Politiek ©ucczigt SCleiiclijKsehc öcrigtcu. frakkbijk. grofite masia, wij hebben bet oog op ilea zoogenaamden beschaafden standja zelfs op vele in andere opzigten zeer ontwikkelde eu geleerde mannen. Dikwijisgebeurt het, dat menschen die volkomen met een of ander onderwerp bekend zijn, een allerongelukkigste figuur maken, wanneer zij er toe over gaan om over dit onderwerp, dat zij meester zijn, te schrijven in hunne moedertaal* die zij niet meester zijn. Met bet spreken gaat bet niet beter dan met het schrijven. Onze taal wordt slecht gekend slecht gesprokenslecht gelezen en slecht geschreven. Wat is daarvan de oorzaak? Wat. anders dan dat zij uiet beoefend wordt Om een taal goed te leeren kennenzich er gemakkelyk in te kunnen bewe gen en zich er van te kunnen bedienen wanneer het te pas komt. is het noodig, de beste werken in die taal' gelezen te hebbenvan goede schrijvers geleerd te hebben boe men baar tot. een geschikt gemakkelijk en gewillig voertuig maakt voor onze gedachten. En deze oe'euing ontbreekt ons. Wij zijn onbekend inet onze letterkunde. Op een school van gewoon lager onderwijs leert oris volk lezen envoor zoo ver het gaatde beginselen der Neder- landscbe taal. Later wordt een begin gemaakt met de vreemde talen; er moet Fransch Duitsch en Engelsch geleerd worden. Uitmuntend; maar gaat men nu ook een schrede verder met de Nederlandsche taal? Neen; daarmede biijlt liet hetzelfde zoowel van de Nederlandsche taal als van de vreemde talen ouderwijst men niet meer dan de beginselen dat ismen tracht de leerlingen zoo ver te brengen, dat zij geen taal fouten maken. Met hoeveel vrucht, mogen de brieven van mepigeu ontwikkelden man en menige beschaafde vrouw ge tuigen. Maar wij hebben nu de wet op bet Middelbaar Onderwijsmisschien is daarin de moedertaal minder stief moederlijk behandeld. Laat ons zien. Ouder de vakkeu van onderwijs aan de burgerschool met tweejarigen cursus vinden wij: de beginselen der Nederlandsche taal alzoo niet meer dan aan de lagere schoolaan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus vinden wij: de Nederlandsche taal, de Fransche laai, de Eugelsche taal, de Hoog-Duitsche taal; en aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus: de Nederlandsche taal en letterkunde, de Fransche taal en let terkunde de Engelsche taal en letterkunde, de Hoog-Duitsche taal en letterkunde alzoo volkomen gelijkstelling van de moedertaal met de vreemde talen en eerst aan de hoogere burgerschool met v ij f j a r i g e n cursus de Neder landsche letterkunde naast de Fransche, Engelsche en Hoog - Duitsche. Is dit billijk? Is het goed? Neen, antwoorden wij met volle overtuiging. liet is goeddat de beschaafde en weten schappelijke Nederlander Fransch, Engelsch en Duitsch ver staat, maar met de Nederlandsche taal moet hij meer bekend wezendaarin moet hij denken en sprekeu en zieh gemak kelijk bewegen, daarin moet hij kunnen spreken en schrijven, met losheid, met gemakkelijkheid, in aaugenamen en boeijen- den vorm. In die taal moet aan de beschaving en ontwik keling van zijn volk worden gearbeid; in die taal moet. hij zich populair kunnen uitdrukken, dat is: juist, eenvoudig, waarzuiverkrachtig en kernachtigopdat hij den weg vinde tot het hart en het verstand. Daartoe is oefening noodig, en die wordt verwaarloosd. Onze letterkunde, vooral die van vorige 'eeuwen is zelfs voor den beschaafden Neder lander een gesloten boek een verborgen schaten uit die letterkunde loch moeten wij onze taal in de volheid van hare kracht en haren rijkdom, in haren overvloed en hare geschiktheid leeren kennen. Die deze schatkamer gesloten iaat, zal zich vertoouen in een armelijk, stijf en oudoelmatig gewaad. Onze boeken en geschriftenzoo zij niet door be kende letterkundigen zijn geschreven, zijn gebrekkig van vormzonder geur of krachtDe Nederlandsche taal is het voertuig oneer beschaving; het is ondenkbaar, dat liet ge brekkige van dit voertuig, zijn horlende eu stooteude on veerkrachtige, langzame en stroeve beweging geen nadeeligen invloed zou hebben op de verspreiding der 1 escliaving zelve. De wet heeft de verwaarloozing onzer taai niet verhoed toch laat zij vrijheid genoeg aan onderwijzer, gemeentebestuur -en schooltoezigt om voor een voldoend onderrigt in de Neder landsche 1aal en wat daartoe behoort de Nederland sclie letterkunde te zorgen. Onder de vele lessendie onze tijd zou kunnen trekken uit den oorlog die thans een schoon gedeelte van Denemar ken verwoest, meenen sommige bladen ook te mogen noemen een waarschuwing tegen de verkondiging van het nationali teitsbeginsel. Ziet toch, tot welke ellende dit beginsel leidt zoggen zij het is in staat om geheel Europa in vuur en vlam te zetten; de tegenwoordige oorlog is er de vrucht van. Eu zij laten niet na te vragenwaarom men de toepassing van dit beginsel door Duitschland op de Hertog dommen Sleeswijk en Holstein veroordeeltterwijl toch de bewegingen in Italië, die immers ook aan dit beginsel worden toegeschreven werden toegejuicht. Is er grond voor die vraan- Kan men de Duilsclic beweging legen Denemarken een navolging noemen van de feilen die een vcreemgd Italië in het leven riepen? Wij zullen bier geen breedvoerige beschouwingen geven omtrent liet gebeurde in Italië. Het is te dikwijls besproken, om vooreerst eenig nut van de heropening 'der discussie te kunnen wachten. Wij willen daarbij geenszins alle maatregelen verdedigen die in Italië zijn genomen door de voorstanders en bewerkers der bedoelde groote gebeurtenissen. Tevens moeten wij opmerken, dat bij de beoordeeliug der Italiaansche zaken niet alleen het nationaliteitsbeginsel een beslissende stem heeft, maar dat de vraagof het behoud van het wereldlijk gezag door het hoofd der Katholieke Kerk wenschelijk of noodzakelijk is daarbij een overwegenden invloed heeft. Als men de zoo genaamde Homeinsche kwestie bespreekttreedt hetzij dan te regt of ten onregte het nationaliteitsbeginsel geheel op den achtergrond," en men bespreekt eenvoudig het wereldlijk gezag des Pausen. Dit bezwaar bestaat echter nietals er sprake is over LombardijeToscane de Ro man-na en Napels; en wij kunnen niet nagaan, waarom wij ons° niet zouden mogen verheugen in een vereenigd Italië en dien toestand verkiezen boven een verbrokkeling iu ver schillende staten en staatjes, waarin buitenlandsclievooral Oostenrijksche invloed dikwijls overheerschende was. Wij zouden evenmin reden hebben om ons te bedroeven, wanneer eemge kleinere Duitsche staten zich tot één rijk vereenigden Maar kan nu ook de strijd van Duitschland tegen Denemarken verdedigd worden op grond van het nationaliteitsbeginsel Zoo "men de beweringen van sommige Dnitschcrs wil ge- loovendat de Sleeswijkers zoowel als de Holsteiners Duit- sehers 'zijn, dan is de'kwestie beslist; maar dë onwaarheid van dit zeggen is in den laatsten tijd duidelijker dan ooit aan bet liclit'gekomen. Wanneer Duitschland zijne eischen tot Holstein bepaalde, er zouden zich weinig bezwaren voor doen en het zou wel nimmer tot een oorlog zijn gekomen. Het strekt echter zijn vorderingen ook tot Sleeswijk uit, en „rondt die nu niet meer op het altijd jeugdig beginsel der nationaliteiten, waarbij alleen de tegenwoordige toestand in aanmerking kan komen, maar op eeuwenoude tractaten, waarbij eenmaal is bepaalddat de beide Hertogdommen altijd vereenigd moeten blijven: of, wat Oostenrijk en Pruis- sen betreft, op verpligtiugen die Denemarken op zich zoui genomen hebben bij dat zelfde tractaat van 1852, waartegeuS Duitschland zulke sterke kreeten van verontwaardiging aanhelt.f Indien werkelijk het nationaliteitsbeginsel tot groudslag was' genomen bij liet trekken der grenslijn tusschen Duitse li land j en Denemarkendan zouden de bezwaren van den tegeu- woordigen toestand niet bestaan. Juist liet nationaliteits beginsel is in strijd met Duitschlands aanspraken op Sleeswijk; en zoo men de inlijving van Sleeswijk bij het Koninkrijk Denemarken een onregt noemt ten aanzien der Duitsche bevolking op de zuidelijke grenzen van liet Hertogdomde vereeniging met Holstein en de inlijving der beide Hertog dommen bij Duitschland zouden een grooler onregt ten opzigte der grootendeels Deeuschgezinde bevolking van Slees wijk zijn. Waarom zou er dan geen verdeeling gemaakt kunnen worden uaar de verschillende nationaliteit der bevol king, waarbij liet grootste gedeelte van Sleeswijk bij Dene marken zou kunnen gevoegd worden, terwijl het kleinere zuidelijke deel inet Hilstein één geheel onafhankelijk Her togdom zou kunnen vormen? Vereeuigt men daarentegen de beide Hertogdommendan zouden de Duitscbers de meerderheid uitmakenen de Deensche bevolking zich in alles naar die meerderheid moeten voegen, alzoo onregt lijden. Op liet tooneel van den strijd is weinig belangrijks voorge vallen. Met het beschieten der Düppcler schansen is een ben-in gemaakt, en Frodoriciu schijnt niet genomen tg kunnen worden dan door een geregeld beleg. Op het veld der onder handelingen schijnt men wat meer gevorderd te zijn. Euge- lands voorsteltot het houden van een conferentie zonder wapenstilstand, kon in Denemarken geen bijval vinden, en wat zou het er ook bij hebben kunnen winnen Het zou de beslissing zijner zaak aan de Europesche mogendheden hebben overgegeventerwijl liet evenzeer blootgesteld bleef aan de overheersching der Duitsche wapenen. Alleen de hoop dat de conferentie, zoo zij eenmaal bij één was, toch weldra een einde zou maken aan het bloedvergieten en de vrees van de onverschilligheid der mogendheden bij weigering te zien plaats maken voor een meer vijandige gezindheid pleitten bij Denemarken voor de aanneming van Eugelands voorstel. Oostenrijk en Pruissen zijn echter zeiven met een voorstel voor den dag gekomen, dat voor Denemarken aannemelijker, en volgens sommige berigteu ook werkelijk door Denemarken aangenomen is. Dit omvat een wapenstilstand waarbij de bondgenooten Jutland, en Denemarken Alseu en Düppei zouden ontruimen of wel de tegenwoordige stand der zaten zou worden gehandhaafd. Dit laatste schijnt voor Deuemaiken het voordeeligstedaar het alzoo in het bezit zou blijven der belangrijke stellingen van Eredericia en Düppeidie het zelf heeft,"gekozen. Up deze voorwaarden schijnt het dan ook tot den wapenstilstand bereid te zijn. Het verliest daarbij nietseu er bestaat toch waarlijk geen gegronde hoop dat het terrein zou winnen. Het Oostenrijksch-Pruissische voorstel is zoo redelijk en weinig aanmatigenddat wij er ons werkelijk een weinig over verwonderen. Wij zouden daarom meenen, dat vooral Oostenrijk er een groot aandeel in heeft; de Ptuissisclie oor logspartij althans kan er weinig meê ingenomen zijn, en de iSpe- ntr. che Aeitung meerit dan ook, r/dat de bereidvaardigheid der Oostenrijksch-Pruissische-diplomatieom ouder zekere voor waarden toe te stemmen in het, sluiten van een-wapenstilstand, ligtelijk ten gevolge, zou kunnen hebben, dat de veldtogt in Sleeswijk niet die resultaten opleverde, welke men daarvan meende te mogen verwachten. "Het, blad maakt daarom staat op Denemarkeus hardnekkigheiden hoopt daarvan alleen de voortzetting der vijandelijkheden. Maar zijn ook al de voorwaarden tot wapenstilstand redelijk t,e noemen geheel anders schijnt het gesteld met de grondslagen waarop Oos tenrijk eu Pruissen bereid zonden zijn de kwestie zelve te beslissen. Zij honden altrans vol, dat zij aan geene andere regeling hunne toestemming kunnen geven dan aan de ver eeniging der beide Hertogdommen tot één enkel Hertogdom Sleeswijk-Holsteindat geheel onafhankelijk zon zijn van Denemarken, en er dit alleen mede gemëen zou hebben, dat de Deensche Koning er Hertog van wezen zou. Dit Hertogdom zou natuurlijk tot. den Dnitscheu Bond moeten behooren. Inmiddels heeft de Duitsche Bonds-vergadering een zeer onstuimige zitting gehad. Het voorstel van Eeijeien om on verwijld den Erfprins van Auguslenburg te erkennen als Her tog van Holstein weiks bekrachtiging de laatste daad was van den inmiddels overleden Koning Maximiliaan - zou iu behandeling komendocli door te dreigen met een tegen voorstel hebben Oostenrijk en Pruissen weten te bewerken dat liet niet in stemming is gebragt. Hanover had voorge steld om Denemarken aan te" spreken over hel aanhouden van Duitsche schenen; ook daaromtrent is geen besluit genomen. Saksen en Wurlemberg eindelijk wilden de Holst einsche Stenden bij één geroepen hebbenook dit voorstel is gesteld in handen eener commissie. Dickens spreekt ergens van een inrigting om iets uiet te doen. Het in staat vsd beleg verklaren van Galicië heeft de aan dacht weder eetis gevestigd op Polen. De opstand kon toch niet zoo geheel gedempt zijn als Rusland wil voorgeven meende men anders zou Oostenrijk niet tot dezen maattegel zijn overgegaan, die waarschijnlijk wei op verzoek van Rusland zou genomen zijn. Dit ontkent Rusland en het, maakt zich daarbij zeer boos, omdat men durft meenen dat het de dienst van een ander zou behoeven 0111 zijn gezag in Polen Ie doen eerbiedigen. Ook Oostenrijk ontkent heten wordt mede boos, omdat men durft meenen dat liet Rusland beleefdheden bewijst. Doch daar neemt Rusland zelf een maatregel, die mede weer eens aan Polen doet denkenhet maakt de Poolsche boeren vrijen verbreekt a,lz^)o den band die hen aan de grondeigenaren bond. Met regt noemt men dit een beliendigen maatregel van de Russische Regermg en VEurope mac het, evenzeer met regt, betreuren, dat de revolutie daar- toe"niet is overgegaan. Dat de Poolsche aristocratie het tegen hield, pleit juist r.iet voor hare grootmoedigheid. De boeren, die zicli toch met gaarne schijnen aan te sluiten aan de opstandelingen kunnen door den maatregel des Keizers ligtelijk no" meer voor Rusland worden gewonnen. VEurope vreest, dat "het herleven der Poolsche nationaliteit er onmo gelijk door gemaakt wordt. Hebben de Polen zelve daar vrede meê, wij meenen er ook vrede mee te kunnen hebben. Zoo Ruslands pogingen welgemeend itjjii, en het er m slaagt de Polen met zich te verzoenenwat, zouden wij daartegen hebben Wij betreuren niet anders dan onderdrukking en bloedstorting. Maar wij gelooven ook dat Rusland niet zal slagen dat de ijzeren ketenen steeds onmisbaar zullen blijven om"Polen bij Rusland te houden, en daarom houden wij elk tijdperk van rust, slechts voor uitstel van executie. Daarbij bedenke men, dat geen vergoten bloed zoo betreurenswaardig is als wat vruchteloos is geplengd. SLKKS WIJ K-SiaïS>«TE»SiT Si63 E ft» EST! K. Bij de inneming van Veile zijn 108 oostenrijkers gesneu veld. Het gevecht duurde 4 uren en eindigde eerst met de duisternis. Wegens herhaalde aanrandingen der militairen door de burgers, heeft de geul. v. Gablentz eenige schuldigen doeu doodschieten en gelast, dat alle wapens, kruid en lood binnen 24 uren ingeleverd moesten worden. Den 12 trokken de vreemde troepen te Aarhuus binnen de deensche infanterie had zich ingescheept naar Fredericia en Alsen en de cavallerie was naar Riborg vertrokken. De divisie van genl.tlegermann is door 21 bataljons infan terie en artillerie "tot voor Fredericia achtervolgd. Den 13 werden Nubel enRuckelbull na eenigen strijd door de Pruissen genomen; ook bij Lillemölle werd gestreden en verloren de denen 33 gevangenen. Door de vermeestering van de 2 genoemde dorpen is Duppel des te naauwer ingesloten. Na veel moeite was den 12 's avonds de eerste pruissische batterij voltooid en gewapendzij werd dadelijk uit de deen sche schansen beschoten en kon eerst den volgenden dag bet vuur beantwoorden. Den 14 openden de pruissen een levendig vuur tegen den linkervleugel der bij Sonderburg vereenigde vloot. I11 den vroegen morgen van den 16 is liet eiland Fhemern bij verrassing door de Pruissen genomen de bezetting van 1Ó0 man en de commandant van de in de nabijheid gepos teerde kanonneerboot geraakten krijgsgevangen. Den 16 werd Duppel den geheelen dag door de pruissen gebombardeerd, volgens de denen zonder gevolg en spoedige terugtrekking van het corps dat den aanval op hun linker vleugel ondernam. De aanvallers daarentegen berigt.en dat de brigade Goblin de denen bij Ruckebull sloegde brigade Roder Oost- en West.-Duppel vermeesterde, de pruissen 100 man verloren en de denen, die zieh dapper verweerden, alleen aan krijgsgevangenen 300 man. De geul. Wrangel heeft, den uitvoer van paarden, slagtvee eu graan uit Jutland verboden op straffe van verbeurdver klaring. De oostenrijkers hebben in dat landschap de levering van 5000 runderen en 2500 paarden bevolen. Te Kiel is in druk verschenpn eene verzameling der hul digingsadressen uit 14 steden. 17 vlekken en 33 landschappen van Holstein aan den erfprins van Auguslenburg gezonden. De adressen uit Sleeswijk zijn ter perse. Den 11 werd hij de Bondsvergadering door Beijeren een voorstel ingediend om den prins ten spoedigste als hertog- van Sleeswijk en Holstein te erkennen; Oostenrijk en Pruissen deden een tegenvoorstel om de beslissing uittestellen, zoodat het betjersche uiet in stemming kwam een gelijk lot, trof een voorstel van Hannover, om eene sommatie aan Dene marken te rigteu wegens liet aanhouden van duitsche schepen, terwijl een voorstel van Saksen en Wurtemberg, om de Bondsvergadering uitleuoodigen tot het oproepen der hol- steinsche Stenden, voorloopig niagteloos werd gemaakt door het in handen eener commissie te stellen. Oostenrijk en Pruissen hebben aan Engeland, Frankrijk, Rusland en Zweden nieuwe voorstellen gedaan tot een wapenstilstand waarbij de partijen hare tegenwoordige po- sitien zouden bewarenof wel de denen Duppel en Alseu eu de gealliëerden Jutland zouden ontruimen. Evenwel stellen zij als voorwaarden, dat, ook ter zee de vijandelijkheden gestaakt, de opgebragte schepen vrijgelaten en de in de havens liggende schepen van het embargo ontheven zullen worden. Zij volharden tevens in hunne verzekering van de integriteit van Denemarken te willen eerbiedigen. De inagt der oostenrijkers in Jutland en Sleeswijk wordt op 25Ü00 man geschat,die der pruissen op 40000met 6000 man in Holstein. Den II beeft de zweedsche minister van buitenl. zaken aan een feestmaal verklaarddat het engelsche kabinet de bescheiden over de kwestie niet volledig bij het Parlement had overgelegdwant dat Zweden reeds in Febr. aan En geland en Frankrijk had voorgesteld om Denemarken te hulp te komen. De zweedsche Koning hoeft den 15 de zitting der noor- weegsche Vertegenwoordiging geopendZ. M. verlangt vrij heid van handeling om zoo noodig Denemarken te kunm n bijstaan en vraagt daartoe de beschikking over het noorweeg- sche contingent en de noordsche vloot, benevens een bui tengewoon crediet, van Ij- millioen. Den 17 is bij het eiland Rugen een gevecht'geleverd tus schen 5 deensche stoomschepen en 2 korvetten en eemge kanonneerbooten der pruissenhet werd door de laatsten afgebroken toen de deensche magt, tot 7 bodems versterkt was, als wanneer de kanonneerbooten naar Ruden terug keerden en de korvetten, heftig vervolgd wordende, te Swri nemunde binnenliepen. De pruissen telden 5 doodeu en 9 gekwetsten. K3GEL.AND. De zoon van den prins van Wales is den 10, in de kapel van het paleis van Buckingham, door den aartsbisschop van Kantelberg gedoopt met de namen Albert Victor. De Ko ning van Belgie en prins Johan van Sleeswijk-Holstein Son derburg Glücksburg woonden met vele aauzienlijke personen de plegtigheid bij. Het, Lagerhuis heeft den 8 besloten tot de tweede lezing der bill van den lieer Ewarttot invoering van het tiendee- lio-e stelsel van maten en gewigten. Den 10 werden voorstellen van leden om geesseimg en brandmerk bij de zee- en landrnagt afteschaffen door het be wind bestreden en met 45 tegen 42 en 80 tegen 50 st. ver worpen. De opstand in Nieuw-Zeeland is gedempt. Iu den nacht van 1112 is de 90 voet liooge dam van het 114 millioen kubieke voeten wat ex bevattende reservoir bij Brad fielddienende tot het verschaffen van beweeg kracht. aan vele fabriekenbezwekenwaardoor eene gewel dige overstrooming is ontstaanverscheidene dorpen in de vallei van de Don en het lagere gedeelte der stacl Sheffield Geïnundeerd en ruim 250 menschen verdronken zijn. De aanstaande Keizer en Keizerin van Mexico zijn den 13 te Londen aangekomen en hebben hunnen intrek genomen in liet Clarendon-hotel. Zij hebben de Koningin bezocht vele aanzienlijke personen ontvangen en zijn reeds den in weder naar Duitschland vertrokken. De Aartshertog Maximiliaan en zijne gemalin zijn den 13 naar Londen vertrokken. Men meldt, dat hij met den Kei zer overeengekomen is dat de kosten der mexicaansche ex peditie sedert 1 Jauuarij dezes jaars voor rekening van het nieuwe Ruk komen en dat, de schuld van Mexico aan Frank- nik zal afbetaald worden in 14 jaarlijksche termijnen van 25 millioen. Hij beeft de door den genl. Almonte verleende concessie tot opr'igting der mexicaansche Bank niet willen be krachtigen, om vrij van vetbindtenissen den troon te bestijgen. De minister van onderwijs heeft, den naam van den heer Prevast-Paradol- (van de Débats) doorgeschrapt van de lijst der sprekers in de zaal Barthélémy, voor het fransch-poolsche comité. De lieer Paradol was voornemens te spreken over de Bergpartij. ■03B

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2