ESUckeUj&schc jjcrigtcu. iLGEiivuH-iioLsTratinvftCsa tc a wkstik. Jngesottbctt .Stukke». gen., alle staatkundige volksbewegingen en alle handelingen die geacht moeten worden de beslissing van het vraagstuk der erfopvolging vooruit te loopeu verboden. De maarschalk von IVrangel doet deu kabinetsraad van Hertog Ernst van Saksen-Koburgden grooten voorstander van den Augusieu- burger, uit Flensburg verdrijvenen den schrijver van «"de verlaten broederstam" gevangen nemen. Alleen de Slees- w^k-Holsteinsche, niet de Duitsche kleuren worden veroor loofd, doch daarentegen wordt de Duitsche taal in geheel Sleeswijk als de uitsluitende taal voor alle takken der admi nistratie ingevoerd. Ziedaar dan nu het regt door de Duit- achers gehandhaafd. Juist de Deensche taal was hun ergernis, het onregt dat ten hemel schreide en om wrake rieptoch was het gebruik der Duitsche taal in zuidelijk Sleeswijk en in de gemengde taaidist,rieten niet uitgesloten, ofschoon de Deensche Regering Imar niet, overal regt hebbe laten weer varen. De Duitschers zullen het onregt herstellen, en zij beginnen met een veel grooter onregt te plegen. Omtrent den Bondde Bonds-commissarissen en Bonds- troepen inHolstein leggen de beide mogendheden de grootste minachting aan den dag; de maarschalk von Wrangel schorst de Bouds-eommissarissen in hunne betrekking, en legt bezet ting in de Holsteinsche steden Allona, Kiel en Neumünster, waardoor de ceheele spoorwee-verbinding met Duitsehlaud in zyne magt komt. De Bonds-commissaris en de Bonds- generaal von Hake protesteren; het baat niet. De laatste antwoordt, dat hij geweld met geweld zal keeren von IVrungel stoort zieli aan niets, en de bedreiging van von Hake blijft natuurlijk een bedreiging. Als reden van dezen maatregel wordt opgegeven, dat het Bonds-bestuur iu Holstein het verkeer uit Sleeswijk met Duitsehlaud bemoeijehjktedoor de verzending van levensmiddelen en oorlogsbehoeften met allerlei formaliteiten van douane en visitatie op tc houden en de telegraafdienst te belemmeren. Maar kan dan de maarschalk zich hierover niet bij de Bonds-vergadering be klagen Zeer zeker, maar zegt hij - dat zou te veel tijd kosten. Om den maarschalk regt te laten weervaren, moeten wij de waarheid der laatste bewering zonder eenig voorbehoud erkennen. De Bonds-vergadering werkt langzaam. Het rapport der Sleeswijk-Holsteiusche commissie is echter eindelijk gereed; 't be^at drie eu veertig hoofdstukken, en zal wel de blijken dragen van echt Duitsche geleerdheid, degelijkheid, volledigheid etc. Wij zoudeu den glimlach van den man der feiten in ds Tuileriën wel eens willen zien om dit //doorwrochte" werk van den heer von der Pford ten. Het slot van het ra port is, dat de Bonds-vergadering zoo spoedig mogelijk overga tot de erkenning van den Prins van Auguslenburg als Hertog van Holsteiu. Sleeswijk blijft vooreirst buiten de kwestie. Intusschen begrijpt ieder, dat de Bonds-vergadering de plaats niet is om iets door te zetten, ook zij die er de meerderheid vormden tegen Oostenrijk en Pruissen.— Beijeren, Saksen,Hanover, Rijn-Hessen, Sakseu- •Weimar, Nassau en Baden gaan een conferentie houden te Würzburg, om zoo mogenlijk voor hunne vereenighig een tegenwigt te vormen tegen Oostenrijk en Pruissen. Wat, dunkt u van de Duitsche eenheid? Het engelsche ministeriele blad verzekert, dat de ontrui ming Jvau het Dannenwerk geenzins door Engeland is aange raden. Die maatregelzoo lievig aan deu genl. de Meta verweten, is dan ook volgens besluit van den krygsraad genomen en wordt meer en meer als bedachtzaam eu nood zakelijk gebillijkt,. Evenzoo wordt het,-oordeel gunstiger over 's Kouings proclamatie, den G uit. Souderburg ami het leger gerigt, en den 9 heeft de minister Monrad d n Rijksraad er zoodanig over weten te bevredigen dat Ook door dat ligchaam besloten is een groet t,Q.t het leger te rigt.en. De Koning is den 15 in zijne hoofdstad teruggekeerd enzoo gemeld wordt,, door tie menistc goed ontvangen. Volgens I'Europe en jandere bladen, heeft de deensche re gering reeds den 5 eene nota vastgesteld, waarbij de hulp van Engeland. Frankrijk, Rusland en Zweden werd inge roepen. Uit Weeuen meldt men, dat, zoodanig aanzoek ook bij Italië ger| an en door eene gunstige toezegging achter volgd i--. Wit.Ermeland betreft is dc meening van het be wind bekend en op eene volksvergadering, den II te Man chester irehouJenis eenstemmig besloten, dat de eer en het belang des lands niet vorderen om ten gunste van De nemarken de na ieueu optevat.ten. Bij het binnenrukken van Flensburg zijn de Pruissen ge stuit op een deel der deensche achterhoedewelke krijgsge vangen werd gemaakt. Een driemastschip en 2 kleinere koopvaarders, in de haven vastgevroren, werden prijs ge maakt. Ook daar ter stede is de erfprins r. Auguslenburg tot hertog uitgeroepen. De oostenrijksche commissaris, de heer Reverlera, heeft echter aan eene deputalie uit de bur gerij t.e kennen gegeven, dat wel aan alle redelijke wenscheu der Sleeswijk-Holsteiners zal voldaan worden, maar dat eene personele vereeniging met Denemarken niet kan opgegeven worden. In de proclamatie van den pruissischen commissa ris p. Zedtitz wordt, gezegddat het, gezag des Konings in Sleeswijk geschorst isnmar dat de landswetten verbindend bljjven dat de ambtenaren aan de commissarissen schriftelijk gehoorzaamheid moeten belovenop straffe van schorsing dat staatkundige vereenigingen verboden ziju even als liet. plegen van alle daden waarbij het vraagstuk der erfopvolging wordt vooruitgeloopen. Ten aanzien dezer laatste bepalingen verneemt men, dat door Frankrijk te Berlijn bedenkingen waren gemaakt over de volksbewegingen in Sleeswijk. met verklaring, dat indien de bezetting in verband stond met territoriale veranderingen Frankrijk geen eenzijdige beslis sing zou kunnen gedoogen. De minister Bismarck ant woordde daarop, dat reeds bevelen verzonden waren om de bewegingen tegen te gaan. De hoofdcommissaris van policie te Sleeswijk is afgezet en door een pruissisch officier vervangen. Te Tonderen zijn de deensche ambtenaren verjaagd. 3 Predikanten zijn als deeusclie verspieders gevangen genomen. Jahrhaus bij Eger- sund is den II bezet. Dieu dag werd ook bij Torvemosegaard een gevecht geleverd met da voorhoede vau het deensche leger. Den 10 werd eene verkenning ondernomen van de stelling dar Denen te Düppelwaarhij 2 compagnien der pruissische voorhoede slaags raakten met 3 deensche compagnien. Een ander heritrt. zonder dacteekening vermeldt een uitval van het eerste deen-che regiment tegen 2 pruissische batterijen aldaar, waarbij dat regiment geheel verslagen zou zijn. Te Hustig is eene onvoltooide strandbatterij beschoten door een deensche kanonneersloepdie door 6 op het strand geplaat ste 12por.ders verjaagd werd. De naar de schansen te Düppel en het daarachter trelegen eiland Alsen geweken krygsinairt wordt op 14 regimenten, -.gemiddeld van 1S00 man. berekend. 2 Schroefstoonifregut- tjen zijn derwaarts gezonden om de Pruissen te helpen af slaan. 8 Regimenten ruiterij zijn noordwestelijk naar Fre- v degicia en iu Jutland geweken en werden door de Ooslen- I rijkers vervolgd. -Den 16 hebben de Denen te Düppel 3 met goed gevolg bekroonde uitvallen gedaan, waarbij de pruissische voorhoede veel volks verloor. In dén avond van den 13 was geheel Sleeswijk, met uit zondering vau Sundewitt en Alsen ontruimd. Pruissen weigert onderhandelingenzoolang de Denen het landschap niet ge heel verlaten en heeft ook den duor Engeland voorgestelden wapenstilstand afgeslagen. Denemarken was er evenmin mede gediend en Zweden had geweigerd het voorstel te ondersteunen, zoodat het reeds is ingetrokken. De troepen der bondgenooten in Sleeswijk bekomen gedurig versterkinsr. De duitsche schepen, waarop in deensche havens beslag is gelegd, zullen 6 weken na deu 1 Febr. mogen vertrekkeu. Aan de deensche oorlogschepen is laatstelijk last gegeven oni schepen van alle duitsche staten t.e vermeesteren en opte- brengen. In de Sond is reeds een pruissische brik prijs gemaakt,. De Bonds-commissarissen in Holstein hebben de vereeni ging van een leger van Sleeswijk-Holsteiners daar te lande z$er ernstig verboden. De spauning tusschen de beide groote en de middenstaten van Duitsehlaud is weder grootelijks vermeerderd. De maar schalk v. iVrangel kondigde aan, dat de Bondscommissarissen in Holsteinomdat zij verder waren gegaan dan hunne in structie inhieldvan hunne taak ontheven warenen dat Altona, Kiel en Neumünster door pruissische troepen zouden bezet worden. De Bondscommissaris v. Kónneritz en de Sak sische generaal Hake ie Altona besloten op dit berigt, geweld met geweld te keer te gaanmaar, iu weerwil van hun pro test, trokken den 12 5000 Pruissen met 1 batterij artillerie binnendie- zich op de markt posteerden doch geene biiietten van inkwartiering verwierven eu door hoe langer hoe meer volk omringd werden, dat de hannoversche wachtparade, welke onder het spelen der sleeswijk-holsteinsche hymne op trok, daverend toejuichte. De genl. Hake deed per extra- spoortrein hannoversche jagers uit Itzehoe komen terwijl de Bonstroepen verder in de kazernen geconsigneerd werlen. De magistraat vereenigde zich met zijn schriftelijk verzet. Ein delijk werden de Pruissen, om ergelijke tooueelen te voor komen van kwartieren voorzien. Het bestuur der slees- wijk-hoisteinsche vereeniging belegde bij aanplakbilletten tegen den avond eene volksvergadering. Bij de Bondsvergadering kwamen den 13 van de Bonds- commissarissen en van den genl. Hake kennisgevingen van het gebeurde in. Saksen en andere Staten lieten er zich ern stig over uit en drongen op afdoende maatregelen aan tot handhaving van het gezag der Vergadering. Oldenburg be klaagde zich over het, trekken van pruissische troepen door het Vorstendom Lubeek. De oorzaak der bezetting van Altona wordt gezocht in formaliteiten van douanen en visitatien bij het opzenden vau levensmiddelcu voor de geallieerden uit Hamburg over de bedoelde steden naar Sleeswijk, en in liet belemmeren van het, telegrapbisch vorkeer ten hunnen dienste. De berlijnsebe Kreuz-Zeitung beziet de zaken echter anders en zegt //dat. er een einde moest komen aan het ergerlijke heulen der Bondstroepen in Holstein met de zoogenaamde nationale maar eigenlijk democratische en revolutionaire partij." De heer Tempellei, kabinetsraad van den hertog van Sak- sen-Coburgden voornamen voorstander der augustenburg- sche erfregtenis met geweld uit de stad Sleeswijk verwij derd en de heer Ruschschrijver van het bij de demoeraten in Duitsehlaud welbekend werk de vertalen broederstamis op last van den maarschalk IVrangel in heehteuis senomen. De conferentie der Middenstaten is den 18 te Wurzhurg aangevangen. Beijeren. VVurtem berg, Saksen. Hannover,Rijn en Keurhessen, Baden. Nassau eu Saksen-Weimar nemen er deel aan. De erkenning van prins Ptederik als hertog van Holstein en zijne toelating in de Bondsvergadering zal over wogen, maar het Sleeswijksche' vraagstuk niet behandeld worden. De conclusie van liet, rapport der successie-commissie der Boudsverg. strekt eveneens tot de spoedise erkenning van den pretendentdoch alleen ^ls hertog van Holstein. Door een der' groote Stalen is aan de Midden-Staten berigt,, dat er thans geene noodzakelijkheid bestaal voorliet leveren eener reserve voor de Bondslroepen in Holstein, maar dat, zoodra de behoefle daartoe blijkt, de executie- reserve beschikbaar zal worden gesteld. Het oostenrijksche Heerenhuis nam den 13 de aanvraag voor het buitengew. crediet, voor de Sleeswijksche expeditie in behandeling; graaf Hartig en de kardinaal v. Rauscher drongen ernstig aan op de eerbiediging vau het traetaat van Londen. Het, Huis der Afgevaardigden heeft het aanwenden van pogingen toegestaan, tot het, sluiten eener leening van 40 millioenvoor de dienst van 1864. E.V&ïiLAAÖ. De ingediende begrooting voor het zeewezen, a 10,432,610, is 303,422 lager dan voor het vorige jaar. In plaats van 76000 wordt voorgesteld 71950 zeelieden en mariniers in dienst te houden. Het oorlogst oomschip Tuscaloosavan de Geconfedereerde Stalen isop uit Louden bekomen bevel, aan de Kaap de goede hoop in beslag genomen. Den 13 is de schouwburg te Chambéry, welke, wegens het afbreken van het stadshuis, tijdelijk ook tot mairie diende afgebrand. De Senaat is ten aanzien der petitieom de Polen als oorlogvoerende partij te erkenovergegaan tot de orde van den dab. Deu 14 zijn te Parijs de lelterkundige voorlezingen ten behoeve der poolsche gekwetsten aangevangen. Ongeveer 2500 personenmeerendeels tot de arbeidende klasse be- hoorende, waren tegenwoordig. ÏTALÏE. Het, gouvernement heeft 20 battaljons uit het zuiden teruggeroepen. Mazzini heeft in het dagblad Dovere te Genua het gou vernement aangespoord oiri de Oostenrijkers onverwijld uit Venetie te verjagen, ouder bedreiging van anders liet monar chaal bewind door de republiek te zullen vervangen. RUSiLAXÖ. Polen. Den 12 zijn het insurgenten-opperhoofd Jankowski en de nationale gendarme Schirtdler, op het glacis der citadel te Warschauopgehangen, üanenkozakdie de troepen tot desertie had willen verleiden, is doodgeschoten. De regering aldaar heeft gelast dat de huizen der geeste- hjken'bij de Bernhardiner kruiskerk binnen 3 dagen ontruimd moeten worden, om tot staatsgevangenissen te dienen. Vóór de ciladel zullen eenige straten afgebroken wordentot, uitbreiding der werken. V 6-1RKKDE STATES De Separatisten hebben de federalislen uit Petersburg en Burlington verdrevenBurlington is later weder door de verjaagden bezet. Aan de Boven-Potomacbij Pattersons Creek, hebben de Zuidelijken een inval gedaan en_de spoorwegbruggen verwoest, waarna zij weder verdreven zijn. Genl. Longslreet bedreigt K'noxville nog weidoeh zijne operatien hebben minder die stad gegolden dan wel de vallei van de Broad-rivier. waaruit de federalisten levensmiddelen bekwamen. Zijn toeleg daarop is hem gelukt. Na eeu gevecht van 6 uren, hebben de federalisten, onder Kellyde separatisten uit Moorfield in Westelijk-Virginia verdreven. Het bombardement van Charleston wordt nog voortgezet. De president Lincoln heeft eene ligting bevolen van 500,000 man. daaronder begrepen de 300000 der in October gelaste. Tot 10 Maart worden vrijwilligers aangenomendaarna be gint de loting. De wet op de confiscatie is met 82 tegen 74 st. aangenomen. Voor het krijgswezen is voor het met Junij aanvangende dienstjaar 529 millioen d. aangevraagd. De regering verlangt de in- eu uitgaande regteu te verhoogen en tot een bedrag van 350 millioen d. optevoeren. Volgens opaave- der Zuidelijken, zou Corinthe in Mis sissippi den 30 Jan. door hen veroverd zijn. IHEXiCO. Den 5 Jan. heeft de genl. Bazainc zijnen iutogt te Gua dalajara gedaan. De togt derwaarts heeft geen menscheu- levens gekost. niMil\L,V\[). Skaten-Generaal. De zittingen der 2- Kamer zijn den 16 hervat. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot onteigening van pereeelen voor den spoorweg van Zwolle naar Kam-pen eu tot goedkeuring eener dading nopens de kloostergoederen van S. Agatha. De heer Cool heeft, een ontwerp ingediendwaarbij de vergoeding voor de vrijverklaarde slaven op 8. Martin op f 100 per hoofd wordt bepaald. Nijverheid. Eene engelsche maatschappij heeft te Boxtel gronden aangekochttot vestiging eener groote fabriek van zijden stoffen, merino's, bukskins enz. Aanbestedingen. Aan het prov. gouvernement te Haar lem is den 18 besteed: het planten van stroo en helm en het, stellen van rietsehuttingen op de duinen van Texel en N. Holland in 186465, in 3 pereeelen, het le. aan W IVWenius, op Texelvoor f 4700 bet, 2e. aan J. Oldenburg' te Bergen, voor f 7800, en het 3e. aan deuzelfde voor 7200. Openbare werken. De gemeenteraad van Delft heeft den 16 besloten eene nieuwe begraafplaats aan te leggeu en de bestaande bij de Haagsche poort optegeven. Rampen. Het voormalige Gemeenelandshuis van Schieland te Rotterdam, in 1662 gestichten eender fraaiste gebouwen des lands, laatstelijk dienen ,e op de bovenverdieping tot bewaring van het kostbare kabinet schilderijen door den heer Booymuns aan de stad vermaakten beneden tot zetel der- academie van beeldende kunsten en technische wetenschap pen, is in den nacht van 15 op 16 dezer, door een hevigen brand, welke omstreeks half 3 ure uitbrak en snel in uit gebreidheid toenam ondanks de werking van 20 brandspui tengeheél verwoest,. Van de schilderijen zijn 180 stuks geredmaar vele en daaronder van de grootste waarde zijn verloren gegaan, alsmede eene fraaijd collectie japansch por- celein. Het gebouw was voor f 60000 en het museum voor f 300000 verzekerd. Misdrijven. Den 14 heeft buiten Doorn iemand, in twist geraakt over de hoedanigheid van te huis gebragt spek, den brenger door herhaaldelijk schieten met hagel bedenkelijk gewond. De dader is in hechtenis genomen. Regtszaken. J. Stam Jz„ de voort.vlugt.ige pntvanger van Hardenberg, is den 11 te Rotterdam gearresteerd, in het bezit eener aanzienlijke geldsom. Overleden Deu 13 overleed te Groningen J*. Mr. J. IV. Quiu/uslid van de le Kamer, notaris enz. Te Cuyk is den 6 overleden Hugo Cornets de Groot, ge meente-ontvanger aldaar, laatste afstammeling van Hugo de Groot. Alkmaarders van middelbaren leefti)d zullen zich nog wel kunnen voorstellen hoe hier ter stede de middelen van verkeer in hunne jeugd waren. Zij zullen zich nog wel de postwagen her inneren die driemaal 's weeks eene verbinding van Alkmaar met. Haarlem daa'Steldc totdat de wet van 1826 de dagelijks rijdende diligence in het leven riep. De dagelijks varende beurtman was het voornaamste middel van verkeer met de hoofdstad, totdat de barges vau het Nieuwe Diep naar Amsterdam hunnen loopbaan begonnen. Wat, werd er toen ach en wee geroepen, niet slechts voor de bestaande voerlieden en veerschippers maar ook voor het lot der logementen maakte men zich zeer bevreesd die nieuwigheden werden als verderfelijk en sloopend uitgekreeten zij zouden boven dien den ondergang van hare ondernemers berokkenen en in ieder geval er was geene behoefle aan. Het liep echter anders dan men verwacht hadwant de ondernemers hadden het genoegen te ondervinden dat zij wel in eene behoefte voorzagen en hunne beurs leverde het overtuigenste bewijs; het, getal voerlieden werd niet vermin derd en de beurtschepen door de cl aarstelling van het Noord- Hollaudsch kanaal lot, op vijf lenig gebragt, bleven zich naast de harges slaande houden. Toen kwam er een andere nieuwigheid bij, weder een onnoodige slooperde stoom, toegepast op vaartuigen, zuude door goedkoopte aan snelheid te paren, stellig de diligences vermoorden en de beurtschip pers in den grond horenwaartoe was dat, noodig was daar behoefte aan? Die oude man, dien wij tijd noemen, (1) stoorde zich aan die zuchten niet, hij wilde niet terug nog stilstaan ten gettoegen van zuchtersbij ging zijnen ouden wegsteeds voorwaarts. Én wat zagen wij gebeuren Zeventienmaal 's weeks rijdt de diligence naar Haarlem de beurtschepen zijn bijkans allen vernieuwd en getuigen van onverminderde welvaart; de st,oombonten maken goede zaken, en de dankbare ondernemers zullen zekerlijk wel met erken telijkheid aan de Alkmaarders deuken die hun zulke voor- deeleu doen genietendaardoor is geantwoord op de vraag of er behoefte aan meerdere eu snellere vervoermiddelen bestond; zoudeu wij met onze vervoermiddelen wel weer terug willen Maar wilt ge voorwaarts? zotte vraag, alsof daar nog eene keus overbleef, wij moeten immers wel, willens of onwillens, de tijd gaat vooruit eu sleept, ons mede zoo wij uiet, gewillig medegaan. De spreuk der menschen dat de tijden veranderen en zij met, dezelve is ook op,de vervoer middelen toe te passen. Stilstaan is hierin onmocelijk. Wij schreven dit, met ons oog (ook in stoffelijken zin) op de lijst van deelname in eene nieuwe stoomboot-on- dernemino- tusschen deze stad en Amsterdam tot vervoer van passagiers en koopmansgoederen. Veertig Alkmaarders. bijkans uitsluitend tot, den handel stand behooreude, hebben reeds door hunne handteekening hunne deelnamemedewerking en krachtige ondersteuning toegezegd. De voorloopige concessie is verleendhet tarief bekend. (1) en die- toch altijd jong blijft. Zetter.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2