C&lcficlijfischc IScrigtcn. buitsbueanss. kerkelijke staat. tdrhije. regerend stamhuis. Een ander landraad doet aan al de bur gemeesters in zijn district wetendat zij moeten zorgen zeiven in hun kies-collegie gekozen te worden, en dat zij in geval van nalatigheid ter verantwoording geroepen zullen worden. Zoo handelt de regering, en wat doet het volk? In een kiezersvergadering te Coblenz beweert men, dat de ministers voor de ontbinding der Kamer verscheidene on grondwettige daden hebben gepleegd; waaroo de vergadering door de politie ontbonden wordt. De regering bepaaltdat de ambtenaren die gekozen worden tot leden van het Huis der Afgevaardigden niet van het gezeggelijke Heeren- buis voor eigen kosten een plaatsvervanger zullen moeten stellen, zoo dikwijls dit noodig is; en de natie is bezig gelden bij een te brengen om de kosten dezer plaatsvervan ging te vergoeden. Meer en meer schijnt men zich tegen over de regering vast aan een te sluiten. Dagbladen, die niet tot de vooruitgangspartij behoorenverklaren openlijk dat alle vrijzinnige mannen in Pruissen zich thans met deze partij moeten vereenigen om een onverbrekelijk geheel te vormen. Alle overig verschil van gevoelen moet wegvallen alle schakeringen van het liberalismus moeten een digt aan een gesloten massa vormen. De Koning intusschen blijft zich steunen aan zijn minister von Bismarck, doch schijnt toch ook te gevoelen, dat deze zelf den steun des volks behoeft. Wij achten het geheel onwaarschijnlijk dat de minister er in slagen zal zich een handelbare Kamer te ver schaffen. Zal er dan misschien een steun worden gezocht niet bij maar tegen het volk Te Leipzig is de 50e verjaardag van den beroemden veld slag plegtig gevierd door het uitsteken der vlaggen een op- togt naar het slagveld door 20000 personeneene ten toonstelling van voorwerpen betreffende de gebeurtenissen van 1813 en vervolgens waarbij 130 spotprenten op Napo leon, en eene algemeene illuminatie der stad. Bij de Bondsvergadering is eene tweede depeche van lord Russell ontvangen waarin hij bij vernieuwing wijst op de gevaren die uit het bezetten van Holst,ein kunnen voort spruiten, met name eene blokkade der duitsche havens en het prijsverklaren van duitsche koopvaardijschepen door De nemarken. Den 22 heeft dc Bondsvergadering op de eerste engelsche nota in afwijzenden zin beschikt, op grond dat de bonds- executie eene zaak van zuiver bondgenootschappelijken aard is. Te Neurenberg wordt eene bijeenkomst van duitsche minis ters gehouden, om te beraadslagen over hetgeen tot hervor ming van den Bond gedaan dient te worden in verband met de door het Vorsten-Congres gelegde grondslagen. ENGELAND. Den 10 heeft de regering hare verklaringbetreffende het vervallen der tractatennaar Petersburg gezonden, in den zelfden vorm als zij die aan de kabinetten van Parijs en Weenen heeft voorgelegd. De gezant der Vereenigde Staten van Columbia heeft aan Victor Hugo berigt gezonden, dat zijne regering de dood straf heeft afgeschaft. Den 17 Julij zijn 600 man britsche troepen door de in boorlingen van Nieuw-Zeeland, na een hardnekkig gevecht, op de v.lugt gedreven. FRANKRIJK. De bisschop van Nimes heeft gebeden uitgeschreven voor de Polen, te houden op 3 Zondagen. De kardinaal de Bonald, aartsbisschop vanLyon, heeft het werk van Renun veroordeeld en het, koopenverkoopeuleenen lezen en behouden van dat «goddelooze heiligsehennende godslasterlijke, schandelijke, roekelooze en verkeerde stellin gen bevattende boek" verboden. Bij den proeftogt met het gepantserde eskader zijn de nieuwe schepen onvoldoende bevonden om met oustuimi" weder zee te bouwen. De heer Lavertujon bestuurder van het liberale blad la Cironde te Bordeaux, is tot 14 dagen gevangenisstraf en 300 l'r. boete veroordeeld, wegens het plaatsen van een brief over de verkiezing, waarbij de regeriugscandidaat Curé 40 stem men meer dan hij bekwam. De Keizer heeft een brief van rouwbeklag gezonden aan de dochters van den heer Billault; den 17 is het lijk met groote pracht begraven de koets was bespannen met 6 paar den 10000 man troepen namen deel aan den trein. De minister, voorzitter van den Staatsraad, Routier is benoemd tot minister van Staaten in zijne betrekking ver vangen door den vicepresident van den Senaat en voormali- gen minister van onderwijs Rouland. In plaats van één vicepresident heeft de Staatsraad er nu 3 bekomen om, onder de leiding van den minister van statftde regering in de Kamers te verdedigen Nevens den heer de Paricuz\)n alsnu tot die betrekkingen geroepen de heereu Forcude de la- Ro- quelle, vroeger minister van financiën, en Cliaix d' Est Ange, vroeger procureur-genl. bij het Keiz. gcregtshofte Parijs. De heer Delungle, vroeger minister van justitie en laatstelijk lid van den Senaat, is tot vicepresident van dat ligehaam en de heer Baroche tot lid daarvan benoemd. Den 18 is de groote luchtbol van den heer Nadar, op hot Veld van Mars opgelaten in tegenwoordigheid van den Kei zer, den Koning van Griekenland en duizende toeschouwers. Den volgenden middag is de bol neergekomen bij Nienburg in Hannover, na, door het breken der ankers, gedurende eenige uren over den grond te zijn voortgesleurd. Den ou dernemer zijn daarbij de beenen ontwrichtzijne vrouw is het bovenlijf zeer gekneusd en den heer S. Felix is de schou der gebroken en het aangezigt gewond. Slechts 2 van de 9 reizigers bleven ongedeerd. Den 21 is in het bosch van Boulogne eene luisterrijke wapenschouwing gehouden over 18000 man troepen. De Keizer en de Koning der Hellenen werden met geestdrift begroet. Den volgenden dag is de Koning naar Toulon vertrokken. ETALIK. Het gouvernement heeft aan prins Humbert 300,000 en aan prins Amadcus 120,000fr. verleend, voor representatiekosten gedurende den aanstaanden winter te Napels en te Florence. JJiATSGRE EILANDEN. Het Parlement heeftmet 33 tegen 3 st., besloten tot de dadelijke opheffing van het protectoraat, tot de ontbinding van den Senaat en tot de onvoorwaardelijke vereeniging met Griekenland Te Corfu duren de openlijke vreugdebedrijven over de laatste gebeurtenissen voort,. De Paus heeft, op raad van den kardinaal-vicaris, gebeden uitgeschreven voor de goede verstandhouding onder de Vor sten der christenheid. OOSTENRIJK heeft de verdragen van 1815 vervallen willen verklaren, mits Frankrijk en Engeland het tegen een aanval waarborgden. Lord Russell heeft daarop geantwoord dat Engeland in'geen geval de verantwoordelijkheid van eenen oorlog wil op zich nemen. De financiële commissie van het Huis der Afgevaardigden heeft voorgesteld om de gewone en buitengewone begrootiug van marine met 2 milliocn 11. te verminderen. De verjaardag van den slag van Leipzig is te Weenen gevierd door eene plegtige godsdienstoefening in de Stcfanus- kerkgeleid door den kardinaal v. Rauscher, en door het leggen van den eersten steen aan het, gedenkteeken voor prins Schwarzenbergden opperbevelhebber der geallieerden in 1813. Het centrale comité ter bevordering van de belangen der italiaansche eenheid te Venetie heeft zijn mandaat nederge- legd en zijne taak overgedragen aan het comité van actie. Eene afdeeling van 100 poolsche insurgeutenten geleide van een aantal paarden en ammunitie-wageus, voor het, corps van Stierbickiis aan de gallicische grenzen door Oosten- rijksche troepen aangehouden en opgebragt geworden. Aan eene andere afdeeling van 2000 man is het 'langs denzelfden weg gelukt om Polen binneutedringen. De zevenbergsche Afgevaardigden hebben den 20 zitting genomen in den Rijksraad en zijn door den voorzitter hartelijk verwelkomd. Graaf tVickenburgminister van koophandel, heeft zijne portefeuille nedergelegd en is door den Keizer voor zijn leven tot lid van het Heerenhuis benoemd. I'RUIKNF.V. Nadat ook de landraden door vermaning en bedreiging het mogelijke hadden gedaan om de kiezers voor de regerin'0* te doen stemmen heb ben den 20 de verkiezingen voor de kiescollegien plaats gehad. Te Berlijn had de polieie de oproepingsbilletten tot het bijwonen van voorloopige verga deringen overal afgescheurddoch men wist zich te redden door de bilietten m de winkels voor de glazen te hangen. De officier van justitie Kanngieser, te Greifswaldheeft zijn ontslag bekomen, omdat hij 4an den minister van jus titie te kennen gegeven heeft, dat hij zich niet, kon onder werpen aan de bevelen, door dien bewindsman aan de rev- terlijke ambtenarenter zake der verkiezingen gegeven. Iu de meeste grondvergaderingen zijn vrijzinnige keuzen gedaan. Te Berlijn hebben de ambtenaren geen deel aan de verkiezing genomen of gestemd voor zoodanige candidaten wier namen niet van invloed konden zijn op den uitsla"-der stemming. RBJSLANB. De Invalid pen worden Zeedat de de verdedigiu tot eene vet dat in de 1 j wordt vereen De Keizer en dragonder Bij Keiz. het district v rijk en bij 11 geul. Murawi een nieuwe s staande verti Keizers). Te Warsch wapenen en i Daarentege ambten bij dt n kamer te Warschau om vóór i Januarij hunne betrekkingen neder te leggen. In het stedelijk archief aldaar is op 3 punten brand ont staan waardoor veel is verwoest. De kassen papieren van waarde en boeken zijn echter gered. Den 20, 's avonds, zijn te Warschau een sergeant en een soldaat, der polieie door dolksteken getroffen eu de moordenaars gevlugt. Het gerucht, alsof de russische zaakgelastigde bij de Porte bedreigende woorden tegen Ali-bassabetreffende de Pool sche aangelegenhedenzou hebben gesprokenis volstrekt ougegrond. SPANJE. De Keizerin van Frankrijk is den 18, des avonds, te Ma drid aangekomen en aan het station door den Koning opge wacht. Up haren weg naar het Kon. paleis werd "zij met gejuich door de menigte begroet. Den 19 gaf do Koningin ter harer eere een staatsiediner van 80 couverts. Den 21 had een stierengevecht plaats, dat echter niet door de Keizerin is bijgewoond. kpaansche troepen op S. Domingo hebben eene ver dedigende houding moeten aannemen. De stad van dien naam heeft zich bij verdrag aan de opstandelingen overge geven en ook San Jago heeft, na een bloedig gevecht, ge capituleerd. De kolonel Gaspard Palengo is tot president der Dominicaansche Republiek benoemd. De regering, overtuigd van de nadeelen, welke gepaard gaau met het centralisatie-stelselheeft besloten aan de pro vinciën en de gemeenten meerdere vrijheid te laten en de bevoegdheid der gouverneurs en ministers in te korten. De Bedouïnen hebben een aanval beproefd op S. Jean d' Acreom die stad te plunderendoch zijn afgeslagen en vervolgd. JAPA1V. Het britsche oorlogschip Coquette heeft de batterijen te öhimonosaki bezocht en gedurende 5 uren onder het bereik van het geschut gelegeneenige officieren zijn aan wal ge gaan en beleefd behandeld. De britsche vloot is voor Kagosima gekomen en heeft, na eene vruchtelooze onderhandeling, op 15 en 16 Aug. die groote en door 12 batterijen verdedigde stad en 3 stoomsche pen van Satsuma beschoten en vernield. De Engelschen hebben daarbij 11 doodeu en 39 gekwetsten verloren. MEXICO. De generaal Doblado, die aanvankelijk voor eigen rekenin" oppositie scheen te willen voerenis door Juarez tot presi- deut-minister benoemd. De helft der bevolking, met inbegrip van alle indiaansche stammen, heeft zich voor de vestiging van het Keizerrijk en den gekozen Keizer verklaard. De aartsbisschop is uit Frankrijk in de hoofdstad terug gekomen en feestelijk ontvangen. Alle havens zijn in staat van blokkade gesteld. VEREENIGDE STATEN. Den 28 Sept. hebben de Separatisten een aanval gedaan op den linkervleugel van het leger van Rosencrantzdoch werden zij teruggedreven. De rcgtervleugel van Burnside's leger heelt zich met Rosencrantz vereenigd. De Separatisten hebben Shelbyville en Macminiviilè ver overd en daarbijvolgens hunne waarschijnlijk overdreven opgaat. 15500 krijgsgevangenen gemaakt. Te Waldrouridge maakten zij 500 man gevangen. Beneden Shelby villetus- schen Nashville en Chattanoga. is hunne ruiterij echter overvallen en met verlies van 100 man geslagen. Eveneens is in Kentucky een hunner ruitercorpseu geslagen, waarbij zij 300 man als krijgsgevangenen en 4 stukken geschut ver loren. Daarentegen heeft geul. Stuart in Virginia eene bri gade ruiterij der federalisten geslagen. Den 5 Oct. tastten de Zuidelijken de positie der Noorde lijken bij Chattanoga van zoo nabij aandat vele bommen in de stad vielen. Generaal Lee versterkt alle overgangspunten van de Rapidan. Het russische gouvernement laat te Nieuw-York 6 gepant serde fregatten en 12 monitors bouwen, welke uiterlijk vóór 15 Mei 1864, voor risico der bouwmeesters, te Kroonstad geleverd moeten worden. Iu de eerste 8 maanden dezes jaars zijn te Nieuw-York 160000 landverhuizers uit Europa aangekomen, dat is 84000 meer dan iu denzelfdeu tijd van 1862. Vele van die vreem delingen hebben terstond, tegen zeer hoog handgeld, dienst genomen bij het leger der Unie. EINNENEANJffl. 's Rijks middelen hebben in de laatste 9 maanden opge leverd f 45,283,856, tegen 43.556,661 in gelijk tijdsbestek van 1862. Z. M. heeft den controleur der dir. bel., in- en uitg. regt en ace. L. R. Wenlliolt verplaatst van Schiedam naar Am sterdam en bij besluit van 6 Oct. een eervol ontslag verleend ïy j van Graoff, als lid van den Raad van is met 856 van de 1483 uitgebragte stemmen Kamer verkozen Jr. Mr. S. IV. H. A. van Beyma an Z. Holland hebben den 19, ten vervanging Harleveld, met 41 van de 73 st., tot lid der >emd den heer Joost van Vollenhoven. ir heeft den 19 het wetsontwerp tot het stich- lleis voor de Staten-Generaalmet 29 tegen mien. the gezantschap heeft den lande 37867,48 lk niet geheel uit de middelen kan worden shalve wordt voorgesteld de begrooting van 1862 met f 560,26 te verhoogen. agen wijziging der wet op de registratie wordt rmiudering van 340,066 in de opbrengst te iken. jlijke opening van den Frieschen spoorweg zijn .rden en Franeker vuurwerken afgestoken. Va nationale feestviering in November zal te Amsterdam den 15 en 16 plaats hebben met volksvermaken, illuminatie van hel paleis en het raadhuiste Hoorn den 17 en 18te Leijden den 19 te Arnhem den 30. De raad van Amersfoort heeft een onbepaald crediet aan B. en W. voor feestelijkheden verleend; te 'sHertogenbosch is 2000, te Hoorn J 700, te Weesp en Meppel f 300 aan gewezen. De heer Pino Post heeft aangeboden het metselwerk aan de fundering van het monument" te 's Hage gratis te verrig- ten. Prinses Marianne heeft ƒ4000 voor hetzelve gegeven. Te Breda is gecollecteerd f 757,23' (waarbij 280,56 van de kadett.eu), te Kampen f 211 (waarbij f 40 van het in structie bataljon), te Leeuwarden ƒ1304,26 (waarbij /222,67 iu 1849 voor een standbeeld van PVitlem II bijeeugebragt), te Gouda/632,96. te Arnhem 807,93, te Zaandam /'310,6>0;-, te Hoorn f 361,73}te Enkhuizen f 239,53te Weesp t 102,38, te Broek in Waterland f 125, te Rotterdam 4713.42, benevens 52,50 voor het fonds tot ondersteu ning der gewapende dienst, en 1 nieuw vij'fguldenstuk. Door de studenten te Delft is bijeengebragt 434dom-

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 4