ALKMAARSCHE COURANT N°. 43. Vijfenzestigste Jaargang. 1863. 25 October. ^Oïldci 0fficiccl (öcöccïfc. Politick ©ocrsigt. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4.—. Brieven franco aan de Uitgevers tl E II Ms. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels/ 0,75, voo elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden de missive, ge- rigt aan de Heeren Commissarissen des Konings in de ver schillende provinciëngevoegd bij het Provinciaalblad van Noord-Holland, N°. 43 van dit jaar, en luidende als volgt: 's Gravenhageden 2 October 1863. Uit de do&r den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken aan mij medegedeelde verslagen, nopens het laatst gehouden onderzoek van de verlofgangers der militieis mij gebleken dat.in sommige gewestenvooral in de grensprovinciën onderscheiden verlofgangers, tot de arbeidende klasse behoo- rende, art. 136 der militiewet hebben overtreden. Alhoewel het aan die verlofgangers bekend moet zijn, dat eveusemelde overtreding bij art. 137 met eene oproeping in werkelijke dienst strafbaar is gesteld, ben ik echter niet vreemd aan het denkbeeld, dat de oorzaak der overtreding bij velen daarin tc zoeken isdat zij er moeijelijkheid in vinden tot het verkrijgen van de bij art. 136 gevorderde toestemming het noodige aanzoek te doen of wel dat zij vreezen die niet of niet tijdig genoeg te zullen erlangen. De overweging hiervan heeft mij er dan ook toe geleid, om in het belang van de bedoelde klasse van verlofgangers, het bekomen van de gezegde toestemming eenigzius te ver gemakkelijken. Met dat oogmerk en tevens ter voorkoming, zooveel mo- celijk van de overtreding van gezegd artikel, heb ik goed gevonden, bij deze, op het, voetspoor van de gegeven vrijheid tot het, verleenen van vergunning tot, uitoefening van de bui- tenlandsche zeevaart, op UHEGf. de bevoegdheid over te draden, om aan verlofgangers, die zich, voor hun bestaan of onderhoudvoor hoogstens zes maanden naar een der aangrenzende vreemde Rijken verlangen te begeven, daartoe namens mijde toestemming te verleenen, ouder verpligting van te zorgen, dat hun adres buiten 's lands steeds hij den Burgemeester hunner erkende woonplaats hier te lande be kend zijen op de eerste oproeping hetzij voor inspectiën of tot opkomst in werkelijke dienst, onverwijld naar herwaarts terug te keeren. Ik verzoek UHEG. aan deze beschikking de noodige pu bliciteit en, in voorkomende gevallen, het vereischt gevolg te willen geven. Be Minister van Oorlog (get.) J. W. BLANKEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 14 Oct. 1863. Be Secretaris. SPANJAARD!'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat ingevolge de bepalingen der verordening van 19 Oc tober 1861 (gem. blad n°. 53) het avondonderwijs op de open bare tusschenschool eenen aanvang zal nemen op Maandag, den 2 November aanstaande, en alzoo voor lederen leerling, die daarvan gebruik wenseht. te makende gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs aldaar is opengesteld gedurende het qeheele jaar, des Maandags, DingsdagsDonderdags en Vrijdags van iedere week (de gewone vacantiedagen uitge zonderd), des avonds van 5 tot 7 ure, tegen betaling van 65 cents per drie maanden. De gelegenheid tot het doen der vereischte aangifte bij den hoofdonderwijzer, wordt bij deze opengesteld tot den 1 No vember aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 17 Oct. 1863. Be Secretaris. SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 28 October 1863, des middags ten 1 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, Be Secretaris SPANJAARDT. ONTVREEMD op Zaturdag 17 October j.L te Alkmaar: een BANKBILJET gemerkt No. 720 (nieuw model), groot 25. De Commissaris van Politie te Alkmaar noodigt diegene die hetzelve na dien tijd in betaling mogt ontvangen hebben, uitdaarvan aangifte te doen aan het Commissariaat van Politie te Alkmaar. Het behoort tot de geliefkoosde voorstellingen van den Keizer van Erankrijk, dat de tegenwoordige orde van zaken in dat land niet afhankelijk is te achten van zijn persoon dat het Keizerrijk een blijvende instelling isdie wortel heeft geschoten in den Eranscheu bodem en waarvan het voortdurend bestaan wordt gewaarborgd door de behoeften des lands en eigen voortreffelijkheid waardoor in de behoef ten wordt voorzien. De regering behandelde steeds met bui tengewone gestrengheid elke uiting van een tegenover gesteld gevoelen, ofschoon, ja zelfs omdat de talenten van het tegenwoordig hoofd van den Staat, Jaarbij om 't zeerst gehul digd en op den voorgrond gesteld werden. Volgens de warm ste voorstanders van het Napoleontische stelsel, bezit het genoegzame innerlijke waarde om bij alle wisseling van per sonen Frankrijk gelukkig te maken en daardoor den loop der tijden te verduren. Bij deze beschouwing der Napoleontische regering is het niet onbelangrijk, de verslagenheid op te merken bij den dood van een enkelen dienaar des Keizers den minister Billault. Volgens den Moniteur heeft de dood van dien staatsman in Frankrijk allerwege den diepsten indruk gemaakt, lijdt daardoor niet alleen de staat een zwaar verlies maar ook de Keizer, dien hij met evenveel trouw als welspre kendheid diende. De Keizer zelf schrijft een brief aan de dochters van den overledene, waarin hij zijne deelneming betuigt in haar verlies dat door de geheele Fransehe bevol king met zoo groote droefheid zon zijn vernomen. Bij de begrafenis op 's Rijks kosten was volgens de min of meer officicele organen der regering een overgroote treurende en belangstellende volksmenigte tegenwoordig, ofschoon andere berigten aanleiding geven om Ie vermoedendat onder die menigte in de eerste plaats de 10000 man troepen behooreu gesteld te worden, die den lijkstoet vooraf gingen en volgden. De minister Baroolie sluit zijne toespraak bij het graf met eene opwekking omnu deze aanvoerder is gevallenzich digter om den troon te scharen die Frankrijks bolwerk is, zich digter aan te sluiten aan den Vorst die dit land heeft gered en zijn werk heeft weten te verdedigen. Wat al bezorgdheid en wat al geruststelling tevens Wat al opwek king' tot vernieuwden ijver en onverdeelde toewijding aan den Keizerdie zijn werk zal weten te verdedigenook al is deze groote kampvechter gevallen Ligt niet in de verslagenheid die men vruchteloos tracht, te verbloemen, in de geruststelling die men zoo noodig schijnt te oordeelenin die verzekering van de vastheid van den Keizerlijken troon, in die oproeping tot bijstand aan den Vorst een erinnering der innerlijke zwakheid van het Napoleontisch regeringsstelsel Wie is toch de man wiens dood zulk een verlies wordt geacht, dat een geheel volk daarover getroost moet worden? Hij was de verdediger der Keizerlijke regering tegenover het Fransehe volk. Niet de gewone ministers worden geroepen om de regeringsdaden en voorstellen in den Senaat en het Wetgevend Ligehaam te verdedigen; zij zijn alleen aan den Keizer verantwoorde lijk. Maar dc Keizer zelf, zijn regeringsbeleid wordt tegen mogelijke bedenkingen verdedigd door de minister-redenaars. Daar was Billault op zijn plaats. Wel had de regering de noodige voorzorgen genomen om in elke vergadering verze kerd te zijn van een overgroote meerderheid van stemmen maar stemmen alleen zijn niet voldoende. Er worden vra gen gedaanwaarop geantwoord moet worden. Er worden door enkele niet vertrouwde leden aanmerkingen gemaakt, die wederlegd behooreu te worden. De Keizerlijke regering kan geen aanmerkinggeen bedenking dulden zij is vol maakt zij is vlekkeloos meer dan de zondaarom is er iemand noodig, die den glans dier gezegende regering voor aller oogen doet schitterenzóó krachtig en zóó helder, dat alle twijfelingen en bedenkingen daarbij verdwijnen als mist en nevelen voor het zonlicht. Behalve de Senatoren en Afgevaardigden is daar ook nog een Fransehe natie, die, 't zij dan ook onder behoorlijk toezigtkennis krijgt van wat daar voorvalt in de beide Kamers. En dit is een le vendig volkdat er misschien niet veel behagen in schept stemmen te tellen cn de aanzienlijke meerderheid te bewon deren waarmede alle regeringsvoorstellen worden aangeno men alle regeringsdaden worden .goedgekeurd en de ge heele toekomst met de meest mogelijke gerustheid aan de alles voorziende zorg des Keizers wordt toevertrouwd. Dit volk houdt van den trom en van de trompet en van het vuurwerk. En het woord van Billault was brommend ais de trom zegevierend en stout als de trompetverblindeno en schitterend als het vuurwerk. Wel verre van zich in te laten met een dorre ontleding en wederlegging van wat als aanmerking of bezwaar werd voorgèdragenbehandelde hij die dingen met de minachting die ze verdiendenhaalde medelijdend de schouders op over de kortzigtigheid dier lie den die de hooge roeping en het verheven standpunt des Keizerrijks niet begrepen en alzoo, als een noodzakelijk ge volg hunner bekrompenheidook de daden der regering moesten miskennen haar [stelsel niet konden op prijs stel len haar beleid niet, konden waardeeren. Ilij wees op het geen het Keizerrijk gedaan had en deed en doen zou en zietalles was goed. Hij wees op de heerlijke uitkomst waartoe dit alls leiden zouals slechts den Keizer den tijd werd gelaten om zijn werk t,e voltooijen als slechts de las ter tot zwijgen werd gebragt, als slechts 's Keizers tegen standers die allen ook Erankrijks vijanden warenmet de hun toekomende minachting werden behandeld, als slechts het wantrouwen voor rustig vertrouwen onalgeheele toewij ding plaats maakte, als slechts de onkunde en de kwade trouw werden gekend van hen die s Keizers goede bedoe lingen miskenden en het Fransehe volk trachten t.e misleiden. Zulk een verdediging vol te houden vereischt een niet alledaagsoh talent. Daarom is wel werkelijk de dood van Bil lault een zwaar verlies voor den Keizer en algemeen is de vraagwie zal hem vervangen Het baat niet of de rede naar bij het graf al verzekertFrankrijk is vruchtbaar in het voortbrengen van roemrijke zonen. Die zonen ze zitten in steeds grooter getale op de banken der oppositie; zoekt ze niet onder de Keizerlijke zonen. Goede generaals mag het Keizerrijk misschien voortbrengen maar de gaven en talentendie hier noodig zijn haten het régime de mon oncle en ontwikkelen zich alleen in de zoete lucht der vrij heid. Arme regering die zooveel verliest bij den verde diger harer dadendie zich zeiven moesten verdedigen Arme Keizer, die zoo angstvallig moet zoeken naar een nieuwen staf, waar de oude is gebroken! Nog een andere Vorst is zoekende naar een stut, en schijnt ook vruchteloos te zoeken. De Pruissische regering laat niets onbeproefd om te trachten in de Kamer der Af gevaardigden een steun te brengen voor hare daden cn haar stelsel in de gedaante eener //welgezinde" meerderheid. Het verkiezingswerk staat overigens bij die regering niet hoog aangeschreven. //Ik acht het niet voegzaam zegt een Koninklijk besluit dat het door de voorloopige kieswet aan de officiereu en manschappen toegekende regt voortaan door hen worde uitgeoefend." Dit nederig werk schijnt beter aan de burgers tc kunnen worden overgelatenen voor deze lieden ontbreekt het niet aan teregtwijzingen. In een antwoord op een adres drukt do Koning de hoop uit, dat men mannen zal kiezen die de ministers zullen onder steunen in de uitvoering der hun toevertrouwde taak. Een vijandige gezindheid jegens hot ministerie heet het daar is onvereenigbaar met getrouwheid aan den persoon des Konings. De minister van Onderwijs en Eeredienst heeft aan de onderwijzers-vereenigingen geschrevendat de rege ring niet dulden zal dat ambtenaren gelijk de ondep»jfrer|^ in plaats van het gouvernement krachtig te oijd'criWuiietf zich aansluiten aan de oppositie. Een landr;/jl_ maal^ kend, dat allen, die hunne stem niet geven candidatenzullen worden aangemerkt als

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1