1? November. .Sjtaös iHicsnws. iHavktbcrigtcn. voorhandengeeft daaromtrent nadere berigten; de Prins spreekt daar met lof over Prevót en verzekert, dat de door hem uitgevondene vuurpijlen den vijand belangrijke schade hadden aangedaan. William Congreve deed zijne eerste proefneming te Wool wich en maakte het eerste gebruik van zijne vuurpijlen in 1806 tegen Boulogne, waar toen eene fransche vioot ver zameld "werd om eene landing in Engeland te beproeven. Congreve stierf in 1828 te Toulouse. K. S. November! November, een wijle met spanning, metvreeze misschien te gemoet gezienzoolang het flegma der Neder- landsche natie aan de eene zijde, aan de andere een blijk bare onwil wegens de samenstelling en 't bedrijf der Haag- sche hoofdcommissie voedsel konden geven aan de gedachte dat deze maand voorbij zou gaan zonder warme, algemeene, dankbare herinnering der gebeurtenissen van voor 50 jaren met blijdschap begroet nu 't blijkbaar wordt, dat het Neder land van 1863 het Nederland van 1813 zal weten te waar deren. Zij zal in heugelijke gedachtenis gehouden worden der vaderen deugd, 't Volk van onze dagen toont frischheid van geest en helderheid van oordeel bewaard te hebben. Of 'tgeen van die commissie uitging, gepaard aan-of in conflict met den aart onzes volks, alle kans op krachtige openbaring van ingenomenheid met de herinnering der wedergeboorte van onze nationaliteit scheen te roovenwat op den bodem der harten lag, is thands duidelijk genoeg aan't licht getreden. Schier geen oord des vaderlands of 't doet geruchten van zich uitgaan", die getuigen dat er in deze maand feest zal worden gevierd. Maar: wanneer? Maar: op welken dag? Helaas*! Bij de bcandwoording dezer vraag worden kiemen van verdeeldheid zigtbaar ter gelegenheid eener feestviering die de herinnering der vereeniging moest zijn. Aan 't bestuur onzer gemeente komt dank toe voor 'tgeen het dienaangaande heeft bepaald. Men kan 't betreuren dat dit lichaam niet vrijgeviger geweest is in de bepaling van 't geen van stadswege ter viering der Novemberhcrinneringen zal worden verstrekt. Betreuren: vooral in een tijd die de geesten helder genoeg gemaakt heeft om in te zien dat, ook naar de wetten eener verstan dige staathuishoudkunde, niet verloren is 't geld aan vreugde en vermaak besteed iudien slechts vermaak en vreugde dienst baar zijn aan de opwekking van volksgeest en nationaliteits gevoel. Betreuren: sedert juist ook die wetenschap geleerd heeftdat de menseh zoo min bij spoor- en straatwegen als bij brood alleen kan leven, en dat niet verloren is de duurste balsemuitgegoten over een vereerd en vereerenswaardig hoofd. Maar dank komt den gemeenteraad toe, dat hij den 17dm dag dezer maand ter feestviering verkoor. Daardoor heeft hij getoond de ware heteekenis der Novemberherinne- ringen te begrijpen. Daardoor heeft hij zich verheven boven een treurig particularisme, dat, belachelijk in zijn aart, in zijn gevolgen allernadeeligst wezen kan. Nationaalnationaal bovenal moet het charakter wezen van 't feest dat zal worden gevierd. En hoe zal dit kenmerk worden bewaard wanneer Utrecht op den «Kosakjeusdag", Gorcum in Februari Am sterdam op 16 November, een andere stad op een anderen dag gedenkt, niet aan 't. geen Nederland aan het initial if der Haagsche driemanschap te danken heelt, maar eener plaatselijke herinnering Dat 1863 niet oprakele de schim men, onzaliger gedachtenis! van den toestand voor 1795, toen elk stadjen van 2 a 3000 zielen souvereinljen speelde. Aan 1813 danken we juist de teraardebestelling van dat even belachelijk als treurig bestaan. In ieders handen is in deze dagen 't «Geschied- en redekunstig gedenkschrift van «Nederlands herstelling, in den jare 1813 door J. II. van der Palm," door den wakkeren uitgever II. A. Al. Roelants te Schiedam, voor weinige stuivers, in volksuitgave verkrijg baar gesteld. Daar kunnen dus, op blz. 39. allen lezen, hoe van Hogendorp en zijne geestverwanten «uitroeijing van alle parti jschappen," (waartoe ongetwijfeld stedelijke jalousie, pro vincialisme, particularisme en wat dies meer zij behooren.) een der beide voorwaarden achtten waarop verlossing van Frankrijks tyrannie en onafhankelijkheid van Nederland alleen mogelijk waren. Of zij regt. geoordeeld hebben zal wel niet moeilijk uit te maken zijn En nu zal men gaan vieren, niet, dat het Eransche juk verbrijzeld is door de kloeke houding van hen die ziel wisten te leggenin't geen, toen zij handelden zonder hendreigen moest op een samenrotting uit te loopen, bloedig en onvruchtbaar als alle mui terijen waaraan de leiding van heldere hoofden eu warme harten ontbreekt: maardat, de Franschen de vlugt namen uit stad X, of dat, de halfasiatische woestelingen in dienst van 't «heilig verhoud" bezit genomen hebben van siad IJ, of dattoen eigenlijk alle gevaar geweken was de Neder- landsche vlag geheschen werd in stad Z! (1) Het is be grijpelijk dat waar eene commissie, zoo onpopulair als de Haagsche zich opwerpt, eu, trots de allerduidelijkste aanma ningen 't niet gegeven maar genomen mandaat niet wil ne- derleggen, wie eenigeu eerbied voor zich zelveu heeft weigert naar heure pijpen te dansen. Maar is het ook begrijpelijk en indien begrijpelijk is het, vergefelijk dat zoo zij iets goeds aanbeveelt 't verworpen wordtalleen omdat, zij de aanbe velende is? Nu dan! Voor deze dwaasheid wil Alkmaars overheid Alkmaar bewareu. Of. om een enkel voorbeeld te noemen, Amsterdam voor zich den roem eische van 'teerst (l)Te Alkmaar geschiedde dit, op 26 Nov. '13 en wordt do gemeente ten feest genood tegen 17 Nov. '63. Hieruit blijke genoegzaam dat deze woorden geene toespeling be vatten op 'tgeen onze stad betreft. Ook tegen de //Ver eeniging tot viering v. d. gedenkdag van Alkmaars Ont zet enz." ligt. in deze woorden geene beschuldiging. Stelt ze een deel harer feestviering op 26 Nov. 't, is wijl zo op 17 't vereischte locaal niet tot hare beschikking zal hebben. Ultra posse nemo tenetur. de vaan des opstands ontrold te hebben, wijl 'tgenteen daar te hoop liep twee dagen vóór het mannelijk besluit van van Hogendorp, van der Duijn en van Limburg Stirumhoewel 't wereldkundig is, dat het voorloopig bestuur dier stad eerst op 24 November, d. i. vier dagen na de beroemde procla matie van v. d. Duijn en v. Hogendorp, zeven na het eerste optreden dezer helden het waagde zich aan hunne zijde te plaatsen: of daarom 't Amsterdamse!) gemeentebestuur zijne feestviering stelle op 16 November en een zoogenaam demaar hierin niet, liberale drukpers dat plan toejuiche, alleen wijl de Haagsche commissie den 17™ voorsloeg wie begrijpt wat het zegt dat de opstand van '13 eerst, op den 17dm een hoofd vond en een zielzal toejuichen 't be sluit gevallen in de vergadering van Alkmaars gemeenteraad op 28 October. Zoo vinde dat, lichaam gehoor waar het de burgerij tegen dien dag ter feestviering roept. Zoo wappere dan de driekleur van de wonhigensiere dan met groen de gevelsschalie dan de vreugdetoon (slechts geen wanklin kend straatgesehrei) langs grachten en stratenflonkère dan vlam bij vlam des avonds aan openbare en bijzondere gebou wen om den dag der vreugde te verlengen, te kort anders ons toegemeten in het jaargetij der lange nachten. WelEdele Heer In den Gemeenteraad van Haarlem is besloten, dat op den vierdag van onze wedergeboorte als een vrij volk de kinderen der armenscholen aldaar feestelijk zullen onthaald worden. Mogt, dit voorbeeld ook hier ter stede navolging vinden. Dubbel gepast zou het zijndaar wij niet, alleen dezelfde redenen tot feestviering, maar daarenboven het voorregt heb ben juist, bij den aanvang van November den kundigen en waardigen heer J. Ik', van Amerongen gedurende 25 jaren aan het hoofd der stadsarmenschool geplaatst te zien. Met de plaatsing dezer regels zult gij zeer verpligten. UÈd. Dv. Dienaar, J. J. S. S. De Redactie van de Alkmaarsche Courant. Naar men nader verneemt, is de ramp met de ijzeren kuip voor de spoorwegbrug over het N. H. kanaal alhierniet zoo groot dan in den beginne werd gemeend. De scheuren, waarvan de eene aanvankelijke 3-j- palm wijdte had, zijn heide reeds door verschillende hulpmiddelen genoegzaam gesloten. Spoedig zal men dan ook met de betonstorling kunnen aan vangen zoodat dit ongeval geen aanzienlijk (ijdverlies zal veroorzaken. De vereeniging tot viering van den gedenkdag van het ontzet in 1573 eu tot het bewaren van andere geschiedkun dige herinneringen heeft, besloten op den uationaleu feestdag van 17 Nov., eene openbare redevoering te doen houden en om in den avond van den 26den verjaardag van het uit steken der nederlandsche vlag hier ter stede, met welwillende medewerking van de rederijkerskamers Bilderdijk, optevoeren 2 daartoe vervaardigde toepasselijke tooneelstukken hetgeen gevolgd zal, worden door eene reünie en bal. Het kader der schutterij wendt pogingen aanom hij ge legenheid der feestviering op 17 November, een gecostu- meerden optogt te houdenzinnebeeldig voorstellenden de feestdag in zijne betrekking tot onze geschiedenismaat schappij en welvaart. Een overzigt van het plan wekt onze belangstellingwij wenschen het kader de uoodige onder steuning toe, E.TH E E ATEÏSA ,155. Zitting van den 28 October 1S63 No. 19. Voorzilter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer Mr. P. A. de Lange. De vergadering geopend zijnde worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en, behou dens enkele opmerkingen goedgekeurd; daarna zijn gelezen: 2. Eene missive van het gemeentebestuur van Egmond aan Zee, waarhij hetzelve verzoekt,, dat moge worden toe gestaan de vorderiug ten zijnen laste wegens verschuldigde alimentaiieeelden in vier jaarlijksche termijnen te voldoen. Na deliberatie is besloten aan het, gemeentebestuur van Egmond aan Zee te kennen te geven dat in hel verzoek niet kan worden getreden en de raad bij zijn besluit van 30 July 1.1. persisteert. 3. Het' jaarlijksch verslag van II. H. Lectoren der ge neeskundige school betreffende den gang en toestand d>er instelling, gedurende den cursus van 1862/63. Foor kennisgeving aangenomen. 4. Adres van het Kerkbestuur der Remonstrantsche gemeenteom verbetering der gemecnteverlichting in de nabijheid van hun kerkgebouw. Gerenvoijeerd aan Burg. en IVeth. ter beschikking. 5. Voorstel van Burg. en Weth., tot wijziging van art. 2 der verordening waarbij het personeel der ambtenaren tot surveillance op de plaatselijke middelen is georganiseerd. Na eenige deliberatiëu is besloten de daarin opgenomen bepaling «dat de commiezen der 3e klasse moeten zijn onge huwd" weglenemen. 6. Verzoek van P. A. Walraven en andere ingezetenen om vergunning, dat op den dag van het feest van Neerlands herstelling in 1813, de vlag van den waagtoren moge wor den geheschen door denzelfden persoon Hannes üouices), die zulks nok in 1813 heeft, gedaan. Ter beschikking aan Burg. en Weth. Daarna zijn de deliberatien geopend over 7. Het ter vorige vergadering onbeslist gebleven verzoek van J. Sonneveltom kostelooze kleeding voor de schutterij, Gerenvoijeerd aan Burg. en Weth. ter beschikking. 8. Het rapport op het verzoek van C. Kater Cz., om ver rekening zijner aannemingspenuingen als aannemer van het ophalen der haardasch en vuilhis en het diep- en schoon houden der grachten. Op voorstel van een der leden is beslotenalle de over dit onderwerp gewisselde stukkenterug te zenden aan het da- gelijksch bestuur, om daarop van nader berigt te dienen. 9. Het rapport op het voorstel van de plaatselijke school commissie betreffende de regeling der schoolgelden eu het verleeuen van kosteloos «nderwijs op de school aan den Omval. In deliberatie gehouden tot nadat omtrent de stichting dier schoolnadere mededeelingen zullen zijn gegeven. 10. Het voorstel van Burg. en Weth., betreffende dc vie ring van den gedenkdag van Neerlands herstelde onafhan kelijkheid in 1813. Nadat vooraf was besloten eene som van 700,tot hestrijding der kosten, uit de gemeentekas beschikbaar te stellen is nog bepaald dat die dagbehalve op de wijze door Burg. en Weth. aangewezen dog zal worden gevierd door eene illuminatievan stadswege te geven dat van de plannen van het gemeentebestuur bij publicatie aan de in gezetenen zal worden kennis gegevenmet uitdrukking van den wensch, dat ook door deze aau de feestviering van dien dag zal worden deelgenomen, terwijl Burg. en Weth., aan wie de uitvoering van het geheel wordt opgedragentevens worden verzocht zich. omtrent de te geven volksvermaken, met het kader onderofficieren der schutterij te verstaan en aan 11. üouwes, die in 1813 het eerst de vaderiandsche vlag vnn den waagtoren heeft uitgestokeneene gratificatie van 25,te verleenen. 11. De voorstellen tot regeling der begrafenisregten, waarop is besloten die tot later in overweging te honden. 12. Is overgegaan tot de benoeming van eenen hulpon derwijzer aan het gijmnasium en de openbare jongensschool, en is daartoe, uit de door Burg. en Weth. gedane voordragt, benoemd de Heer A. den Bouwmeester te Breda. Na afloop daarvan is de vergadering in eene zitting met gesloten deuren overgegaan en bij heropening der deuren 13. De vergadering opgeheven. H ANTON «EKSSOT. 26 October. 1. Ph. Z., te Egmond aan Zee poging tot bemagtiging van wild door het zetten van hazeustrikken in de duinen van Egmond binnen 20 boete en de kostenmet subsi diaire gevangenisstraf van 7 dagen. 2. A. K., te Egmond aan Zee, als No. 1. 3. E. G. en A. G., te Egmond aan Zeete zamen als boven te Bergen ieder 40 boetesolidair in de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 14 dagen voor ieder. 4. P. G., te Egmond aan Zee, als No. 2. 5. L. V., te Sehoorl, pogiug tot arglistige ontvreemding van hout6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 6. F. J. de W. en C. T., te Alkmaar, te zamen als No. 5, ieder 1 dag gevangenisstraf, solidair in de kosten. 7. H. B., te Alkmaarals No. 6. 8. J. R., te Egmond aan Zee, als boven, 6 dagen gevan genisstraf en de kosten. 9. 11. G., te Egmond aan Zee, als boven (helm) uitd' duinen te Egmond aan Zeestraf als hoven. UDHtiERLIJKE STA A If. GEBOREN. 23 Oct. Gerbrand Leonard, Z. van Jan Metz en Aaltje Kruyt, 27 AriaanljeD. van Johannes Bezaan en Maria Holman. 29 Corstiaan Z. van Corneljs Tonneman en Catharina Elisaoeth de Blom. 30 Hermanns AnthoniusZ. van Anthonius Sander en Petronelia Kors. Alkmaar 26 Oct. Aangevoerd 3 Koeijen 150. 72 Kal veren ƒ20 a 70. 129 Schapen f 10 a 24, 90 vette Varkens 3S a 44 ets. het N.l'., 4 magere dito 6 a 8. 30 Oct. Kleine Kaas 29,25, Commissie dito f 31, Mid delbare dito J 31 laagste prijs 20. aangevoerd 502,st,apels, wegende 104647 NP. Aangevoerd 657 mud Tarwe /'7 a 8,50, 312 mud Rogge ƒ6.50 a 7 469 mud Gerst f 3 a 6, 1779 mud Haver f 2,50 a 4, 207 mud Boonen. paarden 5 a 6, bruine 7 a 9, 7 mud Kauariezaad 25 mud Mosterdzaad, rood ƒ17, geel f 11, 185 mud.Erwten, groene ƒ11, witte ƒ10, graauwe 12 en vale f 9, 10 mud divers. 31 Oct. Aangevoerd 3 Koeijen 150, 167 Schapen ƒ8 a 28, 20 magere Varkens 8 a 14, 466 Biggen j 3 a 5, nucht. Kalveren 14, Boter per kop 75 a 80 ets. Broek in Waterland 29 Oct. Kleine Kaas 28,50, aangevoerd 53 stapels wegende 11954 NP. Enkhuizen 28 Oct. Kleine Kaas 28,75, aangevoerd 33 stapels, Mosterdzaad IS,75. Karweizaad 13,25,graauwe Erwten 9,50, vale dito 8, bruine Boonen 10,25. Haarlem 26 Oot, Witte Tarwe 7, Rogge ƒ85 Haver 3.30 a 3,40. 28 Oct. Kleine Kaas f27,50, aangevoerd 117 stapels. Hoorn 26 Oct. Aangevoerd 7 Kalveren, 185 Schapen ca 1 Varken.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 3