gliSlefulijfcscftc tterigtcn. Htcun>0. fHavfttbcvtgtcn» nog altyd vrij duister is eu nooit bepaald is omschreven maar tot instandhouding waarvan geen enkele gezonde reden is aan te geven. Alleen dwaze bekrompenheid van de zijde van Duitschland en die openbaart zich altijd waar er sprake is van den Bond kan zich tegen de afscheiding verzetten. Daarom moet Nederland geen gelegenheid laten voorbij gaanom Limburgs bevrijding met nadruk bij de Europesche diplomatie ter sprake te brengen. DENEMARKEN. De invoer van wapenen en krijgsbehoeften in Holstein is verboden. Bij proclamatie van den 5 dreigt de Koning elke oproerige beweging in Holstein door kracht van wapenen te onder drukken maar verklaart hij zich bereid aan het hertogdom eene eigene wetgeving te verleenen. Bij besluit van den 6heeft Z. M. de verordening van 30 Maart, welke eene naauwere vereeniging van Holstein met het overige Rijk beoogdeingetrokken. Zweden ziet van de alliantie met Denemarken af, om reden het geschil nu slechts het Londensche tractaat betreft en Zweden zich niet kan afscheiden van de overige onder teekenaars daarvan. DU1TSUHLAND. De minister van financiën van den prins t. Augustenburg verlangt eene onbepaalde rentelooze geidleening, in bewijzen van 5 en 10 th., ten behoeve van Holstein. Reeds z\jn zoodanige bewijzen in omloop. Saksen-Weimar en Saksen-Meiningen hebben in de Bonds vergadering voorgesteld, om vooreerst voor Lauenburg noch den deenschen Koningnoch den duitschen pretendent als Vorst te erkennen, maar om dit land, in afwachting eener beslissing, onder Bondsbeheer te stellen. De Vergadering heeft met eene kleine meerderheid besloten, omdaargelaten de vraag van het regt van successietot de executie overtegaan. Het bevel tot het binnenrukken van Holstein is daarop uitgevaardigd. De Wurtembergsche Kamer heeft eenstemmig besloten, de regering te verzoeken ora aautedringen op de dadelijke bezetting van Sleeswijkhet erkennen van het regt van prins Frederik eu liet huiswaarts zenden van de Holsteinschc bonds- troepen. Met 78 tegen 3 st. is besloten te protesteren tegen het vasthouden aan het verdrag van Londen. Hertog Frederik heeft weder eene proclamatie gcrigt aan de inwoners van Sleeswijk-Holstein, waarin hij hun dank zegt voor de reeds bewezen trouw, zijne regten verdedigt en verklaart op de ondersteuning van den Boud te mogen rekenen. FRANKRIJK. De verkiezing van den heer Boitellein het departement van het Noorden gekozen is vernietigd. Het voorname legitimistisehe blad la Gazette du Midi te Marseille heeft eene eerste waarschuwing ontvangen omdat het voorgeeft, dat de regering willens en wetens een stelsel van electorale omkooping in toepassing brengt. Het outwerp-adres van den Senaat spoort de regering aan om het plan van het congres niet te laten varenal heeft ook Engeland geweigerd er deel aan te nemen. In de buitengemeenten behoorende tot het 9® kiesdistrict van Parijs waarin eene herkiezing moet plaats hebben be ijvert de administratie zich tot het gelasten of geldelijk bevorderen van openbare werken. GRIEKENLAND. Op Corfu heerscht groote opgewondenheid en van daar is eene bezending naar Athene vertrokkenmet een protest tegen het tractaat, waarbij de Jonisclieeilanden tot onzijdig gebied verklaard zijn en het sloopen der vestingwerken van Corfu bepaald is. ITAIJE. Den 5 is te Napels een madonna-beeld met een dolk door stoken; een volksoploop was daarvan het gevolg. De regering heeft daarop gelast de beelden van heiligen van de straten naar de kerken overtebrengen, waaraan zonder tegenkanting is voldaan. De regering heeft een wetsontwerp voorgesteld tot het bedwingen der rooverijen op Sicilië. Het gedrag der regering op dat eiland is gedurende eenige dagen in de Kamer levendig besproken en ten laatste met 206 tegen 52 st. goedgekeurd. ODSTENRIJIi. De gezant bij de Bondsvergadering is gelast te verklaren, eu de minister v. llcchberg heeft zich aldus ook bij de Rijks raad uitgelaten, dat, indien Denemarken aan het tractaat van Londen voldoet. Oostenrijk het a 13 grondslag voor het regt van successie voor de geheele deensche monarchie zal be schouwen. De deensche admiraal Irminger, belast met de overbrenging van de kennisgeving der troonsbestijging zijns Konings, is niet ten Hove toegelaten en onverrigter zake weder vertrokken. Aan eene bezending uit de gemeenteraad van Weenen heeft de Keizer verklaarddat hij het onnoodig achtte haar te verzekerendat hij als Bondsvorst zijnen pligt zal doen eu de constitutionele regten der Elbe-hertogdommen hand haven evenwel ried hij den gemeenteraad aan zich wat minder met de staatkuude en wat meer met de gemeente belangen bezig te houden. Van den Rijksraad zal een buitengewoon crediet, worden verlangd van 15 millioen fl. voor militaire maatregelen, be treffende de zaken van Sleeswijk-Holstein en den toestand van Gullicie. PUITI5» EN. De Afgevaardigden hebben den 3 de verkiezing van den oud-minister v. d. Heydtmet eene groote meerderheid ver nietigd omdat de Landraad van het district waarin hij ge kozen is, het tractement aan de betrekking van Afgevaardigde verbondenbeloofd had voor industriële belangen te zullen aanwenden. Tegen den Afgevaardigde Jacoby is eene vervolging wegens majesteitsschennis en poging tot omverwerping der constitutie ingesteld, ter zake van eene door hem in eene kiesvereeniging te Berlijn gehouden redevoering. Het bewiud verlangt 12 millioen th. voor buitengewone militaire maatregelen ten gevolge der Sleeswijk-Holsteinsehe zaken en verwacht eene spaedige behandeling dezer aanvraag. RUSLAND. Polen. De Russen stichten blokhuizen op alle stations van de spoorwegen van Warschau naar Petersburg en Wee nen en doen tusschen deze gedurig troepen patrouilleren. In het revolutionaire dagblad worden de landlieden aange spoord, om gedurende den winter bij deu opstand te volharden. Meer dan 15000 personen hebben sedert het begin der jaars Warschau met der woon verlaten. Dc welvaart is ook zeer verachterdzoodat velen tot den bedelstaf zijn gebragt. De Keizer heeft het ontslag van den genl. Murawieff, gou verneur van Wilnater zake van diens steeds toenemende oogziekte, toegestaan. VEREENIGDE STATEN. De federalisten onder genl. Grant hebben eene belangrijke overwinning behaald op genl. Braggdie Chattanoga aan den zuidkant ingesloten hield na hardnekkige en bloedige gevechten hebben de Separatistendie 500 gevangenen en 40 stukken verloren de positie van Lookout-montain ont ruimd en zijn zij zuidwaarts getrokken. Genl. Meade is deu 26 en 27 Nov. zonder tegenstand op 3 punten over de Rapidan getrokken. Op het fort Sumter bij Charleston ziju van 17 Aug. tot 3 Dec. gelost 15,583 schoten waarvan 12,302 geraakt hebben. Er zijn 27 man der bezetting gesneuveld en 69 gekwetst. De vlag is 31 malen weggeschoten. De kogels en bommen op 200 en elke lading buskruid op 15 pond stellendezou voor eiken gesneuvelde 115,139 pond ijzer en 8659 pond kruid verschoten zijn. RI NX EN LA ND. In den nacht van 3 op 4 Dec. heeft de winddrukking aan den Helder het zeerhooge cijfer bereikt van 130 N.P. op de vierk. elzijnde nog 13 meer dan bij den beruchten Piuk- sterstorm. liet is niet mogelijk het aantal gestrande en verongelukte schepen (alleen op Texel en Vlieland 17), noch het aantal slagtolfers dezer geduchte ramp optegeven. Zoo verging op Terschelling een Hamburger schip met 300 pas sagierswaarvan slechts 17 gered werden. Vele vaartuigen vergingen met man en muis. De zee is bedekt met wrak ken en de binnenvallende schepen zijn meerendeels zeer ont redderd. De vissehersvloot heeft almede veel geleden. Bij Egmond zijn een Katwijker vischbom liet onderste boven en een Scheveninger vischschuit met 4 lijken aangedreven van de eerste is de geheele bemanning, 6 gehuwden en 2 onge- huwden omgekomen. Aldaar is een" vischsloep van. Mid- delharnas met de bemanning vergaan. Bij Noordwijk zijn 2 pinken van Seheveningende een zonder manschap ge strand. Een Marker botter is almede met de opvaremfen verloren gegaan. Op verschillende plaatsen heeft de storm doorbraken eu overstroomingen veroorzaakt. De Kerkdijk bij Elburg be zweek, waardoor het zeewater de gemeenten Elburg, Doorn spijk, Oldebroek en Oosterwolde onder zette en het verkeer op den eentraalspoorweg stremde. De Reitdiepsdijk in Gro ningen brak op meer dan een punt door, hetgeen eene be langrijke overstrooming téa gevolge had. Nog werden ge ïnundeerd het geheele eiland Marken het Kampereiland Kamperveen en de lagere gedeelten van de steden Zwolle Groningen en Dordrecht. Te Dragten is de voor 5 jaren nieuw gebouwde school door deu hevigeu wind ingestort. In den avond van den 8 )3 te Zaandam de pelmolen de Houtsnip afgebrand, welke, hij den harden wind, gelukkig afge zonderd genoeg stond om geen andere gebouwen te bedreigen. Te Rotterdam is eene commissie gevormd tot het oprigten van een standbeeld voor G. K. v. llogendorp. Eene commissie uit het hoofdbestuur van het Metalen Kruis heeft aan liet aldus genoemde en in het N. Diep lig gende oorlogstoomschip een zilveren beker overgebragt. De minister van finanaien heeft den 30 Nov. gearresteerd de 253e Staats-Ioterij zullende bestaan, uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 prernien de collecte zal geopend zijn van 28 Dec. tot 9 Jan. en de trekking duren van 25 Jan. tot 16 April. In den avond van den 5 hebben 12 adelborsten en andere jongelieden uit Vlissingen te Middelburg grove ongeregeld heden gepleegd én verschillende personen ernstig mishandeld. Eenige dezer baldadigeu zijn gevat en tegen allen is proces verbaal opgemaakt. De heer Meylinklid der 2e Kamer voor Eindhoven, is na eene korte ziekte te 's Hage overleden. Staten-Genekaad. Ingediend is een wetsontwerp tot herziening van de tabel der kiesdistricten. De toegenomen bevolking vordert, dat, de 2" Kamer uit 75 leden zal bestaan, waartoe een nieuw district Winschoten te vormen en Deventer en Haarlem tot dubbele districten te makenhet laatste door toevoeging van een groot deel der Zaanstreek, nu ouder het district Alkmaar behoorende. De 2e Kamer heeft den 4 de begrooting voor de Staats spoorwegen met alg. st. en de bègrooting voor marine met 37 tegen 25 st. aangenomen den 7 die voor het hoofd stuk Nut. Schuld met 43 tegen 13 st., nadat op voorstel van den heer v. Bossemet 32 tegen 28 st., de tot amortisatie bestemde som van 6£ tot 11 millioen verhoogd was. De bè grooting van oorlog is den 9 aangenomen met 40 tegen 26 st,., na verwerping, met 37 tegen 29 st., van een amendement van den heer v. Heukelomom de gevraagde 20,300, tot onderhoud der vestingen Maastricht, Veulo eu Bergen op Zoomniet toetestaan. Bij de inspectie der d.d. schutterij op 6 dezer, zijn de in No. 45 dezer courant vermelde eereteekeuen uitgereikt eu boden de officieren den majoor-commandant het ecreteeken van 40jarige dienst aanom daarmede dat voor 35jarige dienst te verwisselen. Z. HEd. Gestr. deed aan de schutterij voorlezing van de volgende ORDER. Het was mij eene behoefteom u allenbij uwe eerste bijeenkomst, mijn dank te betuigen, voor hetgeen gij op den 17 November 1.1. bijgedragen hebt, tot opluistering van dien voor elk Nederlander zoo morkwaardigen dag. Ja, ik mag u openlijk dank betuigen voor uwe vrijwillige en belangelooze medewerking tot uitvoering van een optogt, welke eere heeft gedaan aan zijue ontwerpers; ik mag°u prijzen voor uw gehouden ordelijk gedrag, voor het gevoel waarvan gij bezield waartom het feest, aan onze vijftigja rige onafhankelijkheid gewijdin gepaste vreugde te vieren. Ik breng ook nog in het bijzoader hulde aan hen, die, niet opoffering van tijd en moeite de geheele zaak in wei nige dagen hebben moeten regelen en tot stand brengen. Eindelijk mag ik ook niet onopgemerkt laten hetgeen uwe officieren hebben ve'rrigt, om den goeden afloop van alles te helpen verzekeren. Zij hebben getoondook daar waar het geen dienst betrofer prijs op te stellendat gij uwe taak met eere volbrengen zoudt; hiervan zult gij, even als ik, de overtuiging hebben en gaarne met mij instemmen in den I opregten dankwelke ik hen ook namens u allen, bij deze betuig. Be majoor kommanderende de dd. schutterij te Alkmaar de DIEU FONTEIN YERSCHÜIR. AI&KDNTSÏSSEMENTS REGTRANK. Zitting van 1 Dec. 1. C. G., te Driehuizen, poging tot ontduiking der plaat selijke belasting op het gedestilleerd te Alkmaar, f 50 boete, ten bate dier gemeentemet subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen en de kosten. 2. L. P. S. YV„ te Alkmaar, verwonding, vrijgesproken. 3. G. K., te Schagen, woordelijke beleediging van een be dienend beambte in de waarneming zijner bediening, f 8 boete en de kosten. 4. J. S., te Tutjehornals boven. 5. J. v. T„ te Zuid-Zijde, a hoon en b mishandeling, a met aanneming van verzachtende omstandigheden, f 1 boete, b. vrijgesproken. 6. L. E. G., te Helder, mishandeling van 2 personen, met aanneming als boven, 3 dagen gevangenisstraf en de kosten. 7. a C. D. G. en b J. K., te Egmond aan Zee, mishande ling, a vrijgesproken en b met aanneming van verzachtende omstandigheden, 50 boete en de kosten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 1 Dcc. Klaas de Graaf, te Waterlandkerkje, oul. te Buiksloot, en Hendrica Catharina Cornelia Julsingte Alkmaar. 4 e Nicolaas Spaarkogelte Alkmaar, eu Aaltjen Beren schot, te Zutpheii, tijdelijk alhier woonachtig.Jan Dam, te Alkmaar, eu Elisabeth Akkerman, te Scher- merhorn. GEBOREN. 5 Dec. Aagtje, D. van Cornelis de Jong en Adriana Lourina Groen. 6 Servaas Nicolaas, Z. van Jacobus Hofstede en Anna Maria Bollen.Simon Z. van Pieter Bakker eu Lijsbeth Helling. 10 a Joseph, Z. van Johannes Leonard Klugt cn Catharina Blom. 11 Sarine, D. van Joris Johannes Molenaar en Fusina Maria ten lloute de Lange. OVER DEDEN. 6 Dec. Johannes AnthomusZ. van Fredericus Hermanus Guarthuijs en Johanna Ilooijschuur2 m.— Pieter van der Horst, 67 J. en 7 m.Nicolaas Z. van wijlen Gerrit Lirnmen en van Geertje Bloot hoofd. 14j.enli m. 11 Amelia, D. van Pieter Pover en Johanna Nieuwjaar, 5 w. VEILING FAN VASTE GOEDEREN 7 Deo Door den Notaris S. A. DE LANGE. 1. Huis en Moestuin, w.z. Keetsloot, D 256, groot —,46,89. Strijkgeld 36, J. van Amstel f 3630. 2. Huis, n.z. Oude Gracht, D 515, Strijkgeld 8 C. Duin880. 3. Dito, z.z. Laat, A 479, Str. f 7, J. Knaap u 735. 4. Dito, o.z. Boterstraat, A 13, Strf6, J. van Dijk n 600. 5. Dito, Geest, bij Canisstraat, A 230, Str./37. Geels, u 305. 6. Dito, n.z. Oude Gracht, (Varkenmarkt), D 360, Strijkgeld f 4. J. van Dijk u 400. 7. Dito- (4 woningen) aldaar, A 368. Strijkgeld 10, C. A Schreuder 1035. 8. Dito, w.z. Zandersbuurtje, D 166. Sir.f], dezelfde. 155. 9. Dito, aldaar, D 167. Str. 1, J. van Dijk a 150. 10. KoepeleuTuin, n.z. Bergerweg. E 147.gr.,02,20. Strijkgeld 4G. Jansen u 480. 11. Huis en Moestuin, op Seharloz./„ Bergerweg, E160, gr. —.18.69. Str. f 13, J. H. Middeldorp. 1310. 12. Huis, aldaar, E 59, Str. 4, Roodewijn 435. 13. Winkelhuis en Tuin. z.z. Bergerweg, E 158, Strijkgeld f 14, G. Beneden 1405. 14. Boerenwoning Welgelegen.Singel.over 'tKruidhuis E 135, Strijkgeld li. K. Jongert1145. 15. Tuingrond met Huis en opstal, Singel, z.z. Koorn- laan, E 125, gr. —,11.18. Str. /4. J. H. Middeldorp. 415. (Afslag 14 Dcc.) 11 Dec. Drie aaneengedamde stukken Weiland, in den Egmonder- meer, bij den Geestmolen, n.z. Houtvaart. 1. Sectie D 80, groot 1.74,40. Strijkg. 32, J. Elzas f 3250. 2. N°. 81, groot ,80,40. Strijkg. f 31, G. Buren 3115. 3. N". 82, groot 1,51,90. Str. f 21, H. van der Horst 2105. N°. 12 en 3 met verhoogd. Gecombineerd 8470, verhoogd door K. Jongert met u 55. Alkmaar 7 Dec. Aangevoerd 3 Koeijen /"160, 17 Kal veren f 25 a 60, 141 Schapen 18 a 40, 123 vette Varkens 40 a 44 ets. het N.P. 11 Dee. Kleine Kaas ƒ29,25, Commissie dito f 30, Mid delbare dito ƒ30,50, laagste prijs 16,25 aangevoerd 272 stapels, wegende 61083 NP. 759 mud Tarwe f 7 a 8, 241 mud Rogge ƒ6 a 6,75, 377 mud Gerst f 4,75 a 6,25, 2302

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2