Jtigczcmbcn Plukken. Aan den Handel. 5>tabs tenuis. Bamiessen altlaar is gereed het bevel-over vrijwilligers te aanvaarden. Volksvergaderingen van 12000 mensehen te Hannover en van 3000 mensclien te Leipzig hebben besloten de Konin gen van Hannover en Saksen te verzoeken, om voor de reg- ten der hertogdommen en van den erfheer in de bres te springen. De 2* Kamer van Rijnbessen beeft zich eenparig voor Au yustenburg verklaard en de Saksische Kamers hebben zicli op de verzekering der regeringdat zij zich tegen de toe lating van den deensehen gezant in de Bondsvergadering zal verzetten en o;i hare aanvraag om middelen ter bezetting van Holstein tot aan de erkenning van den wettigen land heer, bereid verklaard haar te ondersteunen. EXGiLASU. De inlijving der Jonische eilanden bij Griekenland heeft haar beslag erlangdbij protocol den 14 te Londen door de groote mogendheden geteekend. De eilanden zijn tot onzij dig gebied verklaard en de vestingwerken van Corfu zullen vóór het vertrek der Engelschen gesloopt worden. Namens lord Palmerston is in den Morniny-Post verklaard, dat de ministers de Koningin niet kunnen aanraden zich te doen vertegenwoordigen op een congreswelks beginsel moet aangemerkt worden als enne utopie. Ook de ministeriële Globe geeft den 24 te kennendat het bewind tot het besluit gekomen isom de uitnoodiging voor het congres niet aantenemen, omdat die bijeenkomst, in plaats van tot vereffening der bestaaude geschillen te strekkenveeleer gevaar voor oorlog zou opleveren. Hetzelfde blad zegt, dat, ingeval de prins e. Auyustenburg zijne aanspraak op de deensche hertogdommen gewapender hand mogt willen doen gelden en daarbij van Duitschland ondersteuning mogt ontvangenEngeland niet aarzelen zal om Denemarken te hulp te komen. FIJWHSi3 J Et De Keizer heeft een brief van gelukwensching en dank betuiging gezonden aan den bisschop van Atreehtwegens zijnen ijver ter verdediging van het geloof tegen het werk van Kenanveen boekdat twijfelingen poogt te opperen omtrent een van de hoofdbeginselen onzer godsdienst." Dat de tegenstanders van 's Pausen wereldlijk gezag niet temin goede katholieken zijn, betoogt men uit do omstandig heid dat de bekende pater Passaglia de godheid van Chris tus verdedigt tegen Kenan, en dat. zijn schrijven uit hef. ita- üaansch in het fransch is overgebragt door een verbannen Romeinmet name Sampieri. De Sultan en de Koning van Zweden hebben zich bereid verklaard het congres in persoon te komen bijwoneu. Ook de Koning van Denemarken heeft een toestemmend antwoord gezonden en de zwitsersche Bondsraad neemt de uitnoodiging aan, in de hoop, dat de tractaten geëerbiedigd zullen worden. De verkieziugen van den baron de Bulack, in Neiier-Rijn, en die van den heer Pereire, in de Oost-Pyreneën verkozen. z\jn vernietigddie van den lieer Soubeyranin Vieune be noemd is, hoewel hij directeur is van het credit-foneier, goedgekeurd. De verkiezing van den heer de Jaucourl is goedgekeurdhoewel 81 leden zich er tegen verklaarden en 00 zich buiten stemming hielden. In Japan is een fransch officier vermoord en daarvoor da delijke voldoening gecischt. ITAIAE. De regering kondigt ofiiciëel aan, dat zij, in weerwil van het protest der prelaten, het besluit betreffende bet exequatur en liet koninglijk placet zal bandhaven. De heer Letabé Rctffoni. secretaris van prins Murat, maakt in de dagbladen bekend, dat hij deze betrekking beeft neder gelegd, en dat die prins peen opstand ten zijnen gunste zou wenschen, wijl hij de italiaausche eenheid in geen opzigt wil belemmeren. Kl KUELIJKIi STAAT. De Paus heeft gehoor verleend aan 2 afgezanten der ame- rikaansche Separatisten, ten gevolge van een brief, waarin de Zuid-President Davis de bemiddeling van Z. H. inroept. De Paus zou gaarne den vrede willen trachten te herstellen, indien ook de Noord-President Lincoln zich op gelijke wijze tot hem wilde wenden. OUSTEARIJK. Naar men wil onderhandelt de regering met die van Pruis- sen over het congres en zou aan deze toenadering toege schreven moeten worden dat de met zooveel bijval in de Weener schouwburgen ontvangen spotliedjes op den minis ter v. Bismarck, thans verboden zijn. De financiële commissie der Afgevaardigden stelt voorde raming vbor het leger van 122 tot 115}. millioen ta verminderen. PIKUISSEX. Het voorstel tot afkeuring der drukpersverordening van 1 Junij als ongrondwettig en onnoodig, is met eene groote meerderheid door de Afgevaardigden aangenomen. Bij Kon. besluit is daarop de beruchte verordening ingetrokken. Het regeringsblad verklaart zich ten gunste der repten van den erfprins v. Auyustenburg op Sleeswijk en Holstein wel hebben Oostenrijk en Pruisseu het protocol van 1852 geteekendmaar zij mogen zichwijl Denemarken niet aan a^ne verpligtingen voldaau heeft, ook van de hunue ont slapen achten. De heeren Stavenhagen en Firchow hebbennamens de vrijzinnige fraetieu der Kamer, eene motie ingediend tot oudersteuning van genoemden prins. Ook de behoudende fractie heeft het voorstel ingediend om, met. het oog op de deensche verwikkelingen, de regering alle middelen te verschaffen, welke noodig zyn om de regte'n van het Duitscli-Verbond te handnaven. Het voorstel van den heer Carlowitz is aangenomenom eene commissie te benoemen tot. instelling van een ouder- zoekomtrent de door de regering hg de verkiezingen uit geoefende pressie. Den 23 heeft, de minister van oorlog zijne begrooting in gediend wederom geschoeid op een driejarige dieustplig- tigheid. In de Nat. Vereeniging heeft de president eene verklaring ingediend tot handhaving der regten van den Sleeswijk-Hol- steinschen pretendent. Ï&6JSLAAB. De Bank lieeft de inwisseling harer credietbilletten tegen gereed geld geschorst. üe Keizer heeft een door meer dan 2000 personen onder teekend adres ontvangenwaarin hij verzocht wordt den grootvorst Konslantijn en diens echtgenoot te verbannen. Polen. De Nat. Regering heeft in haar dagblad bekend gemaakt, dat de adressen van trouw aan den Keizer in de gouvernementen Wilna WitebskKowno en Growdno ge teekend door den geni. Murawieff zijn afgedwongen kun nende zg tot staving van haar protest wel 250000 handtee- keuiugen leveren. In den nacht van 24 op 25 zijn te Warschau zeer vele hooggeplaatste personen opgeligt en in verzekerde bewaring genomen. T U R h 1.1 E. Op hoog bevel is de staat,sbegrooting openbaar gemaakt en de gelijdeljjke invoering aangekondigd van alle toegezegde hervormingen naar gelang de tijdsomstandigheden het ver oorloven. De Sheik u! Islam, die zijn gezag en invloed heeft ge bruikt om de financiële hervormingen tegen te werkenis door den ministerraad afgezet. Z1V1 9E\, Den 23 heeft het ministerie bij den Rijksraad aanvraag gedaan om een buitengewoon erediet van 3 millioeutot goedmaking van oorlogskosten. V E15 E \IfiU E STAT ESI De minister Seward heeft bet verlof geweigerd om te Nieuw-York manschappen voor Juarez te werven. Genl. Meade trekt steeds vuorwaaats, terwijl Zee zijne rug- waartsche beweging vervolgt. Deze is blijkbaar door het overtrekkeu van de Rappahannock door de Noordelijken ver rast, zoodat bijua alzijueop den noordelijken oever gelegerde manschappen zijn overvallen en gevangen genomen. Men gelooftdat Meade de Separatisten wil beletten om tegen Burnside te opereren. Volgens sommige, berigten zijn diens voortroepen, op 15 mijlen afstand van Knoxvillemet ver lies van 600 man en 7 stukkengeslagen maar bevindt zijne hoofdmagt zich nug iu eene zeer sterke positie. ItïAAEAEAX®. Het feest vau 19 Nov. is ten platten lande van Noord- Holland op vele plaatsen met. luister gevierd. Te Krommenie, Uitgeest en Asseudelft met historische optogteu, onthaal der schoo,jeugd uitdeeling aan behoeftigen illuminalien en iu de 2 eerstgenoemde dorpen ook duor volksspelen, bovendien te Uitgeest door eene harddraverij. Te Hoogwoud hebben 121 ruiters een ouden krijger van 1813 naar liet raadhuis geleid, waar hij door den burgemeester is toegesproken. Te Zaandam is den 25 plegtig een grafsteen geplaatst op bet afgezonderd gedeelte der begraafplaatswaar in 1813 de lijken van G, wegens eene poging tot opstand tegen het fran- sclie gezag, ter dood gebragte burgers zijn ter aarde besteld. De geheele Kou. familie heeft iugeteekend op bet prachtwerk vau den heer Hofdijk Oranje en zijn Keurvendel." Bij besluit van 21 Nov. is tot burgemeester van St. Pan- eras benoemd den secretaris dier gemeenteJ. Stammers. De heer C. de Groot is erkend als consulair agent van Frankrijk te Egmund aan Zee. De lieer '1'. B. Elius heeft de concessie aanvaard tot aanleg van eene straat ter plaatse der Pijlsteeg te Amsterdam. De raad dier stad heeft tot, hoogleeraar in, de ontleedkunde aan het atheneum benoemd Dr. ff. Berlin. l)eu 26 is te 's Hage besteed het graven van een mond aan de spoorweghaven te N. Diep en liet maken eener dub bele basculereude brug met bijkomende werkenminste in schrijver was P. Brugman te N. Niedorpa f 88000. De lieer J. v. d. Griendt c. s. t,e 's Hertogenbosch heeft, concessie gevraagd voor deu aanleg van een spoorweg van Nymegen over Grave en 's Hertogenbosch naar Tilburg. Te Eukbuizeu bestaat het plan om den den 30 Nov. eene optogt te houden, ter herinnering aan de komst van den prins van Oranje te Scheveningcn den 30 Nov. 1813dezelve zal eene voorstelling van genoemde aankomst zijnuit ver schillende corporatieu bestaan en door ongeveer 350 perso nen worden uitgevoerd. De 2" Kamer beeft aangenomen de volgende hoofdstukken der staatsbi grootingHuis des Konings eu hooge collegien vau staat, beide met alg. st.. buitenl. zaken met 38 tegen 25, r. k. eeredienst met 42 tegen 20, herv. eeredienst met 42 tegen 19 en justitie mei al tegen 13 stemmen. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden in de Alkmaarsche Courant van 8 Nov. j.l. de handelaren iu vet vee attent gemaakt op de door de Great Easternspoor- wegmaatschappij te Londen onlangs opgerigte stoomboot maatschappij op Rotterdam. Eeuige belangstellenden in de uitbreiding van ons markt wezen hadden gewenscht, dat zij hare bemoeijing wat verder had uitgestrekt en de veehandelaars had opgeroepen tot het bespreken der verzending van vee. en die zaak bad in verbaud gebragt met de oprigting eener stoombooldienst op Rotterdam, waarvan de uitvoering, gesteund door de te maken vrachten van het veeals eene soliede onderneming te beschouwen iswijl ook vele andere neringdoende ingezetenen daarmede zouden gebaat zijn. Die onderneming zou van onberekenbaren invloed zijn voor onzen graanmarkt, door iu eene bestaande behoefte te voor zeil. n. I. om hetgeen te Rotterdam des Maandags op 't mon ster verkocht wordt, Dingsdag te kunnen leveren, zoo als aldaar de gewoonte is. De verzending van hier per beurtman op de Vrijdagsche stoomboot op Londenwordt dikwijls verhinderd door het telaat aankomen der beurtschippersdie met den besten wil van weer eu wind afhankelijk zijn; de aanvoer "an Rotter dam op hier, komt juist op de marktdagen zeer ongelegen, en kunnen de belanghebbenden het aangevoerde op Vrijdag zelden, en Zaturdag moegelijk met de marktschuiten op N. H. verzenden. Indien het spreekwoord, tijd is geld, waarheid bevat wordt hetzelve vooral bij eeue geregelde stoomboot- verzending, op eenen afstand als deze, in beoefening gebragt. In hoeverre de behoefte bestaat ook de N. H kaas" intijds op de stoomboot,en te doen bezorgen is mij onbekendwel zijn er bij eeue spoedige overtogt nog vele voor de Rott, markt geschikte artikelen voorhandenen zal de handel bij retour zieh uitstrekkendit ligt zoo geheel in den aard der zaak opgesloten. IJzeren schroetstoombooten voor binnenlandscb gebruik, zoo als er reeds eenige te Rotterdam in de vaart zijn. op eene voor ouze dienst geschikte grootte van c. a. 30 last, worden gele verd volgens opgaaf: voor p. in. tien duizend gulden. Wordt van Alkmaar uit de eerste boot in de vaart gebragt, de be kende voortvarendheid en ondernemingsgeest der Rot,t. koop lieden zal spoedig de tweede doen volgen. De tijd voor dergelijke onderneming is onmiskenbaar aangebroken, dit gevoelen zelfs onze actieve beurtschippers, en zullen daartoe wel te vinden zijnmits eeue gezamenlijke medewerking der kooplieden hen ondersteunt.. De redactie onzer Alkm. Couranttuk op alles wat de belangstelling harer lezers kan opwekkenwordt de opname dezer regelen verzochtom van spreken tot hooren en han delen te gerakeu. Men zegt, dqt er eene geest van vooruitgang wordt opge merkt in deze stad, dat het dan blijke uit onze daden. Z. Bij besluit van 25 Nov. heeft, de Koning aan Dr. D. IF. c. Leeuwen, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als lid der prov. commissie van geneesk. onderzoek en toevoor- zigt te Haarlem. De Kamer van koophandel heeft zich bij adres tot, de 2e Kamer der Staten-Generaal gewend met verzoek alsnog bare medewerking te verleenen tot het toestaan eener subsidie aan de gemeente Alkmaar van 12000, voor liet bestraten van den Middenweg in den Heer Hugo Waard. Telcgi'UEiii. 's Hage. 28 Nov. Bij de beiiaudeling der begrooting voor binnenl. zaken zijn beden verworpen het amendement van den heer v. Bossetot vervallenverklaring der subsidie voor den Noorder Y- en Zeedijk, met 32 tegen 30 st.. en dat van den heer v. Forcest, om eene subsidie van 12000 te verleenen tot verbetering van den Middenweg door den 11. H. Waard. H A IATiE lUltiT. Zitting van 9 Nov. 1. L. J., te Zijpe, laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, vrijgesproken. 2. L. J. en 3. A. T., beide te Zijpe, geheel als hoven. 4. E. C. S., te Limmen, overtreding als boven, 3 boste, 3 dagen gevangenisstraf en de kosten. 5. A. C., te Alkmaar, overtreding als boven, ƒ3 boete en de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. 6. J. G., te Egmond aan Zee, poging tot bemagtiging van wild door het zetten en opzetten van hazenstrikkeuf 20' boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf vau 7 dagen. 7. L. D., te Egmond aan Zee, overtreding als No. 6, vrijge sproken. 8. J. D.. te Egmond aan Zeeovertreding en straf als No. 6. 9. J. K., t.e Alkmaar, vegen van vuilnis in gemeeutewater, f 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 10. G. V.. huisvr. van K.B., te Alkmaar, geheel als boven. 11. G. L. H te Alkmaar, niet eeumaal in een week schoon maken van de goot langs zijn pakhuis straf als boven. Zitting van 16 Nov. 1. J. H. I., te Alkmaar, houden van 3 vuilnisboopen in eene steeg, zonder toestemming van het plaatselijk bestuur, vrijgesproken. 2. A. V., te Alkmaar, afsteken van vuurwerk binnen den bebouwden kom der gemeente, 1 boete1 dag gevange nisstraf en de kosten. 3. P. H.; 4. C. G. M. en 5. L. P. S. W„ alle te Alk maar. als boven. 6. K. W te Oudorp, harder dan in korten draf te Alk maar te paard rijden, 3 boete en de kosten, met suhsidi- aire gevangenisstraf van 1 dag. 7. M. I). en E. P., te Alkmaar, op straat kloppen van karpetten na tien ure de morgens, .ieder /I boete, solidair in de kosten, met subsidiaire gevangeuisstraf van 1 dag voor ieder. 8. K. Az. G., te Egmond aan Zeearglistige ontvreemding van veldvruchten uit een stuk land, 8 dagen gevangeuisstraf en de kosten. 9. A. Wz. V. en A. Cz. Z.. te Egmond aan Zee, gezamenlijke poging tot bemagtiging van wild door het zetten en stellen van hazenstrikkeu in de duinen te Wiinmennm ieder f 20 boete, solidair in de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen voor ieder 10. C. N. v. T., te Alkmaar, anders dan stapvoets met een moteuaarskar rijden 3 boete en de kosten. 11. P. N., te Haarlemmermeer, anders dan stapvoets be rijden van de draaibrug liggende over het Groot N. Holl. kanaal te Alkmaar, straf als boven. 12. B. B., te Akersloot, als No. 11. BURGERLIJKE STASI». ONDERTROUWD. 27 Nov. Gerardus Hiikhuizente Alkmaar, en Neltje Fisser, te Bergen onlangs alhier. GETROUWD. 22 Nov. Jacob Dekker, wedr. van Trijntje Fabritius. en Johanna Agatha Lecambrewed. van Pieter Kugt.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2