OTUkclijkseïic Ücvigtcu. staau buiten allen verband met de godsdienstwanneer alzoo iemand een dezer 'vakken onderwijst, en daarbij een volstrekt stilzwijgen bewaart over godsdienstige leerstelsels, kan niemand hem met eenig regt verwijten dat hij de godsdienst minacht, ons volk ongeloovig wil makeneen einde wil maken aan de dienst van den levendigen Godof de school met de religie van het ongeloof bezielen. Omdat de school het leerstellig- godsdienslig terrein zorgvuldig vermijdt, is zij nog niet tegen alle openbaring gerigt.en maakt zij zich niet aan geloofs vervolging schuldig. Met hetzelfde regt zou men deze beschul digingen kunnen rigten tegendeN.enZ.-H.reddingmaatschappij, de Kamers van Koophandel en Fabriekende liedertafels en rederijkerskamers en de maatschappij tot exploitatie der Staats-spoorwegen. Immers ook deze instellingen vermijden het leerstellig-godsdienstig terrein Wanneer echter aardrijks- of natuurkunde aanleiding geeft om in het geschapene de grootheid, de wijsheid en de liefde des Hemelschen Vaders te bewonderenof de geschiedenis de gelegenheid aanbiedt om in 't gedrag van eenig persoon de betrachting van eene of andere verhevene deugd op te merken, dan zal de onderwijzer dit niet nalaten. Wordt daardoor een einde gemaakt aan de dienst des levendigen Gods? Wordt zoo doende een zoogenaamd Christendom verkondigd aan geloofsvervolging dienstbaar Er zal daarbij natuurlijk in 't geheel van geen Christendom of Jodendom sprake zijn om de dood-eenvoudige reden dat er geen aan leiding toe bestaat. Zelfs de opmerkingen waarvan hier ge sproken wordt, kunnen niet dan in 't voorbijgaan en naar aanleiding van het eigenlijk onderwijs gemaakt worden. Een onderwijzer, die bij voorbeeld een uur lang opzèttelijk over Gods liefde ging sprekenof over eene of andere christelijke deugdliefde tot den naaste bij voorbeeld, een verhandeling ging houden van een half uur. zou naar onze meening te berispen zijnook al gaf hij daarbij niemand ergernisen onthield hij zioh op de gelukkigste wijze van alle mogelijke krenking van godsdienstige begrippen. Niet omdat hij iets zou doen dat op zichzelf verkeerd of nutteloos isin t geheel niet; maar omdat hij niet deed waar hij voor geroepen is. Neem aan, dat iemand zijn dochtertje onderwijs wil laten geven in de muziek; de muziekmeester komt. plaatst zich voor de piano, maar spreekt een uur lang over den oorsprong van het Christendom. Al doet hij dit tot volkomen genoegen van den papa, zal deze niet zegsen; gij zijt een perfect catechiseermeester; ik zal om 11 denken als ik er een rioodig heb, maar inmiddels naar een anderen muziekmeester omzien Zoo zou hij ook met hetzelfde regt tot den schoolmeester- godsdienstleeraar kunnen spreken. Vergeten wij niet, dat de school niet in de eischen eener volkomene opvoeding voorzietmaar alleen een deel daarvan, het zoogenaamd maatschappelijk onderwijs, omvat. Vergeten wij niet dat de wet van 1857 ook niet meer belooft dan zij geeft en kan gevendaar toch art. 23 deze uitdrukkelijke bepaling bevat«Het geven van onderwijs in de godsdienst wordt overgelaten aan de Kerkgenootschappen." Kuiten de schooluren blijft er overvloed van tijd over om vooi het gods dienstig onderwijs te zorgen. Die zorg blijft aan de Kerk en de ouders. Maar dan is het ook een valsche beschuldi ging, als de Tijd beweert, dat door de wet op het lager ouderwijs onze godsdienst-vrijheid wordt belaagd en ons volk ongeloovig gemaakt. Geschiedt dit door hare toepassing dan is die toepassing in strijd met hare voorschriften en de toelichtingen der regering, be Tijd gelieve dan op te geven waar de wet aldus verkeerd wordt, toegepast. Onwaar is dan ook het verwijt van den heer Groen, dat de wet van 1857 aan de evangelische volksopvoeding beletselen in den weg legt, cn staatsregterlijk overleg het nakomen der doopbelofte aan vader of moeder onmogelijk maakt. Zoo de kerkgenoot schappen daartoe niet voldoende gelegenheid aanbieden maken zij zich aan pligtverzuim schuldig, want het is hun werknimmer kan daarvan een verwijt, gemaakt worden aan de openbare school. Er is dus in Nederland regt. ook voor den Christen en ongegrond is de vreeselijke beschuldiging die men waarlijk zoo hgtvaardig niet moest uitspreken dat de schatkist en het, administratief gezag dienstbaar worden gemaakt aan gewetensdwangen al de toeleg en tactiek is gerigt tegen godsdienstvrijheid. uitzeiLen stevende ook dit oorlogschip zeewaarts. Dekaptein keerde toen naar de stad terug en aanvaardde 2 dagpn later andermaal de reis. Dat het engelsche bewind zich de zaak niet zal aantrekken wordt afgeleid uit de eenige dagen na den verkoop gemaakte verordening, dat geen oorlogschip van een der strijdende partijen in eene engelsche haven mag ge- bragt worden, met het doel tot onttakeling of verkoop. De groote Oranje-loge te Belfast is opgekomen tegen de beschuldiging, als zouden de voorgevallen onlusten te wijten zijn aan het Oranje-genootschap. Zij wijst met verontwaar diging alle gemeenschap met die woelingen af. hebbende in tegendeel een groot aantal leden zoowel der bijzondere loges als der groote logezich ter beschikking van de overheid gesteld om als buitengewone policie-beambteu dienst te doen. FRANKRIJK. Prins Humbert van Italië is den 27 op het Palais-royal te Parijs aangekomen en heeft dadelijk een bezoek op S. Cloud afgelegd. Den 30 is hij met den Keizer, dén Kroonprins en prins Napoleon naar het kamp van Chalons vertrokken. Het Journal des Débats verwacht niet veel van de aange kondigde uitbreiding van den werkkring der departementale Raden, omdat, toen onlangs in den Raad van Ilie-en-Vilaine werd voorgesteld, dat de Algemeene en Arrondissements Raden zeiven lmnne bureaux zouden mogen benoemen de minister van binn, zaken, daarover geraadpleegdliet weten, dat de vergadering onbevoegd was om zich met dergelijke voorstellen bezig te houden. «RIËHESLMVO. Een lid der oppositie heeft een be leedigenden brief aan den Koning geschreven, welke aanleiding tot wanordelijkheden gegeven heeftde Wetg. Vergadering heeft met 193 tegen 27 st. besloten tegen dien brief te protesteren. ITALIË. Te Turijn is de heer Barandarion aangekomen met brieven ter aankondiging der troonsbestijging van Keizer Maximiliaan van Mexico. Men beschouwt het als eene opmerkelijke zaak, dat aldus een oostenrijksehe prins den Koning van Italië erkent. KERKELIJKE STAAT. De baron v. Bach, oostenrijksch gezant hij den H. Stoel, heeft aan Koning Franciscus II zijne geloofsbrieven overhan digd waarbij hij ook geaccrediteerd wordt aan het hof van den Koning der beide Siciliën. De beruchte rooverhoofdman Crocco is naar het pausselijk gebied geweken en heeft zich daar gevangen laten nemen. T II IS K IJ E. De geschillen met Montenegro, over de afbakening der grenzen, zijn door de gemengde commissie, tot genoegen SLEESWS JK-SIMLSTEINSEII E KSVESTÏ E. Het plan van een voorloopig bewind der Elbe-hertogdom- men is, ten gevolge van het onderhoud van den pruissischen Koning met, 'den Keizer van Oostenrijkopgegeven. Uit^Noorri-Sleeswijk worden voortdurend petitiën naar Kopenhage gezonden, om de voorspraak der regerin? te ver zoeken opdat de deensche districten aan het koningrijk ver bonden mogen blijven. Het deensche Folkething heeft de staats-begrooting met73 teaen 17 stemmen aangenomen. He Grootvorst Nicoluus is te Kopenhage aangekomen naar men hoopt om zich te verlooven met eene deensche prinses. BELGIE. De minister van financiën heeft hij de Kamer een nieuw crediet vim ruim 5 millioen aangevraagdvoor de vesting werken van Antwerpen, met, de verzekering dat daarvoor neen meerdere gelden benoodigd zullen zijn. De werken welke 720 hectaren zouden beslaan, nemen er werkelijk 788 in. De Gedeputeerden hebben den 31 Aug. de begrooting van openbare werken met alg. st. aangenomen. De genl. de I,annoy, adjudant des konings is als zoodanig ontslagen; hij wds te Doornik door de behoudende partij onder steund als candidaat tegen de heeren Rogier. Bara en Combrez. In de vergadering van het. katholieke congres te Mecheleti is hij verschenen en met warme toejuiching ontvangen. De heer Bupanloup, bisschop van Orleans, heeft den 31 op het coimres gedurende 3 uren het woord gevoerd hoofdzakelijk over lieUager onderwijs, dat hij met, het godsdienstig veree- nigd en onder het gezag der geestelijkheid geplaatst wil zien. BUITSCIILAN De Koning van Pruissen is den 27 te Munchen aangeko men en van daar vertrokken naar Hohenschwangauwaar zich de Koning van Beijeren bevindt. Pruissen heeft zich. op de kenbaar gemaakte wenschen van Oos'enrijkbereid verklaard om te Berlijn over de ban delsaangelegenheden te onderhandelen. ENGELAND. De schroefstoomboot Georgia der Zuidelijke Staten, welke onlan"s te Liverpool aan den engelsehen reeder Bates verkocht was "is den 15 Aug.. op 15 a 20 mijlen van Lissabon, door de Niagara genomenwelke den 21 de bemanning te Dover aan wal gezet en het vaartuig naar Nieuw-York gezonden heeft. Het was te Liverpool reeds gehuurd door het portu- o-esclie gouvernementvoor eene geregelde stoomvaart tusschen Lissabon en de Azoriscbe eilanden. Vóór het verlrek was de Niagara op de Mersy verschenen en toen het den 6 zou der beide partijen vereffend. a V!'ITS EI?.L IN 19. De heer Chenevière was met eene meerderheid van 300 st. verkozen het, centrale stembureau had met 17 tegen 10 st. besloten om deze verkiezing te vernietigen omdat 30 stem men op bedriegelijke wijze den behoudenden candidaat waren toegerekend. De Groote Raad van Genève heeft alsnu een pang goedgevonden de zaak aan het. oordeel der Bondsrege ring te onderwerpenen deze heeft het besluit van het verkiezingsbnreau te niet gedaan en den heer Chenevière wettig gekozen verklaard. Te Genève hebben op nieuw arrestatien plaats gehad o. a .van den voormaligen staatsraad Fontanel. Daar de rust, nog niet hersteld is, heeft de Federale Raad en derde bataljon naar die stad gezonden. TUNIS. Van de oproerige stammen zijn thans 15 in onderwerping ekomen40 andere hebben hunne opperhoofden wegens Set sluiten van den vrede, vermoord. Mustapha Azous, die het verdrag geteekend had, is naar Tunis teruggekeerdom dat hij zich onder de oproerige stammen niet veilig achtte. VEHEENIGBE STATEN. Bij de overgave van het fort Gaines bij Mobile, op 8 Julij, zijn 000 man in handen der Noordelijken gevallen liet fort Powell was reeds in den avond van den 5 door de bezetting ontruimd en op last, van den bevelhebber in de lucht, gesprongen. Den 9 heeft deadmb Farragut het fort, Morgan opgeëischt, en op het weigerend antwoord een begin gemaakt met het. beschieten van die sterkte door zijne scheepsmast, ondersteund door aan wal gezetie troepen. De bezetting is voor 6 maan den van leeftogt, voorzien. In den nacht van 13 Aug. heeft Grant een groot gedeelte van zijn leger op den noordelijken oever van de James-rivier doen overgaan en van Deep-Bottom terstond een aanval op de separatisten gedaan deze trokken tot. op 6 mijlen van Richmond terugmaar dreven, nadat zij versterking bekomen hadden, de aanvallers weder achterwaarts; den 15. 16 en 17 vielen in die streken schermutselingen voor. Men vermoedt dat, deze beweging dient om den vijand bezig te honden, aan gezien eene afiteeling van Grantonder genl. Butler, eer kanaal graaft bij Dutch Gap en Farries eiland, waar de James-rivier eene gfoote bogt maaktten einde gewapende schepen die kunnen opvarenzonder door de vijandelijke verdedigingswerken gedeerd te worden. Den 19 heeft het corps Grant te Weldourailway post ge vat. doch is het bij overrompeling, met, verlies van 3000 man teruggedreven. Versterking bekomende, hebben de Noorde lijkeu de vorige positie hernomen Genl. Sheridan was den 15 tot Strasburg doorgedrongen maar vernemende dat genl. Early versterking bekomen had en noordwaarts rukte, is hij naar Winchester teruggetrokken De ruiterij van Sheridan is den 16. nabij Front-royalaan den oostkant der Shenandoah-valleislaags geweest met een zuidelijk ruiteroorps, aangevoerd door genlLong street, 't welk daarbij met verlies van 300 man geslagen zou zijn. Een voor Sheridan bestemd konvooi van 70 wagens met 300 muildiere en door 150 man begeleid is daarentegen den 13 bij Berry vilie in handen van den partijganger Mosby gevallen. Het mobile corps van genl. Wheelerdat in den rug van Sherman's leger opereert, is tot Dalton in het noordwesten van Georgia doorgedrongen en heelt den 14 die stad aange vallen maar is weder afgetrokken toen de bezetting den 15 versterking uit Chattanooga bekwam. Den 7 verdedigden de Separatisten nog met goed gevolg den spoorweg van Atlanta naar Ma^on. zoodat zij hunne "emeenschap met, eerstgenoemde stad onderhielden. C Het zuidelijk kaperschip Tallahassee, van Wilmington zee gestoken, heeft zich in de wateren van Nieuw-York vertoond en in weinige dagen 50 koopvaardijschepen vernield. In den avond van den 10 Aug. is te Nieuw-York eene volksvergadering gehouden, van p. m. 80,000 menschen waarin met veel geestdrift de genl. J1 Clellan tot candidaat voor het Presidentschap is verkozen in het daartoe strek kend besluit, wordt het vertrouwen te kennen gegevendat hij den vrede zal herstellen en worden de inconstitutionele handelingen door den President Lincoln onder voorgeven van oorlogs-noodzakelijkheid gepleegd ernstig afgekeurd. In de conventie der democraten te Syracuse is besloten om den eerlangs te Chicago te stellen candidaat voor het Voorzitterschap niet te ondersteunen, tenzij die voorden vrede gestemd is. Te Clifton-house in Canada houden zich bij voortduring vertrouwde agenten van Jefferson Bavis, op, die met invloed rijke personenvooral uit de noordwestelijke Statenin overleg treden over het treffen van een vergelijk. BINNENLAND. De russisehe grootvorst heeft den 26 Leijden bezocht, den 27 afscheidsbezoeken bij den Koning en de Koningin en den 29 bij de Koningin-Moeder (op Soestdijk) afgelegd en is op dien dag tevens naar Duitschlaud vertrokken, fly heeft 1500 voor de algemeene armen der residentie achter gelaten en rijke geschenken vereerd aan deu burgemeester, aan 's Konings opperstalmeester en aan de gemeentelijke amhtenaren. Deu 28 zijn prins en prinses Lodewijk van Hessen aan boord van het stoomjagt Victoria and Albert te Vlissingen aangekomen en van daar naar naar Dordrecht vertrokken waar zij op een andere stoomboot over gingen en de reis naar Duitschlaud vervolgden. Nieuwe Ondernemingen. De directie van de Holl. spoor wegmaatschappij zal eerdaags de deelhebbers voorstellen om het spoor tusschen Amsterdam en Rotterdam te versmallen en de stations inrigtingen uittebreiden voor het binnen- en buitenlandsche goederenvervoer. Na den gebleken omwil der Vertegenwoordiging om de spoorversmalliug geldelijk te be vorderen meende de directie deze zaak te moeten laten rustenmaar de vele aanvragen om concessie voor concur rerende en verbindingslijnen nopen haar niet langer te wach ten. De onkosten zullen nog geen 3 millioen bedragen en kunnen zonder nieuwe leeningeu bestreden worden. Landbouw. Te Zwolle is de aanvoer ter markt van ap pelen en peeren zoo groot, dat, zij voor ongeloofelijk lage prijzen worden afgezet. Te Wijhe is het eveneens met de pruimendie niet meer dan 1 cent per pond gelden. Aanbestedingen. Den 1 te 's Hagehet bouwen van bergplaatsen voor locomotieven, rijtuigen enz. voor den spoor weg van Maastricht tot Helmond, minste inschrijver G. L. Verwaaijen te Pannerden voor f 19,200; het vergrooten van het stationsgebouw te Roermond en het maken van bijge bouwtjes te Sittard. Roermond enz., afgemijnd door J. v. Weelik te Venlo. voor t 76000 (zie verder Stadsnieuws). Deu 1 te Haarlem het verbouwen van de korenbeursaan het Spaarneminste inschrijver J. B. Tibbe, voor ƒ7123. Bouwwerken. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten dat voor het nieuwe beursgebouw 3 groote beelden van zink gegoten, voorstellende Mercurius. Neplunus en Ceres, benevens een electrisch uurwerk zullen geplaatst worden. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den 24 eene commissie benoemd, om bij de ministers van binn. zaken en van oorlog aantedringen op eene uitbreiding der stad in de nabijheid van het te maken stations-terrein. Bij de stijfselfabriek van de heeren Meijningen te Oostzaan door den heer Oostmeijer met goed gevolg eene artesische put geboordter diepte van 60 ellen. Rampen. Te Bloemendaal is de jagtopziener II. J., bij het delven van konijnendoor het, duinzand bedolven en omgekomen. Onder de gemeente Geulleis den 27 een arbeider, door eene groote aardschuiving van den spoorweg tusschen Maastricht en Roermonde, op gelijke wijze veron gelukt eeue weduwe met 2 kinderen achter latende. Overleden in de gevangenis te Arnhem aan eene be roerte, G. llornidgeook genaamd Somerset Lee, die wegens doodslag op den gepens. kapt. v. Bongen Franken, tot 5 jaren opsluiting was veroordeeld. Bijzonderheden. De dierentuin te Amsterdam is in het afgeloopen boekjaar bezooht door 35,074 vreemdelingen, nevens392 met eene maandelijksche iutroductie-ksart, en 42,089 werklieden en dienstboden; voorls werd een groot aantal verpleegden in gestichten kosteloos toegelaten. Het getal leden is tot 3992 geklommen. Men leest, in de Landbouw-Courant van den lm September 1.1. het navolgend berigt: 138. Maatschappij van Weldadigheid. Verslag der laatste algemeene vergaderinglijst der tot Julij l.l. ontvangen giften enz. In druk is dezer dagen verschenen het verslag van het verhandelde in de algemeene vergadering van H.H. af gevaardigden der af deelingen van deze Maatschappij, gehouden te Amsterdam, den 30 April 11. Ingeleid wordt het met een motto ontleend aan een opstel van den Hl'. Em. de Laveleye. Hooeleeraar te Luik in de Revue des deux Mondes van 15 Jan H en voorafgegaan door eene afbeelding, voorstellende: geziq 't 'op de Roomsch Katholieke en Protestantsche kerken te Frederiksoord, Het eigenlijke verslag loopt van bl. 5 tot en met bl. 35 (Wat van den toestand des landbouws in de koloniën in'1863 ter algemeene vergadering gezegd is. en dus in het verslag voorkomtis reeds bekend uit berigt 94, m de Landb.- Cour N°. 22, van 2 Junij dezes jaars). Na eene lijst van de besturen der afdeelingen van de militaire afdeelingen en van de correspondenten, volgt eene lijst van de giften, van f 10 en hooqer, tot Julij l.l. ingekomen of toegezegd. Aan het hoofd daarvan komt voor Z. M. de Koning, met de belangrijke jaarlijksche gift van 500, waarop volgt het hoogst aanzienlijk o-eschenk van iemand, die volstrekt onbekend wenscht te blijvenad 25,000. Daarna worden de overige giften met ve-meldin" van de namen der schenkers opgegeven komende daaronder^. a. voor behalve twee Certificaten 21 pCt. Werkeliike Schuldad 1000 en 500 nominaal 4 ge schenken van ƒ500, 3 van ƒ300 1II van 200 17 van 100, 1 van f 75. 1 van 65, 3 van 60, 8 van f 50, 3 van 40, 1 van 35, 1 van 30,90, 1 van 30. 19 van f 25, 1 van ƒ15 1 van 14, 1 van ƒ12,371 en 21 van 10, terwijl de afd 'Schiedam der maatschappij de aanzienlijke som van ƒ3675 heeft bijeengebragt en die te Amsterdam een bedrag van/1635, leverende een en ander (behalve de 2 genoemde Certificaten ad 1000 en f 500 nominaal) een totaal van geschenken in eens van 38,772.271- Behalve de zoo evengenoemde ruime eift des Konings ad 500. zijn nog de navolgende jaarlijk sche geschenken toegezegd: lad ƒ100, 1 ad 25 2 ad 20 en 8 ad ƒ10. totaal derhalve eene som van 745 per jaar. In de rentelooze leening. in aandeelen van f 100, was volgens het verslag, ingeschreven door H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden voor 10 en bovendien door anderen voor 64 stuks aandeelen, te zamen dus voor 7400, terwijl het aantal leden vermeerderd was met 234makende ad 2,6»

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2