ALKMAARSCHE COURANT j>jo. 40. Vijfenzestigste Jaargang. 1863. Herinnering 1813—1863. Zondag 15 November. (.Officieel (Bcbcciic. Politiek ©uersisjt. Bij deze Courant behoort een Bijblad. O! Wie thans niet inedejubelt. Heeft voorzeker niet bedacht Welk een blijde dag er oprees Uit den allerzwartsten nacht Zag voorzeker nooit het fronsen Van zijns vaders weukbraauwboog Of de tranen die er vloeiden Uit het teeder moederoog. Bij 't tafreel van Hollands jammer Hollands slavernij en smaad Of aansohouwde nooit de vreugde Glauseud op hun vroom gelaat, Bij 't herdenken aan den stonde, Aan den on"olprezen dag, Waarop Holland moedig opstond Eu Oranje wederzag 1 Jubelt, vrije Nederlanders! Heft een vrolijk loflied aan. Half eene eeuwe vijftig jaren Ja, plengt vrij een daukbreu traan, Vijftig jaren rijk aan zegen Volgden op dien schoonen tijd Toen gij opstondt, uit den doode Weer als volk herboren zijt. Neerland eens zoo hoog gestegen Dat Europa wetten gaf. Neerland, toen zoo diep gezonken. Dat hetvoor den ijzren staf Van een vreemden heerscher bukkend. Uit der volken rei verdween En het kroost der helden vadren Meer een teelt van slaven scheen. Arme slavendoor een dwingland Tot der vreemden dienst geprest Nog de laatste krachten roovend Van het oud Gemeenebest 1 Nederland zoo diep vernederd Vreeslijk woord door eigen schold Waart ge niet van weelde dronken, 't Hart met broedertwist vervuld", 't Beeld gelijk des zoonsdie hunkrend Naar deu vreemde heneuzag, Tot hij arm en naakt en hongrig Bij de zwijnen nederlag Heeft het blijde Oranje boven Weer den jammerkreet verdoofd, Rigt deu dankbren blik omhoogeu God zij de eere, Hem geloofd! Hem die 't harte leidt der vorsWu Eu der volken lot bestiert Door Hemin Hem met Hem worde Nu dit heilig leest gevierd! Welk een leer wij ook belijden Van wat rangof van wat naam 't Los zich alles op in 't eene: //Nederlanders zijn wij zaam Nederlanders vrije mannen Zonen van het zelfde land Waar de twecdragt is gebannen En de liefde de eenge band!" Zoo zal nooit weer de eendragt wijkeu Met. de welvaart en de vree; Zoo zal Neêrlands vlag sleeds wapprcn, tip de groote wereldzee, Als het zinnebeeld der vrijheid Eu der zedelijke kracht; Waar geen slavernij geduld wordt Kunst en wetenschap geacht. Zoo blijft vorst en volk vereenigd, Zulk een rijken zegen waard En ons vaderland voor eeuwig Het gelukkigst land der aard' Juicht dan. vrije Nederlanders! Vrij God dank in Oost en W est Waar ook Hollands dundoek wappert En Oranjes zetel vest. Schenkt Novembermaand geen bloemen Rozen en Vergeetmijniet, Vlecht Oranjes Hollands kleuren Door het groen dat zij u liet. Laat nog eens de vreugde schaatren, Als toen ze op dien heilgen dag Na een nacht zoo zwart als immer Hollands zon weer rijzen zag. Schaatren ja met vochtige oogen Toen, van de eerste blijdschap stom, Ze eindlijk losbarstte in gezangen: //Vrijheid! vrijheid, wellekom Hollands boeijen zijn verbrijzeld, 't Is Weer moedig als weleer, Holland is het oude Holland 't Vrije en blijde Holland weer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gelet op art. 179, lilt. h., der gemeentewet; Overwegende dat het in het belang der openbare veiligheid noodzakelijk is sommige straten der gemeente voor de passage met rijtuigen en paarden, bij gelegenheid van de feestelijk heden op "den 17 November a.s., aftesluiten. Besluiten: Up den 17 November a.s., aanvangende des voormiddags ten negen ure tot twaalf ure des nachts mogen de volgende straten door geeue andere rijtuigen en paarden worden ge passeerddau die behooren tot, deu op dien dag voorgeno men feestelijken optogtte weten: 1». Het Vcrdronkenoord noord- eu zuidzijde. 2°. De Groenmarkt. 3». De Zaadmarkt, noord- en zuidzijde. 4». De Laat noord- en zuidzijde. 5", De Voordum en de Zydam. 6*. De Mient. oost- en westzijde. 7°. De Korte Mient. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar. A. MACLAINE BONT. den 13 Nov. 1863. üe Secretaris. SPANJAARDT. De onderstaande personen worden verzocht zich ter ge meente secretarie aantemelden (afdeeling militie en schutterig.) WILHELM KLUMPER. JACOB HOOIJPIETER van VEEN JOHANNES JOSEPHUS van der LINDEN, ARTE 'nol. GOSUMUS CORNELIS BLOMHERT. JO HANNES MATTHIAS VAESENPIETER HOOGE LAND. ROELOF de HAAN, JOHANNES BLOM. in de Visschersiaanen JACOB BLANKENSTE1N. Bij de af deeling bevolking: JOHANNA MARIA LUCAS, 1. tv. Haarlem. POLITIE. Onbeheerd op straat te Alkmaar gevonden eene zak met haver. De daarop regthebbende kan dezelve terug bekomen aan het commissariaat van politie te Alkmaar. De openingsrode van den Franschen Keizer heeft natuurlijk de geheele week voldoende stof geleverd voor beschouwingen jn de verschillende dagbladen, en zal met die beschouwingen, aoo wij hopen, ons stof geven voor ons overzigt. Is de strekkin" dier rede vredelievend of oorlogzuchtig Ziedaar de groote vraag, omtrent welker beantwoording nog niet allen het eens zijn. Wel wordt niet onmiddelijk met een oorloo- n-edreigd, en het geheele doel des Keizers wordt ver klaard Te bestaan in het vestigen van een duurzamen vrede, maar liet, middel om daartoe te geraken De Keizer steltvoor een Vorsten-congres. Maar op den achtergrond, als daar door hot beoogde doel niet bereikt woratdreigt üaar niet de oorlog Het congres zal zijn aanleiding vinden in de Poolsche kwestie, maar om de waardigheid van Rusland niet te kwet sen zullen alle andere staatkundige vraagstukken daar behan deld kunnen worden. De grondslag van Europa's toestand ze»t de Keizer is verbroken; de tractaten van 1815 heb ben opgehouden te bestaan. En men zal waarlijk wel moeten toegeven dat verdragen waarvan zoo veel vernietigd ver vallen of veranderd is, bezwaarlijk met goed gevolg kunnen ingeroepen worden tot handhaving van bestaande toestanden. Voor Napoleon moet er een groote voldoening liggen in deze verklaring. Immers hij hal beloofd zijn Brenuuszwaard te leggen op de traclateude tractaten van 1815en hij is reeds in staat hun einde aan Europa bekend te maken. Wat zal hij er voor in de plaats stellen? Op een congres zal een nieuwe toestand in het leven worden geroepen slaagt die poging, dan zullen nieuwe tractaten daarvan het gevolg zijn, op andere grondslagen gevestigd. De geheele ontwikkeling van dit denkbeeld in de troonrede herinnert aan de //Napoleontische ideënin 1839 door den tegen- woordigeu Keizer tijdeus zijn ballingschap uitgegeven. Het doel van zijn grooten oom en ook z ij n doel is de vestigiug van een Europesehen vrede, van een Heilig verbond niet gelijk dal van 1815 m 't belang der Vorsten tegen de volken gesloten, maar een verbond der volken, in hun belang door de Vorsten aaugegaan. Daartoe behooren dan een Europeeseh wetboek een Europesche Hooge Raadeeu Europeeseh instituut, ven kunsten eu wetenschappen. Zoo schreef de balling van 1839, en de Fransche Keizer in 1863 wil alle kwestien aan de Euro pesche regtspraak onderwerpen. Zoowel in het zuiden (dat ziet op Rome, zeggen de Italianen) als in het Noorden eischeu groote belangen een oplossing. Wat is dus billijker eu ver standiger vraagt de Keizer dan de Europesche mo gendheden uit te noodigen tot eeu congres, waar alle eigen liefde en weerstand zullen verdwijnen voor de hoogste uitspraak. En wat zal de hoogste uitspraak zijn vraagt men 't gevoelen der meerderheid En neemt men dit aanhoe zal men die uitspraak doen eerbiedigen Door den oorlog, antwoorden zij die deze eindbeslissing vreezen zoowel als die haar wenschen, doch beide op verschillenden toon. Wat komt meer ovcreeu met de denkbeelden van onzen tijd vraagt de Keizer verder met de wenschen der meer derheid, dan een beroep te doen op het geweten, op de rede der staatslieden van alle landen, en hun te zeggenHebben de vooroordeelen en de wrok die ons verdeelen met reeds te lan°- geduurd? Zal de ijverzuchtige mededinging der groote mogendheden zonder ophouden den vooruitgang der bescha ving beletten Zullen wij altijd onderling wantrouwen aan- kweeken door buitensporige krijgstoerustingen? Moeten de kostbaarste hulpmiddelen steeds uitgeput worden door een ijdele vertooning onzer strijdinagt? Zullen wij eeuwig een staat van zaken behouden die noch de vrede met zijn vei ligheid isnoch de oorlog met zijne gelukkige kansen =Wiedie het goed meent met de menschheidmet de lijdende en strijdende volken lijdende en strijdende om oor zaken die zeer goed konden weggenomen worden, wie voelt zich het harte niet sneller kloppen bij het lezen van zulke woorden? Is daar dan geen waarheid in wat de Keizer spreekt Wie zal het ontkennen! En toch is het middel dat hij aanwijst bedriegelijk. Wie zal immer de eigenbaat, beletten zich te doen gelden in dien hooggeroemden raad En hoe zal men verhoeden, dat. schoone beginselen tot dek mantel worden gebruikt voor snoode daden en lage beweeg redenen? Zeker, men zal de kwetsbare plaatsen van deu buurman duidelijk en rondborstig aan 't licht brengen, ten zij men er belang bij heeft om ze met deu mantel der liefde te bedekken. Maar wie zal eigen feilen en eigen zwakheden erkennen Napoleons kracht bestaat in de zwak heden in de feilen en ongeregtigheden der andere staten. Overal' vindt hij gelegenheid om leemten en wonden aan te wijzenzoo laat hij Frankrijk tegenover Europa optreden in eeu schoon en edel karakterwat het eergevoel des volks aangenaam aandoet en zijne regering met luister omgeeft; doch zoo hij zelf op een Europeeseh Vorsten-congres, met de vrijmoedigheid waarmee wij het hier kunnen doen ter verantwoording werd geroepen over zijn eigen huishouding over de belemmeringen die hijde man der algemeene ver kiezingen aan de uitoefening van het kiesregt in den weg le"t. over de banden der drukpers, die hij, de vereerder van de'stem des volks, heeft gesmeed en steeds weigert te slaken wat zou hij antwoorden dat voor den hoogen Europesehen regterstoel bestaan kon Echter wijst de Keizer zelden op den inwendigen toestand der staten, wanneer zijn gelief koosd thema //de nationaliteit" er niet bij te pas komt. En. in dit. opzigt heeft hij zeer veel voor bij de andere groote mogendheden. Geen deel van Frankrijk geeft ooit blijken vaiP een verlangen naar afscheidinghet begrip^vdtt eqpteid is er sterker ontwikkeld dan in eenigen anderen'gwsoten'stSA^, Frankrijk bestaat uiet kracht eus tractaten. Die den oorlog wenschen of vreezen wijden ^p^dèomstan,-.. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussehen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. De Adverteritiën kosten van 15 regels/ 0,75, voo elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1