ièlabs fUienvos. I dagbladschrijver en 1 rabbijn weggevoerdals gijzelaars voor de op het eiland Sylt opgeligte en naar Kopenhage ove.rgebragte personen. In den nacht van 7—8 heeft een zweedsch vrijcorps eene landing ondernomen bij Ashoved bezuiden Horsens, een zwak bezette post van oostennjksche troepen overvallen ettelijke daarvan gedood en 7 als gevangenen medegevoerd. Eene poging van eene deensche liotille om te Airlct in de kleine Belt te landen is door de waakzaamheid der pruissen mislukt. Den 14 deden de deuen weder pogingen om teFrederiks- haven en te Aalbeck te landen, maar werden zij op beide punten afgeslagen. Den 10 zijn een aantal troepen van het 2" pruissische leger corps bij Aalborg met, booten over deLymfiojd gezet en den II werd deze verscheping op grooter schaal voortgezet Al de deensche troepen, die, onder bevel van den gen!. Hegerman Linclecronhet noorden van Jutland nog bezet hieldenzijn naar Seeland overgescheept. Wat Denemarken van Zweden heeft te wachten blijkt uit een thans door de dagbladen openbaargemaakte depêche van graaf Manderström nan 12 Febr., waarin hij aan het deensche bewind keunis geeftdat Zweden niet bij magte is om De nemarken in den ongelijken strijd tegen Duitscbland bijtestaan. De troepen van het noorweegsche leger, die te velde veree- uigd zijn geweest, zijn thans weder uiteengegaan en een gedeelte der noorsche vloot is teruggeroepenterwijl een ander gedeelte als oefeniugseskader in dienst blijft. BËLGIË. Den S heeft de Senaat eene motie van den heer de Tornaco, inhoudende dat het ministerie het volledig vertrouwen der vergadering heeft behouden met 29 tegen 22 st. aangenomen. Bli de 2e Kamer waren slechts 51 leden opgekomen en den volgenden dag overleed de heer Cumontafgevaardigde voor Aalstzoodat de liberale partij thans slecht 58 leden telt, zijnde één te kort om te mogen vergaderen. De zit tingen zijn dan ook tot nader order uitgesteld. Dagelijks komen Lij de Kamer adressen in van provinciale en gemeen teraden welke aandringen op de goedkeuring van het voor stel van den heer Oris. ESChLASI», Na eene langdurige en somwijlen hartstogtelijke beraadsla ging. heeft het Lagerhuis, in den nacht van den 9. het voorstel van den heer Uisra'éli. nadat de heer Newdegale zijn amendement op uitnoodiging van lord Palmcrston had ingetrokken, met 313 tegen 295 st. verworpen en ;s dien ten gevolge het amendement van den heer Kinglake als aan genomen beschouwd. Het Hoogerhuis nam echter de motie van lord Derby, gelijkluidende met die van den heer Uisra'éli, met 177 tegen 168 stemmen aan, maar volgens hetcngelsche gebruik wordt het Lagerhuis als de eigenlijke vertegenwoordiging der natie beschouwd en kan slechts dat een ministerie doen vallen. De heer Griffith heeft den liaan lord Palmerston gevraagd, of Engeland een aanval op Kopenhage zou verhinderen; de minister antwoordde, dat die hoofdstad, naar de meening der regering, niet bedreigd werd. Den 7 is de fraaije Savooische Koninglijke kapelnabij het Strand te Londeu verbrandvermoedelijk door een lek in de pa«pijpen. Den 13 zijn de amerikaansche fregatten Kearsage en Florida slaags geweest-op de hoogte van Jersey. De Kearsage heeft het onderspit gedolven en de wijk moeten nemen. FRANKRIJK. De maarschalk Magnanwiens mandaat als grootmees'er der vrijmetselaars met 12 Jauuarij afloopt, heeft aan het Groot-Oosten te kennen gegeven, dat, met 's Keizers goed vinden de bestaande toestand niet, bestendigd zal worden. Het Groot-Oosten heeft hem daarop in zijne waardigheid bevestigd tot half-Meizijnde den tijd waarop door de al- gemeene vergadering den grootmeester verkozen wordt. De kardinaal de Bonaldaart bisschop van Lyonheeft gewild, dat de pastoors dier stad, ten teeken lmnuer onder werping, een eerbiedig schrijven aan den Paus zouden zenden. Zij hebben dit echter geweigerd en blijven bij hunnedoor 1400 personen mede-onderteekende verklaring, volharden. De heeren Marie. Jules Simon, Charton en Henri Martin hebbep Wrde dagbladen een door hen aan den heer Carnot c.s. gerigteh brief openbaar gemaakt,, waarin zij hunne verwon dering en bun leedwezen betuigen, dat de regering ten hunnen opzigte eene uilzoudering heeft, gemaakt,, met de bij de leden der electorale associatie gedane huiszoeking. Den 10 is een gebrekkig gebouwde en met passagiers overladen stoomboot, op de Saóue te Lyonbij het zwenken, half omgekanteld ten gevolge waarvan 40 personen over boord sloegenslechts 5 daarvan werden gered. De Moniteur berigt. dat de Keizer en Keizerin van Mexico den 12 Junij hunnen iutogt in de mexicaansche hoofdstad hebben gedaan onder het uitbundigste vreugdegejuich der bevolking. KERKEUJKË STAAT. De wcrkgn aan het zeekanaal van Ostia naar Rome zijn naugenomen door ceuo belgisehe maatschappijvoor 32 mil lioen francs. OOSTENRIJK. De policie te Venetie heeft 2 advocaten 1 ingenieur en 1 ambtenaar, als handlangers van het Venetiaansche Comité, in verzekerde be waring., genomen. POLISSEN. De ministeriële Provincial-Correspondent vermeldt, dat .te Kissingen en te CarUnad wel de grondslagen zijn gelegd voor .eene meer vriendschappelijke en vertrouwelijke betrek king tusschen PruissenOostenrijk en Ruslandmaar dat geene'overeénkóifisf'is tot stand' gekomen. Hannover en Oldenburg zijn toegetreden tot het fransch- pruissische handelsverdrag. 'Ill/SLAND. Polen. Bij Keiz. besluiten is bepaald dat alleen zooda nige russen duit,sellers en finnen die niet tot de belijders der r. cath. godsdienst behoorendoor aankoop eigenaren zullen kunnen worden van verbeurdverklaarde domeitmn en andere'* goederen en dat geene acten waarbjj poolsche on derdanen al ware liet ook tot afdoening van schulden, hunne bezittingen aan andere personen overdragen voortaan geldig zullen zijn voör de wet. De eerste ukase is dus tegen de poolsche nationaliteit en het catholicisme gerigt, terwijl de tweede moet voorkomen dat de confiscatie beroofd worde van, do'haar toegedachte, prooi, VEUEKNILDK STATEN' 2 Afdeelingen, onder de generaaU Thomas en Macpherson van Sherman's leger in het noordwesten van Georgia, zijn den 27 Junij, bij eenen aanvat op Kenesaws-mountains, door eene afdeeling der krijgsmagt van Johnston met zwaar ver lies afgeslagen. De heer Chase wordt als minister van financien vervangen door den heer Tessendeu. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft de wet, die het verkoopen op tijd van gopd verbood, weder ingetrokken. De Separatisten hebben zich met, goed gevolg verzet tegen het voorwaarlsrukken van IVilson bij Beams-station. «I.WEVMMi. Den 12, 's middags te 2 ure. kwam te Utrecht de Keizer van Ruslandvergezeld van prins en prinses FrederHcdie hem lot Emmerik waren te gemoet gereisd. Hij droeg het groote lint der militaire Willemsorde en werd aan het station ontvangen door den Koning met de prinsen v. Oranje en Hendrik en het personeel der russische legafie. Onze prinsen droegen de russische uniform. De Keizer, Koning en beide prinsen begaven zich in een open rijtuig naar Soestdijk wordende een eind wegs uitgeleid door prins en prinse, Frederik. Bij de Koningin-Moeder was een prachtige maaltijd aaugerigl. 's Avonds keerde de Koning en de prins v. Oranje naar 's Hage terug. Den volgenden avond vertrok de Czaar weder en werd hij door prins en prinses Hendrik naar Duitschluud uitgeleid. Statbn-Qeneraal. Door de regering is bij de 2e Kamer een wetsontwerp ingediend op de inkwartieringen, het on derhoud van het, krijgsvolk en de transporten eu leverautiën voor het leger op versterkte plaatsen. VisscHERiJ. De derde haringjager is den 11 te Vlaar- dingen binnen geloopen met 24 ton voilé en 7 Ion maatjes haring. Nijverheid. De 87° algemeene vergadering der Ned- maatschappij van nijverheidthans 37 departementen 2020 leden en 34 leden donateurs tellende, is den 12 en 14, en het njjverheidscongres den 13 te Middelburg gehouden te gelijk met, de internationale tentoonstelling eu wedstrijd van brandspuiten. In de fabrieken van baaiflanel en duffel te Tilburg is het thans zoo druk, dat. aan alle bestellingen niet voldaan kan worden en de werklooueu verhoogd zijn. Nieuwe Ondernemingen. De concessie voor den spoorweg van Harlingen naar Heerevefn is verleend. De prov. Staten van Z. Holland hebben met 64 tegen 4 st. eene bijdrage toegestaan vaii 300,000, voor het maken eener haven te Scheveningen. Onderwijs. Aan de hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus te Haarlem is eene Rijks subsidie van f 7000 'sjaars verleend. Nationaal Gedenkteeken voor 1813. Als teekenaar van het ontwerp N.O. heeft zich doen kennen de heer Cuypers te Roermondeaan wien de premie van f 500 is toegewezen. Inwijdingen. Den 8 is de nieuw gebouwde syuagoge te Zaltbommel ingewijd. Giften. De heer C. f.. F.nqelberts onlangs te Driebergen overledenbeeft, vermaaktaan de herst.. luth. diaconie te Amsterdam eene 4 p.cts inschrijving groot f 20000, aan de evang. luth. en ned. herv. diaeonien aldaar zamen een dito groot f 16200 (beide voor het tegenwoordige nog met. vrucht gebruik belast), aan bet, r. cath. en het hoogd. israël. arm bestuur aldaar elk ƒ4000, aan de protest, en r. cath. gestichten voor ziekenverpleging aldaar elk f 5000. aau het zoölogisch genootschap Natura artis magistra f 2000, aan het instituut van onderwijs voor blinde kinderen bet, zeemansfonds van liet, collegie Zeemanshoop, Nederl. Mettray. liet doofstommen- instituut te Groningen en liet instituut voor blinden te Amsterdam elk 10000. De heer J. E. Bos te Harlingen heeft, eene schilderij van 11. Goltzius geschonken aau het museum-boymans, ter ver vanging van het door den brand vernielde. Rampen. Den 11 weigerde de veerman te Lage Zwaluwe om 53 personen overtezetteuomdat het, water te hol stond; de knecht ondernam het echter met, een veerhengst,een bootje, waarin 15 meuschen. op sleeptouw hebbende. Het laatste werd, in diep water gekomen zijnde, door een zwaar geladen kolenschip in den groud gevaren waardoor 8 a 9 mannen en vrouwen verdronken. Bijzonderheden. In den Hortus te Amsterdam bloeit thans weder de groote en prachtige waterplant Victoria Regia. Den 14 is te Wolfheze het tweede groote zendingfeest gehouden, waaraan 10000 personen hebben deelgenomen. Staats-Loterij. Bij den Raad van State is een rege- ringvoorstel ingekomen, om de huur ook in de derde klasse afteschaffen. In den nacht, van 11. Zaterdag ontdekten 2 naar hunne strooijen keet bij den spoorweg terugkeerende polderwerkers, dat een derde pogingen deed om die met turf en stroo in brand te steken, waardoor de daarin slapende lieden in da delijk levensgevaar gebragt zouden zijn. De dader ontsnapte aan de handen zijner ontdekkersdoch werd na gedane aangifte bij de politie, nog denzelfden nacht, in eene herberg opgespoord. Hij schijnt, zich te hebben willen wreken over de ondervonden weigering-om in gemeenschap met anderen te werken of te wonen. «EMEENTËKAAD. Zitting van den 12 Julij 1S64 No. 11. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 13 Leden. Afwezig de Heeren J. G. A. Vérhotff en Mr. P. A. de Lange. De vergadering geopend zijnde worden 1. De notulen der vergadering van 16 Junij 11. geresumeerd en goedgekeurd. Daarna zijn gelezen de navolgende ingekomen stukken, als Van H.H.Gedep. Staten der provincie Noord-Holland: 2. Authorisatie tot af- en overschrijving van f 296,221 op de begrooting van 1863. 3. Idem tot voldoening van f 127,uit den post van on voorziene uitgaven derzelver begrooting. 4. Idem tot verkoop van grotid aan Mej.de Wed. J. JCehl. 5. Berigt van ontvang der politieverordening op do publieke vrouwen en buizen van ontucht. 6. Missive ten geleide van het goedgekeurde kohier der directe belasting van 1864. Alle voor kennisgeving aangenomen. 7. Van de commissie lot de zaken van het middelbaar on derwijs, voorstel tot inzending van een nader adres betrek kelijk de vestiging eener hoogere burgerschool alhier. Conform, het voorstel, met aanneming van het ontwerpadres, besloten. 8. Missive van de plaatselijke schoolcommissieten geleide van eene ontwerpverordening tot regeling der normaallessenter opleiding van kweekelingen en hulponderwijzers. üe behandeling verdaagd, tot nadat het gebleken zal zijn of aan deze school eene subsidie van Rijks wege zal worden toegekend eu of daardoor welligt wijzigingen in deze ver ordening zullen worden vereischt. 9. Adres van de kamer van koophandel en fabrieken waarbij den raad in overweging wordt gegeven om of geheel of ten deele voor rekening der gemeente de bestrating of begrinding van den uitweg of uitgang van de Wogmeer, tot nabij Rus tenburg, in verband met de communicatie op deze gemeente, ter lengte van 1440 ellen, ter hand te nemen. Gerenvoijeerd aan Burg. en U'elhom, zoo met betrekking tot,het locale van den bedoelden weg, als van deszelfs belang voor de gemeente, te dienen van voorlichting. 10. Rapport van de commissie van financiënop de de- claratien van den heer Notaris D. iV. van Ellen wegens kosten op den niet toegewezen verkoop van den grond der voorma lige infirmerie gevallen. Up de conclusie van het rapport tot het gedeclareerde bedrag van 86.02' aangenomen en de voldoening uit, den post van onvoorziene uitgaven der 'oegrooting van 1864, behoudens goedkeuring van H. II. Gedep. Statenaangewezen. 11. Rapport van dezelfde commissie op het verzoek van de commiezen der stedelijke middelen om verhooging hunner jaarwedden. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 12. Missive van het, r. cath. parochiaal armbestuur, ten geleide der rekening zijner administratie over den jare 1863 en de begrooting voor de dienst 1865. 13. Idem van heeren commissarissen der stads apotheek, daarbij inzende.nde de begrooting hunner instelling voor het dienstjaar 1865. 14. Idem van het, Israëlitisch armbestuur geleidende deszelfs rekening voor 1863. Alle tot onderzoek en om berigt verzonden aan de commissie van financiën. 15. Idem van Burg. en Weth., ten geleide eener voordragt voor de benoeming van een tweeden hulponderwijzer aan de openbare tusschenschool, waartoeuit.de daartoe voorgedragen kandidaten 11. Burg, te Alkmaar A. van Ingen, te Haarlem, en J. Gijhtra, te Sneek, is benoemd: lüenk Burg, te Alkmaar. 16. Rapport van dezelfden, op een verzoek van G. H.van der Veen, om restitutie van de zijris inziens te veel betaalde plaatselijke directe belasting over den jare 1863. Op grond van de ongegrondheid van des adressants beweren, op de conclusie van liet rapport, gewezen van de hand. 17. Rapport van ais boven op het verzoek van J. ff. A. Oomen c.s., om vergunning tot het behoud hunner mestfaalten aan de Vest achter dee Dijk. Onder zekere bepalingen ten aanzien van de afsluiting der- zelven van den publieken weg, met den last der gewone recognitie en tot wederopzegging! toe, toegestaan. 18. Missive van dezelfden, ten geleide van het procesver baal der op den 7 Julij j 1. gehouden verifiacatie van de kas en boeken van den gemeente ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 19. Verzoek van den heer gemeente ontvanger, om een tijdelijk verlof van dienst. Toegestaan. 20. Idem van den stads apotheker, L. J. ff. Brons Ból- dingh. om verhooging zijner jaarwedde. Verzonden om berigt aan H. H. Commissarissen van de stads apotheek. 21. Idem van den voormaligen cipier van het huis van bewaring, P. Herisom alsnog, bij het verlaten zijner be trekking te worden geboneficeerd met de hem van jaar tot jaar toegekende gratificatie. Toegestaan, voor het nog verioopen halve dienstjaar, tot een bedrag van 25, 22. Missive van den lieer J. Goesler. te 's Hage waarbij dezelve verzoekt om voor de benoeming als hulponderwijzer aan het gymnasium en de openbare jongensschool niet in aanmerking te worden genomen. Voor kennisgeving aangenomen. 23. Verzoek van Mejufvr. Grietje de Groot om ontslag uit de betrekking van le helpster bij het, onderwijs in vrou welijke handwerken aan de openbare tusschenschool. Het verzochte ontslag met ingang van den 1 Julij dezes jairs, eervol verleend. 24. Nader verzoek van A. JSmabers, om vergunning tot, het stellen van een houten zijwand aan een hem behoorend perceel aan den Koningsweg. Gerenvoijeerd aun Burg. en IVeth. om te dienen van berigt enj raad. 25. Verzoek van IV. F. Stoel, om het, terrein der voor malige infirmerie voor f 125,'s jaars te mogen huren. De Voorzitter deelt mede. dat Burg. en Weill, aanvankelijk dit onderwerp ten fine van berigt eu raad hebben overgenomen eu hunne adviezen daaromtrent, met het oorspronkelijk ver zoek ten zelfder einde hebben gezonden aan de commissie van financien. Voor kennisgeving aangenomen. 26. Verzoek van Mevr. de Wed. Dr. van Bieren, om, uit hoofde van woonplaatsveranderingafschrijving te mogen erlangen van een gedeelte van haren aanslag in de plaatselijke directe belasting voor den jare 1864 27. Idem van C. Bonman en de Wed. L. Klein, om ver gunning tot het maken van een boenstoep aan de stads buitengracht voor het perceel wijk E, n°. 131. 28. Idem van de erven wijlen Mej. de Wed. G. Sigpestein. om geheele afschrijving van den aanslag van wijlen hare moeder, in de plaatselijke directe belasting over 1864, op grond van derzelver overlijden binnen de eerste driemaanden van het dienstjaar. Achtereenvolgend zijn de Nos. 26, 27 en 28 gerenvoijeerd aan Burg. en IVeth. om berigt en raad. Na deze niededeelingen zijn aan de orde der beraadslagingen gesteld: 29. Het vroegere voorstel van Burg. en Weth. (zie notulen van 1 Junij 1.1.}, op de beantwoording der bedenkingen van den heer provincialen inspecteur van het, lager onderwijs, tegen het besluit van opheffing der tijdelijke school aan den Omval. In zijn geheel aangenomen en de uitvoering aan Burg. en Weth. opgedragen. 30. Beslissing op het verzoek van den heer 11. J. Bruinvis, om gedeeltelijke afschrijving van zijnen aanslag in de plaat selijke directe belasting over 1863. voor het tijdvak dat hij in den loop van dat jaar te Zandvoort verblijf heeft gehouden. Na mededeeiing door den heer v. v. d. Kaay van het af-> schrift van eene uitspraak van den Hoogen Raad, in gelijk soortig geval, is de beslissing verdaagd.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2