fJaÜttcfi (Ducrsigt iserigten. ontegenzeggelijk, dat zoodanig Bondabealuitzoodanige han deling van de Bondsvergadering noch wettig noch verbindend kan zijn. Wat is er nu met Limburg gebeurd De geschiedenis vau Limburg en de aard der bevolking van dit Hertoedom verbieden beide, Limburg tot Duitsehland te rekenen. Limbuig is geen Duitseh gewest, de Limburgers zijn geen üuitschers. Daarom werd Limburg in 1815 ook niet tot Duitsehland gerekend. Willem I werd lid van den Duitschen Bond, omdat hij over een Duitseh gewest, over Luxemburg, regeerde, en ook alleen voor Luxemburg. Voor de overige provinciën van het Koninkrijk der Nederlanden die met Duitsehland niets te maken hadden kon hij geen lid van den Bond zijn; hij was het volgens de uitdrukkelijke bepaling der Bondsacte zelve alleen voor liet Groot-Hertogdom Luxemburg. Met Luxemburg stond of viel zijn bevoegdheid om lid van den Bond te zijn dit lidmaatschap toch is niet afhankelijk vau den persoon des vorsten, maar van het land waarover hij regeert. Komt dit land onder een anderen vorst, dan behoort de nieuwe souverein lid te worden van den Bond; de vorige kan het niet meer zijnomdat hij niet meer regeert over eeuig Duitseh gewest, en daardoor alle bevoegdheid voor het lidmaatschap verloren heeft. Laat ons eens aannemen, dat den tegenwoordigen Koning van Denemarken alle landen worden ontnomen, die tot Duitsehland behooren of door de Duitschers daartoe gerekend worden; dan zal zeker de nieuwe vorst vau deze landen lid vau den Duitsclieu Bond worden; maar het zal niemand in de gedachte kontente beweren dat de Deensche Koning een gedeelte vau Jutland of een of ander zuiver Deensch eiland zou behooren aan te wijzen, dat in de plaats zou komen van het hem ontroofde Duitsche land en waarvoor hij lid zoü blijven van den Bond. Wat echter tegenwoordig niemand denkbaar zou achten is in 1839 geschied. Door de Belgische omwenteling verloor Koning Willem I half Luxemburg. Ofschoon liet. doel van den Duitschen Bond is de handhaving van Duitschlands uit en inwendige zekerheid en der onafhankelijkheid ett onschend baarheid der afzonderlijke Duitsche staten, heeft de Bond niets gedaan om het Groot-Hertogdom Luxemburgeen Duitschen staat, ongeschonden te bewaren; hij liet Willem l aan zijn lot over. Doch toen deze vorstom eiudeiijk vrede te krijgen, genoodzaakt werd om de helft van Luxemburg aan België af te staaneischte de Bond van hem vergoeding voor zijn verloren grondgebied; in plaats vau den Belgischen Koning als vorst vaneen Duitsehland, Belgisch Luxemburg, nis lid op te nemen, werd vau Koning Willem gevorderd, een ander deel zijner staten aan te wijzen overeenkomende met het verloren deel van Luxemburg, om daarvoor en voor het overblijvende gedeelte van dit Groot-Hertogdom int te zijn van den Boud. Willem I gaf toe, en trad voor Limburg, uitgenomen Maastricht en Venlo, in den Duitschen Bond. Dit is een onregtdat nog om herstelling roept; doolt dit is tevens een verkrachting van het groudverdrag van den Boud, een afwijking van zijn oorspronkelijk karakter, dit strijdt met den geest der Bondsacte. Als vorst van Lim burg kan en mag onze Koning geen lid zijn van den Bond; want Limburg is een Nederlandsch gewest, geen Duitseh Hertoedom; iiet kan geen gedeelte van het. Duitsche Groot-Hertogdom Luxemburg vervangen. Üp deze afwijking van het grondbeginsel van den Duilsehen Bond, op deze overschrijding van de bevoegdheid der Bondsvergadering op dezen strijd met het doel des verbonds behoort naar onze meening onze Legering de Europesehe diplomatie te wijzen. Zou het nu daartoe niet het geschiktste oogeublik zijn. terwijl de gevolmagtigden der mogendheden te Londen bij één zijn om een verwikkeling vaneen anderen staat met den Duitsellen Bond te outwarren De poging tot onze verlossing uit den Bond moet gedaan worden, eer er vertvikk dingen door ont staan nu men nog op kalme onderhandeling kan hop 11, eer mogelijke troebele tijden aanbreken. Wat, kan Ons weerhou den, ridderlijk en open onze eerlijke zaak te bepleiten? De conferentie te Londen is geopend. Ofschoon nu wel niemand zich bijzonder geroepen zal achten ont den spoed waarmeê deze bijeenkomst tot, stand is gebragt te roemen wanneer hij den blik naar Düppel en Fredericia wendt, moet men toch erkennen, dat in vergelijking met vroegere eeuwen de tegenwoordige ook in dit opzigt, de eeuw van den stoom is. Dat was vroeger geen gemakkelijke taak de vertegen woordigers van zoo vele mogendheden op voegzame wijze bij één te brengen. Daar had men ten eerste liet voorzitterschap; de vraag, wie het zou bekleeden ouder onafhankelijke nto gendheden vSn (it'nzelfdeu rang, gaf al dadelijk overvloedige stof tot onderhandeling. Zullen de vertegenwoordigers der mogendheden van denzelfden rang bij afwisseling het voor zitterschap bekleeden gedurende een bepaalden tijd Zal men liet lot laten beslissen Zal de voorrang beslist, wor den door dén ouderdom van de vertegenwoordigde vorsten, of door den tfjd waarop zy aan de regering zijn gekomen, of zal deze bij den intogt, gene bij de zitting, een derde bij de teekening der protocollen den voorrang hebben Zul len de gezanten hunnen intogt gelijktijdig doen, en door van verschillends, kanten te komen alle denkbeeld aau voorrang en daarmede ook alle geschil daaromtrent voorkomen Zie daar welke moeijelijkneden de feitelijke zamenkomst dei- vertegenwoordigers reeds aanbood. Bij de onderhandelingen te Rijswijk bij voorbeeld, in 1697, zouden de gezanten der eene partij van het noorden uit den Haag komen terwijl die der andere uit. het zuiden vau Delft, zouden opdagen. Doch liet gebouw heeft maar een enkelen hoofdingang naar de zijde van den Haag. Moeten dan de gezanten uit. Deilt de achterdeur ingaan? Dut gaat toch niet. Evenmin kan men heit een omweg laten maken, en zoo den hoofdingang doen binnen gaan; en dan zouden de verschillende partijen ook niet gelijktijdig kunnen binnen kortten. Men besluit kort en goed, ook aan de zuidzijde een iugang te maken volkomen gelijk aan die aan de noordzijdeen zoo de moei- jelijkheid uit den weg te ruimen. Op hetWeener congres 'ging het. reeds heter. Oostenrijk was gastheer, en de Öos- teurijksche minister Mettternich zou voorzittenbij de on derteckeuing der protocollen liet men nu eens het toeval, dan weer het alphabet de volgorde bepalen. En wat viel er over die oude congressen veel te iezetten voor de geluk kigen die tegenwoordig waren veel te zien! Wat. koi.den die mannen der 17de en IS4" eeuw een achtbare deftigheid ontwikkelen; wat ging alles plegtig en statig in zijn werk; wat. werdereeu geleerdheid en belezenheil ten toon gespreid, en in welk een deftigen kanseiarij-sti]l werd dat alles be schreven! Wat was dat We&uer congres in 1815 een schitterende en feestelijke bijeenkomst bals en holredoutes maskerades en tableaux vivunlsvuurwerken en carrousels, jagtpartijenrijtogten, sledevaarten, parades en exercitiën wisselden elkander af; daar schitterde de Oostenrijkscliede Hongaarsche en de Boheemsclte at.ei met zijn vreemde gasten daar waren 'de schoonste vernuften van Europa bij één daar verzamelden wereldberoemde spelers en gelukzoekers zich om de eerste geslachten der beschaafde wereld als gieren om hun prooi, daar wedijverde de schoonheid van gravinnen en hertoginnen met die van niet minder gevierde danseressen. In dezen prozaïsclieu tijd gaat dat geheel and rs. Er i- geen sprake van feesten en vermakelijkhec en een enk,; chraai berigt «van een doorgaans wei ouderrigte zijde" is alles wat wij vernemen, en dat geldt de werkzaamheden van het. congres zelf. Een paar zulke berigten zijn tot ons gekomen. Vooreerst zon het voorstel tot een wapenstilstand ter sprake gebragt zijn; doch omtrent dit punt waren de gevolmagtigden van sommige staten zonder instructieook zouden Pruissen en Oostenrijk niet kunnen toetreden tot een wapenstilstand waarhij de Deensche bloccade niet werd opgeheven. Het schijnt aan geen twijfel onderhevigdat althans Pruissen al het mogelijke zal doen om den wapenstilstand vooralsnog tegen te houden. Die staat heeft zich nog niet, naar hartelust verzadigd aan krijgsroem. Het stelsel van «bloed en ijzer" des heeren von Bismarck moet nog heerlijker schitteren in de oogen van Europa. En Pruissens Koning heeft waarlijk wel reden om zich in den aanvankelijken uitslag te verheugen. Nu reeds heeft hij Caesar overtroffen. Die Romein kwam, zag en overwon de Koning van Pruissen daarentegen komt ook, ziet ook, maar heeft reeds overwonnen vóór zijn komst. L)it is een voorspoed, die tot nog toe zonder voorbeeld was. Wat spreekt men dan nog langer van Caesar en zijn geluk, die te gelijk de zee oversteken en zieli aan boord bevinden van hetzelfde vaartuig? Wat zoekt gij nwe heelden bij de oudheidgij dichters en redenaars Hebt toch oogen voor uw eigen eeuw. Spreekt, voortaan van het geluk des Konings vau Pruissen, dat dien held met vergezelt, maar hem verre vooruit, snelt. Pruissens glorie is zoo grootdat men er in Oostenrijk jaloersch van schijnt, te worden. De Ost-Deutsche Post klaagt vreeselijk over de rol, die Oostenrijk zich duor Pruissen iaat, opdringen. Eerst heeft men volgens dit blad Oostenrijk het moeijeiijkste werk laten doen, en nu moet het. lever van den Keizerstaat achterstaan, om Pruissen de eer der overwinning t.e doen geniéten. Hut. verwijt den leider der Oosteurijksche huitenlaudselie staatkunde, graaf Rechberg, dat hij zich door Pruissen op sleeptouw laat nemen en met veronachtzaming van Oostenrijks belangen siecht.s de plannen van von Bis marck bevordert. Het blad verzuimt dan ook niet, de Prtiis- sische staatkunde bij de Duitsche liberalen verdacht en gehaat te maken. Pruissen zegt liet, en wij spreken het niet tegen - - Pruissen werd verscheurd door inwendige verdeeld heid en daardoor verhinderd zich in Duitsehland te doen gelden daar biedt de. oorlog aan von Bismarck een heerlijke gelegenheid om zich te handhaven en zijn stelsel t,e doen zegevieren. Eu üo-tenrjjk reikt hem daartoe bereidwillig de hand. De overwinning bij Düppel is de zegepraal van von Bismarck van het «kiachtig koningschap," vau het stelsel van «bloed en ijzer," van de jonkerpartij en de feodale aris tocratie en de Pruissisehe liberalen hebben voor Düppel een nog gevoeliger nederlaag geleden dan de Denen. Daarom i3 ook von Bismarck naar het slagveld gegaan: hij wilde z ij u e zegepraal zien. Van liet tooueel des oorlogs is verder weinig nieuws ver nomen. De Denen schijnen zicli op Alsen te versterkenof zij met alle magt, züllen trachten zich daar te handhaven, dan of hun plan is dat eiland spoedig prijs t.e geven blijkt, tot nog toe met. De boudgemooten schijnen intusschen weder ernstige plannen tegen Eredericia te beramen; doch Oostenrijk zou iiu ook weer eens meer op den voorgrond willen komen. Het zal echter de vraag zijn of hel verder gelegen Oostenrijk een voldoende hoeveelheid belegeringsge schut heelt gezonden of zal zeudeu. Voor het meer nabij zijnde Pruissen is dit gemakkelijker. Garibaldi is viij wat eerder uit Engeland vertrokken dan men verwacht had; dat dit veranderde plan tot allerlei ge ruchten aanleiding zou geven, was te verwachten; evenzeer, dat de verguizers van den held daarin aanleiding zouden vindenom hem met spot en smaad te overladen. De meest gewone tacliek is, hem voor to stellen als een speelbal van anderen, als iemand met een vrij zwak hoofd, die zich in zijn onnoozelheid als een kind laat leiden, en soms met vrucht hier of daar gebruikt kan worden. Toch gelooveu wij met, dat die voorstelling bij velen geloof ,zai vinden. Een man van zoo groote onbeduidendheid-verdiende toch alleen met een medelijdend schouderophalen (behandeld te worden; maar zijn vervolgers zijn zoo vol van verbittering en haat, dat men er aan begmt te twijfelen of zij zelveu wel geheel over tuigd zijn van zijn onbeduidendheid, Garibaldi's onverwacht vertrek uit Engeland zou volgens sommigen zijn te wijten aan den invloed der Pransche Regering, volgens anderen aau dien der Oosteurijksche, die zou geweigerd hebben eeu vertegenwoordiger naar de Londeiische couiereutie te zenden, zoo lang Garibaldi iu Engeland was. De Engelsche Ministers hebben die beweringen zeer uitdrukkelijk tegenge sproken, en wij mogen het daarenboven betwijfelen, of zij indien zij zoo bevreesd waren om Prankrijk of Oostenrijk te kwetsen, zeiven wel zulk een persoonlijk aandeel in de vereering van den «vrijbuiter" genomen, en zich met zoo veel lof over hem uitgelaten zouden Rebbenals werkelijk het geval is geweest. Hel bez.oek vau den troousopvolger zou dan ook beier achterwege zijn gebleven. Er is van te veelzijden, die naar onze meening iu dit opzigt volkomen te vertrouwen zjju, verzekerd, dat de gezondheid van Garibaldi zijn vertrek nuodzakelijk maakte, dan dat wij zouden kunnen weigeren daaraan geloof te slaan. Parijs heelt den 3ÜU*"1 verjaardag van Shakespeare's ge boorte niet mogen meê vieren zijn meester had het verboden. Is hét, omdat Victor Hugo Eraukrijks grootste letterkundige, maar die ook de schrijver is van dat kleine boekje Aapoleon le petit, door zijn afwezigheid, kennelijk aau een ledigen vourzillersstoeler te heider zou schitteren? le as W.J Si -Ï-»T.01 S WtSi *tl KWIEÜTIéï. Het. verlies der denen op den 18 heeft bestaan aan doodeu uit 22 officieren en 48U mauscliappeuaan gekwetsten uit 21 off. en 580 inansclt. eu aan gevangenen uit 44 off. en 3145 niauscii.. behalve eemge ligt. gekwetsten, Uie voor het afbreken van de brug over de Alsensund zijn ontkomen. Het voorkomen der gevangenen getuigt, van de doorgestane vermoeienissen en ontberingen; ook de uitrusting is gebrek kig zuodat velen op klompen gaan. Bij den terugtogt naar Alsen is het aan den geul. Linde- cron met 5600 man van verschillende wapenen gelukt naar het uiterste punt van Jutland te wijken eu zich achter de Lymfiord op liet eiland Mors in veiligheid te stellen. Later sclujnt liy zich naar Horseus begeven te hebben, zoodat daar 8000 man in eeue sterke positie vereenigd waren. De. Koning van Denemarken heelt by proclamatie zijn leger dank gezegd voor de betoonde dapperheid. Te Kopen huge heerscht eeue gedrukte stemmingde schouw burg en verscheidene plaatsen van uitspauuiiig zijn gesloten. De Koning vau Pruissen heeft den 21 na eenig vertoef op tiet kasteel te Gravestein te Atzbüll de troepen begroet die aau den storm van den 18 hebben deelgenomen en ver volgeus de Düppeler schansen bezochtzijnde hij 's avonds te Flensburg teruggekeerd, waar hij zijn intrek nam bij den koopman Catlsen. Den volgenden dag vertrok hij weder naar Berlijn. Te Reudsburg eu te Pleusburg is hij door jonge dochters, iu de landskièureu uitgedoscht, begroet geworden. Bij zijne depeche van 29 Maart aan de diplomatieke agen ten van Pruissen, heeft de minister v. Bismarckmet.c* keifnisgeving van de toetreding tot de conferentieverze kerd, dat Pruissen noch Oostenrijk zich kunnen houden aar de schikkingen van 1851 en 52, welke zij niet meer als be staande beschouwenomdat die door Denemarken geschon den zijn, alsmede dat de vele offers van dan krijg aanspraak geven op hechter bepalingen lot vestiging van een meer ge- wenschten toestand. De duitsche gemagtigde bij de conferentie is gelast om alle krachten intespannen tot. verkrijzing van de erkenning der regten vau het Duitseh Verbond van Hoistein Lauenburg en Sleeswijk en tot verzekering van de meest mogelijke on afhankelijkheid van die Staten. De vertegenwoordiger van Beijeren in de Bondsvergadering wenschtedat de heer v. Beust gelast, zou wordenom de geheele afscheiding der hertogdommen van Denemarken en de erkenning van den prins t>. Augustenburg als hertog te bewerkenmaar zijn voorstel werd verworpen. Het hoog geregtshof in Hoistein heeft zich vereenigd met de te Kiel door de Steuden afgelegde verklaring en daarvan aan de conferentie kennis gegeven. Deze is den 25 werkelijk voltallig vergaderd en is lord Russell met alg. st. tot voorzitter benoemd. De Oesterreich- sische Zeitung beweert, dat Oostenrijk en Pruissen het voorstel om, met behoud der deensche blokkade, een wapenstilstand te sluiten, afgewezen hebben. Men verzekert dat liet. voorstel tot liet, staken der vijandelijkheden reeds dadelijk door lord Clarendon ter tafel gebragt eu door de gemagtigden van Frankrijk, Rusland eu Zweden ondersteund, maar verdaagd is, omdat de vertegenwoordigers vau Oostenrijk en Pruissen geene iustructieu daaromtrent bekomen hadden. Uit Sleeswijk is te Londen eene deputatie aangekomen om bij de conferentie te protesteren tegen elke beslissing omtrent de hertogdommen, zonder dat de bevolking geraad pleegd is. Den 22 zijn de gealliëerden van Yeile noordwaarts gerukt. Op de nadering der pruissisehe voorposten, die nog al ernstig met de deensche dragonders zijn slaags geweest, ontruimden de denen Horseus eu maakten zij ook aanstalten om Aarhuis te verlaten. Den 24 had bij het eiland Rügenzonder eer.ig resultaat, eene korte schermutseling plaats tu-schen 1 deensch schroef- stoomi'regat en 9 pruissisehe kauonneerbooten. Sb X 1* 3 S-AM>. Den 20 werd in eene plegtige vergadering op het stadshuis te Londen het eereburgerschap aan Garibaldi opgedragen. Het gedraug was voor het gebouw zoo groot, dat zijn zoon Menotti van hein gescheiden werd en niet. in staat was de plegtigheid bij te wonen. Vervolgens had bij den lord-mayor een prachtig dejeuner van 250 personen plaats. Denzellden dag werd eene buitengewone vergadering gehouden van het comité tot ontvangst van Garibaldihetgeen in weerwil der verzekering van den heer Seely, dat hij en andere vriendeu van den generaal het niet raadzaam achtten dat. deze nog een dertigtal steden bezocht,, bijna eenparig besloot «dat het bespoedigd vertrek in het belang der liberale beginselen onraadzaam waste meer wijl de redenen niet volkomen waren opgegeven." Nog laat in den avond begaf zich eene deputatie tot Garibaldi, om hem t.e bewegen zijn vertrek Hittesteden doch bekwam geen stellig antwoord. De kan selier der schatkistde lieer Gladstone, rekende zich verpligt om zieli in het Lagerhuis te verdedigen over zijn aandeel in hetgeen men gemeend had Garibaldiin het belamr zijner gezondheid, te moeten aanraden, maar noch zijne verklaring, noch openbaar gemaakte brieven van den graafv. Shaftesbury .en den italiaan Saffinoch de verzekering vau het, genees kundig weekblad the Lancet konden een groot deel van het publiek terugbrengen van het vermoedendat het bewind ter wille van Keizer Napoleon den vrijheidsman van de hand zoc.ht te zetten. Toen dan ook iu de vergadering der arbei- dersvereenigiug tot zijne ontvangst een brief van Garibaldi houdende kennisgeving van zijn stellig vertrek, was voor gelezen sprak deze vereeuiging als hare overtuiging uit «dat het gouvernement den roemruchten gast, met vertrediug van de beginselen der vrijheid trachtte te verdrijven." Den 23 was door hetzelfde comttité eene volksvergadering belegd op Primrose-lnll, maar zoodra was niet een spreker opgetreden, of de policie gaf de aanwezigen last om uiteentegaan. De beleggers voldeden daaraan ouder protest,doch de menigte verzette zich, zoodat eene hevige vechtpartij ontstond, waarbij de policie ten laatste meester bleef. In de dagbladen is vervolgens een protest geplaatst «tegen deze onverantwoor delijke inbreuk op de vrijheden des volks en op liet regt van openbare vereeuiging." Na den 21 bij lord Russell gedejeuneerd te hebben, nam Garibaldi deel aan een grooteii maaltijd van de leden der Reform-club. Den 22, kort voor zijn vertrek naar Cliefden de verblijfplaats der hertogin weduwe v. Sutherland, ontving hij noir een bezoek van den prins v. Wales, en reisde den 25 over Weymouth, waar hij bij den admiraal Dacres. aan boord van het linieschip Edgar, het middagmaal gebruikte, 's avonds lantrs den spoorweg, waaraan alle stationsgebouwen verlicht waren en hij overal luide begroet werd, naar Plymouth, om den 26 op het landgoed van zijn ouden wapenbroeder den kolonel Peard in Cornwallis doortebrengen en den 27met liet. jagt van den hertog van Sutherlandnaar Caprera terug te kggrcii. Den 23 werd de 300 verjaardag der geboorte van Shakes peare alom in Engeland gevierd, vooral in het stadje Strat- fordwaar eene receptie op het stadshuis, een leestmaal van 70B couverts en eeu vuurwerk de hoofdbestanddeelen van het programma uitmaakten. FKAMt itEJK Men verzekert dat de mexicaansche leening is volgeteekend Alle buitenlaudsche bladen welke zich ongunstig over deze leening of over den toestand van Mexico uitlaten worden op de [Kist in beslag genomen. De actiën worden ter beurze met I j p. et,, premie verhandeld; men ziet. daarin eeu kunst greep van den minister van financiën. C De re"erine heeft, de lezingen verboden, door den beken den liberaal Frédéric Morin over Molière te houden. Den 21 is liet japansehe gezantschap te Parijs aangekomen eu aan liet Grand Hotel afgestapt. Uit. Algiers verneemt men dat eene afdeeling onder den kolonel Beauprétre, na een terugtogt van 40 mijlen door den woestijn, iu weerwil barer betoonde dapperheid, voor de over- magt, is bezweken. Men is ijverig bezig versterking naar de kolonie te zenden. Ook vertrekken schepen naar Tunis, waar eeu uitgebreide opstand tegen den Béi ts uitgebroken. De engelsche gezant Leeft verlangd de redenen te ver nemen waarom het gouvernement de openlijke viering van liet Shakespeare-leest verboden heeft. Met 1°. Mei wordt van den Moniteur ook eene avondeditie uitgegeven. De lage prijs van 5 c. per nummer zai nadeelig werken op het debiet van andere bladen. STA B-S K In eene volksvergadering te Napels is besloten de engelsche natiè dank te betuigen voor de uitmuntende ontvangst van Garibaldien om eeu adres van sympathie ann de Hongaren te zenden. Te Milaan is beslag gelegd op eemge kisten met wapens.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2