IXteuwsr. SOcKclijkscfïc öcrigtcn. von Sleeswijk met het overige der monarchievestiging van de eenheid des rijks was het doel der üeensche Regering. etLKKS W IJh-HOL»TÏ<;i\»4J sa K KIVK9TI20. Hertog Frederik vAugustenburg heeft zich de 30, op nit- noodiging van den kamerheer Buchwaldvoor eenige dagen naar Neiulorf in het Oldenburgsche begeven. Eene bezen ding heeft hein een huldigingsadres aangeboden van 180 holsteinsche onderwijzers. Het Bondsgouvernement van Holst.ein heeft het gemeente bestuur van Rendsburg aangeschreven om aldaar, voorpruis- sische rekening, eene ambulance voor 1000 man interigten. 10 Leden van de naar Munchen gezonden Sleeswijk-Uol- steinsche bezending hebben zich den 29 van Leipzig naar Dresden begevenom hunne opwachting bij den Koning van Saksen Ie maken en zijn door deze zeer welwillend ontvangen. De oostenrijksche regering heeft maatregelen getroffen om nog 20000 man over de silezische spoorwegen te vervoeren: zij heeft zich van het door Denemarken verlangde uitstel bediend om zich te krachtiger teu strijde toeterusten. De Oostenrijksche Kamer heeft het verlangde crediet ge weigerd en slechts 5j. millioen voor Bondsomslag toegestaan. Ten aanzien van het door de financiële commissie voor gestelde ingewikkelde votum van wantrouwen is, overeen komstig het door 80 leden ingediende voorstel, met 103 tegen 59 stemmen overgegaan tot de orde van den dag. Evenwel hebben de Afgevaardigden den 5 Febr. luide hunne sympathie voor het naar Sleeswijk gezonden leger betuigd en aan de regering een complementair crediet van 4 millioen fl. verleend. Het deensche bewind wil bij den Rijksraad eene oorlogs- belastiug voorstellen van 3J. p. ct. op de inkomsten. Lord Russell heeft bij de Hoven van Weenen en Berlijn nd'ta's doen indienen, in denzelfden dreigenden toon gesteld als het artikel in de Morningpost. In weerwil, van de daarin doorgegeven eensgezindheid met Frankrijk en van het bewe ren der Times, dat Frankrijk en Rusland het met Engeland eens waren over het handhaven van het tractaat van 1852 en het erkennen van Koning Christiaan als hertog van Sleeswijk-Holstein zegt het frankforter blad I'Europedat in den franschen ministerraad het engelsche voorsteltot het met de wapenen ondersteunen van Denemarken van de hand gewezen is. Overigens verneemt men niets van de bedoe lingen van het keizerlijk bewind en men gelooft, dat Keizer Napoleon Engeland zonder medewerking laat, omdat juist deze mogendheid zijn plan van een congres in duigen lieeft ge worpen. Bij den blijkbaren omwil van Frankrijk heeft het britsche bewind zich tot Italië gewend, om het overtehalen iets tot ondersteuning zijner politiek te doen, maar de mi nister van buit. zaken heeft geantwoord, dat het hangende vraagstuk een te duitsch karakter bezit, dan dat Italië geroepen zou zijn er zich in te mengenkreeg de zaak echter een europeeseh aanziendan zou de Koningnaar den eisch der omstandigheden, handelend optreden. Moge de engelsche Kanaalvloot dan ook al huiswaarts ontboden zijn. de Morningpost van 31 Jan. ontneemt aan Denemarken aile hoop op bijstand, voorgevende, dat Oostenrijk en Pruis- seu biuuen 11 dagen meester van geheel Sleesaujk kunnen zijn, terwijl Engeland minstens eene maand zou behoeven om met zijne scheepsmagt en troepen Denemarken te kunnen helpen. De halfollieiële Daily-News hief den 3 Febr. een klaagtoon aan over den onwil van Frankrijk en Rusland en weet aan deze m. a. w. het gekke figuur door het dreigende Brittanje gemaakt. Het britsche kabinet zoekt thans Zweden te bewegen geene maatregelen te nemen dan in overleg met Engeland. Evenwel schijnt van Zweden ook geene dadelijke ondersteuning te wachten te zijn; het heeft te Weenen en Berlijn geprotesteerd tegen het besluit om Sleeswijk te bezetten, inaar slechts de Koning, prins Oscar en eenige jongelieden schijnen tot den krijg gezind te zijn en men verhaalt, dat de Staatsraad reeds 2 malen zijn ontslag heeft ingediendtoen de Koning voor nemens was om de Slaten-Generaal opteroepentot het aan vragen van gelden voor oorlogstoerustingen. De weigering aan de officieren om in deensche dienst overtegaan opgrond dat Zweden zijne manschappen zelf behoeftschijnt dus slechts een maatregel van voorzorgen het berigtdat Zweden met Denemarken eene overeenkomst getroffen heeftom bij wei gering van het gevraagde uitstel35000 man hulptroepen te zenden omvaar te zijn. De maarschalk Wrangel heeft den deensehen bevelhebber in Sleeswijkgenl. Meza, gesommeerd dat landschap te ver laten. Deze antwoordde daaropdat hij in last had het gewest met de wapenen te verdedigen. Intusschen verlieten de Denen, op 50 man na. het kroonwerk bij Rendsburg eu trokken op alle punten aan het Kanaal en den Eider terug. Wrongel vaardigde eene proclamatie aan de Sleeswijkers uitwaarin hij als liet oogmerk zijner komst de bescherming van de regten der ingezetenen aangaf, met belofte dat oos tenrijksche en pruissische Bondsoominissarissen het land zouden besturen. Den 1 Eebr. trokken de oostenrijksche regimenten Hessen en Belqie langs de spoorwegbrug over den Eider en het kroon werk binnen. De achtergebleven Denen losten eenige ge weerschotenzonder iemand te kwetsen, en sloegen daarna op de vlugt. De verdere troepen togen toenmet den maarschalk eu de pruissische prinsen Frederik Karei en Albert, door het kroonwerk en verder noordwaarts. Op den middag werden kogels gewisseld tusschen de pruissische artillerie en 2 in de haven van Eckrenförde liggende deensche schroef- stoomschepen «die ten laatste vertrokken waarna de stad door de Pruissen bezet en hertog Frederik door de menigte met, geestdrift als Landsheer, uitgeroepen werd. Op denzelf den dag werd hij als zoodanig ook te Gettorf, werwaarts het boo'fdkwartier verlegd wasgeproclameerd door graaf Baudissin met riddergoed- en grondbezitters. Den 4 is de zitting van het Parlement geopend. De openingsrede verspreidt geen nieuw licht over de door En geland aautenemen houding in het deeusch-duitsche geschil, zoodat het Parlement vermoedelijk zal moeten beslissen wat er verder te doen staat. Het Weig. Ligchaam heeft ook het amendement der democraten, om de diplomatieke betrekkingen met. Rusland aftebrekenverworpeneven als den 29met 218 tegen 12 st. dat tot onmiddelijke ontruiming van Rome, waarna het geheele adres met 239 tegen 12 st. werd goedgekeurd. De zitting is tot in April verdaagd. De Senaat heeft de wet betreffende de supplementaire credieten aangenomen. Voor de leening, zijn door 542,061 personen, waaronder 134,105 Parijzeuaarsinschrijvingen gedaan; bijna 220 mil lioen is aan aandeelen van 100 fr. tegen 6 p.et. rente genomen; de volgende inschrijvers zullen slechts fr. 5.21 genieten. De vice-admiraal Rigault de Genouilly is tot admiraal en de schouten bij nacht, Benard, Larrieu en Chopart zijn tot vice-admiraals verheven. ITASASï. De Senaat heeft zieh met het regeringsvoorsteltot het voorloopig instandhouden van de wet tot wering der rooverijen, vereenigd. De minister van oorlog verklaarde bij die gelegen heid, dat, ingeval van militaire verwikkelingen een deel der in het Zuiden aanwezige troepen met gerustheid elders kon worden, gebruikt. Dat de ultra-liberale partij haren invloed verliest is bij de laatste verkiezing van Parlementsleden ten volle gebleken; op Sicilië is van de bedankt hebbende leden alleen Garibaldi, te Palermo, herkozen. Te Napels heeft de maire der stad, prins Calonnaten zijnen behoeve afstand gedaan van de candidatuur, niet wegens het gebeurde te Aspromonte maar omdat hij de bevrijder vau het Zuiden is. Den 1 is de gewezen hertogin van Parma te Venetie overleden. De Koning heeft te Konstautinopel doen protesteren tegen het voornemen der Porteom met geweld optekomen tegen de sequestratie der geestelijke goederen in de Donau-Vor- stendoinmen. ïaiRHKUJHK STAAT. Op aanwijzing der italiaansehe overheden heeft de fransche policie te Rome den beruchten rooverhoofdman Viola ge arresteerd. TÏJ85KUK. De regering heeft besloten, dat, ten behoeve van de voorgenomene buitengewone wapeningeene leening zal worden aangegaan van 50 millioen fr. Donau-Vorstendommen. Bij de beraadslaging in het Wetg. Ligchaam over de reorganisatie der gendarmerie, is met eene meerderheid van 6 st. een amendement aangenomen, waarbij de oprigting van i schutterijen in de steden wordt verlangd. Verschillende sprekers achtten dit noodig als tegenwicht tegen de al te groote gehechtheid van het'leger aan den Souvereiu. Prins Cousa heeft de Porte doen antwoordendat de gemaakte krijgstoerustingen geeusius een tegen Turkije vijandig karakter dragenmaar integendeel moeten strekken om Turkije te halpen verdedigen; dat hij op de sequestratie der geesielijke goederen niet terugkomen kan, War gaarne, ter regeling der schadeloosstelling, de voorlichting der mogend heden inroepen zal. VEREENIWDE «STATEN. De genl. Gilmore heeft de belegering van Charles!on op gegeven; men verwacht, dat hij nu beproeven zal de stad van de achterzijde aantetaslen. De minister Seward heeft den gezant te Londen geschre ven dat het gouvernement Engeland verantwoordelijk stelt voor de schade, door het daar te lande gebouwde en uitgeruste kaperschip Alabama aan den handel van Amerika toegebragt. De Wetg. Vergadering van Maryland heeft zich ten gunste vau de herkiezing van den heer Lincoln verklaard. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft eene 'wet aan genomen waarbij de uitvoer van katoen met 2 c. per pond en de invoer van gedestilleerd met 40 c. per gallon wordt belast. Eene expeditie der federalisten, uit Nieuw-Orleans naar het tot Texas behooreride schiereiland Matagorda vertrokken, is in het laatst van December daar geland maar door een talrijker krijgsmagt der Separatisten verdreven. De federalisten hebben de vallei van de Teche, in Louisiana, ontruimd. 3S!NNEN3.,ANÏ9. Den 20 Jan. is prins Julius van Gluckshurgbroeder des Konings van Denemarkente 's Hage aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt. Na eenige dagen vertoevens vertrok hij den 4a Febr. naar Dusseldorp. Verkiezingen. Bij de herstemming te Tilburg is de heer Beens met 1088 van de 1946 st. weder tot lid der 2e Kamer benoemd. De heer Mulder bekwam 858 st. Staten-Genera al. Bij de 2e Kamer is een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van het op 24 Nov. te Turijn tusschen Nederland eu Italië gesloten verdrag van handel en scheepvaart. Volgens het nieuwe wetsontwerp betreffende, de personele belasting zal worden geheven: van de huurwaarde 6 ten hon derd; van deuren en vensters 68 cents per stuk; van eene stookplaats f 1. hij evenredige opklimming, tot, 10 en meer 5.50; van het mobilair lj ten honderd der waarde; van 1 bediende f 6, van 2 /8enalzoo, bij evenredige opklimming tot 10 of meer f 24 per hoofd, behoudens verhooging voor eiken mannelijken bediende, met of zonder livereivan eiken bediende der 2e kl. f 6 en der 3C kl. 3; van elk paard/24, 12, 9 en 3, overeenkomstig de klasse waarin het valt. Voor de 4 eerste grondslagen worden trapsgewijze verminderingen voorgesteld, naar gelang der huurwaarde. De opbrengst over 186162 7,453,548 bedragen hebbende zou naar boven staande inrjgling tot f 7,524.983 klimmen en volgens dezelve alleen vermindering baren voor de grondslagen dienstboden en paarden. Eereblijken. Dejaarlijksche groote vergadering en premie- nitdeeling van het genootschap Oecmomia Enchusana, opgerigt, 2 April 1779, werd.de vorige week te Enkhnizen gehouden, bij welke gelegendheid de heeren Borghols enCie., directeuren der gasfabriek, de gouden medaille van dit genootschap ont vingen. Handel. Iu eene vergadering den 3 te Rotterdam ge houden is besloten eene handelssoeieteit opterigten en daartoe het leesmuseum te bezigen. Inwijdingen. Den 29 is de nieuw gebouwde synagoge te Beverwijk ingewijd. Aanbestedingen. Het houwen der gebouwen voor de polytechnische school te Delft, is den 2 door Burg. en Weth. besteed aan F. H. v. Matsen te 's Hage. voor 49.782. Bouwwerken. Den 28 Jan. heeft de gemeenteraad van Roermonde eenstemmig besloten tot het bouwen van eena vaste brug voor dubbel spoor over de Maas, voor rekening der stad. Gieten. Mevrouw v. Baerle, te 's Hage overleden, heeft, aan de algemeene armen te Venlo eene som van f 40000 vermaakt. Misdrijven. Den 28 Jan. keerden eenige boeren te Bo- zendaal in N. Brabant huiswaarts, toen een hunner, zonder redeneen lang mes trok en daarmede een ander, een huis vader. eenige diepe wonden in den buik toebragt, zoodat hij in gevaarlijken toestand verkeerde. De dader is gevat. Regtszaken. v. Rijn zal te Zwolle teregtsiaan wegens poging tot omkooping van een gevangenbewaarder. Gedurende 1863 zijn door het kantongeregt te Utrecht 264 en door dat te Leijden 272 personen wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Voor de arrond. regtbank te Maastricht is eene eisch aan hangig van de provincie Limburg tegen het Rijktot ont ruiming van het paleis van justitie aldaar. Z. M. heeft, bij besluit van den 4cndezer bij vernieuwing tot bur gemeester dezer gemeeute benoemd den heer A. Maclaine Bont. A as SS DIMMI'LU K Tst St SO i«TK A X14. Zitting van 19 Jan. 1. J. H. S., te Alkmaar, aanleggen van vuilnishoopen het vonnis van den kantonregter te Alkmaar, waarbij hij is vrijgesprokenbevestigd. 2. A. S. en A. H., te Koedijk, eenvoudige diefstal, met aanneming van verzachtende omstandigheden, ieder 2 maan den gevangenisstraf en solidair in de kosten. 3. G. W., te Oude Niedorponwillige manslag door onvoorzigtigheidmet aanneming als boven12 dagen een zame opsluitiug en de kosten. 4. J. A. en L. H.. te Helder, bedelarij, vrijgesproken. 4Skia&«SS0SAlLi.Si4K STANS». ONDERTROUWD. 5 Eebr. Johannes Nukoop, te Helder, en Maria Margarctha Corinote Alkmaar. GETROUWD. 31 Jan. Petrus Verzwijoeren, te Alkmaar, onlangs te Schagen, vroeger te Breda, en Mm ia Caiharina Elisabeth Cellarius, wed. van Pieter Nauens, te Alkmaar, on langs te Buiksloot woonachtig.Jacob Slijkerman, te Raringcarspet, en Grietje de Graaf, te Alkmaar. Jan Visser en Maria de Vries. GEBOREN. 29 Jan. Grietje, D. van Jacob Keppel en Trijntje van der Meer. 31 h Dirk. Z. van Jan Olie en Creüsje Reik.— Paulus Johannes, Z. van Petrus Korver en Jansje Zult. 1 Febr. Willem L. van Jan de Bruijfi en Jannetje Mooi. GijsbertZ. van Jacob vau der Wal en Krijntje Kooij.Hendricus MallheusZ. van Adrianus Douwes en Cornelia Applonia Maria van Staden. MariaD. van Hieronimus Everout en Elisabeth Hogeboom.Petrus Cornells AdrianusD. van Dirk Johannes de Jong en Johanna Luwina Postu- mus.Dirk, Z. van Johannes van Amstel en Jozina van Egmoud. 2 Henrica Elselina, van Johannes Gerardus l'pen- burg en Maria Alida Elstrod. Zij heeft daarbij tegenstand ondervondende bevolking ln enkele bij uitstek teedere aangelegenheden gegriefdeu haar daardoor welligt voor een groot deel van zich vervreemd en tegen zich verbitterd. Door deze centralisatiewaarop het zegel werd gedrukt door de nieuwe constitutie van November, heeft misschien de Deensche Regering gehandeld tegen het tractaat van 1852; toch is het duidelijk, dat zij daarom nog niet kan veroorlovendat Oostenrijk en Pruissendie hiertoe niet meer regt hebben dan bij voorbeeld Frankrijk en Eugeland, een deel van het rijk in bezit nemen. Pruissen en Oostenrijk waren waarschijnlijk zoo ver niet gegaan, als zij niet gevreesd hadden, dat de Bonds-troepen zelveu de Eider zouden overtrekken met den Erfprins van Augustenburg in hun gevolg. Van dien Prins is ten minste voor als nog bij deze Regeringen geen sprake. Aan Pruissen wordt zelfs van sommige zijden verweten, een bemagtiging van Sleeswijk eu llolstein ten eigen bate te bcoogen. Als Frankrijk hiermede genoegen nam zou het misschien wel eenige aanwinst van grondgebied aan den Rijn kunnen bekomen. Oostenrijk zou zich in deze zaak zoo innig met Pruissen hebben verbondenom dezen slaat wat op de vingers t.e kunnen zien. Dat overigens ook iu Oostenrijk de maatregel niet den bijval des volks wegdraagt, blijkt uit de omstandig heid dat deaanvrage der Regering om 10 millioen, tot dekking der kosten van de expeditie iu Sleeswijk, door de Kamer is verworpen. Nadat Oostenrijk en Pruissen zoolang getalmd hadden met hun antwoord op Deuemarkeus aanbod um den bij een te roepen Rijksraad over de intrekking der constitutie van No vember te raadplegen, als misschien noodig was voor hunne volkomen strijdvaardigheid, hebben zij eensklaps de ontruiming van Sleeswijk' gevorderd de Deensche generaal de Besa wiens ervarenheid algemeen erkend wordt, antwoordde, dat hij bevel had dat grondgebied gewapenderhand tegen de vreemde troepen te verdedigen. De Oostenrijksche en Pruissische troepen trokken voorwaarts. De Denen hadden slechts 100 man in het Kroonwerk tegenover Rendsburg achter gelaten; na eenige geweerschoten trokken ook deze af. Het Deensche leger schijnt zieh alleen iu gunstige stellingen ernstig te zullen te weer stellen. Men beweert echter, dat het niet talrijk genoeg zou zijn om de versterking Dauuevirke behoorlijk te verdedigenen het heeft althans geen hulp te wachten die, zoo dit, waar is, tijdig genoeg zou komen. Wat Zweden doen zalen of het iets doen zalis nog onzeker. Engeland heeft zeer dreigende taal gesproken, eu blijft nog dreigen, maar nu toch meer in profetisehen zin meer voorde toekomst dan voor het tegenwoordige. De ure zal komenzegt Albion. dat Oostenrijk en Pruissen een coalitie van de niet-Duitsclie mogendheden tegenover zieh zullen zien en hun tegènwoor- digen onberaden stap zullen vloeken. Voor het tegenwoordige is het van meening, dat Sleeswijk door de Pruissen en Oostenrijkers bezet zal zijn eer Eugeland aan Denemarken bijstand zou hebben kunnen doen toekomen. Toch schijnt het onzeker, of het reeds geheel van dit plan heeft afgezien. Pogin gen van Engeland, om Erankrtjk tot gemeenschappelijke hande lingen te bewegen, schijnen mislukt Ie zijn. Dat Keizer Napoleon zou groeijen in de moeijehjke positie van Eugeland komt ons volstrekt niet onwaarschijnlijk voor. 't Kan een zoete weerwraak zijn over Engelands bepaalde verwerping van het voorstel tot, een algemeen congres. Er wordt zelfs beweerd, dat de Keizer van de tegenwoordige tijdsomstandigheden gebruik tracht te maken, om alsnog Engeland te noopen tot. toetreding tot het voorgeslagen congres. In Frankrijk is eindelijk de behandeling van het adres aan den Keizer afgeloopen, en het stuk bereids den monarch aangeboden. Zijn toespraak bij die gelegenheid was koel en juist niet zeer belangrijk. Er schijnt voldoende uit te blijken, 'dat hij het streven der oppositie niet vriendelijk opneemt, en geenzins voornemens is zijn regeringsstelsel te veranderen. Bij de verdediging der Regering tegen de oppositie wer den soms wonderlijke stellingen verkondigdzoo trof ons bij voorbeeld deze: een krachtige regeriug dulctt geen vrije, drukpers. Wij meenden tot nog toe dat men aldus moest lezen: een krachtige regering vreest geen vrije drukpers, en daarom duldt zij haar gaarne. Een krachtige regering meenden wij, kan zeer veel dulden; zij behoeft niet vrees achtig te zijn. Het is juist de zwakke regering die elke aanval vreest, en bij gevolg ook geen vrije drukpers dulden kan. Omtrent Mexico verklaarde de Regeringdat daar geqn partij bestond waarmee zijindien zij dit begeerdezou kunnen onderhandelen, en dat zij alzoo het land moest blijven bezetten, tot zieh een nationaal bestuur had gevestigd. De Aartshertog Maximiliaan schijnt zieh over enkele moeijelijkhe- den heen te willen zetten; omtrent, een zuivere uitdrukking van den volkswensch schijnt hij zoo kieskeurig niet meer. Hij wil zieh tevreden stellen met, een verklaring der plaatselijke besturen van de steden die de Franschen bezet houden ol iels dergelijks. Men twijfelt er dan ook niet aan, of weldra zal een nieuwe Mexicaansche deputatie hem in behoorlijken vorm opgemaakte stukken overhandigen, waaruit, van de har telijke wenschender Mexicanen naar zijne komst overvloedig zal blijken. En dan kan de Aartshertog immers met een gernst geweten de reis aanvaarden.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2