E&lcfcclijkscïic öcWgfcu. ontdekken. Pruissen toch laat. den Erfprins van Augustenburg meer en meer los en schijnt den nieuwen eandidaat voor den nieuwen troonden Groot-Hertog van Oldenburgte steunen. Met welk doel, zou duidelijk genoeg zijn. De Groot Hertog van Oldenburg moet Hertog van Sleeswijk- Holstein wordenen zijn eigen land aan Pruissen afstaan. Ziedaar Pruissens voordeel bij de verbroedering. Aan Oostenrijk zou bet bezit van al zijn Kroonlanden, en daar onder uitdrukkelijk van Venetië, worden gewaarborgd, terwijl Rusland eindelijk Polen geheel bij het Keizerrijk zou inlijven, waardoor alzoo ook de naam van dit vroegere Koninkrijk uit de rij der Enropesche staten zou verdwijnen. Opmerkelijk is de indrukdien de zameukomsten te Karls bad en Kissingen en de vermoedens waartoe zij aanleiding gaven in Frankrijk gemaakt hebben. Dagbladen van alle rigtingeu verheffen zich tegen de voor Europa gevaarlijke zamenspanning van drie groote mogendheden, die door hare vroegere geschiedenis en tot behoud barer tegenwoordige bezittingen genoopt worden om zich in vijandige houding te stellen tegen de vrijheid der volken. Frankrijk, meenen zij, heeft lang genoeg den strijd tegen Denemarken rustig aan gezien en kon zich wel eens in zijn eigen belang geroepen achten om zich tegen het voortzetten van een oorlog te verklaren die blijkbaar met baatzuchtige oogmerken en tot uitbreiding van grondgebied wordt gevoerd. Zelfs jte half- oificiëele Constitutionnelvroeger op do hand van Duitschland en tegen Denemarken, spreekt nu van den //jammerlijken strijd, die wordt hervat nadat Frankrijk alle middelen van overre ding heeft uitgeput om dit voorkomen." Men begint in te zien, hoe Frankrijk den toestand eens klaps kan doen veranderenwanneer het eenige meerdere belangstelling aan den dag legt voor het lot van Denemarken. Men 'begrijpt, dat Engelands houding een geheel andere zon geweest zijn, indien het op medewerking tfan Frankrijk had kun nen staat maken; maar men herinnert zich ook nuhoe vroeger werd beweerd dat Frankrijk voor zijne hulp schadeloosstelling vorderde door uitbreiding zijner grenzen aan de zijde van den Rijn, en dat Engeland Frankrijks bijstand tot dien prijs niet mogt koopen. De goede verstandhouding der drie zoo genaamde Noordsche mogendheden, waaromtrent Keizer Na poleon nog geenszins gerust gesteld schijnt te zijn. zou nu wel- ligt in staat wezen om Frankrijk meer naar Engeland te neigenen zonder loon met dien staat 1e doen medewerken 1ot°stuiting der plannen van Petersburg. Weenen en Berlijn. Werkelijk schijnt men in Frankrijk meer dan ooit prijs te stellen op een goede verstandhouding met Engeland. Meer en meer schijnt men op te merken dat Rusland, Oostenrijk en Pruissen niet, alleen door het verledene maar ook door het tegenwoordige te naauw zijn verbonden om niet meestal ééne gedragslijn te volgen, die in den regel in de tegenover gestelde rigting van die van Frankrijk zal loopen. Frankrijk kan niet alleen slaan, het heeft het bondgenootschap van een andere groote mogendheid noodigen welke kan die anders zijn dan Engeland Zou men ook in Engeland tot, een soortgelijke meening komen Er was. dunkt ons wel reden voor. Engeland kan evenmin in Europa alleen staan; bij RuslandOostenrijk of Pruissen kan het, zich wel eens in een hijzonder geval voor een oogenblik aansluiten, maar voor de algemeene rigting zijner staatkunde is dit onmogelijk. Wil het, daarom niet zonder invloed blijven op den gang der zaken in Europadan is het wel genoodzaakt zich zooveel mogelijk bij Frankrijk aan te sluiten met dien staat zoo wat bij den wind te zeiien en ook hem zoo mogelijk in den regten koers te houden. Dit moge soms moeijelijk zijnmaar Enge land kan Frankrijk niet straffeloos voor het hoofd stooten. Dit deed het evenweltoen het Frankrijks uitnoodiging tot liet houden van een Enropeesch congres zoo rondweg afsloeg. Was het'overmoed van Pulmerslon en Russelltoen zij den Franschen Keizer zoo boos maakten? Waanden zij zich zoo meester van een krachtige stelling en vermogenden invloed in Europa, of achtten zij den toestand van ons werelddeel zoo rust is en voldoende, zoo weinig aanleiding gevende tot netelige kwe'stiën en gevaarlijke verwikkelingendat zij niet noodig hadden zich van den goeden wil van een enkele groote mogendheid te verzekeren Dan hebben zij zich blijkbaar schro melijk vergist. Engelands houding was die van stugge, of zoo men wil van fiere zelfgenoegzaamheid maar zijn gedrag in de Deensche kwestie heeft aan die houding niet beantwoord. Nu moge een Fransch dagblad een tweede waarschuwing ontvangen, omdat, het beweert dat Frankrijk in de Deensche kwestie Engeland aan zijn lot overlaat uit weerwraak, omdat deze staat het niet heeft willen bijstaan tot, vrijmaking van Polen, cn dat dit een spel is de mogendheden die aan 't hoofd der beschaving staan onwaardig dat Frankrijk Engeland zijn harsche weigering wil betaald zetten is duidelijk eu begrij pelijk. Intusschen worden in het Engelsche Parlement de beraad slagingen voortgezet over het voorstel tot afkeuring der staat kunde van het ministerie. Wij hebben reeds opgemerkt dat dit voorstel geen oorlogzuchtige strekking heeft, maar alleen is gegrond op de beweerde weifelende er, dubbelzinnige hou ding der regering en de tegenstelling tusschen hare fiere en dreigende taal en terugwijkende houding. Het ministerie heeft zich volgens hare verklaringen aan het Parlement aan vankelijk niet voor de toekomst 'willen verbinden. Het ver klaarde zich niet verpligt te gevoelen om nu reeds voor Denemarken oorlog te voeren, maar sprak te gelijk van omstandigheden waardoor later een andere houding noodig geacht kon worden. Zoo meende het een schijn van waar digheid te kunnen reddendoch het schijnt thans gevaar te loopen in het Parlement een slag in het aangezigt te zullen ontvangen en daartoe zonder blozen vrijwillig de wang te zullen aanbieden die vernederender zal zijn dan de mis lukking der conferentie. Aanvankelijk wenschten de ministers hel af keurend voorstel eenvondig verworpen te zien, waardoor liet Huis een blijk van vertrouwen zou geven in hun beleid. Maar de heer Kingloke komt met een tegenvoorstel voor den dagwaarbij eenvoudig wordt verklaarddat het Huis het voeren van een oorlog voor Denemarken afkeurt. Het minis terie heeft getracht den heer Kinglake over te halen om zijn voorste! in "te trekken want daardoor zou de vroegere drei gende taal tegenover Duitschland nog bespottelijker worden, en het Engelsche bewind voor het vervolg alle kracht van spreken missennu het bewaren van den vrede door het Parlement werd voorgeschreven. Die pogingen waren vruch teloos. Kinglake volhardt bij zijn voorstel, en nu is volgens de Times het ministerie, in den drang der partijen, tot zelf behoud genoodzaakt, dit voorstel te ondersteunen en zich een gedragslijn te zien voorschrijven waardoor zijn vroegere taal wordt bespot. eiland Kekenis gewekenvan waar zij door 3 schepen en eenige kanonneerbooten werden overgevoerd naar Fünen. 1 Kanonneersloep en 1 kanonneevjol zijn in de Föhrd door de bemanning, die gered is, verbrand, om ze niet in handen des vijands te doen vallen. Het verlies der denen bedroeg volgens den .genl. Steinman2500 a 3000 man; 1400 zijn gedood of gekwetsteen corps van 400 zweedsche vrijwilli gers dat bij Sonderburg in handen der pruissen vielzal niet als krijgsgevangen beschouwd, maar voor den krijgsraad teregtgesteld worden. De gevangen genomen Sleeswijkers zijn dadelijk weder in vrijheid gesteld. De denen verloren voorts 30 stukken gesehut. De Rolf Krake heeft een zwaren strijd doorgestaanmaar geen ernstige schade geleden. Het verlies der pruissen wordt opgegeven op 20 officieren en 400 manschappen. In Jutland heeft op 3 Julij eene prnissische afdeeling van 50 iufanteristen en 7 huzarenmet onbeteekenend verlies, eene deensche afdeelingwelke de Lymfiord overgetrokken was, teruggedreven en 60 gevangenen gemaakt, waarvan de helft gewonden. Jutland wordt thans beheerd door oostenrijksche en pruis sische militaire overheden, die weder oorlogscontributien heffen De pruissische president-minister heeft bij circulaire aan de diplomatieke agentenDenemarken alleen aansprakelijk gesteld voor de jammeren van den hervatten oorlog. Het pruissische gouvernement heeft in verschillende havens van Frankrijk 7 schepen doen aankoopen. De jutlandsche afgevaardigde Kiihmet heeft, in de deensche Volkst'hiug de vraag aangekondigdofde voorzittende minister bereid is om de gronden mede te deelenwaarop het ver trouwen der regering rust omtrent een guustigeu afloop van den krijg tegen Duitschland In den Rijksraad is het voorstel gedaan voor eene leening van 20 millioen r. daalders, ten behoeve van de verdediging des lands De burgerlijke commissarissen in Sleeswijk hebben alle ambtenarendie den eed van trouw aan Koning Christiaan hadden gezworenaangeschreven om zich niet door dien eed gebonden te achten of hun ontslag te nemen. De Wurtembergsche Staatscourant, zegt, dat eene splitsin^ van Sleeswijk een moord zou ziju door de duitsche moeder aan een gedeelte van haar eigen kroost gepleegd. - Het zweedsch-noordsch eskader wordt weder hereenigd en de troepen in het kamp van Noorwegen blijven vooreerst bijeen. In de zitting der Bondsvergadering van den 7 is, op voor- dragt van de holsteinsche commissiebesloten de olden- burgsche regering uittenoodigenom ten spoedigste het toegezegde betoog van de aanspraak van den Groothertog op het erfregt iutezenden. De prins v. Gliicksburg. broeder van den deenschcn Koning, heeft den Koning van Pruissen te Carlsbad een bezoek ge- bragt. Over den aard zijner zending is niets bekend. Oostenrijksche jagers hebben zich van het eiland Fölir, op de westkust van Sleeswijk, meester gemaakt. De Duitschers maken groote toebereidselen ter verovering, .de Denen ter verdediging van Fünen. De bevelhebber aldaar genl. Gerlach heeft zijn commando nedergelegd en is door den tot luit. generaal bevorderden genl. majoor Stemman vervangen. niii/tiiE. SLKESU'lJH-IIMI.STEI^^CiHK SiWESTlE. Nog voor het leggen van de pontonbrug zijn den 29 Junij de eerste pruissische troepen met sloepen over de Alsensond "ezet. De, denen werden onverhoeds overvallen. Er waren 9 a 10000 man op het eiland maar een goed deel waren te ver van de landingsplaats verwijderd om den aanval te kunnen belemmeren en is door schepen behouden gebleven. De overige slreden dapper en zijn ten laatste naar het schier- Nadat de leden der regterzijde, ingevolge hunne belofte om de zaken gaande te houden, de begrootingen van justitie, binnen- en buitenl. zaken hadden aangenomen deed de heer Oris het voorstel om wegens het vermeerderd zielental der bevolking, het aantal Gedeputeerden met 0 eu het aantal Senaatsleden met 3 te verhoogen. De elerikalen kwamen hier nadrukkelijk tegen op, omdat de keuzen juist plaats zouden moeten hebben iu die groote steden waar de liberalen meester zijn, en dus het kabinet weder de meeiderheid iu de Kamers zou bekomen. Bovendien meenden zij dat zoodanige verandering alleen mogt plaats hebben na de lOjarige volks telling en vroegen de ministers af. of deze het voorstel zouden ondersteunen in welk geval de elerikalen de begroo ting van openbare werken zouden afstemmen. Op het toe, stemmend antwoord, hebben zij zich aan de beraadslagingen onttrokken, zoodat den 5. zoowel als den C en 7, slechts 56 leden tegenwoordig waren en de zittingen dus met kon den doorgaan. Le Bien Publichet orgaan van den bisschop van Gent. noemt de clerikale Afgevaardigden zedelijke oproermakers, die liet parlementaire werk weigeren voorttezetten eu daaidoor het raderwerk van den Staat doen stilstaan. Op het door den heer Disraeli bij het Lagerhuis gedane voorstel tot dankzegging aan de Koningin voor de overlegging der verslagen van 'de zittingen der conferentiemaar met betuiging van leedwezen over de door het bewind gevolgde staatkunde, zijn 2 amendementen ingediend: van den heer Kinglake, om liet genoegen van het Huis te betuigen over den door de ministers aan de Koningin gegeveu raad om zich. van eene gewapende tusscheukomst te onthouden en van den heer Newdegateom den wensch uittesprekendat de onafhankelijkheid' van Denemarken en de bezittingen van dat Rijk. op den door de onzijdige mogendheden in de conferentie voorgeslagen voet, gewaarborgd worden. Bij de bestorming van Galepa, op Nieuw-Zeelandzijn de engelsche troepen door de inboorlingen met groot verlies afgeslagen. FRANHHIJK. Het blad I' Opinion nationale heeft eene tweede waarschuwing bekomen, wegens het voorgeven dat k rankrijk, na Engeland niet te hebben kunnen bewegen om de Polen te helpen, zich thans wreekt,, door niet met, Engeland in Denemarken tus- schenbeide te komen, //zoodat er een spel'gespeeld wordt,, onwaardig de mogendheden die aan het hoofd der beschaving In Al"iers hebben 4 zamenwerkende afdeelingen de stam men der^Flitta's uit hunne laatste schuilhoeken gedreven en 400 man gevangen genomen. Door de getrouw gebleven Goums is 'een belangrijken buit gemaakt: De onderworpen opstandelingen worden ontwapend, met eene oorlogsbelastin" gestraft en de hoofden naar den Senegal gedeporteerd. In Mexico hebben de franschen Acapulco bezet en de blokkade dier plaats opgeheven. ÏTA8AK. De Gedeputeerden hebben den ministers met 182 tegen 126 st. een blijk van vertrouwen gegeven. RimiiAIVIÏ, Den 18 Junij is te Nijni Novogorod oen zware brand uit, gebroken inde voor de groote en beroemde jaarmarkt bestemde gehouwen welke van 5 ure 's namiddags tot 3 ure 's morgens geduurd heeft. Wijl de jaarmarkt nog niet begonnen was waren de meeste gebouwen nog ledig, maar niettemin beloopt de schade ettelijke millioer.en. Slechts weinig was verzekerd. De hoofdmagt van het leger van genl. Lee is in Petersburg getrokken en het geheele leger van Grant ligt voor die stad. Den 18 Junij beproefde de laatste herhaaldelijk den aanval, maar werd hij telkens, met verlies van 7000 dooden en ge kwetsten afgeslagen. De Separatisten melden, dat zij den door den vijand onlangs onbruikbaar gemaakten spoorweg van Petersburg naar Rich mond weder hersteld, en het corps van genl. Hunter, dat Lynchburg bedreigde, den 18 geslagen eu teruggedreven hebben. Het federale ruitercorps Sheridan, dat met het corps Hunter in het westen van Virginia werkzaam was om de gemeenschap van Lee met andere gevechten aftesnijdenis mede door het ruitercorps van Fitzhugh Lee verslagen. Den 22 leed de noordelijke genl. Hancock bij Weldon een verlies van 1000 gevangeuen en 1500 gekwetsten, maarden volgenden dag hernam hij zijne verlorene positien weder. De geheele linie vau Grant is daarop voorwaarts gerukt, maar heeft de Separatisten sterk verschanst bevonden, en. ten gevolge eener krijgsbeweging van deze, is Grant genoodzaakt om van zijnen aanval op Weldon aftezien en naar Petersburg terug te trekken. Een paar uren beneden het steeds door de gecoufereerden bezette fort Darling, dat den toegang naar Richmond over de James-rivier afsluit, hebben de fede ralisten eenige schepen iu de rivier doen zinken om te be letten dat de gepantserde vaartuigen des vijands die afzakken, ten einde den aanvoer van beuoodigdheden te verhinderen. Het door den Senaat aangenomen voorstel van den Pre sident Lincoln om, met wijziging der constitutie, te bepalen, dat de slavernij voortaan in alle Staten der Unie verpoden is. heeft iu het Huis der Vertegenwoordigers do vereischte meerderheid van J niet kunnen verwerven 94 leden stemden er voor en 65 er jegen. De beide Huizen van het Wetg. Ligchaam hebben do voor eenige jaren met veel moeite tot, stand gebragte wet op do uitlevering van gevlugte slaven ingetrokken. BLVVESLllVl). Den 5 zijn de Koningin en de prins v. Oranje uit Stuttgart te 's Gravenhage teruggekeerd. Wet op de "Schutterijen. De voordragt bevat de vol gende bepalingen schutters zijn zij die hun 21e jaar inge treden en hun 30e jaar nog niet bereikt hebben, berekend in vrede van 3 man op de 200 en in oorlog van 1 man op de 100 zielen. Zij doen 5 jaren werkelijke diensten staan den overigen lijd iu reserve, welke bij oorlog of gevaar mede wordt opgeroepen. De schutterij telt alzoo 96000 man waarvan 45000 in reserve. Zij bestaat uit 2 klassen; tot de eerste hehooren de ongehuwden en kinderlooze weduwnaars, lot de tweede de gehuwden en weduwnaars met kinderen. Schutterijen uit nabij-gelegen plaatsen kunnen tot één corps vereenigd worden. Zij behooren bij voorkeur tot het wapen der infanterie. Wapens en ledergoed worden door het Rijk, kleeding voor onvermogende schutters wordt door de gemeen ten geleverd. 2 Malen 's jaars geschiedt eene wapenschou wing door militaire officieren. De oefeningen hebben 16 maal 's jaars plaatsvoor minder geoefenden 24 maalin kleine eu afgelegen plaatsen mogen' minder oefeningen gehouden worden. De schutters exereereu zooveel mogelijk iu veree- niging met de militaire bezettingen. Officieren en onderoffi cieren van het leger kunnen op koste van het Rijk aan de schutterijen toegevoegd worden. Plaatsvervanging is veroor loofd. mits door personen uit dezelfde gemeente. Het onder scheid tusschen dienstdoende en rustende schutterij is ver vallen. Verkiezingen. De heer Wtnkler Prinsdoopsgezind predikant te Veendam heeft bedankt voor de op hem uit- gebragte keuze als lid der 2e Kamer. De heer v. Hierop, te Haarlem eu te Hoorn verkozen, heeft de benoeming voor het district Haarlem aanvaard. Provinciale Staten van Noord-Holland. Den de zomer-vergaderiug geopend. De Heeren lnsinger, v. Tets, Kikkert en Momma dienden een voorstel in om van wege de provincie een onderzoek te doen naar hetgeen elders ge schiedt, om duinverstuivingdoor beplanting met sparren, te voorkomen. i Den 7 zijn de outwerp-reglementen voor het bestuur der verschillende ambachten van W estfriesland vastgesteld. Den 8 is het Mr. H. J. Smit, te Zaandam met 41 van de 56 st,., tot lid der le Kamer benoemdis besloten tot het in stellen van het onderzoek over duinbeplanting, subsidie verleend voor de droogmaking der Legmeerplassen en voor wegen in de Zijpeen Hazepolder, en zijn gunstige adviezen vastgesteld op de aanvragen der gemeenten Ankkeveen, Spanbroek, WieringeuAkersloot, Texel, Ilpendam Egmond-binnen en Oostzaanom toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs. De zitting is daarna gesloten. De voorzitter eu leden hebben den heer Kikkert een prachtig n fluweel met, zilver gebonden album met hunne photografische iportretten aangeboden uit erkentelijkheid voor de huu toe gezonden kaart van het eiland Texel en zijne buitengronden tot aantooning der noodzakelijkheid van het bouwen van een vuurtoren op Eijerland. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren te Utrecht Dr. H. v. Herwerden, leeraar in de grieksche taal- en letterkunde aan het gymnasium te 's Hage. L OA Handel. De gemeenteraad van Rotterdam heelt den oU Junij besloten tot, vestiging eener algemeene bergplaats voor petroleum op Feyenoord. VisscHERiJ. De tweede haringjager is den 6 te V laardingen binnengeloopenmet 18 ton maatjes-en 42 ton volle haring. Nieuwe Ondernemingen. De raad van Amsterdam heeft den 6 met 15 tegen 9 st.. afwijzend beschikt op de aanvraag van den heer C. Soeiens te 's Hageom concessie voor het aanleggen en exploiteren eener railroute binnen de stad. Nijverheid. Den 4 Julij is te Leeuwarden de tentoon- stelling van friesche volksvlijt geopend. Zij is aangerigt in de rijschool en bestaat uit 970 nummers, door 170 personen ingezonden. Landbouw. De aardappelenteelt is inliet Westlaudgoed geslaagd. Hoeveelheid en hoedanigheid zijn naar wensch. De prijs is echter laag, hoogstens 1.25 per half mud doordien Engeland, waar men meer aardappelen dan vroeger bouwt, weinig trekt. De ongenuwde grasmaaijers uit Pruissen zijn opgeroepen om onverwijld huiswaarts te keerenten einde m krijgsdienst Inwijdingen. Den 6 is het orgel in de herv. kerk. te Warmenhuizenvervaardigd door den heer H. Knipscheer te Amsterdam, ingewijd. Aanbestedingen. Den 6 is aan het ministerie van binn. zaken* besteed het zeewaarts met 200 el verlengen van den zuidelijken dam aan den hoek van Holland, voor de verbe tering van den waterweg van Rotterdam naar zee minste inschrijver was J. v. Haafien te Sliedrecht, a f 229,400. Den 5 is te Rijssen het bouwen eener stoom-juttespmueró voor de heeren en J. H. ter Horst, aangenomen door de heeren Schollen en Vos te Almelovoor i 30,599, en den 0 was minste inschrijver voor het houwen eener stoom-katoen- spinnerij te Enschede, voor de heeren v.HeekenCie, de heer Hartqerink te Goor. a f 40,280. Giften. In het kerkezakje der Afgescheidene gemeente te Burum in Groningen is Z40Ó0 ontvangen aan russisch papier, met een brief van den onlangs overledenen A. B. Riddersma. waarbij hij dat bedrag aan de ker'k schenktmet last om des noods ook daarvan de armen te bedeelen.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2