t S€ljcfcclijfï0dtc 53crigtctt. airii'scuLMD. frankrijk. zeer gewigtlge verschil tusschea zwaard-en spilleleeaeu. Wij vergenoegen ons met op te merken, dat Volgens den schrijver zeiven in 1448 Sleeswijk nog een Deensch spilleleen was waar de erfopvolging alzoo ook in de vrouwelijke lijn was toegelaten, en Holsteineen Duitschzwaardleenwaar alleen erfopvolging in de mannelijke lijn bestoud. Is hiervan zoowel wat Holstein als wat Sleeswijk betreft, later afge weken, dan is dit, volgens schrijvers eigene erkentenisge schied met krenking der oude landsregtenwaarop men zich na met zooveel nadruk beroept. Wil men die herstellen dan volgt de scheiding van Sleeswijk en Holstein noodzakelijk, liet is dan ook een wonderlijke eenheid, die door den schrijver verdedigd wordter zijn Duitsehe hersenen toe noodig om deze eenheid te begrijpeu. Hoort, hoe de schrijver den toe stand beschrijft, dien hij de eenheid en onverdeelbaarlieid en zelfstandigheid van Sleeswijk-Holstein noemt, de regten'waarop men zich //ook nu nog, in onze dagen, beroept:" //Staats- regt.elijk had Sleeswijk-Holstein steeds één geheel en onaf scheidbaar geheel gevormd was het als een //corpus integrale" beschouwd, met inachtneming evenwei van elks zelfstandig heid en onder voorbehoud van eiks bijzondere betrekking die namelijk van Sleeswijk tot Denemarkeneerst als leen roerig land, later als soeverein Hertogdom, staande wel onder de Deeqsche kroon, maar met behoud van zijn eigen erfregten de betrekking waarin Holstein tot het Duitsehe Keizerrijk stond." Waarlijk, een eenheid wel waardig om in wezen gehouden te worden! Zulk een toestand heeft Denemarken te regelen gehad sedert 1852; is het te verwon deren, dat het niet is geslaagd en aan de Duitsehe Bonds vergadering niet kon voldoen Deze taak werd Denemarken opgelegd doodde mogendheden die het Londenselie tractaat teekenden. Eén gemeenschappelijke constitutie voor alle landen der Deensche kroon moest toWstand gebragt worden, en de Holsteinsciie Stenden verlangdendat die constitutie afzonderlijk aan hunne goedkeuring zou worden onderwor pen daarin steunde hen de Bonds-vergadering. Toch laten de onderteekenaars van het Londenselie tractaat Denemarken aan zijn lot over, nu Duitschland liet beoorloogt, omdat het de ouuitvoerlijke taak niet heeft volbragt. Twaalf jaren lang hebben de mogendheden Denemarken zich laten vermoeijen met de ontwarring van den Gordiaanschen knoopzich laten afmatten in vruchtelooze pogingen om een schijn van een heid tot stand te brengen onder volken die niets dan schei ding begeerenen nu laten zij toe. dat Denemarken door Pruissen en Oostenrijk wordt gestraftomdat liet die taak nier heeft kunnen volbrengen. Heerlijke kracht der tracfaten Welgelukzalig het volk dat daarop vertrouwt 1 Het kunst- en vliegweik eener alles bevredigende eu el kanders vijandige bestanddeeleu zamensmeltende eenheid in Sleeswijk en Holstein moet iu één storten, eu een nieuwe orde van zaken is noodzakelijk. Doch was de oorlog noodig om die te vestigen? Kan er dan niets goeds tot stand ge- bragt, geen kwestie opgelost worden dan door het zwaard? Alsof het hier te doen ware om voor een werkelijk bestaan- den toestand den besten regeringsvorm te vindenAlsof niet eigenbelangheersckzucht en allerlei onedele bijoogmerken er sinds lang op uit waren geweest om een valsche voorstel ling te geven van den stand der zakeneu slechts dat te zienen wel door een sterk vergrootglas te zienwat met de geheime bedoelingen der beoordeelaars strookte! Voor de Duitschers was de kwestie eenvoudig genoeg: Holstein behoort tot het Duitsehe vaderlandSleeswijk moet met Holstein vereenigd zijndus moet Sleeswijk ook tot Duiscli- land behooren. Duitschland moet daarepboven een zeemo gendheid worden, er moet een Duilsche Vloot zijn met goede Duitsehe oorloghavens neen maar Sleeswjjk behoort stellig tot Duitschland, de bevolking van Sleeswijk wil ook niets liever dan met de Duitsehe broederen vereenigd worden want de Sleeswijkers zijn Duitschers, en de Deensche Re gering doet niet anders dan die arme Duitsehe broederen onderdrukken en tracht hen zoo mogelijk te Deniseren. Deze voorstelling blijkt echter meer en meer onjuist te zijn. //Leugens hebben korte beenenschrijft de itólnixche Zeitung, en verhaalt daarbij, dat althans Noordelijk Slees wijk sterk aan Denemarken is gehecht, dat de landlieden geen Duitsch maar alleen Deensch verstaanen zelfs in de voornaamste steden, als bij voorbeeld Flensburg eu Apenrade, al zeer weinig Duit.schgezindheid wordt gevonden. Het blad wijst vervolgens op een kaart, uitgegeven door het geogra fisch bureau van Petermann en naar echte bronnen bewerkt volgens welke slechts een vierde van Sleeswijk tot den Duitschen taalstam behoort, terwijl een ander vierde Friesch of gemengd Deensch-Duitsch, en de overblijvende groote helft zuiver Deensch is. Daarbij dient nog opgemerkt te wordendat het zoogenaamde Duitsch in Sleeswijk alles behalve zuiver Hoog-JDuitsch is't moet een soort van Plat-Duitsch zijn. dat een Hoog-Duitseher niet kan verstaan maar bij voorbeeld door een Nederlander, die geen Duitsch verstaatzeer goed wordt begrepen. En al zijn nu ook de hoogere standen Hoog-Duitsch gaan spreken, het is er verre af dat deze mode daarom over de nationaliteit beslist. Een Duitsch reiziger, Kohl, zegt er het volgende van: //Gaat men nadat niettegenstaande den invloed van Duitsehe edelen en Duitsehe predikantenniettegenstaande men de bevolking Duitsehe wettenDuitsehe zeden en gewoonten heeft opgedrongen, de Duitsehe taal slechts een achttiende gedeelte van Sleeswijk heeft veroverdcn dit in een tijdsverloop van niet minder dan 1000 jaren, dan kan men er uit opmaken hoe lang sommige Duitschers zullen moeten wachten, die met het grootsche denkbeeld dweepen dat hunne taal eenmaal in geheel Jutland de Deensche zal ver vangen." - Ook dit schijnt niet langer tegengesproken t.e kunnen worden, dat de bevolking van Sleeswijk oorspron kelijk Deensch is geweest, dat de vroeger woeste streek in het zuiden des lands, thans nog bet.D a n i s c h w o h 1 d genoemdechter door Duitschers is bevolkt, en het Duitsch langzamerhand verder heeft trachten door te dringen. Wat de Duitschers alzoo Deniseren noemenkon wel eens niet anders zijn dan het handhaven der oude landtaal door de Regering tegen een vreemde indringster, wier vijandige be doelingen duidelijk blijken uit, het gansch Duitschland door herhaalde lied, dat het Duitsehe vaderland grooter moet ziju, eu het Slammnericandte Sleeswijk-Holstein er bij ingelijfd moet worden. Blijft men nu, met een hardnekkigheid een betere zaak waardig, Sleeswijk-Holstein als één land beschouwen, hoort men den kreet van het geheel Duitsehe Holstein om van de Deensche Regering bevrijd te worden, ten einde zich geheel en onverdeeld te kunnen oplossen in het alleen zalig makende Duitsehe vaderland, en voegt men er den zwakken weerklank bij dien deze kreet in Zuid-Sleeswijk wekt, dan is er immers genoeg om te beweren: Sleeswijk-Holstein ziet met smachtend verlangen uit naar zijne verlossing uit de Deensche slavernij. Voeger genoemde, ook Brunswijk, Saksen-Coburg, Heiningen en Altenburg verschenen. Men is het eens geworden over 8KEESW5 JK-1IÖESTEI1VSCHE KWESTIE. De conferentie teWurzburg, welke de Koning van Pruissen te vergeefs getracht heeft te verhinderen, is niet bijgewoond door Hannover en Keur-Hessen; daarentegen zijn, behalve de de aantenemen houding, indien de 2 mogendheden Holstein aan het beheer der Bondsvergadering willen onttrekken; men zal geen overeenkomst goedkeurenwaarbij het regt der hertogdommen wordt gewijzigd, men acht de Bondsverg. alleen bevoegd ten aanzien der erfopvolging te beslissen en men zal trachten hst aantal Boudstroepeu in Holstein te vermeerderen. Het zoogenaamde frankforter comité van 36 heeft, wegens de bezetting van Altona door de pruissen, eene oproeping uitgevaardigd aan alle sleeswijk-holsteinsche vereenigingen liet wenscht insgelijks versterking van het Bondsleger in Holstein//om het hoofd te bieden aan het wederresrteliik geweld." J De Kamer der Gedeputeerden van Hessen-Darmsladt heeft de regering aangespoord het besluit der Bondsverg. over de successie niet aftewachten, maar om onverwijld don erfprins v. Attyudeuburrj als hertog te erkennenen om pogingen aantewenden tot vermeerdering der Bondsmagt iu Holstein. Kiel isintussohen mede door een battaljon pruissen bezet; tot beveiliging der stad worden batterijen aangelegd Te Apenrade is prins Frederik als landsheer geproclameerd; te Broacker hebben de pruissen een predikant en eenige andere personen gearresteerd, wegens het uitvaardigen van eene proclamatie ten zijnen gunste. Oostenrijk heeft, de duitsehe Staten vermaand het voorstel der commissie betreffende de erfopvolging niet aantenemen; het vermeent, dat een Bondsbesluit niet in staat is eenig bezwaar opteheffenomdat het londenselie tractaat in der tijd de goedkeuring van den Bond niet heeft vereischt. Ter bescherming der duizende handelsvaartuigen in de Middellandsche en der 163 koopvaarders in andere zeeën tegen de deensche kruissersheeft Oostenrijk 13 oorlogs bodems aangewezen 5 voor de Adriatische zee6 voor de Levant en Middel. Zee en 2 voor bewesten de straat van Gibraltar. De sleeswijk-holsteinsche schepen die met deensche papieren tevens de deensche vlag blijven voeren zullen door Dene marken met de nationale schepen gelijkgesteld worden. Prins Gortschakoff heeft eene nota ingediend bij het kabinet te Berlijnwaarin hij te kennen geeftdat Rusland geene verplaatsing van liet europeeseh evenwigt in het Noorden zal gedoogen. Den 15 is in eene vergadering van de raadslieden der deensche kroon besloten, om geen wapenstilstand aantenemen op den grondslag eener vrijwillige ontruiming van Alsen of Duppel, maar om den oorlog voorttezetten en zoo groot mogelijke uitbreiding te geventen einde Europa te noodzaken tussehen beide treden; nog is besloten om geheel het Duitsch Verbond als oorlogvoerende partij te behandelen. Al de oostelijke havens van Sleeswijk en Holsteinmet uitzondering van Neustadt, zijn door'Denemarken in staat van blokkade verklaard. Bij verordeningen van 17 en 19 dezer, hebben de burger lijke commissarissen in Sleeswijk de constitutie van 18 Nov. buiten werking gesteld en bepalingen voorgeschreven omtrent het gebruik der duitsehe taal. welke voor de scholen en kerken verpligtend wordt verklaardalleen daar waar de ledematen verlangen dat de godsdienstoefening in het deensch zal geleid worden mag zulks geschieden. Van wege liet pfuissische hoofdkwartier is eene verorde ning uitgevaardigd, dat alle vijandige handelingen der inge zetenen en het niet verleenen van hulp aan de geallieerden volgens de krijgswet gestraft zullen worden. De door de Pruissen over de Eekrensuude bij Broacker, tot betere gemeenschap, geslagen brug is door degeparifserde deensche monitor Rul/ Krake beschotenmaar 2 batterijen beantwoordden het vuur zoodanig, dat het vaartuig moest wijken. Aan de deensche batterijen op Alsen is de vernie ling evenmin gelukt. Den IS hebben de Pruissen de deensche post op den Büffelkoppel voor Diippel overvallen en 1 officier eu 60 man gevangen genomen de verdere bezetting werd achter de ver schansingen terug gedrevende aanvallers verloren slechts 2 dooden en 10 gekwetsten. Denzelfden dag geraakte de voorhoede der geallieerden op verschillende punten slaags. TeGudsoe viel eene schermut seling van ruiters voor en bij Paaby en Eistrup drongen de verbondenen over de grenzen van Jutland waarop Holding door de Denen verlaten eu door de Pruissen bezet is. De overige posiliën werden door de gewekeneu met verlies van 35 man hernomen. De bezetting van Holding schijnt allerwege verrassing gebaard te hebben onmiddelijk werd de zaak aan een krijgstoeval toegeschreven eu verkondigd, dat Jutland reeds weder ontruimd wasdoch dit berigt, is niet bevestigd en men verzekert thans, dat strategische belangen de ontruiming met toelaten. Het blad la France bevatte reeds den 19 een zeer vijan dig artikel tegen Pruissen en Oostenrijk en meende, dat, indien deze mogendheden niet spoedig hare bedoeling dui delijk verklaarden. Frankrijk zich bij Engeland zoii voegen. In Noorwegen ontving de minister van oorlog bevel om het nuorweegsche contingent op den voet van oortog te brengen, naar Carlskroon werd last gezonden om 1 stoom- linieschip eu 2 stoomfregatten reisvaardig te maken, hospi taalbehoeften werden aangeschaft, terwijl 2 kanongieterijen geschut van staal vervaardigen. In het engelsche parlement, werd door verschillende leden op krachtiger maatregelen in het belang van D. nemarken aangedrongen maar de meerderheid bleef de afwachtende houding van liet bewind -huldigen. Den 25 erkende de heer Layarddat Denemarken werkelijkop grond van het lon- densche tractaat, om de ondersteuning van Engeland ver zocht had maar dat de regering van oordeel wasdat het gevalwaarin die bijstand verpligt zou zijnzich nog niet had voorgedaan. Den 22 's morgens ondernamen de Pruissen langs de ge- heele Diippel-linietussehen Schmoel en Broacker. eene al- gemeene en ernstige verkenningwaarbij de Denen 253 ge- vaugeueu verloren en rugwaarts geweken den strijd tot, den middag voortzettenwaarna zijdoor opkomende sneeuw- buijen geholpen, hunne vorige positien hernamen. De Pruissen geven op slechts 3 gesneuvelden te hebben. Pruissen en Oostenrijk hebben bij de Bondsvergadering voorgesteld, om het bevel der Bondstroepen en de benoeming van een burgerlijken commissaris in Holstein aan Pruissen optedragen. De deelgenooten van de Würzburger conferentie verlangen de bijeenroeping der holsteinsciie Stenden. Op voorstel van Engeland hebben de beide groote duitsehe mogendheden toegestemd in liet houden eener conferentie te Londen, zonder staking der vijandelijkheden, doch met eerbiediging van het Jutlandsche gebied. Men hoopt dat Frankrijk en Rusland insgelijks tot dit ontwerp zullen toe treden van Denemarken is nog geen antwoord ontvangen. te hébben ge.bodenvergunning verleent tot het vestigen vr ^handels- en militaire iurigtingen op de oevers van de Jah EN42 E1LANÏS. Even als de begrooting voor het zeewezen, biedt die voor de landmagt eene vermindering aan de kosten worden van 15,000,237 op 14 844.888 en liet aantal manschappen van 147,118 tot 143,654 terug gebragt. Eeuige damesmet de dochter van den deenschcn gezant aan het hoofdhebben eene vereeniging opgerigt tot liet verzamelen van gelden voor de zieken en gekwetsten in het deensche leger en de weduwen eu weezen der gesneuvelden, het vorige jaar is aan britsche voortbrengselen uitde in voerd voor eene waarde van meer dan in 1862. 146,489,768, dat is 18 pet. Den 15 is het traclaat geteekend tussehen Pruissen en Oldenburg, waarbij de groothertog, na langdurig tegenstand Het Wetg. Lighaam heeft de verkiezing van den heer Bravay, in het depart, du Gard verkozen, met 109 teen 76 st. vernietigd. Lij de ergarlering is een wetsontwerp ingediend tegen de zamenspanningen der fabriekanten of werkbazen en der arbeiders betreffende de werkloonen. 165 Mexicaansche officieren in verschillende steden <m- mtenieerdzijn door den Keizer in vrijheid gesteld, oin naar hun vaderland terug te keeren. Den 21 heeft prins kkc/poleoïi de lezing ten behoeve der poolsehe gekwetsten bijgewoond zoowel daarbijals bij de prediking van p. Felix in de Lieve-Vrouwe-kerk werd eene belangrijke som voor dat doel ingezameld. De arbeiders der voorstad S. Antoine te Parijs hebben een manifest opgesteldwaarin zij de noodzakelijkheid trachten te betoogen, om een der hunnen tot Afgevaardigde te benoemen. CRIEKEITLAlVn. De Nat. Vergadering heeft hare toestemming verleend tot het uitgeven van 3 miliioeii aan schuldbekentenissen met gedwongen koers. ÏTAESE. In het Parlement is de beraadslaging geopend over de verhooging en gelijkmatige heffing over het geheele Rijk der grondbelasting. In Ligurie zou die o. a. met 53 in Piemont met, 65 pet. toenemen. Geheel Sicilië protesteert te°-en deze voordrag!. De minister van justitie heeft eene wetsvoordragt ingediend, tot opheffing van alle kloosters en geestelijke oorporatien behoudens de noodige uitzonderingen. De eigendommen zouden door eene commissie beheerd worden en de geestelijken hunne vrijheid bekomen, met een jaargeld van 600 a 700 fr. Voorts stelt de minister voor aan de bisdommen en prebenden! zoolang de tegenwoordige titularissen leven, hunne eigen dommen te latenen na hun overlijden die bezittingen te verwisselen in renten op den Staat. De waarde de^geza- melijke kerkelijke goederen wordt op ruim 76 millioen fr geschat. OOSTENRIJK. De jonge vorst Sapiehasedert geruimên tijd. als mede- pligtig aan de poolsehe woelingen in Galliciete Lemberg preventief gevangen, is den 18. 's avonds, ontsnapt, nadat zijne moeder hem even te voren bezocht had. Graaf Degenfeld heeft zijn ontslag gevraagd en bekomen als minister van oorlog en is vervangen door geul. Franck. Tot grootmeester en grootmeesteres van het, Huis des aan staanden Keizers van Mexico zijn benoemd graaf en gravin Jos. Zichy; de graaf is van den ouden hougaarschen adel en zijne gemalin de zuster van prins Metternich, gezant te Parijs. Den 21 zijn de daags te voren te Weenen aangevoerde op de Denen veroverde 6 kanonnen en 2 ammuuitiewagens, door manschappen van alle wapenenin feestelijken opt.ogt gebragt naar het paleis des Keizers op wiens kosten het geleide onthaald werd. De gallicische Afgevaardigde Rogawski 'is na het sluiten der zitting van den Rijksraad op nieuw in hechtenis genomen, RFSEAXÏB. Polen. In den nacht van 1819 Febr. hebben deinsur- genten bij Wlockwaleck een goederentrein doen springen en 16 wagens vernield. In het stadje Czersk hebben zij zich van de openbare kassen meester gemaakt. VEREENÏG1BE STATEN. De wet, op de militaire dienstpligtigheid der slaven van 14 tot 45 jaren is door het Congres aangenomende eigenaars zullen, voor zoo ver zij getrouw gebleven zijn aan de Unie, schadeloos gesteld worden. De genl. Mende heeft den 6 Febr. eene verkenning ten zuiden van de Rapidan ondernomenhij ontmoette een ge deelte der krijgsmagt van genl. Lee en verloor in het daarop gevolgde gevecht 200 a 300 man. Te gelijkertijd is genl. Butler met 3 brigaden infanterie, 4 regimenten ruiterij en 12 stukken geschut uit zuid-oostelijk Virginia opgerukt naar de de zijde van Richmondom te trachten die stad te overrompelen en de Noordelijke krijgs gevangenen te bevrijden; zijn voornemen is echter uitgelekt, zoo lat hij onverrigter zake moest terugkeeren. Te Richmond is een duitscher gevangendie aan het hoofd stond eener zamenspauuing, Ten doel hebbende den president Davis te vermoorden. Den 10 heefr, genl. Longstreel de gemeenschap der Noor delijken tussehen Knoxville en Cumberland-gap afgesneden.. De Separatisten hebben Jackson in Mississippi bezet. Zij trachten Newborn in N. Carolina op de noordelijken te heroveren. Den 5 Febr. is eene talrijke expeditie der federalisten van Port-Royal vertrokken en den 8 1e Jacksonvillein Florida, gelandvanwaar de troepen zich naar Tallahassee hebben gewend. In eene onlangs le Philadelphia gehouden toespraak zeide de genl Meade, dat sedert Maart 1861 100000 man van het Potomae-leger gesneuveld en gewond zijn. MEXICO. Den 31 Dec. heeft de aartsbisschop van Mexico de ex communicatie uitgesproken tegen de fransohe authoriteiten. Vervolgens hebben de leden van het hoog geregtshof, op aansporing der geestelijkheidde verklaring afgelegddat zij weigeren voortaan regt te spreken in zaken betreffende de geestelijke goederen. Wederom zijn 2 diligences geplunderd, de eene bij Soledad door 400 man, waarvan er 35 sneuvelden. Van de passagiers, waaronder eenige fransohe soldaten, verloren er 10 het Teven bij den strijd. Verscheidene generaals van Juarezzijn minister van financiën en een groot aantal zijner ambtenaren hebben hunne ondersteuning aan de fransehen toegezegd. Juarez heeft zijn gezag nedergelegd ten behoeve van

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2