land. pulissln. Jugcsottbcti &tufcfceti. fc "C. -■ jT_ '■>- -XTjt deden dit plan mislukkenIe meer wijl de denen ervan on- derrigt bleken te zijn, zoodat zij bet vaarwater thans door 7 schepen doen bewaken. De bevolking van het dorp Sand- berg schijnt de denen ingelicht te hebben en is in de kerk te Satrup gevangen gezet. De deenschgezinde inwoners van Flensburg hebben den J den verjaardag huns Konings openlijk gevierdsommigen door verlichting hunner woningen. Een feestelijke maaltijd kon niet doorgaanomdat dit hinderlijk geacht werd voor de pruissische zieken en gekwetsten in hetzelfde gebouw. 3 Ingezetenen verzochten den pruissischen plaats-commandant, dat hij de schepen in de haven zou vergunnen te vlaggen en die vlaggen tegen beleediging zou beschermen, welk ver zoek natuurlijk geweigerd werd. Te Kopeiihage zijn eeuige zweedsehefinlandsche en hol- landsche officieren aangekomenom in het leger dienst te nemen. Eeue aanbieding van 100 schotten der britsche garde is door den Koning afgewezen, op grond zijner familiebetrek king met den prins v. IKales. Bene kleine deensche expeditie is tusschen ïïadersleben en Apenrade geland. In Jutland zijn de proissen weder voorwaarts gerukt en hebben zij de denen na een kort gevecht Horsens andermaal doen ontruimen. Het beschieten der Düppeler schansen is krachtig voort gezet vooral nadat de batterijen der belegeraars versterkt waren. Den 8 werden 1150. de 10, des namiddags, uit 180 kanonnen en mortieren5000 schoten gelost. De windmolen te Düppelwelke den denen tot observatorium en kruidma- gazijn diende, werd platgeschoten. De schansen werden zoo gehavend, dat 2 het vuren moesten stakenterwijl de overigen den volgenden dag het vuur slechts flaauw konden beant woordend Niettegenstaande de hardnekkige verdediging, gingen de pruissen voort met het maken der loopgraven en geraakte de nieuwe parallel in den nacht van 10 op 11 gereed. Op de vergadering te Neumunster zijn 36 plaatsen ver tegenwoordigd geweest; men bepaalde zich tot het betuigen van instemming met de besluiten, onlangs door de holstein- sche Stenden te Kiel genomen. De oostenrijkseh-pruissische commissarissen in Sleeswijk hebben de ambtenaren onder bedreiging van ontslagver boden om adressen of resoluticn te teekenen bestemd voor de conferentie te Londen. De opening daarvan is tot den 20 uitgesteld omdat het Duitsch Verbond de uitnoodiging nog niet had aangenomen. In het engelsche Lagerhuis 'heeft de heer Horsman eeue motie aangkondigd, tot betuiging van het leedwezen van het Huis over het schenden der verbindtenissen van 1852 door sommige mogendheden en van het verlangen dat het gou vernement niet zal treden in nieuwe schikkingen betredende de integriteit van Denemarken, dan nadat die vooraf aan het Parlement zijn bekend gemaakt. Deze aankondiging is met goedkeurend gejuich ontvangen. Te Stokholm heeft zich eene centrale commissie gevormd tot het uitrusten van vrijwilligers voor Denemarken. Den 10 en 11 werd aldaar eene schitterende bazar gehouden ten behoeve der deensche gekwetsten. De maatschappij lot het maken eener telegrafische verbin ding met N. Amerika heeft het vervaardigen van den onder- zeeschen kabel besteed aan de firma Glas Elliot Sp Cie die het groote stoomschip Great Eastern voor 50000 gehuurd heeftom den kabel aan boord te nemen en in zee neder te laten. De kanselier der schatkist heeft, den 7 >n het Lagerhuis medegedeeld, dat de uitgaven, voor het afgeioopen dienstjaar geraamd op 68,283,000, hebben beloopen 67,056,000 en dat de ontvangsten op op 68.171.000 geraamdhebben be dragen 70,208,000. Aan schuld werd gedelgd voor 3,336.000 zoodat het totaal nu beloopt 791,574.000, zijnde bijna mil- üoen minder dan in 1815. De nieuwe raming biedt een batig saldo aan van 2 570,000 weshalve hij voorstelt de belas tingen op de suiker en op de brandverzekering van koop- waren te verminderen en die op de inkomsten van 7 tot 6 p. per p. st. te te verlagen. - De raad van Londen heeft den 7 besloten om Garibaldi het eereburgerschap aantebieden, zullende het diploma beslo ten zijn in een gouden dooster waarde van J. 100. Op eene vergadering, waarbij vele parlementsleden tegenwoordig waren den 8 in London-lavern gehoudenwerd liet besluit genomen, dat het bezoek van Garibaldi eeue eervolle onder scheiding voor de stad Londen is. Den 9 bezocht hij Ports mouth en bezigtig^e hij het linieschip Royal Sovereign; de ma ritieme bevelhebbers ontvingen hem met de meeste eerbewijzing. I'RAKKBIJK. Het dagblad l' Independent de la Charente-Inférieure te Saintes heeft eene eerste waarschuwing ontvangenwegens een 1 etoog over de verkiezingen te Parijs, waarin de regering is voorgesteld als eene magt 'zonder teugels, welke zich alles durrt. veroorloven. De heer Alexandre Vattemarre, stichter van den internatio nalen ruilhandel in boekenis dezer dagen overleden. ITALIË. Bij het voornemen der Pauselijke regering, om eene leening te sluiten van 40 millioen ir., maakt het kon. gouvernement bekend, dat bet nimmer eenige pauselijke schuld zal erken nen welke na Sept. 1860 is gemaakt. - OOSTENRIJK. De Landdag vanDalmatie is ontbonden, om de woelingen der partijen in die vergadering en hare aanvallen op de regering. De Keizer is den 8, nadat het geschil met den Aartshertog Maximiliaan was uit den weg geruimdvergezeld van de ministers v. llechberg en v. Schmerling naar Miramare ver trokken. Den 10 heeft de Aartshertog aldaar de mexicaansche deputatie plegtig ontvangen en de regering aanvaard. Reeds heeft hij benoemd een minister voor het Keiz. Huis, een ad judant-generaal, een geheim-secretaris, een ceremoniemeester, een kapitein van zijne garde, een commandant van het paleis, gezanten te Brussel en Ie Rome en een consul-generaal te W eenen. De regtbank te Berlijn heeft 107 der in Posen in hechtenis genomen personen schuldig verklaard aan hoog-verraad. RUSLAND. Niettegenstaande de Keizer voor 2 jaren alle gedenkdagen, behalve dien van de slag van Pultawa, heeft afgeschaft, is de 50e verjaardag van het binnentrekken der geallieerden te Parijs den 31 Maart te Petersburg door eene groote revue gevierd. Bij die gelegenheid zijn de vaandels ontrold, welke in 1814 gevoerd werden. Van 160 uit Wilna vertrokken gedeporteerde Polen hebben slechts 41 de grenzen van Siberie bereikt; de overigen waren onder weg door vermoeijenis en ontbering omgekomen. In Lit.hauen vertoonen zich weder corpsen van opstande lingendie echter gebrek aan wapens hebben. VKRKENII.DK STATKRI. De Separatisten hebben het fort. Sumter met 6 getrokken kanonnen gemonteerd. Bovendien hebben zij een nieuw gepantserd schip in de vaart gebragt. Het eskader van den admiraal Porter heeft den 14 Maart het fort Russey, met 11 stukken en 300 krijgsgevangenen den volgenden dag de stad Alexandria, aan de Roode rivier, bemagtigd. Het 7000 man sterke ruitereorps der Separatisten, onder geul. Forrest, dat in het noordwesten van Teuessee is door gedrongen, heeft achtervoigens Union-city en Paducah ver- meesterd en beide plaatsen verbrand. Het naburige fort Blow aantastendewerd het door de federalistenmet behulp der op de Ohio geposteerde kanonneerbootenstaande gehouden en genoodzaakt lom terug te wijken. In Illinois zijn tusschen de staatkundige partijen ernstige onlusten uitgebroken. Bij Charleston hebben zich 1500 aan hangers der democratische partij verschanst, In Californie is de heer Lincoln weder tot eandidaat voor het Presidentschap verkozen. De democratische partij in Pennsylvania heeft zieh voor den geul. M'Clellan verklaard. MEXICO. 9 Fransche fregatten zijn voor Matamoras verschenen. De strijdmagt van Juarez heeft Guadalaxara ingenomen. De genl. Almonte heeft last gegeven om het paleis voor den Keizer op nieuw te versieren en te meubelen. Eene deputatie van mexicaansche dames gaat de Keizerin tot Vera- Cruz te gemoet, in de hoop dat uit haar midden de hofdames zullen gekozen worden. BINNENLAND. Den 9 hebben de Koning en de prins van Oranje te Am sterdam het Koning-Willemshuis aan de Egelantierstraat, de tentoonstelling der ontwerpen voor het museum Koning Willem I iu de Akademie van beeld, kunstenhet diakonie- weesliuis en 's avonds den schouwburg bezocht.gelijk den 10, na de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk, den die rentuin. Den 11 keerden de vorstelijke personen naar 's Hage terug hebbende de Koning f 2000 voor de algemeene armen achtergelaten. Prins Napoleon is in den namiddag van den 8 te Harlin- gen aangekomenhij bezocht met den burgemeester diens landhoeve ouder Kimswerd en vertrok nog met den avond- trein naar Leeuwarden, waar hij door den burgemeester en eenige militaire overheden werd opgewacht. Hij bezigtigde r,og het paleis van justitiede prov. bibliotheekhet kabi net van oudheden en het stadshuis, schafte zich een zilveren oorijzeren andere sieraden aan, vernachtte in den Nieu wen Doelen en vertrok den volgenden morgen vroeg, over Zwolle en langs den centraalspoorwegweder naar Amster dam. Te Zwolle was een deel van het garnizoen aan de hoofdwacht gekomenom hem militaire eer te bewijzen, maar liet zijn rijtuig de markt passeren, zonder den hoogen reizi ger te herkennen. Den 10, 's morgens te 7^ ure, was de prins reeds op de Badhoeve van den h ee; Amersfoordt inden Haarlemmermeer, waar hij de melkerij en de stoomploeg bezag. Over het Kruispunt reed hij naar de in werking gebragte Cruquius, waar het polderbestuur hem opwachtte en vervol gens naar de plaats Rusthof van baron F er schuur. Op diens landgoed de Hartenkamp nam hij vervolgens deel aan een dejeuner, reed te ure naar Haarlem en vertrok nog geen uur later, na inmiddels het stadshuis met het musenm van schilderijen en oudheden te hebben bezocht, per spoor naar Leyden. Door den burgemeester en den heer v. Siebolt ont vangen voldeed hij aan de uitnoodiging des laatsten om diens kabinet te bezoeken. Te 's Hage nam hij zijnen in trek bij den franschen gezantbezocht, den 11 het Maurits- huis de le Kamer der Staten-Generaalde modelkamer der marine, de kon. bibliotheek, de bazar, het Huis in't Bosch en Scheveningen. In sommige magazijnen deed hij vrij be langrijke inkoopen. Na een prachtig diner bij den gezant hield de prins receptiewelke druk bezocht werd. Den volgenden morgen begiif hij zich vroegtijdig naar Rotterdam, bezag aldaar de diergaardede ruine van het museum Boy manshet beursgebouw en eenige kerken en vertrok 'smid- gs ie 1 j ure met het stoomjagt Jerome]Napoleon naar Hel- levoetslmswaar hij met salutschoten en andere eerbewijzen begroet werd, doch aan boord bleef, hebbende hij den 13 van daar, over Brouwershaven, zijne reis naar Frankrijk .voortgezet. Prins Vrederik beeft den 14 een uitstap naar Amsterdam gemaakt, om het paleis van volksvlijt in oogenschouw te nemen. Staten-Generaal. Den 14 heeft de 1» Kamer hare zit tingen hervat. Bij de 2e Kamer is ingekomen het West- Indische regcrings-reglement,. Het verheft Suriname en Curapao tot werkelijke koloniën met eene zekere mat.e van zelfstan digheid en zelfbestuur, zoo als met de engelsche volkplantin gen het geval is. Eerbewijzen. A. Bleysvan Hoorn, leerling aan de academie van beeldende kunsten te Antwerpenheeft den eersten prijs verworven in het vak der monumentale bouwkunde. Jagt- en Visscherij. De boschbaas op de goederen van den baron v. Heeckeren in Gelderland heelt sedert liet begin van September 52 vossen gevangen. In de Zuiderzee is de haring tegenwoordig zoo overvioedig, dat de scheepvaart er werkelijk door belemmerd wordt. Onderwijs. Het ontslag door curatoren van het atheneum te Amsterdam genomen wordt door hen toegeschreven aan de onmogelijkheid om in de vacature te voorzien, ontstaan door het'ontslag van den hoogleeraar m'. Buijs. Tot directeur der hoogere burgerschool te Deventer is door den gemeenteraad benoemd dr. M. J. Cop, thans lioog- leeraar in de scheikunde aan het atheneum aldaar. Aanbestedingen. Den 8 is te Haarlem herbesteed het bouwen eener school en onderwijzerswoning op het Keizer rijk de minste inschrijving was f 40000. en dus iiog hooger dan de eerste maal. Het werk is dus weder met gegund. Denzelfden dag is het leggen van een dijk door het Zwin, ter bedijking van uitgestrekte schorren en vereemging van Sluis met Cadzaudaangenomen door v. Uye te Middelburg voor f 39,900. Het spannen van een telegraafdraad aan de bestaande palen langs den eentraal-spoorweg van Utrecht tot. Zwolle, is den 12, aan het ministerie van binn. zaken, in 3 percelen, besteed voor 4252. Aan liet gouvernement te Haarlem is den 14 besteed: net onderhoud vau Mei 1864 tot Dec. 06 van de boorden, jaag paden, jaagbruggen enz. van het N.-H. Kanaal, 3 percelen aan 11. R. Bennink te Vreeswijk, voor 35024, 2 percelen aan M. Schouten Az. te Nieuwe Diep, voor 30934 en het 5" perceel aan Middeldorp te Alkmaar, voor 13860; het onderhoud als boven dor 4 sluizen van het Kanaal in 4 per celen voor 36734; voorts het bouwen eener school te Groot schermer aan P. Brugman te N. Niedorp voor 4444. Geschenken. De heer A. L. Dyserinck heeft aan het stedelijk museum te Haarlem een vrouwenportret geschonken, geschilderd door Lud. de Jong. Mevr. de wed. Ackersdijk heeft de belangrijke verzameling van geschriften door haren echtgenoot nagelaten aan de academische bibliotheek te Utrecht aangeboden. Regtszaken. Het, prov. hof van Gelderland neeft den 14 P. J. üingemans 1e Nijmegen veroordeeld tot 20jarige tucht huisstraf. wegens moedwilligen manslag gepleegd op zijne huisvrouw. G J Pros, drukker en uitgever van het weekblad de Zui derzee', is den 14 door de regtbank te_Zwolle veroordeeld lot 15 dagen eenzame opsluiting en 25 boete, wegens een ingezonden stuk, waardoor een landbouwer te Ambt Y ollen- hove zich beleed igd achtto. Staats-Loterij. Trekking der 5' klasse, 4e week, No. 17995 100,000, No. 17720 J 1000 eu 301)00 premie, No. 15394 25000, No. 13434 5000, No. 6695 ƒ1500, No. 1367, 18114789 4961 6729 8979, 9574 en 14554 1000. Mijnheer Koster Zondag na kerktijd ging ik als naar gewoonte onder een pijp de krant lezen, maar was pas begonnen, of ik smeet haar neer en riep; //wel goddoriekijk me zoo'n snoeshaan «Wievroeg mijn vrouw, die verbaasd opkeek. «Ja, wie? dat weet ik zelf niet," zei ik, «niet mijnheer Stuart, want die komt met zijn naam voor den dag." «Mijnheer Stuartl meen je den procureur, man vroeg ze verschrikt.leg je in een proces 't Hooge woord moest er uit en mijn geschrijf van verleden jaar kwam haar ter oorewaarover ze eerst het noodige had aantemerken, maar ten laatste er bijvoegde, dat ik het er niet bij moest laten zitten. Ze was erg beleedigd over haar man en over onze polderburen. «Wat," zei ze. deuken de sleelui dat we hier aan het endje van de wereld zitten, dat we niet over onze dijken kunnen kijken. Wel heere mijn tijd, we zien uit onze ramen veel verder dan zoo'n fitter in zijn muffig kantoor, waar het, licht van een binnenplaatsje of door een vallicht schijnt. Meenen ze dat wij niet van vooruit houden, laten ze dan je bliksemafleider, je ierput je drijneerbuizenje engelsche ramje ingeente koeijen je prijzen van den landbouw komen zien, laten ze eens vragen wat je gewurmd heb voor een vijzelmolen en een grindweg laten ze bedenken dat je lid van den raad, poldermeester en ouderling ben." Zoo sloeg ze nog een heeien tijd door, te veel om te vertellenin ieder geval schrijf ik dezen brief met haar permissieeigenlijk op haar aanstaan. Uw schrijver van de vorige week die schrikkelijk uit de hoogte spreekt, verzekert., dat de meerderheid het niet. met mij eens is. 't Kan zijn dat hij het denktmaar uit de krant is het mij niet gebleken, 'k Had graag een goeden tegenprater gehad maar die is niet opgestaan. Integendeel van vele hoeren niet alleenmaar ook van verscheidene vrienden in de stad vernam ik, dat ze't met mij eens waren. Niet dat ik gelijk wil hebben maar die 't beter weet moet redenen bijbrengen anders noem ik het bombast. Wat men op de allereerste vergadering eens was beteekent niets, 'k heb ook wel eens een advokaat hooren praten dat ik daeht «die kerel heeft gelijkmaar kwam er dan een ander aan de beurt, dan dacht ik «neen, deze wint het." Zoo geloof ik is het te Alkmaar ook teil naastenbij gegaan de eerste advokaat heeft met glans gesprokende tweede om daar mijn eigen nu eens voor te houdenheeft ook het zijne gezegd en de lust is bij velen wat bekoeld, maar niet bij uw schrijver, die mij doodeenvoudig met bespotting wegcijfert. Dat is dan ook wel liet gemakkelijkst, Willen de'Alkmaarders de markten opknappen, ruimer, goedkooper makenik heb er niets tegenik zie graag alles netjes en gemakkelijk maar ze moeten bedenken dat zulk werk veel geld kost, en dat het schrale renten zal leveren- Ik heb vroeger aangevoerddat het door de goede wegen en de opkoopers niet te wachten is, dat de aanvoeren op de markten zullen toenemen, vraag het maar aan de schapen fokkers in de Schermer, en dat elke markt een zeker gebied in den omtrek heeft. Wie daar buiten woont maakt geen verre en kostbare reis, omdat een andere markt wat mooijer of vrijer is dan de zijne. Wat hij aan den eeuen kant won, zou hij aan den andereu verliezen. Hij gaat daar waar hij koopers vindt, niet daar waar hij onder een glazen dak kan staanhij loopt niet bij voorkeur in den regenmaar hij smelt er ook niet van. Óver deze punten wil ik uw schrijver wel eens hooren. 'k Weet het welt boeren- en het hee- reuverstand, waar ik vroeger van sprak, loopt uit mekander, maar een goed bewijs kan door een boer ook gevat worden. Ontvang de groete van mijn vrouw en van Achtersluispolder, Uw Knend 12 April 1864. G. Dz. WAGEMAKER. De redactie want liet was haar stuk waartegen de schrijver opkomt meent te mogen opmerken, dat de blik semafleider, de ierput, de draineerbuizen de Engelsche ram de ingeente koeijeu, de vijzelmolen eu de grindweg tamelijk duidelijk aantoonen, dat onze vriend lKugemalcer zelf niet aan de steiling gelooftdoor hem in deze courant verkondigd, dat men best doet. alles maar bij het oude te laten. Wat hem in zijn eigen zaken zoo goed bevaltmoet hij anderen niet ontraden. In de Courant van 27 Maart j.l. kwamen eenige regelen vau mij voor ter bestrijding van liet plan, om het terrein der voormalige infirmerie te verkoopen en waarbij ik eiiidigde met de vraag: «Is het met bet. oog op een en ander goed dat erf thans «te verkoopen te verkoopen aan personendie zieli aan- «melden niet omdat dat erf, juist en alleen dat erf voor «hetgeen zij bedoelen noodig ismaar hetzij mij vergund «dat° zoo eens uittedrukken omdat het nu eenmaal een «onbebouwd, maar toch goed ommuurd .vermoedelijk goed- «koop te verkrijgen erf is eu zij bij het zoeken ^eener «andere gelegenheid iets meer zouden moeten betalen." Hoe onverklaarbaar het mij ook isdie woorden hebben blijkens liet antwoord van de lieeren van Leeuwen en Swerver in de Courant van 3 April tot een misverstand, dat ik betreur en wenscli weg te nemen aanleidipg gegeven immers die lieeren zien daarin, dat ik vermeen en misschien anderen mijn gevoelen zouden kunnen deelen dat die lieeren de, belangen van Alkmaar aan de hunnen zouden willen opofferen en dat het hen bepaald le doen zon zijn om aan dat terrein een koopje te hebben. Wat het eerste betreft, leg ik volgaarne de verklaring at, dat eene dergelijke beschuldiging Id genen deele door mij werd bedoeld. Ten aanzien van het tweede moet ik opmerkendat - tenzij men onredelijke middelen tot bereiking van zijn doel heeft aangewend de verantwoordelijkheid van voor te lageD prijs gesloten verkoopen op den verkooper niet op den kooper en daarentegen van het te duur verkoopen óp den kooper met op den verkooper rust. De lieeren hebben geen bod gedaan maar veronderstelt, zij hadden f 10 geboden en dat bod werd aangenomen, dan was er geen het minste regt hen maar wel om den raad te beschuldigen omgekeerd de raad vroeg 20000 en de heeren kochten voor dien prijsmen zou hun hunne dwaasheid verwijten, niet aan den raad. Het kon dus mijne meening niet zijndie lieeren eemg verwijt te doen. Ik meen met die ophelderingen ie kunnen volstaan. Nog een enkel woord naar aanleiding van het artikel «Huishoudelijke zaken aan de orde." opgenomen m de Cou rant. van 30 April. Ik behoef zeker niet te betoogen dat ik mij met de strek- kiu" van dat stuk volkomen vereeuig. Bedrieg ik my met, dan zijn met helderheid en juistheid de belangrijke vragen wier beantwoording dringend vereischt wordt gesteld. Die beantwoording is niet moeijelijk voor hem, die zonder voor ingenomenheid de belangen van den handel nagaat en de vaste overtuiging heeftdut het. waarachtig belang van Alkmaar een is met dat van don handel. Al wat den handel op on^e

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2