Zamenstelling van den optogt. Optelling der eerepoorten en gemeenschap pelijke versieringen. Nu den'alloop spoedde zich een ieder near ecu geschikt print, om den gecostumeerden optogt der schutterij te zien voorbij trekken. Te 1 ure verliet de trein liet Doelenveld voorafgegaan door eene eerewaeht van de 2° sectie van het Metalen Kruis en gevolgd door de beide bedrijvige ontzetvereeni- gingcn. Eene verbazende menigte was op de been en gaf hare verrassing en goedkeuring over het ongewone schouwspel luide te kennen en wij moeten toestemmen dat het ontwerp van den optogt van eene goede opvatting en de uitvoering van grooten ijver om in weinige dagen veel tot stand te brengen getuigde. De costumes waren aan de geschiedenis vrij getrouw, de meer bekende historische personen waren juist voorgesteld en vonden levendige toejuiching en mogt de critiek al eene enkele aanmerking wagen, die verzwolg in de goedkeuring en den bijval der meesten. Alle voor de pas sage geschikte straten en grachten werden bezocht en teregt, want de overal aangebragle versieringen verdienden zoodanige huldiging en overal waren grooler of kleiner bijdragen geofferd om, met. de gemeentelijke subsidie van f 600de schutterij in staat te stellen den feestdag zoo grooten luister bij te zetten. Het was dan ook meer dan 4 ure eer, de stoet tot de plaats van vertick was terug gekeerd. 's Avonds hulde zich de gansclie stad in een zee van licht: gas en lam pions en ballons en teertonnen dongen om den voorrang en was ooit hier of elders eene illuminatie algemeen dan was het voorzeker deze. Iri de eerste plaats prijkten de verlichtingen van stadswege, van de steeneiibrug over de Langestraat met de prachtige drievoudige gothieke poort, schitterende met 2200 lampions, en de sierlijke ver lichting van het stadshuis mot ongeveer 1100 lampions, zijnde die van de stadswerf (200 lichten) door den wind mislukt. Van die der ingezetenen muntten door goeden smaak en uitgebreidheid uit dié des burgemeesters (5001.) en van liet bureau van den staatssjroorweg buiten de Kennenierpoort (350 1.). De verlichting ii la giorno was vooral in liet Fnidsen overheerlijk toegepast cu die van het gansclie Luttik Oudorp bood, van de bruggen gezien, een betooverend aanzien. Op dezelfde wijze had de lieer S. C. Coder zijn huis ver licht door ecu reusachtige W, waardoor zijn breede gevel geheel bedekt werd, en vond men haar ook sierlijk aangebragt voorr/e Toelaat, waarvan mede het sassineteven als dat hij dffn heer Burggraaf en de beide van den lieer Luit Sr., eervolle vermelding waardig is. De Schapenbrug was fraai door lampions verlicht, al werd het effect ook door den wind verminderd de toren van het Diakoniehuis verioonde voor alle vensters vanonder tot boven eenvoudige, doch tegen het donkere hemelgewelf sterk sprekende sassinetten, kortom, want waar zouden wij eindigen indien wij niets en niemand wilden vergeten de avond was den schoonen morgen en het feest van den dag vo komen waardig. De optogt herhaalde langs korter weg zich bij fakkel.iehtwaardoor let fantastisch aanzien niet weinig verhoogd werd inzonderheid als hier en daar bengaalselie vuren het geheel als met purper overtogen. Achter den trein voegden zich eeuige liefhebbers, die vermeenden dat de vrijgemaakte slaven niet onvertegenwoordigd mogten blijvenandere geïmproviseerde maskerades doorkruisten de stad, met de oranje-ckwipage van den heer Relic of de steeds toegejuichte ekwipage van Douicesalom bewoog zich eene vrolijke menigte, terwijl het "Oranje boven" en het /»'t is oranje enz" va» rondom weerkionk en de heer E eer mannog onvermoeid, de vrolijke toonen der klokken in het late uur depd hooien. Muziek en dans in verschillende lokalen hielden de feestvierenden nog tot laat in den nacht, bijeen. Wat hii de gansclie feestelijkheid, niettegenstaande de opgewon denheid d i' bei o king, bijzonder in liet oog viel, was do uituemendc orde welke overal bewaard bleef. De policie kweet zich met. beleid van hare taak doch die taak werd haar gemakkelijk hare tus- schenkonist schier noodeloos gemaakt. Alkmaar heeft zoowel hier door, als door de onbekrompen wijze waarop het 's lands verlossing en de herstelling van het dierbaar Huis van Oranje gevierd heeft, getoond de hooge beteekenis van deu feestdag ten volle fe waar deren, en zij bevatten gewis geene vleijerij maar eene welverdiende erkenning de woordenwelke de burgervader in der haast deed schilderen en des avonds onder de illuminatie zijner woning plaatsen: Eere de burgerij van Alkmaar. 1» Afdeeling. 2 Ceremoniemeesters. Tamboers. Het corps muzikanten. 1 Peleton schutters in fantasie costuum. De heraut van wapenen der Nederlanden te paard gevolgd door eene kavalleriewacht. 2e Afdeeling. Het verleden. 2 Ceremoniemeesters. Claudius Cm/is te paard aan het hoofd van eenige Germanen. Graaf Dirk 1 te paard, gevolgd door geharnaste edelen. Graaf Floris V te paard omgeven door volk en edelen. Piiiis SViUem I te paard, omgeven door de vertegenwoordigers der 7 provinciën. Koning Ui Hem 1 te paard, omgeven door handel, zeevaart, nijverheid, landbouw, kunsten en wetenschappen. 3" Afdeeling. De feestdag. 2 Ceremoniemeesters Tweespalt, haat, nijd en dwingelandij, verpletterd door den seraf der vergelding (le wagen). De Hollandsche maagd ten troon lusschen den vrede en de vrijheid, met de geschiedenis aan hare voeten. Vódr haar Java, de Goudkust en Suriname (2e wagen). De overvloed (3" wagen). 4e Afdepling. De halve eeuw 1813—1863. 2 Ceremoniemeesters. Napoleon op S. Helena (4e wagen). Koning lUillem II ie paard, rrevolgd door3 banieren: Quatre- hras en Waterloo. Hasselt en Leuven, Grondwet-herziening. i huttée op de citadel van Antwerpen (5e wagen). F S Hjk op de kam.oneerhuot No. 2 (6e wagen). Afdeeling. 2 Ceremoniemeesters. De ambachtsstand, winkelnering, handelhet fabriekwezen, de stand der geleerden en overheid. De Alkmaarsehc stedemaagd ten troon gehuldigd door kleine geniën, die haar de vruchten des vredes aanbieden (7e wagen). 1 Peleton schutters in fantasie-costuum. Eerepoorten waren geplaatst 1. Op den straatweg buiten de Geesterpoorf. 2. de standplaats der afgebroken Geesterpoort. 3. In de Gasthuisstraat bij liet Huis van Verbeteriu". 4. Bij den aanvang der Harddraverslaan. 5. Aan het begin van het Heilige Land. einde tt u n Op de Bierkade bij de Keizerstraat. Meerbrug bij de Turfmarkt, St. Annabrug over liet Luttik Oudorp. Oudegraclit bij de Hofstraat. Breestraat bij de Sehoutestraat. n n het Krebbesteegje. Diggelaarsteegje. Gedempte Nieuwesloot bij het Diaconiehuis. de Doelenstraat. 1G. In de Paardensteeg. l?**. Al deze poorten waren 's avonds met ballons verlicht, gelijk mede de versierde Gastlmispoortde Burger-wees huispoort en de toegang tot de Baangracht nevens de Lu- thersche kerk. G. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. -dtL Y. Gemeenschappelijke versieringen waren aangebragt: door guirlandes langs liet water Op de Bierkade, i/ den Voormeer. het Verdronkeuoord noordzijde. zuidzijde van de lioogc steenenbrug tot de Kitstceg. liet Luttik Oudorp noordzijde. zuidzijde. den Zijdam. u Voordam. de Schapenbrug. Korte Mient. Oude Gracht van de Zilverstraat tot het Ritsevoort. Hofstraat tot het Vijversluisje. het Groot Nieuwl. tot de Keetgraeht. a Klein het Wild. hofje. Laat, aan.weerszijden, van het Payglop tot de Hofstraat, door guirlandes langs de groote steenen Op het Heilige Land. den Koningsweg. Iu liet Groot Nieuwland. de Houttilstraat van de Langeslraat tot liet Waagpleiu. door guirlandes langs de huizen Op de Kraanbuurt en achter de Vischmarkt. door guirlandes tussclien de huizen: In de Hekelstraat. het Schapensteegje. de Sehoutestraat nabij de Laat. a liet Achterfnidseu ten deele. Y. door oranjedraperien langs het water: Op de Mient, westzijde. Al deze versieringen, met uitzondering van die op de Varken markt,, waren 's avonds verlichtop den Voordam de Seliapenbrug, de Korte Mient en in de Houttilstraat met, lampions, de overige met balions. Bovendien waren er gemeenschappelijke verlichtingen intt ballons Op den Dyk, aan weerszijden van het rijpad. In het Enidsen i Appelensleegje i lusschen de huizen. de Boterstraat Met ballons verlichte vaartuigjes waren geplaatst: In de stads gracht nabij het Kennemer-bolwerk. het Luttik Oudorp nabij de Kuipers- en St. Annabrug- gen. Op de scheepstimmerwerf werd een geheele stapel teertonnen ontstoken. Opschriften der bogen 1, 2 en 3: 1. Westzijde: Welkom! Buitenlieden! Welkom! Viert vrolijk in Alk maar den gouden bruiloft vau Neêrlands vrijheid. Oostzijde De liefde van Vaderland en Oranje is de hoeksteen van Neêrlands volksgeluk. 2. Westzijde Geen driest geweld deed ons bezwijken Door volkskracht moet de heerschzueht wijken. Dus trekt geen poort of vest hier 't oog Maar vredezuil en eereboog. Oostzijde De Geesterpoorthecht als arduin Werd weggevoerd als nietig puin. Zóó week de Frausche tirannij Wij leven vrijWij leven blij 3. Westzijde: Heil Koning en Vaderland, ook door Alkmaar. Oostzijde: Heil Alkmaar, ook door Koning en Vaderland. Te Alkmaar bij HERM". COSTER ZOON.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 6