glSilcfcelijkschc Ücrigtcti. te ziSnen zich niet door drift of hooghartigheid te laten driegden tot stappen waar het volk in zijn trouwhartigen onbaatzuchtigen yver ligt toe overgaat, maar waarvan het misschien vele jaren daarna de wrange vruchten nog zal plukken. Wij Nederlanders kennen het volhardingsstelsel van een kleinen staat tegen de overmagt bij ondervinding! en wij zouden den naam vati Nederlanders onwaardig zijn i indien wij niet tevens de offersin die bange dagen met zooveel blijmoedigheid gebragtmet. aandoening wisten te waarderen indien wij daarin zelfs geen trekken van trouw en vaderlandsliefde wisten op te merken waarop wij roem mogen dragen; maar dit alles kan hen niet verdedigen die dit stelsel van volharding hebben doorgedreven. Het volk dat uit vaderlandsliefde goed en bloed ten offer brengt is groot, ook al dwaalt het ter goeder trouw omtrent het regt- vaardige en billijke van den strijdmaar van de leiders des volks wordt meer gevorderd. Zij hebben met bezadigdheid te overwegen voor welke zaak zij die offers vragen en of de zaak ze verdient. Ben Willem van Oranje, die van het Nederlandsche volk de laatste penning en den laatsten druppel bloed vraagt ten behoeve der onmisbare vrijheid, vraagt veel, maar niet te veel, en lnj is verantwoord, ook al ware de uitslag van den strijd zoo rampzalig geweest als hij schitterend was. Een Vorst, die een niet. drukkende schatting en een duizend mensohenlevens vraagt om een landstreek te behouden waarvan het grootste deel der bevolking liever wil scheiden dan vereenigd blijven vraagt weinig en toch te veel. Hij speelt hoog spelen wij zouden niet durven zeggen dat zelfs de- gelukkigste uitslag van den strijd zijn gedrag verantwoordt. Zoo komt ons ook de houding der Deensche Regering meer avontuurlijk dan verstandig voor, meer hardnekkig dan be raden meer het gevolg van hooghartige fierheid clan van wijs overleg. Had de Deensche Regering den moed gehad want hiertoe behoort ook moed om haren toestand met kalmte in te zien en zich liet netelige daarvan te bekennen, zij had misschien anders gehandeld. Ter conferentie heeft zij toch zeker overvloedige gelegenheid gehad om op te merken, dat geen der onzijdige mogendheden bereid zou zijn haar met do wapenen te ondersteunen. Toch wijst zij een voorstel tot bemiddeling af. dat niets onbillijks in zich bevatte en waarvan de aanneming voor liare eer niets krenkeuds kon hebben. Wij willen niet beweren, dat Engeland, 't zij alleen, 't zij oijgestaan door cenigc andere mogendheid, miuder vredelievende taal zou gesproken hebben., wanneer Denemarken het laatste voorstel had aangenomenmaar liet was althans voor En geland veel moeijelijker geweest om zich aan den oor.og te onttrekken. Aan Pruissen en Oostenrijk was dan het, noodeloos hervatten van den krijg te wijten, en Denemarken had ge loond door de aanneming van elk redelijk voorstelden vrede le willen herstellen. Nu echter heeft? lord Palmerslon. als hij Engelands staatkunde in het Parlement verdedigt'net regt om te zeggendat Denemarken zelf op 't laatst een op zich zelf redelijk voorstel heeft verworpen datindien het door beide partijen was aangenomen tot een vredelievende ver effening van het verschil had kunnen leiden. Engeland kan natuurlijk zijn eigen voorstel niet anders dan redelijk en billijk noemen en dit was het inderdaad maar dan behoeft het ook niemands tegenspraak te vreezen wanneer het ver klaart geen oorlog te willen voeren ten behoeve van de partij die zelve zijn billijk voorstel toLvredelievende vereffe ning verwierp. De zwakkere partij geniet met regt in den strijd de meeste deelneming maar de zwakkere partij heeft daarom nog niet het regt aan bare zijde. Het blijkt meer en meer, dat Pruissen en Oostenrijk zich met meer vertrouwen op het grootste deel der bevolking van Sleeswijk kunnen beroepen dan De nemarken, éu dat is voor dezen staat een groot nadeel. Daarom, valt er pok niet veel tegen te zeggen als Palmerston verklaart. dat Engeland niet geroepen is deel te nemen aan e.en oorlog om het bezit van een gedeelte van Sleeswijk waarvan het althans moeijelijk zou zijn uit te maken, of het meer tot Denemarken dan tot, Duitschland behoorde. Neemt de 'oorlog echter een andere wending voegt de Engelsche minister er bij wordt bet bestaan en de onafhankelijkheid van Denemarken de veiligheid der hoofdstad of de vrijheid des Konings bedreigd dan zou het onzen pligt worden een anderen weg in te slaan. Het was zeker voor velen, en voor ons ook, een pijnlijke teleurstelling, den oorlog hervat en daarbij Denemarken weder zonder bijstand te zienen toch kunnen wij Engeland niet hard vallen omdat het aan den oorlog geen deel nam. Een constitutioneele staat voert niet zoo spoedig oorlog, en dat is niet af te keuren-, hij mag niet kwistig omgaan met het bloed zijner burgersvooral niet als het, regt waarvoor het vergoten zou worden twijfelachtig is. Ons meegevoel voor Denemarken stgunt vooral op onzen afkeer van zijn tegen partij. Wij achten het een bespotting van het regtsgevoel van Europa, als wy Oostenrijk aan de Relt het zwaard zien voeren voor het regt der nationaliteitenwij verfoeijen de baatzuchtige en misleidende staatkunde der Pruissische Re gering, en knunen geen achting hebben voor het Duitsche volkdat zijn eigen schande in den strijd tegen de Denen schijnt te willen uitwisschen, terwijl het liever alle krachten moest: verzamelen tot den strijd voor eigen bevrijding van binnenlandsche overlieerschers; maar daarom heeft Denemarken op zich zelf nog seen gelijk. Of Engeland echter, door scherpe en dreigende taal te spreken en toch eindelijk rustig te blijven toezienin de schatting der volken niet gedaald is en van zijn invloed in de raadsvergadering van Europa heeft verloren is een geheel andere vraag. Daarop grondt zich dan ook het voorstel tot afkeuring van het beleid der ministers in het Parlement. Opmerkelijk is het echter, dat zelfs de tegenstanders van het ministerie zich op dit oogenblik nog niet voor den oorlog verklaren. BLEESWIJM-HOL.8TEUVMCHE HWEST1 K De van het eiland Sylt naar Kopenhage opgezonden lieden zullen teregt gesteld worden wegens landverraadomdat zij deel hebben uitgemaakt van eene bezending naar Berlijn om aantedringeu op de afscheiding van Sleeswijk van Dene marken. Mede zijn in de hoofdstad de namen van ver schillende Sleeswijkers bekend gemaaktdie wegens het tee kenen van adressen zullen gevonnisd worden. De Koning heeft eene bezending ontvangen uit, de stad Veilewelke hem een adres van 1200 personen kwam aan bieden die zich bereid verklaren tot elke opofferingwelke voor het, behoud van Sleeswijk tot aan de linie van de Schlei gevorderd mogt worden. Het zweedsch- noorsche eskader is ontbondenmaar kan binnen 24 uren weder vereenigd worden. De Koning van Zweden heeft aan dien van Denemarken voorstellen gedaan tot het bijeenroepen van een Scandinavisch Unie-parlement,, ook betreffende eene eventuele zamensmelting der beide dynastien. De ministers hebben zich over deze persoonlijke handeling des Konings geraakt betoond, tenge volge waarvan Z. M. bij kabinetsorder heeft verklaarddat Zweden steeds gedreven wordt door onbaatzuchtige oogmerken. De zitting der conferentie van 22 Juuij is even onvrucht baar als de vorige gebleven. Tusschen Oostenrijk en Pruissen was wel sprake eeweestom in het kiezen van een scheids- regter te bewilligen, waartoe inzonderheid Keizer Napoleon in aanmerking zou komen-, Ynaar zij hadden daarbij voorwaar den gesteld welke Denemarken, wilde het zijn ultimatum niet prijs geven, niet kon aannemen. Alzoo werd het en gelsche ontwerp door de 3 oorlogvoerende mogendheden ge lijkelijk verworpen. Denemarken beklaagde zich ernstig over de onbestendigheid der engelsche staatkunde't geen door lord Clarendon heftig beantwoord werd. l)en 25 werd de laatste bijeenkomst gehouden en bleven de partijen bij hunne verklaringen volhardenOostenrijk en Pruissen ook bij het voorstelom een wapenstilstand voor niet minder dan 2 maanden aantegaan. Ten slotte gaf lord Russellmet in stemming der onzijdigen, den wensch te kennen, dat,, hoe de strijd ook mogt uitvallen, de onafhankelijkheid der deen sche monarchie mogt behouden blijven. Omtrent de zamenkomst van den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Pruissen te Carlsbad verneemt men, dat daarop de vele voorwaarden zijn vastgesteld waarop men het engelsche voorstel wilde aannemen en dat besloten is om bij hervatting van den krijg. Oostenrijk het commando te landen Pruissen dat ter zee te doen voerenJutland te nemen en op contributie te stellen en Sleeswijk-Holstein namens de gezamelijke duitsche regeringen onder commis sarissen te plaatsen. De 2 groote duitsche mogendheden hebben bij circulaire aan hare vertegenwoordigers in het buitenland, te kennen gegeven, dat zij zich thans niet meer gebonden achten tot de eoneessienwaartoe zij in de conferentie bereid waren. De zitting van den deenschen Rijksraad is door den mi nister Monrad geopend, met den wensch, dat het gesproken //neen" der regering ook dat van het geheele volk zou zijn. Het centraal comité der gezamelijke sleeswijksche en hol- steinsche vereenigingen heeft besloten den hertog een adres aantebieden, ter betuiging van onveranderlijke trouw, tegen over de aanspraken van Oldenburg op de regering. In de beide huizen van hel engelsche parlement zijn den 27 de verslagen der conferentie-zittingen door de ministers Palmerslon én Russellingediend; Deze verklaardenflat Denemarken primitief ongelijk maar sedert getracht had om dit te herstellenhoewel het ook het laatste middel om tot eene schikking te geraken had verworpen. Dat Rusland en Frankrijk niet. genegen zijn om tusscheubeide te treden en dat Engeland zich niet geroepen acht om zich ter zake van eene smalle strook gronds in Sleeswijk in een oorlog te wikkelen, te meer wijl noch het parlement noch de bevol king had doen blijken daartoe genegen te zijn. Werd de gevangenneming des Konings de bestorming van Kopenhage of de "vernietiging van het deensche volksbestaan gevreesd, dan zou het bewind een anderen weg inslaan. De leiders der oppositiegraaf Derby en de heer Disraèli gaven dadelijk hunne afkeuring van de door het bewind ge volgde staatkunde te kennen, welke, volgens heu, Denemar ken eerst lot. tegenstand aangemoedigd en daarna zonder bij stand gelaten en alzoo gestrekt had om het aanzieu van En geland bij andere volken te verlagen. Den volgenden dag deed de heer Disraeli in het Lagerhuis het voorstel om bij adres aan de Koninginhet leedwezen der vergadering te betuigen over de houding van het kabinet. In de voorafge gane "bijeenkomst van 231 leden der oppositie, verklaarde iorrl Derby evenwel ook uitdrukkelijkdat het niet in de bedoeling zijner partij ligt om zich tot oorlogzuchtige maat regelen te verbinden. De vijandelijkheden zijn met den morgen van den 26 door de pruissen hervat door het beschieten der werken op Alsen uit de batterijen vau Schnaheck en Sandberg. In den vroegen morgen van den 29 stegen zij onder bedekking van het. vuur van 11 batterijen, die de Rolf Krake verhinderden om het te beletten, een ponton-brug over de Alsensond beuoorden Sonderburg en trokken zij die, onder bevel van prins Pre- derik Karei, met verlies van 100 man, over. De denen verdedigden hunne stellingen en de straten van Sonderburg dapper, maar moesten steeds wijkeu. s Middags te 2 ure rukten de pruissen reeds te Arollerup en Ulkebull binnen. Van de denen zijn 2400 en daaronder 100 officieren gevangen genomen. De stad Sonderburg is gedeeltelijk verwoest. Al de strandbatterijen werdenniettegenstaande heftige verde diging veroverd. De Rolf Krake is 2 malen afgeslagen en in brand geraakt. De overtogt van de Alsensond is op 5 verschillende punten bewerkstelligd. an de Pruissen zijn 3 officieren gesneuveld, 17 gekwetst en 300 man gedood en gewond. Van Apeurade is den 28 lievig gevuurd op 2 groote deen sche oorlogschepen waarvan het een zijn fokkemast verloor en het ander 10 schoten in de flank bekwam. De 1' Kamer van Saksen heeft eensiemmig besloten om de regering uittenoodigentot het aandringen bij de Bonds vergadering op het deelnemen aan de verdere krijgsopeiat.ien tegen Denemarken en op eene bespoedigde eindbeslissing van de sleeswijk-holsteinsche successie-kwestie. De minister Falkenslein verzekerde, dat reeds instructien in dien zin naar Frankfort gezonden waren, tevens in het belang van den erfprins v. Auguslenburg. DUITICHLAKD. Do Koning van Wurt.emberg is den 25. in bijna S3jarigen ouderdom, overleden. Zijn zoon, prins Karei, heeft bij pro clamatie de regering aanvaard en verzekerd de grondwettige instellingen onveranderd in stand te zullen houden. E.NGELAXB. Den 21 werd door het Lagerhuis de jaarlijksche motie van den heer Berkeley, tot invoering der verkiezing van Parlements leden met gesloten briefjesals een middel om omkooping en vreesaanjaging te voorkomen, met 212 tegen 123 st. verworpen. Lord Palmerston meendedat de kiezers 1 hans verantwoordelijk zijn jegens de maatschappijhetgeen bij geheime stemming zou ophouden. FRA1VHRIJH. De prins van Oranje is den 21 te Parijs aangekomen en denzelfden dag naar Fontainebleau gereisdwaar hij zeer hartelijk door de Keiz. familie ontvangen werd. Den 27 is hij naar Stuttgart vertrokken. Volgens het rapport van kapt. Semmes zijn op de Alabama. 9 man gedood en 21 gekwetst en heeft de Kearsage nog 5 malen gevuurd, nadat het zinkende schip de vlag reeds ge streken had. IV in slow verontschuldigt zich in zijn rapport door te beweren, dat hij niet wist. dat de Alabama zich wi^e overgeven. Hij verzekert, dat hij de Deerhound in den grond zou geboord hebbenindien hij had kunnen vermoedendat dit, door hem ter redding te hulp geroepen engelsche vaar tuig met de geredden de wijk zou hebben genomen naar Southampton. De Kearsage is geen gepantserd fregatmaar was met ankerkettingen zooveel [mogelijk geblindeerd. fVinslow heeft verkondigd, dat als de door de fransche loodsvaartuigen geredde schepelingen niet onmiddelijk aan hem uitgeleverd worden zij op geen genade meer te rekenen zullen hebben. Met het japansche gezantschap is overeengekomendat .Tapan aan Frankrijk zal beralen 140000 piasterstot ver goeding der schade bij de vijandelijkheden in Julij 1863 aan 'een fransch oorlogschip toegebragt,dat 3 maanden na de tehuiskomst der gezanten de moeijelijkheden zullen ophouden welke het doorvaren der zeestraat van Simonsaki ondervindt; dat 192,500 fr. betaald izullen worden aan de familie van den vermoorden luitenant Camus en dat maatregelen genomen zullen worden om de moordenaars te ontdekken en te straffen. De genl. Marlinfprey berigt. dat al de stammen derflitta's, die nog in opstand waren zich op genade hebben overgegeven. 4000 Krijgsgevangenen zijn als onderpand der onderwerping, in handen der franschen. ITALIË. Garibaldi is den 21 te Napels aangekomen en aan het paleis Mansi afgeslapt. Men maakte aanstalten voor eene demonstratie ter zijner eere. doch de authoriteiten verboden dezelve en bezochten hem op Ischia, waar hij de zeebaden gebruikt. De Gedeputeerden hebben de begrooting aangenomen met 142 tegen 60 st. De gewone uitgaven zijn geraamd op 787 en de buitengewone op 140 millioen. Den 28 heeft, het gouvernement eene overeenkomst getroffen met het huis Rothschild, betreffende het afstaan der staats spoorwegen. De minister van financiën heeft verkondigd, dat de tekorten over 1864 en 65 door verkoop van domein zullen worden gedektdat reeds voor 40 millioen is bezuinigddat, nog voor 100 millioen zal worden bezuinigd, en dat de opbrengst der belastingen steeds toeneemt. TUÏIKIJE. Vorst Cousa en dé Sultan zijn overeengekomen, dat, de grondwet der Donau-Vorstendommen merkelijk gewijzigd zal wordendoor de instelling van eenen Senaat,waarvan de leden deels door den Vorst, deels door liet volk te benoemen. VEKKEHKüDE STATES De beer Lincoln heeft zich met het te Baltimore vastgestelde programma der republikeinscbe partij inzonderheid wat, de geheele vernietiging der slavernij betreft, reeds vereenigd. Een gedeelte van liet ruitercorps van Morgan is bij Mount- Stirling door de federalisten geslagen, doch bij zelf heeft Lexington bezet en in die streken veel verwoesting aangerigt. Later is hij bij Cynthiaua geslagen en zijn hem 1000 buit gemaakte paarden weder ontnomenwaarop hij naar het gebergte is teruggetrokken. Boven en beneden Granville hebben zich de separatisten weder aan de beide oevers der Mississippi genesteld en bat terijen opgeworpendie verscheidene transportschepen en ee.nige kanonneerboot en des vijand hebben inden grond geboord. Het Huis der Vertegenwoordigers te Washington heeft eene wet aangenomenwaarbij het verkoopen van goud op tijden dus op speculatiewordt verboden. Geul. Grant heeftna zijne vergeefsche pogingen om van den noordkant en later om van den oostkant tot Richmond doortedringende basis zijner operatien van White-house naar de James-rivier verplaatst. Het corps van genl. Smith15000 man sterk heeft den 15 de voornaamste verdedigingslinie van Petersburg. met, 13 kanonnen en 400 krijgsgevangenen, vermeesterd. Het geheele leger van Grant is bij die stad vereenigd. Den 16 deed hij een aanval op de meer binnenwaarts gelegen werken maar werd hij 3 malen teruggeslagen. MEXICO. De noordelijke provinciën zijn nog steeds op de hand van Juarez, die over 30 a 35000 manschappen beschikt, welke, in kleine benden het. land onveilig maken. De Keizer en de Keizerin zijn den 28 Mei aan boord van de Novara. te Vera-Cruz aangekomen en den volgenden dag geland. Zij werden met luister en geestdrift ontvangen en zijn na een kort vertoef, naar Soledad vertrokken. Santa- Anna, Almonte, Miramon en Marquez zijn tot grootmaarschal ken des Rijks benoemd. Kolonel Courcy heeft den 22 Mei bij Valparaiso, bewesten Zacatecasde benden van Sanduval en Cadanena verstrooid en 300 gevangenen gemaakt. JAPAN. De taikoen heeft met den mikado eene schikking getroffen, volgens welke de eerste voortaan het oppergezag voeren en de ma"t der daïmio's of Rijks-leenmannen vernietigen zal. Het hoofd van het uit Frankrijk teruggeroepen gezantschap is tot eersten minister benoemd en al de ambtenaren van de oud japansche partij zijn reeds afgezet. Voorts zullen euro- pesche officieren het leger op betéren voet brengen en is men bedacht op het vormen eener stoomoorlogsvloothet aanleg* gen van spoorwegen en electrisohe telegrafenhet invoeren der gasverlichting enz. BINNENLAND. De Koningin isop het ontvangen berigt van den dood haars vaders onmiddelijk van het Loo naar Stuttgart ver trokken. Herkiezingen voorde 2"Kamer der Statf.n-Genf.raal. Te Haarlem is gekozen de heer v. Hierop. met. 866 v.d. Hucht 644). 'e Amsterdam Heukelomaft-red. lid, met 1332 Heemskerk, aftr. lid 1218) en v. Swieten met, 1331 Santha- qens 1124), te Dortrecht Blussé, aftr. lid, met 881 Bichon

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2