binnenland. Jnijczotiöcn 5»tufikeu. Nieuws. De nolicie heeft Menotti Garibaldi, die zich tijdelijk te Nizza ophield, gelast die stad ten spoedigste te verlaten. De Koningin van Spanje heeft de uitnoodiging tot bijwo ning van het congres reeds aangenomen en de koningen van Italië, Spanje en Portugal hebben de verzekering gegeven dat het ontwerp des Keizers met. genoegen bij hen ontvangen is. Men verzekert, dat de Paus zich ten gunste van het congres verklaard heeft en dat de kabinetten van Londen, Weenen en Berlijn hunne toetreding afhankelijk hebben gemaakt van den inhoud van een vooraf openbaar te maken programma. Onder de vrijmetselaren heerscht weder een niet. geringe spanning, door de aanstelling van den ondervoorzitter van het hoogste besturende ligchaatn der ordedoor den opge drongen grootmeester, maarschalk Magnan. ITALIË. De middelen zijn geraamd op 522 millioeu lires en de behoeften op 775 millioeu; de buitengewone uitgaven van 124 millioeu zullen door verkoop van staatsdomein worden ^cdckt. De inspectie der vloot door den Koning te Napels is zeer luisterrijk geweestZ. M. werd weder met geestdrift toe gejuicht. Den 17 hield H. D. eene wapenschouwing over Ï2 legioenen der nationale garde eu vertrok vervolgeus naar Livorno. De Koning heeft eene amnestie uitgevaardigd voor alle misdrijven, welke niet met de rooftogten in verband staan. MKXICIO. In dc hoofdstad is eene zamenspanning tegen de Pran- schen ontdekt. De geul. Bazaine is met 6000 infanteristen600 ruiters en de noodige artillerie opgerukt, om het tussclien Queretaro eu S. Juan del Rio geposteerde leger van Juarez aantelasten. Den 2 Oct. is de spoortrein tusschen Vera-Cruz en lejena door 200 vrijbuiters aangevallen, die echter door het escorte vau 17 man. onder luitenant Schérerafgeslagen werden. De kolonel Ligiercommandant van het vreemdenlegioen die zich als passagier in een der rijtuigen bevond werd doodelijk getroffen. Den 8 is nabij Vera-Cruz eene fransche afdeeling van do man door eene bende overvallen en afgemaakt. CïBSTENRLSEi. Het leger wordt van 80 regimentenelk van 4 bataljons "ebragt op 100 regimenten van 3 bataljons elk. Van liet. leven van Jezus door Renati zijn in de monarchie reeds 50000 exemplaren verkoeld. Gallicische leden van den Rijksraad hebben zich zeer be klaagd over de gewelddadigheden en verkrachtiug der per soonlijke vrijheid door de policie in hun vaderland gepleegd. PKUI9SEN. Het adres van antwoord van het Heerenhuis op de troon rede behelst eene volkomene instemming met de door deu Koning en zijne ministers gevolgde staatkunde. Het is met, 72 tegen 8 st. aangenomen. De' voorgestelde drukperswet is veel gestrenger dan de bestaande en bedreigt vele overtredingen met gevangenisstraf, waarvoor vroeger boeten bepaald waren. De verordening van 1 Junij zal van kracht blijven tot aan de invoering dezer nieuwe wet. De commissie der Afgevaardigden heeft er een zeer ongunstig verslag over uitgebragt en stelt voor. dat de Vertegenwoordiüing weigert haar goed te keurenmet ver klaring, dat de verordening van 1 Junij in geen opzigt noodig cn in "strijd met de constitutie is. RVHLAXD, Popen. In het gouvernement van Lublin cn in Lilhauen hebben de opstandelingen nog talrijke en welgewapende ben den zoodat zij in staat zijn den strijd vol te houden. TÜIiH 1.1 E. Vorst Kusa heeft de zitting der Vertegenwoordiging van de beide Donau-vorstendoinmen geopend met. de toezegging van wetten tot bevordering der decentralisatie tot verbete ring van den toestand van liet platte land tot invoeling de r schoolpligtigheidtot aanleg van spoorwegen en lot wij ziging der wet op de verkiezingen. *I)e Vorst is voornemens zijn kiuderlooze huwelijk te doen ontbinden en in den echt te treden met dc zeer vermogende dochter van den voormaligen hospodar van Moldavië vorst Alexander Morusse. VEREENIGDE STATEN. In Ohio en Kentucky is eene uitgebreide zamenzwerir.g ontdekt, om de geconfedereerde krijgsgevangenen te verlos sen en het staatsbewiud omver te werpen. Do Separatisten zijn sleeds meester van de sterke positie van Lookout-Montain nabij Cliattanoga en beschieten van daar de positie van Hooker bij de Tenessee-rivier. Bij Tnscumbia is een scherp gevecht, geleverd tusschen d troepen van gen!. Sherman en de Separatisten. Het bombardement van Charleston wordt voortgezet.; een gedeelte van den zeemuur van het fort Sumter is ingestort, waarbij 13 man zijn omgekomen. Den 7 Nov. zijn de divisien Sedgwick en French van liet le"«r van Meade over de Rappahannock getrokken en hebben zlf de verschansingen bij de spoorwegbrug over die rivier aismede Kellyford vermeesterd; den 8 trok het geheele leger over den stroom en rukte, zonder veel tegenstand te ont moeten, voort tot Bandy. De Separatisten hebben 2 der voorste positien van Bun1- side vermeesterd en daarbij een aantal manschappen gevan gen genomen. tiviteitenwij geven thans slechts aanvulling van vroegere berigteu. Den 15 werd te Amsterdam de vaderlandsche vlag op de Nieuwe brug geheschen door B. Ponsteynte Delft op den toreu geplaatst door J. de IVees, mannen die zich ook in 1813 daardoor verdienstelijk hebben gemaakt. Aan liet Oude Schild op Texel werd dezelfde eer toegestaan aan deu gepens. loods J. Baas, wonende aan liet N. Diep, die haar vóór 50 jaren uitstak, in weerwil van de fransche bezetting der naburige schans en der fransche schepen op de re 'de. De optogt der corporatien Ie Amsterdam op den 16 be stoud uil 10000 personen eu was even indrukwekkend als de illuminatie algemeen en vooral van het paleis en stadshuis schitterend was. De opvoering van het gelegenheidsstuk in deu prachtig gedecoreerden schouwburg werd o. a. bijgewoond door de strijders van Naarden. De firma M. E. Coster heeft, ter gelegenheid van het feest2000 aan de algemeene ar men en f 1000 aan het diamantwerkers weduwen- en weezenfouds geschonken. Den 17 werd daar ter stede de eerste steen aan het Wdlemsliuis gelegd. De plegtigheid van het leggen van den eersten steen aan het monument te 's Hage, op deu 17, werd door de geheele Kon. familie (ook de Koningin was den 13 uit Duitschland teruggekeerd) bijgewoond. Prins Frederik sprak de nabe staanden toe der groote mannen van 1813. hetgeen door den graaf v. Hogendorp beantwoord werd. De Koning bad bedankt voor de lietn aangeboden eerewachten van Delftsche studen ten Haagsche ingezetenen en schutterijwillende zonder geleide onder zijn volk zijn. Treffend waren de woorden 'door Z. M. bij de steenlegging gesproken en voorzeker vinden zij bij de gansche natie weerklank. De redevoering van proi v. Oosterzee voldeed even uitmuntend als de feestcantate, ge componeerd door den heer Lubeck, naar woorden vau deu heer tFilhuijs. De optogt der werklieden, vroeger door de patroons bedachtzaam ter zijde gesteldhad echter op hoog verzoek met de grootste orde plaatst. Prins Hendrik deed aan de armen 200 mudden aardappelen uitdeelen. De voor stelling in den schouwburg werd met de tegenwoordigheid van het Vorstelijk Huis vereerd eu de illuminatie der palei zen cn van de gansehe stad was prachtig. Ook te Rotterdam was zij zeer luisterijk. Te Zaandam is een optogt gehouden van de strijders van 1813, de gedecoreerden met het Met. Kruis, eene eerewacht der burgerij, de Zaanlandsche scherpscliuttersvereeniging en de schutterij, 's Avonds had eene algemeene illuminatie plaats. Te Assen werd in de groote kerk eene feestrede uitgespro ken door den burgemeesteraan het N. Diep werd een op togt gehouden door de spoorwegarbeiders eu sloeperlieden te Arnhem onthaalde de loge de kinderen der armenscholen en verleende zij eene bijdrage aan de 011de strijders van 1813, te Harliugeu werd een kinderconcert in de nieuwe kerk ge geven en het stadshuis verlicht. Te Haarlem is deu 19 een optogt gehouden door de druk kers- en lettergietersgezellen, gevolgd door de werklieden van verschillende fabrieken. 2300 Kinderen van de armen scholen en godshuizen hebben op de Groote Markt vader landsche liederen gezongen. De verlichting van dat plein was fraaivooral het front van het stadshuis. Te Graft is voor het nationaal gedenkteeken gecollecteerd f 57,70; de gansche opbrengst beloopt tot heden 89823,—. De gemeenteraad van Zutphen heeit f 700 voor het natio nale' feest beschikbaar gesteld. De 2e Kamer heeft deu 18 den Koning, ter gelegenheid der algemeene gedachtenisviering, hare hulde betuigd en denzelfden dag het eerste art. vau liet wetsontwerp op de Ned. Bank met 45 tegen 16 st. goedgekeurd, gelijk den 20 het gansche ontwerp, met 41 tegen 17 st. Ingekomen is eeu ontwerp van wet tot verhooging der opbrengst van deu suiker-accijns. Te Amsterdam is eene winkelvereeniging voor de burger en werkende klasse opgerigt met een kapitaal van 10000 in aandeeleu van 10. Te Zevenbergen bij Gouda hebben ongeregeldheden plaats gehad ten gevolge waarvan den 19 ruim 50 militairen uit die stad derwaarts zijn gezondeu. ZIJPE, den 17 November 1863. Gelijk overal in ons Vaderland werd ook hier het vijftig jarig gedenkfeest van Nederlands verlossing door alle inge zetenen, zonder uitzondering, met dankbare vreugde gevierd. De Nederlaudsehe driekleur, vereenigd met de geliefde kleur van Oranje, wapperde van alle openbare gebouwen eu vau de woningen vau alle ingezetenen. In de zes scholen werden al de leerlingen feestelijk onthaald en werden de gedenkschrif ten van van der Palm, benevens de gedenkplaten aan. hun uitgereikt. Verlichting en vreugcevuren besloten des avouds de algemeene vreugdebetooniug van den heugelijken dag. en dank zij deu goeden geest, der regeringvan alle geestelijken en van alle ingezetenen. De orde werd niet verstoord, maar er werd feest gevierd zoo als er behoort feest gevierd te worden, met vreugde en gejuich, met orde eu dauknaarheid. Bij den uitgever Roelants te Schiedam is onlangs eene brochure verschenen getiteld 1813 en 1863. De stichting van eene nationale ambachtsschool beoordeeld en aangeprezen. 't Is eeu met warmte en overtuiging geschreven woord dat oök thans nog. nu het blijkt dat de opbrengst der collecten voor het gedenkteeken een zeker bedrag voor de opterigten ambachtsschool overlaat, nuttig kan zijn, om, door het groot belang van dergelijke inrigting te betoogenhet aanvanke lijk beschikbare tot het gewenschte cijfer optevoeren. De ongenoemde schrijver, dien men onder de lezing //langs hoe meer" meent te kennen en die door de hoofdcommissie na mens prins Frederik is vereerd met eene uitnoodiging tot bij woning der plegtigheid in het, Willemspark te 's Hage op 17 dezer, overweegt de geopperde plannen om tot aanden ken der gebeurtenissen van 1813 eeu asyl voor deu neder- laudseheu krijger en zeeman, of een museum voor vader landsche kunst te stichten, of wel het fonds voor de gewa pende dienst te verbeteren (de koloniën van weldadigheid blijven onbesproken), eu komt tot de slotsom, waarmede wij gaarne instemmen, dat eene ambachtsschool, tot zedelijke en stoffelijke opbeuring van het dusgenaapide volk het schoonste en doelmatigste gedenkteeken zal zijn van 's lands herstelling, waartoe juist dat volk zoo krachtig eu roemrijk heeft medegewerkt. Wij bevelen dus de lezing van genoemd vlugschrift dringend aanovertuigd dat daardoor de belang stelling voor de ambachtsschool bij velen zal geboren wor- deu bij anderen aanmerkelijk zal toenemen. C. W. B. --1 Het groote nieuws van den dag is de viering van hel halve j eeuwfeest van 's lands verlossing van de fransche overlieer- 3ching. Reeds in vorige nummers hebben wij mededeeling j gedaan <an de op verschillende plaatsen voorgenomen fes- Enkhuizen. Van 15 tot. en met 19 dezer werd alhier de her- stelliu" onzer onafhankelijkheid feestelijk en met de meeste orde en eensgezindheid herdacht. Reeds den 15 wapperde vau ullö mogelijke gebouwen de nationale driekleur, eu werd algemeen de kleur van het vorstelijk huis gedragendien dag werd met dankzegging eu gebed gevierd. De 16 werd „rolijk doorgebragt met het maken van verscheidene toebe reidselenzoodat op den 17, den eigenlijken dag der feest viering, onze stad als in een tuin herschapen sclieeu en liet overvloedig groen eu bloemen het gevorderde jaargetijde deden vergetenterwijl alle inwoners feestelijk uitgedoscht reeds vroegtijdig de straten doorkruisten. Ten 9 ure begon nen de optogten der kinderen van alle scholen, die, ouder bet zingen van verschillende nationale liederen, door hunne ou derwijzers en de lieeren der schoolcommissie, geleid werden naar eeu gebouw van de Dames Snouck van Loosen en aldaar op dier kosten, ruim eu feestelijk onthaald vonden; vervol gens werdeu de parade der schutterij eu verschillende vrolijke optosten gehouden; des avouds was geheel de stad schitterend geïllumineerden muntten vooral uit eene e<- re boog op de Beudugpijp eu eene naald 26 voeten hoog op de Nieuwmarkts- pupalsmede vau de gebouwen van genoemde Dames Snouck en meerdere aanzienlijke huizen de dag werd besloten met een prachtig vuurwerk, terwijl de feestviering tot. laat 111 deu nacht zonder eenige stoornis voortduurde. Den volgenden dag ving n reeds vroegtijdig de optogten aan van verschillende am badus lieden, en bleek de feestvreugde nog geeusins vermin- derd; des avonds werd de verlichting bijna algemeen herhaald, en zag men op verschillende punten vreugdevuren ontsteken; optogten niet muziek en zang doorwandelden steeds de stad, waaronder men met dankbare aandoeuiug de talrijke schaar der weezen opmerkte, die door heeren en dames regenten en renen lessen vergezeld en later feestelijk onthaald werden. In den avond van deu 19 had op nieuw een l'raaije optogt plaats vau verscheidene heeren, die onvermoeid de blijde stemming der bevolking onderhielden. De armen en ouden van dagen o-euoteu mede een onthaal en vierden tot iaat iu den avond leest Wij zijn door Jonkheer de Dieu Fontein Verschuir van Heilo verzocht, te vermelden, dat hij in eene door hem aan de redactie van de AmsterdamschCourant toegezonden en door haar opgenomen wederlegging van een artikeluit Alkmaar, in gemelde Courant van den 27 October voorkomendebe treffende hot feit van Hannes Douwes in November 1813 abusivehjk gezegd heeft, dat de vlag op den 27 November was uitgestoken, hetwelk hem bij nader onderzoekgehleken is te zijn geweest op den 26 November; zijnde dit abuis ver oorzaakt doordien aan het hoofd der minuut van het rapport van den onderprefect aan den secretaris-generaai belast met de function van den prefect der Zuiderzee, waarin onder meer andere bijzonderheden ook die van het uitsteken der vlag voorkomteene vergissing iu de dagteekening heeft plaats gehad. Van het hier ter stede gevierde feest op 17 dezer bieden wij onze lezers eeu afzonderlijk en uitvoerig verslag aan. Dat de vaderlandsche opgewektheid en feestelijke stemming der hevo'king nog voorduurt, daarvan getuigen niet slechts de nog talrijke vlaggen, maar ook de verschillende vieringen in beperkter kriug. Donderdagavond hield de ontzetvereeuiging «men reken' enz." eene bijeenkomst met tooneelvoorstelliug en op Zondag geeft het harmoniegezelschap «Apollo" een concertmet opvoering van de ieesttparsch vau Revius en van de volksliederende ontzetvereeniging «van Alkmaar de Victorie" eene voorstelling van het tooneelstuk «dc Oranje jongens" en van andere producten der ledengelijk de rede rijkerskamer «Tollens" van vaderlandsche tooneelstukken. Donderdag, deu 26. zuilen bovendien in deu stads schouw burg door de welwillende zamenwerkiug van leden der re derijkerskamer Bilderdijk, twee stukkendoor stadgenooten geschreven, ten tooueele worden gevoerd, welke uitsluitend plaatselijke gebeurtenissen vertegenwoordigen eu waartoe een geheel nieuw decoratief wordt vervaardigd. Wij twijfelen niet, of zeer vele ingezetenen zullen van deze gelegenheid gebruik maken. 0111 ook op den 50™ verjaardag van het uitsteken der hollandsche vlag in deze stadzich tot eene levendige herdenking van het verleden eu eene heugelijke vieriug vau het heden te vereeuigeu. Naar wij vernemen zal het gelegenheidsstuk «ouder vreem de overheerschiug" van M. P. Rosmade, den 16 op deu holt. schouwburg te Amsterdam vertoond eerlang alhier door het personeel van dien schouwburg worden opgevoerd. Tengevolge der gedane inschrijvingen voor Hannes Dou wes is de commissie in staat geweest in zijne dadelijke be hoeften te voorzien met eeu bedrag van 63en ham aan provisie, brandstoffen en andere goederen te huis te brengen voor eene waarde van ongeveer /70; kan zij hem gedurende I de 4 volgende wintermaanden wekelijks 3 uitkeeren en tie I gratificatiën van den Koning eu den gemeenteraad minstens I voor één jaar in de spaarbank beleggenterwijl de iuschrij- I vingen voor jaarlijksche bijdragen ruim f 60 beloopen. Iugezetenen die er prijs op stellen, om de in versieringen j en verlichtingen geplaatste opschri'ten eu versjes zorgvuldig verzameld en voor de toekomst bewaard te zienworden beleefdelijk verzocht daarvan afschriften te willen inzenden bij deu heer C. >F. Bruinvis. Reeds zijn in dank ontvangen de gedichtjes van de gasthuispoort en van den heer Paanman. Yele ingezetenen ziju voornemens den 26 de vlaggen we derom uiltesteken, alsmede op den 30, als wanneer de lerug- komst van den Souvereineu Vorst m het vaderland verjaart. De redevoering door Mr. dvan der haag op den 17 ge houden, zal eerstdaags bij de Uitgevers dezes het licht zien.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2