£OcfscUjkse!ic Bcrsgtcn. rssuissEar. aangaat de Jeze zaak onderde oogeu kregen, enwaaraan alle ge wicht sphijnt gehecht te moeien worden, is de kennisgeving in bet lialf-officiële blad le ConstiMionnti. Daarin wordt'opden voor grond gezet, dat liet bezetten van Rome doordeFransche troepen 'stéedsfeoor deFransche regering is besenouwd als een maat regel van tijdelijken aard en nimmer a,s een blijvende toe stand kon worden aangemerkt. Vervolgens wordt te kennen gegeven, dat de Fransche regering is getroffen door den coeden geest die in de laatste twee aren 11 Italië is waar genomen alwaar, de hartstogten der regeringloosheid zijn bevredigd of onderdrukt. Door regeringloosheid dient hier natuurlijk volgens de Fransche opvatting verstaan te worden elke openbaring van den volkswil anders dan door de regering en hare erkende organenhier worden alzoo kennelijk be doeld de plannen van Garibaldi en zijne ongeduldige volge lingen die zonder aarzelenmet of zonder toestemming van Frankrijkop Rome wilden aanrukkenenzoo zij de Ita lianen hadden kunnen meeslepen in hun vurigen ijver, het land zeer zeker aan groote gevaren hadden blootgesteld. Kef is duidelijkdat Frankrijk zijne troepen niet uit Rome had kunnen laten verdrijven nu het echter gebleken isdat de Italiaansche regering allezins in staat is om de orde te hand haven; dat zij zoozeer het vertrouwen des volks geniet, dat zij het streven tot bevrediging van een zoo vurigen volkswensch ais het bezit van Rome zelfs tegen den afgod des volks, tegen Garibaldi kan tegengaannu oordeelt de Fransche regering ook den tijd gekomen om met haar een overeenkomst aan te gaan betreffende de ontruiming dier zelfde stad. Eindelijk wordt medegedeeld dat de Fransche Keizer heeft begrepen zich te verstaau omtrent de voorwaarden der ont ruiming, zoodra de Italiaansclié regering doordrongen van de noodzakelijkheid eener gewijzigde inrigting van den nieuwen staat, ook met het oog "op bedenkingen van krijgskundigen aard een besluit had genomen omtrent de kenze eener nieuwe hoofstad. Welke nieuwe hoofdstad wordt hier bedoeld? Rome zelve Maar wat beteekent dan de voorwaarde van het verdragdat Italië liet; tegenwoordige Pauselijk gebied zal eerbiedigen en geen aanmerkingen zal maken op den aard en de bestanddeelen van liet aan te werven Pauselijk leger, zoolang daarmee geen aanval wordt beoogd Of moet hier gedacht worden aan een ander berigt. dat namelijk de Itali aansche regering zou besloten hebben Florence tot de hoofdstad van Italië te maken, en zou de zin der woorden alzoo deze zijndat Rome nu veilig ontruimd kan wordendaar Italië reeds haar nieuwe hoofdstad heeft gekozen, en dus althans voorloopig van de begeerte naar Rome afstand heeft gedaan? Deze vragen kunnen echter reeds door nadere berigten zijn opgehelderd en alzoo hebben opgehouden vragen te zijn, wanneer zij onè«r de oogeu onzer lezers komen. Volgens de gesloten overeenkomst zou Frankrijk binnen den tijd van twee jaren zijn troepen uit Rome terug doen komen, naar mate de aanwerving van liet op te rigten Pau selijk leger vorderten dit leger in staat zal zijn om het Pauselijk gezag binnen 's lands te handhaven. Italië zal daarentegen het tegenwoordig Pauselijk gebied eerbiedigen onvoorwaardelijk en altijd? en elke aanranding van buiten daarvan verhinderen. liet zal daarenboven het gedeelte der openbare schuld overnemendat geacht moet worden de vroegere pauselijke provinciën te drukken, die deel uitmaken van liet tegenwoordig Koninkrijk Italië. Door deze laatste schikking erkent Frankrijk deze voormalige provinciën van den Kerkdijken Staat, onvoorwaardelijk als deeleu van liet Koninkrijk Italiëen in de wijze waarop in het gansche verdrag over dit Koninkrijk wordt gesproken ligt ontegen zeggelijk de meest stellige verloochening van liet tractaat van Zurich en van alles waarop sommigen nog gunstige ver wachtingen voor de vroegere Italiaansche Vorsten en de herstelling van den voorinaligen Kerkelijken Staat meenden te kunnen bouwen. Dit Mexico komen voor de nieuwe regering gunstige be rigten. De togt van den Keizer door een gedeelte des lands, het vertrouwen dat hij schijnt te stellen in liet volk en de gematigdheid zijner staatkunde schijnen een gunstigen indruk te maken. Die van het Keizerrijk een reactie hoopten ten gunste der clerieale partij zullen zich te leur gesteld gevoelen. Óp de maatregelen van vroegere besturen op de verbeurdver klaring der geestelijke goederen wordt niet terug gekomen en de erkenning van het Koninkrijk Italië door de toezen ding van een gezant vernietigt de verwachtingendie men op 's Keizers hoedanigheid van Oostenrijkseh prins en zijn afscheidsbezoek aan den Paus meenden te kunnen bouwen. Bij zijn vertrek uit Europa schijnt hij die oude betrekkingen en erflatingen uit het Huis van Habsburg achter gelaten te jiebbcnom zich geheel vrij te kunnen plaatsen aan liet hoofd van den nieuwen staat, en diens ontwikkeling niet te belemmeren door verbindtenissen en verpligtingen die alleen den Oostenrijkschen Aartshertog Maximi- liaan kunnen aangaan, maar waarmee de Mexicaanse he Keizer Maximiliacm niets te maken heeft. DENEIIARKEN, De dagbladen maken bij gelegenheid van het verblijf van den prins v. Wales bittere aanmerkingen zoowel tegen En geland als tegen dien Vorst. De aanvraag om Jutland te ontheffen van het onderhoud der geallieerde troepen is te Weenen onvoorwaardelijk van de hand gewezen. DtriTgCHLAND. De Keizer van Rusland heeft Keizerin Eugénie te Scliwalbach een bezoek gebragt en is na een kort verblijf aldaar naar Frankfort teruggekeerd. ËSKELMD. Fr. Muller, verdacht van onlangs op een der spoortreinen bij avond den heer Briggs te hebben vermoordis den 16 met het stoomschip Etna uit N. Amerika, werwaarts hij zich begeven maar een snelvarende stoomboot met de noodige polieiemagt hem achtervolgd en te Nieuw-York opgewacht had, te Queenstown aangekomen en den volgenden dag naar Londen overgebragt. Hij ontkent de misdaad te hebben gepleegd. Kaptein Speke bekend door zijne gevaarvolle togten in het Himalaya-gebergte en door de ontdekking der Nijlbronnen heeft op treurige wijze het leven verloren. Den 15 in de omstreken vau"Batli jagende, klom hij over een lagen muur, waardoor zijn geweer afging en hij de lading in de borst kreegzoodat hij na weinige oogenblikken bezweek. CRIEHENL1KD. De Volksvertegenwoordiging heeft besloten dat de Senaat zal worden afgeschaft, en dat de bevolking derhalve door slechts ééne vergadering zal worden vertegenwoordigd. ITALIË. In den avond van den 20 hebben te Turijn zamenscholin- gen plaats gehad van jonge mannen, die den kreet aanhie ven »weg met het ministerie.''' Zij werden door de polieie zonder moeite uiteengedrevenhet publiek betoonde zich onverschillig. Den 21, 's avondshad voor het paleis weder eene za- menscholing plaats, onder het aanheffen van den kreet »leve Turijnde hoofdstad van ItaliëDoor een misverstand gaven de karabiniers vuur, waardoor 10 burgers gedood en vele gekwetst werdenvan de troepen werden 20 man gewond en 5 daarvan zeer zwaar. De genoemde kreet vindt zijne verkla ring in het algemeen verspreid gerucht, dat de zetel der regering naai' Florence zou worden overgebragt. Sommige bladen ver zekeren namelijk dat tussehen Frankrijk en Italië eene over eenkomst is geslotenvolgens welke de fransche troepen binnen 2 jaren naarmate de organisatie van het pauselijk leger vordertRome zullen verlatenen Italië het tegen woordig pauselijk gebied zal eerbiedigenmet overname van het gedeelte der op de voormalige pauselijke provinciën druk kende schuld. Venetië zou verder aan het Koningrijk wor den gevoegd, waardoor Frankrijk zijn tegen Oostenrijk gerigte stelling te Rome kon opgeventerwijl de verheffing van Florence tot hoofdstad den Paus het rustig bezit van Rome zou verzekeren. KEKKKLI.IKE STAAT. De Pans heeft een open brief gerigt aan cfe poolsohe bis schoppen waarin hij de vervolging en berooving der katholieke kerk inPolenhoogelijk af keurt endegeloovigen vermaantom zich aan het bestaande gezag te onderwerpen, wijl het geweldda dig verzetdat Z. II. eveneens veroordeelttot voorwend sel van nieuwe geloofsvervolgingen gestrekt heeft. Intusschen zijn de betrekkingen tussehen den H. Stoel en Rusland zeer voldoende en is graaf Labanoff—Rotoskoï tot gezant te Rome benoemd. De familie van den jeugdigen Cohen heeft Rome verlaten, zonder dat die jongeling aan haar is uitgeleverd. Den 22 heeft de fransche gezant den kardinaal Antonelli de depeche overhandigd, bij welke de minister Drouyn kennis geeft van de met Italië gesloten overeenkomst. «S>«®STENKï.3K. In de zitting dèr conferentie van den 23 hebben deduitsche onderbandelaars voorgestelddat Denemarken aan de hertog dommen eene bepaalde som zal uitkeerenin vergoeding van het aandeel dezer landschappen in de gemeenschappelijke bezittingen van het voormalige Koningrijk. De onderhandelingen over de opneming van Oostenrijk in het pruissisehe Tolverbond zijn te Praag aangevangen. Den 12 zijn zoowel de Koning als de minister v. Bismarck te Berlijn teruggekeerd. Een groot aantal aantal burgers wacht te den Koning aan liet stationsgebouw op en verwelkomde daarna den minister in diens hotel. Deze gaf'in zijn antwoord te kennen, dat alle eer der zoo gelukkig gevolgde staatkunde niet hem, maar uitsluitend den Koning toekwam. KUSLAK». Polen. Bij Keizerlijke besluiten wordt te Warschau eene universiteit gevestigd, de oprigting gelast van een aantal lageremiddelbare en hoogere burgerscholen en eene koste- looze school voor vrouwen, aan de polen het vrije gebruik hunner taal gewaarborgdde oprigting van afzonderlijke scholen voor het niet poolsche gedeelte der bevolking be volen en worden de strafwetten merkelijk verzacht met afschaffing der lijfstraffen. SPASJE. Een nieuw ministerie is opgetreden met den maarschalk Narvacz aan het hoofdleden daarvan zijn Llorente buitenl. zakenGonzales Bravo binnenl. zakenCordova leger, Lo renzo Arragola regtswezen, Armero zeemagt, Barzanollana geldmiddelenGalliano openbare werken en Seyas eeredienst. Hoewel dit bewind eene conservatieve kleur vertoont en, in verband daarmedede Koningin-Moeder Maria Christina eerlang naar Spanje zal terugkeerenheeft het de aanhangige vervolging van dagbladen geschorst en de openbare ambtenaren gelast om, bij strenge handhaving der wetten, ten aanzien der verschillende partijen eene volstrekte onpartijdigheid in acht te nemen. Do Cortes zijn ontbonden en tegen 22 Nov. nieuwe ver kiezingen uitgeschreven. SM5ESWIJK-HWLSTEIN. Ilet, rendsburger manifest (over het tijdelijk ter zijdestellen der grondwet van 1848) wordt voor eene kunstgreep der pruissisehe regeringspartij gehouden. De geallieerden hebben in Sleeswijk het verspreiden en teekenen van adressen op strenge straf verboden en de be volking herinnerddat de'staat van beleg nog niet opgeheven is. 10 Sleeswijkers die wegens desertie in Denemarken tot de dood- of langdurige gevangenisstraf veroordeeld warenzijn begenadigd en te Kiel aangekomen. Den 15 is te Heide in eene vergadering van 300 holsteinsehe boeren beslotendat Sleeswijk-Holstein zich behoort aante- sluiten bij Duitschland maar dat de Stenden en de Souverein moeten uitmaken in hoeverre eene nadere betrekking tot Pruissen wenschelijk isvoorts is bij acclamatie besloten om de duitsehe broeders en de verbonden legers dank te betuigen voor de bevrijding des lands. Tü KMS.SE. De Porie heeft volkomen berust in de seheidsregterlijke uitspraak van Keizer Napoleon, ter zake der geschillen over de doorgraving der landengte van Suëz. De heer Steege, financieel agent van Yorst Cousaheeft te Londen ten behoeve der Vorstendommen eene leening geslotenmaar op zeer onvoordeelige voorwaardenwant zij wordt uitgegeven tegen 88 p. et, en doet, met inbegrip van 2 p. et. premie, 9 p. et. rente. Het nominaal bedrag is van 700000 ZWITSERLAND. De Koningin der Nederlanden is den 17 te Bern aange komen en aan het Bernerhof afgestaptwaar 2 dagen vroeger ook prins en prinses Frederik hunnen intrek hadden genomen VEREENIIJDE STATEN Het berigt der bezetting van Atlanta heeft zich bevestigd- De oorzaken daarvan waren eene stoumoedige flankbeweging van Sherman's hoofdeorps naar den spoorweg van Atlanta naar Maeon en een gevecht bij dien spoorweg, in de omstreken van J onesboroughop 1 Sept., waarbij de Separatisten 10 stukken en 1000 gevangenen verloren. De genl. Hood gaf op het berigt daarvanbevel tot vernieling van al het krijgs materiëel en tot ontruiming der stadwelke den 2 door de federalen, die haar aan de noordzijde waren blijven bewaken, werd bezet. Sherman heeft Hood vervolgd tot Lovejoys, maar vond hem daar in eene sterke positie en is alzoo de behaalde zegepralen zeer bemoedigd jen overschreeuwt thans weder luide de voorstanders van den vrede. Genl. Lee heeft versterking bekomen van genl. Early en vereenigt aanzienlijke strijdkrachten om Grant aantevallen. De genl. M' Clellan heeft de candidatuur voor het Presi dentschap aanvaard. In eene talrijke volksvergadering te Nieuw-Yorkis zijne verkiezing met veel geestdrift bekrachtigd. De genl. Fremont, door de de republikeinsche partij tot can- didaat benoemd, heeft als zoodanig bedankt. De staatssecretaris Seward heeft den 3 te Auburn, inden Staat Nieuw-York, het woord gevoerd en verzekerd, dat de redding der Unie afhing van de herkiezing van den heer Lincoln. Bij de onderwerping van het Zuiden, zeide hij, zouden alle maatregelen tijdens den oorlog ten aanzien der slavernij genomen dadelijk ophouden en de kwestie, volgens de constitutie, door de regterlijke of wetgevende magt beslist worden. Voorts verklaarde hij, dat de conscriptie niet noodig zou zijn ter aanvulling van het leger, wegens het groot aantal vrijwilligers dat zich dagelijks aanmeldde. ESIINA. Nankin is door de keizerlijke troepen vermeesterd. BINNENLAND. Staten-Generaal. Den 17 is de vorige zitting gesloten en den 19 de nieuwe door den Koning geopend. Tot voorzitters heeft Z. M. op nieuw benoemd van de 1" Kamer M'. J. A. Philipse en van de 2e den heer v. Reenen nevens wien tot candidaten waren verkozen de heeren Bullert en v. Muiken. Verschillende wetsontwerpenmeestal in de vorige zitting onafgedaan geblevenzijn ingediend. De le Kamer beeft haar adres van antwoord reeds met eenp. st. goedgekeurd Het ontwerp-adres der 2e is geenzins eene bloote weerklank op de troonreden. Daarbij wordt aandrongen op een kalm en rustig voortgaan op den ingeslagen weg eener verstandige en regt,vaardige koloniale hervormingop eene regeling van het hooger onderwijsen op eene drukperswet voor Indie. Tevens wordt de opheifing van alle plaatselijke accijnsen als hoogst wenschelijk voorgedragen. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot directeur van' het postkantoor te Almelo den heer kV. F. Gouwe, commies le. kl.; tot, dijkgraaf van den polder Waard en Groet K Breebaart en tot heemraden daarvan G. Blaauloer, S. F. Sieuwerts, N. GeertsemaJ. de Vries en C. de Graaf. Belastingen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 22 bet ontwerpbesluit, tot, afschaffing der plaatselijke belasting op de brandstoffen met 1 Mei 1805 goedgekeurd. Nieuwe Ondernemingen. Te Amsterdam wordt, eene naamlooze vennootschap gevestigd met een kapitaal van 1 millioen tot, het oprigten eener brouwerij van beijersch bier. Noord-Hollandsch-Friesciie Spoorweg. De gemeente raad van Hoorn heeft besloten voor 250,000 en die van Enkhuizen en Purmcreude elk om voor ƒ100,000 deeltenemen in deze onderneming. Zelfs het vervallen Stavoren zal zijne inschrijving op het grootboek te gelde maken om 1500 te kunnen bijbrengen. Te Sneek werd den 16 door 28 in gezetenen voor f 70000 ingeschreven. Landbouw. De tentoonstelling der Holl. maatschappij van landbouw is den 22 te Leyden geopend, met eene toespraak van den voorzitter van het hoofdbestuur Jr. Mr. C. v. Foreest. Het plein der Ruïue is voor deze tentoonstelling bijzonder goed ingerigt. Feesten. Vervolg der Academie-feesten te Groningen. Den 16Keuring van chaispaarden en harddraverij, waaraan 25 beroemde dravers deelnamenzijnde de prijs behaald door de Lietse van Boersma te Nieuwer-Amstel en de beide pre- mieën door paarden uit Leeuwarden, 's Avonds vauxhall in het Sterrebosch, door de oud-studenten gegeven aan deleden der sociëteit de Harmonie, de studenten en andere genoodig- den door hevigen regen mislukt, en buitengewone voor stelling in den schouwburg, uevolgd door een prachtig vuurwerk op de Groote markt, bij droog weder. Den 17 tombola voor de oud-studenten in het beursgebouw, tweede openbare les in het doofstommen-instituuten 's avonds bal door de studenten de feestgenooten aangeboden in de beurs'en bal van de sociëteit de Harmonie. Aanbestedingen. Te Roermonde het bouwen van een nieuw collegie voor rekening der gemeente aan H.H.Jockin te Venlo, voor 39398. Gipten. De heer L. Rijslerborghte 's Hertogenbosch overledenheeft vermaakt f 500 aan de armen en evenveel aan de school der parochie van S. Pieter, f 800 aan de prot.estantsehe en 400 aan de israëlitische armen. Misdrijven. Den 16 is een jong meisje, de eeuige dochter van gegoede ouders, te Brouwershaven, door een jongman, waamefee zij 2 dagen te voren de Zierikzeesche kermis had bezocht, met een pistoolschot vermoord. Hij trachtte daarna ook zich zelf te doorschieten en sprong toen dit niet gelukte in het water, maar werd gered en in hechtenis gesteld. In den vroegen morgen van den 19 is een boerin te Mon ster, terwijl haar man t.er markt gegaan was, in hare woning overvallen door een dorpgenoot, die haar de sleutels afvroeg en 7 wonden toebragtmaar op de nadering der op liet hulpgeschrei toesnellende buren ontvlugtte. Hoewel de vrouw in gevaarvollen toestand verkeerde, kon zij genoegzame aan wijzing omtrent den dader doen die dan ook te Rotterdam is gevat. Voor de regtbank te Assen stonden den 21 twee kolonis ten, wegens openbare aanslag tegen de eerbaarheid, teregt. Een' hunner, Muller genaamdbragtna het afloopen der zitting, aan een der getuigen een steek toe in de rigting van het hart, welke gelukkig in den bovenarm teregt kwam. Hij werd dadelijk in verzekerde bewaring gesteld. Bijzonderheden. Te 's Gravenhage is een genootschap opserigt tegen het mishandelen van dieren. fee kerkeraad der Ckr. Afgesck. gemeente en 400 ingeze tenen te Leyden hebben zich bij adressen tot den gemeenteraad gewend, over het geopend zijn der tentoonstelling van land bouw en het houden van feestelijkheden op Zondag 25 Sept. Het paleis van volksvlijt is in de vorige week bezocht door ongeveer 20000 menschen. Staats-Loterij, Trekking der Is klasse. No. 9123/20000, No 1498 f 5000, No, 18977 f 2000, No. 15513 en 18396 f 1500, No. 10124, 12529, 13792, 15760 en 16071 f 1000. teruggekeerd. De President Lincoln heeft wegens dit voordeel en die bij Mobile behaald een dankdag uitgeschreven ennamens de natie, eene openlijke dankbetuiging gerigt aan Sherman en Farragut en hunne manschappen. Farragut is er in geslaagd om het ramschipdat de se paratisten in het uit zee naar Mobile leidende kanaal hebben doen zinkenom den toegang tot de stad te versperrenin de lucht te doen springen. De stoutmoedige Zuidelijke partijganger Morgan is den 4 te Greenville in Tennessee door een corps onder bevel van genl. Silvers overrompeld en gesneuveld70 der zijnen werden gevangen genomen. De partij welke den oorlog verlangt voorttezetten is door ■\yij vernemen omtrent den Noord-Hollandsch-Frieschen spoorweg het navolgende Ijeeutcarden. Het verzoek tot deelneming is bij den Gemeenteraad aanhangig; inmiddels heeft zich aldaar gevormd eene commissiebestaande uit Mr. J. H. Beucher AndreaeBurgemeester, als President. Jhr. Mr. F. J. J. van Eijsir.ga, Lid der 1° Kamer en der Arrondissements Regtbank, Jhr, Mr. IV. E. EngelenLid der Gedeputeerde Staten. A. van AssenLid van de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad. M. Manger Cats, Lid van de Provinciale Staten. K. Wijbrandi Jz., President van de Kamer van Koophandel. Jhr. F. A. M. A. Andringa de Kempenaar, Lid van de 1= Kamer. Mr. P. W. H. van Sons- beeck en Mr. E. Attema, Secretaris van de Kamer van Koop handel en Chef van het Provinciaal Bureau voor de Statistiek, als Secretarisdiena eene op den 15 dezer te Leeuwarden met de Heeren Linse en Cohen Stuart gehouden vergadering, hebben besloten om de krachtige medewerking der mgezetenen

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2