hsi'fs>;hlmkjü staxia Vereeuiging „Evangelische Zending." iÜlarfctbcrigtcn. iiet sis aar tad •an aer ige ,an. da, .'au een )0l, oor lijk van 100. het en rge, aire eek, 21. f te ge- fed. isseL rige van van igen izeu IOOO irkt •ein an- ïrige pligt ning lezer odig zijn. end .Iden and- edt: i »t, of iheel tijd eden pu- ;oop- mau- rnder agaaf waar -reft ngen hier rs is. i van et de zijn goed afle- oedig auen zelas- eren ■igten heeft, dien. huis de kwart dings .erder tieerd graan .eren ieder m de toch everd, ikken :t. ■n dat markt; t moet werd rorden ch dit t. door nu de blijven landen ring is t- markt- ;hil en :ft den wordt eboden Koopt t laatstgenoemde veei partijtjesdan moet hij die dertig of veertig monsters mede dragen. Die monsters verkeeren van het huis des landmans tot de aflevering, in eene veel gun stiger positie dan de partij. Het monster wordt gedragen, gereden, onophoudelijk geschudt, het graan wordt daardoor korter en radderde lucht, waarmede het meer in aanraking is, onttrekt daaraan vochtdeelen en het graan doet zieh veel zwaarder voor dan de partij werkelijk is. Genoemde omstan digheden werken minder op oude of voor 't minst drooge granen, maar zijn van beteekenenden invloed op nieuwe, zoo pas uit het stroo gedorschteja zoo pas van het land ge- komcue granen. Op de korenbeurzen die wij kennen komen niet dan drooge granenen kooplieden die zoo kundig in hun vak zijn dat zij over een monster kunnen oordeelen daarom is daar verkoop op monster niet alleen mogelijk maar door de meerdere beknoptheid ook wenschelijk. Te Alkmaar waar jonge granen verhandeld wordenwaar de verkooper onbekend is met de zwaarte van zijn goed. althans niet voor de zwaarte zal kunnen instaan waar niet alleeu aan kooplieden maar ook een zeer groot deel der granen aan verbruikers moet verkocht wordenachten wij den verkoop op monster, als eene rijke bron voor geschillen niet goed en het denkbeeld om de bestaande graanmarkt door eene korenbeurs te vervangenvoor veroordeeld. Maar! zal men vragen, eene korenbeurs in vereeuiging met de graanmarkt .Feitelijkniet officiëelbestaat zoo iets reeds: Des morgens komen koopliedenschippers en voorname landbouwers in bepaalde huizen aan den markt gelegen bij elkander en doen daar dikwijls handel in granen op monster; doen daar handel zoo als wij die van de korenbeurs omschre ven. Die weg staat ook voor den kleinen landbouwer open doch hij maakt, daarvan geen gebruikomdat hij aan de meer eenvoudige en sneller afloopende handeling van de gewone zaadmarkt de voorkeur geeft. Feitelijk bestaan hier dus reeds korenbeurs en graanmarkt. En vermeenende dat- die beursheereu liever zóó voort willen blijven handelen dat is zonder de regelende baud van gemeeutebestmir of politie, is het onze overtuiging dat die handel onder ken nissen, aan hen zelf moet worden overgelaten, en dat de- graanhandel, zoo als die hier gedreven wordt geene verande ring behoeft, ja! dat meardere regeling onaangenaamheden zal broeijen. Niet zoo gunstig is ons oordeel over mavWplaats. Wie in het voorjaar of najaar onze graanmarkt bezócht- heeft- heeft ook ondervonden hoe moeijeljjk men zich daar bewegen of verplaatsen kaD. Doelt dat horten en stooten en dat onvermijdelijk caramboleren met grutters en mole naars mag lastig, ja onaangenaam en zeer belemmerend zijn. bij drooge weersgesteldheid is dat nog te dragen gewooute doet veel; maar als regen of sneeuw digt. neervalt, de hoer genoodzaakt, wordt zijne zakken te sluiten en te dekken en toch niet beletten kan, dat bet regenwatervermeerderd met dat van overloopende rioleu etc., zijne zakken omspoelt eu door de granen optrekt, en ieder, in eene der tapperijen, een goed heenkomen moet zoekendan vraagt men met regt »is dat eene graanmarkt?" Geschiedt dit met eene zoogenaamde bui, dan is het daardoor veroorzaakte opont houd te verhelpen, door den markttijd eenigzius te rekken, ten koste van hen, die met pakjes, wagens en andere voor werpen aan de beide einden der markt moeten wachten en staan te klagen, dat de weg naar de marktschuiten zoolang voor hen gesloten blijft. Maar! als die bui wat lang aan houdt, weersgesteldheid isen een vast karakter erlangt dan moeten de zakken gesloten blijvenhet zaad in de na burige buizen tot de volgende week geborgen woideu; men kan geen zaken doenhet kan geen marlet zijn. Kan men nu nog met ernst vragen of Alkmaars belang eene betere zaadmarkt vereischt Eene betere zaadmarkt, in lokalen zin, is niet alleen bil lijk (met het oog op art. 254 der gemeentewet) maar het komt ons ook verstandig voor. Aangenomen dat, men de plaats waar thans de graanmarkt gehouden wordtdaartoe ongeschikt acht, wordt de vraag geboren welke plaats zoude het wenschelijkst zijn Om die vraag te kunnen beantwoordenwillen wij eerst trachten te doen kennen, aan welke vereischt,en die plaats moet beantwoorden. 1 Zij moet eene oppervlakte hebben ran ruim acht honderd merk. ellen en van vorm zooveel mogelijk rond of kwadraat. Wij stellen die oppervlakte, omdat- zij het is van de te genwoordige markt, eu dat die voldoende iswanneer die plaats slechts voor de markt bezoekers dient, en wanneer de vorm die wij verkiezen de einden meer tot elkander brengt. 2\ Zij moet gedeeltelijk overdekt zijn. Dit vermeenen wij behoeft geen toelichting of bewij3 meer. Slechts willen wij wijzen op het woord gedeeltelijk omdat eene geheele overdekking, die wij meermalen hoorden uit spreken ons voorkomt kostbaarderin den zomer hroeijend tn m het najaar togtiger te zullen zijn dan de door ons voorgestelde gedeeltelijke overdekkiug. 3 Zij moet aan een ruim water gelegen zijnopdat vele schuiten daarbij kunnen liggen, opdat met spoed, inkorten tijd vele marktzakken op en van de markt gebragt kunnen worden. 4°. Men moet haar ook met rijtuig kunnen naderen. Nog liever zagen wij dat zij zelfs bereden kon worden omdat het belemmerende van dat gebrek ons bij de tegen woordige marktplaats blijkt. 5°. Zij moet met lokalen in verbinding slaanwaar de on verkochte granen tot den volgenden marktdaq kunnen geborgen worden. Aan dit, vereischte voldoen, alhoewel gebrekkig, thans particulieren, die aan de zaadmarkt wonen. Volgens onze voorstelling zouden ruimten aan schippers iu vaste huur kunnen gegeven worden, en dezen niet alleen veel gemak en zekerheid verschaft, worden, maar bij dalende markt was men minder tot afzet gedwongen. Aan alle die vereischten kanonzes inziensdoor het terreinwaar eenmaal de infirmerie stondvoldaan en de bestaande muren benut wordenen wij weten geen terrein, dat daarmede gelijk staat. Het is onbetwistbaar, dat een afgesloten en gedeeltelijk overdekt terrein wenschelijkja behoefte is, en het bestond reeds, zoo de daarstelling geen geld kostte. Wanneer wij die kosten op 15000 stellen gelooven wij niet, verre van de waarheid te zijn en wij moeten erkennen dat dit eene beduidende som is. Doch wanneer wij het jaarlijks aangevoerde graanwaarvan het markt.geld betaald wordt op zestig duizend mudden stellendat thans beneden het gemiddelde is. dan blijkt daaruit, dat de opbrengst, van dat zakkengeld 1800 's jaars bedraagt. Wanneer men daar van aftrekt de tractement-en van de beambten dier markt dan blijft er nog een bedrag over. dat groot genoeg is om de rente en het onderhoud van de besprokene inrigting te ku nnen dekkenen met het oog op art, 254 van de ge meentewet, zoude het markt- of zakkengeld aan zijne be stemming beantwoorden. Zoo achten wij dan ook het geldelijk bezwaar zijn gewigt ontnomen en is het onze beurt te vragenwat, is er nog tegen Maar er is nog méér vóórdie overdekte markt met houten vloeren zoude zich, ons erachtensbijzonder -■ ieene kalveren- en varkensmarkten behoef den die dieren niettot nadeel van hunne gezondheid en schade van de eigeuaren des zomers in de zou te liggen. Doch dit punt is voor ons in deze slechts eene bijzaak. De geschiedenis van eene andere plaats kan hier tot leering strekken. In eene der friesche steden, werd op eene slechte botermarkt plaatsmarktgeld geheven tot, dat eenige burgers een sociëteitsgebouw aan de markt bouwden en op de markt dagen het ondergedeelte van dat lokaal voor botermarkt ver huurden. Spoedig waren die burgers de bezitters van bet marktgeld eu het kost nare gebouw in weinigejaren daarmede door hen betaald. Wanneer zoo iets diergelijks, in dit ge val hier gebeurdekon het der gemeente wel eens eene groote schade berokkenen. Wij hebben getracht aan t.e toonendat de manier van zaadmarkten hier geene verandering behoeft; dat, liet, vesti gen eener korenbeurs ougewenscht is; dat de plaats, waar de zaadmarkt gehouden wordt ongeschikt iswij gaven de vereischten eener goede marktplaats wij spraken als onze overtuigingdat het terrein der voormalige iufirmerie aaD die vereischten voldoet en dat ons geen geschikter plaats hier bekend is. Wij vermeenen hiermede de hoofdvragen van het artikel dat aanleiding tot dit opstel gaf, te hebben beantwoord. Wij schreven dit antwoord met eenigen spoed, vreezende, dat met het oog op het besluit tot, verkoop, anders ons werk mogt zijn "mosterd na den maaltijd." Door dien meerderen spoed heeft vorm en inhoud eenige schade moeten lijden en zijn wij, zelfs, het. antwoord op eenige vragen moeten schuldig blijven, doch daar die vragen van minder belang betreffen, hopen wij den belangstellende m dit onderwerp echter ge noegzaam te hebben voorgelicht. Alkmaar, 13 April 1864. CORRESPONDENTIE. G. üz. Wagemaker verzoekt, ons te berigten: dat hij, ofschoon zijne overtuiging nog onveranderd is niet, vlug genoeg met de pen kan omgaan en he! in clit, jaargetijde te druk heeft om den strijd tegen de redactiewier vele bekwaamheden hij erkent, voorttezettendat, de vermelding der door hem iu gevoerde of voorgestane nieuwigheden geheel iu overeenstem ming is met zijne vroegere verzekering van het oude niet onverzettelijk aautehaugen en het nieuwe niet onvoorwaar delijk te verwerpenmaar dat hij bij elke verandering bedacht is op het voordeel van hendie haar moeten betalen; ein delijk dat hij gelooft, dat indien slechts één enkele boer zieh geroepen gevoelt, om zijne meeniug uittespreken over eene zaak welke hem zooveel aangaat als het marktwezen, deze ook het regt heeft om niet met, minachting bejegend maar om inet belaugstelling gehoord en, daa- waar hij dwaalt, wederlegd te worden. !>lA&0 il CUIUS' De heer Th. J. Roothaan heeft in de dagbladen een zeer gunstig getuigenis afgelegd omtrent een groot orgel, door den heer L. IJpma alhier vervaardigd iu de r. k. kerk te West woud. Door de arrond. regtbank alhier is den 21 beëedigd als makelaar op Wieringen, de heer P. Poel, gemeente-secretaris aldaar. «;En*;K'*.TKR,% A». Zitting van den 20 April 1864, No. 6. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 Leden. Afwezig de Heeren Mr. P. A. de Lange, J. C. Jfonk en Mr. IV. van der Kaag. De vergadering geopend zijnde worden I. De notulen der vorige vergadering gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. 2. De Voorzitter doet namens de commissie, welke te Amsterdam bij Z. M. ter audiëntie is geweest.rapport,dat, zij door Z. M. op de meest heusche wijze ontvangen van H.D.Z. de verzekering heef ontvangen, dat de hem gehragte hulde hoogst aangenaam was. dat.de betuiging van gehecht heid H D Z. gedaan, wederkeerig hij Z.M., die, met, innige liefde aan het volk van Nederland verklaarde gehecht, te zijn, den ruimsten weerklank had gevondenen Z. M. de com missie speciaal had verzocht die betuiging aan de ingezete nen eu liet bestuur van Alkmaar overtebrengen. Voor kennisgeving aangenomen. Daarna zijn gelezen 3. Circulaire van H. II. Gedep. Staten van N. Holland, No. 18, bepalende den tijd van mzénding der gemeentere kening vail 1863. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Rapport, van de commissie van financien, op de reke ning der schutterij over 1863. Dadelijk behandeld en de rekening goedgekeurd. 5. Rapport van als hovenop een verzoek van den wijn- roeijer Tamminga, om eene gratificatie. Bij dadelijke behandeling op een bedrag van f 25 voor den jure 1863 toegestaan. 6. Verzoek van IIH. Regenten van het Gasthuis, om magtiging tot het doen van af- en overschrijvingen op des- zelfs begrooting over 1863, met liet daartoe t.ehoorende Rapport der commissie van fiuaucien. Op de conclusie van het rapport, de gevraagde magtiging verleend. 7. Missive van de Kamer v^n Koophandel, ten geleide' van afschrift van een aan 11. H. Gedep, Staten gerigt, adres, tot, stuiting van den verkoop van den grond der Infirmerie. 8. Uitnoodiging van de plaatselijke schoolcommissie, tot bijwoning van een examen der avoudleerlingen van de tus- scheuschool. 9 Missive van Burg. en Wetli,, ten geleide van het pro cesverbaal der gehouden kasverificatie. De Nos. 7. 8 en 9 zijn voor kennisgeving aangenomen 10. Voorstel van dezelfden, betreffende de geheele verst ra ti ug van den Achterweg, en aanvraag om verhooging van de daarvoor beschikbaar gestelde fondsen. Tot de uilvoering besloten en de noodige gelden toegestaan. II. Voorstel van als hoven, tot eene nieuwe dakbedekking de gymnastiekschool. 12. Mcdedeelmgen van dezelfden omtrent den toestand en voorstel tot reparatie van het havenhoofd bij den accijnstoren. 13. Voördragt van als boven, tot bepajing eener vaste som als toelage voor het schoonhouden en de verwarming van de gymnastiekschool. Alle gerehvoijeerd aan de commissie van financiën om berigt en raad. 14. Rapport, op het verzoek van J.E.lbink, om vergunning tot uitstalling van goederen op gemeentegrond aan den Dijk, Ter lezing vuor de leden op de secretarie nedergelegd. 15. Verzoek H. Verrijt te Amsterdam om restitutie van over den jare 1862 te veel betaalde directe belasting. Aan Burg. en iVeth. em berigt en raad. 16 Verzoek van M. J. Stueki, om eene toelage op zijne bezoldiging als stads teekeumeester. Aan de commissie van financiën om berigt en raad. 17. Verzoek van de Wed. J Kehl, om iu den eigendom te worden gesteld van een stukje gemeentegrond, ter zijde van hare woning, aan het Zeglismet het daartoe betrekkelijk Rapport van Burg. en Wetb., 18. Idem van N. Adolf, om vergunning tot plaatsing van goederen op den wal voor zijne woning aan het LuttikOu- dorpmet, het Rapport van Burg. en Wet.li. daartoe betrekkelijk. Beide lYos. 17 en 18 ter lezing voor de leden op de secre tarie nedergelegd. 19. Adres van de gezamenlijke apothekers binnen deze stad om vrijstelling van de dieust bij de brandweer. Gedeponeerd ter secretarie. 20. Missive van J. IJ. Bergman, waarin hij zieh veront schuldigt voor zijn ontijdig vertrek naar de gerneeute Win kel, en alsnog de uitreiking van zijn eervol ontslag verzoekt, benevens het Rapport en advies van Burg. en Wetli. ter dier zake. 21. Verzoek van A. J. Smakersom vergunning tot liet stellen van een houten zijwand, in plaats van een steenen muur, ter zijde van een huis. Beide Nos 20 en 21 ter lezing voor de leden nedergelegd. Daarna zijn de deliheratieu geopend 22. Op het. verzoek van den lleer C. Jansen. 23. Idem van de Heeren A. Conijn Sp Zonen, beide om gebruik te mogen maken van gemeeutewater. tot. berging ran hout en balken, iu de nabijheid hunner houtzaagmolens. Tot wederopzeggens toevoor eeue bepaalde ruimte en onder den last, van recognitie, toegestaan. 24. Benoeming van een hulponderwijzer voor de tusschen- school. Op voorstel van den Voorzitter wordt, na mededeeling dat een der aanbevolen kandidaten deszelfs sollicitatie had ingetrokken, besloten: de voordragt intetrekken en eene nadere oproeping van sollicitanten te doen. Nadat door den Heer T. L. Koorn de attentie van het dagelijkse!) bestuur op de afsluiting van het plantsoen bij de Bergerpoort eu de bestrating buiten de Friesche poort was gevestigd en de lieer Helling aan den termijn tot aanvrage om Rijks subsidie voor den weg door den II H. Waard had herinnerd, waaromtrent door den Voorzitter wordt gezegd, dat de ge maakte bemerkingen reeds onderwerpen van behandeling bij Burg. en Wetli. hadden uitgemaaktis 25. De vergadering opgeheven. ONDERTROUWD. 14 April. Joseph Martin August Kosters en Cornelia Helena Keus*.Pieter Hoogland, te Alkmaar, en Adriana Jacoba de Vries, te Akersloot. 22 Jar. Tiesing en Hermina Jana Uendrilca Muelink beide te Alkmaar, laatstgen. onlangs te Amsterdam. Huibert Kips eu Muurtje Paardebosc/i, laatst Wed. van Pieter Wilms.IVilhelmus Johannes van Bakel en Anndi Maria Knijpers.Engel van Garven en Neeltje Molthoff. beide te Krommenie, laatstgen. onl. te Alkmaar.Gerrit Kaper, te Zijpeen .Haartje van Tol. te Alkmaar. G ETKOUWD. 17 Apr. Jakob de Koning, te Zuid- en Noordschermeren 6'uurtje Groenveld, te Alkmaar. GEBOREN. löApril.Jeö* Thomas Henri. Z. van Gerardus Hendericus Arbous en Dient je Zimons. 18 u Johan Hendrik, Z. van Evert Johannes Porck en Aaltje Wageuaar. 19 Corne/is ErederikusZ. van Louis de Lange en Cornelia Breek. OVERLEDEN. 20April. Margaretha Gesina. D. van Dirk Gerritszoon Gevelaar en Aagje de Léeuw, 13 w.— Pieter. Z. van Pieter Verhoevc en Gerredina Hart, 1 j.Dr. Cornelius Gerardus van Dieren55 j. 21 n Aatje de IVit, eclitg. van Jacob Daniel Preijer. 45 j. 22 n Margaretha Henrica Ranzijn, wed. van Pieter Koop man 62 j.An/je Schoen, eclitg. van Jacob DuL- beld 49 j^ OPENBARE BIDSTOND op Zondag den 1 Mei a.s.. des avonds ten 71 ure. in hef, gebouw aan den Koningsweg. Alkmaar 18 April. Op de Voorjaarskoemarkt werden aange voerd 1731 stuks Rundvee hoven het jaar eu 256 stuks be neden het jaar, te zamen 19S7. 20 April. Aangevoerd 104 Paarden 25 a 500. 22 April. Kleine Kaas ƒ22, dito commissie 17. dito mid delbare f 21.50. laagste prijs ƒ13, aangevoerd 326 stapels, wegende 02737 NP. 33 April. Aangevoerd 3 Paarden f 25 a 8018 Koei- jrn f 80 a 125, 6 Kalveren ƒ18 a 35. 295 Schapen t 7 a 28', 44 Lammeren 6 a 14. 1 vet Varken, 140 magere dito. 10 a .16, 218 Biggen 4 a 7, nueht. Kalveren f 3 a 5, Boter per kop 55 a 65 ets. Enkhuizen 13 April. Mosterdzaad 18.50. Karweizaad ƒ15,75. graauwe Erwten 10,50, vale dito ƒ8,50, bruine Boonen 10.75. Haarlem 18 Apr. Roode Tarwe 8,75, Gerst f, 4,20a'5;;50, Haver 3.25 a 3.80. 20 April. Kleine Kaas ƒ21, aangevoerd 23 stapels. Hoorn 18 April. Aangevoerd 1 Koe, 12 Kalveren, 11 Schapen en 3 Varkens. 21 April. Kleine Kaas 22,25, aangevoerd 150 stapels, wegende 33020 N.P. 23 April. Aangevoerd 5 mud 'l'arw 8.75, 22 mud G'-rst t 6,52, 21 mud Haver ƒ5. 66 mud Boonen, bruine ƒ10,50. paarden ƒ6, II 'mud groene Erwten 9,25. op monster ver kocht 36 mud Mosterdzaad 19. 20 mud Karweizaad f 15, 13 Paaiden 50 a 165. 38 Kalveren ƒ3.50 a 9,50, 140 Schapen 11 a 26. 120 Varkens 7 a 21, 9 Zeugen 14 a 39, 400 Biggen /3a 6,50, 160 Kippen ƒ0,40 a 1.55. 19200 Kippeneijeren f 2 10 a 2.25, 11250 Eenden dito 3 a 3,20 [ier 100, 2200 koppen Boter 52} a 60 ets. per kop. MedemtUi 20 April. Kleine Kaas 22,50, aangevoerd 72 stapelswegende 16480 NP.. Boter (Gras) f 1.10, dito (Hooi) 1 per NP., Kippeneijeren f 2,20, Eenden dito f 2,90 per 100 stuks. P urm erende 19 April. Aangevoerd 3 Paarden, 140 Run dereu. 106 vette Kalveren 65 tot. 85 ets. per NP., 149 nueht. dito 2.50 a 7, 50 vutte Varkens van 38 tot 44 ets. per N.P., 53 magere dito-/14 a 20, 370 Biggen 3,50 a 7, 628 Schapen, Boter 0,90 a 1 per NP.. Kippeneijeren ƒ2,10, Eenden dito 3,25 Kievits dito /6 a 8 per 100, Kleine Kaas 22.50, dito middelbare /21.50, aangevoerd 96 stapels. Si hagen 21 April. Aangevoerd 78 magere Gelde Kóeijen 60 a 120. vette dito J 160 a 220. 66 Melkkoeijen ƒ70 a 120, 12 Vaarsen (Hokkelingen) 16 a 36, 35 nueht. Kal veren 3.50 a 6, 460 Schapen (Oerhouders) IS a 28 6 Bokken en Geiten 1 a 2,50. 17 magere Varkens ƒ12 a 22 78 Biggen 4 a 6, Konijnen 10 a 35, Kippen 50 a 80. Eenden 45 a 75. Duiven 15 a 30 ets., Boter 67} ets. per kop of 0.90 per N.P., Kaas 30 a 35 ets. per N.P.. 14000 Kippeneijeren 1,90 a 2 en 10000 Eenden dito 3 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 3