Sffilcfcdtjfcsdic Bcrigtcu. volkdat zich uit den eenen afgrond slechts opheft om in den anderen te storten!" Maar de Franschen zijn niet geschikt voor de vrijheid zegt de Persigny zij kunnen haar niet verdragendit is gebleken in 1814, iu 1830 en in 1848. Is het waar? Is het bewezen, blijkt het uit de geschiedenis, dat de Franschen ongeschikt zijn voor de vrijheid? Zijn zij iu de gelegenheid geweest om over hunne geschiktheid te doen oordeelen Is het alzoo waar, dat het karakter van sommige volken hen onvatbaar maakt voor de zegeningen der vrijheid, waarin andere volken zich mogen verheugen Ook dit wordt in het merkwaardige boek gevraagden aldus beantwoordfik geloof niet zei Humbug dat er volken bestaan die tot dienstbaarheid geschapen zijn; zelfs de negers zonder ik niet uit. Ik geloof daarenboven niet. dat Frankrijk ooit een slecht gebruik van het regt van vereeniging heeft gemaakt. Dank zij het algemeen bestuur, dat na elke omwenteling weer bovendrijft en zich met elke schipbreuk verrijkt, heeft men deze kalme vrijheiddie alle audere vrijheden matigt en verzacht, den Franschen altijd onthouden. Men heeft hun tien malen een stemregt gegeven dat hun tot niets nut was; maar dat hun de zorg voor hun eigen zaken zal worden overgelatendat wachten zij nog altijd. Koningen voor een uur, wordt hun reeds den volgenden dag de bevoegdheid om te handelen én te spreken geweigerd. Onder zulke omstan digheden is er geen gelegenheid om hunne geschiktheid te beproevenwant de oppermagt is niet de vrijheid. Met de oppermagt verwerft een volk dikwijls niet anders dan het regt om zich in 't verderf te stortenmet de vrijheid leeft hel, ontwikkelt het zich, en heeft het zijn geluk en zijn eer in handen. Als de Fransehen de proef zullen genomen hebben met zich zeiven te oesturenzal men hen mogelijk kunnen veroordeelen. Tot zoo lang heeft niemand het regt om hen te beschuldigen." Het dwaze vooroordeeldat de Franschen ongeschikt zouden zijn voor een vrijen regeringsvorm was reeds vroeger door Macaulay in het ware licht gesteld. Hij spreekt van de Constituerende Vergadering van 1789hoe de kiezers niet wisten hoe te kiezenen de vertegenwoordigers niet hoe te beraadslagen; hoe zij over de belangrijkste zaken heen gledenen lang en ernstig spraken over nietighedenhoe zij elke redevoering begonnen met beuzelachtige verhande lingen over het oorspronkelijk staatsverdrag, over menschen in den natuurstaat en meer zulke dwaashedenhoe zij tot afwisseling en verlevendiging hunner lange redevoeringen zich opwonden, tierden en raasden, met hunne vuisten dreigdenen ten slotte door het publiek op de gaanderijen werden beleedigd. Daartegenover plaatst hij de Eugelschen, en toont aan hoe hunne gematigdheid de vrucht is van hon derd vijftig jaren van vrijheidhoe zij sedert verscheidene geslachten wetgevende vergaderingen hadden waar volkomen vrijheid van spreken heerschte hoe door de vrije drukpers het regt van vereeniging, zelfs tot het houden van groote volksvergaderingen ter bespreking der algemeeue belangen het regt van petitie enz. het volk van geslacht tot geslacht meer is ontwikkeld en geoefend. Eu zoo komt Macaulay tot het besluit, dat er geen groote stad in Engeland bestaat, waar niet betere bestanddeelen voor wetgeving te vinden zijn dan geheel Frankrijk in 1789 kon opleveren? Eu kon het anders? roept hij uit. Immers Frankrijk verkeert in dit opzigt in een staat van kindschheidterwijl Engeland den staat van vollen wasdom en rijpheid heeft bereikt. Niet het oppergezag van een enkelen dag bij de stembusmaar het vrije bestuur zijner eigene zaken gedurende verschillende geslachten het vrijelijk bespreken der algemeene belangen gedurende anderhalve i eeuw maakt eeu volk geschikt voor de vrijheid. Oefeningi. ontwikkeling is noodighier gelijk overal. Het is toch niet iu bakerzwachtels dat wij leeren gaan niet iu de duisternis dat wij kleuren leeren onderscheidenniet onder verdrukking dat wij de vrijheid leeren gebruiken. De drogredewaarmede eeu wanbestuur gewoonlijk verdedigd wordt, komt hier op neer: Dit volk moet in slavernij blijvenomdat de slavernij alle ondeugden van slaven in hen ontwikkeld heeft. Omdat zij onwetend zijn, moeten zij on der het bèstuur blijven dat hen- onwetend heeft gemaakt en onwetend zal houden. Omdat zij ruw en onbeschaafd zijn geworden onder een slecht bestuur, moeten zij altijd slecht bestuurd worden. Maar wat anderen ook mogen zeggen, de Persigny verze kert, dat de Franschen ongeschikt zijn voor de vrijheid dat zij haar niet verdragen kunnendat de geschiedenis dit overtuigend genoeg bewezen heeft. En de handlangers der regering, waaronder eeu groot deel der dagbladen, zeggen dat de Persigny groot gelijk heeft. Toch verscheen van //Paris en Amérique" te Parijs reeds de twaalfde druk! door het naar huis zenden van de manschappen der landweer en milicie uitmakende de 2e compagniede 2" batterij en het 2e eskadron van elk regiment. Derussische Grootvorst-troonsopvolger is na zijne aankomst door den Koning bezocht en heeft dezen spoedig een tegen bezoek gebragt, als wanneer hij voor het eerst in de gele genheid is geweest de bevallige prinses Oagmar te ontmoeten. Hij heeft zich naar het kasteel Fredesborg begeven, om den prins en de prinses v. Wales te begroetenen is van daar naar Kiel en vervolgens naar Hamburg vertrokken. Den 6 zijn de prins en prinses v. Wales met het stoomjagt Osborne te Elserieur aangekomen. Reeds aan boord werden zij verwelkomd door de leden van het Koninglijk gezin en andere aanzienlijke personenwaarna zij zieh ontscheepten. De deensche oorlogschepen begroetten hen met eereschoten lerwijl de straten en vaartuigen met vlaggen en kransen ver sierd waren. DIlimilIiASiD. De Keizer van Rusland is den 5 met zijn gezin te Darmstadt aangekomende Groothertog en de prinsen waren hem te geinoet gereisd. ïTUltHUIJK, Het opperhoofd van de secte der Simonieten Prosper En- tantin is te Parijs overleden. De bestuurder van het voor 2 maanden géschorste blad le Courier du üimanche is tegen die tijdelijke opheffing bij den Staatsraad in verzet gekomenomdat de wet de schor sing veroorlooft na 2 waarschuwingen en deze in der tijd wel ontvangen maar door de vorige schorsing gevolgd zijn zonder dat het blad sedert op nieuw gewaarschuwd is. De toezending aan de geabonneerden van een vertaalde roman welke in het feuilleton begonnen wasis door de admini stratie niet veroorloofd. De predikant bij de Waalsche gemeente te Rotterdam A. Réeille was door den parijschen predikant Martin Paschoud uitgenoodigd om op den 30 Aug. de predikbeurt voor hem in de kerk 1' Oratoire te vervullenmaar daags te voren deed de kerkeraad zijne optreding verbieden. De heer Paschoud was daardoor genoodzaakt zelf op te treden en lag toen openlijk eene geloofsbelijdenis af, geheel overeenstemmende met de gevoelens van Réoille, Coquerel en anderen (Ook te Genève heeft het kerkelijk bestuur den heer R. den kansel geweigerd). De maarschalk Mac-Mahon is tot gouverneur-generaal van Algiers benoemd en den genl. Bazaine tot maarschalk bevor derd. De Keizerin is incognito naar de badplaats Sehwalbach in het Nassausche vertrokken. ITALIË. De verjaardag van Garibaldi's inlogt te Napels en van het verdrijven der Bourbons is aldaar luisterrijk gevierd. HEKHELIJKE STAAT. Crocco is in een spaansch schip en van een spaansche pas voorzien van Civitu Vecchia vertrokken. OWSTEARIJH, Ten gevolge der in italiaansch Tyrol .ontdekte zamenspan- niug (welke de volvoering hater plannen voor het oogenblik had" opgeeeven). ',is een aantal jongelieden van goeden huize en erkende liberale denkwijze op de citadel van Innsbruck in hechtenis gesteld. Vele bij de zaak betrokken personen heb ben de wijk naar Turijn genomen. De meerderheid van den tyrolschen Landdag heeft een ontwerp van wet op het bestuur der gemeenten tot stand gebragtwaarbij de vestiging van niet-katholieken in het graafschap nagenoeg onmogelijk wordt gemaakt. De hooge regering heeft echter hare goedkeuring daaraan geweigerd. De zit tingen der vredes-conférentie zijn voorloopig geschorst, ter zake van het. moeijelijke van de regeling der geldelijke kwestie tusschen Denemarken en de hertogdommen meu heeft thans beiderzijds financiële deskundigende heeren v. Scheel Pleschen en Fenger, met elkander in betrekking gesteld. SLEESWIJK-IIULSTEIltf, Een pruissisch smaldeel heeft de oostelijke havens der hertogdommen bezocht en zich vervolgens naar Alsen begeven. Overal werden de schepelingen door de menigte met gejuich ontvangen. Men verzekert stellig, dat de prius v. Wasa van zijne erf- regten afstand heeft gedaan ten gunste van deu groothertog van Oldenburg. TURKIJE. Prius Cousa heeft een aantal aanvoerders van italiaansehe, hongaarsche en poolsche uitgewekenen uit zijne Staten ver dreven. Hij heeft ter regeling van de zaak der kloosters aangeboden om aan de belanghebbenden 35 millioen fr. uit- tebetaleu. In Syrië is een opstand uitgebroken. ZW1TSEÏSL. A IN19. Te Genève zijn nog verschillende personen, die vroeger aanzienlijke waardigheden bekleed hebben, iu hechtenis ge nomen. De heer Fazy is den 2 voor den regter van instructie ge dagvaardmaar had zich reeds naar eeuefransche grensplaats begeven, omdat hij, zooals h\j in eeu dagblad verklaart, zich niet veilig achtte voor moorddadige aanrandingen. die voorkomt in een b iek dat wij in aller handen zouden wenschen in "Paris en Amérique:" (1) //Ik wil die valsche vrijheden niet, die niet anders zijn dan de bevoorregting van den rijkdom en het bijgeloof. Als patriot en vriend der verlichting wil ik geen godsdienst vrijheid', die alleen den priesters zou baten. Men moet de geestelijkheid muilbanden, opdat het volk vrij zij. Ik wil geen vrijheid van vereeniging, die alleen de kloosters zou bevoorrregtenik wil nietdat men in naam der liefdadig heid den arme met politieke aalmoezen omkoope en hem een vergiftigd brood brerige. Ik wil geen vrijheid van onderwijs, die onze kinderen aan de jezuiteu zou overleveren. Ik wil geen vryheid der departementen die het oude provincialisme in het leven zou terug roepen. Ik wil geen vrijheid der gemeenten die de willekeur van den heer en den pastoor herstellenen van ons slaven en lijfeigenen zou maken. De krachtige arm van den staat is beter dan die regteu der regering loosheid, waar woelzieke personen, aristocraten, dweepers en huichelaars misbruik van zouden maken. Ik hen voor het volk, leve de gelijkheid!" - En als men dezen vrijheid- lievenden Franschman ouder het oog brengt, dat er na al de vrijheden waarvoor hij bevreesd is wel niet vele meer zullen overblijvenantwoordt hij//En dan de vrijheid der bakkerijen is dat dan niets Eu het algemeen stemregt, is dat niet alles? Bij de stembus leert men de mannen kennen die nooit de regering vleijcn." Is dit niet de leer van deer de Persigny En hoe diep de schrijver van //Paris en Amérique" deze leer bij de Franschen ingeworteld acht, blijke uit de volgende aanhaling uit zijn merkwaardig boek. De geneesheer Olybrius heeft een onderzoek ingesteld omtrent de geestvermogens van den held van 't verhaalin tegenwoordigheid van eeu paar ge- buren en vriendenhij heeft hem daartoe eenige vragen gedaan betreffende de staalsiurigting van Noord-Amerika en zijn oordeel daarover, en besluit aldus: "Vergun mij ons gesprek in enkele woorden zamen te vatten. De antwoorden dezer heeren, uwe vrienden en geburenhebben u moeten overtuigen dat uwe hersenen niet in den gewonen toestand zijn. Een maatschappij zonder oppermagtig bestuur, zon der leger, zonder gendarmen, met de bandelooze vrijheid van te biddente denken te spreken en te handelen gelijk men verkiest, gij zult mij toestemmen dat dit eeu dier vree- seljjke droombeelden moet zijn die de opium alleen kan doen ontstaan. Uw systeem zou geen kwartier kunnen stand houden; het is de ontkenning van alle beginselen en alle voorwaarden dier beschaving die de eenheid uitmaakt onzer groote natie. Door eeu bewind te grondvesten op de be ginselen vau eenheid en gezagheeft de wijsheid onzer voorvaderen Frankrijk sinds lang tot den hoogsteu trap verheven en aan de Franschen geleerd dat vrijheid gehoor zaamheid is. Dit is onze roem en onze krachtvergeet dat nieten kom tot u zeiven. De denkbeelden van regering loosheid die uwe hersenen in verwarring brengenen die nooit in het hoofd van een Franschman zijn opgekomen bewijzen voldoende dat gij ziek zijt, en wel te meer omdat gij het zelf niet inziet. Het is hoog tijd dat ge behoorlijk verzorgd wordtik voeg er zelfs bijdat alleen een krach tige behandeling u de magt over u zelveu kan terug geven en de bezadigdheid die gij verloren hebt." En wat missen de Franschen dan? "Wat is het dat hun outbreekten dat hen waarlijk vrjj kon maken Het merkwaardige boek wijst het onzes inziens met juistheid aan; het is hetzelfde wat de verklaringen der ministers schenen te beloven maar wat de heer de Persigny onbruikbaar ver klaarde voor Frankrijk de onafhankelijkheid de zelfstan digheid der lagere besturen, de vrijheid van vereeniging. «Het is nooit in de denkbeelden van een Franschen wetgever opgekomen lezen wij dat aan het zedelijk ligchaam dat is de zamenwerking. de vereeniging onder allerlei vorm de vrije handeling van zich bij elkander aausluitende perso nen een plaats toekomt iu het staatkundig leven des volks- Wij Amerikanen geven er de meest mogelijke ruimte aan de burgerlijke gemeente, de kerk, het godshuis, de school, ■het hooger onderwijsde wetenschappende letteren. Elke Vereeniging is voor ons een meer uitgeoreide familie, en al die vereenigingtfn van trap tot trap grootèr wordende vor. men even zoovple sporten van den enkelen burger tot den Staat. Amerika is eigenlijk niet anders dan eene verzameling van families die zeiven hare zaken doen. Bestaat er in FTaukrijk iets dergelijks Men ziet er slechts ééne zaak de regering, de reusachtige veelvoet, dienaar alle zij den zijne vangarmen uitbreidt, zich overal aan vastklemt, alles omvangt, en alles verstikt: Moustrum horrendum, immane, ingens, cui lumen ademptum. Het land is in tweeën verdeeld aan de eene zijde het be wind met al de hulpmiddelen eener ontzaggelijke centralisa tie. aau de andere zijde eeu menigte die meer of minder gewillig gehoorzaamt. Van daar al de omwentelingen die dit schoone land verscheuren, van daar het mislukken van al die omweuteliugen. Nu eens verzwakt men het beginsel, en brengt het tot volslagen onmagt; zoo meent men de vrijheid te vergrooten, en men komt tot regeringloosheid. Dan weer gaat men tot een auder uiterste over, en haalt alle banden naauwer aanmen meent de orde te handhaven, en komt tot dwingelandij. Treurig schouwspel van eeu edej 1) Dit geestig en welsprekend pleidooi van Edouard Labou- laye voor de vrijheid op elk gebied doet ons, bij de dui delijkste blijken van het gemis der vrijheidja zelfs van het' begrip van vrijheid iu Frankrijkdaarentegen verbaasd staan over de vrijheid van schrijven, dié de regering somtijds, zij het dan ook bij uitzondering, verleent. Een enkel voorbeeld//Zonder zich ooit te bekommeren schrijft Laboulaye over regt of geregtigheidhebben onze groo'e vorsten altijd alle hinderpalen die hun in den weg kwamen omver geworpen en daarom bewondert de geschiedenis de Frangois de Richelieu's, de Louis XIF, de Napoleon's." BELGIË. Deu 3 hebben de Gedeputeerden het crediet van 5». mil lioen voor de vestingwerken van Antwerpen met 54 tegen 48 st. toegestaan; onder de tegenstemmers waren 4liberalen, terwijl zich 4 andere liberalen buiten stemming hielden. Daags te voren had de heer Oris zijn voorstel weder ingediend tot vermeerdering van het aantal leden. Den 5 zijn te Maaseyckin tegenwoordigheid des Konings, de door Leopold Wiener vervaardigde marnieren standbeelden onthuld van de gebroeders v. Eykde uitvinders der schil derkunst met olieverw. DEKENARHEA, Den 1 Sept. is de zitting van den Rijksraad door den president minister graaf Bluhme gesloten, nadat kort te voren ook het Landsthiug de begrooting eenstemmig had goedgekeurd, De pruissische troepen in Jutland worden verminderd VKBEENIGBE STATEN. Den 21 Au", is een gevecht geleverd tusschen de troepen van Sheridan eu Early, ten gevolge waarvan de federalisten zijn teruggetrokken. Laatstelijk had Sheridan, aan de Boven-Potomacvooral bij Harpersferry, eene talrijke krijgsmagt vereenigd, waardoor hij den in de Senandoah-vallei aanwezigen vjjand vau een nieuwen inval in Maryland terughield. Den 18 of 19 heeft het 5« corps van Grant, onder genl. Warren, eene flankbeweging gemaakt naar deu spoorweg van Richmond naar Weldon en post gevat bij Reams; hevigs gevechten (men spreekt, aan weerszijden van een verlies van 3000 man) zijn daarop gevolgdmaar Warren is meester van liet punt gebleven. Gelijktijdig zijn de troepen van Grant weder over de James-rvier teruggegaan en naar deu kant van Petersburg verplaatst. De inwoners van Mobiledie niet in staat zijn om de wapens te voeren, zijn gelast die stad'te verlaten. De Se-

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2