ALKMAARSCHE COURANT N«. Zesenzestigste Jaargang. 1864. Zondag 24 April (Dfficiccl (ScbecUc. fjolüicfr ©uerzigt. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussehen 8 en 9 ure. Prijs per jaar f 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4,t Brieven franco aan de Uitgevers HER M". COST Eli ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten .een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR- Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Arron dissementsijker alhier houdende Kennisgeving van de dagen »tot den Herijk der Maten en Gewigten binnen deze gemeente, *voor de dienst van 1864 vastgesteld, en tevens verzoek om «-daarvan de vereisehte kennisgeving aan de belanghebbenden «te willen doen." Gezien art. 13 van het ReglemenUop den Herijk, vervat in de dispositie van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord- IIollaud van den 31»tea January 1822, n".42 (Prov. blad n». 8). Gelet op de wettelijke bepalingen, ten aanzien van den Herijk bestaande. Brengen mits deze. ter keunis van de belanghebbenden zoo is als onder de Jurisdictie dezer gemeente wonende: Dat tot den Herijk zal worden gevaceerd in het gewone IJk-KantOor ouder het. Stadhuisen wel VOOR DE GEWONE MATEN EN GEWIGTEN, te beginnen met Maandag den 18im April en zoo voortgaande gedurende de geheel» maand April, en vervolgens tot en met den 14iea Mei e.k., alle vier eerste werkdagen van elke week, met uitzondering van den Hemelvaartsdagvan 's morgeus 9 tot 's namiddags 3 ure, en voor het MEDICINAAL EN HET GOUD- EN ZILVER-GEWIGT, gedurende diezelfde 4 weken, alle Vrijdagen, des namiddags van 3 tot 6 ure. Burgemeester en Wethouders herinneren bij deze gelegen heid ieder belanghebbendedatteil gevolge der bestaande wettelijke verordeningen I». De Herijk jaarlijks moet geschieden. 2", Hij verpligtend is voor alle in de winkels magazijnen verkoop- of werkplaatsen in gebruik of voorhanden zijnde Nederlandsche maten en gewigten, zoowel voor natte als drooge waren. 3". Hij, voor zooveel de lengtematen betreft, zich niet enkel bepaalt "tot de elle geschikt tot het meten van stoffen, maar ook tot. alle duimstokken kettingen én maatstaven bij de handwerkslieden of administration in gebruik. 4a. Van de drooge waren welke met den strijker worden afgestreken, ook de strijkers aan den ijk zijn onderworpen. 5". De ijk van het goud- en zilvef-gewigt zieh uitstrekt tot de J korrel en van het medicinaal géwigt tot de i grein ingesloten. 6». Geene maten en gewigten anders dan behoorlijk schoon gemaakt, en van alle vuil ontdaan ten herijk kunnen worden aangeboden. Burgemeester en Wethouders zijn tevens door den Heer Arrondissemeuts IJker verzocht, de belanghebbenden te ver wittigen. dat na den afloop van den door 11. H. Gedeputeerde Staten voor den herijk gestelden termijn, geene latere zittin gen zullen plaats vinden, maar dadelijk daarna tot. het bij de wet voorgeschreven onderzoek zal worden overgegaan hen tevens uilnoodigende om niet tot de laatste dagen der zitting te wachten, maar zieh van don beginne af, tot liet. doen herijken hunner maten en gewigten aan te melden terwijl lot bevordering van bun gemak, eiken morgen ten half negen ure zal worden gevaceerd tot de afgifte van volgnum mers voor dien of zoo de aanvrage te groot, rnogt zijn voor eenen volgenden dag; in het. vertrouwen dat op deze wijze een ieder gaarne zal willen medewerken tot eenen geregelden en voor zich zeiven gemakkelijken afloop van zaken. Men zij opmerkzaam, dat ieder al'tegeven billet slechts voor één persoon geldende is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den II April 1864. Ho Secretaris, SPANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbende ouders en voogden Dat dc aanvragen om onderwijs te ontvangen aan de open bare armenschool alhier, kunnen geschieden bij den hoofd onderwijzer dier school voor 1°. Mei n.s. Daartoe dienen te Worden overgelegd de bewijzen zoo wel van de geboorte als van de koepokinënting. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 April 1864. Be Secretaris. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden:; Dat de' aandeelen No. 35 en 40, ieder groot 1000,— der geldleeningaangegaan krachtens besluit, van den ge meenteraaddato 6 December 1854, op den 19 April 1864 door li°n zijn uitgeloot en gemelde slokken mitsdien den 1 Augustus a.s. of later met de niet verschenen couponbladen, bij den Gemeenteontvanger ter aflossing kunnen worden aan geboden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. den 22 ,-fon71864. De Secretaris SPANJAARDT. JAGT en VISSOHERIJ De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter ken nis van belanghebbenden: Dat de blanco aanvragen ter bekoming van jagt- eu visehakten voor hel jaar 1864/65 ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, den 20 April 1864. A. MACLAINE PONT. Do KAMER van KOOPHANDEL en EABRIEKEN te Alkmaar maakt bekend, dat van af Maandag 25 tot Donderdag 28 April e.k., van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het stadhuis ter lezing zullen liggen: 1. Het verslag van den handel, de scheepvaart en de nijver heid van Amsterdam over 1863. 2. Een opgaaf van de scheepvaart en liet goederenvervoer langs den Rijn over 1862. 3. Tabellarisch overzigt, van den handel van Breinen in 1863. 4. Verslagen van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje eu Ierland, over de maanden October en Novem ber en der vorige maanden van 1863. 5. Overzigt van den handel van Hamburg in 1863. 6. Beschouwingen over den handel van Koningsbergen in 1863. 7. Opgaven van de scheepvaart van Pillau en Elbing in 1863. De Kamer ran Koophandel en Fabrieken voorn., F. M. van de VELDE, Voorzitter. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. BRANDWEER. RECLAMES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: Dat het onderzoek der reclames tot vrijstelling van de dienst bij de brandweer, zal plaats hebben op Maandag, den 2 Mei 1864. des namiddags ten 5 ure, ten raadhuize dezer gemeente, waarbij tegenwoordig moeten zijn zij die wegens ligchaamsgetoroken verlangen vrijgesteld te worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 22 «<*«71864. Be Secretaris, SPANJAARDT. Eindelijk zijn dan de Düppeler schansen genomen. De laatste berigten omtrent het verzwakken van liet, Deeiische kanonvuur, de vernieling der schansen door het zware Pruis- sisohe belegeringsgeschut en het, meer en meer vooruitbrengen van de loopgraven der belegeraars deden een aanstaande bestorming eu liet gelukken daarvan vermoeden. Nog ont breekt het omtrent deze gebeurtenis aan berigten waarop men zich geheel kan verlaten. Daar zij reeds sedert eenige dagen een bestorming verwachtten, en ook in den morgen van den lSd™ April niets bijzonders opmerkten zouden de- Denen gemeend hebben da1- zij ook dezen dag niet volgen zou en toen de aanval toch werkelijk plaats had min of meer verrast zijn geworden. De schansen schijnen alle vrij spoedig genomen te zijn bij n°. 4 zou het ernstigste ge vecht hebben plaats gehad. De Pruissen zelveu begroot.en hunne gesneuvelden en gekwetsten op 60 officieren en ruim 1000 manschappen; het verlies der Denen, gesneuvelden, gekwetsten en gevangenen, stellen zij op 400Ö. Het getal der gevangenen schijnt belangrijk te zijn daar het, den Pruissen volgens hunne berigten gelukt is spoedig het bruggenhoofd ovr den Alsener Sond bij Sonderburg er worden eigenlijk twee bruggen over dit water vermeld te bezetten en daardoor de geheele legerafdeeling der Denen, die zieh bij schans n°. 4 bij één getrokken had. af te snijden; de Ouitsche berigten spreken van 20U0 of 3000 gevangenen. De stad Sonderburg, waarvan liet vroegere bombardement, als onnoodig en daarom iu strijd met het. krijgsgebruik aan En geland aanleiding gaf om inlichtingen te vragen, zou nu geheel worden ontruimd, eu daardoor voor verde.-e verwoesting bewaard blijven, üf de Denen Voornemens zijn ook op Alsen stand te houden en of de stellingen op dit eiland daartde sterk genoeg zijnis nog onzeker. 11 t is een treurige gedachte, dat deze oorlog, van welks uitslag toch wel niet zo-, veel zal afhangen, zoo veel bloed kost. Duizenden zjju reeds gesneuveld of verminkt, eu wel verre weg de mèesteu van deken, van hunnen akker of uit hunne werkplaats geroepen naar het slagveld zullen er al weinig belang in gesteld hebben of de betrekkingen tussehen Slees'wijk en'Holstein opgeheven of inniger gemaakt, werden. Het bloed dezer mannen was noodig om de eer van Duitschland te herstellen, om de voortreffelijkheid der leger-inrigting van von Bismarck te bewijzenom aan hei militaire eergevoel van Pruissen te voldoen om Europa te-tooneu dat. niet alleen Oostenrijk magtig is iu 't veld en tot meerdere verhevene doeleinden van dien aard. Wij voor ons zouden meenen, dat alles te zamen genomen het bloed van duizend houden niet, waard was en het is dan ook met niet geridge ergeiiis, dat wij den Koning van Pruissen in de eerste plaats aan den //Heer der Lieirscharcn" zijn dank hooren toebrengen voor de schitterende overwinning. Dat een volk zijn bloed veil heeft voor zijn vrijheiden van dien strijd met vast ver trouwen de verantwoording op zich durft nemen voor God en zijn geweten dat kunnen wij begrijpen maar dat een Koning met een overmagtig leger en overvloedig en uit muntend geschut, waarvan zijn eigen volk de lasten sinds lang onwillig en in dc laatste jaren zelfs onder uitdrukkelijk verzet heeft gedragen, een zwakken nabuur verplettert, en dan de overwinning durft toeschrijven aan Gods bijzondere hulp. dat, de Koning van Pruissen zijn voorspoed in dezen ellen- digen, verfoèlje lijken en noodeloozen oorlog durft wijten aan den //Heer der Heirscharen," dat achten wij Godslastering of waanzin. Zooveel schijnheiligheid of zinneloosheid wo dl werkelijk verachtelijk Denkt, hij welligl dat. zijn redering bij de gratie Gods, die niets anders is dan een vrijbrief voor alle willekeur en wetscliennis jegens zijn volk, hem tot. een bijzonderen beschermeling des Hemels maakt,ten wiens behoeve een buitengewone Goddelijke hulp geenszins ongepast, zou zijn Of is het welligt verwonderingdat de //Heer der Heirscharen" zooveel laags en gruwelijks toelaat? Wij weten het niet; maar wij zouden het begrijpelijk achten, dat. men bij een oorlog met zooveel onedele en verdachte beweegredenen zieh althans zou wachten om de Hemelsclie Geregtigheid tot een begunstiger eu de Goddelijke Voorzie nigheid tot mëdepligtige te -maken. Doch een Koning bij de gratie Gods, die zijn kroon van de tafel des Reereu nam. ziet. tegen zulke kleinigheden niet op. Onze hoop is, dat de conferentie te Londen althans spoe dig een einde moge maken aan het doelloos bloedvergieten, en von Bismarck niet, langer gelegenheid late om de deugde- delijkheid van zijn stelsel van «bloed en ijzer" aau Europa te tonnen. Het heeft er eindelijk genoeg van. Het heeft gezien dat, Oostenrijk en Pruissen te zaigen in eenige maan den de Denen uit eenige stellingen kunnen terug drijven en een groot gedeelte van huu land bezeilen. Of hel daardoor wel een zeer groot, denkbeeld van de strijdkrachten dier mogendheden, alihans van de ijverigste van beide, van Pruissen, heeft gekregen, achten wij vrij onwaarschijnlijk. Wij hopen maardat.de conferentie van meening zal zijn, dat Pruissen lang genoeg gelegenheid heeft gehad om te tonnen wat het vermag, en aau het bloedig spiegelgevecht een einde zal maken. Zij heeft er niet alleen regttoe, maar het. komt ons voor dat, zij daartoe vóór alles is verpligt. Met de conferentie zelve gaat het intisschen niet slecht. Volgens sommige berigten is zij reeds den 20"'™ April geo pend en heeft men een nadere bijeenkomst bepaald op 25 April; volgens andere zou zij dien dag eerst, geopend worden. Pruissen en Oostenrijk zouden beide reeds gevoelig zijn, omdat zij niet zijn geraadpleegd bij de keuze van den dag der opening, eu de komst van den vertegenwoordiger van den Duitschen Boud. den Saksisohen Minister von Beuslniet is afgewaehl de gezanten dezer beide stalen zouden dan ook om deze redenen niet, bij de opening tegenwoordig zijn of geweest, zijn. Er zou tussehen de beide Duilsehe groote mogendheden en den Bond zeiven voor het, tegenwoordige groote overeenstemming bestaan, ook omtrent de schikking der Deeu3oh-l)uilsche kwestie, die zij op de conferentie zouden voorstaan. Sleeswijk, Holstein en Lauenburg zouden volgens dit. plan tot één geheel worden vereenigd en opge nomen in den Duitschen Bonddoch onder het bestuur blijven van den Deenschen Koning. Daarentegen zou er weder groote toenadering tussehen Frankrijk eu Engeland bestaan. Graaf Clarendon heeft te Parijs een uiterst gunstige ontvangst genoten, eu zou hebben doen blijken, dat Oos tenrijk, Pruissen en Rusland liet met. elkander eens zijn. waartegen een goede verstandhouding tussehen de beide westersche mogendheden pligt werd. Aan Engelands invloed zon liet te wijten zijn, dat frankrijk van de toepassing van liet algemeen storneert schijnt af te zien. Volgens een na dere nota van de Eransche Regering zou dat rijk zich 'oor het traclaat, van 1S52 verklaren. Mosten echter de „bepa lingen daarvan slecht passen op den tegeuwoordigen toestand, dan zou Frankrijk geen beschikking willen nemen omtrent de toekomst der Hertogdommen, zonderde bewoners zeiven te raadplegen. Dat raadplegen zou echter juist niet behoeven te geschieden door toepassing van het algemeen steinregt. De Eransche Regering verklaart, dac in dergelijke zaken op de zeden van elk land in 't bijzonder moet gelet worden; en op grond dezer verklaring oordeelen sommigendat waarschijnlijk tol het bijeenroepen der Steuden zal worden overgegaan. Nog voegt men er hij. dat Fraukrljks inschik kelijkheid en aansluiting bij Engeland door dezen staat zijn gewonnen door toezeggingen waardoor de conferentie tot regeling der Deenscli-Duitsclie kwestie welligt zou uitgebreid worden tot een congres tot regeling der verschillende Eu- ropesche vraagstukken. Nu de nieuwe Mexicaansche Keizer na een bezoek to Rome op reis is naar zijn rijkdeelt de Moniteur liet tus sehen Frankrijk eu Mexico gesloten verdrag mede. Het Eransche bezettingsleger zal zoodra mogelijk tot op 25.000 man worden verminderden het, onderhoud dezer troepen zal na 1 July 1864 ten laste van Mexico blijven het. zal daartoe jaarlijks voor eiken soldaat 1000 francs hetalen; dat wordt 25,000,000 francs 's jaars. De transportkostendie mede ten laste van Mexico komenworden op jaarlijks 2j millioen geschat. Da ETansche troepep zullen Mexico verlaten naar mate de oprigting van een nationaal Mexi- caansch leger vordert. Het vreemden-legioen, 8000 man sterk zal nog zes jaren na het vertrek der overige troepen in Mexico blijven. De kosten der Eransche expeditie tot op 1 July 1864 bedragen 270 milllioeuMexico zal dit sommetje terug betalen in jaarlijksche termijnen van 95 millioen in specie. De vorderingen van Eransche particulieren tof. schade vergoeding zullen door twee commission worden onderzocht, waarvan eene te Mexicoen de andere die het, werk dei- eerste zal hebben to bekrachtigente Parijs zal gevestigd zijn- Men schijnt uitmuntende verwaeluiiig te hebben van den buiteugewoi en bloei van dit gelukkige land daar men het in slaat rekent om al aanstonds zulke aanzienlijke som men op te brengen; eu dat er vast op gerekend wordt, be wijst de brief van Keizer Napoleon aan zijn Minister van Ei- uautiëp in den Moniteur, waarin Z. M. mededeelt, dat Frankrijk al dadelijk de vruchten moet plukken van de ge lukkige oplossing van het Mexicaansche vra g-luk, en wel in 't bijzonder van de storting van den eer-.ten termijn tot terugbetaling der oorlogskosten. Z. M noodigt, daarom den Minister uit om zoo mogelijk het registratie-regt te vermin deren en van de thans hij den Staatsraad aanhangige wet alleen zooveel te behouden, als voor een behoorlijkevenwigt tussehen ontvangsten eu uitgaven noodzakelijk is. Daarbij, gewaagt de Keizer van de dagelijks zekerder kansen op het behoud van den vredeen ziet naar aanleiding van een en ander met veel vertrouwen de ontwikkeling van 's lands welvaart, te gemoet. Van Juarez en zijn partij heeft,Keizer Maximilinan volgens de Eransche berigten niets meer te vreezenhij is op de vlugt, en zijn leger bestaat, niet, meer. Berigten van andere, zijden ontvangen maken het. echter twijfelachtig, of dit wel zoo geheel en al waar is. Het congres der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft inmiddels verklaarddat het ongezind is om door zyti stilzwijgen andere volken in den waan te laten, dat het. de betreurenswaardige gebeurte nissen in Mexio met onverschilligheid zou beschouwen. Het v ei klaart daarom niet te berusten in de stichting van een monarchaleu staat op de puinhoopen eener Americaansche republiek onder de bescherming van een Europesche mogendheid

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 1