ALKMAARSCHE COURANT N°. 51. Vijfenzestigste J aargang. 1863. Zondag 20 December. Bij deze Courant behoort een Bijblad. (Pfficiccl ©cbccltc. Politi ck ©ocvzigt. 25Td»clijf»0che fiertgten. - Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en. is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Ditgevers ft E R M». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR breimen ter kennis van de belanghebbenden: Dat het suppletoir kohier der directe belasting en dat der belasting op de honden, beide over de dienst 1863, op heden door hen voorloopig zijn vastgesteld en gedurende de eerst volgende 14 dagen ter secretarie dezer gemeente ter lezing zullen ziju nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 9 Vee. 1863. Vc Secretarie. SPANJ AARDT. PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter algemeene kennis: Dat, de patenten, aangevraagd in de maanden Augustus. September en October 1863. bij den Rijks ontvanger alhier, ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn gesteldvan Maandag, den 14, tot Donderdag, den 24 Decembet aan staande van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure teo-en overgifte van het bij de beschrijving ontvangen refu. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar. A. MACLAINE PONT. den 10 Dec. 1S63. De Secretaris, SPANJ AARDT. Het GEMEENTE BESTUUR van ALKMAAR roept mits deze. tegen de daartoe staande jaarwedde, op: sollicitanten voor'de"betrekking van 1" HELPSTER in het onderwijs van vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschool aldaar. De onderstaande personen worden verzocht zich in de eerstvolgende acht dagenter gemeente secretarie aantemelden (afdeeling bevolking1: PETRUS PAULUS van ROSEN DAEL laatste woonplaats Leeuwarden ANNA CLARA LIJBERING, 1. w. Groningen: J01I\NNES HENDR1CUS MUHREN I. w. Hoorn; JAN3JE KLE1MEER. 1. w. Koe dijk; MARIA PETRONELLA GRUNE. I. w. Amsterdam; GRIETJE KLAZEN um BOER. I. w. Ameland: ELISA BETH VALKENSTIJN. I. w. Helder: GERRIT LEKS- MOND, 1. w Helder, en GERARD OLTHUS. 1. w. Hoorn. Bij de afdeeling militie en schutterij: JACOB HOOIJ en ROELOF de HAAN. De ware bedoelingen der Duitschers ten opzigte van de Hertogdommen Sleeswijk en Holstein worden meer en meer openbaar na het Bonds-besluit van 7 December 1.1. en de concession van deu nieuwen Deenschei, Koning. De Bonds vergadering heeft namelijk besloten, zich voor 's hands met in te laten met de kwestie der erfopvolging, maar alleen over te "aan tot, de Bonds-executie in Holstein. Daarmede heeft zij "den Erfprins van Augustenburg, den zich noemenden Hertog van Sleeswijk-Holstein. aan zijn lot overgelaten en er zich alleen toe bepaald, de Deensche regering te dwingen tot nakoming der verpligtingen die zij volgens de Bouds- vero-aderiti" ten opzigte der beide Hertogdommen heeft te vervullen. Dit besluit is blijkbaar tot stand gekomen door den invloed der Oostenrijksehe en Pruissisehe regering, die beide kracht,!" weerstand bieden aan het, streven van bijna al wat Duitsch spreekt. Geheele afscheiding der heide Her togdommen van Denemarken, Sleeswijk zo owel als Holstein, erkenning en handhaving van den Erfprins van Augustenburg als Herto" dier landen dat is de leuze der Duitschers, dat de leer der Nationale Vereeniging het eindbesluit der volksvergaderingen, de vrij duidelijk uitgesproken wensch van verschillende Wetgevende Ligchameu. Het Oostenrijksehe Huis van Afgevaardigden verlangt meer dan het Bonds-'besloit; er moet vooral gewigt gehecht worden aan de aloude betrekking der b e i d e Hertogdommen met Duitschland. Daarvan moesten ook de volksvergaderingen in de Oostenrijksehe steden getuigen; maar dat. wilde de redering niet. 'en verbood die bijeenkomsten. Zij meende en waaï'lijk niet, tenonregte dit het nationaliteits-heginsel in den Öostenrijkschen Keizerstaat niet. al te luide mogt, verkondigd worden. Er mogt. een weerklank op volgen uit, Venetië, uit Hongarije, uit Galicië, die niet in overeen stemming was met, de eenheidsleer van de regering en de Duitseh-Oostenriiksche Kroonlanden. Echter opent de ge meenteraad van Weenen een collecte ten behoeve van Sleeswijk- Holstein met. 10.000 fl. en zendt een commissie naar den Keizer om Z. M. beleefdelijk tot wat meer ijver voor do Duitsche broeders aan te sporen. De Keizer is echter zoo vrij op te merken, dat de raad wel zou doen met. zteh een weini" minder met de staatkunde in te laten en zijne zorgen zoo veel te meer aan de behartiging der gemeente-belangen te wijden. De Wurtembenrsche Kamer besluit met algemeene stem men om de redering te verzoekenaan te dringen op de pnmiddelijke bezetting niet van Holsteindat spreekt, van zelf maar van Sleeswijk en het erkennen der reg- ten van den nieuwen Hertog Frederik Fill. De Saksi sche Tweede Kamer betuigt haar leedwezen over het besluit der Bondsvergaderiugen wenscht dat de executie moge uitgebreid worden tot een volledige bezetting. De Ham- burgsche Volksraad noodigt den Senaat uit om de volkomen afscheiding van Sleeswijk en Holstein van Denemarken te bewerken en verklaart zich hij voorraad bereid daartoe de noodige gelden ter beschikking van den Senaat, te stellen, En ook de regeringen der meeste Duilsche staten koesteren dezelfde gezindheid; behalve de kleinere staten zijn de vier Koninkrijken Beijeren Wurtemburg, Hanover en Saksen vrij sterk op de hand van den jïrfprlns vau Augustenburg. Het Pruissisehe Huis der Afgevaardigden is zeer ontevreden over de houding der Pruissisehe regering. Tegen de aanvrage om 12 miliioen thaler tot, dekking van Pruissens aandeel in de kosten der Bonds-executie, heeft de commissiebenoemd om daaromtrent verslag uit te brengen, een tegenvoorstel ingediend in den vorm van een adres aan den Koning. Daarin wordt betoogd dat de regering niet genoeg doet, en verzoekt men den Konipg zich geheel los te maken van het Londeusche tractaat van» 1852, deu Erfprins van Augustenburg te erkennen als Hertog van Sleeswijk-Holstein en te bewer ken dat. de Duitsche Bond dien Vorst, krachtdadig oudersteune bij de bevrijding en inbezitneming zijner erfstaten. De gron den waarop dit verzoek wordt ondersteund zijn merkwaardig. Aran de bevolking der Hertogdommen zelve schijnt geen gewag gemaakt te worden. Echter zouden haar toestand en hare vvenschen in elk geval hier wel het eerst in aan merking dienen te komen. Maar neen: het Huis herinnert aan hetgeen er vóór 1850 met het Pruissisehe leger in Holstein is voorgevallen, wat het niet, zeer eervol voor Pruissen schijnt te vinden. Het verklaart dan ook dat de eer der Pruissi sehe wapenen met de Sleeswijk Holsteinsche zaak gemoeid ;3 alzoo niet. in de eerste plaats het heil der Duitsche hroedereu dat Pruissens avloed en aanzien in Duitsch land zeer geleden hebben door het, Vorsten-cougres te Frank fort, waarbij Oostenrijk zoo zeer op den voorgrond trad. Al dit nadeel kan alleen worden uitgewischt door het bewerken van de bevrijding der Hertogdommen. De zaak schijnt dus vooral iu 't belang geacht te worden van Pnnssens in vloed en Pruissens verheffing. Een gelijke geest openbaart zich in de vrijere taal der verschillende vereenigingen en der dagbladen. De uitbreiding de grootheid van het Duitsche Vaderland is steeds het doel; daartoe moet alles medewerken. Duitschland moet eens flink voor den dag komen; het moet Europa eens toonen wat het vermag; en daartoe is een oorlog zeer noodigen gewenscht. Men verlangt dan ook geen toegevendheid van de zijde van Denemarken integendeel men hoopt, verzet en daarop deu oorlog. Het National-Ferein ziet, een Duitsche vloot eu Duitsche oorlogshavens in 't verschiet. Het Turn- Zerem oor deelt. dat men zich reeds zoo lang heeft geoefend dat liet, nu eens in erust op een vechten moet. gaan om Duitsehlands eer te wreken. De Spenersche Zetlung zegtEen botsing is volstrekt noodzakelijken wel een bloedige botsing, een oorlog op groote schaal. Komt, het Duitsche Verbond dit maal voor de zaak van Sleeswijk-Holstein op dan zal het niet langer een regtens wel bestaand maar feitelijk magteloos ligchaam zijndat zich tot hiertoe nooit, wist te verhellen boven zinledige formulen en onbeduidende woorden. Neen, het Duitsche Verhond zal een levende en indrukwekkeuue magt tzijn. Het wordt gesteund door de geheele Duitsche natie," die met hare innigste sympathie en hare levendigste verwachtingen op Sleeswijk Holstein staart als op het palla dium van hare toekomst". Bravo palladium van hare toekomst,, dat zijn de echte termen. - "Er is een ge weldige oorlog aan de lucht vervolgt het, blad de Deensche erfopvolging is het vraagstuk van Duitschlands toekomst, en Duitschland zeifis het, hart van Europa." En verder. «Holstein met zijn onvergelijkelijke havenstad is het n a t tl u r 1 ij k e bruggehoofd van Duitschland" daar krij gen wij waarachtig de leer der natuurlijke grenzen o Duitsch land denk aan den Rijn «Duitschlands toekomst hangt af van het bezit dier plaats, cn daarom is het voor Pruissen van onberekenbaar groot gewigt, nimmer te gedoogen dat, Holstein verbonde worde met een rijk, dat naar alle men- thaler afstand deed van zijne goederen in Holstein, en daarbij beloofdedat noch hij zelf, noch zijne familie aan de Deen sche erfopvolging ooit iets in den weg zouden leggen. Nu vindt het genoemde blad daarin volstrekt geen bezwaar tegen den tegenwoordigen Erfprins. Het woord familie toch acht het zoo onbepaald, dat daarmede bezwaarlijk de toen reeds meerderjarige zonen van den Hertog konden bedoeld zijn. Die zonen schijnen dus niet tot de familie van den Hertog te behooren. Wij erkennen gaarne te weinig met de familiegeheimen van dezen Arorst bekend te zijn om hierover een oordeel te kunnen uitspreken. Evenzoo meent het blad, dat de uitdrukking «niets inden weg leggen" in 't ge heel niet gelijk staat met een acte van afstand. Het schijnt; alzoo te meenendat de Erfprins van Augustenburg door zich op te werpen tot Hertog van Sleeswijk-Holstein niet gezegd kan worden «iets in den weg te leggen aan de Deensche erfopvolging. Hier weten wij waarlijk niets op te zeggen't is ons te sterk. Denemarken heeft inmiddels groote inwilligingen gedaan. De verordening van 30 Maart, waarbij Sleeswijk onvoor waardelijk bij het Deensche Koninkrijk werd ingelijfd en geheel van iiolstein gescheiden is buiten werking gesteld de constitutie van November, die de staatseenheid tot be ginsel had. is geschorst, en aan de Deeiische troepen in Holstein is bevel gezonden om zich van alle vijandelijkheden te onthouden zoolang zij niet regtstreeks door het Bondsleger worden aangevallen. Maar al deze toegevendheid schijnt geen invloed te hebben op de besluiten der Bonds-vergadering, noch op de oorlogstoerustingen van Oostenrijk en Pruissen. Zoo men den oorlog wilde vermijdenzon nu waarlijk een ouderhaudeling met den nieuwen Koning van Denemarken wieu toch bij zijne komst op den troon wel eenige tijd van beraad kon gegeven wordenniet vruchteloos zijn. De algemeene geest in Duitschland verlangt echter blijkbaar de"i oorlog. Toch geven wij de hoop niet op, dat het aan de Europesche diplomatiejzal gelukken, dien onvoorzigtigeu stap Ie verhoeden. schelijke berekening ochhoe zoo steeds vijandig ten opzigte van Duitschland gezind zal zijn. Wij kunnen het niet "helpen maar bij deze vrecselijke opgewondenheid stellen wij ons de sprekers onwillekeurig voor in het bier huis, half schor gezongen van Sein Vaterland musz gr'ószer sein en Schleswig-HolsteinMeermuschlungen Stammverwandt eu steeds onder ein gutes Bier. Mannen van de vooruitgangspartij en van de Nationale Vereeniging prediken de ieer der legitimiteit, zoo goed als de beste discipelen van Metternichen verdiepen zich met, echt Duitsche geleerdheid in de leer der agnatisohe erfop volging. Er worden te dezer zake vraagstukken geopperd en "fijne onderscheidingen gemaaktwaarvoor een gewoon menschenverstand stil staat. Zoo verdedigde de Allgemeine Zeitung het regt van den Erfprins van Augustenburgen behandelde daarbij ook het feit, dat de vader van dien vorst tegen een schadeloosstelling van twee en een half miliioen DENEMARKEN! heeft besloten zich niet tegen de Bondsexecutie te verzetten: SUITMCHLAN». In het Beijersche regeringsorgaan wordt verklaard, dat namens het Koningrijk in de Bondsvergadering wel gestemd is voor de executie, maar onder voorbehoud om de kwestie der erfopvolging aan een nader onderzoek te onderwerpen. De Saksische" Kamer heeft den 15 een voorstel van den ondervoorzitter en 43 leden eenstemmig aangenomen hou dende betuiging van leedwezen over het besluit van de Bondsvergaderinggoedkeuring van de houding van het be wind en aanbeveling om bet, Bondsbesluit uittebreiden tot volledige inbezitneming van Sleeswijk-Holsteintot niet er kenning van den deenschen Koning als souvereiu der her togdommen en tot onmiddelijke erkenning van den wettigen Vorst. De Wurtembergsche Kamer heeft den 11 met alg. st. be sloten de regering te verzoekenom de Bondsvergadering aantesporen tot eene spoedige bezetting van Sleeswijk-Hol stein tot terugroeping van het Holstein-Lauënburgsche B.md'sconthjgent, tot, dadelijke erkenning van den prins van Augustenburg en tot, handhaving zijner regten. Op voorstel van den heer Seeger is eeu piestig protest tegen het Lon- densche protocol met 78 tegeu 3 st. aangenomen. De Bondsvergadering heeft den matriculairen omslag van 17 miliioen vastgesteld. Den 11 heeft de Volksraad te Hamburg, onder aanbieding van de. benoodigde gelden, den Senaat uitgeuoodigdom de eenheid van Sleeswijk en Holstein te besehermen, hunne afscheiding van Denemarken en de wettige erfopvolging te bevorderen. De werklieden der ijzergieterij van Cramer en Klett te Neuremberg hebben het, van hunne patroons, bij de opening der spoorwegbrug over de Rijn bij Maintz ontvangen ge schenk van"4000 fl. aan het Sleeswijk-ïïolsteinschc fonds afsestaande eigenaars der fabriek hebben daarbij 5000 fl. gevoegd. ES GEL. AND. De Onderkoning van Indielord Elgin James Bruce), is den '0 Nov na' eene kortstondige ziekteoverleden. Hij was "eboren te Londen in 1811. Als zijn opvolger vertrekt naar "indie sir John Lawrence. Aan de noordwestelijke gren zen daar te lande zijn de bergbewoners in algemeenen op stand tegen het britsche gezag. 1 FRANKRIJK. r* De Pans heeft bij zijn toestemmend antwoc noodi"ing voor liet Congres verklaard, cMJtlj vm de goedmaking van het gepleegde onregtl e^df/h stelling van de godsdienst verlangt. Oostè&qjibv-l SICII1US fa«-» omtrent sommige punten inlichtingen had gev thans eene bepaalde afwijzing gezonden. De n - gevraagd Rujtsc'e'

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 1