ALKMAARSCHE COURANT 12. Zesenzestigste Jaargang. 1864.V BIJBLAD belioorende tot de ALKMAARSCHE COURANT van Zondag 13 Maart 1864. 20 Maart. M O Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4, Brieven franco aan de Uitgevers IIE R M». COSTER ZOON. r/.nnflfï fe- De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. «EM E ESI TEK A A Zitting van den 9 Maart 1864, No. 4. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Mr. P. A. de LangeJhr. D. C. de Dien Fontein Verschuif en Jb. Helling. Na de opening der vergadering worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en behoudens een paar aanmerkingen, goedgekeurd. 2. Is door den Voorzitter mededeeling gedaan van den afloop der aanbesteding van de gemeentewerken en van de toewijzing derzelven aan de verschillende laagste inschrijvers, alle beneden de begrooting. Voor kennisgeving aangenomen. Daarna zijn gelezen de volgende ingekomen stukken Van 11.11. Ged. Staten van Noord-Holland 3. Eene missiveten geleide van het goedgekeurde sup- pletoire kohier der plaatselijke directe belasting over 1863 4. Idemmededeelende de door Z. M. verleende goedkeu ring van a. de verordeningen tot heffing en invordering van plaatselijke belasting op het gedistilleerd l. het besluit tot afschaffing der plaatselijke belasting op de brandstoffen. 5Idemgeleidende het besluit van goedkeuring op den afstand van grond bij de Vier Staten aan P. Twisk. De Nos. 3, 4 e» 5 zijn voor kennisgeving aangenomen. 6. Bemerkingen op de regeling'der toelagen van vuur en licht ten dienste der openbare scholen. Om berigt en raad aan de commissiedie deswege heeft gerapporteerd, 7. Bedenkingen tegen de verordeningen tot heffing en invordering van begraafnisregfen. Aan Burg. en Weth. om berigt en raad. 8. Idem tegen "het voorgedragen reglement van politie op de begraafplaats. Aan de commissie voor de verordeningen om berigt en raad, en als reeds ter lezing gelegen hebbende, in dadelijke behan deling genomen. Van de commissie van financien: 9. Rapport op de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Op de conclusie van het rapport goedgekeurd. 10. Idem op de gevraagde subsidie voor de armen bewaar school van het Departement Alkmaar, der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. In overeenstemming met het rapporttot een bedrag van f 620,onder nadere j goedkeuring van H.H. Ged. Staten' verleend. 11. Idem op de door den schuttersraad gevraagde mag. tiging tot het doen van af- en overschrijvingenop zijne begrooting over 1863. De magüging op de conclusie van het rapport verleend. 12. Jaarlijksch verslag der plaatselijke schoolcommissie, betreffende het lager onderwijs en den toestand van het school wezen te Alkmaar. 13. Rekening van H.H. Commissarissen der stads bank van leening, benevens het rapport van de commissie van financien daarop. Beide Nos. 12 en 13 ter lezing jvoor de leden op de secre tarie nedergelegd. Van Burg. en Weth.: 14. Voorstel tot verevening van f 106,buitengewone kosten van reparatie aan de Kapeltoren. Dadelijk behandeld en de magtiging verleend. 15. Voordragt betreffende eene betere regeling voor het onderhoud en schoonhouden der gemeenteplantsoenen. 16. Rapport op de aanhangige zaak der verrekening van de aannemingspenningen voor het uitdiepen en schoonhouden der grachtenmet den aannemer. 17. Missiveten geleide der aanbevelingslijst voor de be trekking van 2e hulponderwijzer aan de openbare tusschen- sehoolwaartoe worden aanbevolen: R. Burg, te Alkmaar A. G. Nierhoff, te Wijhe, en P. C. Bakker, te Alkmaar. 18. Missive, ten geleide als boven, voor de benoeming eener 2e helpster bij het onderwijs in vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschoolwaartoe worden aanbevolen C. TV. van Randwijk, J. L. Burkunk en A. E. Bakker, alle te Alkmaar. Achtereenvolgend zijn de Nos. 15 tot en met 18 ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 19. Verzoek van W. F. Stoel, om tijdelijk gebruik van den grond der voormalige infirmerie. 20. Idem van G. J. van Leeuwen en G. Swerver J;., om afstand in koop van hetzelve terrein. 21. Idem van WF. Stoel, mede om afstand in koop van dien grond. Alle gerenvoijeerd aan Burg. en Weth. om berigt en raad. 22. Idem van J. H. Bergmanomuithoofde van veran dering van bestemming, met den 1 April e.k., uit zijne betrekking van 2cn hulponderwijzer aan het gymnasium en de openbare jongensschoolte mogen worden ontslagen. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. Vervolgens zijn de deliberatien geopend over 23. Het verzoek van Dr. J. J. de Gelderom afschrift te mogen nemen van eenige stukken op het gemeentearchief voorhanden en om die in druk te mogen uitgeven. Onder zekere bepalingen toegestaan. 24. Idem van Dr. A. Hirschig Cz., om vergunning tot het stellen van een afsluitingshek langs zijn grond aan de ge dempte Nieuwesloot. Het verzoek toegestaan. 25. Idem van W. van Tellingen, om afstand van een stukje grond lang het Glop ter zijde van zijne woning aan hetFnidsen. Gewezen van de hand. 26. De voorgestelde le suppletoire begrooting voor de dienst 1864, tot regeling van vermoedelijke mindere ontvangst van accijnsen, als gevolg van de afschaffing der plaatselijke be lasting op de brandstoffen. Goedgekeurd, en behoudens magtiging van H.H. Gedep. Staten vastgesteld. Nadat de vergadering in eene met gesloten deuren was overgegaan, is bij heropening daarvan 27. De vergadering opgeheven. Te Alkmaar bij HERM'- COSTER ZOON. danks al hun verschil van geloof karakter eu aanleg allen dezelfde loruitgangzich schijnbaar wijdende .gd werkelijk aan de oprigting van eerbied dien wij mogen koesteren r dezer jongeluionze ingenoraeu- u sommigen onder hen en ons me- zijn deze jeugdige hervormers der staat om ons bezadigde Hollan- ersehrikken eu met zekere schuwe niet zoo zeer voor de hervorming als voor het ongeduld, waarmee zij ;en niet voor den nieuwen toestand voor den vreeselijken wankeling iokwaardoor zij dien in 't leven i het licht dat zij begeerenmaar ksemstraal die hel ons zou moeten !er deze vurige hervormers één die indanks zijn Fransche krijgshaftig- streven volgens Hugo niet ieidt tot kan uilloopen op den vrede, die //mensch" dan over den "burger," bergstroom de voorkeur geeft boven ,id moerasmaar toeh de kalme rkiest boven dén bergstroom den aandie helderheid begeert, zonder eloovig, en dus ook geduldighet wil verbeidendau zich tevreden gloed van een haastig ontstoken ïze vriend eu onze geestverwant ïaast begeert, die vooruitgang wil, r zeker, zwak maar rein, kalm maar ;rkt,en van dwingelaudij bijgeloof en en bezwijken onder de onweerstaan- ,p en kennisdie daarom wil wer- ieud aan de verheffing van het en zedelijke waterpas aan het tot n de schatten der wetenschap aan er ideën aan de ontwikkeling van lie gelooft dat de toekomst voor e hand van den schoolmeester, en geen ongepaslen titel acht voor opvoeding der jeugd gewijd." iten wij daarom het jaarlijksch ver- gere scholen in ons 'vaderland het bij de Staten-Generaa! wordt iuge- inhoud van dat verslag naar onze ïtgewigt van het onderwerp beant- lereu wij ook te veel van een stuk verslag, dat niet meergeeftdan van het ouderwijs. Het verslag over :g, bij de Staten-Generaalingediend, men een langzamen vooruitgang te ;st men erkennen, "dat het aanleeren undigheden en de ontwikkeling van ens der kinderen 09k in 1861 niet elke wenschelijk was te achten ïrvan noemde men "het schoolver- lartegen tot dusverre vruchteloos ezocht." Zou men eigenlijk hier kwaal, waartegen tot dusverre het geneesmiddel, leerpligtigheidniet van een zoo afschrikwekkend dik ag Wij zullen ons niet verdiepen in al die cijfers en tabellen daar rnrslag zit voor ons in een enkele ft heeft: "omvang eu toestand van och ook omtrent de verschillende aderwijs is het verslag te kortte j er voldoende bekendheid met, den s uit zouden kunnen opdoen. Laten derdeel bepalenhet 1 e z en en Nederlandsche taal. VVaar- ndacht vestigenzal straks blijken, id leest men dienaangaande in het verbetering ondergingdoch in het eer achter- dan vooruil, Het onder- er Nederlandsche taal liet op do veel te wenschen over, hoewel eenige r werd waargenomen. Een werktui- ige ontleding gold veelal voor taal- f met de meest bekende spel- en )0 vele leerlingen de school verlieten, gedachten op schrift, te kunnen land wordt alleen gemelddat wat het lezen tot oefening van hetver- bespeureu uit Zuid-Holland dat lerwijzer nog te weinig gevestigd le uitspraak uit Noord-Holland scholen nog te werktuigelijk ge- :r van beschaafden de leestoon wasdat het teruggeven van het ig te veel werd verzuimden dat g werd ter harte genomen irlaudsehe taal wordt gezegd, dat g werd onderwezen als dit leervak t zelden voldoende rekende, wanneer van de zamenstelling der taal in 't er te letten op het, vormende voor ssing der regels op het gebruik van :h leven. Voor de overige provin- ehraier. m de taal is gansch het volk. Wan- lenige waarheid schuiltis het wel onderhevig, dat aan de Nederland- niet dien hoogen rang wordt gegeven. Wij spreken hier niet eens van de

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 1