i86a. ALKMAARSCHE COURANT N». 47. Vijfenzestigste Zond a 22 November. ©fficiccl (Qcbccïtc. Politiek (Docrzigt COc?»clijkec!ic ftertgtcn» Deze Courant wordt wekelijks uitgeceven en is verkrijg baar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,— Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTEIl ZOON. 8 De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voo elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegclregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zat.urdag namiddag 1 ure; ingezonden berigtcu een dag vroeger. PUBLICATIE. Burgers von AIkmaar De zeventiende November 1803, de dag van ons vijftig jarig onafhankelijk volksbestaan onder de Regering van het geëerbiedigde Stamhuis van Oranje, is door uwe medewerking tot een schitterenden en onvergetelijkeu feestdag verheven. Tot een feestdag, die ecne sehooue bladzijde te meer in de geschiedenis der stad Alkmaar zal vullen. Tot een feestdag, die getuigde van uwe onveranderlijke trouw aan Oranje. van uwe warme gehechtheid aan het Vader land, - van uwe innige liefdevoor orde en eensgezindheid Tot een feestdag eindelijk, die getuigde, dat de Burgerij van 1863 met eere bewaart de deugden van haar voorgeslacht Het is mij eene behoefte en tevens hoogst aangename taak. U dank te zeggen voor die krachtdadige medewerking, waar door de feestvreugde van dien dag in geen opzigt werd gestoord, AlkmaarBe Burgemeester van Alkmaar 18 November 1863. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR betuigen openlijk hunnen dank aan de ingezetenen, voor de wijze waarop allen, zonder onderscheid, bijdroegen tot de viering van het feest der herstelling van Nederlands onafhankelijk heid en de herdenking van'het vijftigjarig grondwettig volks bestaan ondrr de souvereiniteit van het algemeen zoo geliefde Huis van Oranje. Den 17 November 1803 kenmerkte zich door feestvreugde, zonder stoornis der openbare ordeen zal bij Alkmaars burgerij steeds in genoegelijke herinnering blijven, omdat hij uitmuntte door eendragt van zin en edelen naijver om plegtig en luisterrijk dien heugeltjken gedenkdag te vieren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. L. de SONNAYILLE. den 20 Nov. 1863. Be Secretaris, SPANJAARD f. tot een zeer prozaïsche werkelijkheid scheen terug gekeerd, i avontuurlijk kunnen wij ons den grondvester eener dynastie op nieuw de droombeelden der jeugd gaat verkondigen, dat j niet voorstellen. Wat wit de Keizer dan met zijn con"ies. wekt meer en meer onze verbazing, en wij kunnen de vraag; Wij weten liet niet. en wij zijn in 't geheel met overtuigd, met terug houden Heeft de Keizer geen geheime be loe- j dat de Keizer zelf zich eemge bepaalde vrucht er van heelt huwen "een verborgen plannen, welker verwezenlijking hij voorgesteld. Zijne pogingen om in de I'oolsche zaak iets reeds op de eeue of andere wijze heeft gewaarborgdof te doen hebben schipbreuk geledeu. Alleen den oorlog waarop geheime onderhandelingen of overeenkomsten althans voeren tegen Rusland scheen hem geheel ongeraden, iooh eeni" gegrond nitzigt geven? Wij weten wel, dat 'deze had Polen de aandacht en de verwachting van het li rausche vraaw. geheel onbepaald en als in 't wilde gesteld, van weinig volk in de hoogste mate gespannen. Wat moest de Keizer of geéne beteekenis kan zijn en wij, zijn volstrekt niet bij verklaren bg dé opening der Kamers Zijne onmagt onnets BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen Dat de commies van de gemeentebelastingen N. G. Uoog- vorst van gemeentewege is gecommitteerd, om in den loop dezer maand met den deurwaarder der directe belastingen de opneming der patenten aan de huizen der ingezetenen te nnpn Burgemeester en Wethouders voornoemd, 'Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 17 Nov. 1863. Be Secretaris. SPANJAARD'!. De onderstaande personen worden verzocht zich (er ge meente secretarie aantemelden afdeelins militie en schutterij.) JACOB HOOIJ, PIETER van VEEN. JOHANNES JO- SEPHUS van der LINDEN. GOSUMUS CORNELIS BLOMHERT. PIETER HOOGKLAND, ROELOF de HAAN. JOHANNES BLOM. in de Visscherslaan. en JACOB BLANKENSTE1N. tiij de afdeeling bevolking: JOHANNA MARIA LUCAS. 1. w. Haarlem. De nitnoodigingen, door den Pranschen Keizer aan de Europesche Vorsten gezonden tot het houdeu van een con gres hebben ons géheele werelddeel in beroering gebragt. Men*heeft den Keizer openlijk hooren verklaren, dat de tegen woordige toestand van Europa onvoldoendeonhoudbaar is; en in de hekend gemaakte uitnoodiging aan denDuitschen Bond, waarmede de overige uitnoodigingen wel grootendeels ge lijkluidend zullen zijn. wordt als doel van het congres voor gesteld: het tegenwoordige te regelen en de toekomst te verzekeren. Openlijk verklaarde de Keizer mede, dat onder ling wantrouwen ijverzuchtige mededinging, wrok en voor- oordeelen hij de mogendheden' een einde moeten nemen dat een ijde'le ja dan waarlijk ijdele vertooning van krijgsmagt niet meer te pas komt. En alle deze dingen zullen op het congres tot stand gebragt worden. Een nieuw heilig verhond alzooop de puinhoopen van dat van 1815. Het plan is zoo veel omvattend en daarbij zoo onbepaald, dat het onze uiterste verbazing wekt, zulke voorstellen uit den mond van den praktischen Keizer te hooren. Dat de droomer van 1839 zoo sprak, de dweepende balling, het hoofd vol van Napoleontische ideëu zietdat kun nen we uitmuntend goed begrijpen Die bewoog zich geheel op het gebied der theorie, die stond buiten, ja tegenover den geheelen feitelijken toestand van Europa, die moest, een wereld van idealen scheppeneen volmaakt Europaeen gouden eeuw, een mensehenmaatschappij van vrede, een dragt, orde en welvaart, waarvan Frankrijk de hoeksteen Parijs het middelpunt uitmaakte. Maar dat de mandie sedert bijna twaalf jaren meester van Frankrijk issedert bijna elf jaren den Keizerlijken troon bekleedten uit de yereld der idealen voor goed tot de werkelijkheiden wel UI «iccuc ucircfcüiiw iv»ii y magte om haar door eeuigerlei aanwijzing of grona van waar schijnlijkheid meerdere beteekenis bij te zetten. In gemoede gelóoveu. dat de Keizer een goede uitkomst van zijn voorstel verwacht, is ons niet mogelijk. De wijsheid en het geweten der vorsten, waarop de Keizer zieli beroeptzijn holle klan ken bij het bestaande verschil van inzigt en rigtiug. Het geweten en de wijsheid van een Vorst, die vasthoud aan het Koningschap door de gratie Gods in al de beteekenis die deze uitdrukking allengs heeft gekregen, zullen immers be zwaarlijk overeenstemmen met het geweten en de wijsheid van een Vorst, üie aan de stem zijns volks een overwegend gewigt toekent, en iu het vertrouwen zijns volks den steun zoekt van zijn troon. Tot welken uitslag zal het ouderling overleg voeren van een voorstander der legitimiteit en van een verdediger van het natioualiteits-beginsel De wijsheid en het geweten van hem, die een zoogenaamd Europeesch eveuwigt beschouwt als het eenig begeerlijke goedzullen anders getuigen dan de wijsheid en het geweten van den man. die de leer der natuurlijke grenzen huldigt, En bij dit gebrek aan een leidend beginsel kan het congres geen vruchten dragen. Op dit gebrek wordt dan cok gewezen door het dagblad I'Europe. Wil Frankrijk het beginsel der natuurlijke grenzen verkondigen, dan zal het een vreeselijken tegenstand ontmoetenwant men zal er een bedreiging vau den Rijn in zien. Rusland, Pruissen en Oostenrijk zullen van geen beginsel der nationaliteiten willen hooren, niet alleen omdat het noodzakelijk de herstelling van het Konink rijk Polen predikt, maar, wat den laatstgenoemden staat betreft,zelfs om Venetië en misschien om Hongarije. Ein delijk blijft nog over het beginsel der voldongen feiten het fait accompli; maar dat zou een bestendiging van den tegen- woordigen toestand wezen, en het congres zou juist moeten dienen om kwestiën uit den weg te ruimen, en den strijd, het gevaarde onrust en de bekommering weg te nemen waarvan de tegenwoordige toestand de oorzaak is. De Keizer beroept zich op de ondervinding, om zijn voor stel te verdedigen. In de zeventiende eeuw regelden de traclaten van Westphalen den toestand van Europa zegt hij. Maar hij vergeetdat die tractaten vredestractaten waren waarbij 'buitengewoon lange en bloedige oorlogen geëindigd werden. De toestand van Europa was toen eigenlijk uiet geregeld door de tractatenmaar door de geweldige oorlogen die daaraan vooraf gingen. Na een tachtigjarigen en een dertigjarigen strijd was eindelijk een nieuwe orde van zaken met de wapens in de vuist veroverden hare tegenstanders waren eindelijk genoodzaakt toe te geven. Zoo volgde de vrede en de tractaten, die bepaalden wat het overwigt, der eene partij vorderde en de zwakheid der andere moest dulden. De Keizer beroept zich tevens op de Weeuer tractaten van 1815 als een voorbeeld van een vruchtdragend congres. Maar hij vergeet dat Europa toen door den val van Napoleon I een regeling ^behoefdeen eigenlyk geheel ter beschikking lag van RuslandEngelandOostenrijk en Pruissen. De legers van deze staten hielden een groot deel van Europa bezet, en daarover kon vrijelijk beschikt worden als over veroverd land. Er viel vrij wat buit te verdeelenen zoo werden de magtigen het eindelijk eens. Toch werd die eenheid aan vankelijk sterk bevorderd door Napoleons terugkomst van Elba, en zoo iets was hoog noodig, want zij stond op het punt 'van verloren te gaan. Na den tweeden val des Keizers warenin weerwil van den rijken buit die te verdeelen viel. de hebzucht en wangunst nop zoo grootdat er meermalen «evaar van een nieuwen oorlog ontstond. Het is alzoo ge heel onaannemelijk en de Fransche Keizer zal het ook wel niet, aannemelijk achten dat onderling overleg, bij al de verschillende getuigenissen vau het geweten en de evenzeer uiteenloopende verklaringen der wijsheideen of andere groote mogendheid tot inwilligingen brenge, die zij te"en haar belang acht. tenzij de kleinere staten moeten dienen tot schadeloosstelling, en alzoo elke der groote mo gendheden bij de schikking zou winnen. Maar zoo dit in de bedoelingen des Keizers lag. dan zouden, dunkt ons, de groote mogendheden alleen zijn uitgenoodigd tot. het congres r Als dan de Keizer overtuigd moet zijn van de vruchteloos heid van zijn voorgesteld congresbegeert hij dan den oorlog als het gevolg van de oneenigheid die zich weldra zal open barenen op een congres sterker aan het licht, komt dan anders' het geval zon zijn Doch wederom hoe kan de Keizer in den blinde een oorlog begeeren, zonder nog te weten, hoe de vijandige partijen zullen zijn zamengestelden over welke krachten "zij zullen kunnen beschikken? Zoo te doen Dat kon toch niet. Kan 'het congres dan dienen om 's Keizers figuur te redden, en om hem in stam te stellen, aan het Fransche volk te kunnen zeggen, dat. hij al het mogelijke voor Polen heeft gedaan, wat, zonder veronachtzaming van Frankrijks belang gedaan kon worden? Van verschillende zijden wordt met vrij sterke eenstem migheid verklaard, dat liet ondoenlijk is zich tot. een congres te vereenigen zonder grondige voorbereiding der t,e voeren beraadslagingen, ilet programma moet eerst worden vastgesteld. En wij kunnen ons waarlijk moeijelijk voorstellen, dat de meeste Europesche regeringen zuilen medewerken tot het houden van een congreszonder te weten wat daar behan deld zal worden, ltseds wordt gemeld, dat Engeland, Oos tenrijk en Pruissen het met, elkander eens geworden zijn omtrent het stellen van een drietal voorwaarden. Vooreerst zouden de ministers der groote mogendheden een programma opmaken van de kwestien die op het congres zouden behan deld worden, en daaronder zouden alleen opgenomen worden die. waarover op dit oogenblik onderhandelingen gevoerd worden of tusschen die mogendheden een bepaald geschil bestaat. Ten tweede zouden in het congres alleen zitting en stem hebben de staten die bij de oplossing der in het programma opgenomen vraagstukken regtstreeks belanghebben. Eindelijk zou" van dit programma op geeuerlei wijze mogen worden afgeweken. Dit berigt wordt weder tegen gesprokenen met zeker heid kan over de antwoorden op de uitnoodigingen nog niets "ezegd worden maar wij achten het stellen van der- olijke" voorwaarden door de meeste staten allerwaarschijn lijkst en gelooven daarom niet dat een congreszoo alge meen'en van zoo alles omvattende roeping als Keizer Na poleon voorstelt, vooreerst tot stand zal komen. Wij zien een tal van onderhandelingen te gemoet, eer zelfs het meest beperkte congres mogelijk wordt, en verwachten van de ge- heele zaak daarom weinig wat de groote kwestiën van den dag barer oplossing nader kan brengen. OEljEMARUEN. Koning Frederik Pil, geb. 1808, is den 15 op het kasteel te Glucksburg overleden en opgevolgd door zijnen oom den vader van den koning der Hellenen en der prinses van Wales, "eb. 1792, onder den naam van Christiaan IX. 24 Afgevaardigden hebben te Kiel besloten zich bij adres tot"de Bondsvergadering te wenden, met dringend verzoek om de landsregtèn onmiddelijk in hare bescherming te nemen. D; achtergebleven Gedeputeerden zijn verzocht, dadelijk op- tekomen "eri einde zie!) met dit adres te vereenigen, DU£TSClBI-"*.aiD« De regering van Saksen-Coburg heeft den erfprins van Augustenburg erkend als hertog van Sleeswijk en Holstein, en de Bondsvergadering verzocht, zijne regten als zoodanig te handhaven. Ook Saksen-Meinungen en Saksen-Weimar zijn tot gelijke erkenning overgegaan. Oostenrijk en Pruissen hebben welals groote mogend heden het londensche traetaat van 1852 tot regeling dei- opvolging van Christiaan IXgoedgekeurdmaar de Duit- sche Bond is buiten deze schikking gebleven. Te Hamburg heeft de p.olicie 3 verschillende volksverga deringen in 't belang van de handhaving der regten van de Sleeswijkers gesloten. De deelnemers hebben zich echter elders vereenigd en een adres aan den hertog v. Augusten burg vastgesteld. u FillSKRIJH. Den 15, op den S. Eugeniusdag. is te Parijs het stand beeld van prins Eugeniusop den naar hem genoemden bou levard. plegtig onthuld. Den 16 heeft de hertog de Morny zich in het Wetgevend Ligchaam beklaagd over den vijandigen toon van het Journal des Debats jegens dat collegie, blijkens een artikel van den heer Prevost Paradol, en verzekerd, dat bij herhaling van. zoodanige handelwijze de wet toegepast en de redacletfr^ter verantwoording geroepen zal worden. lv; De Afgevaardigden hebben de verkiezingen vaé dejjae^n/A, Euq. PeÜetan en' Bourcier de Fillers vernietigd. zing te Bordeauxtegen welke zijn ingebragt, is goedgekeurd zoo veel gegronde bëz'w^ïen ■eis ...v

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1