ALKMAARSCHE COURANT N°. 21. Zesenzestigste Jaargang. Zondag 22 Mei. j'iPtD ritm (Dffietcel ©cbccüe. Geneeskundige Wetten. III. Inspecteurs en geneeskundige raden. «SI Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4, Brieven franco aan de Uitgevers HER M". COS T E R ZOO N. «Ar TT De Advertenfiën kosten van 15 repels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. PROVINCIE NOORD HOLLAND. AANBESTEDING bij enkele inschrijving op Donderdag den 26«™ Mei 1804, des namiddags ten half drie ure, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noord-Hollandte Haarlem, van; 1°. Het verzwaren van den Pettemer Zeedijk en het uitvoeren van eenige werken aan de daar voor gelegen zeewering. 2°. Eenige baggerwerken in het IJ en m het Noorder Spaarne en van eenige werkzaamhe den bij den rijzen dam tegenover Spaarndam. Do bestekken zijn tegen betaling van 10 cent per exemplaar verkrijgbaar aan het 'lokaal voornoemd en aan het bureau van buitenlandsel)é paspoorten op den Dam tc Amsterdam. Do aanwijzing in loco zal worden gedaan op Zaturdag voor de besteding, wat het tweede werk betreft des morgeus 1en 10 ure te beginnen te Spaarndam. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den ingenieur J. du Celliée Muller en den opzigter J. Keijzer, beide te Amsterdam, wat laatstgenoemd werk betreft en bij den inge nieur J. 1<\ W. Conrad te Alkmaar, wat eerstgenoemd werk betreft.- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van do belanghebbenden Dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1SG4 op den 11 dezer door hen aan den gemeenteraad is aangeboden en <*edurende 14 dagen na beden ter secretarie der gemeente voorbeen ieder ter inzage zal zijn nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PüNl. den 14 Mei 1804. De Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat bet afkoopen der dienst bij de brandweer gedurende dit jaar, voor degenendie lol de werkelijke dienst zijn opge roepen, door storting van 0,-, alsnog kan geschieden bij den gemeenteontvanger alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 14 Mei 1864. De Secretaris, SPANJAARDT. KENNISGEVI N G, SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien Z M. besluit van deu 21 Maart 1828 (Staatsblad N°. 6), houdende reglementaire bepalingen tot invoerinu dei- Wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad N». 17), in verband ge'bragt mei art. 6, 7, 8 en 9 van gezegde wet. Gezien de dispositie van den lieer Staatsraad Gouverneur in de Provincie Noord-Hollanddd. 11 April 1828 N°. 1 j (Proviuciaalblad N". 41), omtrent de executie der wet op de Schutterijen; Roepen bij deze op alle manspersonen ingezetenen dezer gemeente, w. lke op den eersten Januari] 1864 hun 25"" jaar zijn ingetredenen alzoo diegenenweiko in den jare 1839 zijn geborenalsmede de zoodanigenwelke ofschoon in andere gemeenten ingeschreven sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen, en op den lslen Januarij 11. hun 34«ta jaar nog niet hebben voleindigd en alzoo geboren zijn in de jaren 1838 tot en met 1830 inge sloten de vreemdelingen van deuzelfden ouderdom die se- deit de laatste inschrijving in do termen cevallen zijn om. volgens art. 2 der Wet van 11 April 1827. als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteerde militairen, welke zich tut dusverre niet ter inschrijving voor de Schut terij hebben gepresenteerdten einde zich in do daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend Dat de inschrijving zal beginnen den 15 Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Junij daar aanvolgende, terwijl in een (ier vertrekken op het Raadhuis alhier voor de inschrijving zal worden gevaceerd op Dings dag en Donderdag van iedere week van des voormiddags 11 tot des namiddags 2 ure. Eu ter. einde te voorkomen, dat iemand, |in de termen der inschrijving vallende, zich door onwetenheid aan pligt- verzuim schuldig makeheeft het Gemeentebestuur nooaig geoordeeld een ieder bekend te maken mei en te herinneren aan de navolgende, bij de Wet van 11 April 1827 (Staats blad No. 17). gemaakte bepalingen Dat een iegelijkzonder onderscheid oi hij mogt ver- meenen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uit gestotenen te behoorenverpiigt iszich voor de Schutterij te doen inschrijven. Dat zij, die in meer dan cene gemeente huu verblijf hou den of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpiigt zullen zijn binnen die gemeente waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is eu bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende ol alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aange slagen, en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambts halve verpiigt zijn hun verblijf te houden. Dat zij, die van hun juisten ouderdom geen voldoend be wijs kunnen geven naar liet oordeel van liet Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschreven onverminderd de be voegdheid van de ingeschrevenen om van hun juisten ou derdom nader te doen hlijken. En dat eindelijk zij die bevonden worden zich niet vóór den 1 Junij te hebben doen inschrijven, door hst Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschreven en in eene geldboete verwezen; terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd indien het zal blijkendat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Burgemeester eu Wethouders vermanen tevens ieder inge zeten dezer gemeentedien het aangaatom zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, waardaor zich een ieder van zijn juisten ouderdom kan verzekeren en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoond alsmede om zich ten behoorlijken tijde tot de inschrijving aantemelden ten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, te voor komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 3 Mei 1864. Be Secretaris, SPANJAARDT. NATIONALE MILITIE INSPECTIE VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien de circulaire van de.n Heer Commissaris des Ko- nings ia de Provincie Noord Holland, dato 4 Mei j.l. No. 15/859 M'S. (Verz. circ. No 21). Gelet op art. 139 der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsbl. No. 72). Roepen bij deze op: de verlofgangers der Nationale Milile van de ligtingen 1860. 1861, 1862 en 1863, voor zoover zij vóór 1 April 1 864 in het genot, van onbepaald verlof zijn gesteld en in deze gemeente verblijf houden om te verschijnen voor het raadhuis dier gemeente, op Donderda?, den 16 Junij 1864, des voormiddags ten half tien uregekleed, in uniform en voorzien van al de door hen van het. korps mrdegebragte kleeding- en equipementstukkenbenevens zakboekje en verlofpas, ten einde alsdan door of van wege den militie- commissaris in dit district te worden onderzocht. Burgemeester en Wethouders voornoemd hebben het, noodig geoordeeld de voorschreven verlofgangers te herinneren aan de navolgende hij opgenoemde wet gemaakte bepalingen luidende als volgt. Art. 130. Het Crimineel Wetboek en bet, Reglement, van krijgstucht voor liet krijgsvolk te lande zijn op de manschap pen der militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing, en met opzigt tot de verschillende gevallen van desertie, op al de hij de militie te land ingeljjfden. Die manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn: 1». zoolang zij zich hij hun corps bevinden 2°. gedurende den lijd, dien^het in art. 138 bedoeld onder zoek duurt; 3". in het algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleed. Art. 140. De verlofganger verschijnt hij het onderzoek in uniiorm gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Alt. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een ar rest van twee tot. zes dagen, te ondergaan in de, naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van arrestdooi den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1°. die zonder geldige redenen niet bij liet. onderzoek verschijnt, 2°. die, daarbij verschenen zijnde zonder geldige reden, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken hij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoo- rendeals de zijne vertoont. Art, 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, clan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebrast, Is "hij niet tegenwoordig en onderwerpt Lij zich met aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aan vrage van den militie-commissaris, te rigten aan deu burge meester der woonplaats van dien verlofganger, aangebonden en onder verzekerd geleidenaar de naastbij gelegen provoost o! het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art, 143. Onverminde.d de straf iu art. 141 vermeld, is de verlofganger verpiigt,. op den daartoe door den militie- commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art, 14-0 voorgeschreven wijzevoor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zicli hij herhaling schuldig maakt aan het, feit, sub, 4°. van art. 141 bedoeld, of met overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris ver schijnt, of, aldaar verschenen zijnde, iu het geval verkeert sub. 2 eu 3". van art. 141 vermeld wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot, 6 maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militiedie niet voldoet, aan eene oproeping voor de werkelijke dienst wordt, ais deser teur behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 20 Mei 1864. De Secretaris. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR biengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de Patenten, aangevraagd in de maanden Februari) Maart en April 1S64-. in gereedheid zijn en afgehaald ki nnen worden ter Secretarie dezer gemeente tegen overgifte van het bij de beschrijving afgegeveu regu gedurende de eerst komende veertien dagen van 's morgens 9 —2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. den 20 Mei 1864. De Secretaris SPANJAARDT. POLITIE. Op de openbare straat te Alkmaar gevonden: een wapen van een schutters chaoot en zilveren knipbeurs met eenig geld de eigenaars vervoegen zich, ter terugbekoming dezer voor werpen, aan het bureau van politie aldaar. De onderstaande personen worden verzocht zich in de eerstvolgende acht dagen aan te melden ter gemeente-secretarie (afdeeliug Bevolking'): PI ETER CORVEN. laatste woonplaats Zaandam; JU DITH WESTERLAKEN. 1. w. Zult Bommel; JOHANNA JEHEE. i. w. Utrecht; MIETJE GRAS, 1. w. Zaandam; ARIE HOOGLAND, 1. w. Koedijk. Bij het ingediende wetsontwerp wordt, een geneeskundig staatstoezigl noodig geoordeeld waaraan zal worden opge dragen het onderzoek naar den staat der volksgezondheid, het, aanwijzen en bevorderen van middelen tot verbetering en de handhaving der wetten en verordeniiigen in het belang der volksgezondheid vastgesteld. Omtrent lit staatstoezigt nu mag wel met. allen ernst worden gevraagdof het nood zakelijk is tc achten en of niet do zorg voor deze zaken aan de waakzaamheid der burg-rs der verschillende bestu rende ligchamen en belangstellende bevoegde personen kan worden overgelaten. 1) Minister zegt in il Memorie van Toelichting, dat. hij op dit oogenblik niet, volledig de kosten van dit staatstoezigt. kan ramen, doch daarvoor ojns.tr eks t 75.000 op de begrooting zal brengen; en ofschoon overtuigd, dat deze som allengs aanmerkelijk zal wassen, zijn wij het geheel met, den minister eens. dat voor de verbetering der volksgezondheid, door hem Ie regt, een der gewigtigste ele menten van volkswelvaart, genoemd, deze eu zelfs een grootere som geen te zwaar offer zou zijn. Maar wij zijn van het doeltreffende van den maatregel niet overtuigd. In het algemeen mcenen wij te kunnen aannemen, dat do opdragt van de zorg voor een bepaalde zaak aan bijzonder daartoe aangewezen personen of commission de algemeene waakzaamheid verzwakt,. Men zal zeggen dat dit, niet zoo behoorde te zijn maar die opmerking kan weinig baten wanneer men moet, erkennen dat het toch zoo i s. Eu niet alleen zal de ambtelooze burger zieli ontslagen rekenen van alle oplettendheid ten aanzien ecne.r ouder staatstoezigt gestelde zaak, maar ook wanneer toch zijn aandacht onwil lekeurig getroffen wordt, zal hij zeer ligt uit, een gevoel van bescheidenheid het zwijgen bewaren huiverig om een terrein te betreden, dat. iu zijn oog niet meer lot, hel publiek domein behoort en waagt hij liet toch te spreken, oordeelt hij dat zijn pligt verbiedt te zwijgenhij zal groot, gevaar logpen iii de openbare meening voor een lastigen bemoeial door te gaan, voor een neuswijzen schoenmaker, die niet bij zijn Feest, wil blijven. En eindelijk, de officiëele wachter kan het over het algemeen niet best, dulden, dat een enkel punt zijn aandacht ontgaat en door een ander wordt opgemerkthij is geneigd deu ongeroepen praatjesmaker als een vitzucht igen indringer in zijn knollentuin, als eenstrooper op zijn privaat jagt.veld te, beschouwen. Dikwijls zat de gebrevetteerde dwarskijker in de opmerking van den vrijen beschouwer oen wantrouwen meenen te zien aan de scherpte zijner oogen. En waarop zullen nu de geneeskundige ambtenaren hebben toe te zien? Op den slaat, der volksgezondheid, teneinde, waar dit, noodig is, middelen van verbetering aan te wijzen en te bevorderen. Doch juist deze zaken vallen onder de. algemeene aandacht, er is geen vrees dat zij verborgen zullen blijven. Of meent men dat een enkele inspecteur voor ééne, of voor meer provinciën tc zamenai wordt hij door adjunct,-inspecteurs bijgestaan, aan het licht zal brengen, wat aan de aandacht van de gansche bevolking in zijn kring is ontgaan? Eu zullen de ten minste zes en ten hoogst.o tien geneeskundigen de ten minste twee en ten hoogsto zes apothekers en de ééne regtsgeleerdedie tot leden van den geneeskundigen raad zuilen worden benoemd na hunne aanstelling tei-stond open oogen hebben voor wat zich vroeger aan hun blik onttrok? Bij de publieke behandeling onzer publieke zaken is voor zoo groote duisternis niet te vreezen dat er officiéél licht ontstoken behoeft, te worden. De dag bladpers is in Nederland wel achterlijkschromelijk achterlijk zeifs, maar toch is het, niet zoo erg of er bestaat gelegen heid om te wijzen op de kwalendie om voorziening roepen, Er is gelegenheid te over om dé aandacht te vestigen op nadeelige of gevaarlijke toestanden; is dit, geschied, dan komt, de zaak in openbare behandeling en de openbare mea ning zal mèer uitwerken dan een advies van een inspecteur*; want, tot meer dan een advies, dan raadgeving en aansporing wordt de inspecteur en te rent niet gemagtigd. Iri alles wat met de bevordering der volksgezondheid in betrekkin» slaat, eu wat provinciale en gemeentebesturen tot verbeterin» daarvan hebben op te merken, van zoo geheimziunigen aard, dat er voor elke provincie, of voor meer provinciën t.e zamen, een inspecteur moet worden aangesteld die des noods na bgeënroeping en raadpleging van den geneeskundigen raad zijn opmerkingen en voorstellen tot deze besturen rigt Is bet, licht, zoo ver te zoeken, dat er een inspecteur noodia is, van wien provinciale en gemeentebesturen inlich ting kunnen vragen? Het komt ons voor, dat het licht digterbij is te vinden. Wij gelooven daarenboven, dat het daaraan ook lieden niet ontbreekt, maar dat, de maatregelen die genomen dienden te worden, achterwege blijven, deels uit, minachting voor het, licht, uit onkunde geboren eu liet ofliciëele licht, zal geen beter onthaal vinden deels wegens dc groote kosten, die de verbetering van een geheel verkeerden toestand vereischtdeels door tegenwerking van persoonlijk tegen algemeen belang, cn wat, er verder verlam mend werkt, 'op elke poging tot' verandering van oude toe standen. In deze zaken nu verwachten wij veel meer heil van de algemeene waakzaamheidvan dc voorlichting en opwekking der openbare meening, dan van de adviezen van den ijwerigsten inspecteur. Hier heerscht openbaarheid hier spreekt, de openbare tneening, en daarin vinden wij voldoende veiligheid. Juist, omdat alle openbaarheid alle beoordeeling, alle gelegenheid tot, onderzoek zelfs bij de behandeling van den kranke op het ziekbed ontbreekten de arts daar heerscht ais onbeperkt gebieder, hebben wij in onze vorige opstellen

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 1