ËSlcfidijïïscïsc Öcrigtcu. Onbegrijpelijk genoeg schijnt meu in Denemarken de hoop nog niet op te geven van bij het sluiten van den ?rede eenig- zins voordeeliger voorwaarden te bedingen dan bij het treffen van den wapenstilstand mogelijk was. Zelfs schijnt men zich daaitoe met de ondersteuning van Frankrijk te vleijen. Wat voedsel kan geven aan deze verwachtingen blijkt echter niet. Wel is gesproken van een vroegeren voorslag van Frankrijk aan Engeland om gezamelijk Denemarken te hulp te komen; doch dit gerucht is uitdrukkelijk tegengesprokenmet de opmerking dat juist het tegenovergestelde had plaats gehad: dat namelijk naar aanleiding an het drievoudig verbond tusschen Rusland, Oostenrijken Pruissen door Engeland een naauwere vereeniging der beide westersche mogendheden is voorgesteld, doch dat dit voorstel geen bijval heeft gevonden bjj den Franschen Keizer. Met de onderhandelingen over de vredesvoorwaarden sehijnt intusschen niet de minste spoed gemaakt te worden. Evenwel bestaat er niet de minste grond om van deze om standigheid eenig heil voor Denemarken te wachten. Men wil aan het Deensche volk den tijd laten aldus wordt van een andere zijde, en met meer waarschijnlijkheid beweerd om zich te gewennen aan de hoogst onvoordeelige voorwaar den, waarop de wapenstilstand is geslotentijd om zich met dat onaangename denkbeeld te verzoenen, om er in te leeren berustenopdat het later ook vrede moge hebben met de bekrachtiging der voorwaarden en de bestendiging van den toestand door den vrede. Oostenrijk en Pruissen zijn den Koning van Denemarken persoonlijk wel genezenverzekert men. En in die bewering is veel aannemelijks; immers de i' Koning van Denemarken is een Duitscher; waarom zou men tegen zijn persoon zijn Wordt er van het Deensche volk te veel op eens geëischt, brengt men bij de reeds bestaande spanning, door den wapenstilstand veroorzaakt, aan alle hoop eensklaps den genadeslag toe door het onherroepelijk vast stellen der vredesvoorwaardendan berst misschien de sterk gespannen koord en wendt zich de woede des volks tegen deu nieuwen, vreemden Koning met dreigend gevaar voor zijn troon. Mogelijk zou dan een vereeniging met Zweden en Noorwegen tot één Scandinavisch Koninkrijk waarover reeds zoo dikwijls geruchten liepen, kans van slagen hebben en dat kan de wensch niet zijn van Pruissen en Oostenrijk. Daarom zouden zij aan het Deensche volk tijd willen gunnen om tot kalmte te komen en in den tegenwoordigeu toestand te berusten. Deze bedenkingendie meer het belang van den Deen- schen Koning dan van den Deenschen Slaat betreffen, geven aanleiding tot verdere beschouwingen die minder vleijend zijn voor Koning Christiaan's zelfverloochening ter wille van het heil des Deenschen volks dan voor zijne goede zorg voor eigen gezag en familiebelang. Doch de tijschijnt nog niet gekomen om over dezen vorst een oordeel te vellen het is niet uit te maken of Denemarken een anderen weg zou bewandeld hebben wanneer Koning Christiaan zijn be lang niet had laten wegendan of Koning en volk één zijn geweest in doel en handeling. In het laatste geval zou het zeker onbillijk zijn hem alleen of zelfs voor het grootste gedeelte de schuld Ie doen dragen van hetgeen beide hebben gewild en gedaan. Het gebeurt wel eens meer, dat een volk, tot het inzigt komende van een groote dwaling, de schuld van de onheilen die er het gevolg van waren uitslui tend wijt aan den vorst of den staatsmandie ook hebben gedwaald in de verblinding van het oogenblik hebben ge deeld, beheerscht zijn geworden door den tijdgeest. Dit moge een voorstander doen van een landsvaderlijk bestuur, een belijder van bet Koningschap bij de gratie Godsmaar een aanhanger van den constitutioneelen regeringsvorm zal niet dan op goede gronden den constitutioneelen Koning tot deu algemeenen zondebok, tot den openbaren wrijfpaal maken voor de ontevredenheid, den wrevel die ligt iu hei melijk zelfverwijt hun oorsprong vinden. En daarom schorten wij ons oordeel over al deze geruchten en berigten op. hoe vreemd ons de voorslag des Deenschen Konings ook mogt, voorkomen om geheel Denemarken in deu Duitschen Bond op te nemen, en hoe ongepast het ook scitijne, dat hij, gelijk allhans gemeld wordt, bij de vredesonderhandelingen tevens de belangen van iijn zoin, den Koning van Grie ken land tracht te behartigen. ÜLEEStVIJH-UflLSTEIXüCHE M1VEST1E. De hannoversche troepen hebben onverwacht het hertogdom Lauenburg bezet, volgens het antwoord van den genl. v. Hake op de vraag om inlichtingen van Pruissen, ingevolge eene uit Dresden bekomen aanwijzing. Men vermoedtdat de saksische staatsman v. Beust die gegeven beeften dat hij daartoe is over gegaan om de gevoeligheid der Midden-Staten te beloonen over de bezetting van Rendsburg door de pruissen. Pruissen is niet genegen om ook een gemagtigde van den Bond in het voorloopig bestuur der hertogdommen te roepen Oostenrijk daarentegen wel. Laatstgenoemde mogendheid en de meeste overige Staten ziju voor de erkenning van den erfprins v. Augustenburgwaartegen Oldenburg zieh verzet hoewel de hertog geen nadere bewijzen tot staving zijner aanspraak heeft kunnen overleggen. De Koningberger hoog leeraar Kaltenborn, wiens oordeel in deze is gevraagd, heeft zich ten gunste van den prins v. Augmlenburg verklaard. Uit Weenen verneemt, men dat toen de russische gezant aan graaf Bechberg mededeeling deed van de overdragt der regten van den Keizer op den groothertog van Oldenburg, de oostenrijksche staatsmau de opmerking maaktedat in ieder geval de regten van den vertegenwoordiger van den oudsten tak van het huis Gottorpnamelijk van den prins Wasa, vóór die der jongere linie gingenwelke bijzonderheid de ambassadeur met, blijkbare verrassing vernam. Uit Olden burg wordt integendeel verzekerd, dat prins Wasa reeds voor langen tijd afstand heeft gedaan van zijne reglen. In Saksen maakt men de opmerking dat, aangezien de Duitsche Bond noch het Londensche tractaat noch Koning Christiaan als souverein der hertogdommen erkend heeft en dat tractaat zelf te niet gedaan isdie Koning ook het regt niet had om de hertogdommen aan Oostenrijk en Pruissen aftestaan. De deensche Volksthing is ten aanzien der interpellatie Birkedahl met 43 tegen 34 st. overgegaan tot de orde van den dag. Een groot deel van het deensche leger is naar het eiland Seeland verlegdzijnde de hoofdstad alleen door 5 resrimenten bezet. Van het 2e rpgt. infanterie, dat hij het uitbreken van den oorlog met 1600 a 1800 man te velde trok, zijn slechts 129 teruggekomen. Sommigen zien in het concentreren der krijgsmagt, een voorbode van eene poging tot beperking der volksvrijheid door den builen het land geboren Koning. Deze heeft van len wapenstilstand reeds gebruik gemaakt, om zigh tot den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Pruissen te wenden in't belang; van zijnen zoon, den Koning van Griekenland. Men wit, dat Oostenrijk thans dien Vorst zal erkennen, in weerwil der pogingen van Beijereu om het te beletten. Bat de haat der deneu tegen de duitschers groot is blijkt daaruit, dat de terugkeerende sleeswijkers in Kolding beleedigd, met steenen geworpen en mishandeld zijnzoodat enkelen te Hadersleben geneeskundige hulp hebben gevorderd. De pruissische troepen hebben het gedeelte van Jutland benoorden de Lymfiord ontruimd. Den 15 zijn 2 compaguiën pruissische militairen in Altona binnengerukt, om aldaar in bezetting te blijven; den 16 werden nog 3000 man verwacht. BELGIE. De ontbonden Kamer der Gedeputeerden telde 50 liberale en 57 clerikale ledende nieuw gekozene telt 64 liberalen en 52 clerikalen. ESGELAXD. Op den dag waarop te Dublin de eerste steen werd gelegd aan het monument voor O'Connel, heeft de oranjepartij te Belfast hare verbolgenheid daarover betoond door het houden van een grooten optogt, waarbij onder het zingen van lie deren een houten beeld werd rondgedragen, dat O'Connell voorstelde en 's avonds, loen de spoortrein uit Dublin aan kwamonder groot gejuich is verbrand. Op de volgende dagen en vooral 's nachts hebben gedurig vechtpartijen plaats gehad tusschen de protestanten en r. katholiekenop den 12 waren zij zeer hevig en werden vele woningen door het inslaan der glazen beschadigd. In den 'nacht van den 14 was het, niettegenstaande de;policie reeds een aantal belha mels in hechtenis genomen had, nog erger en werden iu eeu der voornaamste stratendoor aanzienlijke protestanten be woondbijna alle huizen en een schoolgebouw geplunderd. Op verschillende plaatsen werden geregelde gevechten, ook met schietgeweer, geleverd, zoodat.de 500 man sterke policiewacht te kort schoot om de orde te herstellen, de straten door militairen afgezet en troepen van elders ontboden wordeu Niettemin duurde den 16 het oproer nog onverminderd voort, zoodat honderden huizen beschadigd en de telkens versterkte troepen aangevallen werden eh reeds vele dooden en gekwet sten gevallen zijn. De aanvoer van katoen uit verschillende oorden der wereld is. in deu laatsten tijd zoo groot geweest, dat het gebrek aan genoemd artikel als geweken kan wordeu beschouwd. FR ANK KIJK. Ouder de bekroonde leerlingen in het College Bonaparte was ditmaal een nabestaande van den geul. Cacaignac. Het noemen van dien naam ontlokte bij de aanwezigen een luid vreugdegejuich. De naamdag des Keizers is den 15 luisterrijk te Parijs gevierd; de verlichting was prachtig, vooral van een moor- schen tempel op het Eendragtspleinop het veld voor het hotel der invalieden was een kermis aangerigtwaarvan de bevolking 10000 zielen beliep. Men begroot, het aantal vreem delingen dat de hoofdstad bezocht op 500,000. Overal waar de Keizer zich vertoonde, werd hij met gejuich begroet. Z. M. heeft aan de r. k. geestelijkendie den ouderdom van 60 jaren hebben bereikt, op nieuw eene verhuoging van bezoldiging verleend. Bij Keiz. besluit wordt, voor rekpning der civiele lijst,, om de 5 jaren een prijs vau 100,000 fr. uitgeloofd in liet vak der schilderkunst. In den avond van den 15 is te Limoges een geweldige brand uitgebroken, welke eerst den volgenden dag bedwongen is en waardoor ongeveer 200 huizen verwoest, zijn. De brand ontstond bij een hoedenmaker, terwijl de bevolking zieh ver lustigde met, een vuurwerk, ter gelegenheid van den Napo leonsdag. De Keizer, door de komst, des Konings van Spanje persoonlijk verhinderd zond zijn adjudant den kol. Brille om in de eerste hehoeflen te voorzien. DeKeizerineu de Kroon prins schonken elk 1000 fr. Den 16 is de Spaansche Koning op S. Cloud gearriveerd en met. groote plegtigheid ontvangen. Den 18 verleende Z. M. eene groote audiëntie in het hotel der spaansche ambassade en woonde 's avonds de galavoorstelling in de groote opera bij. Den 19 had ter zijner eere eene groote wapenschouwing plaats over de keizerlijke garde en de bezetting van Parijs, GRIEKENL Van Cefalonie is eene bezending naar Athene vertrokken, om bij de regering aantedringen op eene vereeniging van CandiaThessalie en Epirus met het grieksehe Rijk. KERKELIJKE STAAT. Wederom is iets voorgevallen dat het gebeurde met den jongen Moriara te Bologna in liet geheugen terugroept. Een lljarige israëlilische jongen, Joseph Cohen, die bij een katho lieken schoenmaker te Rome diende, is. naar men verhaalt, door een geestelijke met beloften en lekkernijen naar een klooster gelokt en daarin, niettegenstaande zijne ouders hem opeisclienteruggehouden. Het officiële blad verzekert, dat het knaapje geheel vrijwillig verklaart tot het christendom te willen overgaan en derhalvevolgens de bestaande bepa lingen niet aan zijne ouders kan teruggegeven worden. De fransche gezant heeft, den kardinaal Antonelli de gevaren voorgehouden, welke voor den H. Stoel kunnen voortspruiten uit eene herhaling der feitenwelke het heimelijk doopeu van den jongeu Mortara zijn gevolgd. Ds kardinaal heeft daarop een uitstel van 40 dagen gevraagdom te kunnen antwoorden. OOSTENRIJK. De Koning van Pruissen is den 15 's avonds van Gastein te Salzburg aangekomen en door den aartshertog Frans Karei verwelkomd. Den 18 had Z. M. te Ischl eene zamenkomst met den Koning van Beijeren. In Hongarije worden hooggeplaatste ambtenaren, die de regering niet genoeg ondersteund hebben om het bestuur ingang te doen vinden bij de bevolking, kortweg ontslagen. RUSLAND. Polen. Krasicki, overtuigd -an deel te hebben genomen aan den aanslag op den genl. Berg, is den 17 te Warschau opgehangen. 2 Anderen kregen onder de galg lijfsgenade en zijn lot 20jarigen dwangarbeid verwezen. Van 6 anderen is de doodstraf veranderd iu lójarigen dwangarbeid in de Siberische mijnen. ZWITSER Li %ND. De federale raad heeftmet inachtneming van alle for maliteiten, van Oostenrijk de uitlevering gevorderd van den voormaligen poolschen diclator Langi'ioiczopgrond, dat deze tusschentijds zwitsersch burger is geworden. VER LENIGDE STATEN. De troepen van genl. Grant die over de Jamesrivier ge trokken waren, zijn deu 29 onverwachts teruggekeerd; de beweging diende dan ook alleen om de aandacht van Pe tersburg afteleiden. In den vroegen morgen van den 30 werd een mijn, met 6 tonnen buskruid, onder een der buiten werken ontstokenwaardoor dat met 6 stukken en 250 manschappen in de lucht vloog. Dadelijk ondernam eene talrijke magt den aanval op de eerste linie der verschansingen, welke teu deele veroverd werd. Verder willende doordringen werden de aanvallers door een geweldig kanonvuur tot slaan gebragt en teruggedrongen. Alstoen rukte de reserve, groo- lendeels uit neger-regimenten bestaande, aan, maar werd eveneens teruggeslagen. De separatisten werden toen op hunne beurt aanvallers en dreven de federalisten in groote verwarring naar dier vroegere verschansingen. De Noordelijken verloren hierbij 5640 (volgens eene. andere opgaaf 10Ó00) man de genl. Burnside werd gekwetst en de genl. Bartlett krijgsgevangen. Sedert hebben de Separatisten hunne ver woeste verschansingen met ijver hersteld en op nieuw bezet. Of Grant het beleg opgebroken en een gedeelte zijner magt naar Maryland gezonden heeftis wel gemeld maar niet bevestigd. Den 30 Julij is eene afdeeling der Zuidelijken over de Potomac in Maryland en binnen Chambersburg getrokken welke stad, nadat, te vergeefs eene brandschatting van een half millioen d. geëischt was, voor het grootste gedeelte met alle openbare gebouwen verwoest werd. De vijand wendde zich daarna westwaarts naar den kant van Bedford, vervolgd door den genl. Aoerillen verdween zoo als hij gekomen was. Den 5 Aug. kwam weder een talrijk corps over de rivier, dat., na het bezetten van Hagerstown, westwaarts naar den kant van Cumberland en Pitsburg getogen is. De gouverneur van Pennsylvania heeft den 5 30000 man der gewapende burgermagt opgeroepenom terstond dienst te doen. Den 27 heeft, genl. Hood een aanval gedaan op de positie van Sherman bij Atlanta, maar werd hij door deze afgeslagen. Men verzekert, dat een ruitercorps van Sherman's leger, na den spoorweg tusschen Atlanta en Macon ten deele ver nield te hebben, door de Zuidelijken, onder genl. Ransom, is aangetast en verslagenzoodat van de 3000 man slechts 500 te Marietta aangekomen en de overigeil'gesneuveld of krijgsgevangen gemaakt zijn. Dien dag heeft, de admiraal Farragut een aanval gedaan op de maritieme verdedigingswerken van Mobile, in Alabama, aan de golf van Mexico en is bij lot bij de stad doorgedrongen. 4 Senatoren waaronder de voorzitter der commissie voor de zaken betreffende den opstandhebben een rapport inge diend waarin deu President, Lincoln misbiuik van magt eu het aanwenden van ongeoorloofde middelen, om zijne her kiezing te doen gelukkente last gelegd wordt. CHINA. Kahn Whang, een van de bevelhebbers der opstandelingen heeft, de steden Hangtcheoe en Sonteheoe met goed gevolg verdedigd en vervolgens de keizerlijke troepen bij Chin- Kyang aangetast en verslagen; daarna heeft hij hulp uitzijn geboorteland ontboden en ontvangen en zieh verklaard tegen het opperhoofd der Tacpingswillende hij naar Nankin trekkenom deze tot reden te brengen. BINNENLAND. De Koning heeft kwijtschelding van de doodstraf verleend aan Klaas Mooijdoor het hof van Noord-Holland wegens brandstichting, en aan U. IJsereef, geb. Kelderman oud 22 jaren, door het hof van Gelderland wegens vergiftiging daartoe verwezenzijnde de straf van den eerste verwisseld in 20 en die van de laatste in 15 jaren tuchthuisstraf. De Grootvorst Nicolaus heeft den 13 Zaandam en het huisje van Czaar Peter aldaar bezocht en is over Broek irp Waterland weder naar Amsterdam teruggekeerd. Den 18 kwam hij te Rotterdamwaar hij de diergaarde een paar koopvaardijschepen en het cirque Carré bezigtigde. 's Avonds keerde hij naar 's Hage terug. De hertog van Brunswijk heeft zich den 16 uit 's Hage naar de hoofdstad begeven. Benoemingen. Z. M. heeft D*. Sarphahj President der Maatschappij van Volksvlijt, tot ridder van den Ned. Leeuw benoemd. Wegens het verleende ontslag aan den bejaarden kapel meester bij de schutterij te Rotterdam W. Hutschenruijler, is tot die betrekking benoemd F. Bunckler, kapelmeester bij het corps grenadiers en jagers. D'. E. J. Kiehl, hoogl. aan het atheneum te Deventer, is door den Koning benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen. Feesten. Den 10 ds op eene weide bij Middelburg het Walchersche kiuder-zendingsfeest gehoudenwaaraan ruim 900 kinderen onder leiding van 90 heeren en dames, deel namen, Wegens het ongunstige weder moest een opgeslagen groote loods dikwijls tot schuilplaats tegen den regen dienen. Den 11 is het SOjarig bestaan van het Nederl. Bijbelge nootschap in de Nieuwe kerk te Amsterdam godsdienstig gevierd. Aan de harddraverij te Leeuwarden op den 12 hebben 14 paarden deelgenomen en is de prijs, zijnde een gouden zweep door den Koning vereerd, behaald door de Pibo, van D. Vermaal te Charlois. Inwijding van het paleis van Volksvlijt teAhstek- dam. Den 16 is het voltooide paleis ingewijd, in tegenwoordig heid van prins Frederik, beschermheer der Maatschappij voor Volksvlijt, van den commissaris des Konings in Noord- Holland en van eene overgroote menigte belangstellenden^ D». Sarphati hield de openingsrede en werd uitvoerig beant woord door den prinswaarna ook 's Konings commissaris, en een der Amsterdamsche wethouders het woord voerden. De toespraken werden voorafgegaan en besloten door bet halleluja van Handel en de lofgezang van Mendelssohn Bar- tholdy, uitgevoerd door de zangers en zangeressen van de Maatschappij van Toonkunst en Amstels Mannenkoor en het 100 personen sterke orchest van den heer Slump ff. De groote zaal was prachtig versierd met, een fluweelen troonzinne beelden der nijverheidzeldzame gewassen en de vlaggen van verschillende natiën. In de bijzaien waren velerlei voort brengselen van nijverheid en kunst ten toon gesteld, 's Avonds had een concert plaats door de orehesten van de heeren Uunckler en SUuufJfi de Malt schitterend met gas verliohH

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2