iSUckclijksclic lacrigtc::. beide wogeudhedeu de erkenning van Koning Christiaan als Hertog van Holstein, en dus de toelating van zijn gezant in die hoedanigheid in de Bonds-vergaderingafhankelijk te stellen van de vervulling door Denemarken van zijne verplig- tingen. Die gezant zou alzoo als vertegenwoordiger van Holstein geen zitting kunnen nemendan wanneer Denemar ken zich van die verpligtingen zal gekweten hebben. In de Bonds-vergadering is dan ook besloten, dien gezant niet langer toe te laten, en verder, na zijn vertrek, bepaald, dat Denemarkens regt. om wegens Holstein mede te stemmen in de Bonds-vergadering als gesehorst zou worden aangemerkt. Zoo volgen tot nog toe de beide groote Duitsche Staten en de Bonds-vergadering zelve naar onze meening deu juis- ten weg. Op het besluit tot de Bonds-executie in Holstein heeft de troonsbeklimming van Koning Christiaan geen in vloed doch zijne erfopvolging in Holsteingeregeld bij het tractaat van 1852, wordt afhankelijk gesteld van de vervul ling der voorwaarden van dit tractaat. Maar dit alles is weinig in den geest van het Duitsche volk. Bijna de ge- heele vrijzinnige dagbladpers is van een ander gevoelen en acht het tractaat door Denemarkens overtreding van zijne bepalingen niet meer verbindbaar. Ten aanzien van Oosten rijk is men te leur gesteld. Na het vorsten-congres te Frank fort had men van dezen staat betere verwachtingentoen won het in hooge mate den bijval van het Duitsche volk, dien het nu wedèr dreigt te verliezenals het Duitschlands verwachtingen ten opzigte van de Sleeswijk-Holstcinsche zaak niet vervult. In de Pruissische Kamer der Afgevaar digden hadden de leden Hirchow en Staoenhage voorgesteld, dat het Huis zou verklaren: de eer en het belaug van Duitsch- land vorderendat de gezamelijke Duitsche staten de regten van den Erfprins Frederik van Augustenburg ondersteunen. En dit voorstel is met 231 tegen 63 stemmen aangenomen. In de Wurtembergsche Tweede Kamer verklaart de minister ■con Hiigel, dat de regering in der tijd wel was toegetreden tot het tractaat, van 1852, doch dat een tienjarige schending daarvan door Denemarken haar van de toen getroffen over eenkomst ontslaat,, en er dan ook aan den Wurtembergschen gezant ter Bonds-vergadering last, gegeven was om te stemmen voor een spoedige uitvoering der Bonds-expeutie van Holstein en Lauenburg. De minister schijnt over het hoofd te zien dat deze executie of bezetting van Holstein niet iu noodza kelijk verband schijnt te staan met de erfopvolgingdaar toch tot die executie reeds besloten was bij het leven van den vorigen Deenschen Koning. Volksvergaderingen en adressen zijn geheel Duit.schland door aan de orde van den dag en eenstemmig wenscht men oorlog met Denemarken, verdrijving der Denen uit Holstein en Sleeswijkopname dezer Hertogdommen onder de regering van Prins Frederik van Augustenburg iu den Duitschen Bond. Het Berlijnsche Turn-Herein roept alle Duitsche Turner op om zich in den wapenhandel te oefenenom het diep gekrenkte regt van Sleeswijk-Holstein te herstellen en den smaad door Denemarken het Duitsche vaderland aangedaan te wreicen. Het National-Verein heeft de ingezamelde gelden voor de Duitsche vloot, 110,000 fl., ter beschikking van Prins Fre derik gesteld. De zaak van Sleeswijk-Holstein is de zaak van het Duitsche volken een dagbiad vermaant, zelfs ten ernstigstedat het volk in deze zaak niet moet medewerken met de regeringen, maar alleen en onafhankelijk moet han delen, want dat de zaak der Hertogdommen als verloren beschouwd zou moeten worden zoodra ook slechts een enkel corps Duitsche regerings-troepen hun grondgebied zal bestre den hebben. In de taal der adressen eu volksvergaderingen komen de ware bedoelingen ten aanzien der Hertogdommen aan het lichtgeheele afscheiding van de Deensche Kroon en opname in den Duitschen bond ouder een afzonderlijken vorst. De band tusschen de Hertogdommen en het eigenlijk Denemar ken zoo vele jaren onder denzelfden scepter vereenigdmoet, geheel verbroken worden. De Nationale Vereeniging geeft, het geld, voor de Duitsche vloot bijeengebragt, aan den Prins van Augustenburg en te regt. In het vrije bezit der Her togdommen ligt voor den Duitscher het bezit eener vloot opgesloten met deze landen kan Duit.schland een zeemogend heid wordeu. De heerlijke zeehaven Kiel moet aan Duitsch- land toebehooren moet een Duitsche oorlogshaven zijn. Dit is het doel der beweging, die in 1848 van het volk zelf is uitgegaandoor het Horparlement en later door de Nationale Fergadering te Frankfort krachtig op den voorgrond gesteld en bevorderd door een oorlog tegen Denemarkengestaakt tegen den wil des volkszonder dat het doel geheel bereikt waswat aanleiding gaf tot het bekende hevige en bloedige oproer te Frankfort en den moord van de leden der Rijks vergadering Auerswald en Lichnowski. De regeringen voludeu slechts de algemeene beweging. Maar omdat het doel der beweging blijkbaar is en erkend wordt te zijn ontrooving van Sleeswijk aan Denemarkenkunnen wij er onze sympa thie niet aan schenken. Wij gelooven, dat Denemarken on mogelijk aan Duitschland kan voldoen, omdat er een voor wendsel gezocht en begeerd wordt om de Hertogdommen iu bezit te nemen. Bij zoodanige gezindheid gaat men er ein delijk toe over zijne vruchtelooze pogingen te staken en naar eigen inzigten te handelen. Wij meenen dat het zoo ook met Denemarken en Duitschland is gegaanzoodat de ver wijdering natuurlijk steeds grooter is geworden. Vragen wij echter aan den anderen kant of Denemarken aan zijne ver pligtingen heeft voldaan, ook hierop meenen wij bepaald ont kennend te moeten antwoorden Misschien bestaat er geen be zwaar van politieken aard om Sleeswijk geheel met het Konink rijk Denemarken te vereenigen; maar er bestaat een bezwaar, en wel een zeer groot, in don iuwendigen toestand van dit Hertogdom. Verreweg het grootste gedeelte der inwoners spreekt Duitsch, en behoort door zijne vele betrekkingen met Holsteinwat de inrigting ven school en kerk aangaat, meer tot Duitschland dan tot Denemarken. Die nationale taal en nationale inrigtiugeu worden door dc Deensche rege gelijke hervorming van taal en nationale instellingen door geweld een vruchteloos werk is, en een druk in dien geest uitgeoefend niet straffeloos wordt gepleegd. Dit zou ook voor Denemarken te vreezen zijn. Het heeft aan geeue op hitsing van de zijde van Duitschland ontbrokenen het zal er niet aan ontbreken. Gaat, Denemarken voort, door een ijdel streven naar eenheid de bevolking te verbitteren, en met regt te verbitterendan zullen verzet en opstaud volgen en gebillijkt moeten worden, en Denemarken zal zelfs verliezen wat zijn goed regt was, en het verliezen door eigen schuld DENKNAKKEN. Uit geheel Sleeswijk, slechts 4 steden uitgezonderd, zijn bezendingen naar Kopenhage gereisd om den Koning met, zijne troonsbestijging geluk te wenschcn. De ambtenaren in dat, gewestwaar reeds de nieuwe deensche constitutie is afgekondigdleggen den eed van trouw af. DVITüdlILMVU, Den 28 heeft de Bondsvergaderingmet algem. st. op 3 na, besloten den deenschen gezant niet langer toetelaten eu het regt van Denemarken om mede te stemmen te schorsen. Pruissen en Oostenrijk dienden dien dag eene verklaring indat zij het tractaat van 1852 zouden houdenmits De nemarken aan zijne verpligting voldeeddat Kouing Chris tiaan zich voor Lauenburg kon laten vertegenwoordigen maar dat geen gemagtigde voor Holstein en Lauenburg kan aangenomen worden zoolang niet aan het verdrag voldaan is. Het bureau van de Sleeswijk-Holsteinsche Vereeniging te Hamburg is den 27 door de polioie gesloten. Het gouvernement wan Brunswijk heeft, den prins v. Au gustenburg als hertog erkend en de gemeeuteraad van Gotha heeft hem door eene deputatie doen gelukwenscheu met de aanvaarding der regering. De regering van Wurtemberg heeft, op crue in de Kamer gedane interpellatie, verklaard, dat zij wel is toegetreden tot het tractaat van 1852maar zichnadat Denemarken liet 10 jaren geschonden heeftdaardoor niet meer gebon den acht, en dat haar gezant bij de Bondsvergadering gelast is voor eene spoedige uitvoering der executie te stemmen. De Gothasche regering heeft, van den deenschen minister Hall de ontruiming van Sleeswijk en Holstein door de deensche troepen en de terugzending der daar le huis behoorende manschappen geëischt,zullende de hertog, in dien hieraan binnen 14 dagen niet voldaan wordt, maatre gelen nemen om de regteu der legimititeit te handhaven. Te Darmstadt heeft, eene volksvergadering besloten den groothertog te verzoeken om mogelijk te erkennen, eenete Halle gehouden, heeft den Keizer vastgesteldwaarbijdaargelaten de vraag der erfopvolging, eene krachtige handhaving der regten van Hol stein verlangd wordt. Zoowel dit adres is afgewezenals het verzoek van den raad aan den minister van policieom eene volksvergadering over de Sleeswijk-Holsteinsche kwestie te houiien. Ook te Linz is eene volksvergadering verboden. In de hoofdstad wordt eene petitie geteekend, de regeriu" verzoekende het dienst nemen vau vrijwilligers voor Holstein niet, te verhinderen. Iu eene daar ter stede gehouden vergadering van Croati- sche gouverneurs heeft ineu zich voor de vertegenwoordiging van Croatie in den Rijksraad verklaard, mits de consti?utie van Februarij zoo veranderd worde, dat de territoriale inte griteit., de autonomie en een afzonderlijk financieel beheer gewaarborgd blijven. Den I Dec. heeft de gallicische Afgevaardigde Zybliekiewiet een door 24 zijner medeleden onderteekend voorstel bij den Rijksraad ingediend om te geraken tot eene herziening der ministeriële verordening van 19 Oct. 1860, waarbij straffen zijn bepaald op het plegen van aanslagen tegen de veiligheid vau Rusland. De voorstellers verlangen te weten, wat^men thans onder zoodanige aanslagen behoort te verstaan. SMUJISSEN. De te Berlijn gevestigde permanente commissie van het National Herein heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij manschappen en geld voor de Sleeswijk-Holsteinsche broe ders worden gevraagd. De heeren c. Bcnnigsen en Fries zijn door die commissie gernagtigd, om het vroeger voor de duitsche vloot verzamelde zynde ongeveer 110,000 th„ ter beschikking te stellen van den erfprins van Augustenburg. Ilet Turn-Herein te Berlijn spoort de mannen aan zich in den wapenhandel te oefenen. Aldaar is een comité gevestigd van leden der magistratuur en van den gemeenteraad, hetwelk eene oproeping heeft °-e- daau tot het vormen van "een ondersteuningfonds voor "de handhaving van de regten der hertogdommen. De heeren Hirchow c. s. hebben aan het Huis der Afge vaardigden voorgesteld te verklaren, dat het belang vau Duitschland vordert, dat Christiaan IX niet als herto" ran Sleeswijk-Holstein erkend worde. Den 1 Dec. heeft de mi nister v. Bismarck (van wien verzekerd wordt dat hij zijn ontslag heeft ingediend, maar dat het hem geweigerd is) ten opzigte der kwestie verklaard; dat Pruissen", en Denemarken niet minder, gebonden is door het protocol van 1852; dat, de regering zich voorbehoudt te oordeelen, of Pruissen zich van zijne verbmdtenis ontslagen kan achten en dit oordeel noch aan de Bondsvergadering, noch aan de Kamer mag den pretendent, zoo spoedig ?vetrlat®uifdat h^t Tan Koning Christiaan op Lauenburg t« H»IIp „pi,i.ppFi bul,eu klJf 'sliet besluit van 1 Oct. tot de Bondaexe een adres aan de pruissische Kamer, om het, ïondensche trac taat ter zijde te zetten, opgemaakt. Voorts ziju volksver- gaderiugen gehouden te Berlijn Hamburg, Munchen. Dres den StuttgartMannheim, Pforzheim, HaiiauGtessen Brunswijk EulenburgLiitzenMerseburg Zeitz. Lauoba. Kölleda, enz. Te Neuremberg is door 50ÜO a 600Ü perso nen een adres aan den Koning geteekend. Is.MSk t'.LA&D. I 0-enoineu. De te Londen aanwezige Duitschers hebben eene openbare j c [)e cutie van volle kracht blijft en dat Pruissen met. Oostenrijk, waarmede het in deze zaak eenstemmig handeit, voorgesteld li ebben de executie te bespoedigen; dat daartoe militaire maatregelen zullen verordend en eeue buitengewone crediet- wet zal ingediend worden. Na eene beraadslaging van 7 uren hebben de Afgevaar digden. rnet 231 tegen 63 sthet voorstel van Hirchow eu Stavenhage in de Sleeswijk-Holsteinsche aangelegenheid aan- - commissie van liet Heerenhuis„ici ncv uuuer- vergadermg gehouden ten gunste der Sleesw.jk-Holstciners zoek der supplementaire drukperswet, verlangt dat voortaan vrij- ter willo van de staatseenheid onderdrukt. Moge al i zekere regeling ten opzigte van de taal tot stand zijn gekomen de billijkheid daarvan schijnt veel te wenschen over te laten, en de regering vindt in hare administratieve handelingen vooral in het zoogenaamde gemengde taai district, ruimschoots gelegenheid, en maakt er ijverig gebruik van, om het üeeu- 'sche element ten koste van het Duitsche te doen zegevieren. De geschiedenis heeft echter genoegzaam bewezendat der- j waarin een comité is benoemd oui liet dienstiiemeu van willigers te organiseren. De ministers hebben uit Weenen berigt ontvangendat Oostenrijk weigert aan het congres deel te nemen indien Venetie daarop een onderwerp van behandeling inogt uit maken en dat de oostenrijksche vertegenwoordigers onver wijld zouden vertrekkenindien liet onverziens ter sprake inogt komen. FRA\UK1JK. Het democratische comité heeft Eug. Felletan wiens ver kiezing, ten gevolge van een misslag der administratie, van onwaarde is verklaardin liet 9e district van Parijs weder tot candidaat gesteld. Den 24 heeft de russische gezant het antwoord zijner re gering op de uitnoodiging tot, het congres, aan den minister Ürouyn medegedeeld; Rusland juicht het plan zeer toe, maar zou het, alvorens er zich mede te vereetiigen, gaarne wat nader omschreven zien waartoe de verpligting op Keizer Napoleon rust. Dat de verstandhouding met, Rusland zeer goed is blijkt daaruit, dat, b". v. Budberg, die, wegens ziekte zijner kinde ren voor 's Keizers uitnoodiging tot vertoef te Compiègne bedankt had, thans eene nieuwe noodiging heeft ontvangen. De regering heeft in deu Moniteur ontkend eentg deel te hebben aan de oorlogzuchtige eu verontrustende brochure l' Empereur Napoléon III et le Congres. Verschillende dagbla len zijn bestraft geworden wegens oordeelvellingen over het Wetg. Ligcliaam. De heer Üarimonlid van het Wetg. Ligcliaam, verlangt, bij petitie aan den Senaat, dat de eigenaars der bedoelde] dagbladen de tusschenkomst zullen mogen inroepen van den burgerlijken regter. De Moniteur bevat een rapport van den minister Fould over den staat der geldmiddelen. Het bedtag van het on gedekte beloopt 972 millioen. Om een gedeelte der vlot tende schuld te verminderen en een deel der schatkistbil jetten intetrekkenstelt de minister eeue leuning voor van 300 millioen. Voor de behoeften tot het emde van 1863 was gerekend op 210 millioen van de mexicaansche leeniug, ter vergoeding tan oorlogskosten, en al hoopt de minister dat eene regelmatige regering in Mexico eerlang voor die betaling zal zorgenzoo meent hij de zekerheid der geld middelen niet op dergelijke toekomst te mogen vestigen. ITALIË Do Afgevaardigden hebben het handelstractaat met Frank rijk met 157 tegen 49 st. goedgekeurd. De regering heeft de begrooting ingediend, sluitende met een tekort van 230 millioen. UttitTKARIJK De russische grootvorst, Konstantijn is den 23 Nov. te Weeiieu aangekomen en heeft zijnen intrek genomen hij deu russischen gezant, Deu 28 heeft de gemeenteraad van Weenen een adres aan lie belast met het ouder- verlangt dat voortaan zullen onderteekenen. dagbladschrijvers hunne artikelen T r R KM E. Vorst Coma heeft in zijne openingsrede van de zitting der Moldavo-Wallachysche Afgevaardigden, op 15 Nov., de leden voor de laatste maal tot, eendragt vermaand. Hij sprakwat hem kwalijk genomen wordt, met gedekten hoofde. De com missie voor het adres van antwoord bestaat geheel uit opposanten 2EWl NKV De 4 standen van den Rijksraad hebben den 28 Nov. het aangevraagde credietvan 3 millioen tb., vom de verdedigings middelen van het vereenigd koningrijk beter interigteu" vol komen toegestaan. De minister van buitenl. zaken heeft bij dépêche van den 20, aan de zweedsche vertegenwoordigers in liet buitenland, de weuschelijklieid betoogd dat de mogendheden die het Ïondensche protocol van 1852 geteekend hebben, zich onder ling zouden verstaan, ten einde eene berooving van den wettigen Koning te verhinderen. VEBEENKWDE STATEN. Na een strijd van 4 dagen is Burnside door de Separatis ten onder Lungstreet uit zijne stelling verdreven en naar Knoxville geweken, waar hij door deu vijand ingesloten is. Geul. Bunks, in Texas opererende, heeft zich meester ge makt. van Rto-Graude en den 5 Nov. Browusvillc zonder tegenstand bezet. Te gelijk met te voorwaartsehe bewegiag van genl. Meade, is ook een talrijk corps uit York naar deu kant van Rich mond gezonden. De bntsche gezant te Washington heeft de regering kennis gegeveu van een plan der Separatisten om eenige aan het meer Bric gelegene plaatsen te overrompelen en van daar met behulp van iu Canada wonende uitgewekenen, een inval in Michigan Ohio en Indiana t.e doen. BINNENLAND. De acte lot oprigtiug der Amsieruamsehe Ka aal- naat- ichi.ppij is den 28 Nov. verleden. Ons gouvernement heeft op de uitnoodiging van Keizer Napoleon geantwoord, dat Nederland aan het congres zal deelnemenindien alle andere mogendheden zich daarop doen vertegenwoordigen. Met Italië is op 21 Nov. te Turin eeii handelsverdrag gesloten. Ue Kouing heeft prachtige geschenken in zilver doen toe komen aan de heeren Dr. v. UoslerzeeIHithu/js en Lubeck. De Kozakkeudag is den 2S te Utrecht gevierd met eene I feestreden door prof. Bugs Ballot, parade, uptogt en illumi- f natte. Dc optogt. met versclldlendg muziekcorpsen, bauieren I eu zegewagens, bestond ui; de werklieden vau 's Rijks munt, vau de zilverfabriek van deu heer Bauer, van deu h'ijn- spuorwegvau de maatschappij tot exploitatie der Staats spoorwegen eu vau de Utreclitsche ijzergieterij en uit de timmerlieden, typographeusiga.enmakers, de brandweer en de jagers der Keulsclie vaart.

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2