WATERSMOOD. Stukken* il'xcuxoo. Itedding van Schipbreukelingen. vergadering steit dezelfde voorwaarde als Oostenrijk en vooral Pruissennamelijk dat de tractaten van 1815 de grondslag der onderhandelingen zullen zijn. Het wetsontwerp tot het aangaan eener leening van 300 millioen is den 14. bij het Wetg. Ligchaam ingediend. Te Parijs en te Dyon hebben de candidaten der oppositie gezegevierd, Eug. Pel/elan met 15115 tegen 9778 en Magnin met 1S929 tegen 15350 st. De markies de Boissy heeft een voorstel van 10 Senateurs ingediend tot wijziging der constitutie. Genoemd Seuaatslid heeft zich, bij de beraadslagiug over het adres van antwoord, «eer ongunstig uitgelaten over de slaafsche hovelingen in de omgeving des Keizersaangedrongen op het herstel der ministeriele verantwoordelijkheid en verzekerd dat het Kei zerlijk bewind veel heeft verloren in de schatting der openbare meening. De heer Rouher heeft in den 8enaat verkondigd dat de dagbladpers zoo vrij is als zij behoort te wezen en tot bewijs daarvan aangevoerddat te Parijs niet minder dan 16 oppositie-bladen verschijnen. 22 Tot de oppositie behoorende leden van het Wetg. Lig chaam hebben bij den heer Marie eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten is om aantedringen op individuele vrijheid vrijheid van drukpers, van vereeniging en van de Volksver, tegenwoordiging. De minister Drouyn heeft aan de fransche agenten in het buitenland 3 circulaires gezonden; in de eene geeft hij te kennen dat Frankrijkuit eerbied voor het beginsel der nationaliteiten, in de deensch-duitsche kwestie eene stipte onzijdigheid zal in acht nemenen in de anderedat Frankrijk bereid isom te gemoet te komen aan het door vele Souvereinen geuite bezwaaren derhalve het voorstel van Pruissen wil overnemen, om het Congres te doen voor afgaan door eene conferentie van ministers. ITALIË. Het opperhoofd der rooverbenden Caruso is door de natio nale garde te Molinaro gevangen genomen en te Beuevento doodgeschoten. V oor 1864. rekent het bewind weder op eene leening van 200 millioen en voor 1865 op den verkoop der Staatsdomeinen. Reeds zijn 40 miliioenen bezuinigd. Volgens het ministerie bespeurt men een aanwas in alle takken van het nationaal vermogen. De begrooting is voor gewone en buitengewone behoeften thans, met 177 tegen 49 st., op 612 millioen lires vastgesteld. De Paus heeft bisschoppen benoemd voor de Romagna de Marken en Umbrie. Den 11 heeft te Napels eene groote demonstratie plaats gehad van de nationale garde en "de troepen, ter gelegenheid der aankomst van het stoffelijk overschot van den gerilPepe, den verdediger van Venetie in 1848. Prins Humbert nam aan het lijkfeest deel. De menigte is aldaar zeer in beweging voor eene herovering van Veuetie. De gcnl. Palldvicini wordt naar de provincie Basilicata gezondenom de orde te herstellen. OOSTENRIJK. Het lluis der Afgevaardigden heeft den 11 'overeenkom l!» k.t.1 l__L *1 1 JAPAN. In eene vergadering van Rijks-grooten is met 65 tegen 47 stemmen besloten dat er geene termen bestaan om den oor log aan de vreemdelingen te verklaren. VURËËMLDll STATEN. Bij de gevechten te Chattanoga op 23 en 24 Nov. hebben de federalisten 3000 dooden en gekwet3en verloren. De veldtogt van Grant tegen Bragg isdoor het wintersaizoen en den slechten toestand der wegen in die bergachtige land streek thans gesloten. Het. leger van Meade is den 30 Nov., in de vallei van Mine-run gestuit op dat van Lee, waarmede het slaags raakte. De positie der Zuidelijken werd echter te sterk bevonden zoodat de Noordelijken weder naar Frederiksbursr ziin terug getrokken. 8 Een aanval van genl. Longslreet op Knoxville is den 29 Nov. door Burnside afgeslagen. De President Lincoln heeft de kinderziekte en is ernstig ongesteld. BINNENLAND. De 2e Kamer heeft den 12 aangenomen de hoofdstukken koloniën met 41 tegen 24, onvoorziene uitgaven met 46 legen 11 en de wet op de middelen met alg. st. Den 15 zijn goed gekeurd de wetsontwerpen tot afsohaffiug van den accijns op de brandstoffenmet 55 tegen 6. en tot verhooging van den accijns op het binnen!, gedestilleerd tot f 35 per vat, met 49 tegen 11 st. De Kamer is daarna gescheiden. De 1° Kamer heeft den 12 hare werkzaamheden hervat en den 15 den Koning hare hulde betuigd, ter zake der ge vierde nationale feestelijkheid. Te Arnhem is voor een nieuwen schouwburg f 80000 in geschreven de stad draagt 20000 bij. Een onlangs overleden inwoner van Deventer heeft aan de herv. diakonie 7 huisjes vermaakt met een voldoend ka pitaal om aan 7 gezinnen, behalve vrije woning, f 4 's weeks te verstrekken. Op S. Nieolaasavond hebben te Hilversum ongeregeldheden plaats gehadwelke de tusschenkomst der schutterij en van militairen uit Naarden hebben gevorderd en ten gevolge waarvan 12 a 14 belhamels in hechtenis zijn genomen. Ont trekking aan de feestviering van 17 Nov. door enkele per sonen schijnt de ontevredenheid van het gemeen te hebben opgewekt. Den 12 is de stijfselfabrick van den heer Brat te Oost- zaan afgebrand. Den 14 overleed te 's ïïage de heer M'. P. Buyskes vicepresident van het hof van Z. Holland, geb. te Helder 1794, en den 16 te Rotterdam de bekende dichter L. v. d. Broekongeveer 60 jaren oud. Den 17 is te 's Hage de ijzeren bovenbouw van 5 draai bruggen op den spoorweg van Leeuwarden naar Groningen besteed aan Schretlen Sj- Cie Ie Leijden voor f 112,000.° Het provinciaal hof van Gelderland heeft den engelsch- mau Sommerset Lee schuldig verklaard aan moedwilligen manslag en hem veroordeel tot 5 jaren tuchthuisstraf. etig het gevoelen van de meerderheid der commissievoor de begrooting van oorlog 122, in plaats van de verlangde 125 millioen toegestaan. Gedurig =preekt men van ministeriële aftredingen. Men verzekert, dat de heer v. Schmer/ing zich niet met den heer v. Rechberg over de geestelijke aangelegenheden kan verstaan. Uet poolschgezinde dagblad Czas te Krakau i3 bij regter- lijk vonnis verboden verder te verschijnen. PRUISSEN. De Bondsexecutie vordert van dit Koningrijk een corps van 30,000 man. In antwoord op het voor de krijgstoerus tingen aangevraagde crediet van 12 millioen th.. hebben de liberale fractien van het Huis der Afgevaardigden besloten een adres aan den Koning te rigten tot, motivering van eene weigering op deze aanvraag. Dit adres, den 15 door de crediet-commissie voorgesteld, houdt in: dat Pruissen zijn verloren aanzien in Duitschland kan herwinnen door het bewerken van de eenheid der Eibe-hertogdommen'dat het Huis vreest, dat het orediet, in handeu van het ministerie, niet zal gebezigd worden in het belang dier gewesten oi' van Duitschland en geen voordeel zal aanbrengen aan de Kroon of aan de natiedat Z. M. verzocht wordt zich los- temaken van het londensche protocolden prins v. Augus- tenburg als hertog van Slecswijk ïlolstein te erkennen en zijne ondersteuning door den Bond te bewerken. Den 18 is het met 207 tegen 107 st. aangenomennadat de minister v. Bismarck het vruchteloos bestreden had. De Leipiiger Garten-laubedie in Pruissen 4000 geabon- nterden telt,, is aldaar verboden. RUSLAND. Poles. Te Warschau zijn op hoog bevel 6 kantoren ge- slolen, wier hoofden, waarschijnlijk als deelnemers aan den opstandafwezig zijn. De regering heeftde zich te Warschau bevindende grondbe zitters, pachters en zaakgelastigden, op straf van geldboete, ge last, zich binnen 9 dagen naar hunne goederen te begeven. Alieen vertrouwde personeu kunnen verlof bekomen om te blijven. TURKIJE. Aan het huis Oppenheim is de aanleg opgedrasren van een spoorweg naar Adrianopel en aan het Crédit toncier het ïn- rigteu van een telegraaf tusscheu Turkije en Perzie. Het afgebrande oude serail te Konstantinopel zal voor rekeniug van den Sultan in denzelfden oud-byzautijnschen stijl weder opgebouwd worden. Bouwkundigen van allé landen mogen mededingen naar den voor het beste ontwerp uitge loofden prjjs. De Porte heeft te Petersburg geprotesteerd tegen het ver- athjjuen van een russisch oorlogschip in de Dardanelles Het echynt geladen te zijn met ijzeren platen voor de russische marine. De handel te Konstantinopel is voornemens levensmiddelen naar den Caucasus te zenden, voor de volksstammen wier onderwerping Rusland door uithongering zoekt te bewerken. De zware storm van 3 op 4 December j.l. heeftin de omstreken van Elburg, alles tot eene onafzienbare zee ge maakt. De buitengemeente dier stadbenevens de gemeen ten van Doornspijk Oosterwolde en Oldebroek hebben on berekenbare schade geledendoor het vernielen van wo ningenhet verlies van aardap elen en hooi en het stilstaan van alle werk in de nog steeds overstroomde landen, 't Is nu de derde map 1 binnendentijdvan 12 maanden, dat alles hier overstroomd is, be hoogst treurige gevolgen van den vorigen winter deden zich nog geducht gevoelen. En nu komt er deze nieuwe ramp bij. Wordt er niet mild en overvloedig geholpen, dan gaat, eene menigte landliedendoor de rampen van verleden jaar reeds bijna uitgeput, geheel te gronde. De ondergeteekende daartoe uitgenoodigd door de hoofd commissie voor den watersnood in de bovengenoemde ge meenten, is bereidde giften, die de christelijke weldadigheid, tot leniging van liet lot dier ongelukkigeu i mogt willen af zonderenin ontvangst te nemen en ter bestemde plaatse orertcmaken. A. van MAUR1K. Ook de Ditgevets dezer courant zijn bereid tot de ontvangst, van giften, terwijl daarenboven in hunnen winkel eene bus tot dat einde geplaatst is. Wij mceueu dat de plaatselijke bestuurder der Reddingmaafc- schappj zijn gedrag voldoende heeft geregtvaardigd. Maar voor ons is het de vraag niet, of denmannen die inde boot warenof wel die aan wal stondende geschiktste en be kwaamste personen waren van Zandvoort. Voor ons blijft het de vraag: 1». Is er, niet alleen te Zandvoort, maar op een voldoend aantal plaatsen aan onze kust, een bemanning te vinden voor de reddingboot, geheel voldoende geoefend, buiten allen twijfel bekwaam en geschikt voor het moeijelijk werk.' 2». Zijn overal alle en de beste hulpmiddelen tot redding aanwezig? Zonder eeuige aarzeling meeneu wij op beide vragen ont kennend te moeten antwoordenen evenmin aarzelen wij er bij te voegen dat dit een schande is voor ons volkeen schande voor onzen staat. Meer dan twee zomers in den b a d t ij d dat is in den sclioousten en kalmsten tijd van het jaar 13 er, volgens den plaatselijken bestuurder der Rvddiugmaatschappij't e 1 k e n s door verschillende personen te Zandvoort ge roeid wij kunnen er bij voegenniet met de reddingboot, inaar met een andere, een kleinere, ligtere boot. En nu zal wel niemand bewerendat dit spelevaren waarborgen geeft voor een bekwame wel geoefende bemanning ten dienste der reddingboot. Er bestond geen hoop zegt de plaatselijke bestuurder "om^met de aanwezige middelen te kunnen red den. Wat beteekent dit? Waren er dan geen voldoende hulpmiddelen voorhanden Hoe lang zal het nog duren, eer eindelijk overal vuurpijltoestellen tot redding van schipbreu kelingen gevonden zuil n wordcu? Reeds in December van het vorige jaar werden daarmede te Eginoud eemge schip breukelingen gered. Te Seheveniugen en te Petten schijnen, deze toestellen mede aanwezig te zijn. Maar hoe vele jaren zullen er nog moeten verloopen eer zij op alle dorpen aan de kust gevonden worden l Hoe vele schipbreukelingen zullen er voor dien tijd nog moeten omkomen, die door middel van den vuurpijltoestel gered hadden kuuuen worden? De staat mag de zorg voor liet redden vau schipbreukelin gen niet langer aan een bijzondere maatschappij overlaten.. De staat heelt zich wel gelieven te belasten met de berging en verdere beredding van schip en lading in geval van st ran- ding. Is liet leven der schepelingen van zoo weinig belang, dat hunne redding geen voorwerp der staatszorg mag uitmaken? De zeevaart was eenmaal de oorsprong van onze grootheid en onzen rijkdom is nog de bron van onzen bloei en onze welvaart. Duizende zonen des lands dobberen op den Oceaan; duizende harten kloppen aan land van bange vreezeals de storm zich verheft, om 't lot van vader, zoon, echtgenoot of broeder. Schatten voert de zeeman naar het vaderland zijn schip vergaat op de kust, en al het mogelijke wordt niet gedaan om hem te redden. Dit mag zoo niet zijn. Wij herhalen wat wij vóór twee jaren schreven: De staat mag zulk een werk niet overlaten aan de bijzondere liefda digheid i 11 de hoop dat deze er voor zorgen zal. De staat moet de zekerheid hebben, dat op een voldoend aantal punten van onze kust de beste reddingtoestellea aanwezig zijn met een uitmuntend geoefend personeel, opdat onze schepelingenwanneer zij op onze gevaarlijke kusten geworpen worden niet te vergeefs naar redding uitzien. Daarom moet de staat er zelf voor zorgen. Het vaderland is het aan zijne zonen wier moeitevo! en gevaarlijk bedrijf liet miliioenen scliats aanbrengt, Ne,de land is liet aan de menseliheid verpiigt, al moest het schatten kosten. In No. 51 van den jaargang van 1S61 dezer Courant, alzoo juist twee jaren geleden, werd een stukje gelezendat tot opschrift, had Ren schip in nood, en waarin werd opge merkt. dat het de bemanning onzer reddingbooten noch aan moed noch aan kracht, noch aan jjver, noch aan goeden wil outbreektmaar dat zjj over het algemeen onbedre venn i e t voldoende geoefend zijn. De aanleiding tol dit opstel bestond in liet berigt, der stranding van een Hollaudschen brik even beuoorden Wijk aan Zee, op een afstand van naauwelijks vijf minuten van den wal. waarbij al de zeven schep-liugen waren omgekomen. Als oorzaak van dit onheil werd namelijk opgegevendat men geen pogiti" tot redding kou aanwenden, "daar men met de rcdding^ooT, hoewel bij de plaats aanwezig, doch welker bemanning, helaas! uit ongeoefenden ieslaatdoor de hevige branding onmogelijk liet schip kon naderen." Een viertal berigt.cn in de Uaarlcmsche Courant heeft hopen wij de aandacht van het Nederlandsche volk weder op deze zaak gevestigd. Zij betreffen de stranding van een schip onder Zandvoort, waarbij het niet gelukt is met dein zee gebragte reddingboot het schip te naderen, zoodat de gansche bemanning in de golven den dood heeft gevonden. Bij het verschillend oordeel dat over de pogingen tot redding geveld is, willen cn kunnen wij geen partijkiezen. Alweder worden goede wil en moed door niemand in twijfel getrokken. Da. de Boer heeft, den 13 het leeraarambt bij de Doopsgezinde gemeente aanvaard met eene leerrede over 1 Cor. 2. 2. De voorstellingen der tooneelisten van den Amsterdamschen Stads-Sehouwburg zijn den 17 alhier geopend, met eeue opvoering van het drama: Onder vreemde onerheersching, van M. I'. Rosmade, dat op het feest van 16 Nov. in de hoofdstad is ten gchoore gebragt. Op ongezochte wijze geeft dit drama een levendig tafereel van de rampen waaronder Nederland gedurende de 3 jaren der fransche overweldiging gebukt ging, van de welgeslaagde pogingen ter afschudding van het vreemde juk en van de karakters der hoofdpersonen dier zorgvol!e> dagen. U intrigue is goed gevonden, de ontwikkeling volgt geleidelijk, de dialoog is vloeijend, het geheel ook daar waar liet bekende zaken betreft onderhoudend de auteur heelt meer dan een gelegenheidsstukeen tooneelspel vau blijvende waarde geleverd. De bijvalsbetuigingen golden dan ook gewis evenzeer liern als het uitvoerend personeeldat zich over het algemeen uitmuntend kweet, inzonderheid de heeren Peters, Bigot, Veldman en Uoobol en de, dames KleineCcenenThiensma en Huyserswier verdienstelijk spel den hoogstcn lof waardig was. Naar men verneemt is door den heer C. Bosman alhier concessie aangevraagd voor eene nieuwe stoombootdienst op Amsterdam. ItURGEHIJJKE STAND. G li BOREN. 12 Dec. Maria Johanna. D. van Jan Jacob van der Laan en Johanna Catharina Jansen. 14 Cornelia, D. van Cornells Bruin en Antje Middelie. Christina Barbara D. vau Joris Gorter en Agatha Carolina Jonkers.Johun Frangois IVilUm O wald BenediccusZ. van Jhr. Mr. Johau Jan Franpois de Jong van Beek en Donk en Anna Cecile Wil- helrnine Jeannette Jacqueline Gravinue Nahuijs. 15 LodewijkZ. van Jacob Breek en Aaltje Clausing, 16 a Anna Alida AlbertinaD. van Johannes Cornells Ohmstede en Anna Engelsman. 17 Johannes, Z. van Joseph van de Kamer en Maria Boersen.Frederik Corel JosephZ. van Carel Joseph Franciscus Fredericus Lissone en Elize Chris tina Geertruida Bertels. OVERLEDEN. 12 Dec. Pieter, Z. van Jacob van Amstel Junior en Maartje Sjoerts, 10 m

Alkmaarsche Courant | 1863 | | pagina 2