h I i'i •li 2®lefcclijfiscïic ticvigtcu. nuiTMcni.Axis. I regerend stamhuis. Een aader landraad doet aan al de bur gemeesters in zijn district wetendat zij moeten zorgen zeiven in hun kies-collegie gekozen te worden, en dat zij in geval van nalatigheid ter verantwoording geroepen zullen worden. Zoo handelt de regering, en-wat doet het volk? In een kiezersvergadering te Coblenz beweert men, dat de ministers voor de ontbinding der Kamer verscheidene 011 grondwettige daden hebben gepleegd; waaroo de vergadering door de politie ontbonden wordt. De regering bepaaltdat de ambtenaren die gekozen worden tot leden van het Huis der Afgevaardigden niet van het gezeggelijke Heeren huis voor eigen kosten een plaatsvervanger zullen moeten stellenzoo dikwijls dit noodig is; en de natie is bezit gelden bij een te brengen om de kosten dezer plaatsvervan ging te vergoeden. Meer en meer schijnt men zich tegen over de regering vast aan een te sluiten. Dagbladen die niet tot de vooruitgangspartij behoorenverklaren openlijk dat alle vrijzinnige mannen in Pruissen zich thans met deze partij moeten vereenigen om een onverbrekelijk geheel te vormen. Alle overig verschil van gevoelen moet wegvallen alle schakeringen van het liberalismus moeten een digt aan een gesloten massa vormen. De Koning intusschen blijft zich steunen aan zijn minister von Bismarck, doch schijnt toch ook te gevoelen, dat deze zelf den steun des volks behoeft. Wij achten het geheel onwaarschijnlijk dat de minister er in slagen zal zich een handelbare Kamer te ver schaffen. Zal er dan misschien een steun wordc-n gezocht niet hij maar tegen het volk Te Leipzig is de 50» verjaardag van den beroemden veld slag plegtig gevierd door het uitsteken der vlaggen, een op- togt naar het slagveld door 20000 personen, eene ten toonstelling van voorwerpen betreffende de gebeurtenissen van 1813 en vervolgens, waarbij 130 spotprenten op Napo leon, en eene algemeene illuminatie der stad. Bij de Bondsvergadering is eene tweede depeche van lord Russell ontvangen waarin hij bij vernieuwing wijst op de gevaren die uit het bezetten van Holstein kunnen voort spruitenmet name eene blokkade der duitsche havens en het prijsverklaren van duitsche koopvaardijschepen door De nemarken. Den 22 heeft de Bondsvergadering op de eerste engelsehe nota in afwijzenden zin beschikt, op grond dat de"bonds- exeeutie eene zaak van zuiver bondgenootschappelijkeu aard is. Te Neurenberg wordt eene bijeenkomst van duitsche minis ters gehouden, om te beraadslagen over hetgeen tot hervor ming van den Bond gedaan dient te worden in verband met de door het Vorsten-Congres gelegde grondslagen. EXGiLAX», Den 10 heeft de regering hare verklaringbetreffende liet vervallen der tractatennaar Petersburg gezonden, in den zelfden vorm als zij die aan de kabinetten van Parijs en Weenen beeft voorgelegd. De gezant der Vereenigde Staten van Columbia heeft, aan Victor Hugo berigt gezonden, dat zijne regering de dood straf heeft afgeschaft- Den 17 Julij zijn 600 man britsche troepen door de in boorlingen van Nieuw-Zeeland, na een hardnekkig gevecht op de vlugt gedreven. FRAKHRIJK. De bisschop van Nimes heeft gebeden uitgeschreven voor de Polente houden op 3 Zondagen. De kardinaal de Bonald, aartsbisschop vanLyon, heeft het werk van Renun veroordeeld en het koopenverkoopeuleeuen lezen en behouden van dat «goddeloozeheiligschennende godslasterlijke, schandelijke, roekelooze en verkeerde stellin gen bevattende boek" verboden. Bij den proeftogt met het gepantserde eskader zijn de nieuwe schepen onvoldoende bevonden om met oustuimi" weder zee te bouwen. De heer Lavertujonbestuurder van het liberale blad la Oiroiide te Bordeaux, is tot 14 dagen gevangenisstraf en 300 fr. boete veroordeeld, wegens het plaatsen van een brief over de verkiezing, waarbij dc regeriugscandidaat Curé 40 stem men meer dan hij bekwam. De Keizer heeft een brief van rouwbeklag gezonden aan de dochters van den heer Billault; den 17 is" het lijk met groote pracht begraven de koets was bespannen met 6 paar den 10000 man troepen namen deel aan den trein. De minister, voorzitter vau den StaatsraadRoutier is benoemd tot minister van Staaten in zijne betrekking ver vangen door den vicepresident van den Senaat en voormali- gen minister van onderwijs Rouland. In plaats van één vicepresident heeft de Staatsraad er nu 3 bekomen om, onder de leiding van den minister van staat, de regering in de Kamers te verdedigen Nevens den heer de Parieu zijn aisnu 1ot die betrekkingen geroepen de hoeren Forcade de la llo- quette, vroeger minister van financiën, en Chaix d' Est Ange, vroeger procureur-genl. bij het Keiz. geregtshofte Parijs. De heer Delangle, vroeger minister van justitie en laatstelijk lid van den Senaat, is tot vicepresident van dat ligchaam en de heer Baroche tot lid daarvan benoemd. Den 18 is de groote luchtbol van den heer Nadar, op het Veld van Mars opgelaten, in tegenwoordigheid van den Kei zer, den Koning van Griekenland en duizende toeschouwers. Den volgenden middag is de bol neergekomen bij Nienburg in Hannover, na, door bet breken der ankers, gedurende eenige uren over den groud te zijn voortgesleurd. Den on dernemer zijn daarbij dc beenen ontwrichtzijne vrouw is het bovenlijf zeer gekneusd en den heer S. Felix is de schou der gebroken en het aangezigt gewond. Slechts 2 van de 9 reizigers bleven ongedeerd. Den 21 is in het bosch van Boulogne eene luisterrijke wapenschouwing gehouden over 18000 man troepen. De Keizer en de Koning der Hellenen werden met geestdrift begroet. Den volgenden dag is de Koning naar Toulon vertrokken. ITALIË. Het gouvernement heeft aan prins Humbert 300,000 en aan prins Amadeus 120,000fr. verleend, voor representatiekosten gedurende den aanstaanden winter te Napels en te Florence JJSXIsMliüK EIEAXMEN. Het Parlement heeftmet 33 tegen 3 st„ besloten tot de dadeujke opheffing van het protectoraat, tot de ontbinding van den Senaat en tot de onvoorwaardelijke vereeniging met Griekenland Te Corfu duren de openlijke vreugdebedrijven over de laatste gebeurtenissen voort. HIES lil: 1,1.3kK STAAT. De Paus heeft, op raad van den kardinaal-vicaris, gebeden uitgeschreven voor de goede verstandhouding onder de Vor sten der christenheid. «9BSTEXKIJK heeft de verdragen van 1815 vervallen willen verklaren, mits Frankrijk en Engeland het tegen een aanval waarborgden. Lord Russell heeft daarop geantwoord dat Engeland in'geen geval de verantwoordelijkheid van eenen oorlog wil op zich nemen. De financiële commissie van het Huis der Afgevaardigden heeft voorgesteld om de gewone en buitengewone begrootin van marine met 2 milliocn tl. te verminderen. De verjaardag van den slag van Leipzig is te Weenen gevierd door eene plegtige godsdienstoefening in de Stefanus kerkgeleid door den kardinaal v. Rauschcr, en door het leggen^ van den eersten steen aan het gedenkteeken voor prins Schwarzenbergden opperbevelhebber der geallieerden in 1813. Het centrale comité ter bevordering van de belanden der italiaansche eenheid te Venetie heeft zijn mandaat nederge legd en zijne taak overgedragen aan het comité van actie. Eene afdeeling van 100 poolsche insurgeutenten geleide van een aantal paarden en ammunitie-wageus, voor het corps van Stierbickiis aan de gallicische grenzen door Oosten rijkscbe troepen aangehouden en opgebragt geworden. Aan eene andere afdeeling van 2000 man is het'langs denzelfdeu weg gelukt om Polen binnentedringen. De zevenbergsehe Afgevaardigden hebben den 20 zitting genomen in den Rijksraad en zijn door den voorzitter hartelijk verwelkomd. Graaf Wickenburgminister van koophandel, heeft zijne portefeuille nedergelegd en is door den Keizer voor zijn leven tot lid van het Heerenhuis benoemd. l'KUIiSIÜA. Nadat ook de landraden door vermaning en bedremiu" het mogelijke hadden gedaan om de kiezers voor de re<mrin<* te doen stemmen hebben den 20 de verkiezingen voor de kiescollegien plaats gehad. Te Berlijn had de policie de oproepiugsbilletten tot het bijwonen van voorloopige verga deringen overal afgescheurddoch men wist zich té redden door de billetten m de winkels voor de glazen te hangen. De officier van justitie Kanngieser, te Greifswald"heeft zijn ontslag bekomen, omdat hij Aan den minister van jus titie te kennen gegeven heeft, dat hij zich niet kon onder werpen aan de hevelen, door dien bewindsman aan de re<*- terlijke ambtenarenter zake der verkiezingen gegeven. In de meeste grondvergaderingen zijn vrijzinnige keuzen gedaan. Te Berlijn hebben de ambtenaren geen deel aan de verkiezing genomen of gestemd voor zoodauige candidateu wier namen niet van invloed konden zijn op den uitsla" der stemming. ÏAUSEAKB. De Invalide Russe meldt, dat 11 gepantserde stoomsche pen worden gereed gemaakt voor de dienst op de Zwarte Zee dat de genl. Todtlebcn naar de Krim is gezonden om de verdedigingswerken in oogenschouw te uemem dat Kertseh tot eene vesting van den eersten rang wordt vervormd on dat in de Zee van Azoff eene aanzienlijke scheepsmast wordt vereenigd. De Keizer heeft last gegeven dat nog 2 divisien infanterie en dragonders naar Polen zullen oprukken. Bij Keiz. besluit zijn het palatinaat van Augustowo en het distriet van Lomza losgemaakt van het poolsche koning rijk en bij Rusland ingelijfdonder het bestuur van den geul. Murawief (Indien dit berigt bevestigt wordtzal het een nieuwe schok toebrengen aan het nog hier en daar be staande vertrouwen op do ^edelaardige" bedoelingen des Keizers). Te Warschau zijn de inwoners gelast vóór den 19 hunne wapenen en de verlof brieven tot hetbezit, daarvan inteleveren. Daarentegen heeft het nationaal bestuur de poolsche be ambten bij de grenskamers gelast om dadelijk en vdie bij de kamer te Warschau om voor 1 January hunne betrekkingen neder te leggen. In het stedelijk archief aldaar is op 3 punten brand ont staan waardoor veel is verwoest. De kassen papieren van waarde en boeken zijn echter gered. Den 20, 's avonds, zijn te Warschau een sergeant en een soldaat der policie door dolksteken getroffen en de moordenaars gevlugt. Het geruchtalsof de russische zaakgelastigde bij de Porte bedreigende woorden tegen Ali-bussabetreffende de Pool sche aangelegenhedenzou hebben gesproken, is volstrekt ongegrond. SPAN'JE. De Keizerin van Frankrijk is den 18, des avonds, te Ma- dnd aangekomen en aan het station door den Koning opge wacht. Up haren weg naar het Kon. paleis werd°zij met gejuich door de menigte begroet. Den 19 gaf dc Koningin ter harer eere een staatsiediner van 80 couverts. Den 21 had een stierengevecht plaats, dat echter niet door de Keizerin is bijgewoond. De bpaansche troepen op S. Domingo hebben eene ver dedigende houding moeten aannemen. De stad van dien naam heeft zich bij verdrag aan de opstandelingen overge geven en ook San Jago heeft, na een bloedig gevecht, ge capituleerd. De kolonel Gaspard Palengo is tot president dei JJominicaansche Republiek benoemd. De regering, overtuigd van de nadeelen, welke gepaard gaan met het centralisatie-stelselheeft besloten aan de pro vinciën en de gemeenten meerdere vrijheid te laten en de bevoegdheid der gouverneurs en ministers in te korten. TURKIJE. De Bedouïnen hebben een aanval beproefd op S. Jean d' Acreom die stad te plunderendoch zijn afgeslagen en vervolgd. JAPAN. Het britsche oorlogschip Coquette heeft de batterijen te Shimonosaki bezocht en gedurende 5 uren onder het bereik van het geschut gelegeneenige officieren zijn aan wal ge gaan en oeleefd behandeld. De britsche vloot is voor Kagosima gekomen en heeft na eene vruchtelooze onderhandeling, op 15 en 10 Au", die groote en door 12 batterijen verdedigde stad en 3 stoomsche pen van Sutsuma beschoten en vernield. De Engelschen hebben daarbij 11 doodeu en 39 gekwetsten verloren. MEXICO. De generaal üoblado, die aanvankelijk voor eigen rekenin" oppositie scheen te willen voeren, is door Juarez tot presf- deut-minister benoemd. De helft der bevolking, met inbegrip van alle indiaansche stammen, heeft zich voor de vestiging van het Keizerrijk en deu gekozen Keizer verklaard. De aartsbisschop is uit Frankrijk in de hoofdstad terug gekomen en feestelijk ontvangen. Alle havens zijn in slaat van blokkade gesteld. VEBEEKIUÖE STATEM. Den 28 Sept. hebben de Separatisten een aanval gedaan op den linkervleugel van het leger van Rosencrantzdoch werden zij teruggedreven. De regtervleugel van Burnsides leger heelt zich met Rosencrantz vereenigd. De Separatisten hebben Shelbyville en Macmiuiville ver overd en daarbijvolgens hunne waarschijnlijk overdreven opgaat. 15500 krijgsgevangenen gemaakt. Te Waldrouridge maakten zij 500 man gevangen. Beneden Shelbyville, tus- schen Nashville en Chattanogais hunne ruiterij echter overvallen en met verlies van 100 man geslagen. Éveneens is in Kentucky een hunner ruitercorpseu geslagen, waarbij zij 300 man als krijgsgevangenen en 4 stukkeu geschut ver loren. Daarentegen heeft genl. Stuart in Virginia eene bri gade ruiterij der federalisten geslagen. Den 5 Oct. tastten de Zuidelijken de positie der Noorde lijken bij Chattanoga van zoo nabij aandat vele bommen in de stad vielen. Generaal Lee versterkt alle overgangspunten van de Rapidan. Het. russische gouvernement laat te Nieuw-York 6 gepant serde fregatten en 12 monitors bouwen, welke uiterlijk vóór 15 Mei 1864, voor risico der bouwmeesters, te Kroonstad geleverd moeten worden. In de eerste 8 maanden dezes jaars zijn te Nieuw-York 160000 landverhuizers uit Europa aangekomen, dat is 84000 meer dan in denzelfden tijd van 1862. Vele van die vreem delingen hebben terstond, tegen zeer hoog handgeld, dienst genomen bij het leger der Unie. ÏBIXXEAXAK». 's Rijks middelen hebben in de laatste 9 maanden opge leverd f 45,283,856, tegen 43,556,661 in gelijk tijdsbestek van 1862. Z. M. heeft den controleur der dir. bel., in- en uitg. regt en ace. L. R. Wentholt verplaatst van Schiedam uaa"r Am sterdam en bij besluit van 6 Oct. een eervol ontslag verleend aan den heer IV. J. van de Gruoff, als lid van den Raad van N. Indie. Te Dockum is met 856 van de 1483 uit.gebragte stemmen tot lid der 2e Kamer verkozen Jr. M'. S. IV. II. A. van Beyma thoe King ma. De Staten van Z. Holland hebben deu 19, ten vervanging van den heer Harteveldmet 41 van de 73 St., tot lid der le Kamer benoemd deu heer Joost van Vollenhoven. De 2« Kamer heeft den 19 het wetsontwerp tot het stich ten van een paleis voor de Staten-Generaalmet 29 tegen 19 st. aangenomen. Het Japansche gezantschap heeft den lande 37867,48 gekost, hetwelk uiet geheel uit de middelen kan worden gekweten, weshalve wordt voorgesteld de begrooting van koloniën voor 1862 met f 560.26 te verhoogen. De voorgedragen wijziging der wet op de registratie wordt geacht eene vermindering van 340,066 in de opbrengst te zullen veroorzaken. Bij de feestelijke opening van den Friesehen spoorweg zijn ook te Leeuwarden en Franeker vuurwerken afgestoken. De nationale feestviering in November zal te Amsterdam den 15 en 16 plaats hebben met volksvermaken, illuminatie van het paleis en het raadhuiste Hoorn den 17 en 18te Leijden den 19, te Arnhem deu 30. De raad van Amersfoort heeft een onbepaald crediet aan B. en W. voor feestelijkheden verleend; te 's Hertogenbosch is 2000, te Hoorn _/700, te Weesp en Meppel f 300 aan gewezen. De heer Pino Post heeft aangeboden het metselwerk aan de fundering van het monument te 's Hage gratis te verrit ten. Prinses Marianne heeft f 4000 voor hetzelve gegeven. Te Breda is gecollecteerd f 757,23* (waarbij f 280,56 van de kadetteu), te Kampen f 211 (waarbij f 40 van het in structie bataljon), le Leeuwarden f1304,26 (waarbij /222,67 in 1849 voor een standbeeld van Willem II bijeeugebragt), te Gouda 632,96, te Arnhem f807,93, te Zaandam/'310,60'-, te Hoorn f 361,73£te Enkhuizen f 239,53te Weesp 102,38, te Broek in Waterland f 125, te Rotterdam f 4713.42, benevens f 52,50 voor het fonds tot ondersteu ning der gewapende dienst, en 1 nieuw vijfguldenstuk. Door de studenten te Delft is bijeeugebragt 434

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2