SlSUckcIijfcsciic iScrtglcu. Jngcsonbcn sMubs ilicuius. voor de vruchtbare gevolgen waarvan deze ondernemingen de kiem ia zich dragen wij voor ons wenschen den om zoo te sprekeu aan de beide uiteinden der wereld rrrom te Peking en te Mexico - rrrom verkregen roem - - rrrom bom 1 niet verkleind te zien. Bengaalsch vuur. Verdediging der eer, zegepraal dtr wapenen, roem, kiemen van vruchtbare gevolgen is de Keizer zoo los van alle stoffelijke belangen dat hij zoo weinig tastbare voordeelen, tenzij in een verwijderd verschiet, opsomt? 's Keizers rede had overigens een zeer vredelievende strek king. Noch de Pauselijke nuncius, noch de Oostenrijksche, noch de Russische gezant heeft reden gehad om zijne tegen woordigheid bij deze toespraak lastig te vinden. Vooral omtrent ééne zaak is zij gewigtig. Reeds was het gebleken, dat er geen eenheid van zin tusschen EngelandFrankrijk en Oostenrijk bestond ten opzigte der Poolsehe zaak. Reeds hadden Oostenrijk en Engeland zich zeer duidelijk terug ge trokken, en was het overtuigend gebleken, dat zij niet "oor- nemens waren hunne vruchtelooze nota's door de taal der wapenen te vervangen. Nog bleef men vragen, wat de Fran- sche Keizer zou doen. Hij heeft gesproken, en begrijpt het zwaard niet voor Polen te moeten trekkenmaar de zaalc aan de regtspraak van Europa over te laten. De regt,- spraak van Europawaar zetelt zij en waar is de magt die hare vonnissen ten uitvoer legt? Op de eerste vraag is 's Keizers antwooord gereed: men roepe een Europeescii con gres bij een. Docii zal men daar onpartijdige en bij de zaken belangelooze regters vinden? Eu is niet de oorlog 'het cenige middel om ten uitvoer te brengeu wat besloten is In elk geval zon een congres wel niet voor het volgende voorjaar bij een kunnen komen, en zoo i9 dan Polen vooreerst aan zijn lot over gelaten. Zoo strekke zijn rouwkleed dit land tot doodkleed. Zoo bukke het onder de slagen van den wrecden overheerscher, of heter! wijde het zich, zoo lang het weerbare mannen bezit, aan den bangen strijden blijve voor Europa een teeken zijner schande en zijner zwakheid volhardende in de vreeselijke worsteling, die niet hopeloos mag genoemd worden zoo lang er Dog een hand gevonden wordt die het Poolsehe vaandel om hoog houdt, opdat het schaamrood het gelaat der volken blijve kleuren, tot het ver vangen worde door het rood des toornsen de broederen den broederen te hulpe snellen. BKLOIE. De verkiezingen voor de gemeenteraden zijn over het al gemeen in liberalen zin uitgevallenzelfs in de zetels van het episcopaat, zoo als te Brugge. Geut, Namen en Doornik DENEMARKEN. Den 30 Oct. is het of- en defensieve verbond met Zweden ge teekend. «lliTüdULANU. Den 29 heeft de deensehe gezant bij de Bondsvergadering een antwoord op het ultimatum ingediend hetwelk een zeer ongunstigen indruk heeft gemaakt. Tevens is eene derde nota van den engelschen minister Russel ingekomen. ENGELAND. Den 28 Oct. zijn detachementen mariniers geplaatst op de te Birkenhead by den heer Laird in aanbouw zijnde storm rammen en de daaraan arbeidende personen weggezonden. Later zijn de beide vaartuigen naar de stad Liverpool gevoerd. Vele der uit duitsehe en nederlandsche havens varende stoombooten hebben door den laatsten storm schade geleden en aanzienlijke hoeveelheden vee over boord moeten werpen. FRANKRIJK. De Keizer heeft de Koningin van Spanje schriftelijk dank betuigd voor de hartelijke ontvangst der Keizerin en haar het portret van deze door IFinlerlhaltr gezonden. De geul. liedeau is te Nantes overleden. Het standbeeld van NapoLon als veldheer is den 2 van den zuil op het Vcudome-plein te Parijs weggeuomen om geplaatst te worden op een voetstuk van graniet op het Roud- point te Courbevoye. Het beeld, dat de Keizerin romeinsehe kleedij voorstelt, zal alsnu zijn oude plaats weder innemen. Ook de bisschop van Beauvais heeltbij mandementhet teven van Jezus van Renan veroordeeld. Op den Adlcrheiligendag heeft de bevolking van Parijs naar ouder gewoonte, de begraafplaatsen bezocht. De tomoe van den genl. Cuvaignac werd bedpkt door bloemen en kransen. Prins Napoleon heeft den Afgevaardigde Belmontetnaar aanleiding van diens verzen over Polengeschrevendut hij hoopt hem de zaak der verdrukten met evenveel warmte in de Kamer te hooren bepleiten. De heer Saint-Mare-Girardin en de graaf de Montalembert hebben ieder eene petitie ten gunste van Polen bij den Senaat ingezonden. GRIEKENLAND. De Nat. Vergadering heeft de leden van het vroegere mi nisterie Miaulisreeds afgetreden tijdens het dempen van den militairen opstand te Nauplia, gedurende 10 jaren ver vallen verklaard van hunne regten als staatsburgers. De nieuwe Koning is den 31 Oct. te Athene aangekomen en heeft zich dadelijk naar de hoofdkerk begeven om het te J)eum by te wonen. Er heerschte algemeene geestdrift. De Senaat der Jonisehe eilanden heeft verlangd dat de citadel van Corfu zou behouden blijvenen is daarop door den britschcn lord-commissaris voor 6 maanden verdaagd. De Senaat heeft hiertegen geprotesteerd en eiken maatregel welke zonder zijne goedkeuring genomen wordt, hij voorraad voor ontwettig verklaard. De inlijving is' daardoor achteruit gezet en bij gevolg weigeren de eilanden de bijdrage van *10000 voor het huis des Konings. ITALIË. Vóór 1859 waren in het Koningrijk 1472 kilometers spoor wegen in exploitatie en thans 2990. De ministers van buitenl. zaken, justitie en marine ver- gezelleu den Koning naar Napels. OU*9E.*KIJK Den 27 zijn ook de 5 zevenbergsohe leden van het Hee renhuis geïnstalleerd. De financiële commissie der Afgevaardigden stelt v,oor eene leaning te sluiten van 69 millioen fl., waarvan 20 ter inwisseling der vlottende schuld en 20 tot ondersteuning van Hóngarije. De ex-keizet Ferdinand heeft aan den hongaarschen hof- kanseliërtot leenigiug van den nood, 1500Ü fl. gezonden, waarbij de Keizerin Maria Anna 5000 fl. heeft gevoegd. Oostenrijk verzet zich tegen de inlijving der Jonisehe ei landen bij Griekenlandindien de citadel van Corfu niet gesloopt wordt. PISCISSEN. De nieuw gekozen Kamer beslaat uit de volgende leden: 43 ministriëlen, 29 katholieken, 27 polen, 147 der vooruit- gaugspartij, 6 der fractie Fincke, 8 der fractie Lette en 85 der fractie Bockum Dolffs. De regeringspartij is dus met versterkt, de partij der oud-liberalen uf constitulionelen sterk verminderd en die der democrateneven als bij de vroegere verkiezingen weder toegenomen. De beide Huizen zijn bij Kon. besluit van 1 Nov. tegen den 19 opgeroepen. RUSLAND. Polen. In Lithatieute Plock en bij Sandowir, is in de laatste dagen weder herhaaldelijk gestreden. De Keizer heeft bij ukase aan de weduwen en kinderen van vermoorde poolsehe ambtenaren pensioen toegezegd. Op nieuw is een corps opstandelingen uit Gallicie in het koningrijk gedrongen, maar welhaast geslagen eu over de grenzen teruggedreven. Een anderdeel deel insurgenteu van 400 voetgangers en 230 ruiters is uit Gallicie in Volhynie gerukt, maar in het distriet Zollkiew van allo zijden omsin geld en genoodzaakt de wapens neder te leggen! 400 Man zijn gevangen genomen en 100 paarden buit gemaakt. De groote spoorwegbrug bij Petrikau is door de opstan delingen verbrand. In het Lublinsche zijn 3 nieuwe benden verschenen. Czakowski Beeft in het gebergte bij S. Krzys gestreden totdat zijne bende tot 18 man versmolten was. Het opperhoofd der russische gensdannes Trepow is op straat te Warschau gewond de dader werd gevat. De verordening van 27 Oct. tegen het rouwdragen zouder permissiebiljet bedreigt vrouwen te voet met eene boete van 10 zilv. roebels, of politiearrest bij onvermogen; vrouwen in eigen rijtuigen met 100 r. boete en verblijf met hare equipage in eene kazerne tot aan de voldoening, en vrouwen in huur- njtuigen met 15 r. boete, henevens 10 r. door den koetsier te verbeuren. Zijn de schuldigen echtgenooten van staats beambten of gepensioneerden, dan verliezen deze eene maand tractement of pensioen. MEXICO. Do fransche troepen zijn van hunne vermoeienissen her steld. Het mexieaausche hulpcorps is gekleed en gewapend. Ten platten lande wordt eene plaatselijke militie georganiseerd. Onder de Juaristen heerscht tweedragt. De geul. Forty is op 5 Oet. te Vera-cruz scheep gegaan om over Nieuw-York naar Frankrijk terug te keeren. VEKELNH.DK STATEN. De genl. Meade, die tegenover Hill en Eicel tot op de liuie van defensie van Washington was teruggetrokken, is na liet aftrekken des vijands tot over de Rappahannock, die vooraf den spoorweg van die rivier tot aan Manassas over 20 mijlen had verwoest,weder voorwaarts getogen. Men schrijft den teruglegt van Lee toe aan gebrek aan leeftogt inhet uitgeputte land en aan liet zich wenden van Burnside naar de zijde van Lynfihhurg in Tennesseewaar zich aan zienlijke magazijnen van oorlogsbeuoodigdhedeu bevinden. Den 24 is de infanterie van Lee weder over de Rappahan nock gegaan en heeft zij de ten noorden daarvan geposteerde ruiterij van genl. Gregg teruggedreven. De separatisten ruk ten daarop voort tot Beatou-station en tastten daar op nieuw de noordelijke kavalleric aan. De genl. Roseneruntz is door genl. Thomas vervangen en genl. Grant is benoemd tot opperbevelhebber van het le^er in Cumberland Ohio eu Kentucky. De naar Texas gezonden expeditie, onder geul. Banks, is te Point-lsabella outseheept. Den 17 Oet. lieef'l de President Lincoln 300000 vrijwilligers, tegen hoog handgeld, opgeroepen. De Staten welke het ver eischt getal niet opleveren, zullen het ontbrekende op 5 Jan. door cm scriptie aanwijzen; np gelijke wy/,e zal alsdan worden voorzien in het tekort der vroeger uitgeschreven ligting welke slechts 70000 inan oi geleverd, maar aan het gouver nement een bedrag van 9 inillioeu d. voor afkoop verschaft heeft. BINNENLAND. De weduwe van Os. J. de Gelder te Heerenveen, onlangs overledenheeft hij testament vermaakt aan de herv. kerk en de herv. diaconie eik /'2500, voor eene bewaarschool 8000. elke instelling ouder bezwaar eener lijfrente van f 100, en aan den t ijdel ijken predikant de rente van 3000. Bij de 2e Kamer zijn op nieuw 4 ontwerpen ingediend tot regeling van het geneeskundig staatstoezigl. De i" Kamer heeft den 31 Oct. het, ontwerp tot het hou wen van een paleis voor de Staten-Geueraal met 20 tegen 13 st. goedgekeurd. V oor het monument van 1813 is gecollecteerd te Monnic- kendam ongeveer ƒ150. te Castricum f 51,82* en inge schreven te Vlissing' u ƒ174. Te Zwolle is gecollecteerd f 158,03 en ingeschreven 550,25. Te Deventer heeft de raad 400 bestemd tot viering van 17 Nov. eu f 6U0 voor een volksfeest in het aanstaande voorjaar. Te Zaltbommel is door den raad een onbepaald crediet toegestaan voor feestelijkheden en eene uitdeeling van spek en brood aan de armen. Den 31 heeft een 17jarig arbeider te Duetinchem, die met een broeder twistte, zijn ouderen broeder, die de oumiuzocht te bedaren, met een mes in den onderbuik gestoken, zoodat hij het dadelijk bestierf. De dader heeft getracht zich te verdrinkenmaar is gered en gevangen genomen. Te Utrecht overleed dien dag de kunstschilder W. P. Hoe- xdnaar55 jaren oud. Prins Frederik kwam den 31 uit üuitschland op het Huis de paautc terug. 's Avonds was de winddrukking aan den Helder 86 pond op de vierkante el. Op de Haaks was een schip in nood zonder dat men het met de reddingboot bereiken kon. yoor Lowestoff (Engeland) verging in den avond van 1 Nov. een Scheveningsche visscherspinkmet 8 manschap pen, waarvan 7 huisvaders. Den 3 strandde henoorden Esmond de fran9che brik Deur Claires, geladen met wol. Één man sprong over boord en verdronk, de 9 anderen werden met de reddingboot aan wal gebragt.. Te Huisduinen is gestrand de O. I. vaarder Amsterdam, met een lading koifijthee en indigo. In den avond van f Nov. is het zoogenaamde S. Eimus- vuur waargenomen op den toren der groote kerk te Me- demblik. De prov. staten van N. Holland hebben verleend: f 50000 voor de droogmaking der Legmeerplassenindien het Rijk eene even groote subsidie geeft, en, eveneens voorwaardelijk, 5000 tot verbetering van wegen in den Anna-Paulowna- polder en 7000 tot verbetering van den weg van de Waal naar de Cocqsdorp op Texe 1 De commissie die zich ten doei heeft gesteldom den 17 November 1863 de moedige daad te vieren, die, vijftig jaren geleden, door Hannes Douwes bedreven werd, heeft het genoegen hare pogingen bij den gemeentel aad aan- geivendmet een gunstig gevolg bekroond te zien. Op ge noemden dag, des morgens half negen ure, zal de vlag door Douwes ten toren geheschen worden. Algemeen is dc wensch, dat dit geschieden zal op eene wijze, deu dag, dien man en dat feit waardig. De commissie is daarom te rade gegaan met, muziekdirecteuren en zij stemt met die indat dan de volksliederen de passendste muziekstukken zijn; dat daartoe niet slechts bestaande zang- of muziekgezelschappen mogen mtgenoodigd worden, maar dat het om meer dan eene reden wensehelijk is, dat ieder zanger, ieder muziekbeoefenaar hier in mede werkt. Welligt zullen een paar repetitiën voldoende zijn om die liederen naar waarde teu gehoore te brengen en dien feestdag barer waardig te beginnen. De commissie hoopt, ook iu dit geval weder de medewerking van alle rangen en standen te zullen onder vinden en dat velen van hun voornemen aan deu onderge- teekende, vóór deu li dezer, zullen willen kermis geven. Vereen igingen die de plegtigheid wenschen hij te wonen of zich daarbij te doen vertegenwoordigen, worden verzocht zich door deze uitgenooiligd te beschouwen en ook aan ondergeteekende daarvan kennis te willen geven. Alkmaar, Namens de commissie, 5 November 1S63.P. A. WALRAVEN- CORRESPONDENTIE. De bladvulling kan bij gemis aan eenige strekking niet worden geplaatst. rL. M. heeit het eereteekeu voor langdurige dienst bij de schutterijen toegekend aan d*. C. J. de Lange, officier van gezondheid 3e kb, en aan C. de Raat, sergeant. Naar men verneemt zal het feest van Neêrlands vijftigjarige herhoren vrijheid en onafhankelijkheidingevolge van hoo- gerhaud ontvangen aanschrijvingbij de Israëlitische gemeente alhier godsdienstig en plegtig gevierd worden op Zaturdag deu 14 dezer, des middags te 12 ure, waarhij o. a. zich een koor van een 25lal kinderen der Israël, school, onder de lei ding van den jongen heer J. S. Manheimzal laten hooren. De rederijkerskamer Tollens zal eerlang hare gewone wir- tervergaderingen weder hervatten en stelt zich voor de eeiste in verband te brengen met de 50jarige viering vau 's lands herstelling, door de opvoering van reu vaderlandsch tooueel- sluk waartoe 22 personen zullen medewerken. Up Zondag, den 22 November a.s„ zal de ontzei,vereeni- ging van Alkmaar de Fictoriein het locaal van deu heer F. Fester, hare feestvergadering houden, ter viering der verlossing van Nederland iu 1813. De opvoering van een tooueelstuk getiteld: »de Oranjejongens," en meer verma kelijkheden zullen een bal voorafgaan. De leden van het kader der schutterij gaan met prijzens waardige volharding voort, het denkbeeld tot het houden van eeu optogtop den feestdag van den 17 November, te verwezenlijken, 't Is ons vergund medetedeelendat die optogt, voorstellende den Jeestdug in betrekking tot onze ge schiedenis maatschapjdj en welvaartuit vijf afdeelingen zal t.cstaan, waarvan de tweede, derde eu vierde het verleden, de dwingland/ij verplet en neerland's maagd ten troon verheven en de halve eeuw zullen voorstellen. Het muziekcorps der schutterij en eeu heraut van wapenen openen den togt, terwijl de slotgroep Alkmaars stedemaagd zal verbeelden met de wel daden des vredes om zich heen. Het schijnt ons toe indien de uitvoering aan het plan beantwoordt, zal deze optogt niet alleen een feestelijken maar tevens een verheffenden indruk wekkeu. In de afgeloopen week arriveerde alhier een schroefstoom boot van Heusden, welke, wijl de diepte van het vaarwater en de wijdte der bruggen het toelieten, de lossing der goederen aan een huis op het Luttik-Oudorp kon doen plaats hebben. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 6 NovCornells Schcrpenissete Graft, laatst te Poortvliet, en Pietertje de Groot, te Graft, onlangs alhier. Johannes Jacobus van Rossum wedr. van Alijda Geer- truida Antoinette Schuurveld, te 's Gravenhage, en Clusina Schouten, te Alkmaar. GETROUWD. 1 Nov. Gerrit Rodenberg, te Alkmaar, en Maria IValdeck te Amsterdam.Jacob van der Valk, wedr. van Jansje Wijnkoop, te Haarlemmermeer, en Lmmetje Lakenman te Alkmaar. GEBOREN. 1 Nov. Joseph Maria Hermanns, Z. van Johannes Nieolaas Goes en Agatha Catharina Wesseling. 3 Johannes, Z. van Jacobus Johannes Sehrieke en Adriana Roelandina Geerling. 4 u IFilhelmina CatharinaD. van Hendrik Over en Wilhelmina Catharina Meijer. 5 ir FranciscusZ. van wijlen Jan Gerard Joseph Hembrock en van Antonia van Dijk.Aagje, D. van Dirk van Maarleveld en Ariaantje Schouten.Fredrik Corne lls, Z. van Fredrik Jansen en Nisina Boendermaker.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2