©ïülcfscïijfiscïtc jücvigtcu. Jugezotibcn ^tuAkcu. pons geleden niet meer schenen te bestaan en nu weer schitterender- zijn dan ooit, wel eens een nieuwe daling zou den kunnen ondergaan, en iu de annsoraken van den Olden- burgschen Groot-Hertog een gevaarlijken mededinger vinden. Over den Erfprins van Augustenburg schijnt inmiddels weer ontevredenheid gerezen te zijn bij Prnissen deze vorst zou niet zoo bereid gevonden zijn om voor het geval dat hij tot den nieuwen troon geroepen wordt, aan de weuschen van Prnissen te voldoen, als men scheen verwacht te hebben. l)e Erfprins schijnt daarop bet voornemen gehad te hebben om zijn bezoek van Berlijn door een uitstapje naar Weeneu te doen opvolgen en daar zijn geluk te beproeven; maar de vrees, dat dit Prnissen al te veel zou verbitteren zoo coed is de verstandhouding tnsschen de beide bondgenoot.en beeft hem zijn plan doen opgeven. Wat de wapenschorsing betreft, nog geen voorstel tot verlenging heeft bijval kunnen vinden. (1) Oostenrijk en Prnis sen zijn er niet tegen; maar Denemarken kan er niet in toestemmenalthans niet. in een verlenging van twee maan den op den tegenwoordigen voet, tenzij er tevens een bepaalde grondslag voor den vrede wordt gevestigd en Denemarken daarvoor voldoende waarborgen worden geschonken. De redenering der Deensobe Regering schijnt te zijn, dat een langere wapenschorsing haar geen nut kan aanbrengen wan neer Jul laud in het bezit der Duitsehe boudgenooten blijft, en zy zelve hare vloot niet kan gebruiken in den gnnstigsten tijd van het jaar. Wordt nu de wapenschorsing verlengd zonder tevens een vasten grondslag voor den daarop volgenden vrede te bevatten, dan is zij slechts een verschuiven van den oorlog tot een voor Denemarken ongunstig jaargetij. En deze redenering kpmt ons niet. ongegrond voor. Toch blijft het onze overtuiging j dat de onzijdige mogendheden die er in slaagden den strijd te doen schorsen, wel zullen zorgen dat hij niet op nieuw losbreekt. In België geeft zich de gespannen toestand lucht, in de hevigheid der partijen, in verwarring en wanorde in de Ka mer, Het oude ministerie, dat stellig zou aftreden, is aan bet bewind gebleven; een nieuw, een clerieaal ministerie kon niet. tot stand komen; een kleurloos ministerie is in België een onmogelijkheid, en dat. schijnen beide partijen in t« zien. Maar waarom zijn de clericalen dan niet geslaagd in de zamenstelliug van een ministerie Men weel bet. hoe vooral dat deel van bun programma, waarbij zij liet, kiesregt aanmerkelijk wilden uitbreiden, bij den Koning den sterksten tegenstand vond. De opening der Kamer gaf aan leiding om liet ministerie rekenschap te vragen van zijn aanblijven en tot, wederzijdsche vei klaringen te komen, die natuurlijk niet iu de zachtste bewoordingen ingekleed konden zijn. Het tegenwoordig ministerie verklaart rondwegdat, zij hare tegenpartij niet vertrouwt, dat deze met. een uit breiding van het stemregt voor den dag komt. om daardoor hare magt en invloed te vergrooten, en met omdat dit met hare beginselen overeenkomt waarmee het. integendeel geheel iu strijd is. Het programma der clericalendoor den lieer Dechampx den Koning aangeboden, is volgens de ministers niet, anders dan een liberaal masker, waarachter gansch andere liedoelingen verscholen waren. De beginselen der clericalen waren bekend genoeg, dus mogt men zich niet door een •programma, dat, blijkbaar niet opregt gemeend was, laten misleiden, en het, bewind overgeven aan mannen die aan dat programma stellig niet, getrouw zouden blijvenDe ministers wijzen er op. hoe de beginselendoor dezelfde partij op het, congres to Mechelen verkondigd, geheel in strijd zijn niet, hun voorgewend regeringsplan en hoe rnen tocli moeijelijk kan vertrouwen op de woorden en beloften jan personen, die te gelijker tijd op een openbaar congres beginselen hul digen waardoor die woor ien en beloften worden veroordeeld. Hoe kan men liet liberale programma vertrouwen van mannen, «lie tc Mechelen al wat liberaal genoemd wordt, hebben helpen veroordeelenZulke verwijten zijn moeijelijk te verkroppen, en geweldige opschuddingen in de Kamer zijn er op gevolgd, waarvan weder staking der beraadslaginghet, vertrek van -den voorzitter en groote wanorde de gevolgen waren. Er is onlangs een geducht oorlogsman gestorven de maar schalk Pélissier; en wederom is geblekenhoe groot, de luis ter iswaarmede de Eransche Regering den krijgsman en zijn nagedachtenis wil omgevenhoe zij de meening wil tievorderen dat er geen verdienstelijker wezen bestaat dan de zegevierende veldheer, en niemand meer dan hij aan spraak heeft op den dank en de vereering des volks. Wij hebben reeds vroeger gelegenheid gehad op te merkendat deze hersenschimmen werkelijk noodig zijn om de lust tot den krijg wakker te houden en den oorlog voor de beheer- sohers van het menschdom te bewaren. Wanneer er niet. gezorgd werd, dat omtrent, alles wat deze zaken betreft, de mensclien van hunne jeugd af aan door valsclie voorstel lingen werden misleid, wanneer niet de gewone maatstaf van goed en kwaad, edel en laag, grootscli en bekrompen werd verbroken om voor een geheel andereu plaats te maken, wanneer niet, een soort van dweepzucht met krijgsroem werd aangekweekt in de verhitte verbeelding en het, van 't spoor gebragt oordeeldan zou de oorlog weldra in den ban ge raken en als alle door de openbare meening veroordeelde zaken even als bij voorbeeld de doodstraf, langzamerhand moeten vervallen. Doch tegen dit gevaar wordt, gewaakt, etv door Me Eransche Regering, wier verleden, heden en toekomst, wier ontstaan en behoud op de magt der wapenen rusten, natuurlijk niet het minst. biet lijk van den maar schalk is uit Algerië naar Parijs gevoerden daar met grooten luister bijgezet. Een dagbladle Progrès de Li/on heeft liet gewaagd in berinnering te brengenhoe de maarschalk, die laatstelijk Algerië bestuurd heeft en vroegir Sebastopol deed zwichten, in nog vroegere jaren tijdens de oorlogen in Algerië een geheelen Arahischeii volksstam met vrouwen en kinderen, ''ie in een ruime grot, was gevlugt. door rook en vuur deed verstikken en jammerlijk omkomen, en hoe zelfs de maarschalk Soull, die toch ook voor geen kleintje vervaard was. deze daad een schandelijk bedrijf heeft genoemd. Het blad meende dat legerhoofden, die hunne loopbaan bezoedelden met wandaden waarvan de mensch- hcid gruwt, na hunnen dood voor de regtbank der onpartij dige geschiedenis gedaagd mogten worden, ook al liep daarluj de hen omgevende stralenkrans gevaar van 1e verbleeken. De Eransche Regering was van een ander gevoelen, en schorste tiet dagblad voor den tijd van twee maanden, omdat het, «tuil bet Eransche leger te kunnen honen iu den persoon van een zijner roemrijkste aanvoerders, een met, de waarheid strijdige voorstelling bad gegeven van zeker wapenfeit." (l)De laatste berigte.n melden nn dat de wapenschorsing voor veertien dagen verlengd is. HSiKKlüWlJKvlIOLMTEIKSCH K li WEST! V. De deenschc regering beeft besloten den Rijksraad te weten de Vertegenwoordiging van het, eigenlijke Denemarken en van Sleeswij'k bijeen te roepen, wegens de mogelijkheid van liet hervatten van den oorlog. In de zitting der conferentie van 2 Junij is van wege Rusland verklaard dat de Czaar heeft afgezien van zijn v.obrifcmeii ora zijne regten als erfgenaam van de oudere gottorpsche linie te doen gelden en dat hij die overdragen beeft aan de jongste of oldeuburgsclie lijn. De deensche gemagtigden verzet'ten zich dien dag tegen liet verlengen van de wapenschorsing, doch verklaarden zich, op aandrang der onzijdigen, bereid, om nadere instructien daarover tegen den 6 te vragen. Toenmaals hebben de duitsehe gemagtigden hetzelfde voorstel overgenomen. De door Engeland voorgestelde toekenning van Slteswijk benoorden de Sehlei en men het Dannenwerk aan Denemarken werd den 2 door de cluitscbe leden afgewezen, die, alleen ingeval dat Denemarken Lauenburg afstond, de linie vau Apenrade, d.i. met inbegrip van Eleusburg en Touderen, aD grens voor het nieuw te vormen Sleeswijk-Ilolstein wilden erkennen en zich ook tegen het denkbeeld eener volksstemming verzet'ten. De onzijdigen verwierpen van hunnen kant zoo aanzienlijk verlies voor Denemarken en de gemagtigden van dit, Rijk. na zich eerst tegen elke verdeeling van het gewest, gekant te hebben eindigden met de rigting Eckernförde-Erederikstad voortest el leri. Denemarken dat zich den 28 Mei niet, tegen de verlen ging vau de wapenschorsing verklaarde, mits geheel Jutland onder algemeen goedvinden ontruimd werd verwierp den 6 het plan om dezelve zonder die ontruiming 2 maanden te doen duren. Den 9 is er eene van IE dagen tot, sland gekomen. In Sieeswijk worden adressen geteekeud tegen de verdee- ling des lauds. Bij Hadersleben werd den 6 in eene verga dering van 0000 Noord-Sleeswijkers tegen zoodauigeri maat regel geprotesteerd en de inlijving van het noordelijk gedeelte bij Denemarken als het grootste ongeluk beschouwd dat. de bevolking kon treffen. liet feest der instelling van deóbestaande constitutie is te Kopenhage met grooten luister gevierd; de Koning werd zeer toegejuicht. Den 7 is de erfprins v. Augustenhurg met zijne gemalin te Berlijn aangekomen en aan bet kon. paleis afgestaptna daags te voren den Koning van Saksen te Dresden te hebben bezocht. Hij is aan de pruissische regeringspartij niet zt-er bevallen, wegens zijne weigering om eene-militaire conventie van de hertogdommen met, Prnissen te sluiten en om een deel der oorlogskosten voor zijne rekening te nemen. SSKS.IillR. Iu de Kamer der Gedeputeerden zijn hevige debatten gevoerd en heeft het niet aan onst uimige tooneelen ontbroken. De liberalen verweten aan de clerikalen, dat het door dezen aan den Koning voorgestelde ultra liberale programma leu genachtig wasaangezien geheel andere regeringsbeginselen door liet katholieke congres te Mechelen zijn verkondigd. l< Ï.AK i». Jaarlijkscli sterven hier le lande gemiddeld 3240 mensclien aan de pokken, waarvan te Londen 700; zelfs bedroeg bet. aantal in de hoofdstad ten vorigeu jarc bijna 2500. Iu het Lagerhuis is daarom op meerdere aanwending van de vaccine aangedrongen. De britsche majoor Gordon heeftde chinesclie opstandelingen te Paisso geslagen. Op den zuidwestelijken spoorweg, bij de station Egham zijn, in den avond van den 7. twee van de Ascot-wedren- nen naar Londen terugkeerende treinen iegen elkander ge reden waardoor 5 passagiers gedood en ongeveer 25 gekwetst zijn. KIJK. Op voordragt van den minister van onderwijsheeft de Keizer, ter vervanging van wijlen den heer Hase. den heer A'. Renan benoemd tot. conservator adjunct, onder-directeur van het departement der handschriften bij de Keiz. bibliotheek, zoodat deze door den Staat bezoldigd blijvendeden leerstoel niet weder behoefde te beklimmen waarop hij zich slechts éénmaal had vertoond. Kenan heeft, daarop voor de hem toe gedachte betrekking bedankt, en verklaard het, hoogleeraarambt in de Semitische talen niet te kunnen nederleggen omdat hij daartoe is benoemd op voordragt van de professoren van het Collége de Eranee en van de leden der Académie des inscriptions et belles-lettres, willende hij zijne verpligtingeu blijven vervullenook zonder de Lands hezoldigiug. De hoogleeraren van genoemd Collegie ziju volgens den Moni- leur, niettemin uitgenoodigd oin 2 candidate!) te stellen voor het professoraat, vhetwelk openstaat naar aanleiding can hel Kei:, besluit van 1 Junij." Het dagblad le Progrès de Lyon is voor 2 maanden geschorst wegens een artikel 't welk de regering beleedigend acht voor de nagedachtenis van den maarschalk Pêltssier. liet han delde over het ombrengen van den stam der Beni-ramak in de grot Kau-taraeen maatregel in der tijd door den genl. Bugeaud verd digdmaar door den maarschalk Soull een schandeljjk-bedrijt genoemd. De vacciue vindt tegenwoordig' veel bijval onder de in- landsche bevolking van Algiers. De marabout- Azerey heelt den 3 Junij den kolonel Lapasset bij Guelt Bouzit. aangevallen, doch is krachtdadig afgewezen. Bij de wedrennen te Epsom in Engeland heeft een fram-.ch paard la fille de l'air den prijs behaald. Om deze nedetlaag uittewisschen werden eenige neroemde emjelsche renpaarden naar den wedstrijd - iu bet Bosch van Boulogne gezonden. No" nimmer was de belangstelling en het aaulal toeschouwers, waaronder vele Engelschenzoo groot. Ook de Keizer was tegenwoordig. Ontzettend hooge weddingschappen werden aangegaan. De uitslag was, dat het weinig bekende paaid Kei -month, van den heer Delamaircden prijs vau 160.000 ir. verwierf en den beroemden engelschen Klair-athol achter zich liet. De menigte ontvlamde in ongewone geestdrift en hief het lied aan «dat nooit de engelsehman in Erankrijk zal re geren 's Avonds was het gebouw der Jockey-club luister rijk geïllumineerd. «KKIKSi F!* De erieksche troepen zijn des 2 op op Coriu ontscheept de grieksche vlag werd ouder groot gejuich geheschen en het protocol der aftreding geteekeud. Den 6 kwam de Kouing der Hellenen op het eiland ^aan, de geestdrift was groot; in do hoofdkerk werd een te Ileum gezongen. STAI,ÏK- Garibaldi heeft de italiaausche vrijmetselaars opgeroepen tol. het, bijwonen eeuer buitengewone vergadering te Palermo. De gczamelijke bisschoppen in het. napelsche hebben,., bij opeu brief aan den minister van justitie, geprotesteerd tégen zijne circulaire aan de prefecten, tot verbod der nachtelijke godsdienstoefeningen. KUSÏ-AS». De regering heeft deu uitvoer van alle artikelen voor den handel met Europa vrijgesteld uitgezonderd van houtpotasch matten, bloedzuigerslompen eijeren van zijdewormen, en c-ebrande en ongebrande beenderen. V Sé KKS'i!*I«i® K STAT EK De minister Staunton heeft aan den genl. Grant eene ver sterking van 25000 oudgedienden doen toekomen. Dén 18 heeft deze het regtercentrum van Lee aangetast, maar is. met, verlies van 1200 dooden en gekwetsten, genoodzaakt om terug te trekken. Vervolgens deed Leé een aanval op het front van Grant, doch werd op zijne beurt afgeslagen. Den 20 rukte Grant weder op, om den vijand de positie van Spottsylvania tc doen verlaten welke operatie gelukte. l.ee trok achteruitgevolgd door Grunt, en bezeil ena ver scheidene gevechten, eene sterke positie lusseheu de Nóord- en Zuid Auna-riviet. Het. in zijne verschansingen aan de James- rivier terugge keerde corps van genl. Kuiler is herhaaldelijk door de sepa ratisten aangevallen, maar heeft, beu telkens afgeslagen. Bij zijnen aftogt. op 16 Mei verloor hij niet minder clan 2500 dooden en gekwetsten en viel een groot deel der brigade Hickman met verscheidene stukken geschut in hauden der Zuidelijken. Texas wordt door de federalisten ontruimd. H A K Elk 1. Ail S> De Koning heeft het paleis te Amsterdam afgestaan tot het houden der vergaderingen van het internationaal congres voor de sociale wetenschappen. Het plan beslaatdat eene vereenigde commissie uit de gemeenteraden van Amsterdam en Rotterdam, aan II. II. M. M. op den 18 Junij, zal aanbieden een zilveren lichtkroon namens de eerste en 2 daarbij passende lustres namens de laatste stad. De raad der gemeente. Kampen heeft den 7 besloten aan de ceutraal-spoorweginaatsehappij tot. het stichten van het stationaantebieden het terrein bij de buiteusocieteit bene vens eene bijdrage van f 25000. Te 's Herlogcnbosch is liet den 5, des avonds, tusschen de dragonders en infanteristen, nadat, over dag herhaaldelijk oneenighedeu hadden plaats gehadtot eene vechtpartij met de sabel gekomenwaarbij eenigen der vechtenden werden gewond. De orde is met moeite hersteld Staten Generaal. De 1" Kamer is van den 2 tot, deu 9 vergaderd geweest ën heeft, meestal met algemeens stemmen goedgekeurd de tegemoetkoming aan de voormalige eigenaars van slaven op S. Martin den verkoop van Rijks gebouwen te Amsterdam aan de Ned. Bank. de amortisatie van schuld. L de nadere regeling van hel tijdstip van invoer der nieuwe regterlijke indeeling, de begrooting vau buiteul. zaken, de regeling van het ouderwijs in de itidische taal-en volkenkunde (met 20 tegen 11 st.), de wijziging der concessie voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, (met 30 tegen 2 st.) en de Onteigening voor de spoorwegen van Zwolle naar Meppet en van Alkmaar naar den IJdijk. l)e plannen van den minister van financiën tot verhooging van Rijks belastingen, ter afschaffing der gemee.ntc-accijnsen zullen voor meest alle gemeenten des lands voordcelig zijn behalve voor eenige in N. en Z. Holland en -Zeeland. Het verlies iu N. Holland zul zijn voor Edam f 4714. voor Hoorn f 11584, voor Mcdemhllk f 1091, voor Zaandam J 14825. Daarentegen winnen Alkmaar 15682. Amsterdam 144,324, Enklitiizen 13479, Haarlem f 35127. Mouaie- kendam 915, Em merende 11319, Weesp 8733. Nieuwe Ondernemingen Aan de Luik-Limburgsche spoorwegmaatschappij is concessie verleend tot, aanleg van eene lijn van Eindhoven naar de grenzen, in de rigting van Hasselt. Voo' eenen spoorweg van llarlingen naar Heereriveen zijn 2 aanvragen gedaande eene door Harlingersde andere door Amsterdammers. Onderwijs. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd tot inzameling van gelden, om het vermaarde kabinet van genees-en natuurkundige voorwerpen van do hoogteeraren G. en Krolik aantekoopen en aan de stad te scheuken, op voorwaarde dat, het op eene geschikte plaats bewaard en voor het geueesk. onderwijs gebruikt, worde. De gemeenteraad van Z ill bommel heeft besloten lot het oprigteu eener hoogere burgerschool met 3jarigeu cursus. Kunst. Aan de daartoe gevormde commissie te Amster dam is hei mogen gelukken de noodige gelden intezameleu tot, aankoop der belangrijks verzameling schilderijen, afkom stig van liet chirurgijusgild welke door de beheerders ver kocht. waren en voor het vaderland verloren schenen te zijn. Kerkelijke Zaken. De bisschop van Haarlem heeft de vestiging eener derde parochie in den Haarlemmermeer aan gekondigd en de liefdegiften der geloovigen iu ziju bisdom verzocht tot het bouwen van eene kerk en pastorip. Aanbestedingen. Den 3aan het Nieuwe Diephet y uitdiepen enz. van het Heldersche kanaalminste inschrijver J. H. Pisser te Sliedrechtii 61.0U0. Overleden. Den 24 April, te Lembang, iu de. Preanger regentschappen op JavaDr. F. IK. Junghuhn inspecteur, heiast met, natuurkundige onderzoekingen die zichdoor zijne diensten aan het gouvernement, een welverdienden roem verworven heeft. Rampen. Te Sprang zijn den 6™ 12 huizen en 4 schuren verbrand. Staats-Loterij. Trekking der 2' klasse. No. 13403 f 20000, No. 18027 5000, No. 17990 2000. No. 1947 en S895 1500. No. 425, 3070. 7260. 12082 en 17191 f 1000 Mijnheer de Courantier. Ik ben maar een burgerman maar ik lioü misschien wet juist daarom - veel van mijn land. Ik kan daarom, niet •verdragendat veel van mijn bekenden zoo onverschillig kunnen zijn zoo bij gelegenheid vau verkiezingen. Och zeggen ze dan de groote lieeren moeten het maar weten ik weet er toch niets van Zie. mijnhey de courantier. zoo spreken ze dan maar is dat, dat wel goed gesproken Ik kan het niet aannemen. Ik vertrouw, dat de groote lieeren het goed weten, en het. dan ook goed wisten toen zij maak ten dat, wij b. v. mede zouden kiezen maar ik begrijp dan ook tevens, dut, als wij wezenlijk kiezers zullen zijn, ook wij moeten weten, wal ons te doen staaten dat, wij ons op ieder geval niet. moeten laten gebruiken als duvelstoejagers. Als men iets doet,dan moet meu het ook zooveel mogelijk goed doen. Zoo denk ik er ten minste over. mijnheer de courautier maar de anderen zeggen dat is nu alles goed en welmaar hoe komen wij dau aan de weet, wien we eigenlijk nu zoo bij de verkiezingen stemmen moeten? Eu zie, mijnheer, ik moet. zeggen als ze dat, dan zoo antwoordendan praat ik wel zoo wat, maar eigenlijk weet. ik dan tool) niet, goed wat te zengen. Dat, heeft me dikwijls gehinderd, en daarom heb ik maai' eens de stoute schoenen aangetrokken om u eens om raad te vragen. Ik geloof, dat. u meteen antwoord aan velen van dienst'"Kunt zijn. Ik heb er ten minste al eens dezen of geuen over gesproken, maar ik heb nooit een hescheid ge kregen dat me aanstond. Zoo spreken ze wel van kiezers- vereenigingen. Maar ik vraag je; ik ben er wel eens bij geweest altijd in mijn lust, om te leeren maar drie, t- vier lieeren die praten meteen klein partijtje andere mensclien, die niets zeggen. Daar komt men eigenlijk niets aan de weet. Hier spreken ze veel van den Koning, daar vau de grondwet,; hier van mijnheer Groen, daar van mijnheer Thorbecke en zoo al moer. Maar wat kunnen mij met, alle verlof al die lieeren schelen. Ik zeg maar altijddat het het land en onze stad Alkmaar goed gaat dat. is de zaak; maar daar zit em nu juist, de knoop, hoe weet ik nu, wie het best, voor stad en land zal zorgen. Eu toch vooral tegenwoordig nu ze zoo veel van oorlog spreken en ook van onze Oostnu beu ik zoo wat huiverig, want liet kan er op nan komen, om er zoo maar losjes "over heen te loopen. Mijnheer de Cou-

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2