Slabs Üicutos. iH«irf>t!?crtglcn. Denemarken de altlaar lettaande democratische instellingen niet afgeschaft waren.' De deensche krijgsgevangenendie m de hertogdommen te huis behooren, worden terstond vrijgelaten en naar hunne woonplaatsen gezonden. Den 29 Febr. is te Kiel het maken van sleeswtjk-bolsiein- sche uniformenop bekomen bevelplotseling gestaakt. Dien dag viel by Fredericia een gevecht voor tusscnem 1 eskadron deensche dragonders en 2 eskadrons pruissische huzaren. De Denen namen 30 man gevangen. Den 1 Maart stak de bezetting der Düppeler schansen e.enige daarvoor gelegen gehuchten in brand. Den 2 werden die schansen weder scherp door de Pruissen verkend. Omtrent de voorgeslagen conferentie wordt liet volgende vernomen: de fransche halfoffieiële Constihdionel sprak den 28 teendat er op dit - punt overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland zoude bestaan: Frankrijk zou slechts aan de conferentie deel nemen, indien ook Denemarken en het Duitseh Verbond het deden de engelsche ministerie e Morningpost verlangde dat aan Denemarken 14 dagen tijds ter overweging van zijn antwoord zon worden gelaten van wee de deensche regering werd beurtelings aangevoerd dat" "een sprake van onderhandelen kon zijnzoolang Slees- wijk niet ontruimd was en dat men aan geen conferentie zou deelnemen op den grondslag eeuer louter personele vereent- ging met de hertogdommen, totdat de Kouing, op aan raden van Engeland, een breeden raad van de ministers en de voornaamste vertegenwoordigers opriep, waarvan de meer derheid begreep, de conferentie niet te moeten afwijzen maar de deelneming afhankelijk te maken van de volgende voot- waardenwapenstilstand onder handhaving van het status quo; ontruiming van Koldingen verkiezingen in Sleeswijk voor de zamenstelling van eenen Rijksraad voor het nemen van een regelmatig besluit tot afschaffing der Noveuiber-conatitutie. De regering heeft last gegeven tot het weder vrijlaten der Tuscaloosa omdat de omstandigheden welke aanleiding had den gegeven tot de aanhouding van dat vaartuig, verkeerdelijk waren opgegeven. Het Lagerhuis beeft den 29 Febr. de begrooting voor de zeemagt, na eene langdurige woordenwisseling, zonder stem ming aangenomen. FRANKRIJK. Qrecco en Trabucco zijn veroordeeld t ot verbanninglm peratori en Scaglioni tot 20jarige gevangenisstraf; alleen de laatste heeft zieh in cassatie voorzien. Den 28 Febr. is de heer Dietri, lid van den Senaat, prefect van de Gironde, oud-prefect van politie, overleden. Zijn verscheiden is een groot verlies voor den Keizer. Volgens de Vigie de Cherbourg heeft de minister van marine last gegeven het gepantserde eskader ten spoedigste te wapenen en de bemanning vóór 15 Maart op het volle cijfer te brengen. De Keizer heeft eene commissie benoemd tot liet organi seren eener wetenschappelijke expeditie naar Mexico. Het consistorie der hervormde gemeente te Parijs heeft, vooral door den invloed van den heer Guizot, met 12 tegen 4 st., geweigerd den lieer A. Coguerelde zoonsedert 16 jaren hulpprediker, als zoodanig op nieuw te benoemen, en zulks wegens zijne niet orthodoxe gevoelens. Vele arbeiders, en democratische bladen verklaren zich tegen het manifest der werklieden betreffende de verkiezingen cn oordeelen dat het Wetg. Ligchaam uit vertegenwoordigers der natie en niet van de verschillende standen moet bestaan. De Ouderkoning van Egypte heeft den Keizer verzocht als scheidsregter te willen optreden in het verschil met de Suëz-maatschappij. Fi RIEKEN LAN IS. Het ministerie ligt overhoop zoowel met den Koning als met de Nationale Vergadering. OOSTENRIJK. Gallieie en Krakau, waar, in weerwil van dagelijksehe gevangennemingende woelingen in poolsch-nationalen zin toenamenzijn in staat van beleg verklaardvolgens de be kendmaking wegens zamenspanningen in het binnenland, die met boog verraad gelijk staan en het verleenen van onderstand en het aanwerven van manschappen voor den o stand in Polen." Er bestond in Galiieie reeds eene geheime revolutionaire magt, welke belastingen hief, zich door hare beambten trouw deed zweren, door intimidatie trachtte te heerschen en niet voor sluipmoorden terug deinsde. De bekende insurgenten-invoerder Jezioranski is mede in hechtenis genomen. De ontvlugte graaf Sapieha is behouden te Jassv in Moldavië aangekomen. Volgens een itaüaansch blad bestaat de knjgsmagt in het Venetfaansche uit 160.000 man. met geen ander dan getrok ken geschat. De General-Correspondenz wederspreekt het maken van krijgstoerustingen daar te lande. VEREENItiDE STATEN. Het Huis der Vertegenwoordigers te Washington heeft, met eene meerderheid van 21 st., bij wijze van amendement op de constitutie, bepaald, dat de slavernij in alle Staten der Unie is afgeschaft. De onder genl. Sherman van ïcksburg zuidwaarts getogen magt der federalisten heeft den 5 Febr. Jacksou, de hoofd stad van Mississippibezet. 100 Officieren der federalisten zijn uit lninne gevangenschap te Richmond ontsnapt en op het fort Munroe aangekomen. De President der Confederatie heeft eene wet uitgevaardigd waarbij de uitvoer van tabak rijst en zuivere suiker, en eene andere waarbij de invoer van voorwerpen van weelde na Maart verboden wordt. MEXIFO. De generaal Almonte heeft aan liet bankiershuis Salomon Hein te Hamburg concessie verleend voor de oprigting eeuer nationale bankmen verzekertdat de parijsehe bankiers Hottinguer, Fould en Fereire aau de onderneming zullen deelnemen. In Yucatan behoudt de opstand ten behoeve der vreemde tnsschenkomst de overhand. De stad Campêche, aan de landzijde ingesloten door de troepen vau den mexicaanschen genl. Nanarreta en van de zeezijde bedreigd door den commandant Cloaé met. 3 fransche oorlogschepenheeft den 23 Jan. gecapituleerd en zicit aan den contreadmiraal Fosse overgegeven. De jongste veldtogt, van den genl. Bazaine in de noor delijke' provinciën heeft aan de Jnaristen een verlies herok kend staa 3000 man aan dooden, gekwetsten en gevangenen n van 23 kanonnen. BINNENLAND. Verkiezingen. Te Roermonde is, in plaats van den heer Cornells, met 641 van de 1169 geldige stemmen, tot lid der 2= Kamer verkozen Mr. F. bn. da Keoérberg. Staten-Generaal. De leden houden zich in de afdee- linu-eu bezig met bet onderzoek der ingediende wetsontwerpen. Ten aanzien der herziening van den tabel der kiesdistricten vmdt de toevoeging van Zaandam bij Haarlem om ae ver schillende belangen der bevolking en de alsclieiding der districten door het IJ, bezwaar en zou met liever de Zaan- plaatsen tot een eigen hoofdkiesdistrict vereenigen. Militaire Zaken. De Koning heeft het contingent dér nationale militie voor dit jaar bepaald op 9400 man, waarvan 400 voor de zeemagt. Benoemingen. Tc Enkhuizen is benoemd tot stads mu ziekmeester, in plaats van wijlen den heer G. LI. Mcijroos, den heer F. C. A. Gehrijcke, thans onderwijzer in de muziek aan liet instituut van den heer Schreuder te Np ür uw ijk, binnen. Jagt- en Visscherij. In Noord-Holland wordt de jagt op waterwild gesloten op Aprilop eenden op 12 Maart, wanneer tevens het kooijen gestaakt wordt, zullende de eenden tot 1 Mei gehokt moeten zijn; de visscherij, uitgenomen met. aalkorven en palingfuiken, wordt gesloten van 15 Maart tot 15 Mei. Verkeer. De opbrengst van den Hollandsehen spoorweg heeft in 1863 bedragen 1,401,562,355-, dat is 73,692,11 meer dan in 1862. Nieuwe Ondernemingen. Te Enkhuizen ziet de bevol king dagelijks liet verleenen der concessie voor den spoorweg det,Dbeide Frieslanden te gemoet. Onderwijs. De raad van Roermonde heeft, op aanzoek van den minister van binn. zaken, besloten de gebouwen van het voormalig Jezuiteoklooster aftestaan voor eene hoogere burgerschool met Sjarigen cursus, geheel op kosten van het Rijk. Die van Deventer besloot den 29 om het atheneum opte- lieffen en ie vervangen door eene dergelijke school, waartoe het Rijk eene jaarlijksche subsidie van 7000 zal verleenen. Kerkelijke Zaken. Te Roermonde heeft de gemeenteraad het besluit genomen om den bisschopvoor den bouw vau een bisschoppelijk eollegie, den noodigen grond en f 40000, benevens eene jaarlijksche subsidie van f 1500 aantebieden. Kunst. Voor het te Amsterdam te bouwen Museum Koning Willem I zijn van 19 mededingers 21 ontwerpen ingekomen. De dochter van wijlen Ary Sclieffer heelt, wegens het verbranden van bet museum Boymans te Rotterdam, aan die stad een schilderstuk van haren vader aangebodenals bij drage voor een nieuw te vormen kabinet. De heer v. Rijckevorsel heeft eene schilderij van L. Meyer tot hetzelfde doel afgestaan. Feesten. De herstelling vóór 50 jaren der kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, opgerigt in 1785, is den 1 Maart feestelijk herdacht door het houden eener redevoering door M>' S. v. hennep in eene buitengew. vergadering van commissarissendoor een feestmaal en de opvoering van de schipbreuk der Medusa in den stads-schouwburg voor de kweekeliugenilluminatie vau de kweekschoolenz. Aanbestedingen. Den 3 is te 's Hage het maken van den spoorweg van Helmond naar Boxtel besteed aan L. v. Gaal te Geldorp voor f 502,000. Giften. Dóór iemandd:e onbekend wil blijvenis aan de maatschappij van weldadigheid toezegging gedaan vaneen bedra» van 25000, onder voorwaarde, dat bet zal moeten strekken tot liet aanbrengen van duurzame verbeteringen en het behouden der huisgezinnen in de koloniën Rampen. Den 29 is brand ontstaan in bet stadshuis te Meppelwelke spoedig bedwongen werd, doch het gebouw inwendig zeer heeft beschadigd. Den 1 Maart is de jaagschuit tusschen Assen en Gromn gen, door te grooten boveulast, omgekanteld; de passagiers zijn'alle, hoezeer met veel moeite, gered. Regtszaken. De Koning heeft gratie geweigerd aan Ch. llornidge, zich noemende Somerset Lee, tot 5jartgen tucht huisstraf veroordeeld wegens moedwillgen manslag op den gepens. kapt. v. Dongen hrancke. Overleden. Den 2 overleed te 's Hage M'. J. Pols referendaris en hoofddirecteur der posterijen, oud 69 jaren en den 3 te Harderwijk de burgemeester M'. G. A. de Meester, lid van de 2e. Kamer der Staten-Generaal. Vaccine. Te Stellendam bij Goedereede hebben van Junij tot Dec de pokken geheerscht, van de gevaccineerden werden aangetast 26.5 p.et. en stierven 2,1 p.ct. en van de ongevac- cineerden werden aangetast 91,6 en bezweken 8,7 ten honderd. Koloniën. Den 4 Jan. heeft op Java in de residentie ICedirieene hevige uitbarstiug plaats gehad vau den vulkaan de Kloet, welke een groote massa heeten modder en steeuen uitwierp, 'waardoor 2 dessa's en 5 gehuchten, te zamen door 370 menschel! bewoond vernield werden. De aschregen waarvan de uitbarsting vergezeld ging werd op verreu af stand waargenomen. De toestand van Suriname verbeterd met eiken dag; voort durend worden vrije arbeiders aangevoerd. De voorlezingen voor den handwerkstand door hel natuur* en letterk. genootschap met ondersteuning van het departe ment der maatschappij van nijverheid, gehouden, zijn tot dus verre, zoowel wat de behandeling der onderwerpen (Dr. de Gelder over de hef boomen en katrollen en de heer Conijn over het chloor, vooral als bleekmiddel), als wat de talrijk heid der hoorders en de door deze aan den dag gelegde be langstelling betreft, bijzonder gunstig geslaagd. Velen wen scheen voorzeker meerdere avonden zoo aangenaam en nuttig te worden bezig gehouden. Naar wij vernemen, zal op Vr'ydagavond, ten half 8 ure precies, in het lokaal van den heer E, Mul alhier, eene open bare vergadering worden gehoudenwaarin door den heer Cohen Stuart mededeeling zal worden gedaan omtrent den Noord-Hollandsch-Frieschen spoorweg en de belangen van Alkmaar bij die onderneming. De beide ijzeren schroefstoombooteu voor de diensten op Amsterdam (concessie Bosman) en Rotterdam (concessie v. Leeuwen en Suierverzijn reeds iu aanbouw op de scheeps timmerwerf van den heer G. Swerver alhier. Vermoedelijk zal nog een derde boot op stapel worden gezet voor eene dienst 'tusschen Nieuwe Diep en Rotterdam, waarvoor mede door de heeren v. Leeuwen en Swerver concessie is aangevraagd^ Bij liet burgerlijk armbestuur alhier is voor de algemeene armen ontvangen eene som van f 10,als de zuivere op brengst eener op 28 Februarij j.i. gehoudene tooneel voor stelling. Van wege H. M. de Koningin-Moeder is dezer dagen bij bet bestuur der sociëteit van Moederlijke Weldadigheid al hier ten behoeve dier instelling, op nieuw met erkentelijk heid ontvangen Harer Majesteits aanzienlijke jaarlijksche bijdrage van 100 gulden. De werkzaamheden tot graving van het spoorweg-bassin I en tot ophooging van het stations-terrein zijn met kracht I aangevangen. Het no» niet verbouwde gedeelte van het aloude proven' huis van Paling en v. Foreestzijnde de abtswoning en een op de binnenplaats staand huisjewordt thans geslooptom in verband met het overige herbouwd te worden, liet out werp, indertijd opgemaakt door den heer Verheybiedt, de gelegenheid aan om de boogvormige gebeeldhouwde steen op nieuw boven den ingang te plaatsen. Bij het diepspitten ter beplanting van liet terrein van den afegóraven wal even benoorden de standplaats der afgebroken Geesterpoort worden de grondslagen gevonden van eeutge gebouwenzij zijn afkomstig van 2 huizen en 2 kamers (kleine woningen), welke ter bewailing van den nieuwen uitleg in 't begin van 1573 gesloopt werden; inde naburige thans zoo korte Canisstraat werden toen niet minder dan 1^ huizen en 1 kamer afgebroken. AI8Ktt.\l»IS»EMKXTJ» RKOTBAXK. Zitting van 23 Feb. 1. W. T., te Alkmaar, ontduiking der plaatselijke belasting op iiet gedestilleerd te Alkmaar, 54,59 boete, met subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen en de kosten. 2. H. M„ te Tiel, mishandeling, 8 dagen eenzame opsluiting en de kosten. 3. J. S., te Haringcarspel, hoon en beleediging met woor den van een bedienend beambte 2 geldboeten elk van 8 en de kosten. Zitting van 1 Maart. 1. P. V., te Wieringen, stranddieverijmet aanneming van verzachtende omstandigheden6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 2. A. H., te Texelgeheel als boven. 3. a. P. L., bi G. W.. c. J. M„ d. K. K., vrouw van J. W, en e. J. M, vrouw van J. H„ a., b. en c. stranddieverij d, en e. medepligtigheid daaraana. vrijgesproken b„ c„ d en e. ieder 14 dagen gevangenisstraf en solidair in de kosten «tlKOEKUJKE STAX13 ONDERTROUWD. 4!Mrt. Fieter Johannes van Kerkvoorde en Lamberta Johanna de Rooij, beide wonende alhier, eerstgen. onlangs te Sas Van Gent. GETROUWD. 1 Feb. Pieter van den Berg en Trijntje van Doesburg.— Cor nells de Jong, wedr. van Adriana Lourina Groen, en JaantjeZonderwijk, beide te Alkmaar, laatstgen. onlangs te Heilo woonachtig. GEBOREN. 27 Feb. Margaretha Anna MariaD. van Pieter Groen en Catharina Maria Jaoobse.Maria CatharmaD. van Pieter Hos en Maria Catharina Kors.Jacob Cornells, Z. van Hendrik Post en Johanna van der Meij. 28 e Jan, Z. van Pieter Hartog en Alida Rijsman.— Kaatje, D. van Arie Bronneren Sophia Heiletta Neef. 29 u Klaas, Z. van Corneiis Janzoon Routing en Aaltje Leguijt.Jan, Z. van Johannes Holman en Antje Haasbroek. 1 Mrt. RebekkaD. van Abraham Mozes Verkozen en Sara Cohen.— Elisabeth Cornelia D. van Berend Hinrteh Blankemeijer en Johanna Clasina van Vasen.— Jacobus Johannes. Z. van Jacobus Johannes Smeets en Wil- helmina Petronella Post. 2 Alida Petronella, D. van Allebertus Opdam en Eli sabeth van Zanen. 3 u Jan, Z. van Klaas Reijn en Neeltje Broertjes Bernardus Anthonie, Z. van.Jacobus de Geus en Maria Magdalena Elfrink. 4 u Jacob Z. van Aaldrik Arend Blank en Grietje Slinger. Petronella JohannaD. van Jacob Pallemans en Pe tronella Johanna Braun. OVEBLEDEN. 27 Feb. Cornelia Bont, wed. van Nicolaas Dingerdts63 j. 28 Hèndriea Maria, D. van Simon Keiser cn Antonia Smorenberg, 4 j. en 9 m. 1 Mrt. Louter ens Z. van Hendrik Sparenberg en Matke Cor nelia Geerling, 11 m. 2 Aaltje Reis, 29 j.— Klaas Kruijt40 j. en 7 m. 3 u Corneiis Ernerentius, Z. van Corneiis Albertus Schou ten en Aaltje Kopjes, 14 in.— Andries Martinus Vogelzang 29 j.Corel Johan de Rooij 25 j.~— Gerritje, D. van Hendrik Reijersen Jetten en Wijbregje Bakker, ruim 7 m. 35 W A A St S F SÏ«WF van hof Departement der MaatscRappij „Tot Nut van 't Algemeen" Zitting van Commissarissen op .Maandag den 7 Maart 1864, des avonds ten 8 ure. Ouders, die hunne kinderen op de bewaarschool wenschen toegelaten te zien, kunnen zich ten genoemden tijde aan het locaal der school aau de Doelenstraat vervoegen voorzien van de geboorte- en inëntincsbewijzen der kiudeten. Uit naam der Commissie TPlEUSSAUT van RAPPARD, Secret. Al/cmaar 29 Feb. Aangevoerd 33 Kalveren 36 a 80 14 vette Varkens 40 a 46 ets. het. N.P. 4 Maart. Kleine Kaas 28, dito commissie f 25.50, dito middelbare 30. laagste prijs /14. aangevoerd 147 stapels wegende 26198 NP.. 390 mud Tarwe 7 50 a 8.50, 168 mud Ro^e 6,75 a 7.50, 423 mud Gerst 4,75 a 6,2o. 810 mud I Haver f 2.50 a 4.25, 180 mud Bonnen f 5,50 a 0.50, 64 mud Kanariez. /10.25 a 11,50. 64 mud Erwten. eroeue/lO. graauwe dito 11. witte dito /10. vale dito i 8. 1 mud Koolzaad. 5 Maart Aangevoerd 4 Paarden f 80 a 1/5 3 Koeijen f 130. 352 Schapen t 8 s 30, 1 Lam, 112 maaere Varkens /Sa 15, 120 Biggen f 3 a 5, nucht. Kalveren 3 a 4, Boler per kop 60 a 70 ets. Enkhuizen 2 Maart. Mosterdzaad 19, Karweizaad/15.25. Graauwe Erwten ƒ10 50. valedito/9, bruine Boonenƒ10,50, Medemblik 2 Maart. Kleine Kaas 26aangevoerd 23 sta- I pels, wegende 5025 NP.. Boter 1,16 per NP., lvtppen- eijeren f 2.50 per 100 st.uk§. Haarlem 29 Feb. Roode Tarwe 8,10 a 8,25, Witte dito

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2