Meer lands Herstelling in 1813, FEESTELIJKE VIERING TE ALKMAAR »l> den 15 \«>vei»»l»er l§ö:i. VA* Deden de vaderlandslievende geest der Alkmaarsehe burgerij en dc vele toerustingen, welke men in elk deel der slad zag maken, eene algemeene vreugdevolle vie ring verwachten van het gedenkwaardig feestwaarover geheel Nederland zich verblijdt, die verwachting werd niet beschaamd maar op de stoutste wijze overtroffen. Alkmaar heelt een heerlijk feest gevierd en door de betoonde belangstelling en geestdrift der ingezetenen een onmiskenbaar bewijs gegeven van gehechtheid aan het Vaderland en het doorluchtig Huis van Oranje. De feestelijkheid ontving hare godsdienstige wijding door de gehoudene toespraken en opgezonden gebeden en gezangen in de verschillende kerken reeds op Zatur dag bij de Israülitenop Zondag bij de hervormden r. katholieken enz. en op den 17 zeiven bij de christe lijk afgescheidenen. De zon bleef aan de overlevering getrouw om op onze natiouale feesten haar gelaat niet te verbergen. De voor November zoo gunstige weersgesteldheid der vorige da- Ren bestendigde zich ook op den 17 en verhoogde zoo wel den toevloed der vreemdelingen als het feestelijk aanzien der stad. En waarlijk Alkmaar had zich getooid als eene jonge bruid de altijd groene bosschen van Heyloo en bergen niet alleen, zelfs van Castricum en Velsen hadden hun ne schatting geleverd, om het jaargetijde te.doen vergeten, de straten in lanen, de grachten in singels te herscheppen om de gevels tc versieren en de eereboger. met groen te beklee- denkunstbloemen zonder tal bezaaiden de guirlandes, van schier alle gebouwen en woningen wapperden vlaggen en wimpels, geen buurt zoo afgelegen, geen huisje zoo scha mel, waargeene teekenen van blijdschap het oog streelden. Van de vele eerepoortcn verdienen eene bijzondere ver melding die bij de Geeslerpoort wegens de doelmatige opschriften, die bij de Doelenstraat wegens de goede or donnantie en die op de Meerbrug wegens de nette aan brenging van het groen, van de versieringen die van liet hotel de Toelast en het huis van den heer Scheltus van Kanvpferleke aan de Breestraat. lleeds vroegtijdig vertoonde zich een tallooze menigte, rijkelijk met orapje getooid, op de straten en stroomde naar het Waagpleindaarop was een vierkant afgepaald door het corps muziekanten der schutterij, door een koor vfln zangersde leden der 2e sectie van het Metalen Kruis met oranje sjerpen, de leden der outzetvereenigin- gen «van Alkmaar de Victorie" en «Men reken'de uitslag niet, maar tel het doel alleen", beide van nieuwe banieren voorzienwaarvan die der eerste door prachtige bewer king uitmuntte, en de jeugdige leden der boogschutterij «Eendragt zij ous doel", mede, evcu als die der laatste onfzetvereeniging, met oranjesjerpen versierd. Binnen dat vierkant begaven zich de leden van het gemeentebestuur, de officieren der schutterij en andere authoriteiteuen daar buiten vertoefden duizende toeschouwers, waarmede ook de omliggende huizen tot in de bovenste verdiepingen overvuld waren. Eindelijk verscheen op het plein ook Hannes Doutces, in een met oranje versierd rijtuig gezeten met eenige leden der commissie, welke zich beijverd had om zijn ouden dag te verzekeren, en geleid door vertegen woordigers van verschillende standen. Hij droeg de Ilollandsche vlag om de heupen en aanvaardde de taak om die, even als 50 jaren vroeger, op den Waagtoren te plaatsen ditmaal door haar omhoog te hijschen. Zij ontplooide weldra hare banen en steeg vrolijk uitwaaijende omhoog, onder het uitbundig gejuich van «Oranjehoven!", dat nog luider klonk toen zij ten spits gekomenook een lange oranjewimpel boven haar deed uitgolven. Cou pletten van het «Wilhelmus" en «Wie Neerlandscli bloed door het koor en de muziek aangeheven vervingen dien juichtoon, waarna de heer Spanjaardt, see.retaris der stad, namens den gemeenteraadDornoes op gevoelvolle wijze toesprak. Hij vervulde deze vereerende taak met dubbel genoegen, wij! zij beide hunne jeugd te Enkhuizen, van waar voor 3 eeuwen de vrijheid voor Noord-Holland daagde hadden doorgebragten thans elkanderals grijsaards, in het Alkmaar, van waar de zege voor gansch Neerland uitging, op het gouden feest van 's lands ver lossing van de frausche overheersching, mogten ontmoeten. Z.Ed. overhandigde hem tevens de door den Raad aan hem toegekende gratificatiebestaande in guldens van het jaar 1863 in een kokertje van oranje, wit en blaauw, met toepasselijk opschrift, welke hij niet moest aanmer ken als eene belooningmaar als een klein bawijs van de belangstelling zijner regenten in zijn persoon, ter zake der door hem in 1813 betoonde daad van kloekmoedigheid, Na den heer Spanjaardt nam de heer Cohen Stuart het woord deze deelde mede dat hij de vrijheid genomen had den Koning met de daad van Uouices en de gevoe lens der burgerij omtrent dien stadgenoot, bekend temaken, waarop hij namens Z. M. verzocht was den ouden man eene som van 50 ter hand to stellen en daarvoor een bewijs van ontvangst naar 's Hage te zenden. Hij las ook het antwoord voor, lot betuiging van zijnen dank voor 's Vorsten gunstbetoon en deelneming in Alkmaar's feest, door hem verzonden en meende dal de kreet van «leve de Koning!" door allen aangeheven, een bewijs van ont vang zoude zijn, den Koninglijken schenker, ons nationale feest en de belangstelling in zijn goeden buurman waardig. Dat die tijding met blijdschap vernomen en die kreet met meer dan gewone geestdrift werd aangeheven behoeft geen verzekering. Het lustig klokkenspel verving deze plegtigheid, welke den feestdag op indrukwekkende wijze opende. Te ure verzamelden zich de op het armenschool gaande kinderen om op stadskosten onthaald te wordenwelk voorregt. ook aan de weeskinderen en bestedelingen ten deele viel. Daags te voren was reeds aan de op de be waarschool van het «Nut" gaande kinderen een dergelijk onthaal verschaft. De opvoedelingen in het Huis van Verbetering genoten ook eene versnapering en hieven een voor deze gelegenheid vervaardigd lied aan. Te 11 ure werd van wege| de Vereeniging tot viering van Alkmaars Ontzet enz. in de Groote kerk de aange kondigde feestrede gehouden door den heer Mr. IV. v. d. Kaay. Alle plaatsen waren meer dan bezet en ook de gangen waren opgevuld met hoorders. De kansel was keurig met de nationale en oranjekleuren gedrapeerd. De rede des sprekers muntte uit door gespierden stijl, dui delijkheid overredingskracht en warme liefde voor vrij heid, vaderland en vorstenhuis eigenschappen welke haar uitnemend geschikt maakten om tot de bevatting vaneen ieder doortedringen en niet slechts eene feestelijke maar ook eene dankbare stemming teweeg te brengen. Uit dit oogpunt wordt de uitgave en zooveel mogelijke versprei ding ervan gewenscht en in afwachting der vervulling van dat verlangenachten wij eene verdere ontwikkeling of ontleding van het gesprokene voor ongepast en over bodig. De liedertafe! Arion wisselde de voordragt op gelegene tijdstippen af met het aanheffen van de uBede" van O. H. Heinee en het uVlagqelied" van Verhuist en besloot de bijeenkomst met het Volkslied, welke zangen, van het orgel begeleidvoortreffelijk werden uitgevoerd.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 5