Politiek (Docvzigt, 0ElckcStjfegcfoc Bcvigfcti. rnet overtuiging Je stelling verdedigdom daar alleeu bevocg- den toe te laten. Een andere werkzaamheid, aan de geneeskundige ambtenaren opgedragen, is het bezoeken van alle openbare gebouwen, scholengestichten van liefdadigheidslaapsteden en fabrie ken of andere werkplaatsen, kazernen en gevangenissenten einde zich zooveel mogelijk bekend te rr.akeu met den toe stand en de inrigting dier gebouwen in het. belang der ge zondheid. Ook hier zullen zij niet anders kunnen doen dan raad geven. Is er aan dergelijke bezoeken wel behoefteen is er heil van te wachten Alle scholen zijn reeds toe gankelijk voor de plaatselijke schoolcommissiënde school opzieners en de provinciale inspecteurs en de wet op het Lager Onderwijs, zoowel als die op het Middelbaar, verbiedt het geven van onderwijs in lokalen, die voor de gezondheid schadelijk tijn. Nog geen waarborgen genoeg? Moeten er na ook nog bijzondere geneeskundige ambtenaren zijn om te onderzoeken en raad te geven? Heeft de drukpers dan niet reeds sinds lang onder de aandacht van allen gebragt, waarop hier valt te letten Gestichten van liefdadigheid. Zijn de regenten dezer gestichten dan zoo onwetend bevindt zich onder hen nooit een geneeskundige, een apotheker of ander .bevoegd beoordeelaar, die hier raad kan geven? Wor den de gevangenissen niet reeds bezocht door regenten of speciale commissiëndoor commissiën uit. de regtbanken, door een bijzondere» inspecteur En is dat bezoek in het belang der gezondheid van zoo ingewikkeldeu aard dat bij voorbeeld de inspecteur der gevangenissen alleen niet in staat zou zijnom te letten op hetgeen in dit opzigt dient te worden in acht genomen? Zijn er geen officieren van gezond heid die de kazernen kunnen inspecteren? Of zijn al deze personen niet le vertrouwen? En dan de slaapsteden, de fabrieken en andere werkplaatsen der bijzondere burgers! Men stelle zich niet voor, dat de inspee.teurs van den Staat daar veel voorkomendheid zullen ondervindenvooral niet wanneer zij wat spoedig zinspelen op de straf, die bedreigd is tegen weigering van toelating of feitelijke verhindering: en nog veel minder, dat hun raadgevende stem een geopend oor zal vinden. Men zal hen als lastige spionnen beschouwen, wier zedelijke invloed reeds dadel ijk hierdoor gebroken wordt, dat men gedwongen is hen toe te laten. Eu toch verwacht men hier alles van zedelijken invloed! Van elke andere zijde kan opmerking of raadgeving een willig oor vinden, slechts niet van deze. Daarenboven is menige voor de gezondheid nadeclige zaak in fabrieken en werkplaatsen wel bekend maar geldelijk belang, de nooddwang der concurrentie, en wie weet welke gegronde of ongegronde beweegredenen houden de verbetering legen. Wil de regering zich met den toestand bekend maken, ten einde een wettelijke regeling te beproeven, zij zal geen inspecteurs behoeven te benoemen om dien te leeren kennen. Van het bevoegd verklaren der geneeskundige ambtenaren tot het opmaken van proces verbaal van overtredingen der wetten en verordeningen op het stuk der gezondheid zal wel niemand groote verwachting hebben, die de vruchten derzelfde bevoegdheid van de provinciale en plaatselijke commissiën onder de wet van 1818 heeft gezien. Maar nu het visiteren der apotheken enz. Dat zal toch wel een gewigtige werkzaamheid zijn. Een paar vragen Waarom doet een apotheker een eed? En waarom verdient, de geëxamineerde en beëedigde apotheker in zijn vak niet even veel vertrouwen als de geëxamineerde en beëedigde geneeskundige in het zijne Hecht gij waarde aan den eed vertrouw er dan op. Hecht, gij er geen waarde aanschaf hem dan af. Gij eisclit van den genees- heel- en verloskundige bewijzen van bekwaamheid en een eed van getrouwe pligts- vrrvulling: maar dan vertrouwt gij hem ook uwe zie.kcn toe zonder eenig voorbehoud, zonder toezigt. Doet gij den apotheker dezelfde cisehen scheuk hem dan ook in de toe bereiding der geneesmiddelen hetzelfde vertrouwen. Zoo de apotheker oneerlijk is wie staat u borgdat geene andere dan de door u onderzochte en goedgekeurde geneesmiddelen zullen toebereid en geleverd worden Kan hij buiten de voor u toegankelijke apotheek, op een niet "oor u toegankelijke plaats geene andere geneesmiddelen in voorraad hebben? En al keurt ge zijn geneesmiddelen, zijn maten en gewigten, wie staat n borg voor de juistheid en eerlijkheid van zijn meten en wegen Zoo gij den apotheker niet vertrouwt dan is uw visiteren zijner apotheek ten eenen male onvol doende om ons voor bedrog te beveiligen. Vertrouw hem liever op examen en eed. gelijk gij deu arts vertrouwt. Maar geheel het wetsontwerp regelende de uitoefening der artsenij- bereidkunst, dat wij later in 't bijzonder zullen beschouwen, ademt niets dan wantrouwen. Is dan de verklaring waarmee de Memorie van Toelichting aanvangt: de wensch, dat de npoihekersstand zich meer verheffe, iets anders dan kwalijk geplaatste ironie? Meer dan ooit meeuen wij ons te mogen verheugendat wij te ondubbelzinnige blijken hebben gegeven van ons innig meegevoel voor Denemarken en onze hoop op een voor dezen staat gunstigeu uitslag van den nu gesehorsten oorlog, dau dat wij zouden behoeven te vreezen voor eenig wantrouwen aangaande onze gevoelens. Misschien tocli hebben wij het vertrouwen van sommige lezers in booge mate noodigwan neer wg op dit oogenblik verklarenof liever vroegere ver klaringen herhalen, dat wij volstrekt geen voorstanders zijn van de handhaving der tractaten van 1852, waarop Engeland vooral iii de Londensche conferentie zich aanvankelijk beroepen heeft, en wel ten behoeve van Denemarken. Wie eenigzins onze overzigten gevolgd heeft, zal zich zonder moeite herinneren dat wij in het algemeen weinig eerbied hebben voor Iraetaten en hunne zoogenaamde heiligheid en onschendbaarheid. Daar mede willen wij niet gezegd hebben, dat Staten, die uit eigen vrije beweging een vergelijk treffen over een zaak, waarbij zij gemeenschappelijk belang hebbenen waarop beide eenig regt kannen uitoefenenvolgens onze meening niet gehouden zouden zijn dit verdrag gestaud te doen wij be weren alleen, dat wij veel, wat onderden naam van tractaten te boek staat, voor niet verbindend houden, en dat. wanneer men zieli op eenig tractaat, beroept, vooraf de verbindende kracht daarvan onderzocht dient te worden. Onze bedenkingen tegen vele tractaten hebben ongeveer denzelfden grond waarop wg een overeenkomst niet, geldend achten voorden persoon wiens belangen daarbij geregeld zijn wanneer zij gesloten is door anderen, die zich als vereffenaars zjjner zaken hebben opgeworpen, wanneer zij door dwaling is tot stand gekomen, door geweld afgeperst of door bedrag verkregen. Aan het eerste euvel vooral misschien ook nog wal aan andere kwalen gaan de tractaten mank, waarbg de betrekkinsan van Sleeswijk en Holstein tot Denemarken eu tot dep Duitsohen Bond zijngeregeld. De omstandigheid, dat de regeling van 1852 tot al de daarop gevolgde verwik- kelinsen en eindelijk tot den tcgenwoordigen oorlog aanleiding heeft gegevenis op zich zelve reeds wei-ug geschikt om ons met ijver voor haar behoud te vervullen. De bevolking der beide Hertogdommen is nooit tevreden geweest met de schikkingen omtrent haar getroffen en hoe Duitschland dit vuurtje nu ook aangeblazen, en er partij van getrokken moge hebban lot eigen heerschzuchtige oogmerken, de ontevreden heid der bevolking bestondis blijven bestaanen is niet verminderd. Wij zijn altijd nog warme voorstanders van de leer onzer vaderen van 1581 hoe onchristelijk sommigen haar ook mogen vinden: «De onderdanen zijn niet door God geschapen om den wille van deu Vorst; maar de Vorst is om der onderzaten willezonder welke hij geen Vorst is." Daarom zouden wij onze beginselen verloochenen wauneer wij de stelling verdedigden dat Sleeswijk en Holstein onder den scepter van den Oeenscheu Koning moeten blijven omdat eenige groole staten van Europa dit eenmaid iu 1852 bepaald hebben. Naast de evengenoemde leer zouden wij daarenboven een andere willen stellen, en weideze de bevolking van eenig gewest is niet geschapen tot beves tigiog, uitbreiding of ronding van het gebied harer magtiger naburen, maar tot eigen heil en ontwikkeling. En daarom kan het voor ons de vraag niet zijnheeft Denemarken Sleeswijk en Holstein noodig of zal Duitschland gelukkig zijn, als het die hertogdommen in zich heeft, opgenomen? of heeft Pruissen behoefte aan schoone havens om een zee mogendheid te worden? Voor ons blijft, de wenscli der be volking. haar aard, haar vrede eu rust de hoofdzaak. Wijmeenenop het gezag der geschiedenis van vele jaren, van eeuwen zelfs, te mogen beweren, dat in die Hertog dommen twee volkstammen op elkander stuiten die elkan der vijandig en voor geen verecniging of zamenvloeijing vatbaar zijn. In het noordelijk deel dier gewesten is het Deensche element overheerschend in het zuiden voert het Duitsche heerschappij; beide riglingen zoeken zich uit te breiden en het geheel in te neiheft. Bij zulk een toestand is geen vréde, geen bloei, geen rustige ontwikkeling moge lijk. Vereeniging is hier doodelijkscheiding kan verlossing brengen. En nu is het ons voorgekomendat in liet Her togdom Sleeswijk de lijn niet moegelijk te vinden zal zijn die de grens uitmaakt tusschen den overwegenden Deenschen en den overwegenden Duitsehen landaard. Tegen de inlijving van noordelijk Sleeswijk hij Denemarken zouden wij geen enkel bezwaar kunnen uitdenkenen wij gelooven daarbij dal de vereeniging met een half, doch zuiver üeeusch, Slees wijk tot, één geheel het Deensche Koninkrijk krachtiger zal maken, dan de vrij losse band met 'net half Deensche en half Duitsche Sleeswijk in zijn geheel. Het zuidelijk deel van Sleeswijk zou met, Holstein veree- nigd kunnen worden tot, een Duitsch Hertogdomen wie er over regeren zalkan ons tamelijk, onverschillig zijn. Of de Deensche Koning er Hertog van iskan Denemarken toch niets batenevenmin als Nederland er bij voorbeeld eenig belang bij heeft dat zijn Koning tevens is Groot- Hertog van Luxemburg. Is de bevolking van dit nieuwe Hertogdom niet ingenomen legen Koning Christiaanwaarom zou li ij geen Hertog mogen zijn? Maar is zij daarentegen vijandig legen hem gestemd, welke mogendheid of welke conferentie zou dan het regt hebben haar dien Hertog op te dringen De Times beweert dat men te Kopeuhage ook meer en meer naar de scheiding verlangt eu slechts wenscht, dat de scheidslinie zóó bepaald worde, dat er voor altijd een einde kome aan alle mogelijke aanspraken van Duitsch land op het Deensche grondgebied. Naar onze meening kan dan ook voor Denemarken niets wenschelijker zijn dan dat het geen duim breed gronds binnen zijne grenzen hebbe, waarop het lieve Duitsche vaderland eenig regt of eenigen invloed kan beweren. Maar er zijn andere plannen althans andere begeerlijk heden. De ultra-behoudende Pruissische graaf Arnim Boyt- seuburg heeft een adres aan zijn Koning doen teekenen waarhij wordt aangedrongen op de aanhechting van Holstein en Sleeswijk bij Pruissen of althans op een bestendig en krachtig Pruissisch beschermheerschap over deze Hertogdom men. Wat zullen wij tot deze dingen zeggen Een vriendenhand gaf ons daartoe de volgende aanhaling uit Ra belais: Toucquedillon werd voorgesteld aan Grandgousie.r, en door dezen ondervraagd omtrent de onderneming en de ge- heele zaak van Picrochateeu wat hij voor had met al dat burengerucht. Het ant woord wasdat. zijn plan en oog merk was om het geheele land te veroveren als hij kon. Hij gaapt wel wat wijdzei Grandgousier, en neemt, wat te veel hooi op zijn vork. 't Is tegenwoordig geen tijd meer om koninkrijken te veroveren ten nadeele van zijn naaste en christelijken hroederdeze navolging der oude Hercules sen Alexanders Hannibais SApia's Cesars en meer van dat slag strijdt, met de belijdenis van het Evangeliewaardoor ons wordt bevolen elk zijn land en grondgebied te bewaren, te behoeden te- regeren en te besturenen niet om dat van anderen gewapenderhand te veroveren. En wat de Saracenen eu andere barbaren eertijds heldendaden noemden, noemen wij nu rooverij en gaanwdieverij. Hij deed heter zieli iu zijn huis tevreden te stellen, en dit als een echt Koning te besturen, dan het mijne te smaden door het te plunderen; want, door het zijne goed te besturen, had hij het. uitgebreid, eu door mij te plunderen zal hij vergaan." E K ES IVIJ - HOLST El IV 1.' 21 E EI WEST M E. Den 15 is liet deensche Noordzee-eskader te Kopeuhage teruggekomen eu door de menigte met geestdrift begroet; de Koning begaf zich dadelijk aan boord van liet schip van kapt. Swenson en vereerde öien het grootkruis der Dan- nebrog-orde. Bij herhaling wordt verzekert, dat op het eiland Alsen de hospitaalkoorts heerscht. Te Berlijn wordt door de behoudende partij, onder aan voering van graaf Arnim Boytzenburg, een verzoekschrift aan den Koning geteekend om de Elbe-hertogdommen aan Pruissen te hechten. De erfprins Augustenburg is den 15, na te Hamburg een onderhoud te hebben gehad met den kroonprins van Pruissen, te Altona aangekomen en aldaar met, groot vreug degejuich en vorstelijk eerbetoon ontvangen. Do Bondscom- missarissen hadden zich tijdelijk naar Lubeck begeven. De oostenrjjksche scheepsmagt in de Noordzee is met 4 bodems vermeerderd. De conferentie te Londen is den 12 weder vergaderd ge weest; Pruissen en Oostenrijk verwierpen het voorstel, om het tractaat van Londen tot grondslag voor do verdere on derhandelingen aantenemen. Deu 17 werd weder eetie zitting gehouden. Oostenrijk en Pruissen stelden daarin voor1°. autonomie der hertogdommen 2". personele unie met Denemarken, onder stoffelijke waar borgen 3\ handhaving van de regten der Bondsvergadering ten opzigta van de successiekwestie. De gemagtigde van het Duitsch Verbond verklaarde zich bepaaldelijk tegen eene hereeniging van de hertogdommen met. Denemarken en de deensche regering verwierp van hare zijde zelfs eene personele verbindtenis. Dat de zaken weinig vorderen leidt men hieruit af, dat, de volgende bijeenkomst eerst, op den 28 is bepaald. De zweedsehe minister van buiten!, zaken heeft bekend gemaakt, dat, geheime instructien aan den gezant te Londen gezonden in Duitschland geopend zijn geworden. Op den spoorweg tusschen Namen en Diuant is de treii, hij eene hogt in den weg, uit het spoor geraakt en zj,i daardoor 4 rijtuigen iu de Maas geworpen. De gravin Cornet en eene andere dame verloren daarbij het leven en 7 per sonen werden gewond. Aau het klein getal reizigers dankt men hetdat de gevolgeu niet nog ernstiger waren. ËXOKLU». De volksvergadering op Primrose-hill is den 7 gehouden zonder dat de policie maatregelen genomen had om het te verhinderen. 4 a 5000 Personen waren aanwezig. Nadat eeuige heftige toespraken gehouden eu eenige resolutien over het /'verdrijven" van Garibaldi genomen warenzijn de zaamgekomenenonder het uiten van kreeten ter eere van Garibaldi en ook van Mazziniuiteen gegaan. De kanselier der schatkist Gladstone heeft den 10 aan het comité der werklieden verklaard, dat, alleen belangstelling in de gezondheid van Garibaldi hem en anderen heeft bewogen om deze te wijzen op het. vermoeijende van den beraamden feesttogt, door liet. land, en dat. Garibaldi, de juistheid dezer bedenkingen erkennende, geheel vrijwillig zijn vertrek heeft bespoedigd. Den volgenden dag deed de deputatie in eene daartoe belegde vergadering verslag van het door den heer Gladstone aau haar medegedeelde sommige aanwezigen verklaarden door de gegevene inlichtingen voldaan te zijn en het er voor te houden, dut Negrelliop aansporing van het italiaausche gouvernement,, de kuiperij tot verwijdering van Garibaldi heeft op het touw gezet. Men heeft besloten voor alsnog geen bepaald oordeel over de zaak uit te spreken. Het denkbeeld vindt ook aanhangers, dat Garibaldi zelf, iu de betoonde belangstelling voor zijne gezondheid niet anders dau eene beleefde poging heeft gezien om hem tot zijn vertrek aan te sporen. Den 11 heeft het Lagerhuis een voorstel van den heer Bainesom den census voor het kiesregt in de steden te verlagen, verworpen met 272 tegeu 216 st. De ingezetenen van Halifax hebben hunnen vertegenwoor diger in het Parlement, den heer Slansfelddie wegens zijne vriendschapsbetrekkingen met Mazzini onlangs zijn ontslag als lid der Admiraliteit heeft moeten nemen, in eene openbare volksvergadering van 8 a 10000 personeneen blijk van achling en vertrouwen gegeven, door het aanbieden van een. stuk zilverwerk ter waarde van 800. *'38 W515U.IK De Monilcur berigt dat de regering der afkondiging der pauselijke brève van 17 Maart, tot invoering der romeinsche liturgie in hel aartsbisdom Lyon, verboden heeft als iu strijd met. de wet. De bisschop van Belly heeft evenwel de invoering dezer liturgie iu zijne, vroeger tot het aartsbisdom Lyon behoord hebbendediocese gelast. Prinses Mural heeft zoo men verzekert door de hemoei- jiugeu der Ke.zerin de protestantsche godsdienst, afgezworen ten einde in het huwelijk te kunnen treden met den prins Adalbert de Périgord. die verlof heeft bekomen om den titel te voeren van hertog van Montmorency. Den 13 heeft de heer Guéroult zieli in hetWetg. Ligchaam beklaagd over de goedkoope avond-editie van den Monileur, welke voor de andere bladen de concurrentie onmogelijk maakt en van de schatkist eene belangrijke opoffering vordert. De heer Forcade de In Roquetle antwoordde, namens het gouvernement,dat de Moniteur ten allen tijde, zoowel uit een staatkundig oogpunt, als met betrekking tot de schatkist, eene uitzondering op deu regel maakt. Deu volgenden dag drong de heer Pelletan aan op de intrekking der veiligheidswet en werd beantwoord door den voorzitter de Morny eu den minister Routier; de discussie was van dien aard dat de bladen zich niet aan de mede- deeling wagen. De begrooting van binnenl. zaken werd aangenomen. De oostenrijksclie gezant heeftzoo verzekert men zich bij den Keizer beklaagd over den brief van prins Napoleon aan het venetiaansche comité; de Keizer zou daarop zijn leedwezen over de openbaarmaking van dien brief, maar tevens betuigd lichben dat ook naar zijne meening Europa niet duurzaam bevredigd kou zijn zoolang niet Italië vrij was van cle Alpen tot de Adriatische zee. Terwijl de Monileur berigtdat de opstand in Algiers tot een beperkt gebied is teruggedrongen, meldt, een telegram uit Oran dat de Flitta's, iu het district Mostagauem iu opstand gekomen zijn. Op zijnen terugtogt van Tiaretden 14, is de kolonel Lapassel aangevallen door 2500 insurgenten. Na een lang gevecht sloeg hij ten koste van 1 doode en 4 ge kwetstendeu vijand met zwaar verlies af. IT A ÏjSE, Te Napels zijn plotseling 70 voormalige officieren in hech tenis genomen. Men schijnt weder eene zamenzweriug van bourbonschgezinden op het spoor te zijn. Bjj Kon. besluit is de administratie der goederen van den gewezen hertog van Modena opgeheven en zijn die be zittingen onder het beheer van het domein gebragt, zullende de opbrengst, dienen tot aanbouw van stoomschepen, bestemd voor het transport van troepen. S4ES5KE5AJME STAAT. De vereenigde pontificale en fransche authoriteiten hebben achtervolgen» 200 napolitanen iu hechtenis genomendie de romeinsche grenzen overschreden hadden80 daarvan zijn in bewaring gehouden. De spaansche regering heeft zielimet, het oog op do verwikkelingen welke betreffende Rome kunnen ontstaan tot de katholieke mogendheden gewend, ten einde in overleg te treden over gemeenschappelijk t.e nemen maatregelen ingeval van mogelijke gebeurtenissen. Tijdens de jongste ziekte des Pausen heeft het italiaan- sche bewind aan het fransche voorgesteld om gezamelijke maatregelen te nementot verzekering der vrijheid van beraadslaging aan het na den dood van 'L. H. te houden conclavehet antwoord daarop hield indat de redenen der bezettin"- van Rome door de franschen met den dood van Pius IX niet ophouden omdat die gelegen zijn in de ver dediging der katholieke belangen, waartoe Frankrijk de hulp van andere natiën niet behoeft. OOSTENRIJK- Te Weeneu worden, met vergunning der regering, officieren en manschappen geworven voor een corps mexicaansehe .Vrij willigers van 6000 man. met vergunning aan de officieren om na 6jarigen diensttijd weder naar rang en anciënniteit hij het oostènrijksche leger terug te keeren. S'iSTïSSEN. Dc Koning heeft den maarschalk v. Wrangel in den gra venstand verheven.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2