SSÜcfceUjfcscïic iScrtgtcu. Warme paitei v'aji die beroemde soort, die aileeu binnen de landpalen van Maulwinfshöhle kan gebakken worden, en dan ook den billijken trots van den regerenden Vorst uitmaakt- Dit komt u nietig voor, en de ruiter met zijn gewigtig gezigt, die u zoo vroeg verschrikt deed opspringen verliest zijn belang voor u. Wee3 niet te driftig in de pastei zit de dépêche, de hoogst belangrijke dépêche die over liet lot dier volken, over vrede en oorlog beschikt, en in staat is de gedaante der aarde te doen veranderen. De warme pastei, moet slechts dienen om de aandacht van de zaak af te leiden tot een voorwendsel voor de onverwachte en spoed vereischende zending, die anders geheel Europa in rep en roer zou brengen. Zoo moet men ook niet te weinig gewigt hechten aan de badreizen van Keizers en Koningen. Deze wijze van ge kroonde hoofden om elkander te ontmoeten komt meer en meer in gebruik op die zamenkomsten kunnen de gewigtig - ste zaken besproken worden kunnen toenaderingen en ver bonden tot stand komen, die een overwegenden invloed kunnen uitoefenen op de wereldgeschiedenis. De Keizerin van Rusland zal de badplaats Kissingen be zoeken de Keizer vergezelt haar, en neemt zijn weg over Berlijn en Potsdam, ontmoet daar den Koning van Pruissen, en wordt te Kissingen met een bezoek vereerd van den Keizer van Oostenrijkdie tevens doorreist naar Karlsbad waar hij den Koning van Pruissen zal vinden. Zulke ont moetingen zijn nooit zonder gewigt, zij hebben een betee- kenis althans zij kunne n van gewigt en niet zonder beteekenis zijn. Waarover zullen de soevereinen met elkander spreken? Over de kwestie van den dag, overSleeswijk-Hol- Btein, wordt geantwoord en reeds hoopt men in Pruissen, dat Rusland zich gunstiger jegens Duitschland zal doen hooren op de Londensehe conferentie wanneer het de bepaling der grenslinie zal gelden tusschen de nu voor goed gescheiden wordende Deensche en Duitsche landen. Er was beweerd dat Engeland in zijn eisch, dat Kiel nimmer tot een Duitsche of Pruissische oorlogshaven zou gemaakt worden, steun vond bij Zweden en Rusland. Zou Rusland zulke eisehen nog langer steunennu zijn Keizer zoo vriendschappelijk het Pruissische Hof bezoektdat hem reeds vroeger door het sluiten der militaire overeenkomst ten aanzien van den Pool- schen opstand heeft verpligten waar hij den minister non Bismarck vindtwiens bijzondere staatkunde hem naar men beweertzoo welgevallig is Een antwoord op die vraag is natuurlijk niet te geven. Men ziet vorsten bij één inen wordt nieuwsgierig en vraagt wat zal dat bcteekenen en ieder hoopt er van wat hij gaarne zou wenschenof vreest wat hij reden meent te hebben er van te duchten. En nu men toch eenmaal aan het vragen en gissenaan het hopen en vreezen is, wordt ook al spoedig Polen genoemd, en gefluisterd van een vernieuwing van het Heilig Verbond. Prins Gortschakoff heeft eenmaal gezegd toen er zich meer met Polen begonnen te bemoeijen dan Rusland aangenaam wasdat dit vraagstuk uitsluitend door die mogendheden moest worden opgelost, die in 1772 in de verdeeliug van het Koninkrijk Polen zijn betrokken geweest. En daar komen zij bij één, de erfgenamen der drie medeplig- tigen allen nog in het bezit van het geroofde dat echter bij geen hunner nog een rustig bezit is geworden. Onregt- matig verkregen goed gedijt niet. De herinnering aan den gepleegden roof is geen oogenblik uitgevviseht. Rusland Oostenrijk en Pruissen bezittenmaar onder voortdurend protest, In het Russische gedeelte is men nog altijd bezig een vreeselijkeu opstandeen opstand der wanhoop trouwensin bloed te smoren. Oostenrijk heeft zijn deel Van den buit in staat van beleg moeten verklarenen de Kólnische Zeilung erkent dezer dagen onbewimpeldreeds sedert lang heeft de ondervinding geleerd dat de bevolkiug van Posen alleen door geweld in bedwang kan gehouden worden; en men zou aan de waarheid te kort doen, indien men niet erkende, dat het nimmer gelukken zal die bevolking van Poolsche afkomst geheel en al te verzoenen met den Duitschen geest. De roof moge aizoo hét grondgebied van de drie staten eenigzins hebben uitgebreid hij is tevens de milde bron geweest van voortdurende onrustvan elkander afwisselende moeijelijkheden en onaangenaamheden van on verzwakt mistrouwen. Het genoemde blad vermaant de Pruissische regering dan ook om vooral ten aanzien der Poolsche landen geen verbindtenissen met Rusland en Oos tenrijk aan te gaan, die alleen iu het belang dier beide staten zouden zijn. Pruissen toch zou Posen zeer goed kunnen missen en het moet zelfs langzamerhand de herstelling van het Poolsche Rijk voorbereiden althans daaraan niet in den weg staanomdat werkelykgelijk reeds de schranderste staatslieden van 1815 beweerd hebben, dit Rijk het heehtste bolwerk zou zijn ter bescherming van Europa tegen invallen uit het noorden. Zoo spreekt men over de zamenkomsten der Vorsten en hunne bedoelingen. Wat zullen wij er bij voegen? Wat zullen wij gissen omtrent gissingen! Van de conferentie is weinig of geen nieuws. Over de grensscheiding in Sleeswijk wordt nog steeds onderhandeld. De vertegenwoordiger van den Duitschen Boud zou nog steeds de raadpleging der bevolkiug vau noord- en midden- Sleeswijk zelve eisehen, en daarin door Pruissen ondersteund worden. Frankrijk zou daartoe nimmer ongenegen kunnen zijn, maar Engeland zou het krachtigst de grenslinie van de Sohlei in Denemarkens belang blijven verdedigen. Reeds klinkt zijn taal weder dreigend doch dit is geen nieuws men vraagt alleen of liet nu gemeend zou zijn. In de op treding van den Groot-Hertog van Oldenburgop wien on langs de Russische Keizer zijne regten op de Holsteiuscbe Kroon heeft overgedragenwil men een middel van den minister von Bismarck zien om den Erfprins van Augustenburg wat inschikkelijker jegens Pruissen te maken. Aan dezen pretendent wordt namelijk iu den laatsten tijd herhaaldelijk or.der het oog gebragtdat hij in den Groot-Hertog van Oldenburg een gevaarlijken mededinger heeften hij daarom wel mag zorgen om niets te verzuimen wat strekken kan om zich van Pruissens bijstand tot handhaving van ziju regt te verzekeren. Uit Mexico komen hij de Erausclie regering natuurlijk niet dan goede berigten in. Men hoort vau niets anders dan van een reeks van overwinningen. Sommigen meenen eeliter daaruit te moeten opmakendat er zich in Mexico althans nog steeds een weerstand biedende vijand ophoudt. Men zou dan ook eigenlijk mogen wenschendat de Fransehe regering geen overwinningen meer te melden haddit zou meer voor de-goede gezindheid der Mexicanen jegens het Keizerrijk pleiten dan al die overwinningen, die niet mogelijk zijn zonder even talrijke gevechten. Maar het Eransche leger zal weldra vertrekkeneu door een Mexienansch leger wor den vervangende nieuwe Keizer wil geen vreemde troe pen in dienst hebben hij zal zijn steun vinden in een na tionale legermagt, in een Mexicaansclie armee. Merkwaardig is de zamenstelling van deze krijgsmagt. Wij verzoeken uwe aandacht. Het Mexicaansclie leger zal bestaan uit 8000 Franse hen, 6000 Oostenrijkers en 2000 Belgen. Het zal worden aangevoerd door een Fran se h e n generaal. Eén regiment zal den naam dragen van Keizer Napoleoneen ander van Kéizerie Eugenie. SLEESWIJK-ÏIOL.STE1XSC81 K liWKSTIE Het door Engeland gedane voorstel tot verdeeling van Sleeswijk hield ook in, dat in liet voortaan duitsche gedeelte bezuiden de Schlei geene vestingen mogteu worden gebouwd of iu stand gehouden en geene zeehavens versterkt zouden mogen wordenen zulks tot zekerheid van het deensche grondgebied. Pruissen blijft aandringen op de linie Apenrade-Tonderen ais grensscheiding in Sleeswijk. Denemarken beweert dat de stad Tonderen voor het koningrijk onmisbaar is voor den uitvoerhandel naar Engeland. De gemagtigden van 107 sleeswijksche gemeenten hebben geprotesteerd tegen eene verdeeliug van liet gewest eu ver langen een onverdeeld onafhankelijk Sleeswijk-Holstcin. De duitsche vertegenwoordiger in de conferentie heeft verklaard dat geen gedeelte van Sleeswijk aan Denemarken moet teruggegeven worden, dan met goedvinden der bevolking. Dc engelsche Morningpost voerde den 7 aan dat indien de wapenstilstand op den 9 niet verlengd werd, Engeland, Frankrijk en Zweden ongetwijfeld naar dc wapens zouden grijpen, «om niet medepligtig te worden aan de daden van plundering en zeeroof, welke door Duitschland jegens De nemarken gepleegd worden." De fransehe Cor.stilutionel beweert, dat ingeval de conferentie, door de weiielende houding van Engeland en andere oorzaken, onverrigter zake mogt, uiteengaanen Engeland welligt ge noodzaakt mogt zijn om iu het deensche verschil tusschen- beide te komendie verpligtingen geensins voor Erankrijk aanwezig zijn. ij De gemagtigdeffhn de conferentie der oorlogvoerende par tijen hebben besloten onder voorzittiug van een der onzijdige mogendheden bijeen tekomenom over sommige betwiste pun ten te onderhandelen. De fransehe gezant is met dit ver zoeningswerk belast. De zittingen der conferentie zijn reeds meermalen uitgesteld. Zoowel Oostenrijk als Denemarken hebben ziclt stellig tegen eene verdere verlenging van de wapenschorsing verklaard. De burgerlijke magt, in Sleeswijk heeft bepaald dat het hooger ouderwijs te Hadersleben voortaan in liet duitsch zal gegeven worden. Naar mate de prins v. Augustenburg den bijval der pruis sische regeringspartij verliestwordt hij door de oostenrijksche bladen iu bescherming genomen. Men beschouwt de over- dragt der regten van het russische vorstenhuis op het olden- burgscheals eene concessie aan Pruissenten einde de candidaat-liertogdoor het voorbrengen van een tweeden candidaatvolgzamer te nrakeu. Te Berlijn zegt men, dat Holstein tot Duitschland behoort, maar Sleeswijk niet, noch door zich zelf, noch door den //aangeboren" hertogdat het laatste met het goed en bloed der pruissen en oostenrijkers op de denen is veroverdmaar niet met hel, doel om een prins tot hertog te maken en het getal der kleine Staten te vermeerderen. Veel gewigt wordt gehecht aan het bezoek van den Keizer van Rusland te Potsdam op zijne reis naar Kissingeaen aan de reis des Keizers van Oostenrijk naar die badplaats, alsmede naar Carlsbad, waar hij den Koning van Pruissen zal ontmoeten. Pruissen voorziet zich in N. Amerika van een aanzienlijk getal gewapende schepen. De deensche Rijksraad is thans tegen den 25 bijeengeroepen. liet zeer vrijzinnige Dagbladet te Kopenhage verlangt van de deensche regering, dat zij, geen dadelijkeu hijst nd van Engeland of Zweden kunnende bekomen, hulp zal trachten te vinden bij de revolutionaire partij in Europa. De bewegingspartij aldaar ontwerpt een adres aan den Koning, tot het niet afstaan van Sleeswijk en het voortzetten van den oorlogwelk adres in de hoofdstadwaarvan de ingezetenen vrijdom vau krijgsdienst genietenveel bijval viudt. EWCiüLAill), Bij liet Parlement is eene Kon. boodschap ingekomen strekkende tot het toekennen eener staats-heloouing vau 20,000 aan den heer Rowland Hill, den invoerder van het uniforme stuivers-porl.-stelselvoor de groote diensten door hem aan het postwezen bewezen. Den 10 werd het gevraagde bedrag met algemeenen bijval toegestaan. Sedert 1838 is de opbrengst der posterijen met meer dan lj millioen toege nomen. Het Lagerhuis heeft den 8 met 292 tegen 35 st. verwor pen een voorstel van den heer Lalosor,, om de verkoop van sterken drank te verbieden in plaatsen, waar J der belasting betalende ingezetenen zoodanigen maatregel verlangen. FRA.XKKIJK. Den 9 is liet lijk van den maarschalk Pélissier met groote plegtigheid in de kerk van liet hotel der iuvalieden bijgezet. De Moniteur meldt, dat de benoeming van den heer Renan bij de keizerlijke boekerij is ingetrokken en dat hij ontbonden blijft van zijne betrekking als hoogleeraar bij het Collége de France. Uit Algiers verneemt mendat de aanstoker van den op stand Azereyis gedood en dat reeds eenige siaminen bij de generaals Deligny en Jussuf hunne onderwerping zijn komen aanbieden. Te Parijs is overleden de uitgeweken poolsche generaal üembinski, 73 jaren oud. Hij trad in 1809 in fransehe dienst, nam in 1830 krachtig deel aan den poolschen opstand en later aan het verzet der bongaren tegen Oostenrijk. Den 16, 's morgens te 7 ure, is bij een 20 tal advokatea te Parijs huiszoeking gedaau, tot opsporing van papieren waaruit blijken zou, dat zij leden wareu eener niet geauthori- seerde vereeniging van meer dan 20 personen. Bijna alien waren laatstelijk leden van het comité tot het geven van inlichtin gen aan de kiezers. T ttT R K JJ E„ De Porte beschouwt de jongste maatregelen van prins Cousa als nietig en van onwaarde en heeft hem de gelegenheid tot verantwoording willende laten, naar Konstantinopel ont boden. Hij is daar ontvangen door de secretarissen der gezantschappen van de 5 groote mogendheden en van Italië, alsmede zeer luisterrijk door deuSuit.an, eu men meldt, dat de turksche regering zeer tevreden is over de door hem betoonde bereidvaardigheid en onderdanigheid. VEREENSWOE STATES,'. Gen 1. Grant, de positie van Zee te sterk bevindende, heeft zich in den nacht van 26 Mei zuidoostwaarts gewend, doch Lee trok dadelijk van de Zuid-Anna-rivier naar den kant der Chicahomiuy. bij welke rivier hij eene sterke stelling innam. In den avond vau den 30 viel hij den linkervleugel vau Grant aanmaar werd met gevoelig verlies teruggedreven. In den morgen van 3 Junij deed Grant den aanval, maar behaalde geeu beslissend voordeel. Lee werd slechts binnen zijne verschansingen teruggedrongen eu zulks kostte deu fe deralen 3000 inau. Grant heeft zich, bij zijue zuidoostelijke beweging, versterkt door de divisie Smith van het corps van geul. Butler. De laatste werd daarop den 30 en 31 Mei door de Separatisten in zijne verschansingen bij Springhill aangetast, maar hij sloeg den vijand af. De hoofdmagt van Lee daarentegen is versterkt door de aansluiting der afdeeliug Breckenridge en door een groot gedeelte van het ten zuiden van Richmond staande corps van genl. Beauregard. Genl. Sherman heeft den 2S Mei de Zuidelijken bij Dallas (Georgia) aangetast en hen met verlies van 2500 dooden en gekwetsten en 300 gevangenen verdreven. De Examiner van Richmond meldt integendeel, dat Sherman met verlies vau 5 a 7000 man moest wijken. EU.X.VEXTLAX». Militaire Zaken. De minister van oorlog heeft op ver zoek van deu raad van Oudewater toegestaandat de wallen om die stad mogen afgeworpen worden. Visscuekij. De Overijsselsche Vereeniging tot ontwik keling van provinciale welvaart heeft dezer dagen van het genootschap Natura ar/is magistra, ter bevolking der wateren iu de provincie, eene tweede bezending ontvangen van 11000 jonge zalmen, welke aan het Katerveer te water zijn gelaten. Ook inde vijvers van het koloniaal invaliedenhuis Bronbeek zijn door genoemd zoölogisch genootschap 2000 zalmforellen geplaatst. Nieuwe Ondernemingen. De heer MJ.P. Amersfoordt en 4 anderen hebben concessie gevraagd tot aanleg van spoorwegen van Amsterdam door den Haarlemmermeer naar Leijden met een zijtak naar Goudaen van Zandvoort door deu Haarl, meer naar Breukelen. De Koning heeft aan den heer J. P. Mahhlede te Uithoorn concessie verleend tot droogmaking der Legmeerplassen met de te onteigenen gronden ongeveer 2100 bunders groot. Dooi de heeren Rutgers v. Rozenburg te Amsterdam is de vergun ning aangevraagd tot droogmaking van de bij de vorige ge leeen Oosteinder en Westeinder plassen. Feesten. De inwijding der spoorwegbrug over denIJssel te Zwolle is den 5 gevierd door een diner vau stadswege, door volksspelen, muziek, illuminatie en vuurwerk op deu Spoolderberg. De toestemming der pruissische regering voor een spoorweg van Kleef naar Nymegen is den li "iu laatstgenoemde stad gevierd door het uitsteken der vlaggeu en door het houden van een optogt. van den werkenden stand bij fakkellicht waarbij de muziekcorpsen van de schutterij en de bezettinn en een nagebootste iu werking zijnde locomotief getrokken door 4 paarden. l)e stad 's Gravenhage biedt den Koning en de Koningin bij hun 25jarig trouwfeest 2 zilveren schenkkannen op een zilveren blad aan de gemeente Apeldoorn een zilveren vrou wenbeeld dragende een kristallen schaal met. zilveren bloemen. Het vroeger vermelde geschenk der ingezetenen van Utrecht bestaat uit 2 zilveren caudelabres van ongeveer 1 ned. el hoog. elk voor 7 lichten. Te Leeuwarden zijn ter viering vau het Vorstelijk feest volksspelen gehouden.' Aanbestedingen. Te Enschede, den 8, het bouwen eener stoomweverij voor den lieer P. J. Scholtenaan de heeren Buma en Meijer, voor ƒ24,900, eu den II het bouwen eener stoomkatoenspinnerij voor de heeren Bljdenstein en Cie aan Pitstra, voor f 22,575. Bouwwerken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 17 besloten het museum Boymans te doen herbouwen en de bestemming later te bepalen. Gieten. Wijlen Mevr. de douairière Huidecoper v. Maar- seveen heeft vermaakt aan de herv. diakonie te Eemnes-bin- nen f 3000 en aan de kerk aldaar f 1000,en wijlen de lieer Volyrajf aan het evang.-luth. weeshuis te 's llage een legaat,, tot voortdurende verpleging van een tweetal weezen. Rampen. Den 11 zijn Ie Sprang weder 5 huizen eu 2 schuren verbrand. Men schrijft deze herhaalde ramp aan kwaadwilligheid toe. Door het onweder van den 3 ziju te Zaltbommel 2 varens gezellen die iu het veerhuiaje scholengedood, zonder dat liet, houten gebouwtje beschadigd werd is de toren getroffen van de kerk te Nijega in Friesland, welke gebouwen ver brand zijn, terwijl de pastorie en nog een huis mede door de vlammen aangetastmaar behouden werden en is de r. k. kerk aan den Ruigenweg inde Zijpe met de pastorie eu kos- terswouiug desgelijks in de asch gelegd;) de inboedel uit de pastorie werd gered, de kerk was tegen brandschade verzekerd. Vaccine. In de gemeente S. Philipslandvan 1292zielen, zijn van 1 January tot 15 Mei 39, en van dien dag tot 1 Junij 214 personen door de pokken aangetaster hadden dan ook in de laatste 4 jaren niet meer dau 13 inentingen plaats gehad. Misdrijven. Te Halsberg, in Limburg, heeft een jon"- mau een meisjedat hem onlangs afgewezen hadter aarde geworpenden hals willen afsnijden entoen dit niet ge lukte met een pistool op den keel geschoten. Hoewel ge vaarlijk gewond heeft zij het gebeurde kunnen bekend maken. De dader is gevlugt. Voor eenige maanden stond hij teregt wegens het iu brand steken van het huis der ouders van ge noemd meisjemaar werd Irij gemis van bewijzen vrijgelaten. Inden nacht van 12 op 13 heeft een timmerman te Leeuwen'

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2