Jugczottbcu ^tsikfscu. Sedert den 4 October zijn de politiesoldaten aldaar van niet scherp geladen geweren voorzien. De fabriek van Evans en Ran isop aandringen van den pruissischen consul Staunton, weder geopend en de daaraan opgelegde boete kwijtgescholden. De schuldige werkman is doodgeschoten. Na den nederlaag van Lelewel zijn er in het Lublinsche geen benden opstandelingen meer bespeurd. Afdeelingen russische troepen innen nu de achterstallige belastingen, het geen ten platten lande gemakkelijk gaat, maar in de steden bezwaar ontmoetmeer door onvermogen dan door onwil. Enkele onwilligen, die in staat geacht werden wel te kunnen betalenzijn gevangen genomen en opgezonden. Mieroslatoski is door de Nat. regering alleen belast met het organiseren der strijdkrachten in het buitenland. Den 3 zijn bij Czenstochau 100 nationale gensdarmes, die G landlieden opgehangen en hunne hutten verbrand hadden, door de Iiussen omsingeld en opgeligt. Het grootste ge deelte sneuvelde de overigen werden deels gekwetstdeels met den bevelhebber gevangen genomen. Den 11 is, op eeno bekomene aanwijzing, het. paleis Gra- bowski te Warschau doorzocht en zijn daarin wapenen pa tronen en uniformen gevondenten gevolge waarvan de eigenaar en de mannelijke bewoners zijn gevangen genomen en het gebouw door militairen is bezet. Den 10 en 12 is in het gouvernement, van Plock door de Russen met aanzienlijk voordeel gestreden tegen de insur- gentcn onder KablynskiOrlik en Czerny, Deze nederlaag wordt voor de gevoeligste gehouden tot nog toe door de opstandelingen geleden. SPA\JE. Een spoortrein uit, Frankrijk naar Barcelona gaandeis door het bezwijken van een brng, welke door stormen ge leden had, verongelukt. De locomotief en 7 wagens stortten in het water, terwijl 2 wagens bleven staan." Het aantal dooden is 20dat der gekwetsten 8, Wegens hevige onlusten op het eiland S. Domingo, waarop de provincie S. Jago in massa is opgestaan8 a 10000 in- surgenten goed uitgerust en van kanonnen vooizien en naar men verzekert 2000 noord-amerikaansche vrijbuiters aanwezig zijn, heeft de ministerraad besloten om 8000 soldaten en 30 millioen realen naar de ovrrzeesche bezittingen te zenden. De begrootiug van oorlogmarine en koloniën zal voor 1864 eene verhooging van 80 millioen realen oudergaan. T l SS li IJ E, De Kurden hebben een aanval op de turksche troepen gedaanwaardoor de laalsten 100 man verloren. Het opper hoofd der Zafees dat de turken te hulp kwam, leed een verlies van 60 manschappen. De russische zaakgelastigde bij de Porte heeft verklaard dat eene erkenning van Polen als oorlogvoerende magt door Turkijeaanleiding zou kunnen geven tot vijandelijkheden tusschen Rusland en de Porte. JAPAN. De britsche vlootdie zioh naar Kagosinia begaf, oin van prins Satsuma de uitlevering der moordenaars van den heer Richardson te vorderen, heeft bij het invaren der haven een gewapend japausch schip ontdekt, dat scheen te willen ont snappen maar achtervolgd en in den grond geboord werd de britsche vaartuigen werden daarop echter door verborgene batterijen van den wal hevig beschotenzoodat de voorste niet dan sterk gehavend hebben kunnen wijken (Dit berigt van de Japanners afkomstig behoeft, bevestiging). De Mikado heeft de uitdrijving der vreemdelingen door gezet en de ambtenaren die met den Taikoen dezen maatregel afkeurden, ontslagen of gevangen doen nemen. De Mikado zelf is op het punt geweest om in hechtenis te worden ge nomen maar aan het gevaar ontsnapt en te Jeddo aangekomen. De Amerikaansche oorlogst.oomboot Wyoming is te Simosak, in het gebied van den prins van Nagota, slaags geweest met 3 oorlogsvaartuigen en eenige landbatterijen, bijgelegenheid dat de bevelhebber voldoening poogde te verkrijgen voor een aanval op een amerikaanseh koopvaardijschip. De Wyoming heeft een der japausche schepen in den grond geboord en een tweede buiten gevecht gesteld, maar is zelve derwijze geha vend dat zij heeft moeten afhouden. VEREENIVDE STATEN. De nederlaag van genl. Rosencrantz wordt deels toege schreven aan het zenden van troepen door geul. Meade naar New-York tot doordrijving der conscriptiewaardoor genl. Lee ook zijne mast verzwakken dorst door het zenden van het corps van genl. Longstreet naar Tennessee, deels aan de nalatigheid van Burnside om zich tijdig bij Rosencranlz te voegen. Burnside wordt in het gebergte nog door afzonder lijke benden opgehoudenmaar zijn toestand is nitet als hopeloos te beschouwen. Het bevestigt zich, dat Rosencranlz met 2 afdeelingen van Meade20000 man sterk en onder bevel van Hookerver sterkt is; tusschen zijne achterhoede en de geconfedereerden, die mede belangrijke versterking bekomen en de gemeenschap tusschen Chattanoga en Nashville trachten aftesuijden, heb ben gedurig schermutselingen plaats. De inwoners van New-York gaan voort de officieren der daar aanwezige russische oorlogschepen met beleefdheden te overla den; die van Boston en Baltimore hebben hun uitgeuoodigd ook die steden te bezoeken. Bij een feestmaal heeft de admiraal Paulding zijne hoop te kennen gegeven, dat indien de Ame rikanen eenmaal tegen vreemden moeten strijden, zij de Russen alsdan nevens zich zullen zien. De commissie voor de verdediging der haven van New- York heeft bekend gemaakt dat zij hare taak volbragt. heeft; 800 van de zwaarste kanonnen bestrijken de vaart langs den Zandhoek. BIKSEKLAAlh De Medusa is, bij den daarop gedanen aanval in Japan, door 17 schoten in den romp en door 15 in de masten en het tuig getroffen geworden. De Koning heeft, op gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend aan den directeur van H. D. kabinet Jr. de Koek en dien benoemd tot minister van staat. Als schrijver van het artikel in de Noord-Brabahter, tegen de justitie te 's Hertogenbosch, is bekend geworden de heer v. Lochemrustend pastoor te Arnhem. De werkzaamheden aan den spoorweg te Goor en Lochem zijn begonnen. üc ijzeren draaibrug over de voorhaven der zeedoksluis aan het Nieuwe Diep is thans voltooid; zij is 50 ellen lang bij eene doorvaartwijdte van 22 ellenwelke in Europa alleen overtroffen wordt door die te Kehl, met eene wijdte van 26 ellen. Bij de commissie te Utrecht voor het gedenkteeken van 1813 is ingeschreven voor f 2252, zullende daar ter stede nog eene collecte gehouden worden. Bij de commissie te Amsterdam is aan inschrijvingen en collecten ontvangen 8256,85}, waaronder f 1200 gegeven op voorwaarde dat dit bedrag zal besteed worden voor eene stichting in de hoofd stad. Te Maastricht heeft de collecte f838 opgehragt. te Middelburg 641,15, te Tiel ƒ201,69, te Dordrechtƒ1347,50, te Deventer 295. Burgem. en Weth. van 's Gravenhage noodigen de bevol king uit op 17 Nov. te illumineren, zullende de gemeente op luisterrijke wijze voorgaan. Op verlangen ven B. en W. heeft de raad 6300 voor de feesten toegestaan. De raad van Amsterdam heeft den 14 voor hetzelfde doel f 10000 verleend en die van Middelburg denzelfden dag ƒ1200, waar van 700 a 800 moet besteed worden tof onthaal van de verpleegden inde gestichten en de kinderen der armenscholen. In den avond van den 9 is brand ontstaan in do gevange nis te Zwollewaardoor de bovenste verdieping en het dak zwaar beschadigd zijn. De gevangenen werden in goede orde verwijderd. De belgische ministers Rogier en v. d. Slichelen zijn den 10, onder geleide van onzen minister van marine, te 's Hage aangekomen en den 12 door den Koning ontvangen. Den 13 bezochten zij Leydeu en keerden den volgenden dag naar Brussel terug. De gemeenteraad van Delft heeft den 13, naar aanleiding eener missive van deu minister van binnen!, zaken, besloten 50,000 beschikbaar te stellen, tot aanbouw van lokalen bij de academie voor de polytechnische school. Het classikaal bestuur van Zwolle heeft den zich in hech tenis bevindenden predikant -J. G. v. Rijn tijdelijk inde uit oefening zijner bediening geschorst. Volgens een vonnis waarbij aan zekere dame de voogdij over haar kind ontnomen is, schijnt hij met haar in zeer naauwe betrekking te staan. Dat kind is echter verduisterd en men vermoed dat de pre dikant de hand in dit, spel heeft. Zijne aauhang, tot de behoudende gemeenteleden behoorende blijft echter aan zijne onschuld gelooven. Voor de regtbank te's Hertogenbosch is eene vordering aan hangig van den heer Takken, voormalig kruisheer van S. A- gatha, lot, teruggaaf van zijnen inbreng ii f500 en verdee ling van alle bezittingen van het klooster, op grond dat de kloosters hier te lande geen wettig bestaan hebbenver boden vereenigingen en geen regtspersonen zijn. De spoorweg tusschen Leeuwarden en Harlingen is den 14, in tegenwoordigheid van de meeste ministers, feestelijk ge opend. In beide steden hadden volksvermaken en illumina- tien plaatste Harlingen bovendien eene harddraverij van 24 gecot.umeerde rijders en het afsteken van een vuurwerk. Te Harlingen namen de genoodigden deel aan een dejeuner, te Leeuwarden aan een diner. Bij Kon. besluit is concessie verleend tot droogmaking van den Noord meer onder Broek in Waterland. De ateliers in constructiewinkels voor de Zuider-spoorlij- nen zullen te Tilburg geplaatst en daarvoor 26 gebouwen nabij het station opgerigt worden. Bij de 2e Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende het besluit tot bouw van een paleis voor de Staten-Geueraal, als eeu nationaal gedenkteeken van het halve eeuwfeest der herinnering van Neerland's onafhankelijkheid. De kosten worden voorloopig geschat op 1 millioen. Het nieuwe wetsontwerp op het zegel bevat de volgende bepalingenafschaffing van het zegel voor de akten en re gisters van den burg. stand voor de registers van ontvang der gemeenten en openbare instellingenvoor de dagbla den, tijdschriften en.advertentien; opheffing van de berekening van liet regt volgens de sommen in de akten van verhuring en beleening van effecten enz. uitgedruktgering verpligt regt op binnenlandsch handelspapier en merkelijke verlaging van het geëvenredigd regt voor het buiteulaudschemet gebruik van plakzegels voor beide soorten; vast, regt voor onderhaudsche kwitantieu polissen enz.; opheffing der op centen en prijsbepaling van het formaatzegel als volgt: ƒ1,50 (groot register), 1,—. ,75. —,50 en —,25 (half vel). Het verlies door de schatkist te lijden wordt geschat op 714,250. Op Zondag. 18 October, zal de aanmerkelijk verbquwde en verbeterde kerk der Hervormde gemeente te Heyloo weder plegtig voor de openbare dienst worden geopend. Bij die gelegenheid zal daarin, na den middag te twee ure, een orgelconcert door den heer Jb. Kwast van Purmerende tegen eene bijdrage van vijftig cents de persoon ten voor- deele der kerkworden gegeven. Een der belangrijkste wegen voor het algemeen verkeer is in het, noorderkwartier ongetwijfeld de middenweg in de Heer Hugo Waard. Het is daarom bijna onverklaarbaar, dat die weg nog altijd in zulk eeu slechten toestand verkeertdat hij des winters eu bij regenachtig weer bijna niet rijdbaar is, en dan met regt een modderpoel mag genoemd worden. Men beweert weldat, de ingelanden van de Heer Hugo Waard bij het hardmaken van dezen weg niet een zoo over wegend belang hebbendoch aangenomen dat dit werkelijk het geval is, dan blijft het toch onverklaarbaar, dat, de welvarende dorpen, gelegen ten noorden van de Heer Hugo Waard, en de stad Alkmaar, niet reeds de handen in een hebben geslagen om dit werk tot stand tc brengen. Het belang van Alkmaar is bij deze zaak in de eerste plaats betrokken. Hoeveel gunstiger de stad ook gelegen is dan Hoorntoch kan zij er zich thans niet op beroemen dat zij, wat de marktwegen betreft, die naar de stad leiden, zich met Hoorn op ééne lijn kan stellen. Bijna voor ieder gehucht in deu ring van Hoorn is de toegang naar die stad door een harden weg geopend en Alkmaar heeft er nog niet toe kunnen besluiten om voor eene geheele streekvol dor pen, wier producten als het ware voor hare markten bestemd schijnen, eeu goeden weg te maken en daardoor het markt wezen de bron van Alkmaars welvaartte verlevendigen en uittebreiden Welke voordeelen de spoorwegen en daarmede in verband staande werken ook mogen aanbrengen, wij gelooven, dat er voor Alkmaar geen voordeeliger en nuttiger zaak isdan het hardmaken van den weg in de Heer Hugo Waard en dat Alkmaar dus nu allereerst heeft te zorgen dat dit werk I worde tot stand gebragt. Iu het begin van dit jaar hebben de langdurige onderhan delingen over deze zaak tot een resultaat geleid waardoor het uitzigt werd geopenddat de zoo lang gewenschte en zoo hoognoodige wegsverbetering weldra zou plaats hebbeu. De raad van Alkmaar heeft namelijk besloten om den bedoelden weg te doen bestratendoch heeft aan dit be sluit onder anderen de voorwaarde verbondendat door het rijk en de provincie elk 12000, ter tegemoetkoming inde kosten van het werkzouden worden verleend. Met het oog op het belang van dezen weg en op de sub- sidiëu die voor andere wegen zijn en worden verleendbe stoud er alle grond om te verwachten dat de hier gevraagde subsidiëu zouden worden toegestaan. Voor zooveel betrelt het provinciaal subsidie heeft dit werkelijk plaats gehad, Tegen alle billijke verwachting in,-is echter thans van den Minister van Binnenlandsche Zaken het berigt ontvangendat aan het verzoek om rijks subsidie niet kan worden voldaan. Door dit even onverwacht als onverklaarbaar besluit der regering is nu eene zaak van zoo hoog belang voor het ge heele noorderkwartiereene zaakwaarvan de regeling zoo ontzaggelijk veel tijd en moeite heeft gekostweer geheet op losse schroeven gesteld. Hoe groot de misrekening ook zij toch komt het ons voor, dat de zaak nu niet andermaal op de lange baan mag worden geschovenmaar dat de weg in 1864 hard moet worden gemaakt. la de eerste plaats zou men zich op nieuw met aandrang tot de regering kunnen wenden; wij achten het bijna on denkbaar, dat, zoolang er rijks subsidiëu voor den aanleg van wegen worden verleendde regering, wanneer zij het belang van dezen weg kent en de behoefte die aan de verbetering daarvan bestaat, zal blijven weigeren om hier eene subsidie, al is het, ook verdeeld over cenige jaren, te verl'eeuen. Aaunemendedat de zaak van dit subsidie met geene nevenbedoelingen in verband staat, dan komt het ons waar schijnlijk voor, dat de regering, bij het nemen harer afwij zende beschikkingniet genoeg van het gewigt van dezen weg doordrongen is geweest. Mogt onverhoopt de regering bij haar ongunstig besluit blijven volhardendan vordert het belaug van Alkmaar drin gend dat de weghetzij met, meerdere hulp van andere belanghebbende polders of gemeenten, of des noods ook zonder die hulp, toch ten spoedigste worde daargesteld. De neringdoende eu handeldrijvende ingezetenen van Alk maar zijn hier vooral belanghebbenden. Wij zouden het gepast achten, dat zij thans van hunne belangstelling in de zaak blijk gaveneu dat zij bij de ste delijke regering op het nemen van spoedige en afdoende maatregelen aandrongen. Q. 5?labjS ÏC551D5. In eene vereenigdo vergadering der genootschappen Nemo solus satis sujiit en V. W., den 13 gehoudenis aan beider lid Dr. J. J. de Gelder, bij gelegenheid van zijn zestigsten geboortedag eene keurig bewerkte schrijftafel aangeboden als eeu zigtbaar bewijs van de erkentelijkheid der leden voor zijne buitengewone verdiensten omtrent deze wetenschappe lijke inrigtingen, waarvaiy hij de nuttige strekking en den bloei met onbezweken ijvei behartigt. Het wegruimen van den steiger voor den zuiderkruisgevel der Groote kerk veroorlooft thans de ondernomen restauratie van het 120 vierkante ellen groote raam en van den gevel top in oogenschouw te nemen. Zij is in alle opzigten uit muntend geslaagdverleent het oude gebouw een nieuwen luister en strekt heeren kerkbestuurdersarchitect en aan nemer grootelijks tot eer. Op de soirée musicale van de üedertafel Arion, op Zon dag, 18 Oct., zal zich doen hooren de heer J. Hrimaly1». violist van het orchest van den heer Stumpf, wiens zuiver en gevoelvol spel op 8 Oct. j.l. de aandacht van kenners en liefhebbers bijzonder heeft getroffen. De tentoonstelling van geschiedkundige bijzonderheden be treffende Alkmaar zal tot heden namiddag 4 ure geopend zijn. GEMEEKTERAAU. Zitting van den 14 October 1863 No. 18. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer P. A. de Lange. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden 1. Dc notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd; daarna zijn gelezen: 2. Eene missive van HH. Gedep. Staten der prov. Noord- Hollandten geleide van het goedgekeurde besluit tot afstand van grond aan J. Al/rink. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Missive van als boven geleidende eene beschikking van Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zakenwaarbij wordt te kennen gegeven, dat de staatsbegrooting voor 1864 de gelegenheid tot het verleenen eener rijks subsidie van 12000,ten behoeve van den aanleg van een straatweg door den H. H. Waard niet aanbiedt. Waarop op voorstel van Burg. en Weth., i3 besloten, de commissie voor de zaken van het middelbaar onderwijs uit te noodigen, om ter gelegenheid van hunne eerstdaags afteleggen audiëntie bjj den Heer Minister voornoemd ook dit punt ter

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2