Jngczottbcti 5>(ufirtcii. Marfifïïcrigtcti. UITTREKSEL van liet Verslag over den toestand der gemeente in 1883. .SLiös flicuwtg. 781), te Hoorn v. Hierop, met 855 (v. Qolstein 701), te Go- rinohem Simons, met 989 (v. Loon 881), te Leeuwarden üirics, aftr. lid, met 935 Brouwer 681), te Sneek Wijbenga, aftr. lid met 1301 (t>. Swinderen 827), te Deventer v. Delden, met, 1247 Vos de fVael 433) en te Goes de Kanter, met 527 stemmen Saymans Vader 501). Staten-Generaal. Door den minister van binn. zaken is bij de 2" Kamer het toegezegde wetsontwerp op de schut terijen ingediend. Vissciierij. In den nacht van 28—29 is de eerste ka- rins j ager te Ylaardingen binnengeloopen, met 15 ton volle en i5 ton maatjes haring. Prijs f 1.80 a f 2 per stuk. Nationaal Monument voor 1813. Den 28 heeft de hoofdcommissie den eersten prijs van 1000 toegekend aan het ontwerp Ebenhaëzer, van de heeren r. R Waeyen Pieterszen, vcmeente-architect, en J. PKoelmanouderwijzer aan de feiten-academiebeide te 's Hage. De tweede prijs" van 500 is toegewezen aan het ontwerp N. O., waarvan geen naambiljet gevonden is. Landbouw. Het congres te Haarlem is den 24 gesloten op voorstel van den heer Staring is besloten om de verschil lende maatschappijen van landbouw uittenoodigenom in September een afgevaardigde naar Leyden te zendenten einde te beraadslagen over de oprigting eener algemeene vereeniging van landbouw. Onderwijs. Bij Kon. besluit van 20 Junij is met lJulij opgeheven de Kon. Academie te Delft en de polytechnische school aldaar gevestigd. Het geheele personeel der academie is ontslagen en bij de polytechnische school zijn benoemd tot directeur en hoog leeraar Dr. L. Cohen Stuart, tot hoogleerareu de heeren Dr. Baehr, v. d. Berg, dr. Burger, dr. v. GoensGrothedr. Grinwis, dr. Oudemans en Lebrettot leeraren de heeren j Uuètdr. Lenoir, Morre. Tétar v. Elven en Reucekump en tot honorair hoogleeraar dr. Lobatto. De raad van Nymegen lieert, den 25 besloten tot de op rigting eener hoogere burgerschool met driejarigen cursus, indien het, Rijk daartoe een voldoend subsidie verleent, en die van Leijden den 28 tot vestiging van een gymnasium en een hoogere burgerschoolbeide met 5 jarigen cursus. Aanbestedingen. Den 30 is aan de bureaux der staats spoorwegen besteedhet maken van verschillende gebouwen en inrigtingen aan het station te Zutphenwaarvan minste inschrijver "was M. Geverding te Rotterdam a f 137,000. Gieten. Wijlen de heer L. IV. v. Mesritz, gepens. adtni- nistrateur van het Kroon domein heeft vermaaktaan het israël. weeshuisgasthuis en oude mannen- en vrouwenhuis te 's Hage elk 1000 5 p.cts oostenr. nat. metalliek aan het israëf. krankzinnigen gesticht en het instituut voor blinden te Amsterdam, het instituut «oor doofstommen te Groningen en de Maatschappij van weldadigheid elk een dergelijk effect van 500, en aan het israël. gasthuis en weeshuis te Rot terdam elk 1000 2£ p.cts. nat. schuld. De Koning heeft aan de Maatschappij van weldadigheid eene jaarlijksche bijdrage van 500 toegezegd. Vaccine. Te Goes zijn 236 niet-en 74 wel- gevaccineerde personen door de pokken aangetastvan de eerste overleden er 13, van de laatste 2. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 23 met 17 tenen 16 st. een voorstel verworpen, om de inenting, ook voor de kinderen die bijzondere scholen bezoekenbij straf verordening verpligtend te stellen. Misdrijven. Ten ouregte is gemeld dat pastoor Leus te Rietmolen (zie ons vorig N») aan zijne wonden is bezweken; integendeel geeft zijn toestand hoop op herstel. Overleden. Den 30 Jjnij overleed te Zwolle, na eene korte ongesteldheid, Jr. Mr. Backer, commissaris des Konings in Overijssel. Bijzonderheden. Het oostenrijksche eskader, met inbe grip van 3 pruissisehe schepen 12 bodems en 230 stukken sterk, heeft den 29 het Nieuwe Diep weder verlaten. Het gebouw van het voormalig instituut te Medemblik is opgenomenom te worden gebruikt tot gevangenis voor crimineel veroordeelden. In den nacht van 23 op 24 zijn aan een koe te Masten broek bij Kampen door den bliksem de horens afgeslagen zonder dat het beest verder eenig letsel bekwam. Tot het opdoen van menschen- en zakenkennis bestaat geene betere school dan die van het practische leven. Schrijf de beste roman om tot verdraagzaamheid op godsdienstig politiek of zedelijk terrein aautesporengij zult, ook in uwe beste schilderingendie men toch slechts fictie noemen zal zoovele krachtige argumenten niet kunnen aanvoeren als gij bij één onpar'ijdigen blik in het dagelijksch leven viuden kunt. Die waarheid werd dezer dagen weder bewezeD. Tot hoeveel onaangenaamheden, tot, hoeveel verkeerde be oordeelingen, tot hoeveel soms scherpe en bitse aanmerkingen, tot hoeveel onverdaagzaamheid ja zelfs verdachtmakingen vau de beste en eerlijkste bedoelingen heeft, eene overigeus hoogst eenvoudige zaak aanleiding gegeven aiieen omdat vele per sonen hun gevoelen voor de waarheid houden en allen die eene andere meening voorstaan van partijdigheidom niet erger te noemen verdenkeninstede van te begrijpen dat de objectieve waarheid vaak voor ieders oog door zoo vele in-en uitwendige omstandigheden en invloeden wordt beneveld of veranderd dat men slechts subjective meeningen kan uiten. De Heeren van Leeuwen en Sioerver en JV. F. Stoel ver zochten aan den Raad om afstand in koop van den grond der voormalige infirmerie. Hunne aanvragen kwamen inden Raad 9 Maart j.l.; vermelding daarvan werd gemaakt in de Raadsnolulen in de Courant van 13 Maart. Ik nam de vrijheid op 27 Maart in overweging te geven niet tot verkoop overtegaan. Op 30 Maart werd door den Raad conform de conclusie van het rapport van B. en W. besloten tot den openbaren verkoop bij opbod en afslagen behoudens regt van beraad voor het gemeentebestuur. Achtereenvolgens kwamen in onze Courant verscheidene personen met bezwaren tegen den verkoop ten berdeja men moet erkennen de zaak gaf aanleiding tot zoo veel geschrijf als zelden of nimmer ten onzent het geval is geweest,; voegt men daarbij dat ook hier wel als altijdtegen één schrijver honderd sprekers zullen staan, dan is het, niette ontkennen, dat een belangrijk getal ingezetenen den verkoop niet wenschelijk achtteen vrij al gemeen was het denkbeeld verspreid dat geschieden zou wat inderdaad geschied is, dat mende veilingen afslag zou laten doorgaan maar niet tot toewijzing overgaan. Het, ware mijns inziens wenschelijker geweest dat niet tot veilingen afslag besloten ware, en ik nam daarom de vrijheid mijn artikel op 27 Maart intezendendat was slechts één en niet zwaarwigtige stem na het besluit hebben zich krach tiger en zaakkundiger stemmen doen hoorenen heeft zich meeri ik ook de kamer van koophandel in gelijken zin uit gesproken ware een en ander vroeger geschied dan was vermoedelijk het besluit niet genomen. Nu evenwel eerst, nadat het besluit werd genomen, het algemeen zijn gevoelen deed kennen, was, zoo ik mij niet be drieg de loop die de zaak nam als van zelve aangewezen en moet men zich over de soms harde, soms scheve oordeelen van alle partijen verwonderen. Met welk regt worden zijdie voor of wel zij die tegen de toewijzing stemden zoo sterk veroordeeld? Is het niet natuurlijk dat B. en W., die in eene lange gemotiveerde missive aan Gedeputeerde Staten als hun gevoelen tp kennen gaven, dat de oprigting van een korenbeurs niet wenschelijk was en in ieder geval daarvoor zoo nóodig eene betere plaats was aantewijzen, bij zoo hoog een bod vóór de toewijzing stemden. Is het niet even natuurlijk dat sommige leden van den Raadomdat zij dat oordeel niet deelden, anderen omdat zij vermeenden dat waar zich zoo vele stemmen tegen den verkoop verhievende Raad tot toewijzing geene vrijheid had, anderen omdat zij de som hoe hoog ook, niet hoog genoeg vonden eindelijk weder anderen omdat, zij bij zóó veel verschil van gevoelen omtrent het al dan niet wensche- lijke eener overdekte graanmarkt of korenbeurs, ook op dat terrein de zaak niet terstond wilden beslissen tegen de toewijzing stemden. Met welk regt kan men die personen of de ingezetenen die voor of tegen de toewijzing gestemd waren beschuldigen van flaauwheid waar het industriële belangen der gemeente geldtvan onbehoorlijke begunstiging of benadeeling van vriend of vijandvan het stellen vari bijzonder belang boven dat van het algemeenof wel in het voorgevallene omtrent de zaak, stof tot persoonlijke onaangenaamheden tegen anders goede vrienden vinden. Ik vermeen in deze zaaktegenover alle partijenop een geheel onzijdig standpunt te staan en wenseh dat te blijven doen waar ik mij nu en dan veroorloof, voor hetgeen mij toeschijnt het algemeen belang te zijn, de pen optenemen. Dat algemeen belang wordt Diet bevorderd door tweedragt allerminst door, wat helaas zoo vaak geschiedt, wantrouwen in de eerlijkheid van anders denkenden aan te kweeken, maar alleen door onafhankelijk en onpartijdig behandelen van de zaak qua zaak zonder aanzien des persoous. De zaak zóó beschouwd is rijk aan menige wenk om op de steeds hangende quaestie van de overdekte graanmarkt of korenbeurs terug te komen. In het stukje door de heeren van Leeuwen Sp Stoerver in het voorlaatste nummer ingezonden lees ik dat Burgemeester en Wethouders aan Gedeputeerde Staten gesclreven hebben dat het erf voor een graanmarkt, korenbeurs of school geheel ongeschikt is; en dat door genoemde heeren 4,per el werd gebodenonder het bezwaar, dat zij zich wilden ver bindendie gronden nimmer te gebruiken of te doen gebruiken tot het daarstellen van eene korenbeurs of graanmarkt waar over men zich ongerust maakte. Ik neem van die beide feiten nota. Het loffelijk streven van ons Gemeentebestuur om door het, uitgeven van Raadsnotulen den ingezetenen de gelegenheid te schenken de zaken te beoordeelen doet mij verwachten dat wij daarin eerlang de gemelde correspondentie misschien ook het advies van de kamer van koophandel zullen vinden. Na kennisneming van een en ander hoop ik op de zaak der graanmarkt of korenbeurs terug te komen. COHEN STUART. Daar het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken aan Gedeputeerde Staten is gerigtzal het wel niet in de gedrukte notulen van den Gemeenteraad verschijnen. Wel ligt zal echter de Kamer, zoo zij haar adres tot voor lichting van de openbare meening dienstig acht, daaraan op de eene of andere wijze algemeene bekendheid willen geven, bij voorbeeld door plaatsing in dit blad. De Redactie. CORRESPONDENTIE. Onder het postmerk Haarlem hebben wij een stuk ontvangen waarin een bestrijding voorkomt van. bijna al onze beschou wingen omtrent het wetsontwerp tot regeling der artsenij- bereidkunst. De schrijver is het stelsel van de meest volledige wettelijke regeling toegedaan, en van dat standpunt moet hij natuurlijk meeslal met ons in gevoelen verschilleu. Zijn stuk is vrij uitgebreid, en daar wij reeds een-vijftal stukken over de geneeskundige wetsontwerpen plaatsten, waarin de zaak, naar wij meendenvan verschillende zijden werd beschouwd, al konden wij voor ons ook slechts ééne meening hebben die wij natuurlijk trachtten te verdedigen kunnen wij niet besluiten nog meer over deze zaak op te nemenvooral ook omdat naar onze meening het ingezonden stuk geen nieuw licht over de kwestie verspreidt. De schrijver heeft vergeten te onderscheiden, of iets in het algemeen wenschelijk is dan wel of het wenschelijk is dat de wet er in voorziet. En hierin ligt de fout van zijn opsteldaarom is het niet ter zake dienende, en kan hetgeen invloed hebben op de vraag stukken om welker oplossing het hier te doen is. Een enkel voorbeeld om onze bedoeling duidelijk te maken. Het is op zich zelf wenschelijk dat erin een of andere plaats niet meer bakkers, timmerlui', docters of advokaten zijn dan noodigis, vooral in het belang dier personen zeivenmaar daarmede is in 't geheel niet uitgemaakt, dat de wet deze zaken moet regelen en zorgen dat er niet meer komen dan noodig is. Zoo is het met vele zaken die door den schrijver worden ter sprake gebragt. De schrijver doet overigens uitspraak zonder eenig bewijs over zeer belangrijke kwestienb. v. /,dat eene beperking van het getal Apothekers (of wel verbod om er meerdere op Ie zetten (1) wel wenschelijk is en zeer wel nit te voeren is notoir." Uitvoerbaar is het zeker, maar wen schelijk Dat is volstrekt niet notoir; dat betwisten wij wel degelijk dat betwist de minister van Binnenl. Zaken ook. Van onze opmerking omtrent rhabarber eu wormkruid zegt de schrijver eenvoudig: '/die aanmerking is eigenlijk zot." Wij beweren die aanmerking gemaakt te hebben met de wet in de hand en ons steunende op hare bepalingen. Toon ons aan dat wij ongelijk hebben. De wet zelve is zot, en evenzeer deze betiteling zonder bewijs van een opmerking die wij op de wet hebben gegrond. De redactie. (1)Worden er zooveel apothekers opgezet, dat de schrijver een verbod verlangt om hieraan althans geen meerdere uitbreiding te geven Wij hebben daar nooit van gehoord. Iu welk museum worden zij ten toon gesteld Alkmaar 27 Junij. Aangevoerd 11 Koeijen f 60 a 170.' 244 Kalveren 25 a 70. 128 Schapen 14 a 32 8 Lamme ren ƒ7, 67 vette Varkens 36 a 40 ets. het, N.P. 1 Julij. Kleine Kaas J 27,50. dito commissie 28. dito middelbare f 28 laagste prijs 14,25 aangevoerd 698 sta pels, wegende 150643 NP. 2 Julij. Aangevoerd 14 Paarden 80 a 150, 3 Koeijen 100, 4 Kalveren f 20 a 36, 65 Schapen 7 a 36, i49 Lammeren 8 a 14, 60 magere Varkens 10 a 16, 128 Biggen f 5 a 8 nucht. Kalveren 5 a 10, Boter per kop 55 a 70 ets. Broek in Waterland 30 Junij. Kleine Kaas ƒ26, aange voerd 62 stapelswegende 14237 NP. Haarlem 27 Junij. Rogge 5 a 6,20, Haver 4.25. 29 Junij. Kleine Kaas f 26, aangevoerd 110 stapels. Hoorn 27 Junij. Aangevoerd 2 Koeijen, 25 Kalveren, 265 Schapen en 2 Varkens. 30 Junij. Kleine Kaas 28, aangevoerd 349 stapels, wegende 95617 N.P. 2 Julij. Aangevoerd 2 mud Tarwe 8 50. 24 mud Gerst. 6,40, 3 mud bruine Bnonen f 11. op monster verkocht 20 mud Mosterdzaad ƒ19, 11 mud Karweizaad f 13. 45 Paarden 30 a 270, 13 Kalveren ƒ3.50 a 9. 51 Schapen 16 a 27. 16 Lammeren f 7 a 1665 Varkens f 7 a 19, 3 Zeugen 19 a 37, 325 Biggen /3a 6,50, 310 Kippen f 0.40 a 1.35, 24000 Kippeneijeren 2,30 a 2.40, 11200 Eenden dito 3,30 a 3,35 per 100, 2400 koppen Boter 52 a 60 ots. per kop. 95 mud Aardappelen f 3,50 a 4. Medemblik 29 Junij. Kleine Kaas J 27.50, aangevoerd 204 stapels, wegende 49Ó25 NP„ Boter /1.06 per NP., Kippen eijeren 2,30. Eenden dito 3 per 100. Monnickendam 29 Junij. Kleine Kaas 26, aangevoerd 39 stapels, wegende 9510 NP. Purmerenrte 28 Junij. Aangevoerd 260 Runderen, 129 vette Kalveren 50 tot 70 ets. per NP., 34 nucht. dito 6 a 18 94 vette Varkens van 34 tot 41 ets. per N.P., 5 magere dito 12 a 19, 188 Biggen ƒ2,50 a 5.50, 615 Schapen en Lamm., 27 Paarden. Boter f 0.90 a 1,05 per NP., Kippen eijeren 2,50, Eenden dito 3,40 per 100, aangevoerd 282 stapels Kaas. Schaqen 30 Junij. Aangevoerd 1 Stier 8036 vette Gelde Koeijen 140 a 220 24 Melkkoeijen 60 a 110, 14 Ilokkelingen 30 a 50 14 nucht. Kalveren 4 a 6, 98 ma gere Schapen (geschoren) 8 a 16, 126 vette dito IS a 27, 90 Lammeren 6 a 12, 10 Bokken en Geiten f 0.75 a 3,50, 38 magere Varkens 8 a 15, 36 Biggen 3a 6, K mijnen 10 a 60, Kippen 40 a 75, Duiven 10 a 40 ets.. Boter 70 ets. per kop of 93 ets per N.P. Kaas 20 a 35 ets. per N.P.. 4000 Kippeneijeren 2,50, 2000 Eenden dito 3,20 aƒ3,25 per 100 stuks. Londen 27 Junij. Aangevoerd 4580 Runderen. 26980 Scha pen en Lamm., 524 Kalveren en 370 Varkens. Beste soorten 5, 5.4, 5.2. en 4 6. BEVOLKING. Voor de opgaaf der geboorten sterfgevallen huwelijken en verhuizingen verwijzen wij naar het deswegens berigte in No. 1 dezer courant. In evenredigheid tot het cijfer der bevolking beliepen de sterfgevallen I op de 34 of 3 p.ct., in de 4 vorige jaren 3, 3» 3t en 4f. gevende gemiddeld 1 op de 30£, of ruim 3 J p.ct. Naarmate der godsdienstige gezindheden was de bevolking van 11054 zielen aldus verdeeldNed. Hervormden 5293, R. Catholieken 4566, Evang. Lutherschen 415, Ned. Israë lieten 331, Doopsgezinden 218. Chr. Afgescheidenen 101, Re monstranten 91. Oud Roomschen 20. Herst. Lutherschen 10 en Fransch Hervormden 9. Alzoo zijn in 10 jaren toegenomen de Ned. Herv. met 213, de R. Cathol. met 18Ï, de Ned. Israël, met 70, de Chr. Afgeseh. met 23, de Doopsgez. met 20. de llemonst. met 13, en de Fransche Herv, met 4, en afgenomen de Ev. Luth. met 41, de Herst. Lut.h. met 6 en de Oud. Roomschen met 3. Het aantal kiezers beliep voor de Staten-Generaal en de Prov. Staten 483 en voor den gemeenteraad 728 in 1853 waren deze getallen 453 en 709; bij de verkiezing van raadsleden braglen 68 en bij de herstemming 64 ten honderd der kiezers hunne stemmen uit. Iu het collegie van wijkmeesters bestaan doordien de heeren v. d. Sluijs Veer en A'uhout v. d. Veen die betrekking on bestaanbaar achten met het lidmaatschap van den raad 2 vacaturesook bij de buurtmeesters bestaan eenige open plaatsen waarvan de vervulling ten deele afhankelijk is van dele brengen wijziging in het gemeenteblad N°. 22 van 1859. {Wordt vervolgd.) De officieren der d.d. schutterij hebben 1.1. Zondag hunne opwachting gemaakt hij den nieuw benoemden majoor-com mandant, "terwijl het muziekcorps zich voor diens woning deed hooren. Het genootschap der katholieke universiteit te Leuven heeft met eenparige stemmen eu onder algemeene toejuiching tot eerelid benoemd den heer W. J. Hofdijk. Bij de ontzetvereenigingen «van Alkmaar de Victorie" en Eensgezindheid" zijn >'an wege H. H. M. M. brieven van dankbetuiging ontvangenvoor de betoonde deelneming in het feest van 18 Junij. Naar men verneemt, beeft zich hier ter stede eene com missie "evormdom poginsren aan te wenden, tot het jaar lijks houden van eene harddraverij in de groote laan van den Kennemerhout, en zal eerdaags tot dat doel eene inteekenlijst bij de ingezetenen worden aangeboden. EïEiUTISAXli. Zitting van 21 Junij. 1. D. v. K., te Krommenie, bedelarij, 14 dagen gevange nisstraf en de kosten. 2 C G. R. en G. v. d. K., te Alkmaar, openbare schen nis'der eerbaarheidieder 3 maanden eenzame opsluiting, 8 boete en solidair in de kosten even als de boeten in vorderbaar bij lijfsdwang. 3. Th. F. Jte Alkmaareenvoudige diefstal, vrijgespro ken als' gehandeld hebbende zonder oordeel des onderscheids, doch zijne opsluiting gelast in een verbeterhuis tot 1 April 1872. 4. J. P., te Alkmaar, mishandeling van een persoon, met aanneming van verzachtende omstandigheden 8 dagen ge vangenisstraf en de kosten. 5. S. 5., te Bergen, overtreding als boven met aanneming als boven 3 dagen gevangenisstraf en de kosten.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 3