven dat op de acte tot oprigting der Kanaalmaatschappij voor niet meer dan 1 millioen is geteekend zoodat de vennoot schap niet kan tot stand komen. Het comité tot bevorde ring der onderneming heeft in eene openbare vergadering rekenschap van zijne handelingen afgelegd en verklaard, dat de heer J. alles deed om een begin van uitvoering te verkrijgen, in strijd met het comitédat in het belang der inschrijvers zich wilde verzekeren, dat het werk ten volle uitgevoerd werd. Te Axel zijn 2 werkliedenvader en zoonin hechtenis genomenbeschuldigd van de 74jarige schoonmoeder des eersten door vergiftiging en mishandeling te hebben gedood. De prins en prinses van Joinville zijn den 6, nazicheenige dagen incognito te Amsterdam te hebben opgehoudennaar 's Gravenhage en van daar den 7 naar Antwerpen vertrokken. Den 6 overleed te 's Hage de bekende regtsgeleerde Mr. J. C. Faber v. Riemsdyklands-advocaatoud 77 jaren, en den 4 te Arnhem in 70jarigen ouderdom G. graaf Schim- mclpenninckeenige zoon van den Raadpensionaris, in 1848 minister van builenl. zaken en financiën later nog gezant te Londen. De Koning heeft zich bereid verklaard den eersten steen te leggen aan het te 's Hage opterigten monument. Aldaar is den 7 gecollecteerd een bedrag van f 5813,30 behalve het te Scheveningen verzamelde, het vreemde geld en de coupons. Te Amsterdam is lot nu toe door wijkmeesters ingezameld en door inschrijvingeu bijeengebragt f 7376.14J-, te Naarden heeft de collecte ruim f 50 opgeleverd. De raad van Delft heeft den 2 f 5000 voor feestelijkheden aangewezen. De volgende aanbestedingen hebben plaats gehadden 5 te 's Hage het maken van een gedeelte der aardenbaau en van 3 spoorwegbruggen over de vestinggrachten te Zutphen, minste inschrijver J. Kooy te Amsterdam a f 141.950 den 6, aldaar, bij herbesteding, het maken der aarden- baan en kunstwerken tusschen Bergen op Zoom enWoensdrecht, van een halt aldaar en van een darn door de Ooster-Schelde, afgemijnd door P. Kalis, te Sliedrecht. voor f 526.000 den 7te Vlissingenhet maken en inrigtea van werk en bergplaatsenheuoodigd tot het opslaan en verwerken van paut.serplaleuminste inschr. J. Verkuyl Quakkelaar, a f 37.240 den 7 te Delfthet bouwen eener woning voor den ge neesheer-directeur van het krankzinnigen-gesticht St. Joris minste inschr. 6'. de Ronde, it 24,449; en den 8 te Haarlemhet bouwen eener pastorie voor de herv. gemeente te Buikslootaan B. v. d. Bos aldaarvoor f 7390. Aanstaanden Zondag18 Oct,, zal de aanmerkelijk ver bouwde en verbeterde kerk der herv. gemeente te Heyloo weder plegtig voor de openbare eeredienst worden geopend. De gedenkdag van Alkmaars Ontzet werd door de ver eeniging tot viering daarvan den 8 met grooten luister herdacht, 's Morgens ten 12 ure werd op de bovenzaal van den heer Mul, alwaar door de zorg van h.b. ceremoniemeesteren eene smaakvolle versiering was aaugebragt, de feestreden gehouden door j'. mr. J. J. F. de Jong van Beek en Bonk, die de oorzaken overwoog waardoor het voorgeslacht werd bewogen tot zoo ernstig en langdurig verzet tegen Filips van Spanje. Hij ver wierp de wel eens geopperde ineening, als of de héerschzucht der edelen en de geldzucht der natie den opstaud had teweeg gebragtals onhistorisch enkon zij als waarheid aangenomen worden als geen regt gevende om der vaderen doen te eeren en feestelijk te herdenken; hij kon ook het meer bemiddelend denkbeeld als ware de vrijheidskrijg een gevolg geweest van de natuurlijke antipathie en botsing der Romaansche en Germaansche rassen, niet beamen. Hij meende, dat men bij de beoordeeiiug dezer kwestie ook de verschillende phasen van den langdurigen opstaud moest in aanmerking nemen, en bovendien de houding van adelgeestelijkheid en volk niet geheel van hetzelfde staudpuut kon beschouwen. Wat het volk. de kern der natie, betrof, daarbij vond hij vrijheidszin en afkeer van geloofsdwang als ingeboren. Bij den Koning daarentegen een fanatiek absolutisme. De Vorst wenschte het verheven ideaal der katholieke kerk, de eenheid van liet geloof en de daaruit ontwikkelde gevolgen van oppermagt der kerk en goddelijke wijding der Vorstenvoor hem het bolwerk tegen ongehoorzaamheid en afvalligheidhij zijne Nederlandsche onderzatenin weerwil van henzelvendoor alle middelente vuur en te zwaard doen zegepralen. De spreker toonde aan dat dit het eenig streven des Ivonings was; tot bereiking waarvan hij niets ontzag, hij zelfs ons gansche volk des doods schuldig oordeelde en deze landen liever geheel uitmoordde en verwoestte dan ze te bezitten besmet met ketterij. Door dit wreede stelsel in al zijne con sequentie toe te passenging het heerlijk ideaal der kerk in bloed ten onder en verwekte afschuwde Staten en de Re- gentesse trachten te vergeefs de uitvoering der in Nederland ongehoorde placcaten te verdagenhet volk ten wanhoop gevoerd, na reeds heffingen en schending van privilegiën te hebben verdragengreep de wapens ter verdedigingtoen het aan zoo gruwzamen dwang in het stuk dergodsdienst bloot stond. Geen geldzucht dreef het, want zelf Alva schreef den Koning, dat het, volk willig den tienden, ja den vijfden penning zou opbrengen, indien het de vrijheid 'van geweten kon bekomen. Dit verlangen naar het dierbaarste voorregt der menschheid en de strijd gevoerd om het te verwerven strekkeu het voorgeslacht, vooral den grooten Zwijger, die het in den edelsten zin opvattetot eeuwige eer en regtigen het nakroostom de groote feiten der worstelingwaarvan de belegering van Alkmaar zoo heerlijke episode uitmaakte, dankbaar en feestelijk t.e herdenkente meer nu de groote katholieke redenaar de Montalembert, nu het katholieke congres te Frankfort het beginsel, waarvoor ons volk streedzoo roud en openbaar gehuldigd heefthuldiging waarop de spreker met welgevallen wees. Met eene krachtige aansporing tot de voortdurende gepaste viering van den üntzetdag, eiudigde de heer de Jong zijn welsprekend vertoog, dat met belang- i stelling gehoord en met luiden bijval begroet werd. Die bij- i val deed zich ook kennentoep het orkest vervolgens Coster's vVan Alkmaar de Victorie" aanhief. De besturende commissie begaf zich daarop met de genoo- digde authoriteiten naar den Ouden Doelen, alwaar de voor zitter de aangerigte tentoonstelling der verzameling van den heer C. P. Bruinvis, betreffende de stad Alkmaar, op pleg- tige wijze geopend verklaarde. ZEd. wees op het voorregt aan Alkmaar te beurt gevatlea, dat het binnen zijne muren een man bezitdiebij de onvolledigheid der oude kronijken en het geheel ontbreken van nieuweeen schat van bouw stoffen voor latere schrijvers en eene massa van bijzonderheden voor de kennis der stad in vroegere en latere tijden heeft bijeenverzameld. Dankbaar huldigde de spreker daarom het besluit der stedelijke regering, om de regeling van het oude archief aan een ervaren hand optedragen en vermeldde hij hoe ook de Vereeniging zich ten doel heeft gesteld te ver zamelen en te bewaren wat zij verkrijgen kanin de hoop zulks eenmaal met het bij de gemeente aanwezige te vereenigen en hoe zij daarin aanvankelijk niet ongelukkig slaagt,De bovenzaai is door het bijeengebragte werkelijk geheel gevuld en maaktversierd als zij is met draperien, naamborden van beroemde stadgenooten enz., alles in de vrolijke stadskleuren een aangenamen indruk. De hooge belangrijkheid dezer ver zameling kan eerst door eene naauwlettende beschouwing waartoe de gelegenheid tot den 18 open staat, blijken, maar wat terstond in het oog valtis de groote zorgvuldigheid aan de opsporing en verkrijging van zoo vele zaken besteed en de uitstekende netheid waarmede zij zijn bewaard en tentoongesteld. De groote repetitie voor de muzikale uitvoering van den avond lokte reeds velen naar den schouwburg en gaf stof tot de meest hoopvolle verwachtingen. Reeds maanden lang had een zeer groot aantal zangers en musici zich geoefend, om het nog slechts te Rotterdam gehoorde "Beleg van Alkmaar eene compositie van den heer A. IV. A. üeyblomten uit voer te brengen. Men had den bijval vernomen waarmede het te Rotterdam ontvangen was, men had gehoord hoe het van den trant der meeste compositien afweek en toch zoo indrukwekkend schoon wasgeen wonderdat 's avonds eene talrijke menigte naar het schouwburglokaal stroomde en daar weldra geen plaatsje onbezet bleef. Het tooneelgeheel ontledigd, met bloemen gesierd en schitterend met gas verlicht, bood eene ruime gelegenheid voor de medewerkenden. De eerste afdeeling van het programma bestond uit eene ouverture voor orkest van Rossini, voordragt door den heer v. d. Kaay van Uo/dijk's Twee zonen." concerto voor klarinet door den heer C. Vermeer, met, accompagnement van het orkest uitstekend volbragt), voordragt door den heer J. Roem van "Na poleon's doodenparade" (declamatorium) en Coster's IJed, dat door de aanwezigen mede gezongen en op verlangen herhaald werd. De tweede afdeeling bestond uit lleyblom's toonzet ting, door den componist zeiven gedirigeerd. Reeds dadelijk was ieders aandacht ten hoogste gespannenieders gehoor ingenomen door de voortreffelijke toonen waren ieders zinnen gevangen door de aangrijpende kracht van het kunstwerk. De koorzangers hadden zich blijkbaar vlijtig geoefend en telden in hun midden eenige kunstvrienden van den meesterge komen om zijuen triomph fe helpen verzekerende solisten, de heeren A. Prins Az., tenor, J'. G. P. v. Vladeracken (van Purmerende), barytonen S. C. Costerbaskweten zich uitstekend het orkest door eenige volgelingen van Stumpjf bijgestaan ditmaal meer dan accompagnement zijnde maar beurtelings met den zang om den voorrang strijdende, speelde met, juistheid en aplomb, de dirigent bezielde allen, alles maakte een prachtig geheelmen gevoelde dat dergelijk kunstgenot slechts hoogst zelden gesmaakt en niet te duur geschat kan worden- Ueybtom behaalde eene glansrijke overwinning en daverende toejuichingen vielen hem en het medewerkend personeel na den afloop ten deel. De president bragt hem den warmen dank der vergadering, hem en allen die hem ter zijde hadden gestaan, met name ook aan den heer Ottodoor wien de menigvuldige repetitien waren geleid. Het volksliedmet volle borst aangehevenbesloot den schoonen avond. In de zalen van Harmonica kwam men straks weer te za- men boven vierden de danslustigen den teugelbeneden werden de regten der maag bevredigd, maar overal heerschten vrolijke opgewektheid en geestdrift, die gedurig nieuw voed sel vonden in liederenaan de ceremoniemeesters te danken, in vurige toasten, kortom het was niet vroeg meer toen men scheidde. De ont.zetvereeniging wan Alkmaar de Victorie" vierde haar feest in het Amsterdammer IVapenin gepaste en gulle vro lijkheid door tooneelvoorstelüngzang en dans en mogt zich weder over de in haar betoonde belangstelling van an deren verheugen; nog een derde, jongere vereeniging jubelde in Frascati. Onder de vele vroegere stadgenootenten vierdag opge komen mogten wij met genoegen weder den heer en mevr. Bosboom en den heer Hofdijk begroeten. De vlaggenvan vele woningen uitgestokengaven de stad een feestelijk aanzien. Den 9 dezer hield mevrouw Elise van Calcar, geb. Schiot- linghare aangekondigde lezing over Fröbels methode van onderwijs. A BS RON IÏISS EF8 EN T» EGTB A A Si Zitting van 6 October. 1. D. v. T., te Alkmaar, hoon, 8 boete en de kosten. 2. P. V., te Helder, diefstal met inklimming, op eene plaats niet als bewoonde huizing aangemerkt of daarmede gelijk gesteld met aanneming van verzachtende omstandigheden 1 jaar gevangenisstraf en de kosten. 3. a. K. S. en b. P. B., te Winkelonderlinge mishande ling a. bovendien verbreking van afsluiting, a. met aanne ming als boven3 dagen gevangenisstraf en de kosten vrij gesproken wegens de verbreking van afsluiting; b. vrijgesproken. 4. a. C. B. en b. K. B., te Egmond aan den Hoef, dief-

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2